I Tentoonstelling Natuur en milieu» in het K.T.A. 1 te Dendermonde Religieuze beelden, keramiek en schilderijen te Affligem Istprse mevrouw Vidy tekent en dicht Scheppende handen van diverse pluimage w,™ Tentoonstelling te Grembergen Roland de Winter en Laurens Janda in VTB galerij te Lede Verdienstelijke leerlingen bekroond aan Sint-Niklase Akademie voor Schone Kunsten De Voorpost - 18.6.1982 - 21 g tot en met woensdag 7 juli kan U in de Galerij An- p in de Korte Zoutstraat te Aalst grafisch werk van Vidy gaan bekijken;. Zulks elke dag van 9 tot 12.30 r en van 14 tot 17.30 uur. Gesloten evenwel op zon- en i. Op zaterdagen toegankelijk van 9 tot 12 uur. door en moeder zocht dan maar bijeen wat ze in de loop der jaren maar vooral de laatste tijd had gereali seerd. Ook heel wat uit de Akademie zelf en uit het VASA dat ze meemaakte, het Vlaamse Ardennen Schildersatelier. Potloodtekeningen liggen haar best. Ze werkt immers figuratief tot en met, eist precisie van zich zelf, en wil fotografische exaktheid zo veel mogelijk benaderen. Treffend voorbeeld daar van de op de plakbrieven voorkomende tekening van de St.-Martinuskerk te Aalst, ultra-fijn getekend met zin tot voor het klein ste détail geschraagd door een reeds verworven tech nisch kunnen en zin voor perspektief. Maar ook an dere technieken zijn haar niet vreemd. Bij voorkeur werkt ze liefst droog, met potlood, met kleurpotlood eveneens zoals de huidige trend nu vraagt. Sanguines maakt ze eveneens en en kele zeldzame keren waagt ze zich aan olieverfwerk. nra De Winne, te Aalst (er gekend als Mevrouw dy wiens echtgenoot een jelszaak van wapens en inschermen dreef in de Zoutstraat was ildirektrice aan de :lijke School aan de iidstraat. en tekenen zat van jongsaf in 't I. Zo bewaart ze nog 'ïaagde tekeningen van s jgir destijds 10-jarige zoon 0Sterr953 en van haar Franse ihond uit dezelfde perio- een[ Praktische beslomme- ken stonden echter haar ezenPeke ne>gingen in de g doch toen ze met pen- pn ging openden zich (uwe mogelijkheden, (t bloed kruipt waar het H gaan kan en Mevrouw Jty werd als gepensio- trd schoolhoofd leerlin- aan de Stedelijke Aka- pie voor Schone Kun- n waar ze o.m. Mr Van jteren, Jw Lepeer en Mw (ganck als leraars kreeg, jmenteel volgt ze trou- ns reeds haar vierde En met sukses. eu4n fen. Haar onderwerpen varië ren eindeloos en gaan van zelfportretten en stillevens over pittoreske hoekjes en pleinen naar gebouwen uit de eigen omgeving of wer ken herinnerend aan een of andere reis. Figuratief wil Mw Vidy al leszins zijn want wat ze zelf niet begrijpt kan ze even min smaken. Mw Vidy, een verborgen talent dat zich eerst nu aan de openbaarheid manifes teert, heeft echter nog an dere pijlen op haar boog. Bij Du Caju verscheen in derdaad haar eerste dicht bundel waarvan we hopen U volgende week meer dé tails te kunnen geven. In de taal van Molière wel. Ge boren Oostendse werd ze reeds van in haar prille jeugd te Brussel opgevoed zodat Frans eigenlijk haar voertaal was alhoewel ze, als onderwijzeres absoluut noodzakelijk, vanzelfspre kend volledig tweetalig is. LH in haar eigendom een iciële instelling zich vestigen opperde ze de mogelijkheid er ele van haar werken te seren. Haar zoon liet daarbij niet, drukte Tot een school bekent Mw Vidy zich alleszins niet. Ze werkt pretentieloos en is ervan zelfs verbaasd dat een aantal mensen er reeds op stonden zich een van haar werken aan te schaf- Tentoonstelling Monica Van de Putte te Lokeren ;heid elka derw kun t vo mss( Dm 20 uur wordt de tentoonstelling rna aan akwarellen en schilderwerken van Moni- vQca Van de Putte in het atelier van de kunstenares. Daknam-dorp 26 te Lokeren, plechtig geopend. De officiële opening zal gebeuren door de heer Liebaut, jurgemee8ter, terwijl de tentoonstelling zal worden ingeleid en de kunstenares zal worden voorgesteld loor bestendig afgevaardigde Etienne De Cuyper. pe openingsavond wordt opgeluisterd met voor- J Iracht door de heer Geert Braem, leraar aan 181 Jtedel lelijke Muziekakademie te Lokeren. eeldi Het ateher van Monica Van de Putte is het hele aeizoen toegankelijk. 'e grote problemen omtrent natuur- en milieube- Dud zijn reeds voldoende in de persmedia aan bod ïkomen. Wij denken hierbij aan de recente milieu- impen zoals met de Amoco Cadiz», het lek in de trncentrale van «Hartsburg», de ongecontroleerde .ontbossingen in het Amazonegebied, enz... ^an die grote problemen kunnen wij niet direkt :rhelpen. 'aar wij echter wél iets kunnen aandoen en waar ij maar al te dikwijls achteloos aan voorbijegaan, de bescherming van onze eigen omgeving, 'ij denken hier o.m. aan de aantasting van onze ituurgebieden door onwettige visputten en W.E.- ïuizen, de houtrage, de welig tierende illegale 'igelvangst, de over be jaging,... onze beschermde gebieden bij het publiek T kenbaar te maken hebben wij dan ook het 'estplan van Dendermonde ter inzage gelegd. Jerzijds zullen, door middel van een diareeks, al ■ze problemen gecommentarieerd worden. Ook is Ir mogelijkheid tot discussie over plaatselijke pro teïnen met een afvaardiging van RALDES. Vij danken hierbij volgende instellingen of vereni- ïngen voor hun gewaardeerde medewerking: de koninklijke Maatschappij voor Dierkunde (Zoo en lanckendael) uit Antwerpen, het Centrum voor 'atuurbeschermingscducatie (natuurgidsen) uit Antwerpen, het World Wildlife Fund en het Regio naal Actiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde. Deze unieke tentoonstelling gaat door op zaterdag juni in de gebouwen van het Koninklijk Tech nisch Atheneum I, Brusselsestraat 97 te Dender- toonde cn dit van 14 u. tot 18 uur. Ingangen: lagi Brusselsestraat 97, Heldenplein 6 en Leopold II- laan. De Jonge Kamer Waas land organiseert nu zater dag 19 en zondag 20 juni een tentoonstelling in de Stadszalen aan de Leopold II laan te Sint-Niklaas. Dit projekt werd georgani seerd n.a.v. het 10-jarig be staan van de afdeling Waas land. Deze Jonge Kamer, waar iedereen tussen 18 en 40 jaar welkom is, heeft tot nogtoe slechts drie dames als lid. Eén van die dames, mevr. In grid Heyman, liep reeds meer dan een jaar rond met de gedachte een dergelijk projekt op te zetten. De bedoeling van «Schep pende Handen» was men sen aan te trekken die an ders niet veel kans hebben naar buiten te treden met hun werk. De kunst, in de ruimste betekenis van het woord komt er aan bod. Misschien is «kunnen» een beter woord, wanneer ik u een overzicht geef van het tentoongestelde: aquarium, beeldhouwwerk, borduur werk, houtinlegwerk, handgemaakte dekorte- gels, mozaïektegels en mar- merontwerpen, keramiek, koperwerk, kunstsmeed werk, proza en poëzie, ra diobestuurde modelbouw, schilderijen, sierkunst met gedroogde bloemen, kunst werken in glas, snijwerk in stro, tekeningen, wijnkul- tivatie enz. Al deze deelnemers wer den door de Jonge Kamer opgeroepen via adverten ties, of door kon takt op te nemen met kulturele orga nisaties en groepenMen sen van het ganse Vlaamse land hebben gereageerd, een grote verscheidenheid aan niveau en stijlen is ge garandeerd. Deze dienst aan de ge meenschap, én aan de kun stenaars, zoals de Jonge Kamer het zelf noemt, moet voor beiden een stimulans zijn. Zaterdag om 10 uur zal burgemeester De Vidts de tentoonstelling met een veertigtal deelnemers openen. Wie nog meer inlichtin gen wil, kan die bekomen bij Johan Poppe, op tele foonnummer 77.52.19. In het Oud Gemeentehuis van Belsele had de CSC-Bel- sele een tentoonstelling georganiseerd, vorig week end, met werken van ver schillende Wase kunste naars. Een groot deel van hen waren leerlingen van het atelier Derde Leeftijd van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten. De jongste onder de deelne mers was Urbain Van Duy- se, die vorig jaar een rege ringsmedaille behaalde in dezelfde akademie. Bij de opening, vrijdaga vond, was er een grote be langstelling. Pros Matthijs heeft de officiële opening op zich genomen, in vervan ging van schepen De Win ne, die niet aanwezig kon zijn. Els Duchesne In kunstgalerij Sfinx te Elversele had de opening plaats van een tentoonstelling door Rik Van der Vorst, W. Bosteels, B. De Smet en Liliane Stessens. Uiterst rechts de uitbaters van de priveklub-galerij. (dw) Expo De zeer aktieve gilde «Jantje Toerist» van Grem bergen organiseert in zaal 't Ros Beiaard, Grootzand te Grembergen, haar eerste tentoonstelling. Deze keer komen drie kunstschilders aan de beurt die een paar van hun recente werken aan een ruim publiek willen voorstellen: Etienne De Munter (Hamme), Isidoor De Wilde (Zwijndrecht) en Dirk De Wolf (Grem bergen). Vrijdag 18 juni om 20u30 zal deze tentoonstel ling officieel worden open gesteld. De inleider is de kunstadviseur Cyriel Van Mullem. De opening ge beurt door de burge meester. Deze tentoonstelling is gratis bezoekbaar op zater dag van 10 tot 12 uur en van 15 tot 22 uur. Zondag vanaf 10 tot 12 en van 15 tot 21 uur. In de VTB-galerij «'t Hof te Puttens» loopt tot 27 juni een tentoonstelling van werken van de in Wanzele wonende graficus Roland de Winter en van Laurens Janda uit Wetteren, o.a. schilderkunst, keramiek, glazenierskunst, gravure, batikkunst enz. In aanwezigheid van K. De Meulemee8ter, direkteur van de VTB, de burgemees ter, schepenen en raadsle den van Lede en talrijke geïnteresseerden werd op vrijdagavond 11 juni de tentoonstelling geopend. Jeroen Janda, zoon van Laurens Janda sprak een openingswoord uit en bracht een korte biografie van beide kunstenaars en belichtte hun kunst met z'n eigen woorden. De nog jon ge kunstenaar Roland de Winter stelde nog onlangs ten toon in Wanzele t.g.v. een tentoonstelling van Wanzeelse kunstenaars, georganiseerd door de So ciaal Kulturele Vereniging «Priester Daens». Hij stu deerde Plastische Kunsten (grafiek) aan de Akademie in Wetteren en aan het Ho ger St. Lucasinstituut in Gent, waar hij momenteel doceert. De inleider bena derde Laurens Janda meer vanuit zijn eigen beleving van zijn vader als kunste naar. Janda liep net als Ro land de Winter akademie in Wetteren, de Akademie in Gent en het Hoger Kunstin stituut in Antwerpen, waar hij onder Is. Opsomer ver schillende kunstvormen onder de knie kreeg. Na dien heeft hij omzeggens alle beeldende kunstvor men uit talloze landen en van verscheidene volkeren beoefend. Daarenboven maakte hij zich ook bekend als musicus, poppenkast speler en noem maar op. Een ware omnivalente artiest. De tentoonstelling blijft open tot zondag 27 juni en is toegankelijk: zaterdag en zondag: 13.30 u. - 20.00 u. Vrijdag 19.0O-21.00 u. Daarbuiten: op afspraak. VTB-Galerij «'t Hof te Put tens», Wichelsestraat 20, 9310 Lede. Tel. 053-70.13.30. Tijdens de openingsuren kan er tevens rustig wor den verpoosd in tot een ge zellige gelagruimte omge bouwde «Bakoven». Vanaf zaterdag 19 juni kan U te Affligem in het Kultureel Centrum terecht voor liefst twee tentoonstellingen op niveau. Affligem is nu met zijn Kultureel Centrum reeds aan vijftien jaar werking toe en bestrijkt het Land van Aalst en West-Brabant waarop het een niet te ontkonnen invloed uitoefent. De lange slierten wagens die elk weekend Affligemwa&rts rijden zijn een tastbaar bewijs van de belangstelling die in de hele regio naar Affligem reikt waarbij de aloude abdij terug de vroegere uitstraling benadert. De periode van hoogkon- junktuur voor de Sint-Ni klase Akademie voor Scho ne Kunsten houdt aan. Ook dit jaar werden weer vier regeringsmedailles en vijf stad8medailles toegekend. Om een dergelijke medaille te bekomen dient de leer ling 90% van de punten te behalen en voor een gouden medaille is dit zelfs 95% van de punten. Wie enigszins vertrouwd is met het onder wijs in de plastische kun sten weet dat deze medailles dan ook uiterst zeldzaam worden toegekend. Heel wat scholen hebben tevens in geen jaren een dergelijke medaille bekomen. Dit jaar werd in de afdeling Monumentaal (onder lei ding van G. Staes) na lange diskussie de grote rege ringsmedaille toegekend aan Emmy Heirbaut met 95% van de punten. Monique Saeys bekwam 94% der punten en verwierf voor dit rezultaat de stads- medaille. Ook in de afdeling Schilde ren (o.l.v. H. De Volder) was er strijd. Daniël Ghys bekwam de grote gouden medaille, eveneens met 95% der pun ten, terwijl aan Ludwina Smeets met 90,5% een stadsmedaille werd toege kend. In de afdeling Tekenen (o.l.v. H. De Volder) be kwam Lieve Matthys een regeringsmedaille met 90% der punten. In de afdeling Bouwkundig Tekenen (F. Weyers) ver wierf Jan Staes een rege ringsmedaille met 92%. Dit is de tweede keer dat dit in de Akademie gebeurt. Jurylid V. Blommaert die gedurende meer dan 20 jaar les gaf in deze afdeling aan de Koninklijke Akade mie te Antwerpen, ver klaarde dat zoiets tijdens zijn lange loopbaan te Ant werpen maar één keer is voorgevallen. In de afdeling Grafiek (A. Roelant) bekwam Ludwina Bruyssinck een stadsme daille en een stadsmedaille ging eveneens naar Tony Vercauteren (85%) van de afdeling Binnenhuisinrich ting Etalage, die van de jury 90% der punten kreeg, maar die dit niveau niet in de bijvakken kon hand haven. In de afdeling Vakschilde ren werd een stadsmedaille toegekend aan Frans Hoens Aan An Reynvoet werd de prijs van de Kamer voor Handel en Nijverheid (20.000 frank) toegekend voor haar grafisch- en te kenwerk. An Reynvoet is leerling van A. Heye en A. Roelant. Het werk van deze kandida ten, samen met het werk van alle studenten, zal te zien zijn op de eindejaars- ten toons telling die door gaat op vrijdagavond 25 ju ni van 18 tot 21 uur, zater dag 26 en zondag 27 juni, van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur en maandag avond 28 juni van 18 tot 21 uur. Ieder jaar tijdens het laatste weekend van juni heerst er binnen de Akademie een echte kermis8feer. De Akademie ziet dan zwart van het volk. Al die mensen trachten iets te zien van wat er in de ateliers allemaal gebeurt en waar op zater dagnamiddag en zondag voormiddag gewerkt wordt. En toch zijn er nog steeds mensen die de Akademie van Sint-Niklaas niet ken nen, alhoewel buitenlandse bezoekers er van de ene ver bazing in de andere vallen. De Akademie telt maar liefst 2.500 leerlingen en heeft een schitterende ak- komodatie. Het meest treft de bezoekers echter het ho ge peil dat er bereikt wordt. En hiervan kan iedereen zich komen overtuigen ter gelegenheid van de aan staande jaarüjkse open deurdagen. Het filmatelier zorgt dan voor doorlopende filmvoor stellingen. Voor de aller kleinsten is er op vastge stelde uren poppenkast voorzien, zodat de volwas senen dan rustig de tijd hebben om etsen, tekenin gen, schilderijen, ontwer pen van zeefdruk, beeld houwwerken, maquettes, keramieken en foto's te be kijken. Ten slotte werd ons meege deeld dat op 19 september a.s. in het stedelijk mu- zeum te Sint-Niklaas een nationale tentoonstelling geopend wordt over monu mentale en toegepaste kunst. Niet minder dan 35 scholen schreven in voor deze tentoonstelling en dit zowel uit Vlaanderen, Wal lonië als Brussel. Al wie op dit terrein interessant werk te bieden heeft, neemt aan deze tentoonstelling deel (pv) Pros Putte man, Lebbe- kenaar die jaren in Cen traal Afrika verbleef, heeft zich de laatste ja ren vooral toegelegd op religieuze onderwerpen, o.m. een merkwaardige kruisweg en het leven van O.L. Vrouw. Bedoeling van deze ten toonstelling is het tot hun recht laten komen van de vele beelden in het Centrum die in een grotere ruimte en met gepast dekoratiemate riaal beter tot hun recht komen. Daarenboven werden beelden, geschikt voor kerken, kapellen en gro tere interieurs, in steen en in eikenhout, ont leend. Een rijke keuze van kaarsen en kande laars vervolledigt deze tentoonstelling. De wan den zullen worden be hangen met een geva rieerde keuze uit de wer ken van Pros Putteman die zich de laatste tijd in religieuze kunst specia liseerde. Putteman is reeds een gekend figuur die met diepmenselijk doorvoel de werken borg staat voor de esthetische waarden en onder de Vlaamse expressionis ten reeds een eervolle plaats bekleedt. In een roest van spetterend kleuren voorwerk met gedurfde vormgeving en uitbundig koloriet blijkt Putteman te zijn geobsedeerd door onbe grensde mogelijkheden in zijn liefde tot de na tuur. zo duidelijk blij kend uit zijn werk, voelt men het heimwee naar verloren gegane onge reptheid en naar wat de mens inboette aan na- tuurverbondenheid, aan ongekompliceerd levens geluk. Heimwee dat als een waas van tedere in getogenheid op tal van werken werd gespreid. Putteman is ook de schilder van de gewone landman, verworteld met de bodem uitmon dend in een vaak gesti leerd eenvoudige ex pressie. alhoewel enigs zins mystiek aandoend alleszins toch typisch Vlaams. U kan deze tentoonstel ling bekijken tot en met 11 juli, op zaterdagen van 14.30 tot 20 uur en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 uur. Ook keramiek Opwijkenaar Dries Van den Broeck is zowat de enige kunstenaar die zich uitsluitend op tegel- keramiek toelegt in ons land. Typisch voor zijn werk is de rake stile ring, het strak afbake nen van het essentiële en zijn volledige kleurenbe- heersing. Zijn werk leidt ons binnen in een abso lute droomwereld, de gang der seizoenen, de liefde, levensvreugde. Alles tijdloos door de eenvoud van de voorstel ling, de geslaagde sim- boliek en het rijke kolo riet. Van den Broeck is tege lijkertijd modern en fi guratief. Met zijn kun stenaarsziel en zijn aan geboren talent heeft hij het ambactelijke in het kwadraat verheven tot kunst van nu en kunst van straks met bindin gen van vroeger pas send in de hedendaagse levenssfeer. Privé-verzamelingen waarderen ten zeerste Van den Broecks werk. Panelen van zijn hand zijn dan ook te bezichti gen in de kerken van Mazenzele en Zellik, in het Parochiecentrum van Halle, in het kasteel van Gaasbeek en in Af fligem waar Dries nu reeds voor de 5* maal exposeert. En schilderijen! Vijftiger Herman Erkel- bout uit St.-Genesius- Rode, die zich bekwaam de onder de leiding van Prijs van Rome-winaar Jos de Maegd en kennis opdeed bij kunstpeda goog Broeder Emiel Van der Mosten wisselt kei hard atelierwerk af met inspirerende zwerftoch ten door het eigen land. Regelmatig exposeert hij en mocht na een ver melding in de Godechar- les- prijs de laureaat worden van de Prijs van de Provincie Brabant. Erkelbout vond in zijn werk het kompromis tussen het lyrische en het streng geometrische met landschappen en kinderen als meest voor komende onderwerpen. Zijn werk vindt hij ech ter nooit «af». Het blijft voor Erkelbout een kon- stant zoeken, een experi menteren met allerhan de nieuwe kleurentech- nieken. Deze expo is toeganke lijk tot en met zondag 4 juli op de tijdstippen als hoger reeds vermeld. De levendigheid van deze tentoonstelling wordt nog gestimuleerd met de kunst poppen van Marij ke Van den Broeck. Spijtig voor het koncerrt maar het weer was zo slecht dal de muzikanten in de kantine van Sparta Appels moesten spelen (ks)

De Voorpost | 1982 | | pagina 21