Mariale ommegang te Lede: kleurrijke afsluiting van traditionele processie Stedelijke muziekakademie van Sint-Niklaas weldra honderd jaar Dé «Aalsterse Harmonie» andermaal met mooi koncert De beste Oostvlaamse muziekmaatschappijen Opnieuw regeringsmedaille in Buggenhout Voetbal in Honky Tonksoep Vierde raadzaalkoncert Ta. te Overmere fo» The South Minster Singers te Aalst Jeugdband Excelsior Sint-Niklaas naar Antwerpse Zoo Franse avond in Mikisklub Vlaams-nationale Boekenbeurs maar «fabi In de het g *t de n te 197; aanj 22 -18.6.1982 - De Voorpost f Muziek - In november a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat te Sint-Niklaas het door de stad georganizeerd mu ziekonderwijs van start ging. Reeds in 1796 werd te Sint-Niklaas, binnen het kader van de muziekvereni ging Sint-Cecilia, muziek onderwijs verstrekt. Het gold een privé-initiatiefge nomen door de Duitser Adam Abraham Fürsten- berger, muziekmeester bij het regiment van Clerfait. In 1881 besloot de gemeen teraad tot het oprichten van een stedelijke muziek school, die haar deuren zou openen op 16 oktober 1882 met 346 leerlingen. Ghis- leen van Vlimmeren werd de eerste direkteur. Het hoogtepunt van de her denking van dit gebeuren is de uitvoering op 28 no vember a.s. te 10.30 uur, in een nog nader te bepalen zaal, van de Negende Sym fonie van Ludwig van Beet hoven, voor solisten, groot koor en orkest. Het zal de eerste maal zijn sinds 1942 dat dit grootse werk, waar in de komponist zijn bood schap van vrede en broeder lijkheid aan de wereld wil mededelen, te Sint-Niklaas wordt uitgevoerd. Voor de uitvoering zal het versterkt symfonie-orkest van Sint- Niklaas onder de leiding staan van Sylveer Van den Broeck, muziekdirekteur aan de Opera voor Vlaande ren. De solisten zijn Ja cqueline Van Caille (so praan), Lucienne Van Dijck (mezzo), Paul Schotmans (tenor) en Frans Van Eet- veldt (bas). De andere uit voerders zijn de chorale Ce cilia uit Antwerpen, de ko ren «In Dulci Jubilo», de «Mariakantorij», de «Sint- Gregoriusgilde» uit Sint- Niklaas en het koor van de stedelijke muziekakade mie. Dit uitzonderlijk koncert wordt tevens als eerste a- bonnementskoncert (uit een reeks van drie. voorzien voor het seizoen 1982- 1983) aangeboden. Belang stellenden kunnen nu reeds hun abonnement voor de drie koncerten of hun toe gangskaart voor Beetho- vens Negende Symfonie la ten voorbehouden op het sekretariaat van de stedelij ke muziekakademie. Hof straat 35, te Sint-Niklaas. Verleden vrijdagavond bracht de Koninklijke Har monie «Al Groeiend Bloeiend» o.l.v. dirigent Leon Van den Bossche een zeer geslaagd koncert. Kade rend in de Mijlbeekse festiviteiten met o.m. de vierdaagse braderijfeesten van het «Handelscen trum Moorselbaan». telken» de wind bij het be gin nogal wat parten speel de. Plaatsen van een af- schermdoek scheen op dat ogenblik niet meer tot de mogelijkheden te behoren De vereniging had het zich niet gemakkelijk gemaakt enerzijds qua moeilijk heidsgraad van enkele stukken en anderzijds we gens haar bezorgdheid beurtelings elk soort melo- maan aan zijn trekken te Gesticht in 1821 onder de leuze «Waar eendracht bloeit» na de in «Les vrais amis constants» heersende verdeeldheid bleef deze mu ziekmaatschappij decennia lang schitteren aan de Aal sterse muziekhemel. Met een flinke bezetting waarbij ook hier versterking van buitenuit een onafwendba re kwaal werd opgetreden op een podium waarbij op de terrassen van «'t Apos taten komen. Na de steeds imponerende «Marche des Alliés» volgde de Ouverture van «Si j'étais roi», niet van de poes maar toch verdienstelijk ge bracht. Met «Pasquinade» belandden we dan bij een landgenoot, bijna een streekgenoot vermits de komponist August De Boeck uit Merchtem was. Een typisch genrestukje dat het, fijn afgewerkt en genuanceerd zoals het hoort, steeds doet. In We- bers «Uitnodiging tot de dans» (1819) onderscheidde nieuwkomer Danny Van Goethem in de fagotsolo wat hem felicitaties van de dirigent ontlokte. In «Ein- same Hirte» van James Last was dit dan het geval met trompetter Mare De Cock en «Memories» van Cole Porter werden eveneens fel gemaakt. In de «Parade der Houten soldaatjes» viel vooral het flink afgewerkt alternerend loopingwerk op waarna besloten werd met de «Radetzkimars» die het flink geslaagd koncert gelukkig afrondde. Een mooie prestatie ander maal van «de harmonie» die U nog kan meemaken op zaterdag 3 juli te 18 uur op de Grote Markt. LH In Sint-Gillis-Waas had de prijsuitreiking plaats van de gemeentelijke akademie voor plastische kunsten. De akademie tan hl 170 kinderen en een groot tekort aan lokalen, aldus de h. De Schrijver, die er direkteur is. Andere verenigingen wing v gemeente kampen met dezelfde problemen (Iw) (joen 7 IT "Wi n ci Door het Provinciebestuur van Oost-Vlaandereii wer den acht provinciale tor nooien voor muziekmaat schappijen georganizeerd. Deze hadden plaats te Me- relbeke, Lokeren, Temse en Dendermonde. Aan deze tornooien namen 26 muziekverenigingen deel. Ze werden gerang schikt als volgt (volgens al fabetische volgorde van de gemeente waar ze geves tigd zijn): In ere-divisie de Kon. Fan fare Sinte-Cec ilia uit Belsele (promotie voor twee jaar), In uitmuntendheid: de Kon. Liberale Harmonie Sinte- Cecilia uit Baasrode (voor twee jaar); de Koninklijke Fanfare «De Vrienden- bond» uit Berlare (voor 4 jaar); de Koninklijke Fanfa re «Sinte-Cecilia» uit Krui- beke (voor vier jaar); de So cialistische Harmonie «Vooruit» uit Lokeren (voor 4 jaar); In eerste divisie: de Kon. Katoheke Harmonie «De Eendracht» uit Baasrode (voor 4 jaar); de Kon. Har monie «Sint-Cecilia» uit Ek8aarde (voor 4 jaar); de Kat. Muziekmaatschappij «Door eendracht naar kunst en vermaak» uit Hamme Sint-Anna (voor vier jaar); de Kon. Fanfare «Eendracht» uit Moerzeke (voor twee jaar); de Kon. Harmonie «Sinte-Cecilia» uit Oordegem (voor 4 jaar); de Fanfare «Brandweer» uit Oudegem (voor 4 jaar) en de Kon. Harmonie «Sinte-Ceci- lia» uit Waasmunster (voor 4 jaar), In tweede divisie: de Kon. Harmonie «Concordia et do- cilitas» uit Herdersem (voor 4 jaar); de Socialistische Harmonie «Morgenrood» uit Tielrode (voor 4 jaar); de Muziekvereniging «Con- cordia-Over8lag» uit Wach- tebeke (voor 4 jaar). De jury die deze muziekver enigingen beoordeelde, stond onder het voorzitter schap van bestendig afge vaardigde Alfons De Mol Op zondag 13 juni werden in de raadszaal van het Buggenhoutse gemeen tehuis de openbare proe ven afgenomen van de leer lingen die de lessen volgen in de voordrachtklassen aan de gemeentelijke mu ziekschool. Als bijzonder ste item in de reeks examens kwam de proef van Kaatje De Strooper als laatste aan bod. Zij werd door haar leerkracht Vivia- ne Van Stappen voorgedra gen voor een regeringsme daille. Kaatje volgt bij haar de lessen voordracht in de Hogere Graad B. De jury die het totaal-pro gramma van Kaatje De Strooper tijdens haar voor stelling mocht beoordelen werd voorgezeten door di rekteur Van Hoeck. Hij werd bijgestaan door Mevr. Verbeeck, de h. J. De Mol en de h. F. Ges- quiere. Als regeringsafge vaardigde fungeerde rijks- Elk jaar opnieuw is de sluiting van het jazzseizo^ van een der hoogtepunten in het Dendermondse bunkerlt ven. Dan komt immers de Jeggpap voor de laatste ke^m n vóór het komende festival de jazzfanaten verblijdtb dat met enkele zomerse geluiden. De bunker loopt de) r stampvol en de sfeer en de rook zijn er om te snijdeikcer( Het lijkt wel alsof iedereen vóór de grote stilte nog wijjbeU jazz wil hamsteren. |jjen Dit jaar echter komt de voetbalrage roet in het etti Vasl of voetballen in de Honky Tonksoep gooien zodat hi (e er zaterdagavond wel eens troep zou kunnen wordenp m' - Om de mogelijke konkurrentie van de wedstrij gCp België-El Salvador te vermijden, heeft men beslist Ofkstu The Jeggpap te laten starten om 22u30 zodat W£ tenslotte niets verloren gaat. Het huisorkest zal da^ he ook zo vriendelijk wezen om eventjes langer te speleiL[&n tte sf Kaatje De Strooper kreeg een regeringsmedaille voor voordracht te Buggenhout. inspekteur J. Van den Bor- re. Jurysekretaris was de h. L. Van Driessche. Naderhand kreeg het ruim opgekomen publiek te ho ren dat de kandidate de regeringsmedaille behaalde met 93%. (lvd) Door de Kulturele Centrale ziek is geëvolueerd va afdeling Berlare, met de de Barok naar de klaas medewerking van het Mi- en romantische periode, nisterie van Nationale Op- Het duo Lievens en voeding en de Nederlandse Meyer brengt na de Kuituur en van het ge- evenwel ook hedendai De traditionele noveen t.e.v. O.-L.-Vrouw van Zeven Weeën vindt telkenjare weer een feesteiyke afsluiting met een druk bijgewoonde Paardenommegang en -wijding en een kleurrijke, ingetogen Mariale processie door de straten van Lede. De Mariale Ommegang is de afsluiting van een gebedsnoveen waarbij van heinde en verre Mariavereerders al biddend de «Ommegang» doen en aan elke kapel (7 Weeën) halt houden en de traditionele tientjes bidden. Al vroeg in de ochtend en tot laat in de avond wordt in groep, in familiaal verband of individueel die traditionele weg afgelegd. De week voor de Ommegang wordt een autozegening georganizeerd, met steeds groeiende belangstelling. PAARDENOMMEGANG De paardenommegang is al een oude traditie. Om 8.30 u. zet de stoet zich in bewe ging. Een kwartier lange sliert, waarin pony's, ren paarden, sierpaarden, ge zonde Vlaamse boeren paarden. Steeds groter wordt het aandeel van ge spannen, sjezen, koetsen, enz. Rustig gaat de tocht naar de «Grote Kapel», waar een plechtige openluchtmis opgedragen wordt, waarna de paardenwijding volgt. Deze mmegang moet al sinds mensenheugnis be staan, maar hij werd pas in 1802 voor 't eerst schrifte lijk vermeld. Maar wat blijft er over van de oor spronkelijke bedoeling van de paardenommegang. nl. de zegen afsmeken over de paarden, het rijtuig en de boerenarbeid. Een leuk kijkstukje is het geworden, alleszins voor de kinderen die vertederd kijken naar vooral de pony's, die er in alle maten en gewichten zijn: van kniehoge tot zwaargebouwde, met diep doorgezakte kleine trek-" paarden. En vroeger liep deze processie via oude landelijke stofferige of modderige wegen, terwijl die wegen nu veranderd zijn in poëzieloze asfalt- Op vrijdag 18 juni organizeert Teledienst in samenwerking met Jebron en de Protestantse Kerkgemeenschap van Aalst, de avant-première van «The South Minster Singers» (Ring Bell Orchestra) onder leiding van Tom Flynn. Dit typisch Amerikaans orkest uit Pittsburg in Pensylvania bestaat uit 24 tieners (12 meisjes en evenveel jongens) en 8 begeleiders, allen volwassenen. Het optreden van The South Minster Singers heeft plaats in de Begijnhofkerk te Aalst op 20.30 u. De groep brengt hoofdzakelijk, met belletjes en klokken, gedurende anderhalf uur een gevarieerd programma waarin alle muziekgenres aan bod komen. Van klassiek (Brahms, Handel, Chopin) tot modem (spirituals). Met deze tournee hopen ze Europa beter te leren kennen en kennis te maken met onze kuituurgemeenschappen Iedereen is welkom. De toegangsprijs bedraagt 100 fr. Jongeren onder de 18 jaar 80 fr. De Wase Jeugdband van de Koninklijke Harmonie Excelsior uit Sint-Niklaas verzorgt zondag 27 juni een koncertoptreden in de tuin van de Antwerpse Zoo Het muzikaal gezelschap vertrekt rond de klok van 10u30 aan het Hendrik Heymanplein, om rond het middaguur met het optreden te kunnen beginnen Ook sympatisanten kunnen deze muzikale trip meemaken, al is het aantal plaatsen wel beperkt Belangstellenden betalen hiervoor honderd frank voor de verplaatsingsonkosten en nog eens 165 frank voor toegang tot de Dierentuin Voor inschrijvingen moet men zo vlug mogelijk terecht bij de sekretaris van het Jeugdorkest W Van Steenlandt. De werken die voor zondag 27 juni op het programma staan Musique a la lettre van W. Hautvast, de Beatles in concert van Lennon en McCartney, Lovers Prayer van R. Cardon, Sunday Morning van E Siebert en Thème Varié van W. Hautvast. Een dag voordien kan men het hele Excelsior-gezelschap aan het werk horen tijdens een kioskkoncert te Sinaai. Dat is een tweede opdracht in stadsdienst. Het optreden begint om 15 uur stipt en er zal tevens een korte rondgang worden gehouden. Die zaterdag is er te Sinaai eveneens een Boerenmarkt. Luc van Broeck wegen. DE MARIALE PROCESSIE Het hoogtepunt van de Ma- ria-viering in Lede is tel kenjare weer de mariale processie. De toeschou wers waren niet zo druk opgekomen, waarschijnlijk uit vrees dat het dreigende weer hen toch vroegtijdig huiswaarts gestuurd zou hebben. Maar de weerma- ker hield de regenmaker in toom. En pas toen de processie ruim voorbij was en alles veilig opgeborgen was, kreeg de regenmaker vrij spel. De processie is onderver deeld in blokken. In het eerste deel worden de belangrijkste momenten uit het leven van de heilige Martinus uitgebeeld. Dan volgen de geschiedenis van het mirakuleuze Maria beeld «De Zoete Nood Gods» en het leven van Onze-Lieve-Vrouw, met haar echtgenoot Jozef en haar zoon Jezus tot de ver rijzenis. Het muziekkorps van Baas rode zorgde voor een breuk in de stoet en beklemtoon de het volgende onderdeel; De Rozenkrans, het jong ste onderdeel in de proces sie. Enige enscenering en regie trok de aandacht, doch het kwam niet meer zo nieuw over als toen het hele opzet enkele jaren te rug herwerkt werd. KERMIS Ondertussen draaide de kermis op het Marktplein op volle toeren, waarbij uiteraard de jeugd zich liet gelden. Toch bleek ook hier minder belangstelling, zeker vanwege de volwas senen. Maar misschien was de voetbalmatch Argenti- nië-België daar wel voor verantwoordelijk? EEN BROKJE GESCHIEDENIS De jaarlijkse Mariale pro cessie van Lede mag tot de grootste en oudste van het land gerekend worden. De Maria-verering gaat terug tot ruim 1400. In 1415 schonk Bisschop Johannes van Kamerijke immers al de toelating om een «Broe derschap ter ere van Onze- Lieve-Vrouw van VII Weeën» op te richten en op Drievuldigheidszondag een Processie in te richten. De ze Maria-viering is ge groeid uit de verering van het mirakuleuze beeld «De Zoete Nood Gods», een beeld dat door een uitge weken Ledenaar, die in Keulen fortuin had ge maakt, naar Lede werd ge zonden als blijvende ge denkenis aan de schenker. Toen enkele Ledenaars de kostbare gift op gingen ha len, werden zij onderweg lastig gevallen door struik rovers die weinig goeds in het schild voerden. De man die het geweldigst te keer ging en de koffer, waarin hij een schat waande, opende, werd door een mi rakel getroffen: zijn arm bleef verstijfd. De schur ken vielen toen in verering op de knieën. Zo werden de Ledenaars gered en kon de reis veilig verder worden gezet en had Lede z'n mira- kuleus beeld. meentebe8tuur van Berlare wordt op vrijdag 18 juni te 20 u. in de raadzaal van het gemeentehuis te Overmere het vierde raadzaalkoncert ingericht. Het wordt deze maal een kamermuzieka vond met de medewerking van het vioolduo Walter Lievens en Paul De Meyer. Dit vierde raad zaal koncert bestaat uit een klassiek ge deelte met werk van kom- ponisten uit de 17*, 18* en 19* eeuw, waar het vioolduo Lievens en De Meyer aan toont hoezeer de vioolmu- Pi |j^ laai" muziek. Zij registreer immers ter gelegei van het Bela Bartok Ji de «Vierenveertig dj voor twee violen» van Bartok op langspeelpl Vermeldenswaard is dat deze duo's uit de muziek zijn ontstaan Liefhebbers van klasi muziek worden gevn kontakt op te nemen mi heer Mark Van Gysej E. Hertecantlaan 21 te Berlare, telefoon 42.32.37 na 18 u. i laui k Bij kaarslicht aan een glaasje heerlijk Franse Bordeaux nippen, tussen door lekker smeuige, pi kante geite- of andere Franse abdijkazen smek- kend, een dansje wagen op de tonen van een Franse schlager, genieten van het rauwe keelgeluid door Da- lida gepleegd of gewoon even mijmerend de sfeer opsnuiven van een Aalsters Frankrijk, dat kon allemaal zaterdag jl. in de Mikisklub waar, u kon het al raden, een Franse avond op het getouw werd gezet Om het geheel te vervolmaken was zelfs een Franse gastspre ker komen opdagen nl. de heer Jean-Claude Ferrar, adjunkt-burgemeester van Een team van Australische en Britse astronomen heeft een nieuwe quaser ontdekt aan de rand van het heelal. Het is het verst afgelegen voorwerp dat tot op heden werd ontdekt. Het kreeg de codenaam 2000 330 en verwijdert zich van de aarde met een snelheid van 300.000 km per seconde, waar door het op een afstand 20.000 miljoen lichtjaren komt. de stad Ranchin (Frank rijk) deze gaf zijn visie over en liet ons nader kennis maken met het communis me in Frankrijk. In grote getale waren ze afgezakt, de simpatisanten, leden van de mikisklub om dit evenement mee te ma ken en dat het initiatief als bijzonder geslaagd werd er varen hoeft zeker geen betoog. Tijdens het weekend van 18 tot 20 juni organiseeil v.z.w. 't Vestje, Oude Vest 129 te DendermondJ een Vlaams-Nationale Boekenbeurs in samenwerf king met het Vlaams-Nationaal Boekenfond^ Leuven. Een gevarieerde selektie van Vlaamse boeken zoakf Vlaamse literatuur, poëzie, stripverhalen, naslagj werken, brochures enz... zal doorlopend ter inzagcHom liggen voor iedere belangstellende. Nadere matie i.v.m. de tentoongestelde werken kan teil plaatse ingewonnen worden bij de verantwoorden lijke. Men zal tevens de gelegenheid hebben onT deze boeken te bestellen. Programma Vrijdag 20 uur: 1. Opening Boekenbeurs met gratis drink. 2. Voorstelling van het tijdschrift «Nieuw Vlaand- ren» door Lieven Dehandschutter. 3. Diamontage «Schatplichtig Vlaanderen» do< Kris Barrezeele Zaterdag en zondag: doorlopende boekenbeurs: van 10 u. tot 12.u en van 15 u. tot 18 u. Iedereen wordt vriendelijk uitgenodigd tot bijwonen van de openingsavond en een bezoek aai de boekenbeurs. Tijdens de Franse avond in de Aalsterse Mikisklub (per)

De Voorpost | 1982 | | pagina 22