C Heikant mag voor het eerst vieren Rudy Morjaen wint zilver op internationale Spartakiade Kijk mensen: gehandicapten! eld het ilech de >edo< an H. De Voorpost opte Huj neke W W voorbije weekend kon de hele Heikantfamilie feest ren. De fanionploeg en de juniores haalden immers in voorbije seizoen de titel binnen en dit was voor de Xsscl eerraa(^ en ^et bcsbiur een enige gelegenheid om zich de feesttoer te wagen. Het hoogtepunt van de festivitei- Q- was beslist de ofllciële ontvangst op het gemeentehuis ir de nieuwe kampioenen te gast waren. dan ^ezie begrijpelijk had voorzit- eid, :vrofb wel eindt SPORT I Rsdaktie: Oude Vest 34, 3330 Dendermonde. TeL 05Z21.40.60 het gemeentebestuur André Deryckere welkomstwoord lof- ighe "rden te koop voor het Be entourage van zijn ond|etbalklub na het verove- van deze eerste kam- ;psfo enstitel waardoor de promoveerde naar rde provinciale. Sekreta- Cesar Van Lijsebettens s O. etste in zijn toespraak Mi i levendige historiek van roejHeikant, een sportvere- n er ing op een kleine wijk in ht i i grotere gemeente, in k er de eerste levensjaren deze reeds 38 jaar oude hib zijn weinig aanteke- hei igen te vinden, zodat V [gene wat bekend is, ge- is uit wat men noemt de overlevering. FC Heikant is in feite gegroeid tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 uit de toenmalige bloeien de KAJ-beweging die de vele ondergedokenen ter hulp kwamen om hen enige sportieve ontspanning te bezorgen. In die tijd zaten immers tientallen werkwei- geraars verstopt in de wijk. Vandaar dat Heikant de naam meekreeg van «het onbezet gebied. Zonnekloppers Naast het inrichten van een uitgebreide biblioteek met allemaal gekregen boe ken en het houden van sa menkomsten met opvoe dende waarde werd voor deze jonge mannen ook ge dacht aan lichaamsoefenin gen en sport. Stichters van deze laatste ontspannings- vorm in de KAJ waren wij len Albert Van Eetvelde en Frans Van den Broeck, evenals Leon Boffé en Gust De Maesschalck. Gustaaf Van Cauteren, toenmalig schepen, even zeer bekommerd om het welzijn van de volksjeugd in die moeilijke tijd, nam de teugels in handen voor wat de sport betreft. Hij gaf hen de ruimst mogelij ke steun, stelde een terrein ter beschikking dat min of meer afgesloten was voor de nieuwsgierigen en de voetbalklub was gesticht. Schepen Van Cauteren zorgde tevens voor de eer ste lederen bal en de eerste doelpalen kwamen van de houtzagerij Burm op voor waarde van teruggave zo er na een paar maanden niet meer werd gespeeld. De naam die het beginnend klubje aannam was «de Zonnekloppers». Men be schikte vrijwel onmiddel lijk over een klublied. waarvan de tekst en muziek werden geschreven door Roger Van Kerckhove (zoon van wijlen Maurits). De kleur van de kledij was toen blauw-wit. Vanzelf sprekend kende het voet ballen bij de oorlogsjeugd groot sukses en weldra bleek het nodig uit te zien naar een ruimer terrein voor de oefeningen en de wedstrijden. Na her en der te hebben gespeeld kregen «De Zonnekloppers» uit eindelijk een akkoord met de eigenaar van een terrein in de «Kouterbossen». Dit terrein was toen enkel langs een zandweg te berei ken. Het lokaal was geves tigd in de nabijgelegen villa van Cesar Kesteleyn, waar in de stallen de kleedka mers waren voorzien. K.B.V.B. Ondertussen bouwden deze pioniers de struktuur van hun nieuwe voetbalver eniging beter uit. Een be stuur, waarvan Gustaaf Van Cauteren de eerste voorzitter was, zag het le venslicht. De kalender wees 1 februari 1944 aan. Bij de bevrijding begin sep tember 1944 wou het be stuur van de improvisatie af en zag meer brood in een geregelde kompetitie. In deze optiek sloot men zich aan bij de Belgische Voet balbond op 2 december 1944 onder de nieuwe naam FC Heikant Zele. Van toen af zag de klub zich als een volwaardige voetbalploeg, zij het met beperkte middelen en met de gepaste nederigheid. Uit de eerste reglementen van 17 december 1944 onthou den we enkele biezonder- heden. Zo vermeldde het artikel 3: «Het doel van FC Heikant is het bevorderen toenen van FC Heikant Zele bvw Morjaen is 24 en mentaal gehandicapt. Toen hy 18 was, kreeg hij op een dag het bezoek van een ndelijke mijnheer De Wit. Die was begeleider van een sportteam voor minder-validen en vroeg of Rudy geen had om af en toe wat aan tafeltennis te doen. Af en toe? Nee zeg, na een tijdje was Rudy niet meer weg te houden van de klub. Elke woensdagavond, drie uur lang, even pauzeren is er zelden by. Zes jaar nu al. Hij zwemt ook wel graag, speelt basketbal, voetbal soms, maar het tafeltennis, die gezellige wekelijkse uurtjes met de vrienden in het lokaaltje binnen de stadsfeestzalen van Sint-Niklaas, hebben zijn absolute voorkeur. Het gaat verdomd snel heen en weer als hij speelt tegen andere klubtoppers als Danny Reel, Rudy De Corte en Laurent De Wit. Uitputtende duels lyken het, vernynige rallies, bliksems beslecht met fuillotines van smashes. En reeds is het volgende balletje uit de broekzak genepen: poktik tikpok poktik tikpok... Razende rushes, een ijltempo, onrustige ogen die het groen bekleden, het balletje meten, handen die alles zien en ik een hoofd dat, suf gedraaid, niet meer volgen kan... Poktik tikpok poktik tikpok... ■Dat doet hij meestal drie uur na mekaar, zonder van achter die tafel te komen», zegt mij Bea Smet. de nieuwe begeleidster van de klub. Vijftien men taal en drie fysisch gehandicapten traint ze naar een hoger spelniveau toe. En met enige deskundigheid: ondanks het feit dat ze zes jaar geleden bij een ongeval haar linkerarm verloor eindigde ze op het door de Belgische Sportfederatie Voor Gehandi capten (kort de B.S.V.G.) georganizeerde nationa le tafeltenniskampioenschap als derde in het enkel spel en als eerste in het dubbelspel. Sport heeft voor de gehandicapte nog een andere dan een louter sportieve funktie, vindt Bea: het is voor hen vaak één van de schaarse kansen op een beetje spontane integratie. Ze ondervindt het zelf: tijdens de wed strijden van de B.S.V.G. en sinds kort ook tijdens de zwemkompetitie van de Gentse rijksuniversitaire sportklub SRUG. Je kan jezelf meten met de validen en algemeen genomen valt dat nog best mee: het is in zekere mate zelfs zeIfbevestigend, men gaat je wat meer au sérieux nemen, je eerder als een gewoon mens dan als een minder-valide beschouwen. Al valt het niet altijd even goed mee. In het zwembad ziet Bea nog altijd die slurpende ogen, zij hoorde er wellicht niet voor de laatste keer de opmerking: «moeten die echt nu komen zwem men?». En van de andere kant zijn er die door de minder-valide veelal als vernederend aangevoelde, opvallend kompatieuze benaderingen. Alsof men met kinderen te doen had... Doe gewoon, mensen! •Het went wel,» zegt Bea, «je wordt langzaam harder». Zij is niet echt verbitterd. Integendeel: ze doet al bet mogelijke om 'die verloren groep van de minder-validen', zoals ze het zelf uitdrukt, te hel pen. Bea is b.v. lid van de Sint-Niklase sportraad en aJ was het die heeft voorgesteld het stedelijk zwembad met een lift en een hellend vlak uit te zosten. En alhoewel de studie van de konkrete Werkingsmodaliteiten vrij oppervlakkig moet zijn mtgevoerd, het gebruik van deze faciliteit bijgevolg moeizaam verloopt: het is toch een stap in de goeie richting. De aktiviteiten met de sportklub zijn nog het meest Bea Smet was vroeger kapster. Na een ongeval zocht ze drie jaar werk Uiteindelijk werd ze part-time receptioniste in de kliniek Maria Middelares (carine) bevredigend. Ze hebben zo hun eigen kompetitie en zes keer per jaar speelt het groepje tafeltennissers zelfs op verplaatsing. Gent, Mechelen, Waasmuns ter of Schoten: het zijn steeds boeiende tornooien, van de voetbalsport in onze streek en het vormen van mannen met een gezonde geest in een gezond li chaam». Verder stond FC Heikant buiten alle in vloeden die met sport niets te maken hadden. De kleu ren van de kledij wijzigden in geel en rood met zwarte broek. Het bestuur kreeg drie komitees, een be- stuurskomitee, een selek- tiekomitee en een terrein- komitee. Op dat ogenblik beschikte de klub over één enkele ploeg, terwijl voor de reserven sporadisch wedstrijden plaats vonden. Inmiddels sloot het bestuur een pachtovereenkomst af met Aline D'Heer en Ba- siel Roels en verhuisde het terrein naar het in de volks mond genoemde «Loker straatje». dat later door het gemeentebestuur de fraaie naam Sportstraat mee kreeg. Het huidige terrein is nog steeds op dezelfde plaats gelegen. Ook het lo kaal kreeg een ander adres in café Olympia bij Oscar Metdepenningen. Hij was intussen bestuurslid gewor den en had reeds blijk ge geven van heel wat werk kracht en veel organisatie talent. Later zou hij met schepen Van Cauteren de spil worden waarrond zich gedurende jaren het voet balleven in Bos en Heikant afspeelde. Promotie FC Heikant startte zo doende in de kompetitie van de K.B.V.B. en meer bepaald in derde provincia le, toen de laagste reeks. Belangrijk was het seizoen 1951-1952. De klub eindig de vooraan in het klasse ment en moest de eindron de betwisten. Door een overwinning in de laatste wedstrijd op Denderhou- tem dwong het de promotie af naar tweede provinciale. plezierige konfrontaties tussen validen en anders- validen, konfrontaties tussen mensen. Voor heel wat mentaal gehandicapten begint de jaarlijkse Spartakiade wel hét sportieve hoogtepunt te worden. In mei van dit jaar was het weer zover en voor de eerste keer was ook Rudy Morjaen erbij. 2000 deelnemers, elf buitenlandse delegaties, zeven veelal verzameldisciplines en 4000 vrijwilligers die zich op de terreinen van Beerschot in Antwerpen twee dagen lang inzetten voor een vlekkeloze organisatie. De nationale federatie FOBOF (Belgi sche Olympische Federatie) zorgde ervoor dat het sportweekend voor de deelnemers volledig gratis was. Honderd kandidaten waren er voor het tafel tennis. Voor Rudy werden het twee spannende dagen. De eerste dag won hij vijf wedstrijden en plaatste hij zich zo voor de laatste selekties. De konkurrentie werd bijzonder zwaar, er werd onaf gebroken op niveau gespeeld, maar toch: na nog drie wedstrijden wist Rudy, dat hij zilver had gewonnen. Een kleurig lint met daaraan een zware medaille en veel bewonderende schouderklopjes kreeg hij hiervoor. Nu doet hij zeer bescheiden over zijn prestatie. Hij laat enkel los dat hij er volgend jaar absoluut weer bij wil zijn. Goud misschien, Rudy? Of opnieuw zilver? Ik vis achter het net: hij pronostiekt niet. Een gouden medaille ware natuur lijk mooi meegenomen, alhoewel: meedoen is be langrijker dan winnen. O ja: bijna vergeten: vol gend jaar wil hij zich ook laten inschrijven voor de zwemproeven. Afwachten maar... Wat wel zachtgezegd merkwaardig is. vindt de 32- jarige Bea Smet. is. dat pers en televisie nauwelijks aandacht hebben besteed aan deze olympische spelen voor mentaal gehandicapten. Ook het natio nale kampioenschap voor fysisch gehandicapten wordt hier doodgezwegen. Dé Olympische Spelen, ja: dag in dag uit. beelden, artikels, kommentaren, een hele handel errond, eindeloos gewoon. Be schouwt men het dan enkel maar als wat marginaal geklungel? Het zou ten onrechte zijn. want er is wel degelijk wat te zien op deze sportontmoetingen. Ach. het is maar één facet van een hele negatiepoli- tiek tegenover de gehandicapten, vertelt Bea. 'Om dat mensen belangrijk zijn', heette het bij de vorige landsverkiezingen. Zij stuurde toen enkele van die verkiezingsfolders, voorzien van een groot vraagte ken. terug naar een aantal mensen die dit devies zo graag in de mond namen. Nee. voor de minderhe den blijft het vaak bij woorden. Neem Sint-Niklaas, zegt ze: de Post kom je met makkelijk binnen met die onmogelijke draaideur. Het stadhuis is aange past, inderdaad en de sporthal ook, maar da's ongeveer alles. Enfin, je moef-'ér maar eens een hele dag met een rolwagentje op uittrekken, vindt Bea, dan weet je het wel. En als je dan al een aangepaste wagen hebt, ontdek je nog dat alle speciale parkeerplaatsen er zijn er al zo weinig! zomaar bezet zijn door validen. Een gebrek aan elementair respekt, een ongehoorde vorm van egoisme. als je het Bea vraagt. En het Koopcen trum Waasland, groot kommercieel bolwerk. Ja, mijnheer!! Maar minder-validen?? Nooit van ge hoord zeg! Onlangs nog zag Bea, en het regende. Deze piek mocht slechts één jaar duren want het volgende seizoen kon Hei kant de degradatie niet ont lopen en alles bleek te herdoen. In 1968 startte de klub met een reserveploeg in kompetitie en een jaar later na de oprichting van de vierde provinciale reeksen deelde men van bondswege Heikant hierbij in. Een stap in de goede richting viel te noteren op 30 no vember 1972 toen in de schoot van de klub een jeugdkomitee tot stand kwam. Gestart met een knapenploeg vulde men bij Heikant geleidelijk het ganse gamma aan zodat men heden met acht ploe gen in kompetitie zit. Na de stichting en oprichting van een v.z.w. op 2 mei 1975, de uitbreiding van de klub, de groeiende aktiviteiten en de veelheid van wed strijden stelde zich ook het probleem van de broodno dige financies. 't Peebosken De uitbating van een kantine zou wellicht meer geld in het bakske kunnen brengen en hiervoor kon de klub rekenen op Frans Plaetinck en zijn echtgeno te die een perceel grond ter beschikking stelden. Bo vendien namen zij ook de volledige kosten van mate riaal en meubilair op zich. Door enkele bereidwilligen was men gedurende maan den aan de bouw toe van dit lokaal tot men op 13 ju ni 1975 de kantine, welke de naam 't Peebosken kreeg toebedeeld, plechtig kon openstellen. Intussen volgden spelers, trainers en bestuursleden elkaar op. Gustaaf Van Cauteren, thans erevoorzitter, bleef aan het roer van 1944 tot 1975. Cesar Van Lysebet- tens nam over van 1975 tot 1978 tot de huidige voorzit ter André Derijckere be reid bleek zich aan deze funktie te wijden. Bij de aanvang van het seizoen 1981-1982 waren de ver wachtingen hoog gespan nen. Voetbalkenners wa ren ervan overtuigd dat Heikant over een paar ploegen beschikte die een vooraanstaande rol konden spelen in het kampioen schap. De aanwerving van de Zeelse trainer André Van Driessche, een klad goede spelers en de uitste kende mentaliteit bij het voltallige bestuur brachten het zover. Het resultaat was navenant, de fanion ploeg en de juniores speel den kampioen, je zou voor minder een vuist ballen. Begrijpelijk ook dat burge meester De Bruyne lof toe zwaaide naar de nieuwe kampioenen. Hij kon met voldoening vaststellen dat er in deze lange voetbalpe riode toch heel wat was veranderd op het sportieve vlak. Aan de mindere uit slagen uit het verleden werd een stevig halt toege roepen en dit seizoen volg de iedere supporter met be langstelling de resultaten van onze wijkploeg. Het orgelpunt noemde de bur gemeester de zege en het veilig stellen van de titel op het veld van naaste gebuur SK üvermere. Hij had te vens felicitaties over aan het adres van het bestuur, de trainer en de spelers, die dit uitzonderlijk resultaat hebben bewerkt. Tot slot sprak provinciaal afgevaar digde Lippeveld namens de Voetbalbond. Hij drukte de hoop uit dat FC Heikant zijn opmars mocht voor tzetten naar tweede provin ciale. waar het in het verle den ooit eens heeft thuisge- hoord. Joost Arens Bea Smet (32) en haar pupil Rudy Morjaen (24): die spartakiade is een hele gebeurtenis, (corine) een man in een rolstoel helemaal uit de Kapelle- straat komen aanduwen. Zij begint te geloven dat men de minder-valide niet liever dan in een werk plaats of een gesloten klub weet. Goed afgezon derd. m quarantaine. De tafeltennisklub van Bea b.v., waarbij ook validen zijn aangesloten, krijgt geen subsidies gewoon omdat het geen zuiver minder-validen klub is. Ik vraag Rudy dan of hij alles goed vindt, of hij niet graag iets veranderd zou zien. Atletiek, zegt hij hii w,l wel graag aan atletiek doen. Vroeger moet dat nog gekund hebben. Tja. replikeert Bea. een men- taal gehandicapte heeft hier in Sint-Niklaas niet veel mogelijkheden om aan sport te doen. Als tafeiten- ms hem met ligt. staat hij nergens. De bestaande sportklubs zouden een beetje onwennig reageren als een mentaal gehandicapte zich komt aanbieden, maar de drempel is meestal zó groot dat het niet eens zo ver komt. Nu stelt het Bloso wel een heel team ter beschikking om. waar het maar gewenst is, minder-validen aan te zetten tot sportbeoefening. De monitoren van dit 'Integratieteam 84' initiéren vijf disciplines, maar hun inspanningen kunnen volgens Bea enkel renderen als er voor een kontinu- ïteit gezorgd wordt, als de minder-valide ook nè die kursus nog kan sporten. En dat is niet het geval. Spijtig genoeg, want er is belangstelling. Begrijpe lijk: het is een énige aktiviteit voor deze mensen, een dankbare vluchtheuvel in een veelal blak be staan. Mentaal gehandicapten kunnen tot hun 21 jaar terecht in aangepaste instellingen. Daarna staat hun vaak een beschut, ingebouwd-grijs leventje in één of andere werkplaats te wachten. Ghetto's waar ze nooit meer wegkomen, vindt Bea. En andere mogelijkheden zijn er niet. alhoewel heel wat minder-validen met een beetje goeie wil elders zouden kunnen worden tewerkgesteld. Neenee: ook Rudy blijft, in afwachting van iets beters, liever thuis, bij zijn ouders, bij zijn zilveren medaille. En woensdagavond zijn er de vrienden van de klub is er het spannende spel. Ze zullen het nog lang hebben over die grootse Spartakiade. hun medail les. hun tegenstanders. Maar nu al is het uitkijken naar die volgende spelen... Sukses Rudy! Leo DE BOCK

De Voorpost | 1982 | | pagina 25