Dendermondse aktiegroep terug uit Polen Suksesvolle Vijfde Killefeesten te Moerzeke Renaissancedichter die ook de aardse schoonheid waardeerde Jeugd zonder club organiseert vijfde autozoektocht p rekeni -5256675 aangent iVJTVI 4 -18.6.1982 - De Voorpost vloed in onze westerse wereld. Terug naar huis De dag daarop werd de terugtocht aangevat. De vrachtwagens waren leeg en men rekende erop geen problemen te zullen onder vinden bij kontroles. Dat was ook zo bij de militaire posten die meer oog had den voor sigaretten en voor wat anders. Aan de Poolse grens was het evenwel ernstiger. Daar werd een scherpe kontrole uitgeoefend op wapens en brieven. Men zocht tevergeefs. Niets werd gevonden. Aan de Oostduitse grens werd gezocht naar eventueel vluchtende Polen in de au to's. Maar ook de Oost- voerd door een bredere en beter gestruktureerde groep van bereidwillige Het was de laatste maanden stil geworden rond de Dendermondse aktiegroep «Solidair met Polen». Maar dat hield niet in dat er niet meer werd gewerkt. Integendeel, er werd zeer hard gewerkt om toch maar het tweede transport binnen de voorziene periode klaar te krijgen. Net zoals de aktie van vorig jaar, waar vooral de klemtoon werd gelegd op een brede en forse opgedreven sensiblizering naar het probleem van de Poolse bevolking toe, was de voorbereidingsperiode kort. Dit keer zou men meer in de diepte gaan werken, men zou minder begeleidende informatie naar buitenuit prijsgeven, geen oproepen naar de bevolking toe. Deze tweede aktie werd ge- I" het duistere van de nacht toen het karwei was ge- Net voor Katowitce doken klaard de eerste werkelijke pro- De dag daarop werden de blemen op. De groep dien- plannen die gesmeed waren mensen, die er in geslaagd de zich in twee te splitsen, voor het vertrek, ook uitge- zijn een resultaat te boeken Er was een wegomleiding voerd. Twee leden van de dat de eerste aktie op vele voor het zwaar verkeer en aktiegroep brachten een dat maakte ook dat het bezoek aan het voormalige konvooi gescheiden arri- koncentratiekamp van veerde bij de paters Kar- Auschwitz, de overigen meiieren. Opvallend was bleven zich van hun taak dat er dit keer tijdens de kwijten; de paketten met avond en ook 's nachts heel eten en kledingstukken wat beweging te bespeuren klaarmaken en bezorgen viel. Het uitgangsverbod aan de vele relaties die de was immers opgeheven. De groep reeds jaren in en ontvangst bij de paters was rond de omgeving van evenwel totaal verschillend Krackow heeft. Er waren van wat de groep in decern- handen tekort, overal waar ber had beleefd bij de zus- de Dendermondse bezoe- ters urselinnen. Geen uit- kers kwamen werd er ge- bundigheid dit keer, wel praat over solidarnocs. De een zekere ingetogenheid strijd die gestreden is, de om het grote geluk dat hen vlag die halfstok hangt in te beurt viel. Een inwendi- de geest van de Poolse be- ge blijdschap die men kon volking. de wonden van de waarnemen aan de wijze eerste nederlaag zijn nog waarop de paters ons toe- niet volledig geheeld en fluisterden. toch smeult bij de hardste De Dendermondse aktie- kernen de onverzettelijke groep besloot de dag daar- wil om door te gaan, om de op de goederen af te laten, vrijheid te verwerven die nmten waren er dit keer AfsPraak werd gemaakt noodzakelijk is om het ei- Sddeliik minder rrrohle- om 9 uur. Twee leden van gen leven vrij uit te bouwen de groep, de Limburger Jos naar eigen mogelijkheden Honings en Oscar Van den en inzichten. Eynde besloten de Nacht De opheffing van het uit- door te brengen bij familie gangs- en samenscholings van Honings. Daar was het verbod geeft de stad Kra ckow een beeld alsof er in terreinen heeft overtroffen. Dertig ton Op 17 mei was het vertrek voorzien. Dat gebeurde ook. De aktiegroep was niet weinig verheugd dat die dag eindelijk was aan gebroken. Niet minder dan 30 ton levensmiddelen, ge neesmiddelen en klederen waren op de vrachtwagen oordeelkundig gestapeld. Het was de start van een nieuwe en avontuurlijke tocht naar Polen. Het win terse landschap dat de eer ste reis zo onmenselijk moeilijk had gemaakt, had de plaats geruimd voor de deugddoende lentezon. De aktiegroep werd uitgewuifd en een voorspoedige reis toegewenst. Het leek het ook te zullen worden, want aan de grens- dit keei duidelijk minder proble men dan tijdens de eerste rit. Het douanekantoor in Dendermonde zorgde evenwel voor een uur ver traging bij de start. Rond I* L een blij weerzien, elf uur kon men dan toch /-vnJ a a a ni ui i - Om 9 uur werd de dag Polen helemaal niets aan Dendermonde verlaten met de karavaan. Want in derdaad, dit keer was het een vrachtwagen geladen daarop dan ook begonnen de hand is. Het lenteweer met het enorme werk van tje heeft ook hier de zo- afladen en verdelen. De merse kledij uit de kast ia poort van het klooster werd doen halen. De Grote met 24 ton en dne lichte v ook prop- °P gerege'c*e tijdstippen Markt wordt kleurrijk na een geopend en aan de vele overspoeld door honder arbeidersvrouwen met pa- den, voornamelijk jonge ketten met rijst, bloem, mensen. Ook de folklore vlees, olie, boter en kaas tiert er nog welig. Overal overhandigd. Dat zijn alle- zijn er jongerengroepjes: maal voedingsbestanddelen zangers, fluitspelers, gita- die in Polen zo goed als niet risten in klederdracht. Zij meer te vinden zijn, tenzij vormen het middelpunt ste vracht voedinesmidde- via een tonnetïe en een voor de vele kijklustigen en f;! Lt eindeloze file. krijgen er het applaus dat De jongste paters werden eertijds de strijders voor de ingeschakeld in het los- vrijheid meekregen, werk. Het was haast avond Polen in december valt niet bestelwagens pensvol geladen en nog een ruime stationwagen. Negen mannen en een vrouw zou den afwisselend achter het stuur gaan zitten. Dit keer was de bestem ming niet Otorowo waar men in december een eer- ït voedingsmidde len en kleding afkette, maar wel Wracklow, een flink stuk in Polen gelegen meer te vergelijken met Polen in mei. Op het plat teland leeft men gedegen en rustig. In de steden is het leven een stuk nerveu zer, voller en vergeet men ogenschijnlijk ook de ellen de van de voorbije maanden. Nog steeds aanschuiven En toch is er niet zo veel veranderd. Weliswaar pro beert men de jeugd verder te indoktrineren. In massa wordt het paleis «Wawel» bezocht door de jeugd, on der begeleiding van enkele getrouwen. De gidsen spannen zich uitermate in om de vergane glorie uit te tekenen en te wijzen op de grote kulturele weelde van het Poolse vaderland. En die kuituur is inderdaad groots te noemen, maar ook Vlaams, want aan de muren hangen wandtapij ten van een zekere F. Van Hecke en zijn er ook schil derijen van Pieter Pauwel Rubens. Vlaamser kan het nog nauwelijks. Voor de Dendermondse aktiegroep vormde deze aanvulling van de kulturele bagage evenwel niet het hoofddoel. Zoveel men maar kon bleef men paket ten klaarmaken en uitde len, ook aan de gewone man in de straat, aan de moeders die in hun ogen een traan van dankbaar heid wegpinkten. Andreas, de tolk en gids aan de grensposten, en Hugo waagden zelfs hun vrijheid om met een lichte bes telwagen diep het land in te trekken om daar families, die nauw betrokken zijn bij «Solidarnosc» te gaan be voorraden. Verschillende leden van die families zit ten trouwens nog in straf kampen en voorlopig moe ten zij niet rekenen op een vrijlating. Veel is veranderd, maar veel is ook hetzelfde geble ven. Aan de winkels nog steeds de eindeloze rijen wachtenden. Eindeloos ge duld om met een bonnetje een beetje vlees, wat zeep aan te schaffen. Wat een schril kontrast met de over- De weermaker heeft ervoor gezorgd dat deze vijfde Kille feesten met zon en water overgoten werden. In de kaatsbeker van Moer zeke bleek al dadelijk in de openingswedstrijd dat zowel Geywa/Groentenhalle als Toyota/Le Patrimoine hun zin nen hadden gezet op dit sie raad, zij gaven immers een partij, een finale waardig, ten beste met een 7-5 uitslag. Van Gaveren van zijn kant bracht er echt niet veel van terecht zodat uiteindelijk Geywa' Groentenhalle de prachtige nieuwe wisselbeker in de wacht kon slepen. Ondertus sen waren ook de prijzen van de schieting reeds verdeeld en draaide Radio Motief reeds op volle toeren in de tent en de door vele jongeren bijgewoon de danspartij duurde tot in de vroege uurtjes. Zondagnamiddag zakte al weer heel wat volk, jong en oud, af naar de Kille voor de Rommelmarkt, de kinderspe len, het optreden van de Spec- tor King en de kaatswedstrijd voor veteranen. Spijtig genoeg werden deze aktiviteiten. op de kaatswedstrijd na, vroegtij dig door een onweder afgebro ken zodat iedereen zijn heil zocht in de tent. Daar waren dan toch nog heel wat nieuws gierige kinderen aanwezig om de uitslag van de alweer suk sesvolle tekenwedstrijd te ver nemen. En terwijl de paarde- molen de laatste rondjes af maalde, en de kaatsveteranen nog nahijgden van de inspan ningen en hun dorst lesten, maakte Studio Longfield zich op om deze Killefeesten muzi kaal af te sluiten. Bij deze past dan ook een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt om dit al les mogelijk te maken. Ze zijn met zovelen dat we ze niet kunnen opsommen uit vrees iemand te vergeten, maar on ze dank is daarom niet minder gemeend. F.V.R. De RTT heeft een nieuw type van telefooncel in gebruik ge nomen. Het zijn openkapcel- len die geen verhoogde opstap meer hebben. Onderaan de cel is een uitsparing gemaakt voor rolstoelen Het telefoontoestel werd lager geplaatst, de hoorn kan worden opgehangen in een nisje terwijl men het kiest. Ondanks de hoge brand stofkosten heeft Jeugd Zonder Club er aan gehou den dit jaar, voor de vijfde keer haar autozoektocht in te richten. Diegenen die de vorige ja ren deelnamen aan deze goed georgani eerde zoek tocht weten d; deze steeds meer dan de loeite waard is om aan deel te nemen. De totale afstand van de autozoektocht bedraagt cir ca 45 km., en zowel de laatste als de eerste in het klassement zullen verze kerd zijn van een waarde volle prijs. Tevens worden onder alle deelnemers 2 waardevolle extraprijzen verloot. De deelnamekosten bedra gen voor de leden 225 fr. en voor de niet-leden 250 fr. De autozoektocht heeft plaats op zondag 27 juni 1982 en er kan ingeschre ven worden en gestart tus sen 12.30 u. en 14 uur in het lokaal van J.Z.C., Café Sportvriend. Dr. Haeck- straat 1 - 9150 Grember- gen. Na de zoektocht streeks 20.30 u. heeft *r01 hetzelfde lokaal de prijsu; reiking plaats. Zij die van een sportieve en zondagnamiddag willen nieten en tevens hun streek wat beter wensen kennen, kunnen wij autozoektocht (geen snel heidswedstrijd) warm aan ü?stl bevelen. Mng ding UITSLAG TOMBOLA «B.P.A. BOYS» LEBBEKE 1 Cassettedeck Sonny nr 2599 reserve nr 3443 2 Quartz herenhorloge 3275 j 3 Quartz herenhorloge 2173 1 4 Quartz herenhorloge 3620 1 5 Quartz herenhorloge 2375 1622 2630 3698 4439 3169 22«5 4525 1154 2689 1124 3755 4574 1648 2149 2333 1501 3509 239» 4248 1123 4572 3439 2755 3229 4523 1427 4449 1150 3528 313' 4390 3496 2122 1525 4752 2255 3092 3345 1479 3529 4325 36» 1049 4776 1175 Prtjztn tl it htha voor X juni 'SI Dank U anmm Vervolg van blz. 1 het op aan komt: de Heer te behagen». Dat leren we uit het testament dat hij enkele jaren voor zijn dood schreef en waarin hij om vergeving vroeg. De Har- duwijn heeft tijdens zijn le ven ook de wens uitgedrukt dat er voor hem ooit een monument zou worden op gericht. Dat is ook ge beurd. Maar het mooiste monument dat hij ons heeft nagelaten is echter zijn trouw aan outer en heerd, aldus de heer Sterck die wees op het belang van de kleine dingen in het leven. Deze stijlvolle eucharistie viering werd opgeluisterd door het parochiaal koor in samenwerking met het vo- kaal- en instrumentaal en semble onder leiding van de heer D. Vermeir, dat gezangen gedicht en ge toonzet door Justus de Harduwijn, uitvoerde. Bloemenhulde Vooraleer de akademische zitting een aanvang nam, had er aan het Justus de Harduwijn-monument nog een korte bloemenhulde plaats. Er was een bloe menkrans met blauw-wit lint vanwege de Justus de Harduwijnstichting Oude- gem-Mespelare en een krans met een zwart-geel lint vanwege de VAB-VTB die op deze plechtigheid was vertegenwoordigd door zijn direkteur, de heer Karei De Meulemeester. Na het neerleggen van de bloemen werd enkele ogen blikken stilte bewaard. Akademische zitting In aanwezigheid van mgr Van Peteghem, bisschop van Gent, gemeenschaps minister Jan Lenssens, bur gemeester Cool van Den dermonde, verschillende schepen en raadsledenkon dan de akademische zitting een aanvang nemen in het parochiehuis. Hadden we voor deze vie ring een grotere opkomst verwacht, dan moeten we toch toegeven dat het om een stijlvolle en bewust so ber gehouden plechtigheid ging, waarbij de aanwezi gen werden verwelkomd door de heer J.J. Dambre, adjunkt-kabinetschef van de Minister van Onderwijs, die het doel en de aanlei ding van deze bijeenkomst uiteenzette. De voorzitter van de Justus de Harduwijn Genootschap, de heer Os car De Vylder, belichtte vervolgens het 25-jarig be staan van het Genootschap en de figuur van de bezieler ervan. Oscar Dambre die tien jaar geleden overleed. Hij vertelde onder meer dat hij in 1930 via de toen malige onderpastoor Aude- naert vertrouwd werd ge maakt met de figuur van Justus de Harduwijn. Toch zou het nog twintig jaar duren vooraleer hij de dichter naar waarde leerde schatten. Het was immers in 1950 dat hij Oscar Dambre ontmoette, een man die Justus de Hardu wijn door en door kende. Reeds bij deze eerste ken nismaking werd de idee geopperd een genootschap op te richten en tevens te gemoet te komen aan de wens van de Harduwijn, ter zijner nagedachtenis een monument op te richten. Het gemeentebestuur van Oudegem beloofde onmid dellijk zijn medewerking. Op 7 maart 1957 werd dan op het gemeentehuis van Oudegem het Justus de Harduwijn-genootschap opgericht. Oscar De Vijl- der werd er de eerste voor zitter van en Julien Per- daens, de sekretaris. Bij de stichting werd ook besloten de andere grote schrijvers die Oudegem heeft gehad, niet te vergeten: mevrouw Courtmans-Berchmans, kan. Frans De Hovre en Jef Scheirs. Twee jaar na de oprichting van het genoot schap, verschijnt er ook een publikatie onder de naam «Tijdingen» dat naar de leden wordt toege stuurd. In de geschiedenis van het genootschap staat het jaartal 1961 met gou den letters in de annalen aangeduid. Toen werden de «vier groten» van Oude gem plechtig gevierd. Het jaar daarop werd door de VTB een Justus de Hardu- wijnwandelpad ingewan deld en werd aan de kerk van Mespelare een gedenk steen onthuld. Ondertus sen zette het genootschap zijn lezingen en voordrach ten verder steeds met de De aanwezigen op de akademische zitting van de Justus De Harduijnherdenking te Oudegem (c) bedoeling de bekende re- naissance-dichter Justus de Harduwijn een passende hulde te brengen. Deze taak wordt ook nu nog ver der gezet. Zichtbaar ontroerd bracht spreker dan hulde aan Os car Dambre de grote ken ner van Justus de Hardu wijn. Zijn hele leven heeft Dambre aan de Harduwijn gewijd. De heer De Vijlder beschreef Dambre als een groot Vlaams geleerde en wetenschapsman. Een boeiend man De akademische rede werd uitgesproken door e.h. M. Van Vossole die de renais- sance-dichter de Hardu wijn in zijn verschillende aspekten belichtte. Hij ver haalde onder meer dat hij op een oude kaart ook de naam Oudegem heeft te ruggevonden en dat daar eigenaardig genoeg bij ver meld stond «Justus de Har duwijn». Bij geen enkel an dere stad staat de naam van een dichter of kunstenaar geschreven. Dat wijst erop dat dc Harduwijn een zeer voorname figuur moet zijn geweest in zijn tijd. Maar de data die erbij vermeld zijn, verschillen van deze die wij nu kennen. Dat zou kunnen aanduiden dat het inderdaad om een duistere tijd ging. Vervolgens hing de spreker een beeld op van de familie de Hardu wijn. Justus de Harduwijn kreeg de kans te studeren bij de jezuieten te Gent en later trok hij naar Douai. In de strenge winter van 1607 werd hij benoemd tot pastoor te Oudegem en Mespelare. Een totaal nieuwe wereld voor hem. De grote vraag was inder daad hoe deze fijnbesnaar de man zich in het midden van deze landelijke dorpen zou inwerken. Vlotte de aanpassing in Oudegem goed, in Mespelare ging het minder snel. Justus de Har duwijn zocht vrienden in de omliggende dorpen, onder meer in Aalst. Het is trou wens onder het voortdu rend aandringen van ene zekere Caudron uit Aalst dat hij zich laat overhalen zijn eerste dichtbundel te publiceren. Hij doet het wel anoniem, want de kans bestond dat de kerkelijke overheden over de tema's van deze poëzie zouden struikelen. Justus de Har duwijn zou later niet meer de aardse dingen van het leven bezingen, maar veel eer de hemelse vreugden betokkelen. Uit zijn werk blijkt in elk geval een grote taalvaardigheid en een uit zonderlijke inspiratie. De kwaliteit van zijn dichter schap is wel dat de Hardu wijn zong met heel zijn hart. Bovendien was hij Vlaams tot en met. Dat leren we uit de typische uitdrukkingen en woorden die hij geregeld gebruikt en die voor taaldeskundigen ook nu nog een ware uit daging zijn. Het moet, al dus de heer Van Vossole een uitzonderlijk feest zijn om een katalogus van teke ningen van Rubens uit te geven en die te verluchten met gedichten van zijn gro te tijdgenoot Justus de Harduwijn. In een laatste luik, belichtte de feestrede naar de verbondenheid van de Harduwijn met zijn volk. Hij deed dat aan de hand van gedichten en De h. De Vijlder tijdens de akademische zitting van i Justus De Harduijnherdenking (c) schriften van deze helaas zitting werd omlijst met I veel te weinig bekende en uitvoering van Justus f gewaardeerde renaissance- Harduwijngezangen dol dichter. De akademische de medewerkende koren] De h. De Vijlder tijdens de bloemenhulde aan het gedenkteken van Justus De Harduijn te Oudegem (v) duitse grenswachters von den niets. De reis huiswaarts verliep zonder al te veel moeilijk heden. Dit is misschien ook het moment om even te blijven stilstaan bij de vele mensen die het hele trans port hebben mogelijk ge maakt en hen van ganser harte te danken voor hun inzet. Dat zijn de vele anonieme schenkers van geld en goe deren. Dat zijn de vele toe schouwers en vedetten tij dens de benefietavond in de sporthal te Appels. Zij hebben voor een groot deel mogelijk gemaakt dat de aktiegroep een aantal be langrijke artikelen kon aankopen. Ook het stads bestuur van Dendermond se dient bedankt omdat het de sporthal ter beschikking stelde. Van Roger Van Hecke uit Zele kreeg de groep twee lichte vrachtwa gens ter beschikking om de trip naar Polen te maken. De burgemeester van Zele zorgde voor een vrachtwa gen voor het vervoer van 6 ton goederen van Zele naar Dendermonde en ook om de goederen op te halen in Dendermonde. Roland Colman, die de vedetten parade dankzij zijn vele re laties mogelijk maakte. Mark Heymans uit Bug- genhout die de avond aan elkaar praatte en zeker en vast Rik Van den Bossche, het trekpaard, die de grote bezieler en koördinator is geweest van deze tweede aktie. Ook dank aan Freddy Me- chant die een groot gedeel te van de vrachtwagen heeft gesponsord en na tuurlijk de hele groep van medewerkers die graag ver der willen werken in alle anonimiteit. Vermelden we ook dat leden van de groep zelf reis naar Polen hebben taald en dat alles wat ingezameld, ook in ter bestemming is geKorm en daar op een ze werd verdeeld onder hulpbehoevenden Aangezien de groep leden voortdurend groeit, besloten de woordelijken de hulp Polen in geen geval hal te roepen. Ditmaal zal uit het Dendermonde de hoofdstad Warschau den bedeeld. Mensen die graag een drage schenken, nog steeds een overschrijven nummer met de vermelding dair met Polen».

De Voorpost | 1982 | | pagina 4