feleidsoptles realizeren in koalitie de op zaken te Denderbelle ieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesK sko yV-Dendermonde stelde kandidaten voor wore jekomitcc «buurthuis» te Denderbelle gaf vorige vrijdag op een perskonferentie een zou snota onder de titel: «Buurthuis te Denderbelle, orde op zaken. Uitnodiging tot ver t loberen. Sanering van de nationale en gemeentelijke financiën. Denderbelle geeft het ektot rbeeld». In die nota verdedigt het komitee systematisch zijn aktie. selL .w»™ doel te realiseren: de bouw baal. en daarna een gede- van een kultureel centrum tailleerd inzicht. Omdat, lde ELSTELLINGEN oede eerste plaats bena- bep kte het aktiekomitee ;enot onafhankelijkheid aar i mover de politiek. Doel lapp een beleid afkeuren dat naai t zin voor realiteit verlo- de heeft, dat van matiging s lijs versobering geen werk oper maken; dat lichtzinnig :ds e ganse bevolkingsgroep :t te vele miljoenen per «Na ernstige analyse van de plaatselijke situatie meent NATIONALE SUBSIDIES het komitee te mogen be- Hierin licht de groep haar sluiten: dat er genoeg be- visie op het nationaal be- nsenF doet opdraaien voor staande socio-kulturele ak- leid toe: «Om de over- ral w projekt, dat er niet komodaties ter beschikking heidsuitgaven te kunnen fi- zijn. Dat de werkelijke be- nancieren, leent de Belgi- hoeften daar kunnen opge- ,vv. hst te Lebbeke». HET NIEUWE BUURTHUIS IN SOCIO-KULTUREEL PERSPEKTIEF aldus het komitee «als ie mand investeert, hij toch een kostenraming en een kosten en batenanalyse maakt, om te zien of zijn investering wel rendeert». groe eiken dat de ondoor- vangen worden mits aan ir ni« hle en onverantwoorde passing, verbetering en uit- k val inplannen voor een breiding. Volgt dan een uit- En uw buurthuis worden gebreid inventaris van de ;t a Pgezet». Alternatief is: verschillende gemeentelij- i sobere verbetering ke akkomodaties. Wat het de bestaande akkomo- privé initiatief betreft stipt pities en anpassing, daar het aktiekomitee eerst en »r het nodig is». vooral aan dat er een grote miskenning voor bestaat. In hun konklusie stellen ze dat niemand ontkent dat bepaalde zaken voor verbe- nber T BUURTHUIS \a G POLITIEK rkingJUSPECTIEF aldus het tering en uitbreiding vat- il voi ®itee «had het gemeen- baar zijn. Niemand ontkent u lestuur alleen de oprich ten g van een kultureel cen- dat voor bepaalde proble men (bibliotheek, jeugd- 10 p im in Lebbeke zelf ge- verenigingen) naar een op- lichti iad. Nadien werd het lossing moet gezocht wor- bureel projekt opge- den. En: «Er is echt geen •t in 3 deelprojekten. behoefte aan een totaal nieuwbouw in Dender- een eenzijdige be- dskeuze zonder in- sche Staat onafgebroken vele miljarden in binnen- en buitenland. Deze miljar denleningen moeten niet alleen terugbetaald wor den, er moet ook een steeds duurdere rente op betaald worden... Het is zelfs zover gekomen dat miljardenleningen moeten aangegaan worden, enkel en alleen om intresten op lopende schulden te kun nen betalen. En opnieuw tegen zeer hoge rentevoe ten... Het aktiekomitee wil dan ook dat de investerin gen gekontroleerd worden op de rendabiliteit. Het gaat als volgt verder: «de nationale subsidies zijn geen geschenk». Ze rede- nieuw gebouw van zovele neren daarvoor als volgt: miljoenen. De meeste lo- «Laat ons heel even veron- kalen, die voorzien zijn, ik Er is van meetaf zouden enkel dubbel ge it één enkele optie reke- I gehouden: nl. nieuw- bruik zijn van de bestaan de». Als bewijs a fortiori W. Dit is een éénzijdige geven ze de huidige bloei derstellen dat het nieuwe «kleinschalige» buurthuis slechts 20 miljoen zou kos ten, dan bedraagt de kost prijs per inwoner: hdskeuze geweest, er is van het verenigingsleven te 20.000.000 2.000 10.000 Denderbelle». F per Bellenaar. Als er in ons land per 2.000 inwo ners een buurthuis van 20 miljoen moet komen, dan kost dat op nationaal vlak: pt een onderzoek ge lest naar de noodzaak». I besluiten: «Het lijkt er FINANCIEEL Jicht veel op dat de PERSPEKTIEi huizen van Wieze en Dan licht het komitee het Jderbelle «zoethouder- projekt financieel door. De 10.000.000rx 10.000 100 zijn om later het grote raming van de kosten glo- miljard. «Met het projekt Dender belle kunnen wij nationaal een voorbeeld stellen hoe het moet!». GEMEENTELIJK AANDEEL Hierbij halen ze aan: «Pre cies door de bouw van ver lieslatende prestigeprojek- ten als zwembaden, sportkomplexen en kultu- rele centra zijn vele ge meenten in een financieel moeras weggezakt... Voor Lebbeke halen ze aan dat ook daar... «nog maar eens een nieuwe put van min stens 8 miljoen moet bijge maakt worden». Voor het verlieslatend zijn van de exploitatiekosten, baseren ze zich op het buurthuis van Marke. BESPARINGSTIP «Politici van alle strekkin gen hebben de mond vol over sanering van de ge- meentefinanciën. Laat ze hun mooie teorieën dan eindelijk eens in praktijk omzetten. Er is dringend een beleidsombuiging no dig, waarbij de tering naar de nering wordt gezet. Door de vervanging van het dure nieuwbouwpro- jekt door een goedkopere oplossing kan het projekt Denderbelle een voorbeeld zijn voor iedereen. Finan cieel gezien noemen ze het projekt dan ook een onver antwoorde keuze. BEOORDELING VAN HET OPBOUWWERK VAN AWD Hierin konkludeert de groep dat de bouw van een buurthuis in Belle niet ge steund is op de werkelijke behoeften van de bevol king, dat er nooit inspraak geweest is vooraf, dat er wel inspraak is achteraf. Zc stellen de demokratische opzet van het hele in spraakproces door AWD in vraag. Op een bepaald mo ment zeggen ze: «wij stel len vast dat zelfs de ge meenteraadsleden nooit beseft hebben dat het pro jekt zo'n afmetingen zou krijgen». Nochtans werden alle beslissingen in de ge meenteraad, aangaande het buurthuis unaniem ge nomen. «Misschien hebben zij verwaarloosd er vragen over te stellen» oppert ie mand. Verder halen ze aan: «dat de niet- georgani seerde bevolking in het to taal niet gekonsulteerd werd en bijzonder laat ge ïnformeerd. Dat de vragen op de vragenlijsten, die naar de verenigingen wer den gestuurd, te algemeen zijn. Er is geen besluitvor ming in vele verenigingen geweest via een bestuurs- of ledenvergadering, en sommige bestuursleden hebben er enkel een per soonlijke visie vertolkt en niet het standpunt van hun vereniging. WERKGROEP «De werkgroep is niet re presentatief voor het socio- kulturele leven in Dender belle, omdat: een aantal mensen aan de werkgroep hebben deelgenomen in persoonlijke naam, zonder hun vereniging te engage ren; omdat deelnemen aan de aktiviteiten van de werkgroep niet noodzake lijk betekent dat men ak koord gaat met de bouw van een buurthuis Dan was het aan de pers om een paar VRAGEN te stellen. P: waarom heeft het aktie komitee niet gereageerd op de uitnodiging van het ge meentebestuur tot dis- kussie? A.: Er is een brief geschre ven op 1 juni, wij kregen dus drie dagen tijd van de gemeente. Wij willen pas aan tafel als wij toegang hebben tot de informatie, die wij nodig hebben en die wij gesteld hebben in onze brief (nvdr): aangehaald in vorig artikel). P.: Wat indien de gemeen te niet kan antwoorden op bepaalde vragen? A.: Wij zijn al tevreden als 75% van de vragen beant woord worden. P.: Hebt U een idee hoe veel inwoners van Belle het komitee vertegenwoordigt? A.: Ongeveer 85% De af fiches werden met een be geleidende brief in de ge meente rondgedragen als ge naar hier gekomen zijt hebt ge een idee... P.: Waarom haalt u het woord «Zuipschuiten» en «Tooghangers» aan in uw brief? A. De betrokken personen zullen het wel weten... P. :Wat verwacht u van het gemeentebstuur? A. :Voor 15 juni verwach ten wij antwoord. Wij wil len op gelijke voet aan tafel gaan en een agenda kunnen opstellen. P.: Wie zit in het aktieko mitee? A.: mensen van alle strek kingen, jongeren, ouderen, validen en minder-validen. Het aktiekomitee steunt al le verenigingen van Belle. Er zijn verschillenbde men sen lid van verenigingen. Het aktiekomitee is geen afbreker. Het is onze be doeling ook niet een socio- kulturele nota te schrijven. Het projekt valt te duur uit en wij willen versobering, zelfs nationaal, daar draait het hem om. Wij hebben ook respekt voor de men sen van de werkgroep. P.: Als u schrijft de vereni gingen zijn niet representa tief en sommige voorzitters handelen in eigen naam. welk besluit moet hier dan uit getrokken worden? A.: Wij weten dat er in sommige v erenigingen nog niet over gesproken werd.. AWD schrijft dat het zich niet kunnen overtuigen heeft of deze personen in eigen naam of voor hun vereniging spraken. Wij dachten dat dat juist de taak was van AWD. P.: Wat wilt U als aktieko mitee bereiken? A.: De woorden «als gij het niet aanvaardt, dan komt het ergens anders», vinden wij geen reden. Als ze het niet in Lebbeke plaatsen hebben wij iets be reikt. Wij zouden iets wil len losweken over het hele land, een voorbeeld geven van versobering, de men sen bewust maken. P.: Welk is uw alternatief? A.: Het is aanpassing en verbetering van bestaande akkomodaties, zoals voor gesteld in onze nota. Het is natuurlijk aan het gemeen tebestuur om dat konkreet uit te werken. Wij zijn niet van plan een socio-kulture le nota te schrijven. P.: Welke zijn nu uw plannen? A.: Wij wachten het ant woord van de gemeente af, op onze brief, voor 15 juni. Bovendien hebben wij de verenigingen van de werk groep aangeschreven over enkele konkrete vragen: of ze als voorzitter in eigen naam handelen of in naam van hun vereniging; zo niet in welke vergadering zij hun opdracht gekregen hebben, enz. Bovendien hebben wij een schrijven gericht tot Minis ter Poma. Waaruit volgen de paragraaf: «Het onder zoek inzake subsidiëring van die projecten berust thans op mijn departe ment. Ik kan U verzekeren dat ik zeker geen ondoor dachte of onverantwoorde beslissing zal treffen.» HOE STAAN DE ZAKEN NU? Vandaag 16 juni, heeft de gemeente nog nioet gerea geerd. Het komitee zal zich dus vanavond of morgena vond beraden over de vol gende stap die het zal zet ten. Van de aangeschreven verenigingen van de werk groep. reageerden de KSA, het VP en de culturele cen trale. Deze antwoorden zullen ook in de vergade ring besproken worden. Bovendien is in heel Den derbelle de tekst van het aktiekomitee voorgesteld op de perskonferentie uit gedeeld. Op 25 26 en 27 juni organi seert de Antwerpse koorfede ratie voor de tweede maal opendeurdagen. Het is een ideale gelegenheid om eens uitgebreid en onder bekwame leiding kennis te maken met de draaischijf van onze handel en ekonomie. Een jaar geleden startte de sensibilizatiecampagne van het projekt «De Wakkere Burger» n.a.v. de komende gemeente raadsverkiezingen. Deze ge beurtenis zal niet onopgemerkt voorbijgaan want het gemeen telijk niveau heeft nu reeds dagelijkse nieuwswaarde. inwezigheid van nationaal PW-voorzitter Guy Verhofstadt, stelde volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes os een akademische zitting de kandidaten voor die tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen de PVV banier -^ndermonde hoog zullen houden. Weliswaar is de lijst nog niet helemaal volledig, maar de voornaamste plaatsen fctoch ingenomen. Verder werden tydens een banket een aantal verdienstelijke PVV-leden in de bloemetjes gezet en .,P.Vergegaan tot het bekendmaken van de beleidsopties die de PW in de komende legislatuur graag had rezen lijkt gezien. 24. 0, 25. Lokei Bert irde), (r Verst Je; 31.1 beleidsopties werden lag tijdens een lokaal 'S door de partij ge- Ze hebben betrek- op alle terreinen van iaatschappelijk leven. iakkelijkheidshalve :n deze opties in der- grote hoofdstukken len ondergebracht, de weginfrastruktuur ael Aèeft dringt de PW aan 20. K|een onmiddellijke inge- 21. Riikname van de Vlassen- :ren),]ekbrug en de volledige elen (loering van de verbin- Kqgsweg E3-Sint-Niklaas- 'eg 60 - ring rond lermonde - E5 Aalst, een degelijke verbin- met Brussel wordt Daarnaast wil de een binnensingel rond iddenstad en worden :plande doorsteken te :ls en Baasrode ver- Wat de dijkinfra- aangaat wordt Irongen op een snel- rachtfcn grondige herstelling telleide verzakkingen aan de zeer owe dijk te Baasrode en ing tel Scheldekaaien in het kan Jlrum. Ook in Grember- en da zijn de dijkwerken een Hue Jagende noodzaak. Op >man stuk van gewest- en rdigerjuurplan is de PW een is dar rstander van het be- iarbij d van de alluviale land- n een ippen gelegen in het tuurpark Scheldeland». slui i enige nieuwbouw mag vuil, met preselektie en een .sterke kontrole op de stor tingen van milieubelasten de of giftige produkten is noodzakelijk. Wat het toe risme aangaat wordt aange drongen op de voltooiing van de herstellingswerken aan de Zwijvickabdij, het begijnhof, de inrichting van het scheepsvaartmuseum, het klasseren van de schip- perskapel te Appels, de Sint-Elooikapel te Grem- bergen en de oude molens te Oudegem en te Baasro de. Er moet ook een mu seum gewijd aan de militai re geschiedenis van Den- dermonde komen. Ook het eendagstoerisme zal in sa menwerking met de plaat selijke VW worden bevor derd. men voor een parkeerzone in de Hemelstraat en in Grembergen moet het kerkplein worden gereno veerd. Voor de deelge meenten Oudegem- Schoonaarde-Mespelare moet er in de centra vol doende parking worden voorzien, zonder daarom enig groen op te offeren. Op het vlak van de midden stand en de feestelijkheden wordt meer steun gevraagd voor de inrichting van han delsbeurzen. Ook de par- keergelegenheden aan de rand van de middenstad moeten onder de loepe worden genomen. Onder dit hoofdstuk wordt ook gepraat over de bestem ming van de Oude Dender: een gedempte bedding tus- ganda tuur h nu ieen kan in dit gebied geen rtrou ike zijn. Ook zandwin- >en zijn in dit gebied doodzonde. Over het lurpark moet een land- :htingsstudie worden laakt aldus de PW- idermonde die ook aan- gt op een koordinatie de verschillende initia- en. Ier de hoofding leefmi- wordt aangedrongen 4e oprichting van een ol an irandingsoven voor het P-lijst (vuil, op een grondige Be om de ontwikkelde nteënergie als alterna- energiebron te ge- ken in bedrijven en in- i lijst ingen. Ook een selek- teel i e ophaling van het huis- odelli m de na Verschillende PW-leden werden vereremerkt tijdens het jongste kongres te Dendermonde (c) Onder de stads- en dorps kernhernieuwing werden heel wat punten naar voor gebracht. Men kan ze on derbrengen in een aantal items. De Grote Markt moet integraal worden be houden en de oudste stra ten moeten worden ver fraaid. Verkeersvrije win kelwandelstraten zijn een «must» voor de PVV, die de Kalendijk wil uitbouwen tot een parkgebied. In Ap pels moet er een gemeen schapshuisje komen en in Baasrode had men graag het dorpsplein verfraaid. Voor Sint-Gillis opteert sen de Bogaerdbrug en de oude Dendermonding zou veel parkeerruimte opleve ren. Men zou er ook een ruimte hebben voor han delsbeurzen in feestpavil- joenen. opslagplaatsen, veemarkten, enz. Onder de dienstverlening aan de be volking ziet de PW het als zeer voornaam dat het nieuwe postgebouw zo snel mogelijk m gebruik wordt genomen. De oprichting van een grondregie wordt verworpen en de brand weerkazerne in de Kerk straat zou moeten herdacht worden. Het administratief centrum moet ook zo snel mogelijk in dienst worden genomen. Tenslotte wordt gepleit voor een stedelijke ziekenhuisdienst. Onder de aktieve rekreatie vonden we de oprichting van een stedelijk sportcentrum te rug en voor het inrichten van woonkernen, speelstra ten, speelweiden enz. De tiende resolutie bespreekt het Denderplan. Hierin is sprake van een plein dat voor vele doeleinden kan gebruikt worden, voor de aanleg van een jachthaven en voor visvijvers. Bij de kuituur hoort duidelijk de oprichting van een kultu reel centrum, voorzien van de nodige akkomodaties en de oprichting van een plu ralistische centrale bibliot heek. Rond het begijnhof museum zou men doorlo pende tentoonstellingen van Dendermondse kunste naars organizeren. Wat het stedelijk onderwijs betreft blijft de PW voorstander van een gezonde konfron- tatie tussen de verschillen de onderwijsnetten. En over het gezinsbeleid wordt gezegd dat terzake de standpunten die in 1978 reeds werden ingenomen, van kracht blijven. De kandidaten Volksvertegenwoordiger Verberckmoes stelde dan de kandidaten voor die het op 10 oktober voor de PVV zullen moeten waarmaken tijdens de gemeente raadsverkiezingen. Nog zijn niet alle 35 plaatsen ingenomen. Dat komt om dat men in Mespelare, Schoonaarde en Oudegem geen specifieke PVV-afde- ling bezit, en er daar dus meer dan in andere deelge meenten naar valabele kan didaten moet worden ge zocht. De samenstelling van de lijst ziet er uit als volgt: lijstaanvoerder Franz Verberckmoes (Den dermonde), 2. Willy De Cock (Dendermonde), 3. Franqois De Smedt (Baas rode), 4. Marcel Borms Het bestuur van de PW samen met de mensen die op de lijst zullen fungeren (c) De aanwezigen tijdens het Dendermondse kongres van de PW (c) (Appels), 5. Mare Verwilg- hen (Sint-Gillis), 6. Moni que Buydts (Sint-Gillis), 7. Michiel Van Assche (Grembergen), 8. Etienne Laureys (Dendermonde), 9. Raoul Goossens (Sint- Gillis), 10. Agnes Bogaert (Appels), 11. Georges Pha- risau (Sint-Gillis). 12. Pela- gie Canters (Appels), 13. Maria Moens (Grember gen), 14. Jozef Van den Neste (Grembergen), 15. Freddy Mechant (Sint-Gil lis), de plaatsen 16, 17 en 18 zijn voorbehouden aan kandidaten uit Schoonaar de, 19. Georges Barth (Sint-Gillis). 20. Alfons Huttener (Appels), 21. Re ne Bertin (Baasrode), 22. Maria Cuypers (Baasrode), 23. Frieda De Meyer (Baasrode), 24. Jan Rev- naerts (Sint-Gillis), 25. Ro land Van den Broeck (Ap pels), 26. Francois Muys (Oudegem), 27. Eddy Crombie (Dendermonde), de plaatsen 28, 29, 30 en 31 worden verdeeld tussen kandidaten uit Oudegem en Mespelare. 32. Luc Bos man (Dendermonde), 33. Jozef De Donder (Dender monde), 34. Frans Claus (Dendermonde) en 35. en lijstduwer mevrouw Crom- bie-Baeten (Dender monde). Viering van verdienstelijke leden Tijdens het banket werden dan enkele verdienstelijke leden van de partij gevierd. Voorzitter Verhofstadt sprak er de vele aanwezi gen toe en wees op de bie- zonder kritieke toestand waarin we leven. Hij wees erop dat eerlang heel wat schoolverlaters zullen ge- konfronteerd worden met het probleem van de werk loosheid. Hij onderstreepte ook de levenskracht van het kabinet dat naar zijn gevoelen in staat is om de onevenwichten te herstel len. Maar de grootste uit daging blijft de jeugdwerk loosheid. Tenslotte ging hij dieper in op het fiskaal be leid van Minister De Clercq, beleid dat naar zijn gevoelen zeer positief moet worden genoemd. Dan werd overgegaan tot de huldiging van enkele le den: ere-burgemeester Jos- se Van Gaever, die de ere medaille van de partij kreeg omwille van zijn vele verdiensten, Frans Claus, Hubert De Mey, Willy De Cock en Frans Verberck moes die de erkentelijk heidsmedaille mochten ontvangen. Ook senator Octaaf Van den Broeck en bestendig afgevaardigde Fons De Mol werden in deze hulde betrokken. Tenslotte werd volksvertegenwoordiger Verberckmoes letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet door zijn vele vrien den omdat hij verkozen was tot ondervoorzitter van de PW.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7