De grote en de kleine k Juwelier MUYLAERT - HOFMAN IPJ Kultureel Centrum van Aalst is nog helemaal niet klaar Volkskunstgroep Reynout was te Beernem en gaat naar Gijon I mm'é Vlaamse boeken moeten geschiedenisles aanvullen en alles wat ie in een mooie juwelierszaak kunt vinden met zeer grote kortingen wegens verbouwing Nieuwstraat 36 - 9300 AALST - Tel. 053/78.71.12 20 - 25.6.1982 - De Voorpost Alhoewel men reeds meer dan 25 jaar plant en werkt aan het nieuwe kultureel centrum aan de Molenstraat te Aalst, mag de opening ervan niet voor de volgende jaren verwacht worden. Nochtans werd onlangs nog op de gemeenteraad de indruk gegeven dat een deel van dit centrum, dat zou ter beschikking staan van de stedelyke bibliotheek nog dit jaar zou opengesteld worden. Deze uitspraak bleek echter te optimistisch geweest te zyn, vermits men zich by een rondgang in het enorme glazen gebouw pas goed een opinie kan vormen van het werk dat nog moet uitgevoerd worden. Een dergelijke rondgang werd afgelopen week geor ganiseerd door schepen van openbare werken Jan De Neve, vergezeld door enke le van zijn belangrijkste medewerkers. Hierbij bleek onmiddellijk welke belangrijke wijzigingen er aan de oorspronkelijke plannen gemaakt werden ten voordele van de biblio theek. In de kelderverdieping min 2 verdwenen aldus een aan tal kleinere lokaaltjes en opslagruimten om plaats te maken voor een grote poly valente zaal en twee grote bergplaatsen voor boeken. In de kelderverdieping min 1 werd een ruime leeszaal bijgevoegd. Belangrijk hier zijn eveneens een kleine voordrachtzaaltje en een toneelzaal met een kapaci- teit van een tweehonderd tal toeschouwers, waarvoor de nood in Aalst groot is. Noch op het gelijkvloers noch op de tussenverdie- ping wóar de eigenlijke bi bliotheek en de jeugdbibliotheek zullen ko men. wijzigde vrijwel niets aan de oorspronkelijke plannen, evenmin als in de grote spektakelzaal met een maksimale kapaciteit van 600 toeschouwers. Hier gebeurden de bezuinigin gen vooral ten koste van de technische uitrusting, zoals verlichting, geluid, inrich ting, enz. Een belangrijke nieuwe op tie gebeurde ongetwijfeld op de bovenste verdieping, waar in de toekomst de burelen van het biblio theekpersoneel en van de direkteurs van het kultu reel centrum zelf en van de hoofdbibliothekaris zullen ondergebracht worden. Ook hier tracht men te be zuinigen waar het kan. o.a. door het niet aanbrengen van een reuze projektie- scherm op het dakterras. Anderzijds zorgde men wel voor een keuken, zodat de bezoekers van het centrum indien nodig ook kulinair kunnen verzorgd worden. Kostprijs Te oordelen naar de cijfers, die door de stadsadminis tratie vrijgegeven werden, zal het kultureel centrum ongetwijfeld het duurste gebouw van de stad Aalst worden. Meer dan 45 mil joen werd uitgegeven voor de funderingswerken alleen reeds, en 48,5 miljoen voor de bovengrondse ruw bouw. De ramen en het glas slorpten respektieve- lijk 36,9 en 25,4 miljoen op. De elektrische uitrus- Holei she leugi Ier I toni mi in 1 Vorige zaterdag vertrokken 32 Reynouters in feestkledij 19de Europeade van i naar Beernem in West-Vlaanderen. De weersvoorspellin- gen waren niet al te rooskleurig. We hoopten op opklarin gen maar kwamen toch met een regenbui aan in het mooi provinciaal domein. De organisatoren hadden wel in het dorp een grote tent opgesteld maar we keken de zon uit de lucht. Met een weinig vertraging kon het Interprovinciaal Volkskunstfes tival toch in open lucht doorgaan. Groots opgevat, doch wie zal het onderhoud en de gebruikskosten betalen? (per) Tegen de volgende verkiezingen is dit gebouw allicht klaar. Maar dan zijn we al 1988 (per) ting kost 36,5 miljoen en ring, verlichting, meubilair, het sanitair 12 miljoen, enz. omvatwordt op dit Hierbij komt dan nog de ogenblik volop gewerkt, toneeltechnische uitrusting maar het ziet er naar uit dat met 31,2 miljoen. Allemaal het nog wel enkele jaren cijfers om van te duizelen, zal duren vooraleer ook de- Hierbij vergeleken zijn de ze werken zullen beëindigd uitgaven voor de gevelrei- zijn. nigingsinstallatie (2,5 mil joen) de roltrappen (5 mil- Alles bij elkaar wordt de joen). de geluidsinstallatie totale kostprijs nu reeds op (5,6 miljoen) en de liften (7 450 miljoen geschat. Ge- miljoen) peulschillen. 'ukkig wordt hiervan onge- Een zware uitgave wordt veer 130 miljoen gesubsi- ongetwijfeld nog de centra- dieerd door de Staat, maar le verwarming en klimatisa- wat er overblijft ten laste tie die 48 miljoen zal ver- van de Aalsterse belas gen. en de afwerking waar- tingsbetaler is nog altijd voor de uitgave op 60 mil- voldoende om de schepen joen geschat worden. Aan van financiën jarenlang een dit afwerkingsdossiers, dat kater te bezorgen, o.a. plakwerken, bevloe- De inrichters hadden be roep gedaan op twee groe pen uit Zeeuws-Vlaande ren, drie groepen uit Oost- Vlaanderen en drie groe pen uit West-Vlaanderen. De koninklijke fanfare De Eendracht uit Oostkamp opende. Na de toespraken van de voorzitter en van de heer gouverneur van West- Vlaanderen stelden de groepen zich voor. Het was een bonte wemeling van klederdrachten in een enig mooi natuurkader. Op de achtergrond het kasteel, omgeven door bloeiende rododendrons. Na de pau ze was het de beurt aan Reynout om op te treden. Ze openden met «De sui te van Vlaamse dansen», vervolgens de Kadril v.an Loenhout, de polka Sjan- zovite en als slot de oogst- koekenkermis. Het optreden was goed. Ze mochten een gul ap plaus ontvangen van het niet zo talrijk opgekomen publiek, maar ook de ge lukwensen van de heer De Mol, oud-burgemeester van Lebbeke, thans be stendig afgevaardigde van onze provincie. De heer Claus die in stond voor de organisatie nodigde hen al uit om toe komend jaar een optreden te verzorgen in het eigen provinciaal domein van Oost-Vlaanderen. Nu staat er nog een 11 juliviering op het program ma te Wolvertem. De ven deliers zullen de opening verzorgen waarna De Vlier het programma verder afwerkt. Sinds verleden maand worden dé wekelijkse oe- fenstonden voor dans en vendelzwaaien met meer aandacht gevolgd en is er een oefenstonde bijgeko men. Dit alles in voorberei ding van een tournee door Frankrijk en Spanje. Op 23 juli vertrekt Reynout met 35 leden naar Remire- mont voor een Internatio naal Volkskunstfestival. Zij verblijven er drie da gen, met dagelijks een fes tivaloptreden. Ze doorkruisen Frank rijk met een verblijf in Clermont-Ferrant om in Bordeaux aan te landen. Daar blijven zij ook drie dagen bij hun vrienden van «Le Rondeau Bordaulais». Ze verzorgen daar ook 2 optredens van anderhalf uur en krijgen een geleid bezoek aan de stad om daarna uit te rusten aan het strand waar een der optre dens plaatsheeft Vanuit Bordeaux rijden zij naar Gijon. de belang rijkste stad van Asturië. In het Stadion Municipal, waar nu de wedstrijden van de Mundial plaatsvinden, neemt Reynout deel aan de ie: o PAnge Europese Volkskultuur. De vendeliers zorgen i voor de plechtige openiq dan nog een vendelsp 0te voor Vlaanderen en sn o dodenhulde. Samen met a eken le Vlaamse deelnemers zu f len 14 Reynoutparen d011* spil vormen van de Ro; wals. Dat er een enorm bliek zal aanwezig zijn ten we uit voorgaande Ei omp ropeades, die in Spaoj «rk; doorgingen en respektiev lijk 35.000 en 45.000 t« schouwers plus de 4.0D Europese volksdans® telden. In Gijon beleven zij de drie dagen Eur< verbroederingsfeesten. Vrijdag 30 juli te 19 treffen der Europese v< koren en -liederen; v dag 31 juli: ontvangst de groepsleidingen op stadhuis door het sta' stuur; 17 uur: optocht de stad en 22 uur pabal. Zondag 1 augustus U uur. godsdienstpfecfetif den en om 16 uur de 11 Europeade in het Op 3 augustus komea dan terug in de Beiaardstede. Er zal een maand flink worden op de éne lijkse stonden, duif men nog de naai- en namiddagen in het Kj Stepteater want nog wat kleren moeten maakt worden. Het wordt weer bladzijde in het grote Re noutboek, een bladzijd om nooit te vergeten. VUJMS Boekenbeurs in 't Vestje Vrijdagavond had in het arrondissementeel sekretariaat van de Volksunie, 't Vestje, te Dendermonde de opening plaats van een boekenbeurs, georganiseerd door het Vlaams Nationaal Boekenfonds. Onder de aanwezigen herkenden we senator Walter Peeters en volksvertegen woordiger Jul Van Boxelaer. Niet alleen werd er gespro ken over het belang van het Vlaamse boek in de kulturele ontvoogdingsstrijd, er werd ook gehandeld over de pro blemen van de huidige Vlaamse deelregering, het tijd schrift Nieuw Vlaanderen werd voorgesteld en een dia montage «Schatplichtig Vlaanderen» kon de niet zo talrij- In 't Vestje werd een boekenbeurs georganiseerd die vooral Vlaanderen en het rijke ke aanwezigen boeien. verleden van Vlaanderen in het daglicht stelde (foto piet hermans) De benedenzaal van 't zonder enige echte invloed Vestje is niet geschikt om en zonder interessant bud- veel volk te ontvangen zo- get. In het kader van de Belangstelling was er genoeg bij de opening dat het aantal aanwezigen vele zogenaamde voorde- meer dan voldoende was len die Vlaanderen de laat- er nu eigenlijk via allerlei om de boel gezellig te ma- ste decennia kreeg toege- sluizen naar Wallonië ver ken. Voor de officiële wezen past dit nieuw insti- sast worden en hoezeer het openstelling van de boe- tuut volledig het federalis- Waalse landsgedeelte pro- kenbeurs konden we reeds me is weer eens met een fiteert van de Vlaamse eko- kluitje in het riet gestuurd, nomische ontwikkeling. Uit de diareeks «Schat- Het gaat immers zover dat plichtig Vlaanderen», op Waalse staalbazen de basis van het werk van staatstoelagen van hun Maurits Van Haegendoren, stervende bedrijven gebrui- Encyclopedie van de leerden we hoe fel Vlaan- ken om zich in te kopen in Vlaamse Beweging, er wa- deren nog steeds in be- Vlaamse industrieën, ren ook heel wat eigentijd- dwang wordt gehouden door de Franstalige Bel gen. hoeveel Vlaams geld i deze boekenbeurs (foto piet hermans een kijkje nemen van wat er zoal aangeboden werd. Niet alleen was er een stand met interessante na slagwerken zoals o.m. de Monica exposeert haar schilderijen te Daknam. Cuyper leidde de kunstenares in (md) Bestendig afgevaardigde Etienne De Kunstschilder Eduard Heirman stelt zijn werken tentoon gemeentehuis van Hamme (vh) de feestzaal van het merken uitgestald naast boeken die een historisch belang hebben. Daar het aangeboden lot vrijwel vol ledig was, vonden we er zelfs de stripalbums «De Leeuw van Vlaanderen» en «Kerels van Vlaanderen», eertijds echte suksesboek- jes bij de jeugd. Tijdschrif ten en reportagewerken over zowel de Vlaams-na tionale als de Belgische ge schiedenis vervolledigden het geheel. Interessant ge noeg dus en volgens Guido Seys die de beurs inleidde een goede aanvulling voor het geschiedenisonderricht dat eenzijdig is en volledig gericht op de Belgische Staat. Op die manier wordt er dus een flinke leemte gelaten. Het Vlaams Natio naal Boekenfonds wil dat hiaat opvullen, mede door zijn aktiviteiten uit te brei den tot de kleinere steden. Senator Walter Peeters sprak over de huidige poli tieke toestand en schetste een beeld van de nieuwe Vlaamse regering die hij een «dode mus» noemde. mische strijd die echter moet gedragen worden door alle andere facetten, meer nog, de taalstrijd, de kulturele en sociale ont voogding blijven het eind doel, de ekonomische strijd is slechts een middel om die ontvoogding mogelijk te maken. Chris Barrezeele en Lieven Dehandschutter van de re- De Vlaamse strijd blijft dus daktie van «Nieuw Vlaan- meer dan ooit een ekono- deren» stelden hun tijd schrift voor en wezen vod al op het onafhankelijk ki rakter ervan. Het tw« j maandelijks heel nede lands vormingstijdschrift immers niet gebonden a partij of beweging. Al met al een interessa avond en een goed gefofl nisseerde beurs in het s kretariaat van de Volks nie op ile Oude Vest I Dendermonde. Zeer originele geel en wit gouden armbanden. Prachtige wit en geel gouden uurwerken met of zonder briljant. Heel veel wit en geel gouden ringen met 'n regenboog van edelstenen Manchetteknopen in goud of zilver 2S/1I99-A* IVff

De Voorpost | 1982 | | pagina 20