Gemeenschapsminister Karei Poma over «vernieuwd kultuurbeleid» Sociale promotie kan nog verbeterd worden Hogere Stedelijke Nijverheidsleergangen Dendermonde vierden feest Bloemencorso te kijk te Sint-Gillis-Dendermonde 24 - 25.6.1982 - De Voorpost Kleinschaligheid, pluralis me en voluntariaat liggen dan ook aan de basis van het vernieuwd kultuurbe leid van minister Poma die «meer wil doen met minder». Vragen uit de zaal Met fraktieleider André Doorns als moderator wor den dan heel wat vragen op de minister afgevuurd. Subsidies aan vaderlands lievende verenigingen beho ren noch tot kuituur noch tot het domein van de Vlaamse Exekutieve. Grote projekten als De «Mundialitis» ten spyt liep de Aalsterse stadsfeestzaal verleden maandag eivol. Op uitnodiging van de P.V.V. Groot-Aalst kwam er immers Karei Poma, doctor in de chemie en bacteriologie, gemeenschapsminister van kuituur, spreken over een «vernieuwd kultureel beleid». Onder de aanwezige P.V.V.-prominenten bemerkten we o.m. minister van het Openbaar Ambt Louis Waltniel, volksvertegenwoordiger Van Renterghem. ere-volksvertegenwoordiger Diane D'haeseleer. senator Van Daele. burgemeester D'haeseleer. schepenen De Maght en De Bisschop, raadsleden Breckpot en André Dooms, O.C.M.W.- raadslid Jan De Block, voorzitter van de YVillemsfondsafdeling Mark de Jode. voorzitter van de Jeugdraad Michel De Gols en het lokaal P.V.V.-bestuur met o.m. Antoine Paridaens en Willy Van Impe. Burgemeester Louis D'hae- wordt geopteerd voor betaalde sportbeoefenaar seleer verwelkomde de kleinschalige projekten. zal worden aangepast en er spreker als vice-voorzitter Daarbij wil de minister komt een betere koördina- van de Vlaamse Exekutie- streven naar optimaal ge- tie van sportinfrastruktuur. ve en gemeenschapsminis- bruik van bestaande kultu- Een «Vlaams Kommissa- ter van Kuituur. Getraind rele infrastruktuur. riaat-Generaal voor Inter- in onbevooroordeeld ana- Getransponeerd naar de di- nationale Kulturele Samen- lytisch wetenschappelijk verse disciplines brengt dit werking» wordt opgericht denken is K. Poma tevens wat volgt: en «De Brakke Grond» intens maatschappelijk be- bibliotheekdekreet: uit- wordt een «stichting» naar trokken. Twee eigenschap- werking ervan binnen de Nederlands model zodat pen die hem een glashelde- budgettaire mogelijk- men weer in de legaliteit re kijk bezorgen op de hui- heden: komt. o.m. met het restau- dige ekonomische en socia- toerisme: nadruk op de rant. Ie problematiek. Volgens eigen mogelijkheden, be- Personeel werkzaam in de spreker gevolg van immo- vordering van het sociaal kulturele sektor zal voor- bilisme en ontbreken van toerisme, oprichting van taan rechtstreeks en maan- enig alternatief. Een van de een «Vlaams Kommissa- delijks worden uitbetaald oorzaken van de huidige riaat-Generaal voor toe- en niet meer via de subsi- krisis is gebrek aan echte risme». kuituur. Het is inderdaad monumenten: met be- een menselijke krisis-tout- houd van hun eigenheid er court. Echte kuituur heeft een bestemming aan geven, immers een universele di- middenstandsopleiding: mensie die verstarde ideo- aanpassen en verbeteren in logieën doorbreekt en een funktie van de Vlaamse ruimere visie schept. Ze ekonomie. Naast de techni- werpt haar licht op een sche kant de nadruk leggen evenwichtig mensbeeld, op op de algemene en indivi- het belang van het individu duele ontwikkeling, en op het daaruit voor- beroepsopleiding: om- tvloeiend maatschappij- schakeling rekening hou- beeld. Een waar kultureel dend met de situatie op de beleid houdt dan ook niet arbeidsmarkt en de opvang alleen rekening met finan- van de werkloosheid, ciële mogelijkheden maar jeugdbeleid: stimuleren >hoet ingaan tegen diskri- zo van niet als van wel minatie. Het moet vooral georganiseerd jeugdwerk, leiden naar een universeel Oprichten van een «Vlaam- denken voor iedereen. se Jeugdraad» is prioritair. Minister Poma wil het kul- sport: initiatie, oplei- tuurbeleid na twintig jaar ding en medische begelei- CVP-beheer in Vlaanderen ding als ondersteuning van heroriënteren, dit met de sportbeoefening, hulp van specialisten van mediabeleid: oprichten het Willemsfonds en tech- van de «Mediaraad». Over nokratische medewerkers het eventueel doorbreken allerhande. van het BRT-monopolie is Hij beheert een alleszins er in de Vlaamse Exekutie- zeer heterogene en uitge- ve die handelt in kollegiali- breide materie. teit geen eensgezindheid. In zijn bevoegdheid liggen onderwijs: rationeel be- o.a.: leid voor Brusselse Vlamin- bescherming en luister gen en permanente dialoog van de taal en evaluatie. aanmoedigen van vor- kultureel beleid: oprich- sers ten van een «Kommissa- schone kunsten riaat-Generaal van de het kultureel patrimo- Vlaamse Gemeenschap» nium met musea, weten- dat operationeel wordt schappelijke instellingen, gemaakt, monumenten en landschap- Tot volledige concensus pen komen binnen de VI. bibliotheken, diskote- Exekutieve is niet altijd ken etc. BRT-radio en -televisie geval met het BRT-mono- met uitzondering van de polie en het uitbreiden van De akademische zitting van de Stedelijke Nijverheidsleergangen mocht flink wat genodigden verwelkomen, minister Lenssens was aanwezig (foto piet hermans) aanl iuidt vol urgs Sch Burgemeester D'Haeseleer leidde minister Poma in. (ad) steeds té laat Aandachtige toehoorders tijdens de voordracht van minister Poma te Aalst, (ad) handelsproblematiek jeugdbeleid persoonlijke opvoeding lichamelijke opvoeding, sport, openluchtrekreatie vrijetijdsbesteding en toerisme voorschoolse vorming post- en parascolaire vorming artistieke vorming sociale promotie bijscholing toegepast wetenschap pelijk onderzoek Een uitgebreide waaier al leszins. Wel nauwkeurig af gebakend alhoewel soms minder efficiënt wegens de noodzaak van behandelen van een probleem door di verse departementen. De beleidsverklaring van de Vlaamse Exekutieve: Bezinning over het kultuur beleid dringt zich op en vergt een eigentijdse op stelling. Een grondige eva luatie van het voorbije wordt trouwens gereali seerd. Wegens de financiële be perkingen is rationalisatie van de kulturele infrastruk tuur een must waarbij dies die komen. Wat betreft de bibliothe ken zal via het krisisbesluit de groei van het biblio theekwezen worden afge remd. Zoniet komen er im mers té veel uitgaven. Het personeelsbestand zal, zon der afdankingen maar wel via afvloeiingen en derge lijke, worden terugge bracht tot 80% rv, Het toerisme zal in binnen- mogelnk. Dit was o.m. het i u dot en buitenland worden ge- oeval met net RRT-mono- propageerd waarbij provin cies, steden en V.V.V.'s zullen worden verzocht in teressante vakantiepakket ten aan te bieden. Kulturele verworvenheden niet afbreken, wel ze ombuigen Wat er is blijft doch en komt geen andere «Brakke Grond» meer bvb in Rijsel. er is geen geld meer voor geldverslindende komple- xen, er is geen wildgroei meer in de subsidiëring. Dat alles kan gewoon niet meer. Er komen geen alge mene, blinde besparingen doch elk geval vraagt af zonderlijk onderzoek. Krisistoestanden vragen opvoeren van de individue le kreativiteit. Het beleid moet steeds gericht zijn op eigenheid en vrijheid van elk individu, dit in een plu ralistische geest. Er komt alleszins geen be knotting op het experimen tele en koördinatie op alle vlakken dringt zich op. het kultuurpakt tot de per soonsgebonden materies. Wat werd tijdens de eerste 6 maanden gerealiseerd? Het taalunieverdrag met Nederland werd operatio neel met een aanloop tot eind december '82. Het eerste dekreet gold de oprichting van de «Vlaam se Jeugdraad» die onlangs werd geïnstalleerd en we gens zijn kleinschaligheid hopelijk efficiënt kan werken. Momenteel zijn er kontak ten met representatieve personen voor oprichting van den «Hoge Raad voor Mediabeleid». De uitvoe ringsbesluiten i.v.m. niet- openbare (vrije) radio's ko men eerlang. Het wordt, hoe kon het anders, een kompromis Tussen de ui tersten. 2 km-grens en het hele Vlaamse land wordt geopteerd voor beperking tot de grenzen van een ste delijke agglomeratie. Zon der nauwer afgebakende li mieten. En welke opties? Het statuut van de niet- sportzalen die de allure van paleizen aannemen en el kaar vaak overlappen zijn niet meer realiseerbaar. Ook niet als er reeds een princiepsbelofte was. «Be lofte» impliceert geen abso lute zekerheid volgens spreker. Verleden jaar werden trou wens «beloften» gedaan voor ruim 4 miljard. Vrije radio's? Welke er mogen blijven kan nog niet worden gezegd. Eerst dient een adviesraad te worden aangesteld die volgens be paalde normen zal advise ren. Volgens de gestelde kriteria zal dan al dan niet toelating worden gegeven Komt daarbij nog het (nog) niet gewijzigde KB Wil- lockx over de 8 km-zone behoudens uitzonderingen. Over Sabam al dan niet te betalen door vrije radio's en de interferentie ervan bij een radiodistributienet als dat ter plekke dat over de kop ging wordt onder handeld. Wat betreft de steun aan schilders en beeldhouwers, ook aan auteurs, zal het «Internationaal Centrum voör Experimentele Kunst» te Antwerpen nieuw leven worden inge blazen. Er komt tevens een afzonderlijk museum met eigentijdse werken en bij de aankoop van kunstwer ken door het departement zal voorrang worden gege ven aan eigentijdse, recen te prestaties. LH Tijdens het weekend van 26 de bloemencorso van de juni is er te Sint-Gillis Den- voorbije jaren Aan de hand dermonde de jaarlijkse ker van een zorgvuldig gese- mi8. Van die gelegenheid lekteerde fotodokumenta- maakt het Bloemencorso- tie. affiches en een montage komitee gebruik om een van om en bij de 200 dia's propagandas tand in te zal de bezoeker zich op richten op de Handelsfoor nieuw de sfeer van de voor die door de KWB wordt bije jaren herinneren. Men georganiseerd in het Gil- heeft ook de kans te kijken denhuis in de Otterstraat te naar twee video-montages Sint-Gillis. over de voorbije corso Op deze tentoonstelling zul- Het spreekt vanzelf dat de len schaalmodellen geexpo- Bloemenpnnses 1982. Lie- seerd van de 32e bloemen- ve Aerts, met haar lieftalli- corso die op zondag 5 sep- ge verschijning zal aanwe- tember door de straten van zig zijn. Op zaterdag 26 ju- Sint-Gillis zal trekken en in ni om 19 30 uur worden het teken zal staan van de trouwens de prijzen over- «schoonheid» Het is dit te- handigd aan de deelnemers ma dat in tien wagens en in van de Jongste verkiezing, zijn diverse aspekten zal Deze prijsuitreiking heeft worden belicht plaats in de feestzaal van Op de stand kan men zich het Kultureel Centrum ook een beeld vormen van Tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de Stedelijke Hogere Nijverheidsleergan gen op het stadhuis te Dendermonde, heeft Gemeenschapsminister Jan Lenssens onder wiens bevoegdheid ook het onderwijs ressorteert, een lans gebroken voor de uitbreiding van de sociale promotie. «Deze al te lang vergeten sektor in het onderwijs moet dringend herzien en geherwaardeerd worden», aldus de minister in zijn gelegenheidstoespraak, die heel wat applaus kreeg van de vele aanwezigen. Tfjdens deze stylvolle viering werd ook hulde gebracht aan de direktie, de leerkrachten en de leerlingen, maar ook aan het stadsbestuur dat deze onderwijsvorm steeds tenvolle heeft gesteund. De viering werd ingezet met een muzikaal intermezzo, waarvoor men een beroep had gedaan op de pianist Frans Doorns, Ier ar aan de Muziekakademie van Dendermonde. die zich uitzonderlijk goed van zijn taak kweet. Hij kreeg dan ook telkenmale na zijn optreden een verdiend applaus. In zijn welkomstwoord zei denstandsopleiding. centra burgemeester Cool dat het van de RVA, en nog vele stadsbestuur van 75 jaar ge- andere. De sociale promo leden een goed initiatief tie heeft het dus niet zo had genomen om deze ste- gemakkelijk en toch gaat delijke nijverheidsschool het om een zeer omvangrij- op te richten. Er was im- ke onderwijsvorm: 69 leer- mers toen een grote nood lingen zijn in het onderwijs aan geschoolde arbeiders voor sociale promotie ïnge- en technici. Bovendien schreven. Maar niet alleen werd de school steeds ge- de omvang van dit onder leid door bekwame men- wijs is belangrijk, het is sen. zodat het geen wonder evenzeer van belang om- is dat zij al spoedig in het wille van de uitbouw van de omliggende een goede permanente vorming in ons faam wist te verwerven en land. deze ook steeds heeft hoog Het onderwijs sociale pro gehouden. Vervolgens motie dient in de eerste maakte de burgemeester plaats opgevat als een on een vergelijking tussen de derwijsvorm die een twee- tijd van toen en de periode de kans wil geven ten aan- die we nu doormaken. «We zien van jongeren en vol maken moeilijke tijden wassenen. die om een of door. De toekomst ziet er andere reden niet het door niet rooskleurig uit. Heel hen gewenste onderwijsni- de wereld door is er werk- veau hebben gehaald. «Wij loosheid. Bovendien stijgt zouden willen dat in het het aantal werklozen en de onderwijs voor sociale pro- jeugdwerkloosheid is aan- motie alle onderwijsni- zienlijk. Er is blijkbaar veaus en alle onderwijsvor- geen werk meer voor ieder- men zouden kunnen wor- een en men spreekt van de den georganizeerd», aldus verdeling van de arbeid. Minister Lenssens die van Enkel de meest bekwame mening is dat het onderwijs en best geschoolden vinden sociale promotie eerst en nog een job. Daarenboven vooral moet gericht zijn op is op ekonomisch vlak de het verwerven van een ho- internationale konkurren- ger scholingsniveau en op tie hard en onmeedogend, het verhogen van de be- Wij beschikken over geen roepskansen. Aan de ande grondstoffen en daarom rc kant waarschuwde hij staan wij zwak. We moeten voor een overdreven be- het dan ook halen van ons roepsverwachting. Per- intellekt en van de ge- soonlijke ontwikkeling en schoolde technici die ver- algemene vorming zijn fijnde technieken machtig even belangrijk voor het zijn. Hier ligt een zware en persoonlijk geluk van de grote taak voor het onder- mens en voor zijn behoor- wijs in het algemeen vast- lijk funktioneren in de sa- gelegd.» Aldus de burge- menleving. Een algemene meester die ervan over- kritische en kreatieve vor- tuigd was dat «ons volk ook ming zal de mens boven- deze moeilijke periode te dien ook in zijn beroepsle- boven zal komen». Hij be- Ven van pas komen, sloot met de verklaring dat het stadsbestuur veel heeft Cos van elke leeftijd gedaan om het onderwijs te Een beroepsopleiding kan laten geven in de beste om- steeds minder met het le- standigheden en met het ven mee. Dat houdt in dat meest moderne didaktische de mens zich steeds op- materiaal. Dat ondanks de nieuw zou moeten bijscho- krisis en de budgettaire len. «In onze samenleving moeilijkheden. Maar het is het recht op vorming en stadsbestuur is er zich van opleiding teveel gekoppeld bewust dat het de gemeen- geweest aan een welbepaal- schap het best kan dienen de leeftijd», zo vervolgde met een goed en degelijk Minister Lenssens. Dat wil onderwijs. zeggen dat wie op dat mo ment van dat recht geen Werken aan voltooiing van gebniik heeft gcmaakt. of menselijkheid kon maken, later vaak in «De opleiding en vorming de materiële onmogelijk- van mensen is een buiten- heid verkeert dat wel te gewone opdracht», zo be- doen. Kultureel of eduka- gon Minister Lenssens zijn tief verlof kennen we haast toespraak. Het is in deze niet. Part-time arbeid is tijd ook een moeilijke op- slechts beperkt aanvaard dracht. Mensen die zich en een open schoolsysteem dag-in dag-uit. avond na kunnen we onbestaande avond inspannen om aan noemen, dit moeizame werk al hun Gelukkig is het onderwijs energie te geven, verdienen bestendig in evolutie, zo een hartelijk woord van vervolgde spreker die dan dank». Verder ging de mi- wees op de verschillende nister dieper in op de socia- initiatieven die terzake le promotie, die een al te worden cn werden geno- vaak miskende richting in men Hij citeerde onder het onderwijs is geweest, meer het VSO en het twee- Verschillende faktoren spe- de kans onderwijs. Boven- len hier een rol, maar de dien wordt gewerkt aan de voornaamste is wel dat de ontwikkeling van een aan- leergangen sociale promo- tal basisopleidingen, vol- tie worden bedreigd door gens een soepel systeem de «konkurrentie» van an- van kapitaliseerbare eenhe- dere instellingen, zoals vor- den. in funktie van de no- mingscentra voor de mid- den. van zowel de leerlin gen als van de nijverheid. Er waait dus een frisse wind doorheen het indus trieel onderwijsbeleid in Vlaanderen. Maar die fris se wind moet er ook komen in de gehele opleiding en vorming, in het onderwijs voor sociale promotie. Het onderwijs, zo besloot Mi nister Lenssens, moet erop gericht zijn de toekomst te verbeteren, de technologie moet ten dienste staan van de mensen en niet omge keerd. Het is onze op dracht om mee te werken aan de verdere voltooiing van de menselijkheid in de mens en in de samenleving. Adelbrieven Schepen M. Dierick die ook het onderwijsbeleid van de stad onder zijn be voegdheid heeft, onder streepte dat de Hogere Nij verheidsleergangen flink wat adelbrieven kan voor leggen. Hij maakte ten overstaan van de vele geno digden de geschiedenis van de school op. Opgericht in 1907 door de Chambre de Commerce van het arron dissement Dendermonde, was deze school bedoeld als een «école industrielle». De toenmalige burgemees ter van Dendermonde. Omer Van Damme, was van oordeel dat er inder daad een zeer grote be hoefte was aan geschoolde werkkrachten in de streek van Dendermonde. Men mag niet vergeten dat de handenarbeid toen nog we lig tierde. De tijd was rijp om de plaatselijke bevol king te laten meeëvolueren met de industriële omwen teling en op die wijze ook de tewerkstelling te verze keren. Op die manier wen ste men de arbeiders ook de kans te geven een sport hoger op te klimmen op de maatschappelijke ladder. Men begon schuchter met vier leerjaren: reken- en meetkunde en meetkundig tekenen in het eerste jaar; in het tweede reken- en meetkunde en projekties- en doorzichtskunde; in het derde werktuigkundig te kenen, kunstleer en ge zondheidsleer en in het vierde jaar toegepaste werktuigkunde, machine- bestuurkunde, en nijver- heidswiskunde. De leerlin gen kwamen zowat van overal: 5 uit Appels, 4 uit Grembergen, 3 uit Oude- gem, 1 uit Baasrode, Leb- beke. Waasmunster en Wichelen, 7 uit Denderbel le. 11 uit Sint-Gillis en 20 uit Dendermonde zelf. Dat de start niet van een leien dakje liep, kan men terugvinden in de annalen van de school. Financieel zat men er inderdaad niet al te rooskleurig voor. De eerste direkteur van de school, de heer Ceulema is, heeft zelfs twee jaar gratis les gegeven. Begon men met 3 leerkrachten en 256 lesuren per jaar. dan waren er in 1912 reeds 5 leerkrachten en 677 lesu ren. Dan kwam de oorlog en zoals dat voor vele hui- v o te i ie I i/n i zen in Dendermonde geval was. brandde de ste dagen van septe 1914 ook de schooi Toch bleef men niet t wrc pakken zitten: men st e pa met voordrachten aa irver werkliedenbevolking 1915 werd opnieuw t*cn nen met 2 leerjaren lessen werden gegevi de Mariakring. Tijdei schooljaar 1917-1918 er opnieuw vier stui ren. Op 1 januari werd de Vrije Nijverh school door de stad ov nomen. Men wilde d Ku onontbeerlijk onde it k behouden, zo staat te in een brief van het bestuur. Men besloot middellijk nieuwe lol p te bouwen die in loer plechtig werden geop 0ms Tussen de twee wereli laar logen kende men eei stendige uitbreiding v< school: in 1932 een bouwkunde en in 1938'kelh afdeling spin- en weel pc de. Na de tweede doorlog werd de scfene omgedoopt tot Stedi Hogere Nijverheid: gangen. Momenteel een afdeling mechaimj elektriciteit. bouwbc fac die leiden tot erkende loma's en worden er Ul weekendkursussen gee 'rek (automechanica, la: fya, textiel, mechanica). Stedelyke inbreng Het dient gezegd, al schepen Dierick, dal™ stad Dendermonde steeds heeft ingespai om deze school te steu In 1920 werd de stad inyfo" tende macht van school. Maar ook de tie en de leerkrachten de school hebben zich verdroten ingezet om spelen op de behoeften er op de arbeidsmarl deze streek waren Vandaar dat het stad stuur de direkties en leerkrachten ten zee vn!> dankbaar is voor deze stendige zorg en korai voor het permanent veren van de leerlingei om de leergangen op zeer hoog peil te hou De school telt meer 200 leerlingen, die worden voorbereid op hoog gekwalificeerd roep, opdat zij in het la Prc leven zouden slagen. Hij besloot: «Het stad stuur blijft, als voorbi bereid om het avond- weekendonderwijs te nen en te propageren verdere ontwikkeling de kursisten met het hen meer werkgele! heidskansen te geven, ontwikkeling en plooiïng van onze stre Mocht ook de subsidié: de overheid ervan tuigd blijven dat het oni wijs voor sociale proifl een zo reele behoeft* voor onze maatschappij het onaantastbaar zal ven bestaan tot vera ontplooiing van onze kende bevolking». Tot slot van deze akade sche zitting mocht dil teur De Vylder de bui] lijke medaille eerste uit de handen van miö Lenssens in ontvangst men, terwijl de minister zijn beurt een gescb kreeg overhandigd. Voor de akademische ting werd aan de leerft van de Stedelijke Nif heidsleergangen het haalde diploma uitgeti* ilsi )irk Vast

De Voorpost | 1982 | | pagina 24