Dendermondse brandweer zette zichzelf in het zonnetje Ie Toch Midzomernachtviering te Melden «Mijn naam is Big Job en ik ben dertig jaar» Info Jeugd Waasland: subsidiegeld blijft uit Vermindering van onroerende voorheffing of grondbelasting Lokeren Omleiding voor bussen Lokeren-Dendermonde en Gent-Hamme 2 - 25.6.1982 - De Voorpost Hoe vaak horen we ze niet met loeiende sirene door de stad razen en staren we de helrood geschilderde wagens niet na? Of blijven we versteld kyken naar de moed en de zelfopoffering die de manschappen telkens weer opbrengen bij het bestrijden van een ongeval. De brandweer, een noodzaak in elke gemeente, in elke stad. Sympatieke jongens waarover men in de volksmond krasse verhalen vertelt en beweert dat het stuk voor stuk mannen zijn die alleen aardig wat kunnen drinken. Wie ze van dichtbij aan het werk heeft gezien, weet echter beter. Het zyn gentlemen, die met een berekend risiko hun eigen leven in de weegschaal werpen om dat van anderen te redden. In hun zwart leren pak, de vervaarlijk witte helm en de sterke bijl aan de heup. schrikken zy een beetje af, maar diep in hun hart zijn ze de meest innemende mensen die we hebben leren kennen. Brandweerlui verdienen onze waardering omwille van hun inzet. Ook wanneer ze eens een opendeurdag organizeren en het talrijke en nieuwsgierige publiek wegwijs maken in de wondere wereld van de pompiers. OUDSTE KORPS Het brandweerkorps van Dendermondeis zo oud als de straat. Er is reeds in 1397 voor de eerste maal sprake van een dergelijk korps in Dendermonde. Uit die tijd stamt ook de eerste maatregel om de brandrampen in te dijken. In 1535, zo staat ook in de stadsannalen te lezen, wordt geacht dat een mans persoon uit elk huis zou uitrukken wanneer er brand zou zijn. Van enige degelijke organizatie (zoals we die nu kennen) kan geen sprake zijn. In 1684 werden twee brandweer spuiten aangekocht. Tot dan diende men zich te be helpen met lederen em mers die op verschillende plaatsen in de stad werden bewaard. Rond 1850 moet het eerste pompierskorps in de werkelijke zin van het woord zijn opgericht. Het was samengesteld uit poli tieagenten van eerste en tweede klasse. Men be schikte toen over drie brandpompen. Daaruit zou men kunnen besluiten dat de Dendermondse Brand weer ruim 130 jaar bestaat. De evolutie sedert de eer ste melding van enig brand weerkorps en nu. is haast onvoorstelbaar. Waar men in de eerste tijden sprak over de aankoop van lede ren emmers, die per stuk 2,5 schellingen kostten, wordt nu gerekend met pe perduur maar allernoodza kelijk materiaal als gesofis tikeerde brandweerwa gens, schuifladders, eleva tors en ga zo maar door. Kommandant Quintelier van het Dendermondse korps dat bekend staat om zijn snelle en doeltreffende interventies: «Ons korps M VMTIMSt Oud» Vest 34 te 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 H. Heymanplein 16 te Sint-NSdaas Tel. 031/76.43.54 Pontstraat 64 te Aalst m 063/70.41.19 Stat Dewachter. Mark De Backer en Wouter Vtoebergh Oude Vest 34 Uttgevtdj Oe Cuyper Oud» Vest 34 9330 Dendermond» Tel. 062/21 40.60 behoort tot de kategorie «Z», dat wil zeggen dat het het centrum is van een ge westelijke groep, die ver der ook de korpsen van Zele, Lebbeke, Hamme en Buggenhout omvat. Het Dendermondse korps be staat eigenlijk uit drie korpsen die onafhankelijk kunnen optreden, maar meer dan eens samen aan de slag gaan. Zo is er het centrumkorps uit de Kerk straat in Dendermonde. de bijpost in Baasrode in de Sint-Ursmarusstraat en de bijpost in het dorp, te Ou- degem. Zij staan in voor de veiligheid van 41.317 inwo ners en een oppervlakte van meer dan 5.500 ha.» Wie dacht dat Jan en alle man brandweerman kan worden, heeft het echter verkeerd voor. Wie graag het korps komt versterken, moet aan een aantal proe ven voldoen, die moeten bewijzen dat de man in kwestie lichamelijk fit is. Ook een geneeskundig on derzoek is van doorslagge vende aard. Dan volgt een opleiding van 60 uur die teoretisch is, en ook de praktijk komt aan bod. Na een jaar wordt er over de stagedoende brandweer man een verslag uitge bracht. Indien wenselijk, wordt deze stage verlengd met nog een jaar. Maar uitgangspunt is dat men als kandidaat moet voldaan hebben aan de militiewet- ten en de leeftijd van 35 jaar niet mag overschreden hebben. Al kan men daar voor specialisten een uit zondering op maken. VEEL MATERIEEL Tijdens de opendeurdag van de Dendermondse brandweer, werd ook het beschikbare materieel te kijk gesteld. De parel van deze grootse show was na tuurlijk de elevator, waar mee men enkele weken ge leden te Sint-Amands de brand van de trotse kerkto ren met sukses te lijf ging. Maar op de binnenkoer van de brandweerkazerne stond ook «Big Job», een oude Ford uit de vijftiger jaren. Voor de gelegenheid was hij versierd met enkele mooie bloemstuk jes Dat mocht wel, want «Big Job» heeft er 30 jaar trouwe dienst bij de Dendermond se spuitgasten opzitten en heeft dus een flink stuk wel en wee meegemaakt in de Ros Beiaardstcde. Een ver jaardagstaart met dertig kaarsjes hebben we echter niet gezien en dat is begrij pelijk: die kaarsjes zouden inderdaad brand kunnen stichten. De Dendermondse cen trumbrandweer kan be schikken over een drietal autopompen die goed zijn voor een tankinhoud van minder dan 45 brandweer lui werden bereid gevon den deze dienst op zich te nemen. Vijf brandweerlie den verzekeren de dagdien sten en de nacht- en week enddienst wordt waargeno men door vrijwilligers. Zij kregen allen een speciale kursus 'Eerste Hulp Bij Ongevallen'. De grote be trachting van dit korps be stond erin zo snel mogelijk te kunnen interveniëren. Met dat doel werd een boek opgesteld waarin alle straatnamen van groot- Dendermonde voorkomen in alfabetische volgorde en waarbij ook de kortste en snelste weg staat aange geven. In 1980 vervoerde deze dienst 605 zieken en 270 gekwetsten. In totaal wer den 882 ritten uitgevoerd, met een totaal van 11.891 kilometer. Bij deze 882 rit ten waren er 33 nutteloze oproepen. In 1981 werden er 711 zieken vervoerd en waren er 238 gekwetsten. Voor de 964 ritten werd 13.296 kilometer afgelegd. Er waren in 1981 43 nutte loze ritten en driemaal moest de 900 aanrukken voor bijstand bij inter ventie. Belangrijk is ook om weten dat de verplichte bijdrage voor het vervoer van een zieke of gekwetste 645 fr. bedraagt tot 10 kilometer, van de 11 tot de 20 kilome ter komt er 65 fr. de kilo meter bij en meer dan 20 kilometer 50 fr. per kilome ter. Het aandeel van de stad in de dienst 900 be draagt voor 1980 1.040 fr. per vervoerde persoon en voor 1981 905 fr. per ver voerde persoon. PLECHTIGE OPENING De opening van de open deurdagen van de Dender mondse brandweer gebeur de onder de pletsende re gen. Dat kon toch niet be letten dat er een flinke be langstelling kwam opda gen. Heel wat vooraan staanden op de eerste rij en verder natuurlijk de brand weerlui zelf en hun familie leden. de fanfare van de brandweer en een aantal nieuwsgierigen, aangetrok ken door het van ver zicht bare blauwe zwaailicht. Ook minister Lenssens was present en werd door sche- Ook tijdens de oefeningen en bij het in orde stellen van de materialen brandweerkazerne is er een goede sfeer onder de spuitgasten. Ook van koken weten heel wat waf. (v) pen van brandweer Alfons Hermans extra welkom ge heten. In zijn toespraak be lichtte schepen Hermans de werking van het korps. De bevolking heeft inderdaad vaak een verkeerd beeld' van de brandweerlui. Deze opendeurdagen willen daar nu een eind aan maken. Men zal kunnen zien hoe bedreven een brandweer man wel moet zijn om zijn taak naar behoren te kun nen vervullen. Om dat re- zultaat te bereiken, moet er geregeld worden geoefend. Schepen Hermans kondig de aan dat men dit jaar nog een transportwagen zal aankopen en dat de stad zich zal blijven inspannen om het brandweerkorps de steun te geven die het ver dient. Brandweerkommandant Quisquater, in gala-uni form, heette de genodigden welkom en nodigde hen uit een rondgang te maken, doorheen de tentoonstel ling, waar men niet alleen het materieel kon bewon deren, maar ook een aantal didaktische platen kon aan schouwen over allerlei ge wrichten, breuken en ver wondingen en hoe men de ze moet verzorgen. Ook was er belangstelling voor het schaap dat rustig de situatie bekeek en zijn ge wicht liet raden door ieder een die het wilde. Zondag zullen we weten wie met het dier naar huis mag gaan. In de kantine van de bral weer antwoordde miniJ| Lenssens op de invita van de brandweer i woorden: «Dit is een zonderlijk korps dat prima onderhouden n riaal beschikt en waardering verdiep Waarmee iedereen eens was. Vermelden we nog dat I brandweerarsenaal te staat op zaterdag 26 j van 10.00 tot 12.00 u.| van 14.00 tot 17.00 u. enf zondag op dezelfde tijd: pen. Tussendoor kan i er genieten van lekkl pannekoeken. Schepen Hermans was blij de vele hoge gasten onder wie minister Lenssens, te mogen begroeten tijdens de opendeurdagen van de brandweer (foto piet hermans) 6.500 liter water. Verder is er de auto-elevator die toe laat te werken vanop 27 meter hoogte, er is een uit- schuifbare autoladder, die de brandweerlui liefst 32 meter hoog brengt en er is de snelle hulpwagen die speciaal voor ongevallen wordt ingezet. Een poeder- blusser. een materieelwa- gen. een landrover en een personeelswagen. evenals een pneumatische boot op aanhangwagen vervolledi gen het rollend materieel. Verder zijn er drie reani- matietoestellen, perslucht toestellen, twee brandbe- naderingspakken, twee wespenpakken, een dui kersuitrusting, mechani sche zagen en een aantal mobiele radio's, om dan nog niet te spreken over de slangen en verbindings stukken allerhande, de werkpakken. Al dat materieel wordt on derhouden door de brand weerlui zelf. Ze zijn voor Dendermonde - centrum met 68 in totaal: 4 officie ren. 2 officieren-geneeshe ren. 5 onderofficieren, 9 korporalen en 48 brand weerlui. GEEN SIRENE MEER De voortdurende techni sche en technologische evo lutie heeft zich ook laten gevoelen in het Dender mondse korps. Men zal in derdaad al hebben opge merkt dat niet steeds de sirene luidruchtig te keer gaat. wanneer de brand weerwagens uitrukken. Het korps is nu uitgerust met gesofistikeerde pea- gers of ontvangtoestellen. Daarvan zijn er een 40 in bezit. Ze zijn verbonden met een oproep- of codeer tafel. Wanneer er een brand wordt gemeld - en de brandweerlui vragen dat men zeer duidelijk zou zeg gen waar het brandt en over welk soort brand het gaat - worden door de kommandant, die de mel ding ontvangt, de nodige manschappen verwittigd, via de peager die begint te piepen. Het systeem heeft heel wat voordelen- het werkt snel en laat toe bij kleine interventies niet meer manschappen dan no dig, op te roepen. Bij nacht moet men niet meer de si rene laten loeien, zodat de hele buurt wakker wordt, en bovendien is de reik wijdte van een dergelijke peager ook groter. Het grote nadeel is dat de installatie nogal duur is in aankoop en dat ook het onderhoud ervan duur uit valt. OOK DE 900 Sedert 1 januari 1980 res sorteert ook de dienst 900 onder de bevoegdheid van het brandweerkorps. Niet Vlaanderen telt een 14-tal door het Ministerie van Kuituur erkende en gesubsidieerde jongereninformatie- en advies centra. Eén hiervan is Info Jeugd Waasland, gelegen aan de Kleine Laan 27 te Sint-Niklaas. Gemiddeld 800 jonge ren doen elk jaar beroep op dit centrum op hulp en informatie te vragen rond problemen waar ze elders moeilijk mee kunnen of durven aankomen, zoals proble men rond werkloosheid, konflikten met ouders, drugge bruik, burgerdienst, enz. Op 16, 17 en 18 juni was de Jiac's, zowel plaatselijk als deur van Info Jeugd Waas- nationaal, door een aantal land gesloten. Op die da- akties hun protest duidelijk gen proberen de medewer- te maken, kers, samen van andere Waar gaat het over? Vanwege het Stadsbestuur van Lokeren ontvingen wij vol gende interessante medede ling aangaande de onroerende voorheffing of grondbelasting: Gezinnen die hetzij als eige naar. hetzij als huurder een woning betrekken kunnen on der bepaalde voorwaarden vermindering krijgen van de belasting, geheven op dit on roerend goed. Op het bedrag van de onroe rende voorheffing kunnen vrijstellingen of verminderin gen toegekend worden, waar van de voornaamste hier volgen 1. De onroerende voorheffing wordt verminderd met 25% wanneer het kadastraal inko men van alle onroerende goe deren samen niet meer be draagt dan 30.000 fr, voor wat de inwoners van Lokeren be treft. Dit bedrag wordt opge trokken tot 40.000 fr, voor de woningen die voor de laatste perekwatie (nieuwe schatting) het statuut van bescheiden woning hadden en wanneer het onroerend goed niet als drankslijterij wordt uitgebaat. 2. De onroerende voorheffing wordt verminderd met 10% per kind ten laste van het huis dat bewoond wordt door de belastingsplichtige eige naar of huurder wanneer hij ten minste twee kinderen in leven heeft. Voor iedere ge handicapte die bij de eigenaar of huurder inwoont, wordt de onroerende voorheffing ver minderd met 20% Let wel! De forfaitaire vermindering van 25% voor eigen woon huis, 10% per kind ten laste en van 20% per gehandicapte krijgt ook de huurder van een huis toegekend, en kan door hem altijd worden afgetrokken. Aanvraag Deze kan gebeuren bij het Ontvangkantoor van de Direc te Belastingen, Vrijheidsplein 3 te Lokeren. Nadere Inlichtingen Kunnen altijd bekomen wor den op bovengenoemd ont vangkantoor, en ook bij het Secretariaat van de Gezins raad, Dienst Maatschappelijk Werk, zetelend op het Stad huis te Lokeren (tel. 091/ 48.28.01). J.V.L. De centra stellen dat het onmogelijk is hun werking degelijk verder te zetten bij gebrek aan financiële mid delen. De centra voor al ternatieve hulpverlening waardoor ook Info Jeugd Waasland, wachten nog steeds op een groot gedeel te van de aan hen toege kende subsidies, bestemd voor het werkjaar 1981. Bovendien hebben zij nog geen geld ontvangen voor het werkjaar 1982. Het zou nog tot augustus duren vooraleer dit geld terecht komt. Info Jeugd Waasland was dan ook genoodzaakt een lening af te sluiten waarbij onoverkombare problemen opduiken: banken staan zeer afkerig tegenover VZW's, de in tresten lopen hoog op en worden niet gesubsidieerd, de terugbetaling van de le ning komt dikwijls in het gedrang door het laattijdig toekomst van het subsidie geld. Dit is voor het centrum een onleefbare situatie gewor den. De vast aangeworven medewerkers ontvangt geen loon meer, rekenin gen van huur, verwarming, telefoon stapelen zich op. De cliënten zitten letterlijk en figuurlijk in de kou. Het is onmogelijk gewor den om in zulk een situatie jongeren op een degelijke manier de hulp en de bege leiding te bieden waar ze recht op hebben. Niet enkel de laattijdige uitbetaling van de subsi dies, maar ook de subsidiè- ringswijze zelf brengt de leefbaarheid in het ge drang. De overheid subsi dieert slechts gemiddeld 70% van de reëele uitgaven die een jongerenformatie- en adviescentrum heeft. Dit betekent dan een cen trum als Info Jeugd Waas land jaarlijks door allerlei aktiviteiten een 370.000 fr. moet opbrengen om de groeiende schuldenlast de baas te kunnen. Vermits men als welzijnsorganisatie helemaal niet in ccn com mercieel circuit zit, is dit zeer moeilijk. Op Jeugd Waasland is men ook onlangs gestart een winkeltje van twe< hands-kleren en fonopli om te proberen een van de uitgaven hiervai bekostigen. Sinds begin 1982 is er melijk nog een inkrim| van de gesubsidieerde gaven gekomen: mings- en onderhoudsl ten. de kosten van de leiding van jongeren zul niet meer gesubsidii worden. Het doel van de plaat: ke en nationale akties bevolking en de betrol diensten op de hoogti brengen van de uiterst caire situatie waarin di sten zoals Info Jeugd Wi land zich bevinden. Op 16, 17 en 18 juni is centrum gesloten. Wel er tussen 17 en 18 uur noodpermanentie zijn v zeer dringende vraj Vanaf maandag 21 jur Info weer terug norc open. De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen deelt mee dat ingevolge de Kouterkermis te Zele, de Cesar Meeusstraat, Oudburgstraat en Kouter- straat voor alle verkeer zal gesloten zijn op zaterdag 3 juli vanaf 17.30 u. tot 24.00 u. en op dinsdag 6 juli vanaf 7.30 u. tot 23.00 u. Volgende omleidingsweg is voorzien voor de lijn 689 die Gent-Zele-Hamme aandoet: vanaf Zele Kerk via Dr. A. Rubbens- straat, Dendermondsesteenweg, Ommegangstraat, Burg. A. Van Ackerwijk, Hesedreef, Nieuwe Kou- terdreef. Oude Kouterdreef, Gentsesteenweg en verder de normale reisweg. Idem in tegenoverge stelde zin. Voor de lijn 57a/l die Lokeren met Dendermonde verbindt blijft de normale reisweg tot Zele Kerk en dan terug via Dr. A. Rubbensstraat, Dendermond sesteenweg. Ommegangstraat. Burg. A. Van Ackerwijk, Hesedreef. Nieuwe Kouterdreef. Oude Kouterdreef, Wezepoelsfraat en verder de normale reisweg. Idem in tegenovergestelde zin. De afge schafte halten gedurende die twee dagen zijn Eist- straat. Lange Akker, Kouter en Lange Munt. De zaterdagse Midzomer nachtviering verleden weekend werd door de re gen gedwarsboomd zodat van festiviteiten op de wei de aan de Mutsereelstraat diende te worden overge schakeld naar een meer tra ditioneel stramien, het Pa rochiecentrum. Ruim een 100-tal meestal jeugdigen, simpatisanten van HAK, Jebron, Scouts, vrouwenhuis e.a., vooral uit Aalst-Stad, mensen die de natuur best appreciëren, waren te Meldert beland zodat de belangstelling niettegenstaande de voet balmatch op de buis, het schoolfeest in de jongens school en de P.V.V.-Drie daagse alleszins bemoedi gend was. In «de stal» ach ter het Parochiecentrum werd dan ook naar harte lust gesmikkeld van een ge ïmproviseerd barbecuefes tijn met zelf meegebrachte ingrediënten, tomaten, ui en en radijzen, worsten van diverse dimensies, pofaard- appelen en platte kaas en vooral van de grote ver scheidenheid aan eigenge bakken brood van allerlei aard. Bij het kampvuur op de weide achter «de stal» kwa men dan troebadoers, de- klamatoren, zangers doe delzakspelers aan bod afge rond met een massazang van jewelste. Daarna ging het dan oost waarts, richting Kravaal, waar men hoopte de zon te zien opdagen boven de ein der. IJdele hoop want eens te meer liet| verstek gaan. Te 5.28 uur was het zover dat de kortste i maar niet de minst plezl erop zat en tal van vierÉ togen dan naar huis naa vertrouwde slaapstede. V kele moedigen bereid i echter een ontbijt fourchette en bleven ei le uurtjes ter ple slapen. 's Middags bleef ec geen enkel spoor meeri van dit esbattement t< 1 wellicht wat hoofdpijn en daar. Maar die n< men er dan wel graag li r™ Iers tkoi De eerste midzomernacht te Meldert regende uit. Men moest een droog onderka zoeken en vinden in een warme ruimte. Toch waren er enkele dapperen die de bleven trotseren, (ad) n eds

De Voorpost | 1982 | | pagina 2