Buggenhoutse KWB presenteerde een waaier van hobby's Verspilling en onkunde op lijn Sint-Niklaas - Mechelen Aalsters Kwistornooi half-diep v\ Temse herdenkt Guldensporenslag Stampen en dagen in Mikisclub te Aalst Geen vakantie voor Rode Kruisafdeling Waasland Erembodegem bioedinzameling Aalsterse Eva's spreken over «vrouw en krisis» 34 - 25.6.1962 - Ue VOOrpOSt De herdenking van de Guldensporenslag kent in Temse een wederopstanding sinds 1980. Nadat de viering in de '7O-er jaren aan belangstelling had ingeboet en in 1979 een dieptepunt had bereikt zij werd toen niet eens georgani seerd zorgden vier Vlaamsgezinde verenigingen voor de wedergeboorte. Naar een initiatief van Albert Van Brits- om (voorzitter van V.O.S.) bundelden V.O.S.. de Gebroe ders Van Raemdonckkring, Davidsfonds en de Amedee Verbruggenkring de krachten en de organisatie van 1980 kende sukses. In 1981 werd het spoor doorgetrokken, en ook al kende de viering niet de publieke belangstelling die zy verdiende, de organisatoren waren overtuigd de goede weg te zjjn ingeslagen. Voor 1982 hebben zij het programma nog gevarieer der en ruimer gemaakt, kwestie van zoveel moge lijk mensen te kunnen aan spreken. Naast de voormel de vier verenigingen ver viering plaats in de Kristus- Koningkerk. E.H. José Van Den Hende spreekt de homilie uit, Simon Waltens luistert de mis op en leidt de massazang. De eucharis tieviering wordt opgedra- Lutgardis. de patrones van Vlaanderen. Het eigenlijke feestprog ramma vindt plaats in het parochiaal centrum van de Kristus-Koningparochie Aanvang: 20 u. Op het pro gramma: welkomstwoord door Werner Maerevoet massazang o.l.v. Simon Waltens, begeleiding op Hammondorgel door Karei Van Pouck optreden V.O.S.-koor o.l.v. Simon Waltens optreden volksdans groep Krabbeke Steur koor- en massazang spreekbeurt door dich ter Johan Van Mechelen De vertegenwoordigers van het 11 juli-komitee te TemseToon Brijssinck. Albert Van Britsom, Harry Baetens en Simon Waltens. (rdg) leent nu ook de plaatselijke gen aan al de Vlamingen afdeling van VTB zijn me- die zich in de Vlaamse Be dewerking. weging verdienstelijk ge- De viering vindt plaats op maakt hebben en staat te- zaterdag 26 juni. Om 19 vens in het teken van de uur vindt een eucharistie- 800ste verjaardag van St.- pauze (20') met potje- dek optreden volksdans groep Krabbeke Steur optreden kleinkunstduo Yvette en Werner prijsuitreiking en prok- lamatie opstelwedstrijd (zie verder) koor- en massazang gezellig samenzijn Ter vervanging van de kwis over de Vlaamse Beweging werd dit jaar een opstel wedstrijd uitgeschreven voor de leerlingen van de lagere cyclus van het mid delbaar, het technisch en het beroepsonderwijs. Alle scholen verleenden spon taan hun medewerking. De leerlingen konden kiezen uit volgende onderwerpen: Vlaanderen, mijn land; Temse, mijn dorp; De Schelde; Oude ambachten in het Waasland. Uit de verscheidene honderden opstellen werden er 87 weerhouden voor de ein dronde. Per leerjaar en per afdeling zullen twee laurea ten bekroond worden (to taal 21). Een jury bestaan de uit twee vertegenwoor digers van de organiseren de verenigingen. en leerkrachten uit de deelne mende scholen (St.-Amel- bergainstituut. V.T.I., Broeders van Liefde, RMS) zullen de laureaten aanwijzen. De daadwerke lijke steun van de schooldi- rekties en de massale en ook enthousiaste deelname van de leerlingen bewijzen dat deze opstelwedstrijd een gelukkig initiatief is. We zijn benieuwd naar de resultaten. Het opstel van de hoofdlaureaat zal wor den opgenomen in het Ge meentelijk Informatieblad. p de j de KWB-Buggenhout-Centrum maakte van «kleine kermis» ling waren: Louis De Sitter berghe en Jozef Al gebruik om in de zaal Rerum Novarum de hobby's van (postzegelverzamelaar) (aquarium) Jef De "L hun leden voor te stellen. Niet minder dan 20 aktieve leden Désiré Tumeer (miniatuur- inaecker (boogschi^ya mochten er een beeld schetsen van hun vrije tijdsbeste- boten), Maurits Van Der Evarist De Bondt ding, terwijl ook krachtbalclub-Buggenhout de club Straeten, Modest Van matten) Jozef Ma j mocht voorstellen aan de talrijke bezoekers. i de Damme en Marie-Louise (visser) Annemie Goi itie, luttei Wa Mertens (schilders) Rachel (gommenverzameline Schepen De Ridder mocht ping tot zelfs de kookkur- Verdonck (naaiwerk) Jan Muvs (wijn maken) tijdens de openingsplech- sus voor mannen werden Cassimons (beeldhouw- tigheid de aandacht trek- eveneens belicht. werk) Alfred Aelbrecht De variatie was du ken op het feit dat de men- jsjaast jat alles werd de (aardewerk) Rita Tien- groot en de verschi nt-N sen steeds meer vrije tijd Werking van krachtbalclub pondt (kantklossen) Alois standen vielen dan o< orziti zinvol moeten opvullen. Buggenhout even in de verf Van Ransbeeck (moza- in de smaak van he id ju *nt?onSt,elling, j zoa. gezet door middel van een ïken) Firmin Vergauwen bliek dat soms bij de hobbyshow kon aldus de aantrekkelijke stand. (cactussen), Luc Blom- even binnenwipte schepen, aan anderen een Medewerkers aan deze ge- maert (schelpenverzame- kermis-drukte te ontli idee geven om op een iden- siaagde hobbytentoonstel- laar) J.P. Van Schulen- tieke wijze hun vrije tijd nuttig te gebruiken. KWB-voorzitter schetste nadien een beeld van de opgekomen leden met hun eigen hobby. De hobby's van KWB-le- den beperken zich duide lijk niet tot het verzamelen van postzegels en sigaren bandjes. Zowel sport als kunst kwamen aan bod. Maar ook aan modelbouw, kantklossen en zelf wijn maken werd aandacht be steed. De natuur werd in de show niet vergeten, we vonden er zelf gekweekte cactussen en een verzorgd aquarium. Naast de indivi duele tentoonstellingsruim ten was ook plaats voorbe houden voor de aktiviteiten van KWB-clubs als foto club De Lens en de KWB- fietsclub De Bostrappers, de wekelijks volleybala vond, de jaarlijkse drop den In het RBS-instituut te Stekene werd een schoolfeest gehouden. Heel wat belangstelten ouders kwamen een kijkje nemen. p®*'1 ft De martelaars van lijn 54 Eind deze maand zullen, als alles goed gaat, weer treinen rijden tussen Sint-Niklaas en Mechelen, een druk bezette lijn die om duistere redenen bijna vier maanden buiten gebruik is geweest. Officieel wordt nog steeds volgehouden dat het om «elek- trificatiewerken» ging, ook al is men nu zeker dat bedoelde elektrificatie wegens financiële moeilijkheden nog minstens een jaar op zich zal laten wachten. Wat er dan wél gebeurd is, weet niemand met zekerheid, maar algemeen wordt vermoed dat het gaat om «voorbereiden de werken». Wat er dan weer voorbereid wordt, daar hebben we voorlopig het raden naar. De derde wereldoor log? Transport van kernraketten? Een opstand van ge tergde reizigers? Feit is dat deze vier maan den durende lijdensweg geen enkel, maar dan ook geen enkel, konkreet resul taat zal hebben voor de gebruikers van deze lijn. Er worden geen bijkomende treinen ingezet, de duur van de reis wordt er niet korter op (zelfs integen deel!) en er komen ook geen moderne rijtuigen de nu gebruikte rammelende wrakken vervangen. Ondertussen zijn honder den verplichte gebruikers van deze lijn wél vier maanden lang getuige ge weest van staaltjes van pu re inkompetentie. regel rechte domheid of de ge wone, min of meer gebrui kelijke onbeschofteheid. Een bloemlezing, voor het nageslacht dan maar. In het station van Meche len heeft men er zowaar drie weken over gedaan om te ontdekken dat de treinen door bussen werden ver vangen. Pas dan werd via de geluidsinstallatie omge roepen dat een vervan gingsautobus klaarstond buiten het station, aan de vérst verwijderde vlucht heuvel uiteraard. Vermoe delijk dacht men daar in Mechelen dat treinreizigers dergelijke ingrijpende ver anderingen gewoon kon den ruiken, wat helaas on mogelijk wordt gemaakt door de verpestende geu ren die opstijgen uit de lo kale toiletten en alle verde re zintuiglijke waarnemin gen belemmeren. Het is overigens verbazend hoe veel verschillende routes er bestaan om vanuit Sint- Niklaas naar Mechelen te rijden en, dat moet gezegd, de NMBS heeft ze alle maal, stuk voor stuk, ge probeerd. Vooral Puurs en Willebroek waren meer maals aanleiding tot een erg mooie, maar helaas erg tijdrovende, sight-seeing- tour waarbij zelfs de smal ste straatjes niet vergeten werden. Vreemd toch dat geen en kel NMBS-genie eraan ge dacht heeft om deze experi menten te doen alvorens er veewagens machteloze pendelaars op af te sturen. Het voorlopig hoogtepunt van deze miserie konden we meemaken op dinsdag 15 juni jl. Door de examens in prak tisch alle Sint-Niklase on derwijsinstellingen hebben de meeste scholieren vroe ger gedaan dan normaal, zodat velen ook een vroe gere bus huiswaarts nemen. Dit leidde tot een konstan te overbezetting van de middagbus uit Sint-Ni klaas, die de bewuste dins dag 15 juni vertrok met zo'n 90 mensen aan boord (tien meer dan het wette lijk toegestane maximum en verre van komfortabel). In Temse aangekomen krijgt de chauffeur dan te horen dat hij moet wachten want «er is een andere bus onderweg met mensen die er in Sint-Niklaas niet meer opkonden en die er nu hier zullen opstappen». Dit ver moedelijk in de hoop dat ondertussen in de eerste bus mensen gestorven of toch tenminste gekrompen zijn. Deze tweede bus laat bijna tien minuten op zich wach ten en een (rechtstaande) dame die protesteert omdat ze haar aansluiting in Bor- nem nog maar eens zal mis sen krijgt van de (zittende) kondukteur te horen dat «niemand haar verplicht het openbaar vervoer te ge bruiken en dat ze gerust mag afstappen». Uiteindelijk arriveert de tweede bus met een zeven tal personen, waaronder een bejaard echtpaar aan boord. Alhoewel de eerste bus al boven het wettelijk toege stane maximum geladen is worden de zeven personen er toch nog in geschoenle- peld. Dit gebeurt vakkundig door de lichtelijk opgewon den chauffeur van de twee de bus. een professionele barbaar die met lijfelijk ge weld de rechtstaande pas sagiers één voor één verder naar achteren sleurt, ze on dertussen uitscheldend voor «asociale types zonder respekt voor anderen» en meer van dat fraais. Het bejaarde echtpaar geniet dezelfde behandeling en kan gezellig blijven recht staan. terwijl de twee zit tende kondukteurs met zichtbaar genoegen de chaos gadelsaan. Protesten of vragen van de passagiers worden niet eens een ant woord waardig geacht. In Bornem heeft één van onze helden dan wel het lef om ■een dame te beboeten die pas op de bus haar ticketje vraagt (een volstrekt rede lijk verzoek aangezien in Bornem de bushalte vrij ver van het station ligt en men dus riskeert zijn bus te missen als men eerst nog naar het station moet voor een ticketje.). Als toppunt van cynisme kreeg de in het openbaar terechtgewezen dame even later nog zo'n foldertje van «vrije toegang met fair-play» in de schoot geworpen. Het gedrag van de konduk teur is waarschijnlijk regle mentair dik in orde maar getuigt van een kortzichti ge. bewust onverzoenlijke kijk pp zaken die het imago van de NMBS beslist geen goed doet Heel deze wraakroepende klucht lijkt me trouwens ook zeker geen reklame voor het toch al deerlijk gehavende blazoen van ons openbaar vervoer, een log ge, kreatiefloze gigant die koppig de ene flater op de andere blijft stapelen, als het ware smekend om het genadeschot. Van mij krijgen ze vanaf nu lik op stuk: onbeschoftheid zal beantwoord worden met nog grotere onbe schoftheid, gemiste aan sluitingen met eisen tot te rugbetaling van het ticket, inkompetentie en andere beroepsfouten met enthou siast ingevulde massa's klachtenformulieren Ze vragen oorlog, goed, ze krijgen oorlog! Jan Verheven De leden van het bestuur van de Mikisclub hebben duidelijk de organLsatiemicroob te pakken gekregen. Twee weken geleden hadden wjj de druk bezochte wijn avond en verleden zaterdag werd het werkjaar van de club beëindigd met een optreden van een Flokgroep zoals dit ieder jaar, het geval is. In het verleden waren o.a. de Kriekskes en de Wan- mielen te gast. Dit jaar in viteerde men de Leedse Folkgroep Stampen en Da gen. Zou normaal dit op treden beginnen om 8 uur, werd het gauw.een uurtje later, eer voorzitter Etien- ne Van de Bossche de avond kon openen. Proble men met de geluidsinstalla tie waren daar de oorzaak van. Dat uurtje wachten werd gecompenseerd met de goede Country-Skiffle en Folkmuziek die de groep Stampen en Dagen ons bracht. De Vlaamse teksten die zij vertolken komen humoristisch over. Hun onderwerpen komen uit het dagelijks leven. Zo was ik persoonlijk echt ge boeid door het lied «Ons Strotjen», waarin de kleine roddelpraatjes van de buurvrouw verhaald wor den. Met het eerste num mer Stampen en Dagen stelden zij op een spitsvon dige manier de groep voor. De presentatie van elk stukje deed me wat denken aan kleinkunstenaar Urba- nus van Anus. Zocht men daar inspiratie? Hun nummers die dateren uit de tijd dat de meedeed aan het gramma «Ontdek dej bracht de hele zaal lachen. Zo hadden wat sukses met «Dt meltrein» i Tandem». Het recent nummer er van onder» getuij grote klasse in dit gei Momenteel zijn tw^ pee's van deze groep markt. Helaas zullen Jef, Rudy, Jan en Freddy, om de ganse groep pen en Dagen er di mee ophouden, voor de Vlaamse F< hebbers want de die deze mensen brei het beluisteren meej waard. Vandaag vrijdag 25 juni keren de Aalsterse Netwerk- kwissers hun matras om. Ze zijn dan half diep en herbeginnen de vakantie aan een tweede reeks van vijf. Meer bepaald op vrijdag 3 september. De kwismikroob, ons overgewaaid uit het Dendermondse, schijnt ook Aalst duchtig te pakken te hebben want het aantal belangstellenden op de laatste schifting was aan zienlijk. wat voor «Volgend Beter» de derde ov$ach ning betekende. Na vier speelavonde 'n de stand er dan ook oj>ngs als volgt: :n sl 1. Volgend Jaar Bet "ke :ht. Tien kwisploegen strijden er voor de eer waarin elke avond een onder hen op treedt als kwismaster en dus die avond geen punten kon scoren. Als U een klas sering onder ogen krijgt moet U dan ook steeds in- kalkuleren welke ploegen een ronde achterstaan. Favoriet toonde zich reeds van bij de aanvang «Vol gend Jaar Beter», een team dat werkelijk meer doet dan zijn naam laat vermoe den. Groot kanshebber is alleszins de kombinatie van kwissers uit Opwijk en Baardegem, de Opba- ploeg. Laatstgenoemde gooide hoge ogen in de der de kwisronde doch «Vol gend Jaar Beter» bleef aan de leiding. Leidingspositie die ze nog verstevigde met een zege in de vierde avond Terwijl voor de meesten de vakantieperiode voor de deur staat, nadert voor het Rode Kruis in het Waas land een drukke periode. Tijdens de maanden juli en augustus wordt immers veelvuldig beroep gedaan op de RK-hulpdiensten. dit voor diverse manifestaties zoals sportdagen, wandel tochten. wielrennerswed strijden. tentoonstellingen enz. Dikwijls wordt dan de hele afdeling op de been gebracht, inklusief de am bulancewagen. Wie stelt zich als organisator van om het even welke manifesta tie immers niet veilig door te zorgen dat medische hulp ter beschikking staat? De vele verlofgangers wor den er via deze weg attent op gemaakt dat ze, alvo rens op reis te vertrekken, erg welkom zijn op de bloedtransfusiedienst, het zij te Sint-Niklaas. hetzij tijdens de maandagse kol- lektes in eigen gemeente. Tijdens de vakantiepe riode rijzen immers elk jaar problemen met de bloed- voorraad'. Een andere drukke akti- viteit van het Wase R.K. bestaat in de voorbereiding van de dienst ziekenhuisbi bliotheek. Voor deze nieu we dienst wordt tevens nog uitgekeken naar medewer kers. Wie hierover meer informatie wenst, kan steeds terecht bij Erik Mer- ny (public relations) op één der volgende telefoonnum mers: 031/76 01 02 76 29 29 of 76 08 81. (p.v.) Gedurende de zomermaan den worden door de Volks- danscentrale voor Vlaanderen openluchtinstuiven volksdans georganiseerd op de Antwerp se sportvelden in het Nachte- galenpark Deze instuiven hebben plaats op woensdag- en donderdagavond van 20 tot 22 uur en dit van 23 juni tot 26 augustus. «In elk gezin een bloedgever!», «U kunt mensenlevens redden. Word bloedgever, het is een sociale plicht». Dit zijn slogans waarmee het nationaal Verbond der Vrije Bloedtransfusiediensten van Belgie, V.Z.W.D;, alle leden en vrijwillige bloedgevers sensibiliseert, hen aanzet om regelmatig eigen bloed weg te schenken en hen vraagt om familieleden, vrienden en kennissen aan te sporen om ook bloedgever te worden. Ook in Erembodegem-Cen- O.L. Vrouw Hemelvaartkerk trum wordt een viertal keren te Erembodegem. op zondag per jaar een bioedinzameling 27 juni 1982 van 9 tot 12 uur gehouden. Dit initiatief wordt Attentie, de inschrijvingen er geprogrammeerd door het worden aangenomen tot 11.45 Bloedtransfusiecentrum uur. «Geef vrijwillig uw bloed. «Louis Steens» (gesticht te Kom op onze grote bloedinza- Brussel op 7 maarl 1941). meling onder het bescherm- Aaarschotstraat 108, 1030 heerschap van het stadsbe- Brussel. met daadwerkelijke stuur» lezen wc op de affiche. medewerking van de Vrien denkring Erembodegem De eerstvolgende driemaande lijkse bioedinzameling heefi plaats in de crypte, onder de En leden van de Vrien denkring Erembodegem. voe gen er graag aan toe «In elk gezin een bloedgever! Het is hoogst noodzakelijk. Een wei nig van uw bloed kan een leven redden. En noteer alvast: het doet er niet toe van welk ras men is. welke naam. welk ge loof men heeft, om een be wust, sociaal voelende, vrijwil lige bloedgever te worden: Daarom kom eens naar de bioedinzameling op 27 juni in Erembodegem. en maak er even kennis met onze vriende lijke en sympatieke vrien denkring die reeds vele jaren mensen daadwerkelijk en be langloos helpt'» In naam van de zieken en ge kwetsten die een redding ver wachten. zegt het Centrum Louis Steens, van het natio naal Verbond der Vrije Bloed transfusiediensten van België, en de Vriendenkring Erembo degem. alle bloedgevers bij voorbaat: Hartelijk Dank! De Aalsterse vrouwenwerkgroep Eva organiseerde op donderdag 17 juni II. een gespreksavond onder het thema «vrouw en krisis». Eva is feministisch-socialistisch ge- inspireerd; een strekking die in het gesprek zelf duidelijk werd gevolgd. Aandacht werd ook geschonken aan de aktiekrant «Vrouwen tegen krisis», die voor 5 fr. wordt verkocht. 2. F.N.-Klub 3. Hoe grijzer hoe zer 4. Asdammen 5. Opba 6. Stam Tien 7. Palugama 8. Coclox Clan 9. De Rossers 10. Bende van Jan de te e d De 5e, 8*, 9* en 10* sta; ronde achter en mi korrektief moet dan zins rekening worde houden. Voor de avond van heden is dammen*» aan de e< vragen te stellen. Na twee luie vak maanden wordt teru kwist in september en oktober zit het hele t< erop. ieel| ame ugc ian ugc aart Vu In 1981 eindigde Ford op de tweede plaats in de ranglijst van de belangrijkste construc teurs van voertuigen en be drijfsvoertuigen ter wereld De eerste plaats werd door GM behaald De Ford Escort is de meest verkochte wagen ter we reld en neemt de eerste plaats over van de Toyota Corolla, die ook werd verdrongen door de Volkswagen Golf De algemene vergadering van het Centrum voor het Aan moedigen van het Spaarwezen en de Onroerende Beleggin gen heeft zopas voorzien in de vervanging van zijn voorzitter Jacques Basyn. die onlangs overleden is. Prof Albert Coppe werd met eenparigheid van stemmen gekozen De heer Robert A. Lutz, voor zitter van de raad van beheer van Ford Europa, werd be noemd tot Executieve Vice- President van Ford Internatio nal Automotive Operations in de Verenigde Staten. Hij volgt m dit funktic John Mc Dougall op Lutz zelf wordt als presi dent van Ford Europe opge volgd door Edward J Blanch Ondanks een eerder gerin ge opkomst viel er heel wat op te rapen gedurende de gespreksavond. Men start te met een uitgebreid chro nologisch overzicht van de soberheidspolitiek van de verschillende regeringen sinds 1976 en het verzet van de arbeidersbeweging hier tegen. Hierbij werd ook de nadruk gelegd op de sa menstelling van die rege ringen. Van 1977 af (Tindemans II) verraadt de roomsrode koalitie ons dat vooral op overleg tussen vakbond en regering werd aangestuurd. Sinds Martens V het beleid in handen heeft werd er duidelijk een heel andere en veel radicalere koers in geslagen. iets waaraan de roomsblauwe kleur dat dit kabinet in zijn banier voert niet in het minst vreemd kan genoemd worden. Ook oorsprong en evolutie van de krisis werden uit voerig uit de doeken ge daan. Hierbij legde men vooral de nadruk op het feit dat sinds 1973 het er steeds slechter aan toe is gegaan, met uitsluitsel dan van een korte heropleving in 1976, die eerder een schijnbeweging dan een richtingsaanwijzer is geweest. Wat wordt er dan wel geèist om de vele nog heer sende wantoestanden tegen te gaan? Vooreerst het recht op betaald werk voor allen, ongeacht hun k Hiermee bedoelt m< herverdeling van de onder alle werkne vrouwen en mannen het scheppen van plaatsen en door een kale werktijdsverkl voor iedereen, met ei dige aanwervingen e houd van loon, zonde hoging van het werk Secundo het recht op le zekerheid voor ied en tertio het eerhersti de index. Onder deze leuzen tn de vrouwen ten stfor (D.V.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 34