Aalsterse homofielen lieten rose ballonnetje op! DDS-motor pruttelt zachtjes verder Koliektoren vorderen H.E.L.P.: nieuwe visie op gemeentebeleid Stephan Gorus helpt fes Blauwe Wereldketen U- Wiezenaar Albert Scheirlinckx stopt ermee 4 - 25.6.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 initiatief in Aalst, waaruit in maart '79 de v.z.w. ont stond. Met de teloorgang van 't Fabrieksken zwermden di verse groepen uit over de stad. Het G.O.C. belandde in de Hoogstraat: in de twee pandjes met de num mers 64-66. Rond de eeuwwisseling was de Hoogstraat met zijn tal rijke dancings onbetwist baar dé uitgaansbuurt voor de danslustige Aalstenaars. Eén van die dansgelegen heden was toen «'t Ameri- kaantje» Een naam die ook vandaag in de oren van veel ouderen nog wat nostal gisch naklinkt en waar een gedeelte van het «Ge- spreks- en Onthaal Cen trum» (G.O.C.) is onder gebracht. Het Centrum bevat o.m. een konsultatiebureau en een gezellig kafeetje. Zo wat 250 mensen frekwente- ren konstant dit G.O.C., waar regelmatig praatgroe pen worden georganiseerd en maandelijks een werk groep voor gehuwde homo fielen samenkomt, doch dat in de allereerste plaats een gezellig trefpunt wil zijn voor iedereen. «Het moet een open huis blij ven» zegt Herman «Wij willen beslist geen getto vormen. Het liefst noem ik het ons schiereiland...» In tegenstelling tot Gent, waar een identiek centrum haast uitsluitend studenten over de vloer krijgt, heeft Aalst een erg gevarieerd publiek, hoewel ook over wegend jonge mensen; de woensdagavond komen de ouderen. Die avond is van 20 tot 22 uur ook het kon sultatiebureau open. Onbevangen sfeer Het eerste G.O.C. ont stond eind van de zestiger jaren in Antwerpen. In Vlaanderen volgden later Gent, Aalst. Brugge, Brus sel, Turnhout en Hasselt. Omdat de benaming G.O.C. algemeen en eigen lijk weinigzeggend is. wilde de Federatie Werkgroepen Homofielen, waarbij het Aalsters G.O.C. is aange sloten, er Homocentrum van maken. In Aalst en Hasselt, waar homo's én lesbiennes samenkomen, voelde men daar weinig voor. Die federatie heeft tot doel de aktiviteiten gericht op de integratie van de homo fiel in de maatschappij op nationaal vlak te koördine- ren. Doch in Aalst wilde men beslist dat het Cen trum voor mannen én vrou wen zou openstaan... Waarom komen mensen immers naar zo'n gespreks- centrum? Omdat ze als homofiele man of vrouw de mogelijk heid willen hebben hun an derszijn te beleven en te ervaren als een positieve vorm van volledige zelfont plooiing en omdat ze de kans willen krijgen mensen te ontmoeten met dezelfde belangstelling, in een onbe vangen sfeer. Ook omdat ze zich meer thuis willen voelen in eigen werk- en leefmilieu en omdat ze trachten naar aanvaarding en gelijkberechtiging van homofilie die ze als vol waardige alternatieve le venswijze bewerkstelligd willen zien. Momenteel heeft men in het kader van een BTK- projekt een administratieve kracht in dienst, die perma nent aanwezig is tijdens de kantooruren, wat dus een voortdurende mogelijkheid tot opvang betekent. Programma van H.E.L.P. (Homo- en Lesbienne Partij) onvoorwaardelijke steun van de stedelijke in stanties aan de aktie ter onmiddellijke afschaffing van art. 372 bis van de Strafwet dat de leeftijdsgrens voor homoseksuele kontakten op 18 jaar legt, waar die voor heteroseksuele kontakten op 16 jaar ligt. onmiddellijke afschaffing en vernietiging van alle bij de rijkswacht en politie opgeslagen informa tie over homoseksuelen. wettelijk verbod op discriminatie van homo's en lesbiennes binnen de arbeidssituatie (geen beroeps verbod. ook niet voor leerkrachten). wettelijk verbod op discriminatie bij de toezeg ging van woonruimte aan alleenstaanden en onge huwde partners. recht voor lesbiennes en homo's op de opvoe ding van eigen en adoptiekinderen. degelijke voorlichtingscampagnes omtrent ho moseksualiteit in de scholen. objectieve voorlichtingscampagnes omtrent ho moseksualiteit bij politie en rijkswacht. deelname van de stedelijke notabelen en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders aan plechtige en groots opgezette evenementen van de plaatselijke homo- en lesbienneorganisatie(s) jaarlijkse uitnodiging van de homo- en lesbien- neorganisatie(s) voor de herdenkingsplechtigheden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de wereld oorlogen (honderdduizenden homo's kwamen om in uitroeiingskampen). Op het programma van de «Homo- en Lesbienne- week» staan nog: Vrijdag 25 juni om 21 uur in het «Gespreks- en Onthaalcentrum v.z.w. Hoogstraat 64-66, Aalst, wordt de aktiefilm: «Paint the city pink» vertoond. Op zaterdag 26 juni maakt men zich om 14 uur aan het G.O.C. klaar om naar Antwerpen te vertrek ken. Daar wil men de Happening bijwonen met infobeurzen, optredens e.d. op de Handschoen markt en in de Blauwmoezelstraat, vlakbij de Groenplaats. Daar start de betoging. De week wordt om 20 uur besloten met een fuif in de stadsfeestzaal aan de Meir. Opvang en Onthaal Wil je inlichtingen'1 Zit je met jezelf of met anderen in de knoei? Wil je'r gewoon eens over praten? Zoek je een uitweg? Kom dan eens langs of telefo neer gewoon. G.O.C. Hoogstraat 64-66 9300 Aalst Tel.: 053-77.12.46 We zijn open op: Maandag van 20 tot 24 uur Woensdag van 20 tot 24 uur consultatie-bureau). Vrijdag van 20 tot 02 uur Zaterdag van 20 tot 02 uur Zondag van 15 tot 24 uur TELEFOONPERMANENTIE: TIJDENS KANTOORUREN Wil je advies over praktische dingen, van mensen die het nog meegemaakt hebben of wil je deskundi ge begeleiding, kom of bel naar ons consultatiebu reau, elke woensdag van 20 tot 21 uur. De dienst is volstrekt kosteloos en wordt verzekerd door een dokter, een psycholoog, een maatschappe lijke werkster, een gediplomeerde uit de medische sector en ook vonden wij een priester bereid op eenvoudige aanvraag in te gaan op jc eventuele problemen van religieus-levensbeschouwelijke aard. Onaanvaardbaar Het konsultatiebureau kreeg tot nog toe 150 effek- tieve konsultaties te ver werken. Ogenschijnlijk niet zo heel veel, doch in werkelijkheid een behoor lijk aantal, rekening hou dend met het feit «dat de drempel erg hoog is...» De problematiek ligt voor al op het gebied van de relaties, verder op het vlak van de religie, de zelfaan vaarding en de aanvaarding van het anders-zijn van hun kind door de ouders. Bij de meeste jongeren weet men daar thuis niet van: het homofiele kind moet zijn geaardheid maar zelf zien te verwerken in een maatschappij die er af wijzend tegenover staat. Het is een zware opgave. Vooral op gebied van rela ties hebben homofiele meisjes en jongens kwa leeftijd een enorme achter stand op hun heteroseksue le vriendjes en vriendinne tjes. De wet verbiedt im mers homoseksuele kon takten vóór 18 jaar, terwijl hetero-kinderen al op hun zestiende «wettelijk» intie me kontakten mogen heb ben! Zo raakt het andersinge- stelde jonge wezen, dat het al zo lastig heeft met zijn puberteit, een heel eind vaak hopeloos! achter op. In een zogeheten beschaaf de maatschappij is het toch gewoon onvoorstelbaar dat men met dergelijke diep gaande problemen nergens terecht kan waar men nor maliter terecht moet ko men... Noch bij zijn ou ders, noch op school, noch bij het leger, noch in het beroepsleven komen ze als mens volwaardig aan bod. Volgens Herman Van den Bossche wordt een homo per definitie beschouwd als een sukkelaar of een los bol. Zo'n «vlinder» slaagt er zelden in, zelfs ondanks hoge intellektuele kwalitei ten, door te dringen tot de hogere kaders. Ook in het onderwijs is hij of zij «per sona non grata» omdat hij/ zij net als Socrates als «be derver van de jeugd» wordt beschouwd! Moet die hij of zij ook in 1982 nog de gifbeker ledi gen? Met het voorbeeld van de Waalse lerares Eliane Mo- rissens voor ogen zouden »ve het haast moeten gelo ven! In het onderwijs geldt im mers de regel «Wees an ders, het stoort ons niet, op voorwaarde dat je er niets van laat merken»! Schijn-heiligheid viert in derdaad nog steeds hoogtij in onze Westerse kon- treien. En dat niét de homofiele mens is on aanvaardbaar! «Wij vinden het niet vies» «Bij ons mag iedereen vrijen...» Herman Van den Bossche glimlacht als hij dit zegt want als ieder ander mens houdt hij natuurlijk van vrijen... «Meisjes met jongens, jon gens met jongens, meisjes met meisjes... Wij vinden het niet vies. Wat wij graag willen is met mensen pra ten, ze op hun gemak stel len en hen vertellen dat er nog heel wat anderen in hetzelfde geval verkeren». Het G.O.C. heeft een vor mingswerker in dienst die zich bezig houdt met de praktische organisatie van praatgroepen en die de nieuwkomers apart neemt om hen uitleg te verschaf fen over de werking van het centrum. Er is ook een «Kontakt- groep gehuwde homofie len» die zich uiteraard be zighoudt met de problemen waarmee gehuwde homo fiele mannen en vrouwen te kampen hebben, maar dat komt moeilijk los, want «de angst om erover te pra ten is diep geworteld»! Boycot? De «Rose Week» is inter nationaal en heeft op vele plaatsen een gunstige weerklank gevonden. In Breendonk en Gent nochtans was er een boycot en ook in Aalst had men dat nare woord in de mond in verband met de organi satie van de «Week» in de stad. Herman Van den Bossche logenstraft evenwel katego- riek dergelijke geruchten. «We hadden een aanvraag gedaan om voor onze ge- spreksavond over de stads feestzaal te mogen beschik ken, doch die was op dat ogenblik al bezet voor een avond met gemeenschaps minister Karei Poma als gastspreker» vertelt Her man. «Wij konden om op het even welke andere dag over de zaal beschikken. Overigens hebben wij nooit problemen met het stads bestuur, de verhoudingen zijn opperbest...» Zo hoort het ook, want alle burgers zijn toch gelijk voor de wet? Géén boycot dus vanwege het Aalsters bestuur, zoals sommigen hadden ge hoopt! Ons gesprek loopt ten ein de. omdat de aandacht van voorzitter Van den Bossche uiteraard gericht is op de binnenkomende mensen. Karei Ringoet komt later en dat blijkt uiteindelijk precies één uur te zijn, zo dat zelfs het gekende «Aal sterse» tijdsverschil rijke lijk overschreden wordt... Het initiatief van vana vond, gesteund door H.A.K., C.G.S.O., Vrou wenhuis, Liberaal Jeugd werk, Dido Erpe, Inter- kommunale Regiowerking, kan van start gaan! Relaties De eerste spreker is Bob Carlier, docent moraalwe tenschappen aan de Rijks universiteit van Gent. Een veertigtal belangstel lenden hebben in een zeer brede halve kring vóór de sprekers plaatsgenomen. «Relaties betekent dat mensen met elkaar iets doen» zegt de professor «omdat er sleet is gekomen op de termen huwelijk en liefde gebruikt men nu het woord relaties». De heteroseksuele relatie staat als model en daardoor gaan heel wat mogelijkhe den verloren om andere soorten van relaties aan te gaan, enkel en alleen door dat dit ene model als voor beeld wordt voorge houden. Bovendien komt de maat schappij tussen in diverse relaties: sommige worden onvoorwaardelijk goedge keurd, andere afgekeurd en zelfs bestraft. Bob Carliers betoog is erg insteressant, doch we be trappen er onszelf op dat we moeilijk kunnen luiste ren, verstrooid raken als de uiteenzetting te lang duurt en instinktief de neiging voelen om «de knop in te drukken»; de media heb ben ons vermogen om aan dachtig te luisteren grondig verstoord... Erektie bij het skoren! Dan komt dokter Karei Ringoet aan het woord, neuropsychiater, geënga geerd arts. afkomstig uit het naburige Oudegem, ooit voetballer van het eer ste elftal van Eendracht Aalst. Hij schetst de historiek en de evolutie van de mense lijke seksualiteit. Vlot, doch wat deze ongetwijfeld uiterst knappe man vertelt is niet in een oogwenk te vatten, vooral door zijn woordkeuze die niet zo meteen de doorsnee-toe- hoorder aanspreekt. Wél duidelijk is bijvoor beeld dat voetballers in een kompetitie als de aan de gang zijnde Mundial bij het skoren van een doelpunt een erektie schijnen te krij gen, omdat het binnentrap pen van de bal in het vijan delijk doel gelijkstaat aan het innemen van het terri torium van anderen. Een oerinstinkt dus. Prostituees daarentegen hebben weinig of niet met gezonde instikten te ma ken: zij krijgen zelden klanten over de vloer die het gewoon «eens nodig hebben», eerder mensen die zich willen laten verne deren of zich mits betaling van hun dagelijkse on draaglijke frustraties willen laten afhelpen. Verveling Wat de frigiditeit van de moderne vrouw en de im potentie bij de hedendaag se man betreft, daarin ziet Karei Ringoet het «beeld PERVERS IS Dat miljoenen geestdriftig voor de buis zitten als twee mannen elkaar tot bloedens toe stompen, terwijl iedereen pijnlijk getroffen en ontsteld is als twee mannen elkaar TEDER AANRAKEN van verveling», de afspie geling van onze huidige maatschappij. Man en vrouw raken tegen woordig inderdaad gauw op elkaar uitgekeken en dan wil de relatie niet meer vlotten. In het onderbe wustzijn neemt waarschijn lijk een wederzijdse afkeer onweerstaanbaar de over hand. Dat zei niet Karei Ringoet, doch dat konkluderen wij uit dat aktuele «beeld van verveling» dat steeds meer een overheersende rol gaat spelen in ons leven. Toen de naam van Sig- mund Freud werd genoemd dachten we onmiddellijk terug aan de uitspraak van Gerrit Komrij in een inter- vieuw in HP van 16 mei 1981, dat ons bij de lektuur meteen in het geheugen werd gegrift: «De volgelingen van Freud zijn mensen die niets kun nen. niets denken en eigen lijk een diepe haat hebben tegen alles wat kreatief is. Zij hebben een grote ramp veroorzaakt». Nadenken Dezelfde man. schrijver van merkwaardige boeken als de verzameling TV-kri- tieken «Horen, zien en zwijgen» en met stijlvolle ironie en superieure boo saardigheid gevulde boe ken «Verwoest Arcadië en «Averechts» is homofiel en heeft een hartsgrondige he kel aan het woord homo seksualiteit: «Homoseksualiteit omvat veel meer dan het seksuele alleen, het is een tempera ment. een houding. Ik vind het verwerpelijk mensen naar hun verschillende sek suele geaardheid in te de len. Je kunt homoseksueel zijn zonder ooit met een man naar bed te gaan en je kunt heteroseksueel zijn en in wezen een homoseksueel temperament hebben. Daarom vind ik homosek sueel een ongelukkige term. Het woord roept di- rekt alle frustraties en duis ternissen op die het door zoveel eeuwen christendom en psychologie heeft ge kregen». Een uitspraak die heel wat «weldenkende» mensen zal doen steigeren, doch net als bij die andere gespreks- avond in Netwerk enkele weken geleden over «Klaarkomen» komt hier Ondanks laagkonjunktuur gg Vorige vrijdag had in het lokaal «Ajuin» aan de Nieuw- straat de viering plaats van gemeentewerkman Albert Scheirlinckx-Triest n.a.v. diens op rust gaan. Dertig jaar lang deed hij tot ieders voldoening en waardering de hem opgelegde taak. Albert, die op juni 1918 in Herdersem werd gebo ren, vestigde zich op 1 sep tember 1952 te Wieze waar hij als gemeentearbeider (cn grafmaker) was aange steld. In de loop van 30 jaar dienst bracht hij het tot geschoold arbeider A. Om zijn diverse prestaties op gemeentelijk vlak ontving hij de Burgerlijke Medaille van 3de Klas; wegens 25 jaar inzet voor de plaatse lijke veeprijskampen (ker- misdonderdag) werd hij met een bijzonder Erete ken van lc Klas onderschei den. Als trouw lid van de NSB.-afdeling Wieze is hij tevens houder van een drie tal militaire Eretekens. Viering In aanwezigheid van zijn echtgenote Madeleine en zijn zonen Paul en André werd hem in de Ajuin een passende hulde gebracht. Hierbij werden volgende prominenten opgemerkt: Bestendig Afgevaardigde Alfons De Mol, wn. burge meester Moeyersoons, schepenen Mertens, De Ridder en Hiel de raadsle den De Meersman en Uyt- tersprot en gemeentesekre- taris Van Driessche. Door enkele van hen werd in korte toespraken de plicht bewustheid, de werkijver en de optimistische aard van de gevierde geprezen. Vanwege het gemeentebe stuur werd hem een nuttig geschenk overhandigd. Ook door vele vrienden en geburen werden tal van bloemstukken en ar attenties aangeboden dit officieel gedeelte St. Ceciliamuzikant Fri Perdaens er gauw de fe sfeer in en in naam vai «Pretmakers» las Etii Van Brempt een mooie, lelange rijmbrief af, bij de levensgeschiedJ van Albert en zijn hi trouwboek in de verf g< werd. Maria van R< (Putteman) zong daarni «Ode aan Albert» en was metten de inzet vele uurtjes pure geze held to Na deze heuglijke vie! staat Albert voor het bleem «vrije-tijdsl ding». Gelukkig zal hij nog allerlei karweitjes kfa| nen uitvoeren zoals hij zijn lange arbeidersli baan zo vele heeft o( knapt. Wij wensen hem nog jaren van rust, gezond! er d> et hb' K.V IS d: ing Iden •ogr en voorspoed in zijn zinskring. Proficiat Albert Sc heirIine k. De Blauwe Wereldketen, een vereniging voor diere scherming wil een openbare verkoop organiseren kunstwerken, die afgestaan tot dit doel, enkel de dierei scherming ten goede komt en tegelijk de kunstwt bevordert. Heel wat kunstenaars hebben hun onmisi steun verleend, reageerden gunstig op de vraag en heb dus een werk afgestaan. Ook Dendermondenaar Step Gorus heeft aan de oproep gevolg gegeven. Hit drukken we een afdruk af van «De Laatste Tocht», penseeltekening in olieverf die ter ondersteuning vai organisatie ten voordele van de dieren werd afgestaan n en 've a! Eei taak Vervolg van blz. 1 krijgt men immers geen subsidies, noch financiële steun van de openbare be sturen. Rekreatie aan het donkmeer DDS. bezorgd om de streekontwikkeling in het algemeen, heeft ook aan dacht gewijd aan de rekrea tie en het toerisme. Na voorbereidend werk werd beslist dat de aanleg van een groot rekreatiedomein aan het donkmeer het meest realistische projekt was. Omdat het graven van een grote vijver in een do mein van ongeveer 200 ha bos en groen stilaan naar zijn einde loopt, kan men nu beginnen met de aanleg van de infrastruktuur en in 1982 wordt dus gestart met de konkretisering van het projekt. DDS werkt dus onverdro ten verder in samenwer king met ce gemeenten, de provincies en verschillende sociale organisaties. De motor van onze streek sputtert dus voorlopig nog niet. nogmaals schrijnend tot uiting dat mannen en vrou wen vandaag deze eigenste dag ondanks hun hoog be schavingspeil en een verba zend I.Q. niet eens meer in staat zijn eikaars diepste verlangens te bevredigen. We hebben het in deze krant al bij herhaling ge schreven; in ons tijdperk van super-kommunikatie is het meest verbazingwek kende fenomeen dat men sen niet eens meer tot doodgewone relaties komen. We lopen gefrustreerd langs elkaar heen, bang om ons gezicht te verliezen. En dat blijft tot nadenken stemmen. Cyriel TEMMERMAN Direkteur Herman Rupus en voorzitter Lucien WilltLy tijdens hun perskonferentie (v) prion Ekrl in sul Tijdens de informatievergadering nopens het jaar-j :rge Kling verslag van het DDS-werkjaar vernamen we een ander over de koliektoren. Volgens direkteur Ru-; pus en voorzitter Willems zijn de werken in de Franz Courtensstraat zeer vlot verlopen en zal ook? y het ondergronds pompstation tussen het justitiepa-Pf«Q leis en het stadhuis tegen de geplande datum klaar^^ zijn. g, w Na de vakantie zal er dan gestart worden met deM Kerkstraat en met de bouw van het waterzuiverings-P^ station op het industrieterrein Hoogveld. Hier zalf' een modern procédé van rekuperatie worden toege-j past. Uit het te zuiveren afvalwater zal metaan! worden gehaald dat moet dienen om de motoren! van het station aan te drijven en te zorgen voor deL^ verwarming van de kantoren. Binnen afzienbare tijd, zeggen ze, zal het Dender-f^ bekken volledig zuiver zijn. n

De Voorpost | 1982 | | pagina 4