iemeentelijke jongensschool Grembergen schiet goed op ruk bijgewoonde K.W.B.-Programma-avond V- °p 23 september van onderwijs Dierick dat Kermis vieren met poppentheater t Ajuintje» 75 jaar Opstalse meisjesschool De Voorpost - 25.6.1982 -5 llterdag over acht dagen zyn we zover: dan wordt de hoogtepunt-viering van de nieuwe zondag van 10.00 tot 12.00 jmeentelijke jongensschool van Grembergen op een feestelijke wijze ingezet met een kademische zitting op het gemeentehuis. Vrijdag gaat de opening van een tentoonstel- ■g gewyd aan 140 jaar gemeentelijk onderwijs deze viering vooraf. receptie wordt aangeboden aan de genodigden. Om 15.30 uur vertrekt er dan een optocht door de ge meente. De stoet zal wor den begeleid door de har monie Sint-Cecilia, met achtereenvolgens officiële en vanaf 16.00 uur en maandag 5 juli vanaf 17.30 uur. Diezelfde dag is er om 18.00 uur een poppenkast voorstelling. Zowel zondag als maandag is er een gezel lig samenzijn in de bar voorzien. Bijna anderhalve eeuw De gemeentelijke jongens school van Grembergen be staat dus 140 jaar. Een ver jaardag om even bij stil te staan. Het was inderdaad in 1842 dat de school werd opgericht, maar dat bete kende niet dat zij de aller eerste onderwijsinrichting van Grembergen was. Im mers in 1604 al telde Grem bergen in de persoon van geschiedenis van de Het nieuwe gebouw zal 8 iwe gemeentelijke jon- klaslokalen met terras tel- school van Grember- len. 1 klaslokaal handenar is zeer recent. Op 6 beid en 1 gewoon klaslo- tober 1977 werd door de kaal. Verder is er een over- leenteraad van Dender- dekte speelplaats of als ide besloten over te men wil een polyvalente in tot de bouw van een zaal. Aan elke klas is een :uwe school. Nog geen werknis verbonden die het openstelling van de nieuwe ir later werd een ontwerp groepswerk moet kunnen woonwijken Ganzegavers idiend dat een poging stimuleren. Verder is er (waar Dr. De Gendt een om op een speelse wij- een biblioteek, een direk- toespraak zal houden) en naar vorm en inhoud de tiezaaltje, een leraarska- Hagewijkpark (waar de Jijke sfeer te benade- mer, een berging voor kuis- heer Willems het woord zal Op 8 juni 1980 ver- materiaal en een berging voeren). Om 16.45 uur is er •nde de gemeenteraad voor het vuilnis. Het de hoogtepunt viering van n Dendermonde zijn sportgedeelte bevat onder de nieuwe gemeenteschool jedkeuring aan het defini- meer een sanitair gedeelte, van Grembergen. Hier zal jf ontwerp voor de bouw een leraarskamer, een lift, g*4n een nieuwe school met sanitair voor de gehandi- Hmzaal. Er was een be- capten, plantentuin, in- Hg van 76.931.200 fr mee komhall, lokaal voor eerste _^moeid (BTW inbegre- hulp bij ongevallen, dienst- '"4n). Het Ministerie van pers, kleedkamers, turn- «ionale Opvoeding en zaal, berging, stookplaats, Icderlandse Kuituur zou elektriciteitskabine, ber- «subsidie van 39.997.235 ging tuinmateriaal en een verlenen. Op 22 januari vluchttrap. ||1|D vorig jaar werd dan Men rekent erop dat deze 'Hergegaan tot de aanbe- school op 1 september van eding. De laagste prijs volgend jaar in gebruik zal 'trd geboden door de Fa. kunnen genomen worde». .enbeb (Algemene Beton- De gemeentelijke jongens- V'l Bouwonderneming uit school van Grembergen f «werpen) voor een be- telt ongeveer 190 leerlingen If van 51.218.791 fr of en 8 leraren met klas. 1 P'1670.668 fr minder dan taakleraar, 1 tumleraar, 1 a teerste raming. Op 1 juni leraar katechese en een I 11 werden de werken ge- schoolhoofd zonder klas. De voorziene uit- Tijdens een perskonferen- '^jwingstermijn was 300 tie onderstreepte schepen 11 was men zover dat de de stad wat de bouw van nte steen kon worden deze school betreft haar rc.n«etseld. volle verantwoordelijkheid 1 eidertussen zijn de wer- heeft willen opnemen. Im- Io ao goed opgeschoten, mers aan een uitbreiding L r I nut op 3 juli kan over- van de bestaande school m tot de hoogtepuntvie- moest men niet meer den- ken. De gebouwen zijn uki vee' te ou^ en b°vendien was er geen beschikbare Is dit het hoogste punt van de nieuwe gemeentelijke I nieuwe school is werke- ruimte meer. Een nieuw- jongensschool van Grembergen? Tussen haakjes, heb je al k groots opgevat. Maar bouw drong zich dan ook opgemerkt hoe scheef de toren van de Grembergse kerk heeft dit voordeel dat op. wel staat (v) I aantal lokalen ervan schepen van onderwijs Die- li kunnen gebruikt wor- Programma van de viering rjck aanwezigen toe- I voor naschoolse aktivi- Vrijdag 2 juli wordt de vie- spreken. Een kwartiertje len en dat men ze ook na ring ingezet met de opening later wordt het hele gezel lesuren ter beschikking van een tentoonstelling schap ontvangen in de oude I stellen van de Grem- «140 jaar gemeentelijk on- school, waar de heer Onse- gse gemeenschap. We derwijs». Dit om 20.00 uur. laere de geschiedenis van Iken hier meer bepaald Zaterdag 3 juli heeft om 140 jaar gemeentelijke jon- J de ruime turnzaal, aan 14.00 uur op het gemeen- gensschool van Grember- muzieklokaal waar de tehuis van Grembergen een gen zal toelichten, waarna ling van de muziekaka- akademische zitting plaats, de officiële opening van de ie kan worden onder- Het woord zal er gevoerd tentoonstelling volgt door •acht, aan de biblio- worden door burgemeester minister Lenssens. en nog enkele andere Cool, gemeenschapsminis- Deze tentoonstelling kan ter Lenssen, waarna een ook bezocht worden op b de turnzaal van de nieuwe school: groot genoeg om tennis in te spelen en dus ook te haken door de hele Grembergse leefgemeenschap (v) koster Adrianus Hauwe een onderwijzer. In de gemeenteraadszitting van 18 oktober 1824 wordt echter beslist een gemeen telijke school te bouwen. Maar er blijkt wat mis te gaan. Het stuk grond dat men had aangekocht, werd opnieuw aan de eerste eige naar verkocht. In 1840 werd dan besloten de ei gendom «De Kroon» te ko pen en om te vormen tot klaslokalen. In 1842 open de die school haar deuren. Tien jaar later werd een tweede klaslokaal bijge bouwd. Daarmee hield de expansie voorlopig op. Pas in 1915 werd een derde klas ingericht. Drie jaar later volgde een vierde klas waarvoor een lokaal werd gehuur van de pastoor. Omdat het aantal leerlin gen bestendig bleef stijgen, werd besloten een nieuwe school te bouwen. Meteen was een lange lijdensweg begonnen. Op 15 maart 1.926 werd dan toch beslo ten 4 nieuwe klassen te bouwen en twee bestaande lokalen een opknapbeurt te geven. In 1928 kwam er een vijfde klas bij en het jaar daarop een zesde. In 1933 zelfs een zevende klas. Deze school was bedoeld eren groot aantal van de bestuursleden van de vele kringen het K.W.B.-Verbond Aalst was verleden vrijdag- j ld naar 't Groen Kruis» te Aalst gekomen voor de sbe [famma-dag. K.W.B.-programma werd er inderdaad voorgesteld, is dan op een visuele manier waarbij van bij de tang een rondgang werd gemaakt langs de diverse den waardoor men de visu gekonfronteerd werd met irogrammapunten voor volgend werkjaar. een verfrissing volgde Nationaal sekretaris Hugo een paneelgesprek met De Blende had het dan als >ndl er de tafel o.m. onder- afronding van de avond fritter Hubert Van de over gezinsopvoeding, rela- ckhovc, Kamiel Welle- tievorming en familiale po- Jean-Paul Schiette- litiek waarbij duiding en Hedwig Vercruysse diepgang over gezinswer- ef Deranter. king werden gebracht, s gekoncentreerd rond Voor de verantwoorde- thema het gezin in alle lijken van de plaatselijke elijke facetten belicht, kringen gaf hij richtlijnen at de themata voldoen- hoe de eigen aktiviteiten te werden geëxposeerd programmeren. Rekening diskussiemoge- moet er volgens spreker leid vanuit de zaal. Le- mee worden gehouden met demokratie waarbij een evaluatie van het reeds rse bestuursleden de gebodene enerzijds en an- i n ervaringen, zowel po- derzijds dient te worden in- Ve ?'s negatieve aan de gespeeld op de plaatselijke a's konden medede- realiteit, de plaatselijke no- Een experiment qua den en behoeften, taak dat alleszins fel in Gezamenlijke thema's, imaak viel en zeker als eventueel met K.A.V. uit tief werd ervaren. te werken, kunnen zijn: «Thuis... laten we 't werk er buiten?» De interferentie tussen werkloosheid en de ver houding man-vrouw i.v.m. de opvoeding van de kinde ren, de taakverdeling, de vrijetijdsbesteding. Een duidelijk zicht op de band arbeid-gezin krijgt men alvast na enige achter grondinformatie via*-"getui- genissen en uitwisselen van eigen ervaringen. «Samen-leven kan je leren» Relatievorming bij jonge echtparen. Wat mag realis tisch van een huwelijksrela tie verwacht worden en hoe kunnen we die relatie ver beteren? Relatie waarbij ieder zich zelf kan blijven. «Ik ben geen kind meer» Inzicht geven in de licha- melijke en geestelijke ver andering van tieners. Tie ners hebben vooral nood aan steun en aanvaarding. aanvaarding. «Minder wapens, meer ontwikkeling» Informatie brengen over vrede en bewapeningswed loop aansluitend bij «We- reldsolidariteit». «Gezin... en geloof» Thema kaderend in gezin spastoraal; Met dergelijke aktiviteiten wil de K.W.B. zich niet enkel «kreatief» noemen maar tevens, en wellicht vooral, «kreatief». Ook het jonge volkje van Erembodegem vierde kermis tijdens de voorbije dagen. Zij vonden het echt prettig, zo nu en dan een ritje te mogen maken van pa en pa, op de kindvriendelijke kermismolentjes. Ook zaterdagnamiddag troffen we een honderdtal jonge kijkers aan m de feesttent, die op initiatief van de aktieve Dekenij Dorp opgesteld werd op de speelplaats van de Ge meenteschool. Arie Van Neck, kantoordirecteur van de Kredietbank Erem bodegem (Dorpstraat 21) had hen enkele dagen voor dien uitgenodigd op een vrolijke poppenkastverto- ning van «Drie Blauwe Bollen» door het poppen theater 't Ajuintje» uit Aalst. Het jonge volkje voelde zich voortdurend bij het spektakel betrokken en leefde echt mee met de «akteurs» en «aktrices» op het theater. Wat konden die jongens en meisjes toch roepen en juichen! Tijdens twee bedrijven in hadden we even een gesprek met Marc Van Laeken (Boude- wijnlaan 13, Aalst) die steeds, heel alleen, met 't Ajuintje» op «toernee» vertrekt en ook alleen de poppen hanteert en zorgt voor een passende verlich ting en geluidsversterking. Het poppentheater «'t Ajuintje» bestaat reeds 11 jaar Marc Van Laeken speelt, reeds zes jaar. re gelmatig (enkele keren per seizoen) poppenkast in de stadsschouwburg van Leu ven. In 1980 won hij in Leuven de prijs van de Stad Leuven en het Ministerie van Kuituur en in dat jaar was hij tevens laureaat van het Poppentheaterfestival van Oost-Vlaanderen. In 1981 werd hem de eerste prijs toegekend in het Fes tival van Jonge Poppen theaters in het N.T.G. in Gent. Het festival was er georga niseerd door Taptoe. Na de vertoning in de feest tent werden alle kinderen nog bedacht met een ballon en wat snoep. Ook kregen ze een formulier om deel te nemen aan een reuze te kenwedstrijd. Ze beloof den hun uiterste best te doen en hun tekentalenten te demonstreren. Graag publiceren we volgende week de namen van de bes te tekenaartjes! De afwezigen hadden on gelijk. De anderen kijken met belangstelling uit naar een volgend optreden van «'t Ajuintje» in Erembo degem! Dan vieren ze weerom feest! voor jongens. Een gemeen telijke meisjesschool is er nooit geweest. Of toch, maar dan heel even. In 1879 toen juffrouw Ver pont, direktrice van de meisjesschool ontslag nam j en twee lokalen van de jon gensschool werden ingeno- j men door de meisjes. Aan die situatie werd het schooljaar daarop echter al een einde gemaakt. Ver melden we ook nog dat de I gemeentelijke jongens school tijdens de school- strijd van 1879 zelfs werd j afgeschaft. Maar een peti- tie die door 23 personen was ondertekend, maakte aan deze beslissing een Op enkele maanden tijd is temidden van de vredige natuur de nieuwe gemeentelijke eind. jongensschool van Grembergen uitgebouwd tot dit grootse komplex. (v) Tijdens het komende weekend is het feest in de Vrye Lagere Meisjesschool te Buggenhout-Opstai. Dan wordt immers de 75' verjaardag van de school gevierd. Eigenlijk heeft Opstal al 85 jaar een lagere school, maar de huidige meisjesschool ging van start in 1906, 75 schooljaren geleden. In 1897 hadden de kinde ren geen plaatselijke school. Wie school wenste te lopen diende elke dag de afstand Opstal-Buggenhout te overbruggen. Dat was niet zo'n onoverkomelijke hindernis tijdens de zomer maanden. maar dat was on mogelijk tijdens de winter periode. Vandaar dat in 1897 de ge meente het initiatief nam om drie klaslokalen te bou wen op de wijk Opstal. Meester Verdonck als hoofdonderwijzer zou er voor zorgen dat de kinde ren van de tweede en derde klas een degelijke scholing zouden krijgen. Hij werd bijgestaan- door hulponder wijzer Bruggeman. Kanun nik De Sitter, diocesaan hoofdinspekteur vroeg toen aan de algemene over ste E. Moeder Rafaël van de St.-Vincentiusklooster- gemeenschap op twee zu sters naar Opstel te sturen om de leerlingen uit de eer ste klas op te vangen. Ge durende verschillende ja ren zag men dan ook zuster Joanna de Chantal en zus ter Stanislas dagelijks naar Opstal trekken om her on derwijs te verstrekken. En kel tijdens de harde en koude winterdagen konden ze te Opstal verblijven in een zitkamertje en een klein slaapkamertje dat meester Verdonck dan voor hen ter beschikking stelde. Als in september in het staatsblad de titel ver schijnt: Buggenhout-Op- stal is erkend als parochie, groeien de kansen om met een afzonderlijke meisjes school van start te gaan. De kloostergemeenschap uit Buggenhout neemt het ini tiatief om een bijhuis met een meisjesschool te bou wen. In oktober 1906 zijn de werken voltooid. Vijf zusters nemen er hun in trek: zuster Scholastica, zuster Laurentia en juf frouw Vermaesen zorgen voor de kinderen in de la gere school. Zuster Gerardine, zuster Gudula helpen in de kleu terschool en zuster Theresa neemt het werk in de keu ken voor haar rekening. Reeds in 1912 blijkt dat twee kleuterklassen onvol doende zijn, een derde klasje wordt vrij gegeven. In 1914 denkt men aan bij bouwen voor de lagere school. De drie bestaande lagere klassen zijn onvol doende en men bouwt er drie nieuwe bij. De school blijft groeien, men bouwt steeds maar bij en meer klassen worden ingericht. Er wordt zelfs gezorgd voor een lokaal waarin lessen in kookkunst en huishoudelij ke scholing worden ver zorgd. De kapel van het lokale klooster wordt inge zegend door de deken van Dendermonde in 1927. In 1967 werd een nieuwe refter gebouwd en in 1969 werd een sanitair complex opgetrokken. Sinds 1975 werd de lagere meisjes school te Opstal feitelijk gefusioneerd met de St.- Vincentius lagere school te Buggenhout-Centrum. Maar toch behoudt de Op stalse lagere school een ei genheid. een eigen sfeer en spiritualiteit. Het blijft een school innig verbonden met Opstal. Op zaterdag 26 juni wordt te 15 uur een plechtige dankmis opgedragen in de St.-Gerardus Majellakerk te Opstal. Nadien heeft een academische zitting plaats in de zaal Torenhof. De plechtigheid wordt gevolgd door een receptie. Op zondag 27 juni kunnen de kinderen meevieren met Koning Tijd, want die komt zelf vertellen. Het kinderfeest start te 15 uur. Gastspreker daar is Dhr. J. Dhont. (lvd)

De Voorpost | 1982 | | pagina 5