Kamiel Van Impe geeft honderdmaal bloed Parfumerie Instituut waar schoonheid centraal staat Hij overwon de schrik voor de prik 10 - 2.7.1982 - De Voorpost Er was geen publiciteit rond gemaakt, alleen insiders wisten dat Kamiel Van Impe t^dens de bloedkollekte van donderdag 24 en vrijdag 25 juni in het jeugdheem Faidoli voor de honderdste maai bloed zou geven. Er was dus geen extra publiek aanwezig, toen Kamiel met sjees en paard aankwam om die honderd rond te maken. Na zyn Moedgifte werd hem door het bestuur een trofee overhandigd, zijn echtgenote ontving een bloementuil. Na een welgemeend ap plaus vanwege bestuur, medewerkers en aanwezige donors was de kleine huldi ging afgelopen. Tijd dus om de verloren vloeistof terug te winnen aan de toog en een gesprekje te voeren over de voorbije 27 jaar. Kamiel Van Impe Vroeger was het bloedge- ven bij de bevolking totaal onbekend, aldus Kamiel Van Impe. Hijzelf leerde het Bloedtransfusiecen trum kennen via een affi che op de auto van een marktkramer, die mede werkster was van het Rode Kruis. We schrijven 1955. Kamiel, zelf marktkramer, liet naam en adres noteren en werd korte tijd later uit genodigd naar het centrum op het Esplanadeplein voor een onderzoek. Een twee tal maanden later kreeg hij bericht dat hij goed bevon den was en vanaf begin 1956 begon hij bloed te geven in Aalst, viermaal per jaar. Kamiel vindt niet dat hij een prestatie heeft gele verd. Iedereen kan dat, zegt hij, ge moet maar om de drie maanden naar de kollekte komen. Het cijfer maakt indruk, doch het komt van zelf met de jaren. Naar zijn toekomstplannen gevraagd, zegt hij. dat 200 maal onmogelijk is, doch dat hij getal 150 kan berei ken als hij gezond blijft Van in den beginne heeft Kamiel er in Aalst op aan gedrongen om in Mere een bloedafname te organise ren. Tenslotte bezweek men te Aalst voor zijn ar gumenten op voorwaarde dat er ten minste 25 donors zouden zijn. Kamiel voor spelde er minstens 50. Er waren er 57. In het begin was er in Mere eigenlijk nog van geen be stuur sprake. Er was sa menwerking tussen ver schillende geïntereseerden en de afnamen gebeurden zowat overal: in het patro naat, zaal De Mote, café Maria te Heek, later in de turnzaal van de gemeen telijke jongensschool. Er ontwikkelde zich gelei delijk een bestuur met Ka miel Van Impe als eerste voorzitter. Zeer veel mensen zijn door hem overtuigd geworden en hij kan het zich niet laten. Aan de toog erover spreken is volgens hem de beste manier om nieuwe donors te werven. En waarom hij dat allemaal •doet? Ge kunt er anderen mee helpen zonder dat ge zelf kosten moet maken, zegt hij al lachend. Bloedgeven vroeger... Het Aalsterse is reeds zeer vroeg betrokken geraakt bij het bloedtransfusiege- beuren. Reeds begin 1935 startte dr. De Cock met de eerste aanwerving van bloedgevers ten behoeve van het stedelijk zieken huis, de kliniek van Mijl beek. Uit dit initiatief groeide weldra een regel matige dienst, die geduren de de laatste wereldoorlog over gecitrateerd bloed be schikte, dat opgevangen en bewaard werd in luchtledi ge flessen, die door dr. De Cock zelf waren uitge dacht. Het zou echter nog tot 1955 duren alvorens de bloedgevers van het stede lijk hospitaal (met dr. De Cock) en deze van de kli niek (met dr. Cuvelier) zouden verenigd worden in een Bloedtransfusiecen trum van het Rode Kruis, onder leiding van dr. De Keerle, een assistent van dr. Cuvelier. Hoewel de uitbouw van het centrum niet van een leien dakje liep, wist dr. De Keerle toch tijdens dat eer ste jaar 132 donors aan te trekken, die samen 249 bloedgiften realiseerden in het centrum aan het Espla nadeplein te Aalst. Onder hen bevonden zich 5 Merenaars, waaronder één die tot op heden regelmatig bloed geeft: Kamiel Van Impe. Gedurende de daaropvol gende jaren bleef men op dezelfde manier te werk gaan, wat op de buitenge meenten slechts weinig res pons teweegbracht. In 1956 meldden zich de eerste bloedgevers uit Erpe en Bambrugge, in 1957 over wint een inwoner van Aai- gem de schrik voor de prik. Om uit de buitengemeen ten toch donors aan te trek ken. worden regelmatig voorlichtingsavonden inge richt. In 1960 verzorgen dr. Matthieu en dr. De Clercq een dergelijke avond te Erembodegem. In een ver slag schrijft dr. De Clercq: «Er moeten plaatselijke propagandisten gevonden worden die vertrouwd zijn met de gemeentelijke toe standen. Elke gemeente is anders: iedere toestand is verschillend». Vanaf 1961 worden dan ook afnamen georgani seerd buiten het centrum en reeds op 18 november ouderde huid, striemen no zwangerschap, vale ge laatskleur en rimpels enz. op een deskundige en voor al doeltreffende manier be handeld. Deze «peeling» is plantaardig en zonder ge vaar. Ook de behandeling tegen couperose en gevoe lige huid, afslanken door middel van zuivere plantén en algen, gelaats-, li- chaams- en busteverzor ging gebeurt hier door vakbekwame mensen. En daarbij komen nog manicu re, verven van wimpers, een solarium en zonnebank, de ontharing van gelaat en be nen, manuele massage, dieptereinigingen van ge laat en lichaam, kortom de vele schoonheidszorgen die een lichaam nodig heeft om Wie over schoonheid, schoonheidsbehandeling, parfumerie en esthetiek spreekt in en rond Aolst, heeft onvermijdelijk ook de noom «Parfumerie Instituut Jo» op de lippen. Een toeval is dot niet, want Parfumerie Jo is inderdaad bekend om zijn degelijkheid en zijn gespecialiseerd personeel dat tot het keurkorps ter zoke behoort. Vroeger was de zaak ge vestigd in de Lange Zout- straat nr. 18, het oudste huis van Aalst. Dat vertelt de geschiedenis ons. Nu is de riante winkelruimte on dergebracht in de Lange Zoutstraat 28, waar de sfeer ongelooflijk te noe men is. Luxe is er troef, zonder dat men dat als kliënt aan de prijzen voelt Want kwaliteit kan best sa- mengóan met prijsbewust. In prachtige etalagekasten staat er alles te kijk gesteld, netjes geordend. Als klant voelt men er zich dodelijk thuis aan de kleine toogjes, die bedoeld zijn om het ver trouwelijk gesprek tussen de klant en de specialiste in de hand te werken. Want schoonheid is een nogal persoonlijke aangelegen heid, waarbij ook kleine probleempjes moeten uit gepraat worden. En dat kan nog steeds best onder vier ogen. Vriendelijk en vakbekwaam personeel is steeds bereid op de vele vragen een des kundig antwoord te geven, U te begeleiden in uw keu ze. Want schoonheidspro- dukten moeten met zorg en overleg, met kennis van za ken worden gekozen en ook gebruikt. Goede raad is zonder meer duur. Bij Par fumerie Instituut Jo krijgt men die er als een toemaat je bij. Instituut Jo In de Molenstraat 48 te Aalst is het Instituut Jo, het centrum voor Hogere este- tiek en het pilootinstituut van «Institut des Jambes» gevestigd. Ook dit is geen overdreven weelde, geen schoonheidsinstituut zoals er velen zijn. Hier worden de meest uiteenlopende lit tekens na acné, sterk ver- Parhimerie Instituut Jo, voortaan in de Lange Zoutstraat 28 te Aalst. Er even binnenlopen betekent kennis maken met schoonheid, (ad) In het kort: Parfumerie Instituut Jo Lange Zoutstraat 28 9300 Aalst ste uitgave van de wisselbe ker. In datzelfde jaar grijpt een afname plaats in Bam brugge, doch er zijn slechts 18 donors. Burst doet het beter: sedert 1975 worden er regelmatig ifnamen georganiseerd en zowel in 1976 als in 1977 wint deze afdeling de wis er optimaal uit te zien. En ook te zijn. Instituut Jo heeft er steeds aan gehouden de beste re sultaten te bereiken. Dat is ook de verklaring waarom het Instituut Jo zich op zeer korte tijd een vooraan staande plaats heeft weten te verwerven. Het behoort inderdaad tot de meest vol ledige en bekende institu ten van ons land. Maar ook in Zuid-Nederland, Noord- Frankrijk, Luxemburg en West-Duitsland is het Insti tuut Jo een naam Heel wat specialisten die in die lan den werkzaam zijn, hebben immers hun opleiding in het Instituut Jo gekregen en dragen er nu de faam van uit. Suntronic Nog een hoeksteen van het Instituut Jo is de suntronic- behandeling, de eerste en enige elektro-kosmetologi- sche behandeling voor re- duktie en voor definitieve verwijdering van striemen, littekens en pukkeltjes. De ze techniek is het resultaat van studies verricht door de scheikundige Franco Dona- delli en door de genees heer-chirurg Taidelli Palmi- zi. De techniek is gebaseerd op de associatie van twee zeer zwakke elektrische vel den, het eerste geprodu ceerd door een generator en het tweede door een mengsel van proteïnes en weefselextrakten, elektrisch geladen volgens een gebre- veteerd elektro-chemisch 1962 komt Erpe aan de beurt. Ondanks de enorme propa ganda en de inzet van mej. Van Droogenbroeck Josée en wijlen onderpastoor De Clippele, kwamen slechts 13 donors opdagen in het gemeentehuis. Wegens de geringe opkomst zou het nog tot 1966 duren alvorens opnieuw een afname zou georganiseerd worden. Vanaf 1966 tot 1971 bleef men pogen een volwaardi ge afdeling in Erpe van de grond te krijgen, wat ech ter mislukte. Ondertussen drongen Ka miel Van Impe en Hendrik Moreels, bloedgevers van het eerste uur er samen met enkele dorpsgenoten op aan ook in Mere een afna me te organiseren. Mere Bij de organisatie vonden ze daadwerkelijk steun bij de plaatselijke veldwachter Karei Verlackt. Daarbij gaf een plaatselijk brouwer. Jozef Roelandt, een gratis pint aan elke donor. De eerste inzameling werd een sukses: 57 donors waaron der 52 nieuwe. De afdeling Mere kende een gestadig sukses: van 232 afnamen in 1965 ging het gestadig naar omhoog tot 426 afnamen in 1968. In 1970 wordt overgegaan van één- naar tweedaagse afna men: Op 29 en 30 maart realiseerde de afdeling 163 afnamen. Vanaf 1974 voert het Prae- sidium (een bemiddelings orgaan tussen de afdelin gen en het centrum) de wis selbeker dr. Matthieu tn. Deze wordt jaarlijks toege kend aan de afdeling, die percentsgewijs het meeste nieuwe donors heeft. De afdeling Mere, waar on dertussen ook Maurits De Vos (sedert 1966). Jeff en Will Van den Steen (sedert 1970). Anny Baten (sedert 1972) en Paul De Cock werkzaam zijn. wint de eer- Erpe-Mere. Het bestuur van de bloeddienst Aalst-Erpe-Mere dat steeds paraat staat, (per) procédé. Deze metode is uiterst doeltreffend en gun stig. De behandelingen worden twee- tot driemaal per week uitgevoerd en du ren telkens een twintigtal minuten. Ze is bovendien pijnloos. Een gedistingeerde winkelruimte, waar de soberheid en de schoonheid de klant aanzetten tot rust. (ad) Erpe-Mere. Kamiel Van Impe gaf vrijdagavond in het bloedcentrum van ErpeA voor de honderdste maal bloed. Reden genoeg om te vieren, (per) selbeker dr. Matthieu. Mere blijft ondertussen de motor van het bloedgeven in Erpe-Mere en verzorgt, benevens de vier tweedaag se afnamen in eigen dorp ook afnamen te Erpe (in 1976 in samenwerking met Dido) en te Erondegem (in 1978). Ondertussen wordt het be stuur van de bloedtransfu siedienst Mere en Burst op geslorpt in een uitgebreide Rode Kruis-afdeling Erpe- Mere. Kamiel Van Impe, de eerste bloedgever van Erpe-Mere, zal nooit ge dacht hebben dat zijn edel moedige daad in 1956 zo'n verdragende gevolgen zou hebben. ...En nu Tot eind 1981 was de bloedtransfusiedienst van Mere een autonome vere niging met in de loop dei jaren volgende bestuursle den: Anny Baten. Paul De Cock, Ludwig De Schutter, Maurits De Vos, Hendrik Moreels, Jeff en Will Van den Steen, Kamiel van Im pe en Karei Verlakt. Nu is deze bloeiende BTD opgenomen in de Rode Kruis afdeling Erpe-Mere, dat zowel de bloedtransfu siedienst als de hulpdienst omvat en bestuurd wordt door: Anny Baten (vcx ter), Maurits De Vosl dervoorzitter), Louis f (sekretaris). penningi ter Johan Den H(| (RK) en Johan Tem man (BTD), Etiennel craene (propaganda),! Devrieze (ekonoom). wig De Geyter (hl hulpdienst). Will Vanl Steen (hoofd BTD), I nie Stevens (assist hoofd hulpdienst) en d stuursleden De Rijck lj en Paul De Savoye. De bloedafnamen zijl spreid over donderdal vrijdagavond van 19 I uur, viermaal per jaai Gemiddeld komen zoj tot 200 donors bloed I - de afname van 24 juni waren er 165. Op een kollekte wJ zo'n twintigtal mensen om allerlei taken te vl len: afnemen, kontrol administratie, geschef dienst, bar, begeld nieuwe donors, enz. De vereniging zit did worteld in de bevolkil mag als een konstantl schouwd worden in hef enigingsleven van Mere. J.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 10