De grote en de kleine k iiïönp r Tien jaar jeugdkoor te Mijlbeek «r Aalstenaar Peter Thomas komponeerde jubelmis Drieske Nijpers' jolige jachtpartij Stekens Ruysscheveldekoor kijkt hoopvol in de toekomst nntnmtmn Jong talent koncerteert in GOC Bert Lams krijgt kans Kunst galerij Annexe 8£ «a in Hamme genopend Sint-Niklase monumenten in uw huiskamer Muziek Ter gelegenheid van homo- en lesbienneweek, guitarist Bert Lams donderdag in het GOC. Geboren in 1959. is hij laatste jaarsstudent concervatorium te Brussel. Hij was laureaat van de Pro A klein van J.S. Bach Civetatewedstrijd in 1980. Hij werd finalist van de Een mooi brokje barokmu Dit koncert was een ecti belevenis voor elke m zieklicfhebber. Het hoev|^ niet altijd grote bekei namen te zijn. Hopen speelde Francesco de Milano dat andere organisatk Het best vertolkte hij ech- even als GOC de kans het ter volgens mij Prelude in v'en aan jong talent wa< - - ik op nieuwe uitnodigi voor dergelijk initiatief. wedstrijd voor guitar georganiseerd door Kiwanis Aalst, ziek van de grootmeester. Bert Lams werd onderricht door mevrouw Monique Viron en I)e Heer Sunderman (broer van de bekende Freddy Sunder). Persoonlijk houdt hij meer van heden daagse guitaarmuziek. De avond werd geopend den een zangerige koorpar- met Prelude nr. 1 van Hec tor Lobos. Dit exotisch ge kleurd stuk toonde eens te meer de invloed die deze Braziliaanse komponist had van de volksmuziek van zijn land. Van de hedendaagse En gelse komponist Stephen Dodgeson hoorden wij Par- sentimentele tita voor Guitar. Bert Lams muziek toonde in dit werk zijn gro te virtuositeit en zijn liefde voor de hedendaagse muziek. In Nocturnal van Benjamin Britten hoorden wij hoe deze Engelse komponist beïnvloed wordt door zijn koorkomosities. We hoor- tituur voor guitar Heel vloeiend, speels en meesle pend. Even kwamen wij in een zeer romantische sfeer, ze- Het regende net niet en meentelijke Mu: de lucht was zwoel, ideaal voor de opening van «Annexe 83». een kleine kunstgalerij op Driegoten aan de Schel- ker aangepast aan de om- de. in Hamme. geving waar we waren, met Om te starten werd er Estudio Brillante van Fran- een idee gegeven van de cesco Tarrega Een stukje mogelijkheden die Ham- Spaanse me biedt tot kreatieve ontplooiing. Van de Engelse komponist Vooreerst de tentoon- William Buyrd werd het stelling met leerlingen stuk «In the Woops so werk uit de Gemeentelij- wild» vertolkt. Het leek ke Akademie voor Beel- eerder een dans dan een dende Kunst, luisterstuk. In de tuin, poëzie gezegd Even waande ik me in een door Jan Van Hove, leer- Italiaanse renaissancesfeer ling in het laatste jaar met Fantasie in Re van voordracht aan de Ge- school Muzikale omliji werd verzorgd door Declercq en Nicole 1 el g< Sitter, leerlingen dwai m fluit eveneens aan de C dget meentelijke Muziepldc school. Het werd een gezellÉste en hartelijke avond fl lort. wijn. gebak en een ent jtrac me belangstelling uitliep tot zondagavon iuw- De tentoonstelling loc nog tot 11 juli. Op 16 juli 1982 stelt IJ D'Hanis tentoon schilderijen, grafiek kollages; deze ten! stelling loopt 1 aug. pak boel e en fi Jü &enl - en c dat fdrev id iven da Thomas Roman woonde en werkte na zijn studies in Belgie jarenlang in Parijs, waar hij o m restaura teur was aan het Louvre In de jaren zeventig keerde hij naar Belgie terug Deze kunstenaar-grafikus schetst in de reeks «Aspekten van Vlaamse Dorpen - een tijdsbeeld In februari "83 wordt een selektie van zijn werk geeposeerd in het Antwerpse prentenka binet. Roman vervaardigde drie kunstwerken omtrent Sint-Niklaas het stadhuis met op de achtergrond de OLVkerk, het Walburgkasteel en de Sint-Ni klaas kerk plus de Cipierage, De sieraden werden in beperkte oplage (99 exemplaren) gemaakt Per werk betaalt u 1950 frank U ontvangt bij elk (door de kunstenaar persoonlijk genaamtekendwerk een certifikaat van echtheid en een bevestiging dat na deze eenmalige uitgave geen andere oplage meer volgt De werken worden in een oud-zilveren lijst bij u thuis bezorgd Bestellingen aan Kunstobjekt pvba. Toekomststraat 19. 9110 Gent (wv) In het kader van «Tien jaar» 't Apostelken deed ook het jeugdkoor van de O.L.V.-Parochie Mijlbeek zijn duit in het klassieke zakje. De oorspronkelijke «Apostelhuizen» waaruit de ontmoe tingsplaats «'t .Apostelken» ontstond een decennium terug bezorgden een onderdak aan oude gezinnen «in de onmo gelijkheid hun brood te verdienen en dan ook verplicht gescheiden te gaan leven in een of ander hospitaal». Zes huisjes werden opgetrokken met elk twee plaatsen en verzorging kregen ze van kloosterzusters die er naast woonden. In het huidige «Apostel ken» vinden heel wat vere nigingen een onderkomen en één onder hen is het plaatselijke jeugdkoor. Het Jubeljaar startte reeds met een geslaagde «expo van het verenigingsleven» en een «prondelmarkt». Eind augustus hoopt men rond «'t Apostelken» een bloementapijt te spreiden gepaard aan een tentoon stelling van oude land bouwwerktuigen met bin nen een expo naar het re cept «oud en nieuw». Als sluiting wordt dan een kunstkoncert in december voorzien. Verleden zondag kwam dan het jeugdkoor dat on der leiding van Willy Key- meulen de jubileummis op luisterde in de belangstel ling. Koor dat eveneens zijn tienjarig bestaan her denkt en ook een tentoon stelling «10 jaar jeugd koor» verzorgde in «'t Apostelken». Tien jaar met veel ups en weinig downs Tijdens de dinamische ker kelijke konciliejaren gaf medepastoor Paul Becaus gestalte aan nieuwe kansen door de oprichting van een jeugdkoor dat zou mede helpen aan jeugdliturgie. Toen E.H. Becaus leraar werd te Oudenaarde kreeg zijn volger medepastoor Gosseye een zware op dracht te meer daar ook het jeugdorkest heenging. Er kwamen echter nieuwe mensen en onder impuls van koor- en orkestleider Willy Keymeulen kreeg het koor een nieuwe start. De jeugdmissen volgden el kaar met de regelmaat van een klok op. Werden in 't begin vooral vernederland ste negro-spirituals ge bracht, later werden ande re bronnen aangeboord. Het jeugdkoor integreerde zich zodanig in de leefge meenschap dat ook buiten de kerkelijke diensten erop beroep werd gedaan bij ge legenheden allerhande. Een nieuwe aanwinst bete kende alleszins organist Pe ter Thomas met tal van ei gen komposities zoals trou wens ook de mis van verle den zondag. Het koor dat zich ten doel stelt de liturgie fris en le vendig te houden bewees in de voorbije tien jaar dat het zulks alleszins aankon. Tot de topmomenten van zijn bestaan behoren alles zins de jaarlijkse reis en bekroning van het jubileum wordt alleszins het 15-daag- se verblijf in het mooie Oetztal in Tirol. Kerstmis wordt gezamenlijk gevierd en de start van elke nieuwe lente werd een belevenis zoals trouwens de barbecue in volle Meldertse open na tuur. En waren er al eens moeilijke momenten, het onderling vertrouwen won het steeds van de kleinzie ligheid. De viering De jeugdmis met als thema «de dankbaarheid» werd een weergaloos sukses waarbij zowel het koor als het orkest, orgel, klarinet, fluit, trompet. guitaar. viool en drums-, hun beste beentje voorzetten bij een partituur van Mijlbekenaar Peter Thomas waarover u elders meer leest. Ziel van het muzikaal geheel was Willy Keymeulen, dirigent. Een mis bestaande uit tek sten o.a. van Jan Duin en Henk Jongerius met vooral een imponerende song «De Stem». Het keurig in het koor opgesteld ensemble, waarbij de Zusters van de Langestraat hadden ge zorgd voor versiering met levende bloemen, oogstte andermaal veel sukses. Na de mis volgde in «'t Apostelken» de receptie voor jan-en-alleman waar bij Freddy Caudron, kolle- ga van de dirigent, de expo opende. Het tien jaar vol houden is reeds heel wat, het zangkoor tien jaar laten bloeien is echter nog veel meer. zei spreker. Alhoe wel Caudron van jeugdko ren zo niet weg is. heeft deze formatie hem alleszins begeesterd. De baby werd inderdaad een volwaardige jongeman die nog veel be Tien jaar jeugdhuis Mijlbeke In de O.L. Vrouw van Bijstandskerk (Mijlbeke) was het zondag moeilijk voor de TTiiR van 11 uur nog een plaatsje te vinden. Het jeugdkoor van de Parochie vierde immers zijn 10-jarig bestaan. Bij die gelegenheid komponeerde de jonge Aalstenaar Peter Thomas, zelf lid van het jeugdkoor, een mis en enkele kerkliederen. Peter Thomas Hij werd geboren op 31 ok tober 1961 te Aalst. Aan het Sint-Jozefsinstituut te Aalst volgde hij drie jaar oude humaniora Te Gent studeerde hij daarop drie jaar Hoger Secundair Kun stonderwijs (afdeling mu ziek). Hij is oudleerling van de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en To neel te Aalst, waar hij sinds 1981 leraar piano is. Aan het Koninklijk muziekkon- servatorium te Gent behaal de hij een eerste prijs note- leer (1979) en een eerste prijs piano (1981). Het is trouwens aan dit concerva torium dat Peter Thomas nog verder studeert bij o.a. Verschraegen (orgel). Glo- rieux (kamermuziek) en Tromgeroffel, toeterende trompetten. Hoorngeschal klinkt door berg en dal. Het dreunt dapper en volks, scherp en schril: de derde Drieskes Kerremes, een internationaal volkskunstfestival dat van 11 tot 16 augustus heel Sint-Gillis-Waas in zijn ban houdt, wordt jolig en jachtig tegelijk voor geopend verklaard met «Dampierre» in een bewerking van Guido Bogaerts. Muzikale, folkloristische avant-première van het feest ter gulle gedachtenis van kwakzalver Andries De Clercq. Fonetische verklanking, want de plaat is uit. Een singeltje met zes deuntjes van Drieske Nijpers. Op de A-kant het al vermelde Dampierredus, daarna, rommeliger, «Aufzug für sechs Trompeten» en dan een dof en scherp liedekijn waarin je een koekoek moet vermoeden, hij kwéélt niet, hij toetert op originele wijze. De ommezijde wordt feestelijk ingezet met «Introïtus» in een bewerking van F.H. Geens. Een plechtiger, treurige en bijna klagerige aanhef. De door Jef Roelandt bewerkte Marie-Antoinette» doet opstandiger aan. En met Ruitersreveille» neemt het muzikale ensemble van Drieske Nijpers afscheid: stoer, statig, het slot is ritmisch-meeslepend. Guido Bogaerts dirigeerde het hoornkorps van de volkskunstgroep uit Sint-Gillis- Waas. Hoornen schallen door toedoen van Marc Bulteel, Kris Van Buynder, Luc Verbeeck, Rony De Greef, Wim Van Oppens, Walther Van Riet, Bert Bogaerts en Paul Van Ruyssen. Patrick Stevens, da s de bas. Maurice en Chris Vergouwen, Philippe Smeets en Dirk Praet hanteren gezwind trombone, pauken en trommel. Een verrassend geluid dat je eerder verwachten zou bij de opening van het wildseizoen dan in augustus als de vendelaars zwaaien. Originele boodschap toch van de kundige kermisvierders uit Sint-Gillis. Wie het plaatje hebben wil belle naar 70.65.85. dan kom je bij het sekretariaat van Drieske Nijpers in de Kronenhoek- straat 8, Sint-Gillis-Waas. W.V. loften in zich houdt. Kon trasterend met de soms lu gubere nauwgezetheid en discipline tot en met van sommige andere koren waait van dit ensemble een wind uit van frisheid en blijheid. Speciaal naast de dirigent had hij woorden van lof voor komponist- muzikant Peter Thomas, «een man die het ver zal schoppen». Na een woord van dank van Willy Keymeulen wer den dan dirigent, orgelist en medepastoor Gosseye letterlijk in de bloemen ge zet waarbij mw Nora werd vermeld voor al het werk dat ze ten voordele van het koor achter de schermen presteert. De tentoon- stellng zelf liet ons dan toe kennis te maken met de vele aktiviteiten gedurende het voorbije decennium, dit via affiches, program ma's. persknipsels, foto's, partituren en een doorlo- .pende diamontage. Een verzorgde brochure kon worden meegenomen als blijvend souvenir bij de viering van di tweede lustrum. LH Aalst. Het jeugdkoor van Mijlbeek beslaat tien jaar. De kerk was te klein om de vele kerkgangers een plaats te (per) Van Holle (geschreven har monie). Zijn muziek Hij toont op meesterlijke wijze aan hoe fris en mooi eenvoud in de muziek kan zijn. Dit kwam zeer goed van pas. daar zijn muziek uitgevoerd diende te wor den door mensen die op amateuristische basis werken. Zijn muziek is jong en vi taal. Dit komt goed tot uit ing in het vierstemming ïn- tredelied dure vrede» Hij hanteert voor de hand liggende tempoveranderin- gen In het lied «Al wat een mens te kennen zoekt» durft hij het zelfs aan de 5 4 maat te gebruiken In zijn Kyriale. op eën thema ge kleurd, last hij tijdens de Gloria spreekkoren in. Per soonlijk vind ik de moeilijk heidsgraad van deze tech niek te hoog en te gewaagd voor een jeugdkoor Het is echter wel origineel en ei gentijds. Het lied «Wie is de man» deed me even denken aan een shlager; een andere tekst zou volstaan Het meest wat ik echter, blij verrast door het muzikale stuk «Interludus» (nr 2) dat door het jeugdorkest tij dens de kommunie werd uitgevoerd Een mooie interro-solo kla rinet uitdeinend in een me lodisch volmaakt afgewerk te partituur Peter Thomas toonde nog maals aan. hoe noodzake lijk het is jong tallent aan te moedigen H.J.M Het Stekense Ruysscheveldekoor is volop faam aan het verwerven. Niet alleen in en rond Stekene, want onlangs werd dit volwassenenkoor uit Stekene afgevaardigd voor de provincie Oost-Vlaanderen om mee te werken aan de (steeds) grandioze 11 julistoet van Kortrijk. Een gebeurtenis die via de Vlaamse televisie in alle huiskamers zal mee te leven zijn. Ook werd het Ruyssevelde- naar de Moezelstreek vast koor uitgenodigd door het O.L.V-koor uit leper om Zingend toerisme een kooroptreden te komen Zondag 6 juni jl. was het verzorgen Zondag 6 juni Stekense Ruysschevelde- werd voor de koorleden en koor dus te gast in leper, bij de meegereisde symphati- het plaatselijke O L V-koor. santen een onvergetelijke Het Stekense koor verzorg- dag in leper de er uiteraard een optre- Ondertussen wordt ook uit- den en daarnaast werd het gekeken naar de komst van een prachtige toeristische een koor uit Bengel (Duits- uitstap, zowel voor de zin- land) naar Stekene. maar gende leden als voor de dat is nog niet het orgel- meegereisde symphatisan- piint! Voor april of mei ten De Ieperlingen hadden 1983 staat namelijk reeds deze dag met zorg voorbe- een driedaagse koncertreis reid en alles verliep fijn En dan werd het Ruysschevel dekoor door de Vlaamse deelregering uitgenodigd als afgevaardigde van Oost- Vlaanderen om deel te ne men aan de grandioze 11 julistoet en -viering in Kortrijk. Deze viering wordt in de namiddag van 11 juli (zondag) recht streeks door de BRT uitge zonden Voor de verplaat sing naar Kortrijk zal een bijkomende bus worden in gelegd voor belangstellen de koorsympathisanten die eventueel willen meereizen. Geïnteresseerden nemen zo vlug mogelijk kontakt op (de plaatsen zijn beperkt) met mevrouw Polfliet-De Ruysscher, Pauwel Hau- welplein 1 in Stekene. tel. 031/79.84.06 Buitenlandse kontakten Ondertussen werkt men al druk aan de voorbereidin gen voor de komst van een gerenomeerd Duits koor uit Bengel naar Stekene. Dit koor zal twee dagen te gast zijn bij het Ruysschevelde koor en samen met het jeugdkoor van Stekene op zaterdag 6 november '82 een koncert verzorgen Ook zal het Duitse koor z'n me dewerking verlenen aan het opluisteren van de zon- eucharistievier ng De leden van het Ruyssche veldekoor zullen natuurlijk instaan voor het perfekt verloop van deze tweedaag se Al wie graag deze Duits- Bengaalse «nachtegalen» aan het werk wil zien en horen kan nu al genoemde datum vrijhouden. Het op treden zal plaatsvinden in de zaal van de meisjes school. Kerkstraat te Stel 1 Als voorlopig orgelpi 80 echter volgt in het voorji van 1983 een driedaag lijm koncertreis naar de Moei lid I streek. Er werd namel gevraagd aan het Ruj tte scheveldekoor om enki kooroptredens te verzorg en meteen de gast te van een plaatselijke ka groep. Daarbij zal natui lijk worden verzusterd n d verbroederd. Ook staan b 5de ristische uitstappen op 1 nst programma Trier, blenz. enz Wie graag tiaakt» Ruysscheveldekoor wil k men aanvullen (het is n eens nodig een goed zal ger(e8) te zijn) kan zicho geven bij mevrouw Rollii Ruelens. Molenbergstra Teil) 73 te Stekene. tel 79.71' dair of bij mevrouw De Ru; ior scher-Polfliet Louisa. Pa wel Hauwelplein 1 in Stel ne. tel 79.84 06 eBi F* ee: Ah( ïteei

De Voorpost | 1982 | | pagina 20