Derde internationale taptoe pol verrassingen Filmparade in de Handelsschool Proklamatie van de muziekschool 11 JULI-VIERING TE HAMME •rmonde. aide prop en te stop] rvrdovend tee ren. O imaal Dendermonde. In het enig mooie kader van de Dender- mondse Grote Markt werd voor de derde maal een internationale taptoe gehouden, (v) ce Chevalier, een hemd Buckingham Palace. met kantjes, een fijn werd de taptoe besloten rood-zwart gestreept met een algemeen optre- vestje en natuurlijk een den van de vier korpsen zwarte broek. Beter kon die zich op de Grote het niet. Aan een zeer Markt opstelden en ie- hoog tempo werd er een der om beurt een korte wervelende show ge- mars of koraal speelden, bracht, die velen in ver voering bracht. Toen Tot slot werd het natio- Hello Dolly» werd ge- nale taptoe Hymny ge speeld, konden de toe- speeld onder leiding van schouwers zich niet lan- de Ahoy-dirigent en kan ger meer in toom hou- spreker Wim De Lathou- den. Op maat van de mu- wer rendez-vous geven ziek werd in de handen voor volgend jaar. Want -geklapt, we zagen men- een feit staat als een paal sen meeneuriën en som- boven water: deze inter- migen hoorden we nationale taptoe, dit in- zachtjes zingen. Het was ternationaal muziekfes- af. tijn is niet langer weg te Na het tweede optreden denkfn Vender- van Ahoy, getooid in een monae prachtig galakostuum dat ons deed denken aan de Engelse guards van Muziek De Voorpost - 2.7.1982 - 21 Traditiegetrouw wordt ook dit jaar 11 juli, feestdag van de Vlaamse kuituurge meenschap in Hamme passend gevierd. Zoals bij de suksesvolle vieringen van vorige jaren, neemt het gemeentebestuur terug de organizatie van deze vie ring op zich. De viering van dit jaar staat terug in het teken van twee zeer ver dienstelijke Vlamingen, Willem De Meyer, de grote promotor van het Vlaamse lied, en dichter Bert Pele- man verheerlijker van de Schelde. Een viering die volledig verzorgd wordt door de verenigingen van Groot- Hamme, wat weer eens Fi- lip De Pillecyns uitspraak «Hamme heeft steeds krachten gehad allerhan de» bevestigt. Het wordt dan ook een rijk en geva rieerd programma met zang, muziek, samenzang, vendelen en voordracht. Voor de voordracht werd een keuze gemaakt uit het rijke werk van Bert Pele- man. Deze feestavond wordt ingezet met een spe ciale Eucharistieviering te 19 uur in de kapel van het rusthuis op de markt. Het wordt de uitvoering van de prachtige verzoeningsmis die volledig door Armand Preud'homme werd ge- toondicht. Van hieruit gaat het stoetsgewijze naar zaal De Greve waar te 20 uur het eigenlijke feestpro gramma start. Het Sint- Martinuskoor van Moerze- ke zal enkele van zijn mooiste Vlaamse liederen brengen, waarvan er ver schillende in samenzang met alle aanwezigen zullen uitgevoerd worden. Solo zang wordt gebracht door Emmanuel De Bock en mej. Ginette Willaerts, bei den van het mariakoor van Zogge. De koninklijke fan fare Sint-Cecilia Kastel staat in voor een passende muzikale omlijsting. Ge dichten van Bert Peleman zullen gebracht worden door Jan Van Hove en Ma rianne Van Mullem. Patrick De Clerck zal een stemmig vendelnummer brengen met een groet aan de vlag. Deze 11 juli-viering heeft plaats op vrijdag 9 juli te 19 uur in zaal De Greve in gang Kerkstraat, te Ham me. De toegang is gratis. (pvg) Hoewel in onze litteraire wereld vooral de geschre ven expressie wordt bena drukt, is het toch belang rijk dat jonge mensen ook leren werken met beeld en klank. Al is het aureool van het boek onverwoestbaar, daarom zijn de andere ex pressievormen nog niet minderwaardig». Van. voor en door de leerlingen De leerlingen massamedia stonden in voor het volledi ge kreatieve deel van de getoonde films: vanaf het ontwerp, over het maken van de tekeningen, de op name tot de montage toe. Er was in totaal 34 minuten animatiefilm en 14 minuten dokumentaire. Als men weet dat er normaal ge werkt wordt met 18 beel den per sekonde alhoe wel in de school meestal van enkele tekeningen twee beelden geschoten werden, zodat er 9 tekenin gen of bewegingen per se konde nodig zijn kan men zich voorstellen welk werk het is zo'n produktie op één schooljaar te reali seren. Doch vele handen maken het werk licht: 129 leerlin gen uit de richting Secreta riaat, Moderne Talen, Toe risme en Handel-Boekhou- den werkten eraan mee. Verschillende films werden uitsluitend gemaakt om een bepaalde animatietechniek onder de knie te krijgen. Zo waren er voorbeelden van zuivere tekenfilm, plas ticine. voorwerpenanima- tie. leganimatie, zandani- matie en pixilation (perso- nenanimatie). Na de vertoning kon men nog even rondkijken op de tentoonstelling «Hoe maak ik zelf een animatiefilm»? Van elke techniek waren voldoende voorbeelden ter illustratie aanwezig. J.V.M. een pletsende regenbui er zaterdag rond 19.00 uur ervoor dat nonde werd herschapen in een grote plas, dan verscheen kort daarop D hoopvolle regenboog aan het firmament. De voorbode van een prachtige -avond meenden wij te mogen veronderstellen. Achteraf zou blijken dat 8 zoete hoop door flukse regenbui zou getemperd worden. Gelukkig was er jl muziek van de vier showkoprsen die deze derde internationale taptoe in het B-heerlijke kader van de historische markt van Dendermonde verzorgden, 0 die aard dat we de regen en de kilte die vrij snel daarop voelbaar werd, er werd bijgenomen. Kwamen de luisteraars voor dit onvergetelijke uwspel slechts bij beetjes naar de plaats van gebeuren afgezakt, om- i 20 uur was de gelegenheidstribune toch helemaal volzet. Alleen de uipla&tsen waren dun bevolkt. Later op de avond zou ook daar verandering Ikqmen. Al bij al een 1200 toeschouwers om te luisteren en te kijken naar 1 prachtige show, boordevol afwisseling en temperament, professioneel bracht en keurig aangekondigd door Wim De Lathouwer die hoog op zijn ulvekot» de gebeurtenissen met zichtbaar genoegen op de voet volgde. ge WV gidsen waren n druk in de weer de nat geregende len en banken zo mogelijk te krij- De perstribune zelfs extra ver- wat fel gewaar werd. We danken lieve kleine juffrouw wens voor deze uit erlijke attentie. De n hadden onder- n het stadhuis als ware belegerd en wie moed had en de kans doen. Ook nu weer werd het een wervelend spek takel, waarbij het pu bliek op de maat van de muziek spontaan in de handen ging kloppen. Een betere waardering kan men nauwelijks krijgen. De bijdehandse tamboer-majoor had dit ook begrepen en ten te ken van dankbaarheid stak hij zijn duim de hoogte in. Met een knip oog naar de dames op de eerste rij, veroverde hij je, wat natuurlijk weer veel applaus meekreeg. Besloten werd met «Geef mij maar Amsterdam?» De tweede verrassing volgde onmiddellijk met het optreden van Excel sior Rotterdam die de 1200 toeschouwers mee voerde naar de twintiger jaren. De tijd van ragti me en de charleston. Ook de kledij van het korps was in evenredig heid; een strooien hoed zo gekregen van Mauri- De taptoe was nog maar enkele minuten bezig, of de paraplu's dienden bovengehaald. De tribune zag er plots een groot regenscherm uit. (v) om heel even bin- te lopen voor het van de taptoe, proppen in de om het lawaai te Oefenen voor gerijd opstapt is nu een must. Op afgesproken uur de uitvoer- dan onder de ia$ lijn werpers. De show- oa ad Excelsior uit Goes een net zwart pak met Ite band opende rij nfe t een demonstratie Q hoe het moest. Ver- ka ind applaus van de ve- toeschouwers was •d n deel. Meteen kon- i ti {de de speaker met P Bnst aan dat de taptoe m beginnen. Hij lakte een zinspeling i de regenbui die voor a a verfrissing had ge- 0 rgd en riep vervolgens iIIk vier korpsen op het tra Tein: Excelsior Rot- d' dam, Excelsior Goes, lor Vriendschap Sterk ®'a Ahoy Rotterdam pre- Meerden zich aan de O,) edkeurende blikken neen kennerspubliek. Or Vriendschap Sterk l udan de spits afbijten. ae show- en drumfan- ,v re uit Katwijk aan Zee ïd opgericht in 1953 pakte uit met een he- l(|( Oei James Last krea- sen met het tema uit J film Star Wars mgsheen de fraaie f ndhuisgevel maakten te agenten van de ge- JN Eenheid gebruik om en de paradepas in te fenen. Het lukte hen nog, al bleek achter- dat zij van deze door dreven training ver- zi( öeid waren, want ze iven nog twee rondjes 3tii Idbeens en de armen r E i de rug, het schouw- i el gadeslaan VS1 m optreden duurde e' dgeteld een kwartier, zl< Idoende om aan te to- b dat dit korps tot de Ui ite de soort be- n Wt. Als tweede in de 'n' 'rad Excelsior Rotter- to aan in een net on luw-wit-zwart pak. 00 telsior was vorig jaar k k al in Dendermonde jj (frst en zorgde toen r to een fantastische tov. Dit jaar wilde men niet onder- tonaal meteen de harten van menig toeschouwer. Ahoy Rotterdam, be kend van de televisie, was het volgende korps in de rij. Met de kenlet- ters AHOY op de sousa foons steekt dit tam boers- en trompetters- korps menigeen de ogen uit. Het behoort ook tot de beste in zijn soort. In een rood-zwart tenue marcheerden zij op en aan, vormden de meest ingewikkelde figuren en brachten de heerlijkste muziek die men zich ook maar kan inbeelden. De rij werd gesloten met Excelsior Goes, een showband die in 1930 werd gesticht als pij perskorps, maar spoe dig omschakelde. Met sukses trouwens, want zowel in eigen land als in het buitenland boekte men heel wat lauweren. Opvallend in dit korps zijn de zes meisjes «co- lor-guard» die met hun vlaggen een bijkomende attraktié vormen. Boerenshow en charleston Het verrassende element van deze derde interna tionale taptoe stak in het tweede optreden van de korpsen Door Vriend schap Sterk zorgde al voor een eerste sensatie met zijn boerenshow. Het leek er plots op of de muzikanten kenden geen muziek meer, lie pen wanordelijk door el kaar. Maar hun boeren kiel, de daarbijhorende pet en rode zakdoek en de niet weg te denken klompen, maakten al spoedig duidelijk dat de ze fanfare van Zichem (remember de legendari sche Sint-Jansvrienden) hier aan het werk was, maar dan professioneel. Er was zelfs een muzi kant bij in korte broek die meer dan eens voor een spontaanlachpartij zorgde. De tamboer-ma joor van zijn kant had de dirigeerstok vervangen door een hooivork of gaffel en joeg daarmee zijn muzikanten op. Toen er een lustig walsje werd gespeeld, werd een dame uit het publiek uit genodigd voor een dans- Dendermonde. De Rotterdamse band Excelsior getooid in een prachtig galakostuum was een van de vier uitmuntende korpsen op de taptoe, (v) Met een klassieke vertraging van twintig minuten Aalst waardig ging de filmploeg van de Rijkshogere Handels school van start in een overvolle refter. De ganse filmpro- duktie van het schooljaar 1981-1982 werd er getoond aan de leerlingen (die de films realiseerden), leraars, genodig den en de talrijk opgekomen geïnteresseerden. Ruim honderdvijftig belangstellende vulden de door de leerlin gen tot cinemazaal omgetoverde refter, toen de voorstel ling begon. Onder hen bevonden zich dhr. Van de Graveele, adviseur-diensthoofd audio-visuele middelen, dhr. Mertens, inspecteur. B.R.T.-producer Jan Keymeu- len, B.R.T.-medewerkster Leen Persijn (van het pro gramma Toets), en de hoofdredakteur van het stripblad «Spetters», Jan Bucqouy. Vooreerst werden de films vertoond, gemaakt door de leerlingen van het vijfde jaar. De meestal korte filmpjes behandelden allerlei thema's en zyn gemaakt volgens diverse technieken. «Stop de bom», een prach tig voorbeeld van leganima tie over de vredesbewe ging, «Kapitaalvlucht» en «Rokende Banaan» over de gevaren van het roken (allerlei voorbeelden van voorwerpanimatie) speel den in op aktuele thema's. Een ballengooiende sneeuwman (zuivere teken film) was wonderwel ge slaagd. De leerlingen van het zesde jaar lieten vooral hun fan tasie werken en gebruikten bijna uitsluitend zelf ont worpen, originele figuur tjes. Slechts in één filmpje herkenden wij Donald Duck. Tot slot werd er een geso- noriseerde dokumentaire getoond over de Stad Aalst. Vooral het mengen van beelden uit de midde leeuwen (van prentkaar ten, pentekeningen, oude kaarten enz.) met heden daagse beelden kwam ori gineel en geslaagd over. Massamedia Dhr. Mertens. inspekteur massamedia in het Rijkson derwijs. vraagt ondergete kende bij de beoordeling van de vertoonde films, re kening te houden met het feit dat de Rijkshogere Handelsschool geen film school is. «Al de getoonde films zijn gemaakt in het kader van de lessen massamedia. Se dert de invoering van het V.S.O. kunnen de leerlin gen van het vijfde en het zesde jaar van de determi natiegraad dit vak kiezen als komplementaire optie, dit wil zeggen twee lesuren per week. Het is dan ook volledig af hankelijk van vrijwilligers, vermits niemand er speci fiek voor opgeleid is. Dat zou ook moeilijk kunnen: in de meeste scholen is er geen volledige opdracht mogelijk. Toch zijn er in het Vlaamse landsgedeelte een dertigtal leraars, die door hun en- toesiasme toch één en an der presteren. Voor deze mensen worden dan ook regelmatig bij- scholingskursussen ge geven. Twee aspekten van de mas samedia worden tijdens de lessen belicht: enerzijds is er de studie van de verschil lende massamedia, ander zijds het zelf realiseren van affiches, films, school krantjes. enz. Hier in Aalst heeft vooral het filmen suk ses bij de leerlingen. Dat ligt dan vooral bij de lera res massamedia, mevr. Clauwaert, die ik hierbij hartelijk wil feliciteren voor het gepresteerde werk. Lebbeke. Voor de leerlingenauditie in de muziekschool belangstelling, (ks) nuet van E. Chedeville. beke waren de leden van Kristine Boeykens ver- dit goed gecoördineerd telde ons iets meer over gitaarspel. Als voorlaat- de zee die moe is; een ste trad het koor Sine tekst van Paul van Vliet Nomine op, onder lei en stijlvol voorgedra- ding van Mare gen. Een koor van blok- Goossens. Ze zongen een fluiten bracht de Missa werk van Lassus een Rrevis van Buxtehude. Zwitsers lied en een lied Veronique Van Bave- van Dowland. Dit is een ghem, Suzy Van Verre, koor dat aanmoediging An Kindermans, Conny verdient. Hun optreden Tackaert, Katherine Jo- was korrekt, afgewerkt wet Benedicts Van Gars- en sfeervol. Proficiat En se en Willy Cobbaut last but not least kwam zorgden voor een fijn sa- de orkestklas van de menspel terwijl leraar school aan de beurt. Jan Wellekens dirigeer de. Hilde Buydts en An- Ze brachten een werk nelies Ver helst, viool en van Bach en een van Lieve Verhelst, piano Brahms. Ze waren de al- brachten een fijne duo lerlaatste bevestiging Martial van Gillis naar van wat de morgen ons voor. Een pas de deux reeds geleerd had: in de te Lebbeke is er steeds vei den uitgereikt na de a gemene proclamatie Een speciaal proficia ging ook naar Danny D< Coninck, oud-leerling uit de slagwerkklas var de heer Roosendans, die aan het muziekkonser- vatorium te Gent met 92/ 100 de Eerste prijs Slag werkinstrumenten be haalde. Schooljaar 82-83 De lessen hernemen op woensdag 1 september 1982 te 13 uur. De leer lingen moeten zich allen opnieuw laten herin- schrijven. Dit kan op 1 september van 13 tot 19 uur. Op vrijdag 3 sep tember van 17 tot 19 uur en op zaterdag 4 septem ber van 9 tot 14 uur. Vorige zaterdag werd onder belangstelling van een ruim publiek, door de muziekschool van Lebbeke - een leerlingenauditie gegeven. Daarna volgde de traditiegetrouwe diploma-uitreiking. Vanwege het gemeentebestuur waren aanwezig: de heren Moeyersoons, Mertens, De Ridder, Hiel en Abbe- loos. Na een welkomstwoord- je van de direktrice Mevr. Janssens- Stockmans werd de leer lingenauditie ingezet door Lieve Verhelst op piano met impromptus van Frans Schubert. Na dit wervelend spel brachten Hilde Buydts en Ilse Van Den Steen, respektievelijk op viool en piano een serenade van Haydn voor het voetlicht. An Kinder mans speelde Romance voor klarinet van Trouil- lard. De zeer jonge Leen Cobbaut en Veerle De Schrijver, nog kleiner van gestalte dan de cello waarop ze speelden, ver tolken toch fijn een me- door Erica Cleymans en Stefaan Nieuwlandt was een stijlvolle afwisse ling. A. De Smedt vertel de wat meer over Schat- jes; een tekst van S. Car- miggelt. Opnieuw kreeg de muziek de bovenhand en Conny Tackaert speelde sonate nr. 4 van Roehr op sopraanblok fluit. Toen kwam de gi taarklas aan de beurt onder leiding van lera res An Adriaensens. Ze speelden Now, Now I need van Dowland en El Grillo van Josquin Des- pres. Hilde Van Schoor. Ilse Van Der Steen, Els Van Rans beke. Kris Van Ransbeke, Linda De Meyer, Karin Van Rans- muziekschool van Leb beke wordt gewerkt, de leerlingen worden er aangemoedigd om zich volledig in te zetten voor het of de instrumenten die ze gekozen hebben. Ze worden daarin ook goed begeleid-en ze pres teren dus ook goed. Pro ficiat dus aan direktie en leerkrachten en perso neel dat zich niet op de moeite gezien heeft om zo'n fijn optreden te kunnen presteren. Bij zondere prijzen: De prijs van het gemeentebe stuur ging naar Kris- tien Van Vaerenbergh uit de notenleerklas, Ho gere Graad B van Mevr. Daeleman8 G. De Prijs van de pianowinkel «An- toon Janssens» oude Vest 123, Dendermonde, ging naar Connie Tac kaert uit de blok fluitklas van mr Pele man F. Deze prijzen wer-

De Voorpost | 1982 | | pagina 21