Mundial '82 Uitbraakvoetbal kan ook best aardig zijn Foerier Lato duwt Rode Duivels op de knieën Het denkwerk van Van Moer Wordt Mundial laatste Rode Duivelsoptreden van Van Moer Hugo Aerts Volgende week reportage over de nieuwe installaties van Eendracht Aalst V.K. Tielrode start in K.B.V.B. «Le malade imaginaire» met in de hoofdrol Jean-Marie de Funès Sportief huwelijk 26 - 2.7.1982 - De Voorpost Rode Duivels krijgen voetballes Nou Camp. - De plaats waar voor onze Rode Dui vels de Mundial '82 zo prachtig begon. Nou Camp, ook het stadion waar onze ploeg in hun eer ste wedstrijd van de tweede ronde een opdoffer van for maat te verwerken kreeg. Dankzij de overwinning tegen Argentinië konden de Rode Duivels groeps winnaar worden en dat le verde hen een plaatsje op in een evenwichtige groep. Een groep waarin alles mo gelijk bleef. De Sovjetunie en Polen werden voor de Rode Duivels zelfs als haal bare tegenstanders van de hand gedaan. De ploeg van de tweede wedstrijd in de enorme kuip van Barcelona leek echter helemaal niet meer op de ploeg van de openingsmatch. Niet alleen waren vijf spelers van toen vervangen maar het Bel gisch elftal bleek ook met een andere mentaliteit op het terrein te staan. En de Rode Duivels kre gen van de eerste tegen stander in de tweede ronde al onmiddellijk een voet balles van formaat. De Po len waren in alle opzichten de beteren, zowel kollek- tief als individueel. Via een sublieme Boniek. eerder in het tornooi helemaal niet op dreef, drukten de Polen hun overwicht ook in doel punten uit. Opmerkelijk was daarbij het feit dat on ze landgenoten maandaga vond les kregen in hun ei gen specialiteit: het coun tervoetbal. Het vroege Poolse doelpunt verplichtte de Rode Duivels al na vier minuten het spel te maken en daartoe waren ze ook nu niet in staat. Er kwam wel Belgische druk maar zelden echt gevaar. De Polen on dervonden toen dat onze verdediging, zonder Van- der Eycken en zonder Ge- rets, biezonder zwak stond te spelen. De Poolse fysie ke kracht en hun grote countermogelijkheden maakten de Rode Duivels verder af. Daar waar onze landgenoten, we moeten het toch eerlijk bekennen, met dat soort voetbal nooit de Mundialkijkers hadden kunnen bekoren bewezen Lato, Boniek en hun maats dat uitbraakvoetbal ook best aardig kan zijn. Voor de Rode Duivels een terugkeer naar de wer kelijkheid. De mooie droom is voorbij. Donder dagavond, opnieuw in Nou Camp, krijgen ze nog de gelegenheid op waardige wijze afscheid te nemen van de wereldkampioen schappen 1982. De tweede ronde had men vooraf als haalbaar beschouwd. Aan meer had men ook durven denken. Vandaag weten we hoeveel de Belgische ploeg echt weegt. We staan op nieuw op de begane grond. Hopelijk met beide voeten! Honderdste interland voor Gregor Lato Gregor Lato speelde maandagavond zijn honderdste interland met de Poolse nationale ploeg. Daardoor kreeg de Lokerse spelmaker toegang tot de «Klub van Honderd», een selekt groepje van - Lato inbegrepen - tien sterspelers die in hun loopbaan honderd of meer interlands speelden. De jubileumwedstrijd kreeg voor de sympatieke Pool nog een bijzonder karakter: de tegenstander voor deze gelegenheid heette België. België, zo zegt Lato zelf, het tweede vaderland voor Gregor. van overtuigd. «Het zijn drie ploegen die ongeveer even sterk zijn en een min of meer gelijkaardige speelstijl hebben. Alle drie kiezen ze voor counter voetbal. De USSR vertrekt uiteraard als favoriet in de groep. Maar het Belgisch team is konditioneel bijna niet te kloppen. En een sterke verdediging. Het is onmogelijk er veel doel punten tegen te maken...». Tot zover Lato enkele da gen voor de wedstrijd. Mis schien meteen het bewijs dat men zijn tegenstander beter wat overschat dan on derschat. Boniek bewees dat de verdediging van on ze Rode Duivels helemaal niet zo sterk is, Lato be wees dat hij zijn plaats in de 'Klub van Honderd' ten- volle verdient. En wij zijn bijna zeker dat Deyna zijn plaats als rekordhouder wat betreft de Poolse inter lands. in de volgende dagen moet kwijtraken. Lato, die in 1974 met zeven doelpunten de Mun- dial-topschutter werd, heeft tegen zijn tweede va derland verduiveld goed gespeeld. En dat was van de kalende rechtsbuiten ook te verwachten. Ook in de wedstrijden van het Poolse elftal tegen Italië, Kameroen en Peru was het Lato die voortdurend het Poolse team in de goede richting hielp. Het feit dat Polen reekswinnaar werd in groep 1 was voor een groot deel het werk van de Poolse Wilfried Van Moer. Boniek De laatste krantenbe richten hadden ons laten geloven dat er tussen Lato en die andere Poolse reuze voetballer Boniek nogal wat onenigheid zou zijn ge rezen. Lato zou de nieuwe spelmaker van Juventus duchtig aangepakt hebben nadat Boniek op de vodka- toer zou zijn geweest. Lato vond dat zoiets alleen zijn eigen, derde en meer dan waarschijnlijk laatste we- reldbekertornooi in gevaar bracht. Nu moet het zijn dat die bolwassing Boniek van Lato heel wat goed heeft gedaan of, meer aan nemelijk, dat Boniek hele maal niet de zuipschuit is voor wie men hem wil laten doorgaan. Wat we van Bo niek die maandagavond in Nou Camp zagen was zeker niet het gevolg van een of andere drankkuur. In Lato vond diezelfde Boniek te gen de Rode Duivels trou wens een ideale foerier. Naar de halve finales De kilometers die Lato maandag verzette zouden we vandaag niet graag af stappen. Zijn plaats juist voor de verdediging bleek voor Lato het ideale ver trekpunt voor lange rushes naar voren. Vanop zijn ver trouwde rechtsbuitenplaats zaaide hij dan voortdurend gevaar voor het doel van een niet zo zekere Theo Custers. Wat wordt het nu verder met dit Pools elftal. We mogen de Belgen nu wel vergeten voor de halve finales. Ook de Russen zul len de 3-0 eindstand moei lijk kunnen verteren. Het lijkt er zeer duidelijk op dat Lato en zijn ploeg aan een gelijkspel tegen de USSR meer dan genoeg zullen hebben om in de halve finale Brazilië (of Ar gentinië of Italië) tegen het lijf te lopen. Voor Lato zou dat bete kenen dat hij het rekord van Deyna. 102 interlands, kan verbeteren. En daar was Lato zëlf helemaal niet VOETBAL Op zaterdag 26 juni werd de Duyver Sport- en Rekreatieklub ten stadhuize gehuldigd omdat ze werd uitgeroepen tot het team van het «Sporti bedrijf van het Vlaamse landsgedeelte». <lv) In zaal De Vrijheid te Hamme hielden de supporters van SK Beveren hun jaarlijks feest. Peter Jean Janssens was van de partij, (vh) In het komende voetbalseizoen gaat de liefhebbersvoet- halklub V.K. Tielrode van start in vierde provinciale afdeling. Dit na enkele jaren K.V.S. voetbal. In geen geval zal het bestuur zich wagen aan gekke dingen te doen op transfermarkt. Men acht de huidige kern en het beschik bare spelersmateriaal voldoende om het eerste seizoen in de Belgische \oetbaIbond door te brengen. Volgens Walter Hellinckx-dui- vel-doet-al zal de Durmeclub bij zijn debuut in de K.B.V.B zeker geen meelopertje spe len De Tielrodenaren willen van start gaan in de Belgische voetbalbond omdat hun struk- tuur het niet meer toelaat om verder in het katholiek sportverbond te blijven spelen. Reeds enkele jaren vroegen de meeste spelers om in de Belgi sche kompetitie uit te komen De h. Hcllinckx ziet het tevens als een grote vooruitgang van de klub van start te gaan in de K.B.V.B. Verwachtingen Het bestuur van V.K. Tielrode beoogt een plaats bij de boven ste helft in de rangschikking «Belachelijk gaan ze ons zeker niet maken Trouwens in ver schillende vrienden wedstrij den hebben we bewezen niet te Tenslotte is het mis schien ook nog eens goed de Lokerense verantwoor delijken erop te wijzen dat deze Gregor Lato nog van ontzettende waarde is en dat men best al het mogelij ke doet om Lato in het Waasland te houden! België verscheen tegen Hongarije met een erg defensief ingestelde ploeg. Hierin was geen plaats vrij voor veteraan Wilfried Van Moer. Guy Thijs had er echter geen geheim van gemaakt dat hij Wilfried achter de hand wou houden indien er iets mocht mislopen. En het liep mis in die eerste helft tegen Hongarije. De Rode Duivels begonnen met de daver op het lijf en Hongarije kwam verdiend op voorsprong. Na de rust werd dan Van Moer ingehaald. Ook hij kreeg aanvankelijk geen lijn in de akties van de Belgen maar na het doelpunt dat de poort naar de tweede ronde weer opende was Wilfried opnieuw de man die rust in de ploeg bracht. Toen heel wat spelers door vermoeidheid en kwetsuren minder aan de bak kwamen werd het voor Van Moer nog hard werken. Hij deed het prachtig. Guy Thijs zei achteraf: «Hij was weer fantastisch. Zijn denkwerk blijft onmis baar voor de nationale ploeg. Hij denkt niet alleen voor zichzelf, ook voor anderen. Zijn inzet heeft vanavond de doorslag gegeven.» Van Moer dus, geroemd om zijn felle inzet, om zijn zuiver inzicht ook. Met in de tweede ronde Polen en de Sovjetu nie als tegenstanders blijft er voor Wilfried hier in Spanje nog heel wat werk. Deze wereldbeker betekent het einde van de internationale loopbaan voor Wilfried Van Moer. Maar de wereldbeker is nog niet gedaan. Dus. H.A. moeten onderdoen bij huidige vierde provincialers» Met S.V. Temse heeft de Durmc- klub goede relaties. Vooral doelman Verdickt wil men be houden. Anderzijds verlopen de onderhandelingen minder vlot met White Star Sombeke wat betreft speler De Langhe Ook wil men langs de verzoe- ningskommissic een viertal spelers die al een paar iaar bij Ticiiuue uitkomen laten over schrijven. In principe zullen geen aankopen worden ge daan. Eerst en vooral heeft V.K. Tielrode geen sponsor zoals de meeste ploegen Het bestuur wil afwachten wat de huidige spclcrskern er in de eerste plaats van terecht brengt in vierde provinciale. Wel hebben al enkele spelers gevraagd om bij Tielrode te komen spelen. Wel hebben al enkele spelers gevraagd om bij Tielrode te komen spelen Af wachten wat hun voorwaarden zijn. aldus de h Hcllinckx. Naast het eerste elftal zal men van start gaan met jeugdploe- gen, reservcn, juniors, scholie ren en knapen Tijdens het voorbije seizoen speelden twee jeugdtcams van Tielrode kam pioen in het katoliek sportver bond. Zodat men ook met ver trouwen de toekomst van de jeugdploegen tegemoet ziet in de Durmegemeente. Voorzit ter Buytacrt, sekretaris Van de Putte en bestuursleden Todts, Maes, Verhulst, Hellinckx, Berckmoes, De Kerf en trainer Verhulst hopen het meteen vanaf volgend voetbalseizoen het ook waar te maken in de Belgische voetbalbond P.V.G. wen ieten de tv zoen Deve' toekc ven V Verhi enkel te wi man: gen. komi traint vost. dot ieepi iet c vat Guj De meest opmerkelijke wissel in de Rode Duivels ploeg voor de wedstrijd tegen Polen was de vervi ging van Jean-Marie Pfaff door Theo Custers. Hoeden wel we de voorbije week wel wat voorbereid werden op deze wissel, bleven er omtrent de verwijdering v de nieuwe Bayerndoelman toch wel wat vraagtekens. Men kan zich bijvoorbeeld afvragen of het inder daad een kwetsuur is die Pfaff uit het elftal hield, zijn de wrijvingen tussen Pfaff en andere leden i de natinnnïe r,c,°8 wn.uuAr Volgens Guy Thijs zijn het de kwetsuren aan schouder. Maar wanneer we alles eens op een rijt plaatsen, lijkt het er sterk op dat Pfaff zichzelf uit ploeg heeft geplaatst. De kwetsuurwordt immei van uur tot uur vreemder. Eerst werd beweerd Jean-Marie helemaal niets mankeerde. Op training kreeg de doelman van Bayern München toen trou wens een openbare blaam, in aanwezigheid van dt andere Rode Duivels. Pfaff kreeg toen le horen dat niemand in de groep nog verder de toneelstukjes van de Waas/ander op prijs stelde. Hetgeen hij in dc wedstrijd tegen Hongarije vertoonde zou de druppel^ geweest zijn die... Maar Pfaff bleef ijverig meetrainen, lazen we, ei Thijs was bereid de spons te vegen over al w voordien gebeurde. Zaterdag, twee dagen voor di match tegen de Polen, bleek de kwetsuur dan plol weer «zeer ernstigThijs verklaarde toen dat Pfaj niet zou kunnen spelen, al zou men al het mogeliji doen om Jean-Marie toch nog klaar te krijgen. Nogal rare evolutie dus. Opmerkelijk trouwens ook is ha feit dat we van Pfaff via de krantenberichten ut Spanje zelf geen nieuws meer kregen. En Jean-Mark is nu toch ook weer niet het beschaamde, zwijgzamt type. Is het misschien zo dat hij, na zijn komedie, niet meer wil terugkrabbelen en nu maar volhoudt een ernstige kwetsuur te hebben? Le malade imagi naire dus. Maar dan vragen we ons wel af of Jean-Mark Pfaff deze handelswijze wel verder mag zetten Wellicht zullen de Duitsers uit Beieren zich ook t enkele vragen gesteld hebben. Ook daar zal i benieuwd uitkijken hoe de vork nu écht in dc sted\ zit. L •y spele r wone Ojtev dee n itjt /an\ dl >elar erste t v </<ifertr ,CAV ever» It |en i e, lullei lot v ,jUgu •a. frc Voetbal staat boog boven alle voorspellingen en de kans dat de pronostieken bewaarheid worden blijft altijd erg klein. Zelfs een Wilfried Van Moer, jaren ervaring met het voetbalspel, kan het al eens fout zien. Voor de wedstrijd van onze Rode Duivels tegen Polen mochten we uit de mond van de Waaslander nog lezen dat de Belgische ploeg nog veel meer waard was dan hetgeen men ons al getoond had. Spanje zou raar opkijken wanneer de Belgen pas echt ontspannen aan het voetballen gingen. En dat zou in die tweede ronde het geval zijn. De Polen waren verwittigd. Hoe het afliep weten we ondertussen allemaal: de Rode Duivels liepen in hun eerste wedstrijd in die tweede ronde een nederlaag tegen de Polen op. Een duidelijk 3-0 verlies. Wilfried Van Moer ver- het liep al onmiddellijk ver trok voor het eerst op de keerd. Niet dat dat de fout Mundial aan de aftrap. En van Wilfried was. Neen, de Polen waren gewoonweg meester op het veld. Na dat vroege doelpunt leek de kleine, kalende generaal de bakens te willen herleggen. Hij bleef goed aanspeel baar en probeerde meer vaart in de Belgische ploeg te krijgen. Zijn voorzetten waren maandagavond ech ter ook niet het voorbeeld van zuiverheid. Toen boe man Boniek dan rond het halfuur de 2-0 op het bord schilderde, ging het met de ploeg nog slechter. Van Moer deelde in de malaise. Bij de rust werd Wilfried door Thijs in de kleedka mer gehouden en vervan gen door Vander Eist. De Opwijkenaar deed het niet beter dan de Hasseltse kas telein. Hij kwam echter in een boot die toen al aan het zinken was. Wilfried Van Moer dus. Maandagavond zeker niet in zijn beste doen. We dachten trouwens dat Wil fried de laatste tijd duide lijk voetbalmoe lijkt Hij is met meer de Van Moer van de voorronden van deze W.K. Dat is geen schande. Op 37 jaar, met een zware kompetitie achter de rug. en een nieuwe kompetitie als speler-triiiner voor de boeg, kan het wel eens te veel worden. Het Belgisch voetbal heeft veel aan Wil fried te danken We ver wachten nu evenwel dat Wilfried Van Moer weldra zijn laatste wedstrijd bij de Rode Duivels zal spelen. Of was dc partij tegen Po len misschien het einde van Wilfried als Rode Duivel? (h.a.) Vorig weekend traden Chris Ferket en Hilde Bleyaert in het huwelijk. Het levens trakt werd afgesloten in de O.L.Vrouwekerk in Dendermonde. Chris Ferket volgend seizoen voor SK Lebbeke. Deze ploeg ging hem weghalen bij het Waaslam |0| Slekene waar hij twee opeenvolgende seizoenen prijsschutter werd. Hilde Bleyaert is titularis bij de handbalploeg Avanti Femina uit Lebbeke. Het ji paar heeft zich inmiddels gevestigd in de Sportpleinstraal in Hamme in de schaduw het Vigor Wuitensstadion. Wij wensen het jonge echtpaar alvast veel geluk in het veri leven. (e.d.mb SP* hij rii Dep f o» nom, 11 Sint- van

De Voorpost | 1982 | | pagina 26