Kloosterschool Terjoden in feeststemming met Vreugdekabaret Enkele beschouwingen bij derode cijfers» van Lokeren \l Nieuwe «Aktie-Polen» te Lokere «Aalst 2000» met dossiers heet van de naald «Proef onze heerlijke Geeraardsbergse Mattetaarten» «Kinderen van ons» Aalst nodigen uit Ongenoegen over wateroverlast Alfabetiseringsprojekt te Aalst 2 - 2.7.1982 - De Voorpost Aalst. Jubileumfoto van de schoolgemeenschap van de vrije gemengde school Terjoden. Twee heuglijke dagen in de Vrye Gemengde Schooi van Erembodegem Terjoden. 26 en 27 juni 1982 was het feest op school, want bijna 75 jaar geleden vestigde een kloostergemeenschap van Eerwaarde Zuster Penitenten zich op Terjoden en opende er een eigen kloosterschool... Nadien kwam er de huidige stijgende lijn, algehele sim- de bomvolle turnzaal van onderwijsinstelling: sinds patie verwierven. de school, heel wat vreugde enkele jaren de Vrije Ge- Het is deze schoolgemeen- in de school met een bonte mengde School van Terjo- schap die intussen onver- mengeling van liedjes en den. Maar steeds behield poosd geschreven heeft aan verrassende sketchen uit de school haar eigen sfeer drie-vierde-eeuw schoolge- «Die Goede Oude Tijd», en eigenheid, dank zij de schiedenis. alles gepresenteerd in een inzet van direktie en onder- Op zaterdag 26 juni bracht passende muzikale omlijs- wijzend personeel die, in «Het Vreugdekabaret» in ting. Er werd gelachen en gezongen. En dit alles deed menig ouderpaar terug denken aan de «goede» tijd toen zij nog op de school banken zaten en er «hun eerste broek versleten». Iedereen vond het fijn er samen te zijn. Zondag 27 juni kwam de klap op de vuurpijl: een kindermusical door alle leerlingen van de Vrije Gemengde School «VZW De kinderen van ons« richt voor de tweede maal een mattetaartenslag in te Aalst. De bedoeling van VZW De kinderen van ons is een beetje zon te brengen in het bestaan van de sociaal gehandicapte kinderen van Vlaanderen. Ze zetten zich in voor de minder bedeel den onder de kleinsten. Volgens voorzitter Carlos Buyle is het in onze kon- sumptiemaatschappij, onze wereld van klatergoud en oppervlakkige welstand de gewoonte geworden eerst en vooral aan zichzelf te denken en zich niet te be kommeren om anderen. Hij zegt dat wanneer men slecht de naakte feiten aan toont. wanneer men een lijst onder de neus gehou den wordt van niet minder dan negenenzestig tehuizen voor sociaal verwaarloosde en onaangepaste jeugd in de provincie Oost-Vlaan- deren alleen, dat dan alleen men gaat nadenken en vaststellen dat in onze maatschappij nog heel wat te doen is voor deze toe komstige volwassenen. Doelbewust zetten de men sen van VZW «De kinde ren van Ons» zich in voor deze kinderen wat meer te geven dan eten en een dak. Zij gaan wekelijks naar een of ander home of tehuis met een filmvoorstelling, met snoep, met kledij, met speelgoed. Zij gaan met de kinderen op uitstap naar Oostakker, Gent en Brug ge, om zo een paar uurtjes een beetje liefde, een beet je warmte te brengen in het hart van deze kinderen. Zij moeten hun vader en moe der missen, daarom nemen wij, samen met VZW De Kinderen van ons een beet je de rol van vader en moe der over. Nu bezit de VZW ook een villa te Oost-Duinkerke. De kinderen kunnen er gratis, om beurten hun va kantie doorbrengen. «VZW De Kinderen van Ons» geniet geen steun van de overheid, alle gelden komen van Aktiviteiten. Zaterdag 10 juli is er weer zo een aktiviteit: Echte Geeraardsbergse Matte taarten worden te koop aangeboden (4 voor 120 fr., 8 voor 220 fr.) U kan ze nu reeds bestellen tot en met 7 juli bij Carlos Buyle. Dirk Martensstraat 10 (tel.: 70.15.98). Denk erom een goede daad is goud waard. HJM De inwoners van de Nijver heidsstraat en de Kruiskou- terstraat van de deelge meente Mere zijn de groot ste slachtoffer geworden van de heftige regenval van de laatste weken. Het noodweer van 5 juni laatstleden veroorzaakte zowat over de ganse ge meente schade: bomen werden geveld door de bliksem, kelders liepen on der, straten overstroom den, het dak van de fabriek Pioneer begaf het. Een tweede heftige regen bui op 26 juni toonde nog maals aan dat de bestaande rioleringstoestand zoniet onvoldoende, in elk geval onaangepast en verouderd is. De huidige straten- en rio leringstoestand is «histo risch» gegroeid volgens ou dere bewoners ligt de oor zaak teeds in 1935, toen naast het bestaande afwate ringssysteem van open grachten de eerste riole ringswerken werden uitge voerd. Om deze bij elke heftige regenval terugkerende ge vallen van waterschade bij het gemeentebestuur aan te klagen, grepen enkele ge troffenen, waaronder meester Raes. advokaat. de pen en stelden een mo tie op, die door nagenoeg alle inwoners van de Nij verheidsstraat en Kruis- kouterstraat ondertekend werd. In deze motie vragen zij de nodige studies van de hui dige toestand te maken en de noodzakelijke werken te laten uitvoeren, opdat voor de toekomst aan de steeds weerkerende wateroverlast in huizen en gebouwen zou verholpen worden. Het is algemeen bekend dat zelfs bij gewone lang durige regenval, zonder on- weders, de bestrating en riolering voor onvoldoende afvoer zorgt. De bewoners kijken dan ook met belangstelling en bezorgdheid uit naar de maatregelen, die de plaat selijke overheid zal nemen te opzichte van hun pro blemen. J.V.M. van Terjoden, in de ruime turnzaal van het Termuren- instituut te Erembodegem- Centrum. Het werd een echt sukses! De feestzaal was vol stemming. Precies om 15 uur ving het spel aan. Op de tonen van een vro lijk deuntje, zeer geslaagd gekomponeerd en uitge voerd door Antoine Geerts, verwelkomde Zus ter Greta alle aanwezigen. Er waren er honderden! En dan kwamen de akteurs en aktrices aan de beurt: alle leerlingen van de basis school en de kleuterschool Terjoden. Door liedjes, dansen en toneel beeldden de kinderen uit hoe een dag op school vroeger gevuld werd en nu nog verloopt. Methodes en leermiddelen zijn erg geëvolueerd maar de inhoud en inzet zijn ge bleven. Trouwens «een kind is toch van alle tijden?» De kinderen deden hun dansje in het rond en trip pelden, na het belsignaal. op één rij naar de klas. Na het morgengebed leerden ze rekenen: Eén plus één is altijd twee... Juffrouw An. Juffrouw An, zie hoe snel ik rekenen kan!» Och. wat is het toch knap gegaan... En net vóór het speelkwar- tiertje kwam de heer in- spekteur nog op bezoek Na de speeltijd, troffen we iedereen in de taalles aan. Hoe zaonge zongen ze het weer? «Als je ooit een boek wil lezen. kan je eerst heel wat beleven. Het begint al in de kleu terklas, die eerste pas. Vind je lezen nu vervelend maken zinnen je niet blij? Ook de Juf heel lang geleden, was net als wij.» En ook in de turnles, na dien, deed iedereen zijn best... Vroeger werden vakken zoals muziek, tekenen, poppenspel, in de basis school als minderwaardig en nutteloos bestempeld. In de school van deze tijd is dat alles een evenwaardige schakel bij de volledige ontwikkeling van elk kind. Dit was dan meteen het thema van het tweede ge deelte van de show: een unieke weergave van een poppenspel, een uurtje schilderen en tekenen, een kantwerk- en muziekles, op echt stemmige muziek. On vergetelijke toneeltjes! Proficiat kleutertjes en leerlingen en natuurlijk juf frouw Annie Geerts die al les regisseerde en de lied jesteksten neerschreef. We hebben er allemaal van genoten van het ongekun stelde kinderspel! Dansend verliep het spel, sierlijk en eenvoudig, fijn op het rit me, handjes zwaaiden in mekaar. Het was echt keurig. Al het onderwijzend perso neel van de school heeft ongetwijfeld veel geduld nodig gehad om het jonge volkje wat bij te brengen. Maar iedereen voelde zich zo als een kind. gelukkig! Iedereen kreeg zijn beurt. Dank voor de inzet van vele dagen en weken vóór dit feest, maar ook dank voor de inzet van elke doodgewone schooldag. Hilde Deprez en Lieve Van Rossen zorgden voor de keurige dekorontwerpen. En voor de koreografie dient alvast turnlerares Ma- dy Nagels in de bloemetjes gezet. Met een vreugdetraan en een skanderend handge klap van alle aanwezigen kwam een einde aan dit mooie jubelfeest. Tot slot en... even ont roerd... dankte juffrouw Annie Geerts alle lieve mensen die zich hadden in gezet voor het wellukken van dit jubileumfeest: Dank. aan allen die dit feest mogelijk maakten. Dank. aan U ouders, die langs uw kind om met ons meeleefden en mee werkten. Dank aan die ouders die steeds klaarstaan om de handen uit de mouwen te steken: Dank aan Lieve en Hil de die wekenlang van 's morgens tot 's avonds ge plakt. geschilderd en ge bouwd hebben aan de *de- kors en attributen; Dank aan de kollega's die als een echt team alles aan elkaar gebokst hebben. Dank aan Antoine. die de muziek voor ons kom- poneerde en uitvoerde; hij voelde precies aan wat wij wilden uitbeelden. Dank aan zuster Greta die ons de gelegenheid gaf om deze musical uit te voeren. Dank aan deze school, die ons op het laatste nip pertje onderdak ver schafte. En vóór alles, dank aan u. kinderen, van klein tot groot! In de zaal heeft men vandaag slechts een eindre sultaat gezien, maar voor ons allen zijn de vorige we ken van samen oefenen en zoeken even belangrijk. Wat jullie presteerden, was geweldig, wij zullen er al len een mooie herinnering aan overhouden. Dank!!! De Bruyn Aan de Hopmarkt nr. 11 werd gestart met een BTK projekt om mensen met lees- en schrijfmoeilijkhe- den te helpen. Misschien klinkt het U, lezer vreemd in de horen, dat mensen van bij ons (geen immi granten) nog steeds met dit probleem worstelen. Problemen voor mensen met lees- en schrijfmoeilijkheden Analfabetisme is niet het probleem van niet kunnen lezen en/of kunnen schrij ven maar sluit heel wat ge bieden van maatschappe lijk funktioneren af. Deze mensen hebben moeilijk heden met wegwijzers, for mulieren, verpakkingen, folders, kontrakten... Men geraakt in een marginale positie. Hoger opklimmen op de maatschappelijke ladder door bijscholing is uitgesloten. De angst om «niet te kunnen doen zoals de anderen» zorgt voor druk op hun sociale funk tioneren. Dit alles brengt spanning in familie en gezin. Oorzaken Een eerste oorzaak is de sociale en kulturele onaan gepastheid van de school. Kinderen die erg aktief zijn worden in de «autoritaire» school gesanctioneerd. Reaktie, vooral bij kinde ren die geen stimulans krij gen: spijbelen. Onder de oudere analfabe ten vinden we mensen die omwille van de oorlog of omdat ze meisjes waren of de oudste van het gezin waren, de schoolbanken weinig of niet zagen. Heel wat mensen met leer- en schrijfmoeilijkheden vin den we bij foorkramers en iden. ij* ma s Na zoveel andere grote en kleinere steden in ons land is het nu voor Lokeren ook zoc De stadsrekening 198! sluit met een deficiet van meer dan 16 miljoen. Dat fJL, aangekondigd door schepen van financiën. Dr. Luc Dierick. In een omstandige,^- pessimistische nota trachtte hij de oorzaken van het deficiet op te sporen^ werkelijkheid sluit de rekening '81 met een mali van 98 miljoen. Maar... De tegq van de stad zijn angstwekkend gestegen: de nog te innen sommen bedragen indei meer dan het financieel tekort (meer dan 99 miljoen, waaronder meer dan 55 onder voorgaande dienstjaren!). Moet hier niet een steen geworpen worden naar den centrale overheid, die niet haar beloften nakomt? Uiteindelijk zitten wij dus in Lokeren met een put van 16 mi Is die put nu wel zo groot? Schepen Dierick meent van wel, als we daarbij rekf0^ moeten houden dat er alle jaren zal bijkomen. Aan de andere kant is het toch grote steden als Brussel, Antwerpen, Luik en nog andere zitten te kampenj miljardenlast. Wij weten het wei: dat zijn grote steden. Maar moesten we de vergeli, verder trekken, en rekening houden met het aantal inwoners, dan zou Lokeren tocPer' deficiet hebben dat minsten 10 keer meer zou zyn. Volgens de schepen werdeivan voorziene ontvangsten niet bereikt (o.a. min 14 miljoen vanwege de staatsbelastii De uitgaven evenwel bedroegen meer dan 33 miljoen meer. Maar dit is wel belang voor het eigen dienstjaar bedroegen de uitgaven 16 miljoen minder dan geraamd, door de toevoeging van de slechte resultaten van de rekening '80 komt men t< uiteindelijk resultaat van 33 miljoen. Ter illustratie hier enkele posten van inkomsten: afgifte van administratieve stukken, verkavelingsbelastingen, verhai tingen, minderontvangsten bij de algemene administratie, enz. Meer ontval werden verwezenlijkt by het gemeentefonds. Tevens werden in de sektor Volksont' ling en Kunst lofwaardige pogingen gedaan om de ramingen te oversch rijde., schepen meent dat het nakomen van de beloften van de centrale overheid ons welP^ weelde, maar toch zeker geen armoede zou gebracht hebben. Maar de centrale overheid is nu eenmaal armer dan wy. De schepen komt tot het dat er gedurende jaren gegokt geworden is op een ekonomische relance die er gekomen. De resultaten van deze politiek moeten nu betaald worden. Dus het v< schepencollege, evenals het huidige zal moeten de tering naar de nering zetten, men kordaat de weg naar een financieel herstel kunnen opgaan. Wij zullen opi zoals het past in onzekere tijden, voor de nodige reserves moeten zorgen. Dit zal evi slechts mogelijk zijn wanneer men bereid is om ingrijpend op te treden: De sektoren afschaffen of gezond maken. Trachten de inkomsten te vermeerderen evenwichtige wijze en volgens het principe dat er een bijdrage dient gevraagd aijvan meest begunstigden. De vaste uitgaven dienen ingekrompen te worden tot oen draajf11 peil. Voorzitter OCMW Maréchal was het in grote trekken eens met de voorgej^'S rekening. Maar zoals hij in het verleden al dikwijls deed, wees hij op de onhouq11'1 toestand waarin het OCMW geplaatst wordt. Men wordt door de staat uit^n opgedrongen, en de verliezen aldus door de OCMW's gemaakt, moeten dan maar|uitz de gemeenten aangevuld worden. !z011 Gustaaf Lauwaert, namens de PVV, vroeg uitleg over verschillende posten, waai talryke miljoenen te innen vielen. Verschillende terugbetalingen zijn nog niet geb^~ Waarom niet? Hy besluit dat zijn fraktie de rekening zal goedkeuren. Hij doet el een dringende oproep tot een periodiek gedetailleerd bespreken van de huidige stant zaken. De woordvoerder van de SP dhr Van Kerckhove bleef natuurlijk in zijn rol oppositielid. Hij wenst niet in diskussie te komen over de afzonderlijke cijfers. WaiL rekening is toch iets dat al voorbij is. Over één ding waren verschillende sprckeiE:a eens: over de voorstelling der begroting. Die is totaal onoverzichtelijk. Daarin verandering moeten komen. De SP zal natuurlijk tegen de rekening '82 stemmen daarmee weten we het: Ook Lokeren zit in de rode cijfers. Zeer veel is het nog niet.F nog niets verloren. i| Het Eenheidsfront der Vaderlandse Groeperingen der stad Lokeren richt een vern de «Aktie-Polen» in te Lokeren. Die vereniging omvat oud-strijders uit beide oorl weggevoerden, krijgsgevangenen, werkweigeraars, politieke gevangenen, enz. Zy onder voorzitterschap van Germain De Mol, terwijl Theo Baeyens het sekreti waarneemt. Germain De Mol vertelde ons eerst waaruit de aktie nu ging bestaan. led schipperskinderen Alfabetisering in Aalst In 1980 kwamen enkele ge- interesseerden bijeen. Tij dens studiedagen werden vrijwilligers gemotiveerd. 1 juni 1982 waren 15 bege leiders samen met 42 men sen met lees- en schrijf moeilijkheden, in 14 groe pen aan 't werk. Werken in groep is eigenlijk belang rijk omdat ze steun nodig hebben in hun nieuwe posi tie. Ze krijgen meer vat op hun omgeving. Hun basis ervaring wordt uitgebreid. Werkwijze Alle Nederlandstalige per sonen die niet of onvol doende kunnen lezen en/of schrijven worden toege laten. Via zelfhulpgroepen, waar mensen samen praten over hun problemen, krijgen zij een beter beeld over zich zelf. Op die manier gera ken ze uit hun isolement. Kreatieve begeleiders zor gen voor een met-schoolse aanpak, waar de cliënt zijn eigen inbreng heeft. Praktische mededelingen Voor meer informatie: tel.: 053-77.08.83. Hilde (Borms) of op het centrum. Hopmarkt 11, maandag, dinsdag, donderdag van 8.30 tot 12 en van 13 tot 17 uur. De lees- en schrijfgroepen gaan echter door op het moment dat de cliënt zelf verkiest. Mensen die het projekt wil len steunen kunnen dit op rekemnnummer 001- 0968094-13. HJM Spijtig was het dat de be langstelling vanwege de pers eerder gering was. Er waren wel een paar veront schuldigingen, maar toch... Op 9 en 10 juli zullen er in de verschillende grootwa renhuizen wagentjes staan met het opschrift «Aktie- Polen». Het Eenheidsfront der stad Lokeren is diep begaan met het noodlot van de familieleden van on ze «Poolse Bevrijders» Daarom organiseren ztj de ze aktie, die tot doel heeft de meest behoeftigen hun nood te helpen lenigen. Daartoe wordt verwacht van de mensen dat zij een pakje met onbederfbare eetwaren deponeren in be doelde wagentjes. Niet al leen voedingswaren, maar ook kleren kunnen hier af gegeven worden. Dat was dan in het kort uiteengezet de nieuwe Aktie-Polen. Voorzitter De Mol gaf dan nog enkele waardevolle toelichtingen over de be steding van de ingezamelde gelden. De hele werking staat onder kontrole en al leen de hoogstnoodzakelij ke kosten gaan eraf. Wat de klederen betreft: hier wordt wel gevraagd naar bruikbare klederen, en niet naar vodden. De hele aktie heeft zich deze keer gericht op Oost-Polen. Er is hulp toegezegd vanwege de stadsdiensten en het OCMW. De pakjes zullen in principe liefst worden bedeeld door eigen men sen, en dat in de verste streken van Polen. Natuur lijk zal niet alles persoon lijk kunnen overhandigd worden, maar ook in dit geval zijn verzamelcentra voorzien, zodat alle giften toch in Poolse handen zul len komen. Mensen die vrienden hebben in Oost- Polen mogen gerust nog namen en adressen opge ven. Germain De Mol deed nog een zeer warme oproep om zoveel mogelijk hulp. Tot nu toe waren de hulp- akties meestal gericht op West-Polen Het wordt nu ook de hoogste tijd dat men aan de verder afgele gen streken gaat denken. Germain De Mol, zelf oud strijder en groot-invalide, herinnerde eraan dat het toch de Polen zijn die Lo keren, Eksaarde en om streken, helemaal alleen hebben bevrijd. Volgens de voorzitter is het ook niet de bedoeling om met één en kel paksken op te houden, want daar blijft ginder nog zoveel te doen. De Loke raars mogen en zullen dat nooit vergeten. En dat de mensen nu niet afkomen met het weliswaar juiste ge zegde van de slechte tijd. Zij mogen daarbij niet ver geten dat het bij ons nog altijd oneindig veel beter is dan in Polen. En tot slot: om het f welke geldelijke bij® wordt eveneens in I aanvaard. Men kan storten op PCR I 0107240-13 op naamE Cyriel Van de Putte tfej keren, met de vcrm^H op de strook: «AktiHP len». Wie mcér inlicht^* wenst kan deze verki op het sekretariaat va M- Eenheidsfront, Baeyens, Zelebaan 4*8 Lokeren. Van de h. Taddheus walezyek vernamen w< de tocht naar Polen plaats hebben op eind of begin augustus. J. Liefst drie problemen heet van de naald worden door de «Studiedienst Aalst 2000», een dienst die werkt met zeer beperkte midde len doch reeds heel wat presteerde, behandeld. Zopas verschenen inder daad niet minder dan drie lijvige dossiers over abso luut aktuele problemen in de kulturele sektor. Het Kultureel Centrum waarover reeds zoveel werd geschreven en gepe roreerd wordt nauwkeurig onder de loupe genomen, de laatste wijzigingen on derzocht en als konklusie een aanzet tot een beleids plan. Ander diskussiepunt van belang, de al dan niet vol doende bestaande socio- kulturele infrastruktuur, zo in het centrum als in «de deelgemeenten» zoals te Aalst zo graag wordt ge zegd, wordt behandeld in deel II en men komt er, na maandenlang onderzoek tot vaak verrassende bevin dingen. Het doorlichten van de ste delijke bibliotheek met wat de dienst heet de «ver noemde groei ervan» wordt Eert vstu AK t Vi den rgat •in pit eek hik ievi, Pp wel een hoofdbrok werking van Aalst Een dossier van zowl pagina's waarin mi paalde mythes zou afgerekend... «Aalst 2000», een dienst die reeds veel op zijn vork nam. mingsayonden en ee diedag organistr jeugdbeleid, verenigi ven en inspraakmoj heden onderzoekt, w zijn verschillende ties zorgen voor de onderbouw waarop e< gelijk beleid kan Onderbouw die mom nog ontbrak. U kan zich deze drie delen aanschaffen «Aalst 2000», Nieuwstraat 12 te tel.: 053-78.89.84 Dossier 1: Het Centrum: 250 fr. Dossier 2: De Socii rele infrastruktuur: Dossier 3: Het Stedeli blioteekwezen, twee i *rn 500 fr. Of alles samen: 1000 Wie in deze probleme interesseert is wil zeke deze klok eens horen. KulrV c L I O- ttH Vrir> Tijd sK' hui r ve. 'Safe De ii io 9. r, het \Pe "J In 7. Au De t Tie, e A *ezi rijdt Ex 20 ico i tkki I w

De Voorpost | 1982 | | pagina 2