Jean Walter, de charme van het chanson The show still goes on. Met Stekense Volkstuinen naar Fiorlade in Amsterdam 40 - 2.7.1982 - De Voorpost Jean Wauman is 22 als zijn geboortestad Sint-Niklaas door de Amerikanen wordt bevrijd. Precies twee dagen later begint zijn carrière als zanger. Dat kon in die tijd. Jean heeft er net als alle andere Belgen vijf bange oorlogsjaren opzitten, doch als het leed eenmaal geleden is lykt het leven één groot feest! De Amerikaanse bevrijders openen voor hem een nieuwe wereld met wijde horizonten en ongekende mogelijkheden. Wat gisteren nog volslagen onmogelijk leek ligt vandaag zo maar voor het grijpen. Het avontuurlijke in hem borrelt onweerstaanbaar op en de jonge Jean laat studies en de kansen op een veilig baantje voor wat ze zijn en kiest volmondig voor datgene wat hij altijd al graag had willen doen en dat hij ook nu nog steeds met volle teugen doet: zingen! Zingend is hij door het leven gegaan en stilzwijgend ook door diepe dalen, maar altijd weer haalde zijn levenslustige natuur de bovenhand en als prille zestiger blikt hij thans terug op een leven waar hij intens heeft van genoten... Geen muf kantoor voor hem of een slopende band, geen jarenlange pendel noch angst om het baantje te verliezen, maar zingen, mensen, altijd maar zingen! Zingen voor het publiek en voor jezelf. Zingen. Applaus Sukses Je leeft in een roes, maar je lééft, je leeft zoals je graag wil leven. God, mensen, wat kan het leven dan heerlijk zyn! Dertig jaar als charmezanger op de Bühne, geliefd en bewonderd. Maar ook vijf jaar lang je stem helemaal kwgt, een beetje vergeten, maar toch niet door iedereen En nu, wéér met dezelfde hervonden stem aan een come-back toe: het leven van Jean Walter is iedere dag. ieder uur, de moeite waard geweest geleefd te worden. Vyf jaar honger, vjjf jaar schrik en dan.. «De tenorsax Pol Clark stichtte destijds de Onyx-klub voor arties ten. Als je vijftig frank lidgeld betaalde kwam je in het boekje van de klub. In die tijd wemelde het van orkesten op zoek naar een zanger en via dat boekje van Onyx kwam je al gauw bij zo'n orkest terecht... en zo begon het. Dat heeft ook lang geduurd, nu is zoiets natuurlijk ondenkbaar.» Jean Walter zit tegenover ons, hetzelfde gezicht, alleen zijn de haren nu helemaal grijs. Hetzelfde warme stemgeluid, daar is niets aan veranderd. De mensen kwamen uit die jaren lange oorlog, de opluchting was algemeen, de vreugde kon gewoon niet op, iedereen deed waar ie zin in had... Zoiets komt toch nooit meer terug, het is nu, 37 jaar later, on voorstelbaar. «Jij hebt dat niet gekend hé? Jaaa... als kind misschien, maar... die tijd beléven, die dagen, weken en maanden na de oorlog, dat wens ik iedereen toe. Je kan je het niet voorstellen als je het niet zelf hebt meegemaakt! Vijf jaar honger gele den. vijf jaar schrik, twee keer opgepakt door de Duitsers en dan plots die Amerikanen!» Zat je dan ondergedoken? «Ja, nadat ik twee keer was ge pakt zat ik nadien ondergedoken. Enfin ja, klaar om te vluchten over de daken en zo...» Je hebt je studies en mogelijke karrière gelaten om zanger te worden? «Op die leeftijd, na vijf jaar angst, sprak me dat aan. Zelfs als ik niet onmiddellijk die kans had ge kregen was ik later beslist ook met zinggn begonnen. Doch het feit dat het allemaal zo vlug ging en het zo verleidelijk was maakte het veel gemakkelijker.» Zazou Heb je een muzikale opleiding genoten? «Nee, nooit, zegt Jean, ik heb muziek geleerd, ik kan geen noot muziek lezen...» Een natuurtalent? «Jaaa... Mijn muziekuitgever Kluger wou zelfs niet dat ik muziek zou gaan studeren. Als je gaat studeren halen.ze er je persoonlijk heid uit, zei hij. Dat is toch juist hé?» vraagt hij nadrukkelijk. «Als je het goed nagaat zijn zo wat alle zangers die enige bekend heid verworven hebben of zelfs be roemd geworden zijn hun carrière begonnen met iets dat fout zat met hun stem. iets speciaals. Yves Mon- tand, voor mij één van de absolute toppers, die zong zó Hij demonstreert de lange eindklank van Montands zinnen: «Mais qu'est ce que j'aaaaèi. a tant l'aimééér.. «En daar werd zelfs mee gela chen» zegt hij verontwaardigd, «maar 't is potverdekke daarmee toch dat hij tenslotte beroemd werd!». Hij weet ook nog hóe Yves Mon- tand destijds op de scène ver scheen: «Met de lange vest. zazou. lang haar. korte broek en dan zo'n schoenen met zó dikke zolen...». Jean toont het aantal centimeters tussen duim en wijsvinger en lacht vergenoegd bij de herinnering aan dergelijk schoeisel. «Later kwam de swingperiode en met de Amerikanen deed jive zijn intrede...». Maar een zazou uit Aalst staat ons nog duidelijk voor de ogen lang haar onder het strohoedje vandaan, lange vest en dat belachelijk korte broekje in schril kontrast met die dikke crépezolen onder de voeten, zwaaiend met dat hippe wandelstok je. Vreemd hoe sommige dingen je onuitwisbaar voor ogen staan. In luxe gesmoord De schoonste tijd van de show business situeert Jean Walter lussen 1945 en 1958, het jaar van de Brus selse Wereldtentoonstelling. Expo '58. eigenlijk was dat de aanloop tot het grenzeloos materia lisme van wat later met veel blabla de «Golden Sixtieswerden ge hemd, het tijdperk waarin zowat itder menselijk gevoel in overdadige luxe werd gesmoord en ook de kort stondige revolte van 1968 geruisloos verstikte in termen van repressieve tolerantie...". Een dergelijke tole rantie van de gezagsdragers voor het uiten van afwijkende meningen was uitsluitend bedoeld om een uitlaat te bieden aan de toen heersende on lustgevoelens en om te voorkomen dat er behoefte zou ontstaan aan ingrijpende sociale veranderingen. De toenmalige "regenten» slaag den volkomen in hun opzet, wat leidde tot de kleurloze zeventiger jaren en tot een krisis. die door het klootjesvolk ook in 1982 lijdzaam wordt ondergaan. Maar dat zei Jean Walter niet. hij had het over die eerste zalige jaren onmiddellijk na de oorlog, toen iedereen nog alle wegen opkon en er ruim plaats was voor vernieu wing... Vernieuwing? Die bracht ook de televisie: «De televisie begon stilaan invloed te krijgen, demensen bleven thuis omdat er t.v. was. Kabaret kon je op het scherm zien en meteen be gon de afgang van het kabaret. Wie nog geen t.v. kon kopen of zo'n ding niet in huis wilde, ging toen naar het bal. Jarenlang heb ik met René Carlier op alle mogelijke bals gezongen. Het waren er honder den. Met het orkest van René heb ik veel plezier beleefd.. Jean Walter heeft praktisch alles meegemaakt. Valt er nu nog wat te beleven? Tussen zijn debuut en nu liggen ruim dertig jaar. Wat is het verschil? «Momenteel is er niks meer» zegt Jean Walter spijtig. «De sfeer is kapot, er zijn veel te veel artiesten, ze zijn jaloers van elkaar. Vroeger waren we, om het rpet een lelijk woord te zeggen, konkurrenten. maar ik trok me daar geen botten van aan. Ik was een vrijbuiter, ik ging onverstoorbaar mijn eigen gang.. «Je m'en foutist»? «Nja, maar nooit als ik op de scène stond, dat is sacré, maar al de rest afspraken en zo. daar had ik lak aan. Later heb ik natuurlijk ingezien dat het zo niet kon blijven gaan. Ik werd vertegenwoordiger in wijnen...» Doe je dat allang? «Vijftien jaar. Ik ben ermee be gonnen als mijn stem genezen was, want ik ben lang mijn stem kwijt geweest. En als je voor een firma gaat werken, dan moet jc wel in de schreef blijven lopen, hé? In die periode ben ik ook getrouwd en dat bracht ook al een hele ommezwaai mee: zolang je alleen bent en je gaat de put in heb je er ook alleen maar zélf de gevolgen van te dra gen. Maar je kan toch moeilijk je huishouden in je val meeslepen? Ben je vrijgezel dan ga je naar Frankrijk ais je het hier niet meer ziet zitten. RondzweVven over de aardbol, dat zou ik gedaan hebben. Naar het zuiden toe, overal naar toe. liefst met de boot. Behalve met zingen zou ik ook met tekenen aan de kost zijn gekomen, ik kan goed sneltekenen The show still goes on Het zijn allemaal maar dromen gebleven? «Dat zou ik niet durven zeggen. Dromen heeft iedereen, de mees ten dromen echter alleen maar van fortuin te maken. Dat soort dro men bedoel ik dus niet.» Alle dromen komen toch niet uit? «Ik heb mijn hele leven lang kunnen zingen en ik zing nóg. Als je dat op zestigjarige leeftijd nog kunt doen en daarbij ook nog wer ken. dat mogen er toch niet veel zeggen? Er blijven er nog enkele over die het wél nog doen: Ray Franky. Henk De Bruin. Bobbe- jaan Schoepen. Bob Benny...» Zingen die echt nog allemaal? «Zeker, en Bob Benny is net als ik van Sint-Niklaas. ook Jef Burm komt uit de Klaasjesstad. We zijn allemaal samen begonnen tijdens de oorlog. Andere Sint-Niklazena- ren zijn tv-producer Dries Water schoot en Bob Pauwels. die fameu ze trompettist die al jaren dood is. Er waren nogal wat artiesten in Sint-Niklaas vroeger...» Hij zegt het met terechte trots. «Nu hoor je daar mets meer van.» voegt hij er echter spijtig aan toe. Hoe was het publiek in die lang- vervlogen tijden? «Hooo... hét publiek... De mooi- zelfvertrouwen bij de Vlamingen? «Jaaa... en konservatief hé. ze zijn geweldig konservatief. Een Vlaming laat zich van iedereen doen hé. Als een Hollander en een Vlaming elkaar ontmoeten zal de Vlaming Hollands spreken maar die Hollander zal geen letter aan zijn uitspraak veranderen. En dat is zo met alles». Dat klopt. Ook tijdens de Mun- dial komt die mentaliteit tot uiting. De Belgen, en dat zijn hoofdzake lijk Vlamingen in de Rode Duivels- ploeg, voelen zich pas gelukkig in de rol van underdog. Nochtans be schikken ze over een kern van 22 volwaardige spelers, wat slechts weinig landenploegen kunnen zeg gen! .Wij kunnen de finale halen, maar als je dat hier zegt. gelooft niemand dat. Nederland haalde twee keer de finale: in 1974 en in 1978. In München beschikken ze nog over het voetbalfenomeen Jo- han Cruvff en waren zij de onge- plots beter gaan luisteren. Ze heb ben daar bewondering voor. want wie heeft nu nog het lef om zonder mikro te zingen? Het gaat natuur lijk zonder mikro. maar het klinkt beter mét. het volume is dan ronder. Ons verwondert het altijd dat sommige zangers bijna met de mi kro in de mond zitten, net of ze hem willen verorberen. «Dat heeft met de techniek van het zingen te maken» weet Freddy Grey. «Je moet met de mikro leren werken. Er hard tegenaan gaan volstaat niet. Kunnen ze eigenlijk nog wel zingen? Hoe zit dat met de stembeheersing bij die zangers?» Een vragende blik in de richting van Jean Walter. La möme Piaf «'t Is allemaal te gemakkelijk geworden door die enorme techni sche mogelijkheden van tegen woordig. Van niets kunnen ze toch nog iets maken: als ze met Ameri kaanse klanken uitpakken denken ze dat het gebeurd is. Whow! Ze kunnen veel fouten verdoezelen: vroeger hoorde je duidelijk het kleinste foutje, tegenwoordig is al les zodanig geperfektioneerd dat je het niet meer hoort. Er zijn natuur lijk mensen die geen stem nodig hebben om sukses te halen, omdat ze het kunnen interpreteren. Ik denk aan Aznavour. Het feit dat hij met zijn hese stem schijnbaar heel wat moeite had belette lange tijd zijn definitieve doorbraak. Maar de man beschikt over een ongelooflij ke zangtechniek en zijn ademha- lingstechniek is gewoon fantastisch. De stem klinkt misschien povertjes, doch met een andere stem had hij het waarschijnlijk nooit gehaald. Dat specifieke timbre in zijn stem heeft het hem tenslotte toch gedaan. En dan Piaf... Piaf zong soms zo vals als een ketel, maar als je in de zaal zat en Piaf stond op het podium, dan had je een paar zakdoeken nodig... Manlief, ik heb ze zeker zo'n twaalf keren gezien, ik krijg er nog kou van zie. als ik er aan denk. Daar word je gek van. Dat zijn misschien geen zangers in de betekenis die men eraan geeft, maar die hebben iets wat je niet onder woorden kan brengen. Reggiani...» De woordenvloed van Jean Wal ter is niet meer te stuiten, hier is duidelijk een man aan het woord die nog steeds in de ban is van wat alleen maar onder die ene noemer te plaatsen 1.1: het Frunse thanson. «Serge Reggiani brengt de men sen in vervoering en toch kan hij niet zingen. Wat wij zingen noemen kan hij niet. maar hij kan véél meer dan dat. Er zijn heel wat mensen die wél kunnen zingen doch die er Jean Walter, of zingen is mijn lang leven. ste tijd vind ik de kabaretperiode: de mensen kwamen om te luiste ren. Er werd niet gepraat, gegeten of gedronken terwijl je optrad, de mensen zitten er net als in de cinema.» En nu? «Nu treed ik soms op met Jan Theys en het publiek daar is uiter aard een dankbaar publiek. Ze ho ren die liedjes van vroeger terug en zijn in de wolken. «Met onze show gaan we dezelf de weg op» zegt Freddy Grey, vriend van Jean Walter en presen- tator-realisator van de «Jean Wal ter Jubileumshow» die na de vakan tieperiode van start gaat. Twee maal anderhalf uur optreden met daartussen een halfuur pauze: ze hebben ruim tijd voor een pintje en dat is voor iedereen interessanter en vlotter om te werken». Wat voor soort publiek denken jullie te bereiken? Een gemengd publiek? «Inderdaad» beamen ze allebei. «Wat wij gaan brengen is voor een ruim publiek bestemd cn onze eer ste show gaat in het Wiezehof!» Op zijn zestigste zit Jean Walter dus nog altijd volop in de showbusi ness The show still goes on.. Underdog Ja. de show gaat wel verder. Jean, doch hoe zit dat met de huidige generatie Vlaamse ar tiesten? «Er zijn er veel te veel en alle dagen komen er nog nieuwe bij. Maar hoelang blijven ze? Enkele blijven, zoals Sommers en vooral Tura. Het feit dat Will Tura zolang aan de top blijft is eigenlijk niet normaal. Doch hij staat alleen, hij krijgt geen konkurrentie Moesten er meer brains zijn hier bij ons Is er ook niet een gebrek aan kroonde wereldkampioenen. In Argentinië echter, zonder Cruyff. haalden ze ook de finale en als in de ultieme minuten van die wedstrijd het schot van Robby Rensenbnnk niet op de staak te pletter slaat worden ze wereldkampioen. Pure lef! Dat hebben wij niet' Lef «Lef moet je hebben» bevestigt Jean. «Kijk. vorige week trad ik toevallig op in Holland. De geluids installatie was niet zo best en op een bepaald ogenblik besloot ik de mikro te laten voor wat hij was. Het merkwaardige is dan dat ze iets in leggen dat een ander niet heeft om de mensen te doen lachen of te ontroeren. Dat is in wezen de kunst en dat bereik je maar door een soort heesheid of een 'manier van doen'. Spreekstemmen heb je ook. direkt herkenbare stemgelui den Jos Ghysen, die man doet zijn mond open en je weet meteen dat hij het is... Voel je wat ik bedoel?» We voelen meteen wat Jean Wal ter bedoelt. Als ze sprak «kreeg» je het al «Maar dan heb je er ook een heleboel met allemaal hetzelfde soort stem. die je niet van elkaar kunt onderscheiden De grauwe massa, waar als Piaf torenhoog bovenui men... Want over «la mö Jean Walter beslist nog niet praat. «Jong toch. zucht hij. die de eerste keer gehoord in 19j haar hoogtepunt, in den I Arts in Brussel. Op dat ogt zong ik met een Frans orkest sjiekste nightclub van Brusst speelden daar twee orkesten ii plaats die half zo groot was als een Cubaans orkest en het i Eerlijk gezegd hoorde ik Piaf nog niet graag: dat harde, scl stemgeluid van haar beviel me ik kende het enkel van de plati de kwaliteit was toen nog ni< best. Ze hadden me echter verwii "Jean, als Piaf ooit naar B komt. laat je alles vallen, je sj nightclub uit en je gaat kijken! Piaf kwam en weet je wie t was? Aznavour. die was toen onbekend en Eddie Constan En die twee stelde ze daar aat publiek voor en ze zei: 'Houj het oog. ze worden nog berot Ze kreeg gelijk ook! Hadden a na dat optreden het dubbele vraagd om het nog eens te bele ik had het direkt gedaan! De C 'v' pagnons de la Chanson ware M"~, ook bij die avond. Dat is wal het meest heeft aangegrepen; was uniek zoals dat klein ono vrouwtje de scène opkwam, haar grote expressieve handen, ber. helemaal in het zwart gekl; Ze zei gewoon: tekst en muziek die en die en begon metee: jnfor zingen. Als ze haar mond op< om te spreken, dan 'kreeg' je al.. Dat ondefinieerbare gevoel' «Ja. het was iets bovennati lijks. je kan het gewoon niet oi Lj woorden brengen. Terwijl ze i cn wist ik twee uur lang niet ni 1 waar ik zat! Later heb ik het gt gehad met haar op te treden en»,^ ik heb haar een», zien repeteren „le] dat was pas een belevenis! Deze m avond had ze een optreden e 1(je namiddags was ze er al. Zó gri (a(ls met een sjieke pelsen mantel aa |pu| Dan heb ik gezien hoe ze volmaaktheid nastreefde: niets het toeval overlaten, alles tra jj perfekt zijn. Ze had haar ei j^' muzikanten: een pianist, een kordeonist. een drummer, de waren muzikanten van hier en Ge n in oor moesten vaak urenlang repetei 't Alle lichteffekten moesten tot n «V de een fraktie van een sekonde g< d er geld voor ze tevreden was. Ze k de toe met de handen op de rug alles naar haar Vlaamse charme Dergelijke dingen kenmerken allergrootsten. Voor Jean Wa zijn dat kennelijk mee T Fransen... «Yves Montand, Charles Al vour, dat zijn van die reuzen, giani. Bécaud en dan Trenet Brei. Dat zijn mijn goden. Van) heb ik alles geleerd want er is o geen enkel land waar ze zo'n mo teksten schrijven!» Brassens, Ferré, Mouloudji?iren en Gréco! Ik vergeet er n in h Ik ging dan regelmatig naar Pai Mathonnet, de baas van de Brui se Ancienne Belgique. wilde <Je moet hier weg uit die bars. nde hij en ik moest naar Parijs Londen en onder invloed van al buitenlandse grootheden was ik eerste Vlaamse zanger die mod bod zong. De meeste andere bief,71 hopeloos aan hun oude deui vasthouden. Onder invloed Trenet maakte ik mijn eerste pil later werd ik de Vlaamse Fr: Laine genoemd Ondanks al die vreemde in* den bleef Jean Walter een qutenA Vlaamse zanger, misschien de ei echte charmezanger die Vlaandt ooit heeft gekend! Cyriel Temmer» Volgende week: «Ik was een rare vogei.. Het Stekense Werk voor de groentekweek. der krijgen asperge- en cham- ren Verder rijdt er een Volkstuinen is een aktieve ver- Indien er voldoende belang- pignonkulturcn nog een aparte trisch treintje doorheen dt' eniging. Regelmatig worden stelling is wordt er een bus plaats Het is een lust voor het toonstelling, er zijn r< voordrachten ingericht over in- ingelegd op zaterdag 11 sep- oog wandelen lussen die ten van zo'n 25 minuten teressantc onderwerpen, gere- tember Deelnameprijs 300 fr uitgestrekte bloemenperken, de Gaasperplas, er nommccrde voordrachtgevers plus 9 gulden inkomgeld. Er In een duinenvallei wordt een kijktoren van 76 meter hc uitgenodigd, er worden uit- kunnen slechts 50 personen typische duinflora voorzien, en een veiling, stappen ondernomen, er is het mee. dus vlug beslissen terwijl op het zogenaamde vas- jaarlijks teerfeest. de jaarlijkse te planteneiland de vegetatie Geïnteresseerden reis enz van waterplanten via moeras- zich zo spoedig mogelij hnorm en interessant planten tot meer droogtcmin- ieder geval voor 15 juli Vorige zondag fietsten de De tuinbouwtentoonstelling nende planten kan worden be- heer Fons De Cock, geïnteresseerde leden nog naar omvat 54 ha tussen hel Gaas- wonderd. Ook kan men daar straat 69 te Stekene. De de sier- en heidetuin van mevr perdammeer en de Gaaspcr- een «leestuin» bezoeken, mei nemers vertrekken om 8 Kayser in de Hellestraat. In dam Wat de fruitteelt betreft alle publikaties op tuingeb cd aan het lokaal Schutten september volgt wellicht - per wordt een oppervlakte van kunnen worden geraad- Ie Kerkstraat, en dc tl uitzondering - nog een tweede 2.500 mJ gereserveerd voor ap- p'eegd In dc hallen is er nog komst wordt verwacht ro* ééndagsreis In Amsterdam pels, peren, pruimen terwijl een binnententoonstelling van uur. vindt dan de Floriade 1982 I 100 m: wordt toebedeeld aan dahlia's, siergewassen en plaats. Een evenement dat het «kleinfruit» Voor de groenten slechts om de tien jaar wordt groenteteelt worden 58 ver- georganiseerd en geheel ge- schillende gewassen in volle Op het tenioonstellingster- wijd is aan hdt hobby van de grond gekweekt volgens een rein zijn er speelweiden en een leden, namelijk bloemen- en uitgekiend teeltschema. Ver- «waterspeelplaats» voor kinde-

De Voorpost | 1982 | | pagina 40