Koning Boudewlln op bezoek bij Syncoglas Drie Wase laureaten Aalst zwemt (bijna) in eigen water f programmeerwedstrijd in tweede nationale Moorsel dorado voor milieuwandelaars n Cuvée de Bricqueville p WERKZAAMHEDEN OP DE OUDE VEST ZIJN GESTART De Kerels van Waas (en Dender) Se Jd' Siemens) Aalst, had ondertussen al vernomen dat men een beetje gewrongen zat met de subsidiering van het hele ding. Na veel praten, na zelfs enkele beschuldigin gen aan het adres van de toenmalige minister, be voegd voor deze materie, werd een bedrag van 60 miljoen vrijgemaakt aan subsidie. Maar dat was. en is nog steeds een belofte. Vandaar... Het spreekt vanzelf dat al deze perikelen niet van aard waren om de kostprijs te drukken. De lonen gin gen met rukken de hoogte 4^, £en parkeerplaats voor 140 auto's en 8 autobussen. in, de materialen volgden Aelbrechtlaan en de Bergekouter. de volgende punten op nauwgezet deze tendens en raad waar men startte met 84 miljoen, loopt de rekening miljoen moeten betalen, die al te kampen heeft met nu op tot 145 miljoen. Een weinig rooskleurig financiële problemen. Daarvan zal Aalst beslist 85 vooruitzicht voor de stad een verbindingsweg tussen de de agenda van de gemeente- Deze week zijn er dan toch mensen toegekomen die op de braakliggende gronden van de Oude Vest zijn beginnen graven en meten. Sommige percelen werden ondertussen afgebakend en zo hebben we de indruk dat er dan stilaan schot komt in de bouwplannen op 't Vestje. In weerwil of juist door het artikel dat we vorige week schreven over het uitblijven van de aanvang der werken? Zo groot en toch te klein Inderdaad, het nieuwe zwembad is zeer groot, of zeer klein. Het hangt er van af hoe je er tegenover staat. Het bad haalt welis waar de olympische lengte, maar mist de zo broodnodi ge breedte van de olympi sche banen. Een baan is net geen twee meter breed en volgens de olympische nor men moet die 2,5 meter breed zijn. Geen erg, want Aalst heeft helemaal geen aspiraties om ooit de Olym pische Spelen te organize- ren. Er zijn acht banen en ook dèt is ruim voldoende. Maar er is maar één bad. Geen plonsbad voor kinde ren dus of voor beginnelin gen zwemmers. Men heeft er in Aalst een ander snufje op gevonden: men kan het water op verschillende standen regelen. Handig, maar duur, en dat snufje weegt ook door in de kost prijs. Duikplanken zijn er niet. Veel te gevaarlijk, oordeelde men. Wie een bad wil gaan pak ken, moet zich natuurlijk eerst gaan omkleden in de individuele kleedkabines. Het kan ook in twee ge meenschappelijke kleedka mers. Dan komt men onder douches en door een voet- 4 - 2.7.1962 - De Voorpost ontsmettingsbad, geen overdreven weelde maar een noodzakelijkheid, om de hal van het zwembad te bereiken. Wie even verder om het hoekje kijkt, zal allicht de wenkbrauwen fronsen bij het lokaal ach teraan, dat niet wordt afge werkt. Daar komt een sau na, tenminste als men daar ooit de nodige kredieten voor vindt. Voorlopig zal die echter een droom blijven. Natuurlijk is er ook een cafetaria, is er aan weers zijden van het bad een ruim balkon, is er een optrekje voorzien voor de redders, een lokaal voor de eerste hulp bij ongevallen, een woongelegenheid voor de concierge, allemaal dingen die hard noodzakelijk zijn. Elders vindt men nog een kantoorruimte, en in de kelder werd alle appara tuur voor de verwarming, de elektriciteit en de zuive ring van het water onderge bracht. Voor wie het nog niet mocht weten, het zwembad kan je eind van dit jaar binnenstappen via het Ba ron Moyersoenspark. waar zich de ruime inkomhal be vindt. Tegen die tijd zal ook de verbindingsweg tus sen de Albrechtlaan en de Bergekouter zijn klaarge komen en rekent men er sterk op dat ook de grl beplanting een feit zal I Tot zolang mogen de sterse zwemmers zich met gerust gemoed Dendermonde, Asse] Hillegem begeven. Moorsel staat de laatste tijd qua wandelingen in het brandpunt van de belangstelling. De VVV organizeerde er ter gelegenheid van haar Pikfeesten zo te Moorsel als te Herdersem tijdens de Week van de Landelijkheid geslaag de tochten en schoolhoofd Fred Van Biesen stippelde liefst vier wandelingen uit die zowat het hele gehied van Moorsel bestrijken. Op 1 mei werd dan het VTB-Wandel- pad ingewandeld. Een bewegwijzerde trip met begeleidende brochure van de hand van Ariël Van den Bossche en verlucht door Vera Kursten en aan het gewezen gemeentehuis werd een keurig oriëntatie bord aangebracht. En nu komt WLA Werkgroep Leefmilieu Aalst, met een tocht in het kader van «na tuurwandelingen in eigen streek», waarbij de aan dacht wordt gevestigd op de leefmilieuproblematiek van «de Blekte», de «Pas beek» en «de Biezebroe- ken». Ingewandeld door een 65- tal natuurliefhebbers, on der leiding van Frans De Sadeleer en een staf met o.m. Frans Fransaer, Ro ger Hiel, Frans Janseghers en niet in het minst de stadsekologe Magda De Wolf, werd het een tocht langsheen oorden van quasi ongerept natuurschoon, doch ook langs bedreigde plaatsen. De wandeling is nauwkeu rig te volgen in de begelei dende brochure die ook heel wat geografische en historische gegevens brengt van de merkwaardige ge bouwen in dit gebied, gaan de van de Stevenkapel over Gevergem en o.m. het Monnikenhof. Vanzelfsprekend richtten de organizatorcn vooral hun aandacht aan al wat met leefmilieu te maken had. «De Blekte» is een op het grondgebied van Wieze ge legen opeenvolging van weiden en bossen, in de winter vaak drassig, doch met elk seizoen eigen char mes. De verscheidenheid aan planten en dieren die men er aantreft is onvoor stelbaar en voor klein wild is het een waar dorado. Werken aan de Pasbeek, voorzien om te worden ge kalibreerd op een breedte van liefst vier meter, zou den fantastische schade aanrichten. Honderden bo men zouden dienen te ver dwijnen en het zuiveren van het beekwater door schuren tegen de vele meanders zou worden belet. Andere blikvanger bij de wandeling was het natuur reservaat «de Biezebroe- ken». gebied dat op het gewestplan de hoogste be- scherming geniet 4 ga waar buitenverblijven fdeli vaak storende betoijvat konstrukties en afsluitiijals te vinden zijn. Een bF nengebied bij uitstek heel wat plantensooi stee vlinders, kevers, e.i spr< Tussen Pasen en Pinliïn ren is het gebied op en i mooist en ruikt men eftolk daslook van op de weg iag, U kan zich deze ket£n brochure vol wetensw ul8( digheden allerhande schaffen bij Frans De S leer, WLA-voorzitter. tionsstraat 119, te 9322 zegem, aan de prijs va fr. Van maandag 21 juni tot cn met zondag 5 september heeft tentoonstellingszaal van de Kredietbank op de Grote Mal Brussel een expositie plaats met als titel «Brussel in prer Ze is hoofdzakelijk gewijd aan historische, verdwer verdwijnend Brussel. De tentoonstelling is toegankelijk werkdagen van 10 uur tot 17 uur en op zaterdag van 15 uuri uur. Op zondag kan men er terecht van 10 uur tot 13 uur. De onderneming American Express brengt een nieuwe van 5 gratis diensten op de markt voor de gebruiker America Express Travelers Cheques bij verlies of diefsti hun reischeques Er is de annulatic van krediet- of betai ten, de toekenning van een tijdelijk identiteitsbewijs, de t« ning van een noodcheque, de bijstand in reisplannen verzending van een noodboodschap. nddem em 1 Hen "g dee kein e emi Vervolg van blz. 1 bleek dat de vorst met zeer veel bekommernis de evo lutie van onze maatschap pij volgt. Hij verheelde het niet dat hij meer dan eens een slapeloze nacht door maakt, wanneer hij denkt aan de vele jongeren die geen werk meer vinden, dat hij piekert over moge lijke stimulansen voor onze ekonomie. Koning Boudewijn wil van de werknemers zelf verne men welke mogelijkheden zij zij zien, of zij nog bereid zijn zich in te spannen, zoals hij ook van de be drijfsleiders verwacht dat zij zich tot het uiterste zul len inzetten om de werkge legenheid die er is te vrij waren en tevens uit te kij ken naar nieuwe mogelijke werkplaatsen. De vorst drong erop aan dat wij ons sterk moeten maken met doorgedreven stitstechno- logie. Dat is onze enige kans. zo opperde hij tijdens tie wordt uitgevoerd naar verschillende werelddelen. Zeer vele Europese, Afri kaanse landen, de Verenig de Staten en de landen van het Midden-Oosten zijn de voornaamste afnemers. Het produkt dat Syncoglas op de markt brengt is niet te overtreffen; het is bo vendien internationaal ge brevetteerd. Het gaat hem om een soort glasweefsel dat op verschillende manie ren wordt bewerkt en twee voorname eigenschappen heeft: het is uitermate licht en is bovendien «ijzer- sterk». Al heeft het dit gro te voordeel op ijzer, dat het niet roest en bovendien ook tegen een veel grotere hitte bestand is. Met deze glasvezelversterking kun nen heel wat dingen wor den gemaakt. Direkteur Claeys: «Het wordt ge bruikt voor de fabrikage Gouverneur De Kinder verwelkomt de koning aan de ingang van het bedrijf. van allerlei buizen, voor Burgemeester De Bruyne (rechts) maakt zijn opwachting. Recht tegenover de rijkswach- boten (zelfs mijnenvegers ter wiens hoofd net achter dal van de gouverneur te zien is, staat de man die enkele malen en vissersboten tot 50 me- «België barstriep en door de rijkswachters werd weggeleid, (bvw) Vervolg van blz. 1 Direkteur Claeys van Syncoglas neemt afscheid van de koning. Een biezonder geïnteresseerd man die veel weet», zo verklaarde de direkteur vol bewondering achteraf, (bvw) het gesprek. IJzersterke vezels Syncoglas behoort tot deze bedrijven met een doorge dreven stitstechnologie. Bijna 90% van de produk- ter lang), ski's, surfplan ken, polsstokken, vislijnen, tennisraketten, container panelen. bedrukte borden voor delen, silo's, tanks voor transport, elektrici- teitspalen en slagbomen. zijn enkele van de vele mo gelijkheden. Het materiaal is zeer sterk, veel lichter en ook goedkoop. De glasve zel die men fabriceert kost amper 75 fr. het kilogram.» Toch blijft men het daar niet bij houden. Syncoglas is toekomstgericht en werkt nu aan een nieuw procédé, waarmee men eerlang op de markt zal komen. Men rekent er sterk op dat hier mee ook weer een aantal nieuwe perspektieven wor den geopend. Het gaat hem dit keer om een koolstofve zel, die nog een hogere graad van stijfheid heeft en bovendien ook de eigen schappen van de glasvezel heeft. Nieuwe technieken, nieuwe toepassingen staan dus weer open. Tijd voor iedereen Direkteur Claeys is van oordeel dat de mensen die in zijn bedrijf werken sterk gemotiveerd werden door het bezoek van de koning. «Het is zowel voor de werknemers als voor ons bedrijfsleiders een grote stimulans geweest. Vooral na de ramp die ons begin 1980 trof. Toen zaten we letterlijk en Figuurlijk in zak en as. Gelukkig hebben we met de inzet van beide partijen, werknemers en - gevers deze kwade slag snel kunnen overwinnen. Dat alleen al bewijst dat een goede samenwerking tus sen die beide partijen kan leiden tot grootse presta ties. De 40 tot 50 mensen die in Syncoglas werken zetten zich dagelijks tot mijn grote voldoening hon derd procent in voor het bedrijf. Ze zullen zich geen enkele inspanning ontzeg gen om de werkvoorwaar- den en ook de produkten nog te verbeteren. Het is logisch dat ook de direktie geen enkele inspanning te veel vindt om het bedrijf nog meer rendabiliteit te geven. Het is hier werkelijk een harmonieus samen gaan. waarbij men zelfs nog de tijd heeft om be langstelling aan de dag te leggen voor de familiale ge beurtenissen.» Geen wonder dus dat ko ning Boudewijn die biezon der expansieve, vooruit strevende en vooral werk zame bedrijf uitkoos voor een bezoek. Vervolg van blz. 1 op in de vorm van een heuse minicomputer (waarde zowat 125.000 frank). Een prijs die, zoals de indivi duele prijzen, geschonken werd door één van de grote Belgische computerfirma's. Die prijzen overigens waren niet niks: een reis naar de U.S.A.. het gebruik van een computerterminal gedurende drie maand met bovenop een maandwedde, een informatica opleiding, van 1 maand en tal rijke geldprijzen. Maar blijk baar was die prijsuitreiking toch niet te best geprogram meerd, want vorige zaterdag wist men nog niet precies wie wat zou krijgen. De enige smet eigenlijk op een organisatie die omwille van het sukses vol gend jaar beslist wordt haald. Dc computerbedrijven dit) steun verleenden waren: 3 Burroughs, Control [j^61 I.C.L., Data General, }_be lett-Packard, Nixdorf Coijesi ters, N.C.R., Prime Col bij ters Benelux, Siemens) afd Wang Europe. lout (tuut fc, 1 scl De drie studenten aan het kollege in Sint-Niklaas die laureaat werden in de natitkp computerwedstrijd (foto delro) jj t bp. Heet wordt het bij ons eind deze maand, snikheet als we een voorspelling van <por Leuvense universiteit mogen geloven. Derhalve dient de dorst gelaafd. Afl pompwater desnoods, met bier misschien voor wie nog een handvol krisiscentips heeft. Met uitheems bier of met een drankje dat in de Vlaamse Ardennen, /tl Brusselse of West-V laanderen aangemaakt wordtNeenee, zeggen ze in 't Lai) van Waas, wij hebben ons eigen streekbier. Al weten er zo weinigen dat in a streek. De Wase brouwerijen zijn verdwenen, dat wel. Ze fungeren als distributiecei en getuigen nog, via hun bouwsels en monumenten van industriële archeologÈAl van vergane ambachtelijke glorie. De namen doen schuimbekken: De Baer in Si"* Niklaas. Seghers in Temse. Capoen in Sinaai, en dan nog een handvol in o.n Stekene en Tielrode. Vanaf 1950 brouwde'Van Goethem in Steendorp een triple-achtig bier van hofftgs gisting (6,2 graden), een schuimbekkertje dat een hergistingsproces in de fikrs doormaakt. Momenteel verdelen de brouwers van Steendorp de drank nog enkêfSSt: de brouwerij Bios in Ertvelde maakt het bier aan. De naam zou op het eerskiic gezicht doen vermoeden dat het om een exotische drank gaat Cuvée (Kup Briqueville. Maar bij nader toezien bespeur je, als je nuchter gebleven bent, di ht Briqueville de vertaling is van Steendorp. Een wat kosmopolitische omzettinm&e maar alia. feme En overigens is het Land van Waas nóg een streekbier rijk. Dinsdagavond heb I het zelf geproefd. In 1950 haalde zoon Verbeeck van de brouwerij met die naam u de Antwerpsesteenweg in Tielrode een ouderlijk recept uit de la, testte het uit 6 besloot het edele vocht verder te brouwen: de Kerel was gelanceerd, de special kristallen glazen waren al een generatie eerder ontworpen. De gisting diende j gebeuren in heel oude, houten kuipen, speciaal vervaardigd uit zeer traaggroeiend Franse eik. Maar in de zestiger jaren sloeg de ekonomische krisis al toe in het brouwersvi en Verbeeck werd, in 1966, getransformeerd tot drankenverkooppunt. De KerL van Tielrode is echter nog niet dood. Eerst zou de brouwerij Baverie uit Couillet if het Vlaamse vaatje tappen, nadien gelastte Van Roy uit Wieze zich met produceren van deze drank. En het schuimt nog, dit bruintje! De Wase toeristisch diensten en de persmensen hebben de proef proef doorstaan Ml

De Voorpost | 1982 | | pagina 4