irfelijke viering van jaar meisjesschool in Opstal jdorpse bliksemschade wordt verholpen a,!°mr «Kasteelfeesten» Jan Verniers in Madeira: morele bewapening Tandem Gorrebeeck-Vergeylen bruggepensioneerden Weer elf ontslagen bij Nobels Bedrijfsblad verdwijnt Nobels-Peelman: rode kaart voor De Bondt VU-senator Peeters interpelleerde, maar... België hinkt achterna, storten kernafval gaat door De Voorpost n hofigs haalde Opdorp de frontpagina in de meeste kranten. Een blikseminslag was ie fiers gemeld in het MPI-Capelderij, gelegen in de Opdorpse ekenstraat. Een enkMiksem» hield toen lelijk thuis in de school en verblijflokalen. Er werd een schade eersfcricht die nu op ongeveer drie miljoen wordt geraamd. Slechts een deel ervan kan ée ciupereerd worden via verzekeringen. Zodat het tehuis, dat het financieel al niet nt, di heeft, uitziet naar andere bronnen van inkomsten. Een mogelijkheid daartoe werd -.citingden in de organisatie van «Kasteelfeesten». Hiervoor wil men nu beroep doen op de reente om de feesten te helpen financieren en materieel te helpen dragen. i am u uit peciai •nde <eient ook telefonisch kontakt op nemen om toezeggingen te doen via het nummer 052/ 33.26.71. Mogelijks wor den zelfs verenigingen be reid gevonden om mee te komen helpen. Men krijgt nog ruim de tijd een voor stel in die zin te bespreken tijdens bestuurs- of leden vergaderingen. want voor het 20 augustus is verlopen er nog ettelijke weken. Wel werd reeds de toezeg ging verkregen van het le rarenkorps van de gemeen telijke avondleergangen. Intussen kan men ook reeds tijdens Opdorp-Jaar- markt (maandag 5 juli) het jongenstehuis steunen door in het kasteel even de dorst te lessen of een kleine hon ger te stillen. (Ivd) Trpse ]t de financiële dood- t <t gaf, was de spreek- iven jdelijke druppel die betoifvat deed overlopen, 'luiti^ls zovele tehuizen in moer zorgde in de pers wil park. Ze programmeerden men nu deze ongelukkige reeds een barbecue en een \enhout. Het MPI de Capelderij uit Buggenhout. Dit kasteel doet thans dienst als jngcentrum. Het gaf meteen ook zijn naam aan de Kasteelfeesten die dit jaar voor de ïerste maal worden gehouden, (v) blikseminslag, die aan MPI-Capelderij (het jongenstehuis) geschiedenis aangrijpen om vedettenparade. Graag wil- als kapstok te dienen voor den ze bekomen dat alle feestelijkheden. De op- ingrediënten van de feesten brengst van deze «Eerste gratis ter beschikking zou- Kasteelfeesten» zou inte- den gesteld worden. Een graal besteed worden aan feesttent kon reeds beko- en b| verzorgingssektor de herstelling van de toege- men worden via de Natio- >tekj)t ook deze instelling brachte schade. De naam nale Loterij, de tuinbouw- ds groeiende liqui- van de komende feestelijk- veilingen uit Mechelen en iblemen. De dag- heden dient gezocht in het St-Truiden zorgen voor het welke uitgekeerd feit dat het MPI-Capelderij op len door het ministerie onderdak heeft gevonden fruit en de groenten. Nu zoekt men nog winkeliers. ►olksgezondheid liggen in wat men te Opdorp «het groothandelaars of gewoon de voorschotten kasteel» noemt, een groot overigens ook te oud herenhuis Uitgekeerd zodat de in- prachtig park. ni van de noodzakelij- Sinds enige tijd bereiden vlees, drank of financieel Dingen zwaar doorwe- enkele verantwoordelijken willen steunen partikulieren die een bij een drage willen verlenen, on der de vorm van houtskool. Zowel in de militaire kommissie als tijdens de bijeenkomst van de plenai re vergadering van de Na- vo-assemblée in Madeira heeft de Sint-Niklase Volksunie-volksvertegen woordiger Jan Verniers op gemerkte tussenkomsten gehouden. De bijeenkomst vond plaats van 27 mei tot 1 juni, de Sint-Niklase ad- vokaat en tegelijk luite nant-kolonel bij de infan terie was daarheen door zijn partij afgevaardigd. Zijn pleidooi voor more le en psychologische bewa pening liever dan voor de materiële wapens werd ge- nuanceeid met deze stel ling: aktie voeren tegen de kernraketten alléén is zin loos. absurd of huichelach tig; ook de andere bewape ning moet worden aange pakt. Verniers argumenteerde dat het de vrede dient, elk volk zijn eigenheid te ge ven. Dan zouden er naar zijn oordeel geen proble men zijn in het Midden- Oosten. Afghanistan. Po- Jan Verniers len, Baskenland ot Vlaan deren. Eerder al, in een beleids- dokument voor zijn partij, had Jan Verniers crop aan gedrongen. het Belgisch le ger in enerzijds een Vlaam se en anderzijds een Waal se afdeling op te splitsen, waarmee ook weer die ei genheid van elk volk wordt geaksentueerd. Op 11 juli zou men dan probleemloos in legerkringen de Vlaamse Leeuw kunnen doen wap peren en het Vlaamse volkslied spelen. :ter,|De wetgeving is zo uit de raad van beheer nu Op 20 augustus verwacht j|f (J0 t)T6S V00T }322(K*ei"d dat strikt nood ijke feestelijkheden js vaTJKC personeelslasten Voorzitter L. Van Gerwen. Ivoorzien werden. Dit erevoorzitter E. Roosen. duwt een tehuis als ondervoorzitters Dr. Capelderij» terug in Goossens en René Vereth. cenaat. Enkel dank- (één van de «Collega's» weet je nog wel!) sekrctaris R. Van Nieuwenhove. af- empen. Zeker nu een gevaardigde-beheerder een bijkomende Manu Vereth (Jomme Dockx) en direkteur Ceys-" sens doen nu een oproep I deed men te Opdorp aan de bevolking om hen te zodat dit geen nieu- helpen de feesten te doen on van inkomsten kon slagen. Ze voorzien een ftenen. Aangezien de grandioos feest op vrijdag fetninslag voor veel ru- 20 augustus in en om het jaanvaarde giften kun- nl de financiële putten lenlast veroorzaakte, omspringen met men 2.000 aanwezigen in het Kasteelpark. De voor verkoop van de toegangs kaarten is reeds gestart. Sa men met het ticket (400 fr.) krijg je bonnetjes voor de barbecue (drie verschillen de soorten vlees) vier kon- sumpties en een ingangsbil jet voor de artiestenshow. De showmensen komen eveneens gratis. Wie nu reeds wil steunen kan dit doen via het reke ningnummer van de Vrien denkring Jongenstehuis 446-3511551-97. Men kan Sedert I april 1976 werd gestart met een nieuw onbekend stelsel, nl. het wettelijk brugpensioen. Spoedig werd dit brugpensioenstelsel goed onthaald bij de in aanmerking komende werknemers uit alle sektoren. ACV-vrijgestelde Patrick Gorrebeeck speelde dadelijk in op de vraag naar degelijke en volledige informatie bij de geïnteresseerden. Sinds mei 1976 leidde hij een maandelijkse voorlichtings vergadering in het Gildenhuis te Sint-Niklaas. Meer dan 1.100 kandidaten boden zich op deze vergaderingen aan. Zelfs leden van het ABVV en LVB waren op post. De verstrekte informatie en voor velen gemakkelijker Dit antwoorden op konkrete vra- maandelijks initiatief werd gen maakten de beslissing bij door de kandidaat-bruggepen- het afweeen van de beslissing siofieerden zeer op prijs Opstal een hartelyk dorpje is werd opnieuw bewezen tydens het voorbije weekend ningen van de kinderen en daad de twee lokale scho- I de hele gemeenschap kwam opdagen om mee te vieren met de 75-jarige oude schoolfoto's brachten len zal blijven steunen, Iqesschool. In een vorige bydrage schetsten we reeds de historiek van deze meteen sfeer in de feest- door dik en dun! fsgebonden school. Tydens de viering kwam duidelijk tot uiting dat de school een zaal, voorzover dat nog no- (lvd) Itsje veroverde in het hart van alle Opstallenaren, niet In het minst door de dig was. want uit alle reak- rordt jgnning die voor de jaren heen door de personeelsleden werd opgebracht om de ties bleek dat Opstal inder- doI leefbaar te houden. en did iren: 1 o, fnen ,ra|. besi viering rond het 75- bestaan van de Vrije rf Coljesschool te Opstal e Co| bijafdeling' van de la mmens- afdeling van het Bug- joutse St.-Vincentius- tuut) werd ingezet met 1. Mis rond het thema (IS school met een hart». J werd een prachtige iienng waarin een op- «elijke inbreng van de i>J».ren werd genoteerd. de eucharistieviering lelden zich vele sym- iten in de zaal To- Ze werden verwei door Rita Van Dam- lie de 75 jaar dienst- 'igheid van de perso- :den belichtte. E.H. geestelijk direkteur St- Vincentiuskloos- leenschap dankte de voor het vertrou- dat ze stellen in het liek Onderwijs. Hij Irukte het belang van ijkschool in een lande- gemeente en had len van lof voor de verstandhouding die ifl/fokp gemeentelijk vlak kt tussen de vrije en eentelijke scholen, jfdinspekteur Windey pe enkele herinnerin- pp. Hij kent de school fers niet enkel als in- fielid, maar ook om- I van zijn Buggenhout- van Jkomst. Hij wijdde uit de opvoeding voor centfo en had het ook •ai, fa Lan deugden die moeten benadrukt worden: levensmoed, ge- duld, bescheidenheid over jÊÊf *Sgjl vanwege de inspektie en A vroeg ouders trouw te j jubilerende school. Gelukwensen kwamen er eveneens van schepen Stal- I laert en burgemeester De I Landtsheer, beiden speel- I op elkaar en f gingen samen de humoristi- Wfk W sche toer op. Schepen Stal- W |B| J J| f laert kon ook herinnerin- mÊ f", jm. -4-4 gen ophalen. Met recht be- ePs*/ schouwde hij zich als oud- Buggenhout. De Vrije Meisjesschool van Buggenhout-Opstal vierde haar 75-jarig leerling aangezien hij de bestaan. Na de eucharistieviering werden de zusters hartelijk welkom geheten op een kleuterschool bezocht. Hij akademische zitting, (v) hechtte belang aan de - kleinschaligheid van het schooltje waarbinnen per soonlijke opvang nog mo gelijk blijkt. De burge meester van zijn kant had oog voor de wisselwerking die er bestaat tussen de school en het parochiaal le ven te Opstal. Dankwoorden werden na dien uitgesproken door zuster Gertrude. Ze werd tijdens verschillende toe spraken bewierookt en wil de de dankwoorden door geven naar anderen. Tijdens de viering werden de bindteksten verzorgd door Magda Lambrechts, die de hoop uitsprak ook het 100-jarig bestaan te D mogen meevieren Teke- Buggenhout. Burgemeester De Landtsheer was de charmante gast op de akademische zitting, (v) De Voorpost - 2.7.1982 - 5 Terwijl er volop gedokterd, gesleuteld en geschermutseld wordt naar de redding van de Sint-Niklase metaalkolos Nobels-Peelman toe, waait een met sociale ellende doordrenkt bericht de redaktie binnen: vorige week maandag werden bij NP vijf bedienden en zes kaderleden de laan uitgestuurd. Naar verluidt zou het om de laatste «lichting» te ontslagen personeelsleden gaan. althans: zij die nu bij Nobels aan de slag gebleven zijn kunnen, èls het bedrijf al gered wordt, «gerust» zijn tot 1984. Tot dan zouden géén afdankingen meer gebeuren om strukturele of ekonomische redenen. Met het wegvallen van deze elf mensen sneuvelt ook het zo verdienstelijke house- organ ofte firmablad Nobels' Post. dat in april jl. zijn vijftiende jaargang volmaakte. Toch zijn de kleurenkaften voor de nummers van juli en oktober al drukklaar of zelfs afgewerkt, die kunnen blijkbaar de prullemand in. Voortaan zou enkel nog sporadisch een gestencild blaadje verschijnen. Eerder had men het. in het saneringsplan, over een afslanking van het firmablad: minder pagina's, het zou een besparing van een kwart miljoen per jaar betekenen. En plots maakt men korte metten met (te?) luxueuze, maar vooral van de interne weetjes, boeiend fotomateriaal en gegevens over het wereldwijd reilen en zeilen van de firma uitpuilende orgaan. Een verarming, vind ik: dit blad droeg op vakkundige wijze bij tot het versterken van het kloeke imago van de Wase metaalreus die inmiddels van z'n voetstuk is gehaald, het legde ook een band tussen de werknemers. En het had. in het Land van Waas, zijn gelijke niet. ook al verscheen het dan niet zo frekwent als De Zaat van de Boelwerf. Voor Jozef Smet, technisch tekenaar eigenlijk, maar van bij de aanvang met hart en ziel begaan met het blad. is het uit: hij ook werd in vooropzeg (liefst twintig maanden) geplaatst, een stukje van z'n levenswerk brokkelt af. Kon hij met élders in het bedrijf opnieuw tewerkgesteld worden? En vooral: kon men bij Nobels niet werk maken van de oprichting van een «dienst pers en voorlichting» (die er nu niet is) en daarin bijv. de mensen die in eerste instantie met de realizatie van het bedrijfsblad te maken hadden, heropvissen? (w.v.) De Sint-Niklase CVP-senator Ferdinand De Bondt rijdt over de tongen. Van die van zijn eigen partij (hij ging niet akkoord met een lijstduwersplaats voor oktober maar eiste de tweede plaats op de CVP-lijst op). En van die van de Socialistische Partij. Volgens de SP-Waasland verdient senator De Bondt de rode kaart inzake het Nobels-dossier. De SP-Waasland vindt dat De Bondt «op smerige wij ze de SP heeft nagetrapt» in een advertentieblad «omdat ze het had aange durfd de door elkeen er kende flagrante beheers- fouten van de vroegere di- rektie aan te klagen». Nog volgens de Wase socialisten mist De Bondt het vermo gen tot samenwerken, ook al omdat hij afstand nam van de solidaire akties van de Wase parlementairen (u herinnert zich dat de SP samen met de VU een al ternatief reddingsplan voor Nobels naar voren schoof). Volgens de SP heeft Ferdi nand De Bondt «meer in teresse gehad voor de ver dediging van de Nobels-fa- milie dan voor de Nobels- werkgemeenschap». Tijdens de bijeenkomst van het arrondissementsbe- stuur van de Wase SP had men het uiteraard niet al léén over de CVP-senator. Men handelde er over de tewerkstelling in de regio. Over Nobels dus ook. en in dat verband wordt er bij de nationale regering op aan gedrongen. snel werk te maken van de Sidmar-hol- ding die nodig is om tijdig de door de Vlaamse rege ring uitgewerkte reddings operatie voor Nobels te realizeren. Men wil dat Eu roparlementslid en partij voorzitter Karei Van Miert stappen onderneemt bij de Europese Kommissie «om de diskriminatie inzake staalprijzen ten voordele van de Belgische staalver- werkende bedrijven aan te klagen en te doen ver helpen. Bekommerd is de SP- Waasland verder over de wedertewerkstelling van de Cockerill-arbeidersDe vooropgestelde datum van 1 augustus nadert met rasse schreden, maar de regering draalt, aldus de SP. Bekommernis ook omtrent de toekomst van Gonzalez- Cock in Lokeren. De nieu we G-C-direktie verdient een kans om het bedrijf nieuw leven in te blazen, zegt de SP-Waasland. Be halve de NMKN. het Tex- tielinstituut. de GIMV en de Vlaamse deelregering moet ook het privékapitaal een extra inspanning leve ren om het bedrijfskapitaal opnieuw samen te stellen, zo stelt de SP-Waasland. (w.v.) Vorige week hebben we in dit blad reeds melding gemaakt van de interpellatie van VU-senator Walter Pee ters over het storten van kernafval in zee. Peeters staat met zijn protest niet alleen. Vorig jaar heeft (Kik de Sint- Niklase afdeling van de Verenigde Aktiegroepen voor Kernstop tegen het dumpen van radio-aktief afval gepro testeerd en dat gebeurde toen naar aanleiding van een nieuw transport naar de haven van Zeebrugge. Dat gebeuren heeft overi gens veel ruchtbaarheid gerke- gen en niet in het minst door het optreden van de ordedien sten. die zich geroepen voel den om na afloop van een ludieke aktie daar aan de kust voornamelijk jonge betogers uit een plaatselijke herberg te 'trommelen'. Feit is in elk ge val dat het dumpen van kernaf val één van de meest bekriti seerde aspekten blijft die aan kernenergie zijn verbonden. Voorstanders van kernenergie schermen steeds met argumen ten dat het hier zou gaan om afval met lage stralingsdosis sen. dat die dumpingen gebeu ren onder streng toezicht en volgens bepaalde regels, maar toch zijn die ondernemingen niet van risiko ontbloot. Trou wens, het beleid dat België voert inzake het dumpen van kernafval hinkt flink achterna in vergelijking met de meeste andere Europese landen, die definitief van dumping-opera ties hebben afgezien. Ook de V.S. zijn ermee gestopt, al waren die er wel ai sinds 1946 mee bezig. Om het dumpen van kernaf val te reglementeren en onder bepaalde voorwaarden te doen verlopen, werden op initiatief van verschillende landen en het Agentschap voor kerne nergie van de Oeso evaluatie studies uitgevoerd. De eerste operatie die volgens deze kri- tena en werkwijzen werd uit gevoerd. dateert van 1967. Sinds 1978 worden de opera ties uitgevoerd onder de ver antwoordelijkheid van de na tionale overheden maar onder internationaal toezicht, zoals werd ingesteld door het besluit van de Raad van Oeso van 22 juli 1977, waarbij een multi laterale overleg- en kontrole- procedure werd ingesteld voor het dumpen van radio-aktief afval in zee Onder toezicht van de Nuclear Energy Agency werd er tussen 1967 en 1979 niet minder dan 65.085 ton ge- konditioneerd afval in zee ge stort. Ons land heeft in 1960 de eerste dumping uitgevoerd en het ging toen om 284 ton In de loop van de daaropvolgen de jaren bleef die hoeveelheid voortdurend stijgen en in 1971 zaten we al aan 1.768 ton, in 1973 aan 2.296 ton. in 1978 3.671 ton en in 1980 werd er ruim 3.500 ton afval aan zee 'toevertrouwd'. L.V.B. gesteld. Zodra in april 1982 de ACV- vnjgestcldcn Patrick Gorre beeck en Julien Vergeylen kennis namen van de nieuwe intenties en nieuwe maatrege len van de regering inzake het aanbrengen van wijzigingen aan de berekeningswijze van het brugpensioen en de fiskale aanslag aarzelden zij niet scherp te reageren en tussen te komen bij hun politieke vrien den en hun nationale verant woordelijken van het ACV Deze kritiek werd ondertussen ernstig genomen. Deze week kregen zij bevestiging dat op een aantal beslissingen werd teruggekomen om de diskrimi natie op te heffen tussen de bruggepensioneerden van vóór en na 1 april De vermindering van 4op de werklozenver- gocding (nettomaandinkomen te delen door 26 i.p.v. 25 da gen) en de 6c/c vermindering in geval van samenwoning wordt opgeheven. Hierdoor wordt el ke diskriminatie met brugge pensioneerden van voor 1 april weggewerkt. Ten onrechte had de regering gemeend, dergelij ke inleveringsmaatregelen te moeten nemen voor deze groep van werknemers. Er werd geen rekening gehouden met de sociale en morele moti vering van vele bruggepensio neerden. nl. hun arbeidsplaats afstaan om jongere werklozen een kans tot arbeid te geven. Deze humane motivering en houding van deze bruggepen sioneerden verdient waarde ring en aanbeveling en hoeft niet ontmoedigd en financieel afgebroken. De bruggepensio neerden gingen immers in op de regeringsoproep: solidair zijn met de zwakken in onze samenleving. Oud© Vest 34 te 3330 Dendetmonde Tel. 052/2140.60 H. Heymanpietn 16 te Sirrt-Nada» Tei.*031/76.43.54 Pontstraat 64 te Aalst Tel. 063/70.41.19 Staf Dewachfer. Mark De Backer en Wouter Vtoebergh VvrentaeoorcMfpce uitgever: D. Oe Cuyper Oude Veet34 te Dendermonde Uitgeven Oe Cuyper Oude Veet 34 te 9330 Deodemwnde Tel. 052/21.40.60

De Voorpost | 1982 | | pagina 5