-!S!Ü ■u H. Hartinstituut van Moerzeke wint nationale wedstrijd! Weldra drug-opvangcentrum gin Sint-Niklaas? III lUlll 'IIII fff fff iALSTERSE KLAAROVERS o, BURGEMEESTER LOOFT VERANTWOORDELIJKHEIDSZIN aar nationale jtuurbeschermingsdag «Schat van Bapaume» is van Mespelare de Ouders van drugverslaafden bij minister De Wulf Odilon Van De Sype gehuldigd door Rotary Daensfonds met ontwikkelingsprojekt «Haïti» De Voorpost - 2.7.1962 - 7 «t 181 SU M' I peno4/y; £>e Aalsterse klaarovertjes werden door het stadsbestuur ontvangen, (per) gustui 2 jaf spt entelitf als de voorgaande jaren werd ook nu de jongste «lichting» Aalsterse klaarovers op drage tot de oplossing van aat stadhuis ontvangen en kreeg ze een brevet voor een jaar onberispelijke staat van het verkeersprobleem, ont- enst. Zoals hun voorgangers speelden ook deze verkeersbrigadiers het voor het derde vingen volgende klaarovers jonpenvolgende jaar klaar hun dagelijkse taak een heel schooljaar lang zonder ongeval te het welverdiende brevet: .tfrengen' St.-Maartensinstituut ;nod4rgemeester Louis een schoolbevolking van jaar hun rol als waardevolle Esplanade: Carlos ^atmeseleer had woorden 24.000 kinderen en jonge- partners van de politie. Baeyens, Kris Bisschop, hdatij) lof voor hun verant- ren orde te scheppen in de Negert scholen stelden ruim Gunther Coppens, Guy nemjordelijkheidszin. Deze verkeerschaos van de pie- 130 leerlingen ter beschik- Couchie. Koen De Coo- rechttgc mensen tussen 12 en kuren. king. Op die wijze zorgden man, Wim Delait, Wouter k Bojaar hebben het bewijs Aalst heeft dat probleem zij via hun verkeersbriga- De Naever. Sven D'haese- Jeverd dat zij een belang- aangepakt door struktuur- diers voor een verkeersop- leer, Alain Duwé, Nico 8 e4e rol kunnen spelen bij planning, een studie van leiding die niet alleen bij de Macharis, Steven Ponnet, Sn n[beve'l'8en van hun k°'~ het openbaar vervoer en schoolgaande jeugd, doch Gert Schatteman, Yves nen ife's-schoolgangers tegen het laten uitvoeren van een ook bij de automobilisten Smekens, Filip Sonck, Filip °P <1 verkeer. uitgebreide verkeersstudie. zijn uitwerking niet heeft Van Audenhove, Renaat Ien It is inderdaad geen sine- Bij dit alles spelen de klaar- gemist. Van Daele. Peter Van den 'J^nre om in een stad met overs in Aalst sinds drie Voor hun waardevolle bij- Berghe, Mario Van den dat in| ip w< gest; it lanj ten w i ko :hap {,g, Malmédy wordt op zon- 19 september de 29ste tonale natuurbescher- ;sdag georganiseerd, ma's zijn «de rekrea- Iruk op de natuurgebie- i» en «grensoverschrij- id natuur- en milieube- :r». Vanuit het Land van as organiseren de mi- ferenigingen gezamen- een busreis. Men kan c door 250 frank over te rijven op rekcmngnr. 000-0105608-72 van Wiele waal-Land van Waas- Noord, p.a. M. Van Puym- broeck, Recolettenlei 26, 2782 De Klinge. Informatie bij T. Van der Gucht, (031)70.68.27. Tot 5 sep tember kan er worden inge schreven. In Sint-Niklaas wordt verzameld om 7ul5 nabij het stadhuis. Die dag wordt er in Malmédy uiter aard ook gewandeld. (wv) In 1607 werd in Mespelare (nabij Dendermonde) een schat met 1500 goudstukken van Marcus Aurelius en Faustina gevonden. Maar in «Revue du Nord», boekdeel 43 nr. 251 van 1981. wordt een numismati sche bijdrage gepubliceerd over een schat die in Bapaume zou gevonden zijn in 1604. Enkele histori ci slaan de bal mis sedert 1865. toen in het Noord franse Bapaume muntstukken werden gevonden en die werden dan vergeleken met de munten uit Mespe lare. De kleine gemeente uit onze regio laat niet aan zijn schat tornen. Een en ander werd gesignaleerd in de jongste uitgave van Vobov-info, de kroniek van het Verbond voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen. |Men praat er niet zo graag openlijk over. Men geeft mdenhet niet zo vlug toe. dat men er ook bij ons mee l jol «zit». Men denkt maar al te graag dat de «drugpro- :n: jblematiek» enkel in de grote wereldsteden voor- zevjkomt én in Amerikaanse t.v.-films. Wanneer je er ij na dus zelf niet op de een of andere wijze bij betrokken lerbejbent zou jc inderdaad de indruk krijgen dal er geen I) hal drugvuiltje aan de lucht is. Niets is eigenlijk minder genopaar. De laatste weken hebben we ons licht zo wat den j 'inks en rechts opgestoken en we kwamen tot de en j vaststelling dat er zelfs heel wat aan de hand is. de h| Tijdens de informatie- en debatavond van 24 juni jl. ielrojbv. ingericht door de Socialistische Vrouwen van Sint-Niklaas, werd er door een panel bestaande uit Gilbert Carette. ex-assistent van prof. Ghijsbrecht van de R.U.G., Jacques Nichols, advokaat. assis- tent van prof. Calewaert en medewerker van volks ter} vertegenwoordiger Luc Van den Bossche. Laurent Je StjBurssens, direkteur van het S.A.S. te Dendermon de, en hoofdkommissaris Van den Bulcke van de Sint-Niklase Politie, zeker géén blad voor de mond genomen. Naast het informatieve en het juridische -inst4aspekt werd er vooral gewezen op de bijna niet- bestaande opvangcentra voor drugverslaafden in ons land en werd vooral ook de onverantwoorde en stee lakse mentaliteit aan de kaak gesteld van een groot aantal huisartsen en apothekers die maar al te gewillig zijn bij het voorschrijven en uitreiken van chemische drugs. Volgens hoofdkommissaris Van den Bulcke is het grote knelpunt dat Sint-Niklaas zo gunstig gelegen is tussen de Nederlandse grens en Antwerpen. Drugs zijn in Nederland veel makkelijker te krijgen én ook veel goedkoper. Daarbij komt dan dat Sint- Niklaas een typische scholenstad is met zowat 18.000 leerlingen. Het is vrijwel onmogelijk om preventief te werk te gaan. Hij legde echter vooral het aksent op de alcoholverslaving bij de jongeren. Die zal inderdaad ook wel het hoogst liggen, maar aan deze vaststelling is eigenlijk weinig positiefs te koppelen. Laurent Burssens was het daar echter niet mee eens en stelde dat Sint-Niklaas tenminste duizend zware drugverslaafden telt én dat er ook al gevallen bekend zijn van jeugdprostitutie. Het is echter wel t rui eken n «b iuste iog ge he in St r 3 ha erd él m :nke eent pklei schij in d lebet typisch dat men ondanks alle goeie wil van verschil lende politiemensen ook van overheidswege het drugprobleem lijkt te willen minimaliseren. Tijdens het debat achteraf kwamen er heel wat emotioneel geladen reakties uit de zaal vanwege enkele ouders van drugverslaafden. Uiteraard zijn deze mensen het best geplaatst om deze problemen in al hun facetten naar voren te brengen. Zij zijn eigenlijk de meest trieste slachtoffers van de slacht offers. Zij botsen dagelijks tegen muren van onbe grip en een schrijnende isolatie. Zij willen hun kinderen behandeld zien als zieken die recht heb ben op een juiste therapeutische aanpak, die ze nu zeker niet krijgen in de gevangenissen of in de psychiatrische klinieken. Ten behoeve van deze ouders en verwanten is men vanuit de Bond Moyson nu gestart met een zelf hulpgroep die maandelijks zal bijeenkomen. Ou ders die in de problemen zitten en erover willen praten kunnen kontakt opnemen met André Van Raemdonck. maatschappelijk assistent. M.S.D.. Regentiestraat 55 te Sint-Niklaas. tel. 76.36.21 of 77.18.02 en met mevr. Perriens-Bellekom. ouder van een ex-drugverslaafde. Zonnestraat 103 te 2770 te Sint-Niklaas, tel. 77.06.19. Ten behoeve van deze ouders kon Laurent Burssens nog meedelen dat een werkgroep onder leiding van volksvertegenwoordiger Freddy Willockx een ont werp klaar heeft om aan minister De Wulf voor te leggen omtrent het oprichten van een krisis-, op vang- en begeleidingscentrum te Sint-Niklaas. Dat het deze ouders ernst is bewezen ze reeds door de spreekwoordelijke koe bij de horens te vatten, in dit geval minister De Wulf. die vorige vrijdag 25 juni jl. een bezoek bracht aan het O.C.M.W. en aan het Gezondheidscentrum van de Bond Moyson. Een afvaardiging is persoonlijk bij de minister gaan aandringen om het ontwerp ernstig te nemen en prioritair te behandelen omdat de nood eraan werkelijk heel ernstig en dringend is. Hopelijk hebben ze Zijne Excellentie even erg van deze noodzaak kunnen overtuigen als ze het ons deden. (F.G.) Bremt, Yves Van den Bremt, Hans Van der Stock, Kris Van Vaeren- bergh, Piet Verschelden. Gemeentelijke Lagere School - Hofstade: Paula Ayad, Luc Buys. Gunther Cauchie. Peter De Bruyne, Danny D'herde, Geert Dierx, Alain Engels. Tom Maes. Bart Mornae. Bart Reynaerts, Frank Roels, Michiel Sonck, Benny Van Beveren, Geert Van Exter- gem, Filip Van Hauwer- meiren, Davy Van Impe en Eddy Van Extergem. Sint-Maartensinstituut humaniora - Aalst: Geert De Kegel, Karei De Troch. Christof Dutilleux, Koen Govaert, Mare Meuleman. Stijn Meuleman. Alain Pa- rewijek. Steven Parewijck, Bart Scheerlinck. Jos Schockaert. Luc Scho- ckaert. Pascal Ringoot. Erik Tackaert. Eric Uyt- tendaele. Peter Vanvolsem en Dirk Vinck. Sint-Maartensinstituut Raffelgemstraat: Hendrik Bocqué. Johan Claus. Dirk De Schepper. Kris Van Damme. Pascal Van de Meersche. Gunther Van- derborght. Marc Van dei Haegen, Johny Van dei Meirsch, Philippe Van Ti chelen. Stephan Vanwin- gene. St.-Jozefskollege - Aalst: Frank Blomme Filip Calle- baut. Roel Coppens. Erwin De Bock. Michel De Geest. Alain De Hemptin- ne. Peter De Poorter. Frank De Simpel. Kris De Winter. Pieter Du Caju. Dylan Casaer. Yves Huys. Hans Redant. Walter Siau. Wouter Suys. Kenneth Van Belle. Ronald Van den Borre. Stephan Van Lent, Mohammed Zouina. San- dro Matthijs. Sint-Maartensinstituut Moorselhaan: Bart Bee- rens. Steven De Backer. Paul De Bock. Ann De Leeuw. Ulrich De Neef. Chris Lanckman. Tom Le- roy. Michèle Ringoot. Sas- kia Schollaert, Joke Sie- rens, Bart Van Sinay. Sint-Vincentiusinstituut Aalst: Ann Bourgeois. An De Nil. Chantal De Neef. Nathalie Francois. Angeli- ki Livadas. Hilde Lornoy. Hilde Redant. An Ros kam, Chantal Smekens. Noëlle Steleman. Anja Van Brabant. Sofie Van den Steen. Vanessa Van der Eist, Saskia Van Neck. Ann Verspaille. Stedelijke Lagere School - Herdersem: Nancy Boe mans, Conny De Meers man. Eddy De Meersman. Maddy De Meersman. Ronny De Meersman, Kathleen De Wolf, Nancy Everaert, Kris Perreman. Maddy Van Gijsegem, Helga Van Hauwermeiren. Rijksbasisschool - Erembo- degem: Kris Arijs. Andy De Greve. Ilse De Schrij ver, Sabine Gossey, Anja Hameryckx, Petra Mortier, Dirk Sonck. Anja Uytter- sprot, Guy Van de Velde, Ilse Vertongen. (ct) De Rotariërs van Dendermonde hebben de ge woonte om ieder jaar een speciale vermelding te verlenen aan iemand uit de streek die zich bijzonder heeft ingezet voor dienstverlening aan de gemeen schap. Deze verdienstelijke personen zijn verant woordelijken van allerlei verenigingen en bewegin gen die daarom niet alleen sociaal maar ook kultu- reel gericht zijn. Vorig jaar ging de vermelding «Dienst aan de gemeenschap» naar Ridder Emmanuel Schellekens, in de Denderstede welbekend. Dit jaar werd de h. Odilon Van De Sype geerd om zijn vele taken als sociaal en kultureel werker. De h. Van De Sype is aktief in zowat vijftien verschillende groeperingen, waarvan hij zich volledig ten dienste stelt. Vele jaren reeds is hij niet alleen de plaatselijke maar ook de regionale en provinciale voorzitter van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, een ver eniging waaraan hij een belangrijk deel van zijn vrije tijd heeft gespendeerd. We kennen hem ook nog als voorzitter van de Koninklijke Rederijekers- kamer De Leeuwerckenaers, als aktief lid van de Oudheidkundige kring en bijvoorbeeld als beheer der van de Sint-Blasiuskliniek. Te veel om allemaal op te sommen, vertelde ons de burgemeester van Buggenhout, die tergelegenheid van de huldiging de toespraak had gehouden. «De h. Van De Sype, vertelde hij verder, wist de perfekte kombinatie te vinden om veel aandacht te besteden aan zijn groot gezin, maar ondertussen toch ook het welzijn van de medemens niet te vergeten. Hoewel hij grootse dingen heeft gedaan, is hij een nederig man gebleven, die liever niet in het zonnetje wordt gezet.» De h. Van De Sype is nu al een goed stuk in de tachtig maar blijft nog steeds even aktief. Rotary heeft een goede keuze gedaan, (mdb) Blij verrast waren de leer lingen van het tweede jaar «kantoorwerken» van de H. Hartschool te Moerzeke toen zij van de zuster ver namen dat hun klas de eer ste prijs had gehaald van alle Nederlandstalige scho len die hadden meegedaan aan een wedstrijd, georga niseerd door de «Vereni ging van de vrienden van de historische dienst van de krijgsmacht». Deze vereni ging had met medewerking van het ministerie van na tionale opvoeding en Ne derlandse cultuur de scho len aangesproken om deel te nemen aan een soort wedstrijd waarin de jeugd een beschrijving moest ge ven van de eigen streek. Onder begeleiding van een leerkracht werd dus door de ganse klas een dossier samengesteld over de eigen gemeente. Naarmate de leerlingen eraan werkten, ervoeren zij dat met een dergelijk pro- jekt heelwat gepaard gaat en dus moesten vele leer lingen hun vrije uren opof feren om alles tijdig gereed te krijgen. Er moest im mers zoveel getekend, ge schreven en opgezocht worden. Ook in de lessen van actualia en daktilo werd eraan verder gewerkt. Het winnende dossier kreeg de titel «De Schelde en haar dijken». Uiteraard werd daarin de Schelde be schreven, niet alleen realis tisch maar ook poëtisch. De fauna en de flora van de oevers kwamen aan bod en de geschiedenis van de scheldedorpen Moerzeke en Kastel werd grondig uit gepluisd. De historiek van de kerken en het kasteel werd uit de doeken gedaan naast een beschrijving van het klooster, de grafkapel van Priester Poppe en de schipperskapel. In het Moerzeekse is men gewoon met het water te leven en dus hangt het dorpsleven nauw samen met de dijken en de overstromingen. Uit eindelijk werd gewezen op de vervuiling van de Schel de en de middelen om daaraan te verhelpen. De leerlingen van het twee de jaar kantoorwerken kre gen als eerste prijs een Tandy TRS-80 (computer) en 5000 fr.. plus voor elk een boek ter waarde van 1000 fr. (mdb) Hamme. Het tweede jaar kantoorwerken van het Heilig Hart Instituut won een eerste prijs en kreeg daarvoor een videorecorder als geschenk. Voor de leerlingen was er bovendien een prachtig boek. (vh) Zowat in alle Priester Daenskringen in het hele Vlaamse Land, en hun aantal groeit gestadig, wordt geijverd voor de realizatie van een projekt in Haïti. Mechelen, Erpe- Mere, Aarschot, Kortrijk en Waregem kwamen reeds aan bod. Burst, Brugge en Mechelen leggen eerlang een aktiedatum vast. Volgens Pater Lannoo dekt de Haitaanse vlag. halfrood en halfzwart de ware la ding; zwart duidt op de on beschrijfelijke armoede, rood op de verschrikkelijke repressie. Het tropisch klimaat met brandende zon, gutsende regens en orkanen en ver der ontbossing, erosie, schrale grond en gebrek aan grondstoffen en wegen verplichten de Haïtaan tot een voortdurende strijd om te overleven. Als zwarte slaven worden ze verkocht van 440 fr. «per stuk» en behoren als lijfeigenen aan de plantage toe waar ze lijden aan ondervoeding en ziekten. Uitbuiting, onder drukking, korruptie legden het volk volledig lam. 85% van de bevolking is onge letterd en werkloos. Dui zenden nemen de grootste riziko's om 's nachts in vis sersschuiten en vlotten te ontsnappen. Ze worden echter regelmatig terugge stuurd... In de hoofdstad Port-au-Prince werden ze naar de rand van de stad verwezen, ironisch genoeg «Brooklyn» genoemd. Eén grote modderpoel, één vuilnisbelt van zowat 20 ha. waarin 80.000 mensen in onnoemlijke voorwaarden. Het Daensfonds wil een projekt realizeren: wegen verharding in Brooklyn. Te Aalst had onlangs de wel geslaagde Daensdag plaats, al kon het museum (nog) niet definitief worden geopend. In Asse werd een nieuwe kring opgericht en wordt een plan voor het Pajottenland opgemaakt. Hekelgem wordt eerlang na het overlijden van de voor zitter aktief en Denderhou- tem vierde einde mei de traditionele Daensdag. Denderleeuw kreeg reeds steun van het gemeentebe stuur en bespreekt verdere aktie en Ninove komt in september aan zijn trekken met hulde aan Lambrecht, P+ancquaert, Ceuterick en Jan Sterckx. opgeluisterd door «Tot heil des Volks». Hofstade zal Mgr. Cau- dron, de pionier van Okla homa die moest uitwijken naar Noord-Amerika, her denken met Aalstenaar Jo zef Van Overstraeten als feestredenaar. Erpe-Mere-Burst hield reeds een geslaagd Haiti- weekend en Geraardsber- gen viert Guldensporen op 11 juli met als spreker voorzitter Luc Delafortrie, zulks in het Vlaams-Natio naal Centrum, te 20 u. Vanzelfsprekend komen ook in de andere Vlaamse provincies de kringen als paddestoelen uit de grond.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7