Na 62 schooljaren houden «De Peekes» ermee op Dendermonde boekte mooi resultaat met Unicef-zilveraktie Pastoor De Pelecijn verlaat Erembodegem Aalst. Pastoor De Pillecijn nam afscheid van zijn parochie te Erembodegem. Het afscheid was een echt familiefeest, waarbij hartelijk werd gelachen, (per) Ietwat ontroerd door de zovele blijken van genegenheid heeft pastoor De Pelecijn verleden zaterdag afscheid genomen van zijn parochianen die hij sedert zijn aanstel ling als pastoor van Erembodegem, 9 jaar geleden, regelmatig ontmoette in en rond de O.L.Vrouw Hemel- vaartkerk van het Centrum en de Sint-Amanduskerk op Ten Bos. Pastoor De Pelecijn was een goede vriend van deze Erembodegemnaars voor wie hij zich jarenlang on baatzuchtig heeft ingezet. Zijn bijzonderste aandacht ging naar de oudere men sen - hij was proost van de Erembodegemse afdeling van de Kristelijke Bond van Gepensioneerden - ook naar de zieken en be jaarden. En dank zij zijn inzet kwam het tot de res tauratie van de pastorij, het herstel van de twee hoger- genoemde kerken en van verscheidene waardevolle voorwerpen in die kerken, ook tot het inrichten van het crypte-centrum, tot het aanleggen van de nieuwe parkeerplaats vóór de Sint- Amanduskerk en tenslotte tot het vernieuwen van het parochiehuis. Ofschoon afscheid ne men altijd droevig is, was het verleden zaterdag toch feest in de bijna afgewerk te, degelijk vernieuwde grote zaal van dit paro chiehuis in 't centrum van Erembodegem. Honderde parochianen, vrienden en kennissen wa ren er present om het af scheidsfeest mee te bele ven, om samen afscheid te nemen van hün pastoor, tij dens een gezellig samen bonden blijven met de naam van Pastoor De Pele cijn. Onderpastoor Vinck wenste de nieuwe pastoor- deken van Lede veel geluk en vreugde in zijn nieuwe parochie en «vierde» pastoor De Pelecijn vooral omwille van zijn diploma tie, mensenkennis en orga nisatietalent. ook omwille van zijn vroomheid. De bisschop van Gent heeft pastoor De Pelecijn pas be noemd tot pastoor-deken te Lede. In 1953 werd hij priester gewijd in Gent en eerst aangesteld als leraar in het Sint-Aloysiuscollege van Ninove, waarna hij tot onderpastoor in Eke en Wondelgem werd benoemd. In Wondelgem kreeg hij de opdracht de parochie Sint-Godelieve uit te bou wen. Daarna werd hij er ook als pastoor aangesteld. In mei 1973 werd hij dan pastoor van de O.L.Vrouw Hemelvaartparochie van Erembodegem. Het werd muisstil in de zaal toen z.e.h. De Pelecijn zijn dankwoord uitsprak. Het was een groot dank woord. gericht tot al diege nen die aan dit afscheids feest hadden meegewerkt, aan alle parochianen die negen jaar lang de parochie hielpen mee uitbouwen, een parochie die pastoor De Pelecijn heeft mogen leiden. Dank voor alle mooie geschenken, die zij hem aanboden. In zijn dankwoord betrok hij ook de kerkraad voor hun pret tige samenwerking, ook de zieken en de afdeling Erembodegem van de K.B.G. waan'an hij proost is geweest en waarmee hij toch vele mooie uren heeft mogen doorbrengen. De huishoudster van de priester had een prachtige ruiker bloemen in ont vangst mogen nemen. Ook dit was een gebaar dat de afscheidnemende pastoor diep heeft ontroerd. «Erembodegem zal ik nooit vergeten,» zo zegde hij dan. «En... 'k hoop ve len van U nog wel meerma len terug te zien in Lede!». Zondag 4 juli is het nu de plechtige aanstelling van de pastoor-deken in Lede. De aanstelling zal gebeuren door vikaris-generaal Fr. Temmermans. Alle men sen van Lede en Erembo degem zijn hierop uitgeno digd. De eucharistieviering met aanstelling begint om 15u30. Intussen hebben we ook vernomen dat pastoor Col- paert, een viertal jaren ge leden aangesteld tot pastoor van Kalken, nu be noemd werd tot pastoor van Erembodegem en er weldra ook zal aangesteld worden. De Briyn Aalst. Pastoor De Pillecijn verlaat Erembodegem. Hij wordt er opgevolgd als zieleherder door Jan Colpaert, oud-leraar aan het Sint-Maartensinstituut. (per) zijn. Het werd een geslaagde viering, op voorstel van verschillende Erembode gemse verenigingen, met zang, deklamatie en mu ziek. geleid door de heer Daelman. Het A Capella- koor Termuren en het Sint- Amanduskoor brachten de zaal in stemming met pas sende gezangen, die nu en dan door heel wat aanwezi gen werden meegezongen. Juffrouw B. Van De Walle en Barbara Steen- houdt speelden dwarsfluit, terwijl ietwat later A. Steenhoudt en R. Van de Walle ons vergastten op een fijn nummertje dans. Ook luisterde onze pastoor met veel aandacht naar een mooi gedicht «De Wind» dat stijlvol voorgedragen werd en naar een mooi stukje muziek op klarinet. Na elk optreden klonk steeds een luid applaus. Opvallend waren ook de oprechte woorden van dank van de voorzitter van de Kristelijke Bond voor Gepensioneerden, afdeling Erembodegem en het dankwoord van Dr. Rom- baut. voorzitter van de kerkraad, tot pastoor De Pelecijn. Hij dacht terug aan verschillende blijvende getuigenissen die in Erem bodegem steeds zullen ver- De Unicefafdeling van Dendermonde, die reeds heel wat heeft gepresteerd ten voordele van de internationale beweging, heeft ook deze keer bewe zen een groot impakt te hebben op de bevolking. In het Dendermondse werden twee ton röntgenfoto's verzameld, terwijl voor het ganse land een 90 ton werd bijeen gebracht. Na de nodige selekties zou er nog voor zo'n 150.000 F overblijven. Ondertussen echter wordt Unicef alweer gekon- fronteerd met andere problemen. In 1981 werd met Libanon een»akkoord gesloten om in het zuiden van het land een belangrijk ontwikke- lingsprojekt op stapel te zetten, waardoor een 500- tal dorpen zouden kunnen voorzien worden van drinkbaar water. Tot nog toe verzamelde men het regenwater in allerlei putten, die zeer snel vervuil den en dat water was de oorzaak van vele ziekten en zelfs sterfgevallen onder de kinderen. Dat programma, dat de heropbouw van hospitalen, scholen en waterbevoorrading voorzag moest aan de bevolking het minimum aan middelen geven, die de Libanese kinderen voor hun toekomst nodig hadden. Het was op goede weg om gerealiseerd te worden, maar in enkele dagen verwoestte de onver biddelijke oorlog alles. Unicef zal zich echter opnieuw inzetten voor de Libanese kinderen, zoals het zich inzet voor de Joodse en de Palestijnse kinderen Het Belgisch komitee van Unicef doet een oproep om deze kinderen te redden. Unicef is ter plaatse. Stortingen kunnen gebeuren op PR. 000-0000055- 55. Het suikeren hart van Dendermonde klopt niet meer. De Voorpost - 2.7.1982 - 9 college als het pensionaat. Soms was er wel eens een boze superior of een kwade direktrice die kwam reklameren omdat de kinderen te laat in de school waren ze moesten hier immers lang aanschuiven maar meestal leefden we in de beste verstandhouding met de schooldirekties. Datzelfde kan niet ge zegd worden aan Marie die hier met haar kreemkarreke stond. Die zagen ze in het college zo graag niet en het gebeurde dikwijls dat hoopjes weg smeltende ijskreem de plek aanwezen waar de kinderen hun ijsjes moesten weggooien. Voor de gezusters Pee is het een boeiende tijd geweest. Elke dag op nieuw tussen halfacht en halfnegen, tussen halftwaalf en halftwee en 's avonds opnieuw tussen halfvier en vijf uur, stond de zaak niet stil. «Het is allemaal veel veranderd nu, zeggen ze. Vroeger durfden de meisjes van 't pensionaat met moeite eens lachen naar een jongen van 't college. Voor velen was onze winkel dan ook een oord van samenkomst, waar ze eens tien sekonden naast mekaar kon den staan. Nu is het anders. De meis jes voeren het hoge woord, spreken de jongens aan, nemen hun sigaretten af en zijn werkelijk haantje-de-voorste als er kattekwaad moet uitgespookt worden. De kleine mannen van tegenwoordig hebben veel te veel geld in hun zak ken. Vroeger kwamen ze hier vier karamellen kopen voor één frank en dan stonden ze nog een kwartier te kiezen om zeker geen miskoop te doen. maar nu gooien ze vijfhonderd of duizend frank op de toonbank alsof het niets is. Beleefder waren ze vroe ger ook, maar wie zich niet voegt vliegt hier radikaal de deur uit. Ze komen toch terug, al is het met hangende pootjes». Hoewel de vele schalen, korfjes en Het uitstalraam van de «Peekes», een voortdurende attraktie voor generaties Dendermondenaars. (v) potjes er volslagen nutteloos bij staan en er maar enkele meer gebruikt wor den, stormen tegen het einde van de schooltijd nog enkele tientallen kinde ren de winkel binnen. De examens zijn trouwens bezig en veel klassen zijn op schoolreis. Heel veel volk komt er nu niet en binnenkort is het vakantie, dan bollen de gezusters Pee stilaan uit en gaan naar Oostenrijk hun geliefd va kantieoord. Na hun terugkeer houden ze het nog vol tot kermis, maar het nieuwe schooljaar is er niet meer bij. Dan is het volledig gedaan met de smoelentrekkers en de kloppers, de kousebanden en de hosties, de tutter- kes en de Belga's. Dan zijn ook de poeppegatjes op, dan is er geen kalis- jenhout meer en geen zakken met brokkelingen. Veel surpriesen en blendjakken zijn er nu al niet meer, dan blijven alleen nog de herinnerin gen van de familie Pee aan ai die jaren temidden van de jonge mensen. Mis schien is het daardoor dat beiden er nog zo kranig uitzien, want komt er een nieuwe vlaag jongeren binnenge waaid dan zijn ze direkt in de weer. Ze lopen vrijwel nooit in mekaars weg en blijven steeds even gedienstig ook als een jonge klant dwars blijkt te liggen. De Peekes: een instituut bijna zo groot als de Dendermondse scholen samen. Nooit nog zullen we een dergelijke verzameling lekkernijen tesamen zien onder een eenvoudige doorkraste toonbank. Vele Dendermondse fran ken zijn hier gepasseerd, meegebracht door snotneuzen die thuis hebben staan zeuren van «Allez. ma, ne frang ver bij Pee», waar zij hem dan depo neerden naast het sporadisch knikken de negerke dat moest dienen om met zijn inhoud de missies van Transvaal te spijzen. Wie echter met maar één frank naar de Peekes kwam dacht verder niet aan onze zwarte broertjes en zusterkes in Transvaal. Ik ben ervan overtuigd dat de Peekes de vastentijd fel gewaar werden in hun portemon nee. Wie dan teveel snoep kocht, werd trouwens streng bekeken. Dat hoorde niet. Later gingen we chokolade smokkelen voor de internen van het college. Gan se dozen verdwenen toen in onze boe kentassen. Op het gevaar af «gepakt» en zwaar gestraft te worden, verleen den we toch soelaas aan de pension- nairs die hun ziel zouden verkocht hebben voor van die smakkelijke «lat ten» Jacques of Victoria. Wel veertig verschillende soorten hadden ze er en de pret van de zwarthandelaren kon met op. Binnenkort zijn de Peekes dus voor goed weg. Dan moet er 's morgens niet meer tegen de «persiennes» geklopt worden, dan is de cola en het fruitsapje na de les ook al gedaan, dan wordt het niet meer stampen en duwen om eerst aan de beurt te geraken. Leentje en Mathi Pee houden ermee op, defini tief, Dendermonde ten spijt. Mare De Backer Leentje en Mathi: dagenlang onder de jeugd houdt onszelf jong. (v) Meer nog dan de Markt heeft het Kerkplein een belangrijke rol gespeeld in het leven van vrijwel elke Dendermondenaar. Daar js immers het raakpunt van allerlei belangrijke sferen, van werelden die totaal onafhankelijk evolueerden, maar die bij de eerste stap naar buitenuit mekaar ontmoeten op het Kerkplein. Het werd er soms een amalgaam van collegejongens en pensionaatsmeisjes, verpleegsterkes en masseurkes, wandelaars en oudjes van het Aymonshof, agenten, vloekende automobilisten, ambtenaren van de belastingen en lastige leraars die de meute trachtten in bedwang te houden. Het Kerkplein was de arena van de stad, waar wij vroeger heroische gevechten leverden met kastanjes in de zomer en sneeuwballen in de winter, waar duizenden afspraken zijn gemaakt, evenveel veelbetekende blikken geworpen en nog veel meer straf gekregen. Het Kerkplein was en blijft nog steeds het domein van de schooljeugd. Nu is dat prachtig pleintje aan een zwanezang begonnen. Niet alleen sneuvelden enkele jaren geleden reeds enkele gevaarlijke kastanjes, ook pater De Smet viel van zijn «piëdestal» en tot overmaat van ramp gaan nu ook de «Peekes» dicht. Veel kan er met meer gekozen worden, maar toch komen ze nog. (v) Ongelijk kunnen we die kranige men sen niet geven. Mathi en Leentje Pee zijn allebei zeventig-plussers die hun deel van het leven wel gehad hebben. Hoewel beiden ongehuwd hebben zij waarschijnlijk een grotere bende kin deren hun leven weten bevolken, dan gelijk welke leerkracht in de masto- dontscholen uit de buurt. Al 62 jaar staan ze nu in de bres voor de goede snoepzaak. Dat z'er eindelijk eens mee willen ophouden lijkt nor maal. Elke dag opnieuw wordt de snoepwinkel op bepaalde uren werke lijk belegerd door de kinderen die het nu wel gemakkelijker hebben dan vroeger. Er wordt immers uitverkocht en de meeste schalen zijn leeg. Hier en daar vinden we nog een «zuur bèrke» of iets dat erop gelijkt, maar echte inkopen doen de gezusters Pee niet meer. «Onze voorraad verkopen en tegen september stoppen we ermee», zeggen ze. «Het was trouwens kermis en turnfeest toen we ermee begonnen zijn», herin neren zij zich. Het college was nog een weeshuis toen we in 13 hier kwamen wonen. Tijdens de oorlog werd het huis verwoest en werd er hier een «barak» gebouwd. In 1920 stond het nieuwe huis er al en van dan af zijn we beginnen winkel houden. We hadden twee broers, onze Staaf en onze Wies en ons zuster Jeanne die gestorven is in '65. Staaf was een smid die hiernaast zijn toonzaal had en vooral bedreven was in kunstvoorwerpen». Je geraakt er niet zo gemakkelijk bin nen, bij de «Peekes». Met enkele goe de papieren kom je wel in de winkel, maar van zodra ze beginnen vertellen is het hek helemaal van de dam. Leen tje en Mathi zijn volledig op mekaar ingesteld, wat de ene vergeet vult de andere wel aan. Soms is er al eens diskussie over een jaartal of een naam. maar na 62 jaar mensen leren kennen en opnieuw vergeten, zit er al heel wat in hun archief. Zij hebben vele genera ties Dendermondenaars zien voorbij trekken. Eerst aan de grote houten toog, waarin men het snoepgoed mocht gaan uitkiezen in hoge bakken. «Toen moesten ze helemaal rond gaan», zegt Leentje, die eigenlijk He lena heet en de jongste van het tweetal is. «Gij zult dat wel niet meer geweten hebben, zegt ze, peilend of ze soms ook onze naam en gezicht niet in haar geheugen terugvindt». Of er soms bekende personaliteiten in hun jeugd bij ons kwamen? Hoe kun nen wij ons dat nu nog herinneren. Iedereen kwam bij ons... Zowel het De mandjes en de schaaltjes zijn leeg. Tegen kermis is alles op. (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 9