Leve het vakantiespeelplein Jebron gooit deuren tijdens vakantie open Weet je 't al? Baha's houden internationale vriendschapsavond Wie organiseerde karnavaltentoonstelling over Aalst te Tielt? Na bijna honderd jaar Zusters verlaten Hamme Sint-Anna De laatste zusters van Steendorp 10 - 9.7 1982 - De Voorpost De (carnavalgroep de Dompeleers organiseren in hun lokaal in de Dompelstraat een ouderlinnenna- middag op 11 juli om 15 uur. Polle Keipernoagel en Prins Karnaval Jempi I zouden optreden. Te Tielt ging zondag de Europastoet uit. Naast groepen uit Freibourg (Zwitserland). Aarus (Dene marken). Brignol cóte d'azur (Frankrijk). Volcn- dam (Nederland). Milstal (Oostenrijk) Luxembourg (Luxemburg). Koln (Duitsland) wa ren AVK De Gaa Lowies aanwezig Deze Aalsterse groep viel vooral door zijn spirit geïmporteerd uit Oilsjt op. Prins Jempi was niet de enige prins die aanwezig was op de Karnavalstoet te Tielt. Ook prinsen uit Sint-Amandsberg, Gent, Dentergem, Izigem en Bredene waren aanwezig. Ie Iielt diende men 50 fr. te betalen, voor de stoet te zien. De pintjes kosten er 20 fr. En wat in Aalst nog niet mogelijk was sinds vele jaren: er waren geen «gaten» in de stoet. Ajoin en Incognito Sint-Niklaas Op 10 juli vanaf 20 uur. houden de Baha's van 1 Niklaas een internationale vriendschapsavond afsluiting van een konferentie met binnen- buitenlandse gasten. Uit verschillende landen zullen er mensen aanw zijn met o.a. een afvaardiging uit Ierland i enkele weken geleden een grote internatio Baha's konferentie werd gehouden met duizer deelnemers uit alle delen van de wereld. Ook mevrouw Mühlschlegel, weduwe van Mühlschlegel, een gekend arts en dichter uit zuiden van Duitsland zal aanwezig zijn. De avond van 10 juli is open voor een ieder w belangstelling iets verder gaat dan de belgi grens. Er zal muziek gemaakt worden en e ruimte voor gesprek en kennismaking. De avond vindt plaats in het gebouw aan Regentiestraat 17 en vangt aan te 20 uur. telebouworde heeft men nog dringend handen nodig om mee te werken aan 3 projekten te Aalst: Aan de P. Rasschaert- laan wil men een huis op knappen Op de Schietbaan heeft men iemand nodig om het onderhouden van een tuin bij een gehandikapte In de Korte Hoekstraat is er nog wat verf en opknapwerk Men kan ook meewerken aan het grote projekt «Zo- merbouwkamp Krautheim II» van 16 aug tot 28 aug. Het behelst opknapwerk in een tehuis voor 28 rolstoel patiënten. Inschrijvingen kunnen zo vlug mogelijk gebeuren bij Lieve Jans- sens, Rustoordstraat 7. tel.: 053-70.14.81. Open staan voor ande ren. Onder het motto «een foto is zilver waard» wordt een aktie gevoerd om oude röntgenfoto's te verzame len. De verlamde dichte res, Lieve Moenssens, be stemde haar huis te Dilsen voor een kort verblijf van fysisch gehandikapten. Vrijwilligers bouwen 2 vleugels bij. Om de mate rialen te bekostigen voor een nieuwe vleugel, verza melt Jebron zoveel moge- De voorzitter van het {èestkomitee Frans Wauters is een minzaam man die alles zegt zoals het is. Hij houdt niet van roddelpraatjes of verkeerde informatie die hij nadien moet herroepen. Hij leeft zowat van karnaval naar jaarbeurs en van jaarbeurs naar karnaval. En toch is hij iemand, die zich soms op de tenen getrapt voelt. Zo vroeg ik hem zijn im- kregen van de burgemees- pressie over de tentoonstel- ter van Tielt, die me de (ing te Tielt handelend over vraag stelde, de tentoon- Karnaval Aalst. «Ver- stelling te openen. Iets wat domd» zei hij «daar weet ik ik met veel plezier deed.» niets van. Zelfs het feestko- Rest ons alleen de vraag: mitee weet niet wat in Tielt Wie is de «grote» Karnava- gebeurt, alhoewel ik van de list, die op zijn eigen houtje stad de verzekering gekre- een tentoonstelling buiten gen heb dat al wat karnaval onze stadsgrenzen organi- behelst, onder de hoeda- zeert, en op zo een verne- nigheid valt van het feest- derende wijze onze stad komitee, als adviserend or- «diensten» bewijst, ganisme». Drie isomokoppen, wat fo- Bij schepen van feestelijk- ^Q's van jg voorgaande ka- heden Marcel De Bisschop valkade en een tafel met informerend, kreeg ik het wat onafgewerkte produk- volgende antwoord te ho- ten (is0mo, lijm. telefoon- ren: «Enkele foto s die op boek kippegaas...) moet mijn bureau lagen, zijn Karnaval Aalst uitbeel daar weggenomen, zonder <jen. Kan j,et njet dat ik zelf maar iets wist. arKjers? Later heb ik telefoon ge- Konden geen lessen ge trokken worden uit het ver leden toen men karnaval vertegenwoordigde met een zeer sobere stand op het vakantiesalon te Brus sel? Aalst is de grootste karnavalstad van Belgie en het heeft het recht deze titel buiten de stad te dragen. We hoeven daarvoor met onze komische groepen niet buiten Aalst te trek ken, maar een goed opge zette tentoonstelling dat rondreist (zoals vroeger reeds gebeurde) kan pro motie zijn voor onze dolle dagen Jaren spreekt men over een karnavalmuzeum te Aalst. Ooit werd wel eens in het Oud Hospitaal een Karna- valmuseum geïmproviseerd dat heel wat kijklustigen lokte Had het schepencollege niet beloofd het karnaval- museum in deze legislatuur te vormen? Well™» politieke partij «durft» het aan dit in zijn programma te zetten bij de komende verkiezingen? Aalst als Karnavalstad moet meer naar buiten ke ren ook na de drie dolle dagen. Maar hiervoor is de mede werking van iedereen noodzakelijk. En dat is tot op heden niet mogelijk geweest. Wanneer zullen alle Karna- valisten weer eens aan «één zjiel» trekken niet uit eigen profijt maar gewoon omdat ze houden van Karnaval? Waarom moet er op het karnavalsveld verdeeldheid zijn tussen AKV en AVK? Zijn we niet allemaal men sen die voelen voor onze zotte driedaagse? Misschien kan de tentoon stelling te Tielt, een kleine wenk zijn, voor een nieuw begin, waar het karnaval- minnend "volkje, AVK-ers en AKV-ers. feestkomitee en schepen van feestelijk heden. prinsen met of zon der pluimen, samen gaan werken. Dan pas dienen ze de belangen van Karnaval en niet hun eigen belang. HJM lijk Rongtenfoto's. Een ki lo geeft hun de kans iets meer dan 100 fr. bouwma terialen te betalen. Geef gerust uw Kiekjes, af in Jebron. Zij spelen ze wel door. Tijdens de vakantie hebben we weer wat meer vrije tijd. Na de droeve examens die gelukkig goed afliepen voor velen kunnen we wat tot onszelf komen. We heb ben opnieuw de gelegen heid om een babbeltje te slaan, een werkje te doen, open te staan voor de ande ren, een toffe aktiviteit te doen. Voor dit alles biedt Jebron je kans. Een babbeltje slaan kan je dagelijks doen in Jebron. Kom en wip even binnen. We houden van mensen die nog nood hebben aan kon- versatie. Een werkje doen: bij Een toffe aktiviteit. In augustus (van 18 tot en met 30) fietsen de mensen van Jebron doorheen Neder land. Van Eindhoven naar Groningen, Amsterdam. Vlissingen en terug naar Aalst. In het ontmoetings centrum Jebron kan men nu reeds inschrijven. H.J.M. In de Sint-Anna-meisjesschool te Hamme werd afscheid genomen van de zusters en van direktrice D'I inspekteur Lootens, Bogaert en D'Hondt waren op het feest aanwezig, (vh) Op 6 april 1885 werd te Hamme Sint-Anna een kloostergemeenschap gesticht. Zuster Amanda werd er de eerste overste van. Met twee zusters begon zij er aan de haar toevertrouwde opdracht: lager onderwijs verschaffen aan de meisjes van de parochie. Daarbij zouden ze ook een stukje sociaal dienstbetoon op zich nemen: er kwam een breischool met een aantal annexen. Was de toekomst hoopvol, toch zouden de zusters hun honderdjarige aanwezigheid in Hamme Sint-Anna niet mogen vieren. De zusters van Barmhartigheid, waarvan het moederhuis in Ronse staat, hebben inderdaad de parochie verlaten. Gebrek aan roepingen ligt hiervan aan de basis, zo werd meegedeeld. De parochiegemeenschap heeft vrijdag van de kloosterzusters afscheid genomen op een waardevolle en ontroerende wijze. De hele viering begon met ten nu overnemen? Wie zal waart. Uit naam van het de verenigingen in de toe- gemeentebestuur danken komst gaan begeleiden? we U om alles wat U hier in Op de parochiale feesten stilte en eenvoud hebt ge- leefden de zusters dicht bij daan voor de kinderen, samen met de priesters af- de mensen. Ze stonden bij voor alle mensen hier rond- komstig van de parochie, in pijn en smart en jubel- om heen», de algemene direkteur van den om de vreugde. Ze Ook pastoor Waterschoot de zusters, deken Botter- leefden mee met de paro- benadrukte in zijn toe man en de broer van zuster chiegemeenschap. Dat ze spraak de belangrijke rol Anne. geliefd waren, moge blij- die de zusters hebben ge- In de Sint-Annakring had ken dat er een flinke gelds- speeld in het leven van de dan een akademische 'zit- om werd bijeengebracht hele gemeenschap. Wat de ting plaats die door flink om voor de zusters een af- zusters betekenden voor de erd scheidsgeschenk te kopen», school en voor de hele sa- Burgemeester Baert was al menleving te Hamme Sint een heilige mis in de kerk in koncelebratie opgedra gen door de huidige en vroegere parochiepriesters De Stap ik op een dinsdagmorgen binnen in VZW jeugdani- matie in de Kapellestraat, ontmoet ik daar een jonge man, Patrick De Smedt. Hij was overgemotiveerd voor de vakantiewerking ingericht door de stad. Nodigt hij me uit om even met hem een ganse morgen de speelpleinen te bezoeken. Een toffe invitatie, in Terjoden was het sprook jesdag, de kinderen waren aan het schilderen, deze namiddag zouden ze zich verkleden in sprookjesfiguren; in Gijzegem waren ze volop bezig aan het honkballen en in Hofstade was men de sportman of vrouw van de dag aan het zoeken. Stuk voor stuk waren het toffe aktiviteiten die kinderen tijdens de vakantie goed bezighouden. Maar hoe is het allemaal begonnen? Van Privé naar stedelijke organisatie Zes jaar geleden startte men met de speelpleinwer king te Aalst. Vanuit de nood dat kinderen wier ou ders uit werken gingen wei nig of geen opvang hadden. Wel was er wat privéinitia- tief te Gijzegem en te Erembodegem, doch dit was ontoereikend om de nood van de ganse stad Treintje spelen is ook in 1982 nog een amuzante bezigheid. Op 25 juni nam het O.C.M.W.-bestuur tijdens een feestzitting officieel afscheid van de Zusters van Sint-Vincentius a Paulo, die lange jaren in het rusthuis van Steendorp werkzaam waren. In kleurrijke toespraken brachten OCMW-voorzitter Lardenoit en burgemeester Maes hulde aan de drie laatste zusters. Het zal even wennen worden in Steendorp, zonder deze zusters die op een grote staat van verdienste kunnen bogen (rdg) Aalst te dekken. Onder im puls van schepen Monsieur startte men met de stedelij ke organisatie. Het eerste jaar misschien wat improvi satorisch. maar snel kwam daar verandering in. De stad organiseerde in sa menwerking met het minis terie kaderscholen. Een eerste cursus van monitor werd georganiseerd. De kandidaat-monitors kregen 60 uur cursus en 60 uur stage. Als ze de cursus met vrucht beëindigd hadden kregen ze het brevet van jeugdver- antwoordelijke. Maar daar bleef het niet bij, men be gon ook met een cursus van hoofdmonitor. En nu is er zelfs een specialisatiecursus waar de monitoren zich kunnen vervolmaken in een bepaalde tak. Op die manier had men geen nood aan kandidaat- monitoren, kon men zich hogere recru- teringsnormen aanleggen, en werd men van gemoti veerde jeugdleider ook deskundige verantwoorde lijke. Buiten de gebreveteerde monitors zullen er dit jaar ook door het BTK project kinderverzorgsteis de kin deren begeleiden. Een toffe aktiviteit... De vakantietijd is voor de kinderen een enorme mo gelijkheid om vrij een aan tal ervaringen op te doen. waarvoor zij tijdens de «schooltijd» geen ruimte hebben. De vakantietijd is de tijd .at belangstellenden bijgewoond. Antoine Meirsman. voorzitter van evenzeer ontroerd. «Een Anna kan niet in enkele het plaatselijke ouderkomi- avond als deze ontlokt aan zinnen worden samenge- tee. vertolkte de gevoelens een mens gemengde gevoe- vat. De geschiedenis van de van de bevolking. «Toen lens. Aan de ene kant een school kan niet worden ge- het bericht ons bereikte dat gevoelen van dankbaarheid schreven, zonder dat de omdat we het geluk hebben zusters daarin een hoofdrol gekend deze zusters bijna vertolken, een eeuw lang bij ons te Ook het dienstbetoon van ste ontsteld. Hun aanwe- hebben gehad, aan de an- de zusters op vele andere zigheid van bijna honderd dere kant droefheid omdat teireinen zal in de toe- ze ons nu na 96 jaar gaan komst zorgen baren. We verlaten. U waart, zusters, zullen evenwel trachten het zout der aarde, het zout naar best vermogen alle op dat smaak geeft aan het drachten die de zusters ver leven, het zout dat be- vulden, over te nemen. de zusters ons gingen verla ten, zo zei hij in zijn toe spraak. waren we ten zeer- jaar heeft hier diepe sporen nagelaten. Heel wat taken hebben ze hier met de grootste zorg vervuld. Wie zal hun taak als leerkrach- waarop kinderen rechtheb- ben, om hem vrij te gebrui ken, met eigen initiatieven, zalig nietsdoen en vol nieu we ervaring. Het kind is er niet voor het vakantie speelplein. wel het speel plein als kansruimte, vaak enige gelegenheid voor kin deren om echt kind te zijn. Samen met iedereen wil men pret maken. Men zal er zingen en dansen, teke nen en schilderen, knutse len en bouwen... Wie gaat er niet graag zwemmen en voetballen. Misschien spelen we toneel of gaan we naar de film. We bezoeken het bos. het park. het cirkus. het mu seum en het poppenteater. Verder mag je /elf voor stellen doen. Kom jij ook? Praktische wenken De aktiviteiten grijpen plaats op elke werkdag tus sen 9 en 17 uur. Er wordt echter een bijkomende op vang voorzien van 8 tot 9 en van 17 tot 18 uur. Tij dens de dag krijgen de kin deren drank en versnape ringen. Een lunchpakket dient echter zelf meege bracht. En waarom op een zonnige dag eens niet de mama's en de papa's uitnodigen? (i Samen met de verzekering betaalt U voor dit alles 50 fr. per ind Grote gezinnen kunnen vermindering be komen. We verwachten alle kinde ren van 4 tot 12 jaar op de vakantiepleinen te: Aalst 1: Arend, Rijks school. Binnenstraat Aalst 2: Kat, Stadsschool, Vredeplein Erembodegem: rijks school, Leuvestraat Terjoden: rijksschool. Ni- novestraat Baardegem: gemeente school-recreatiecentrum Dorpsstraat Moorsel: gemeenteschool, Kaalberg Gijzegem: chirolokalen, Kerkenbos Nieuwerkerken: gemeen teschool, Schoolstraat- speelplein, Brouwi Hofstade: gemeente Zijpstraat Voor de deelgen Herdersem en Meld een vervoerdienst zien. De kinderen van Herdersem naai sel en van Melde Baardegem gevoerd Maar het weze gezi Heer legt een zware de handen van ona chiegemeenschap». Dankwoorden Zuster Cecilia, die i in het klooster van I Sint-Anna verbleef.! in naam van de kloc meenschap «Het ziji jaren geweest», z «Bedankt voor alles samen hebben I Nooit hebben we geefs een beroep gei de bevolking van Sint-Anna. Het was werken hier». De slotwoorden akademische zittinj den uitgesproken algemene overste kongregatie van de van Barmhartigheid is met de dood in dat we deze parochi ten verlaten. Dank U aan deze zustei honderd jaar lang trouwen hebt geschj Maar U kunt nu alleen de parochie wen. Het beste li achter ons, maar ons». De avond wen kaal verzorgd do plaatselijke fanfari zangkoor en de led de Kring 13.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10