De grote en de kleine 1 r~ 'n< Lokerse Kulturele Raad naar nieuw hoogtepunt Groepstentoonstelling te Affligem Prettige kennismaking met oude schoolbanken I 20 - 9.7.1982 - De Voorpost ïlgent bileur Deg z De Lokerse Kulturele Raad bestaat 14 jaar! Op zichzelf geen speciale verjaardag om stil bij te staan, was daar niet de huidige hernieuwde en positieve werking, de veelvuldig op stapel staande aktiviteiten en het absolute hoogtepunt in 1982, namelijk de opening van het nieuw kultureel centrum en de biblioteek. Dus toch een feestje. Maar vieren betekent heel zeker even halt houden. Terugblikken is trouwens nodig om vooruit te kunnen zien. Daarom dan deze korte historiek. 1966 was voor de Lo kerse kulturele raad een belangrijk jaar. Toen be stond de Vereniging voor Vreemdelingenver keer met als doel: het bevorderen van het toe risme, het inrichten van manifestaties, publika- ties over Lokeren ver zorgen, en initiatieven stimuleren betreffende sport, kuituur, jeugd en toerisme. Hier lag dus in feite de basis voor wat in 1968 uitgroeide tot het huidig gekende advie sorgaan, de Kulturele Raad. Op initiatief en met samenwerking van de Stichting Lode wijk De Raet werd een inven taris opgemaakt van de verenigingen die Loke ren momenteel binnen zijn muren telde. Nu zijn er reeds 87 vereni gingen aangesloten bij de K R. In de loop der jaren kende de K.R ups en downs, maar dankzij de vitaliteit van ener zijds de verschillende be heerraadsleden en het verenigingsleven ander zijds. kan de Durmestad aktueel fier zijn op zijn K.R. Talrijke interessante en hoogstaande initia tieven werden gestimu leerd en gesteund; ontel bare aktiviteiten werden georganiseerd, veelvul dige adviezen werden uitgebracht bij het stadsbestuur. Uiteraard is de verworven plaats van de K.R in het hui dig gemeenschapsleven het werk van velen. Raadslid Robert Maré- chal kan men als toe nmalig schepen van Kunst en Kuituur als ei genlijke gangmaker be schouwen. De huidige burgemeester Hilaire Liebaut was de eerste voorzitter en motor ach ter de K.R. Daarna volg den Alfred Du Tré en Paul Van Wouwe, de twee trekpaarden die de zo juist aangehaalde mo tor draaiende hielden. De vele beheerraadsle den van het eerste uur droegen him steentje bij. De huidige voorzit ter, Mare Bussens, tracht naast de positieve werking ook de relatie te verbeteren tussen de zo genaamde basis en de soms cynisch genoemde «top» van de'K.R. En op 11 september 1982' is het dan eindelijk zover. Het kultureel centrum van Lokeren wordt geopend! De 11 juli-viering Naast deze belangrij ke gebeurtenis voor Lo keren (gekoppeld aan het opvoeren van een re vue in samenwerking met talrijke Lokerse ver enigingen onder impuls van de K.R.) dit jaar be leeft men ieder jaar op nieuw een ander hoogte punt in het jaarpro gramma: de 11 julivie- ring. Meermaals groeide deze viering uit tot een feestweek met een waai er van kulturele aktivi teiten waarin de zin tot samenwerking tussen de verenigingen duide lijk tot uiting kwam. Voor de tweede lustrum viering van de K.R. was het voornamelijk de po litieke gastspreker die al het licht uit de spots naar zich toetrok, om wille van de vaak ty pisch gekleurde propa ganda en weinig boeien de stijl. Met de viering van 10 jaar K.R. in het Verloren Bos zag men de mogelijkheid om deze eerder saaie politieke beurtrol te doorbreken. Een passend en volwaar dig alternatief werd niet gevonden. Naast de op flakkering van Bert Pe- leman, ging de 11 juli- viering te Lokeren re gelrecht bergaf. Sterker nog: men kon spreken van een impasse. Met de nodige inzet en entoe- siasme bleef men echter klaarblijkelijk niet bij de pakken zitten. Integen deel. Men richtte een 11 julikomitee op dat ijve rig samenwerkte aan een totale vernieuwing van de Guldensporen- herdenking te Lokeren. Men leverde enorme in spanningen, en het re sultaat is verbluffend. De Lokerse 11 julivie- ring ziet er nu uit als volgt' Het gebeuren heeft plaats op vrijdagavond 9 juli (omwille van de fel- bekeken en bestaande interesse voor de Mun- dial) om 20 uur in de grote zaal van het «ou de» kultureel centrum in de Torenstraat. Korte verwelkoming van de voorzitter van de K.R., Mare Bussens. Dendermonde. De tentoonstelling 140 jaar gemeentelijk onderwijs kreeg zeer ve belangstelling, (foto piet hermans Vandaag vrijdag 9 juli te 20 uur opening van de groeps tentoonstelling in het Affli- gems kultureel centrum. Na een inleiding door Dom Idesbald O.S.B. komt kunstrecensent Willy Otte aan het woord. Bernard De Bruyn, een Fransman die in Dender leeuw belandde na zijn hu welijk met een Belgische evoceert de natuur. Hij werd inderdaad geboren in het bosrijk Seine-et-Oise- gebied. De natuur zoals ze vandaag nog is objektief en levensecht vastleggen voor het nageslacht is voor hem een must. Self-made-man maakte De Bruyn in de drie decennia die hij reeds schildert zich heel wat technieken eigen waarbij zijn amateurisme overhelt naar het professio neel niveau. Zijn natuur schilderingen waarbij hij het landschap schildert zoals hij het aanvoelt zijn vaak ietwat romantisch ge tint, vaak in rustige, zach ter kleuren gekonterfeit. Vooral zijn sneeuwland schappen vallen algemeen in de smaak. Marieken Feignaert evo lueerde na haar studiën naar een eigen stijl, vaak in een weelde van kleur en melancholie. Ze stelde reeds meermalen tentoon en ontving de zilveren me daille van de stad Brussel. Marieken is blijkbaar een natuurtalent, geboren met de gave en geschoold aan de akademie. De schilder- Chris Van den Durpel belicht op een hoog staande, originele en spitsvondige manier het werk en de persoonlijk heid van André De- medts. Chris Van den Durpel werd geboren te Lokeren en studeerde aan het Koninklijk Mu- ziekkonservatorium te Gent. Hij behaalde er een eerste prijs voor dracht bij Tine Ruys- schaert. Hij is soms ak- tief bij het teatergezel- schap «Arena» uit Gent, leent vaak zijn stem aan de BRT-dokumentaires, regisseert toneel, en is één van de stichters van het poëziegezelschap «Trechegram» dat regel matig op de planken komt met poëtische evo- katies. Verder is hij nog leraar voordracht aan de stedelijke Muziekakade- mie te Lokeren. André Demedts spreekt de feestrede uit. André Demedts is een overbekend schrijver die geboren werd in 1906 te Sint-Baafs-Vijve. Hij de buteerde als dichter maar schreef eveneens toneelstukken, essay's, romans, kritieken, kort verhalen en proza. Met zijn ruim 3000 spreek beurten in binnen- en buitenland, heeft André Demedts als gevierde voordrachtgever de tra ditie van Ernest Claes en Felix Timmermans voortgezet. Na de pauze volgt een optreden van het koreo- grafisch hoogstaand ge zelschap «Koreo Piko» uit Zele, met zijn nieuwe en spetterende kleurrij ke show rond «De Vos Reynaert». Dit uniek vi sueel spektakel oogstte overal enorm sukses en positieve kritieken (men diende zelfs het podium in de Torenstraat te ver ruimen om dit spektakel optimaal tot zijn recht te laten komen). Dit enig 11 julipro- gramma wordt door de Lokerse K.R. gratis aan geboden aan ieder ge ïnteresseerde. en het is uiteraard logisch dat men op 9 juli hoopt op een massale belangstel ling. De kulturele week Doch dit jaar pakt de K.R. ook nog uit met een groots opgezet en veel belovend initiatief dat zal plaatshebben van 27 oktober (jaarmarkt) tot en met 2 november. Deze kulturele week zal zowel plaatsvinden in de oude gebouwen van de Toren straat als in de nieuwe biblioteek en kultureel centrum. Het is de be doeling van de K.R. om met dit initiatief, na het hoogtepunt met de offi ciële opening van het kultureel centrum half september, enkele maanden later opnieuw alle verenigingen en de bevolking van Groot-Lo keren zich enerzijds te laten voorstellen en an derzijds zich te integre ren in dit nieuwe kom- plex. Men moet er zich thuisvoelen en de even tuele nog bestaande drempelvrees moet dan absoluut volledig ver dwijnen. Op de laatste algemene vergadering van de K.R. kon men een uitgelezen interesse en entoesiasme noteren van bijna alle Lokerse vere nigingen. Iedereen, in- klusief de verschillende adviesraden van Loke ren, zijn bereid hieraan mee te werken en deze week te laten uitgroeien tot een overdonderend sukses. waarover men jaren zal spreken. Men verklaarde zich onmiddellijk akkoord om een programma uit Galerij Maretak Schellebell^,^ nodigt uit Nog tot 16 augustus kan men in de Galerij Mar Destelhoeve te Schellebelle, werk bewonderen P graficus Bert De Keyser, keramist Lebuin D'H| en batikster Ann Pennartz. Belangstellenden kunnen de werken van dezet kunstenaars bekijken, telkens op vrijdag, zate zondag en maandag van 15.00 u. tot 19.OO u. te werken dat getuigt van variëteit en aange past is aan alle lagen en leeftijden van de bevol king. Alles is uiteraard momenteel nog in evolu tie en pas op 31 juli sluit men de inschrijving af voor alle geïnteresseer den en liefhebbers. Er staat echt te veel op het lijstje om op te sommen, maar een grandioze week wordt het onge twijfeld! Toch een voor smaakje: diaprojektie, toneelvoorstellingen (volwassenen en scho len), filmavonden met forumgesprek, hobby show, optreden van koor en harmonie, tentoon stellingen van alle deel nemende verenigingen, schilderijen, foto's, teke ningen, beeldhouw werk, keramiek, jeugd- info-beurs. introduceren van muziekinstrumen ten, geleide bezoeken, Oi snblil le in A j eugdnamiddagei Op latere datumj men hier uitv< terug. Verder staat nog het Festi' Vlaanderen op gramma (op 24 ber Recital Ingridl Ier en Peter Daut op 2 oktober orgel Herman Verschn Een alternatieve beurs op 16 en 1' ber, het Koi Landj uweeltorm dansfestival Drii pers met een op van verschillend!aand< tenlandse groepen u,en Markt en in het !C'ian ren Bos, op 15 ue„st augustus enz. enz WIJZt Kortom, het I®®1" waarin de Lokersr0"1" turele Raad 14 weir0 zeker genoteerd wtven Vl in de Lokerse ann|n en Tentoonstelling honderveertig jaar gemeentelijk onderwijs te Grembergen Wie een hedendaagse school bezoekt, wordt steeds getroffen door het riante meubilair, door de gemakkelijke stoelen die achter de tafels met klapdeksels netjes gerijd staan opgesteld. En ongetwijfeld gaan de gedachten dan naar de eigen schooljeugd, naar de harde bruin geschilderde banken, waar lessenaar en zit nog een stevig geheel vormden, een onafscheidelijke eenheid, zoals meester en vermanende vinger een entiteit waren. De schoolbanken van vroeger, met in het midden het ronde gat waarin steevast een uitgedroogde inktpot kwam te zitten, zijn nog goed voor antiek. Ze zijn vervangen door moderne en uiterst lichte meubelstukken. Maar die hebben lang niet meer de charme van het stoere hout, waarin je in een onbezonnen moment met een mes in alle stilte je mooiste dromen kon kerven. Tot de onderwijzer het in de gaten kreeg en je er met een vermanende blik, een opgestoken dreigende hand er niet meer vanaf kwam. De sfeer van de oude scholen vind je niet langer meer terug in de moderne, veel te funktionele gebouwen, waar geen plaats meer is voor een nis waarin je je kan verbergen om beschutting te zoeken en te vinden voor het onheil dat komen gaat of net over je heen is geraasd. Dendermonde. Geen alledaags zicht: de voorzitter sekretaris van het ouderkomitee en de direkteur v school, samen op een ouderwetse bank. (foto piet hermans Dendermonde. In de zaal 't Ros Beiaard exposeerden op uitnodiging van de Culturele Centrale van Grembergen Palsy De Meester. Karet Laureys en Leo Van Stappen hun werken, (foto piet hermans) De tentoonstelling 140 jaar gemeentelije jongensschool te Grembergen, opgezet door het Ouderkomitee van deze school, speelde in op deze lang vervlogen tijd. Geen enkele inspanning werd uit de weg gegaan om oude dokumenten. prenten, foto's en afbeeldingen bij el kaar te krijgen, om ze or dentelijk in vitrinekasten en aan nette wanden netjes geordend en voorzien van de nodige verklaringen te kijk te stellen aan de vele toeschouwers die het voor bije weekend deze boeiende tentoonstelling over een rijk en lang verleden kwa men bezoeken. De initiatiefnemers moch ten zich verheugen in de medewerking van vele in stanties en waren daar ook ten zeerste erkentelijk voor. Het archief van de stad Dendermonde stelde een plan over de aankoop in 1971 van een prefab-klaslo kaal, een plan over de aan koop in 1974 van een twee de prefab-klaslokaal en fo to's en dokumenten over het slopen van de stal van de herberg «De Kroon» in de jaren 1973-74 ter be schikking Van het Rijks- drang laat haar nooit los. Edward D'Haeseleer Terjo- denaar, dertiger D'Haese leer was van kleinsafaan gefasineerd door het teke nen en schilderen doch akademie lopen zat er voor hem niet in. In die periode hadden ouders vaak nog andere ideeën over kunst. Als volwassen volgde hij wel avondlessen aan de akademie te Aalst en be gon regelmatig aan kon- frontaties van zijn werk met het publiek. Zelfs in de «eeuwige stad» belandde hij met de expo «40 Belgi sche Artiesten». Toch be schouwt hij tekenen nog steeds gewoon als een hobby. Deze tentoonstelling blijft open tot en met 25 juli; op zaterdagen van 14.30 tot 20 uur en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 uur Op woensdag 11 juli van 14.30 tot 20 uur. LH archief uit Gent kreeg men in bruikleen een modelreg lement, een tabel van lagere scholen uit 1836, een tabel van gemeentelijk schoollo kaal uit 1836, lijsten van de leerlingen uit de jaren 1878 en 1879, een brief aan het gemeentebestuur van de ouders (1885) vijf brieven met het verzoek de officiële school te sluiten. Dit ge beurde in 1884, zoals ook de heropening der scholen in 1884 de nodige belang stelling kreeg Ook de uit slag van het kantonaal ek- samen 1887 lag te kijk, evenals een affiche over de aanbesteding van de bouw van nieuwe klasse, de open verklaring van de plaats van hoofdonderwijzer, de plannen van de bouw in 1936, een geneeskundig onderzoek net voor de twee de wereldoorlog. Het stede lijk museum van Dender monde zorgde voor plaatij zeren inhouds- of maatvat van een halve hectoliter, drie plaatijzeren inhouds maten van 2 decaliter, hal ve decaliter en 2 liter, twee oude schoolbankeneen houten schooltas uit de 19' eeuw en een oude chronoli- thos Op de schoolbanken een eksemplaar van de be faamde Mechelse katechis- mus met vraag en aanbod en verder een gewijde ge schiedenis, een boek over de vaderlandse geschiede nis. schriften en leerboeken uit lang vervlogen tijden. Ook foto's sierden deze ten toonstelling. foto's zowel van leerlingen als van leerkrachten Het moet ge zegd dat zij veel. zeer veel bekijks hadden, ook al op vrijdagavond toen de ten toonstelling voor de talrijke genodigden voor geopend werd verklaard dervereniging. Hij ver klaarde dat in 1978 de ou dervereniging werd opge richt op initiatief van sche pen van onderwijs Dierick. Het was de bedoeling de school uit te bouwen tot een school zonder drempels, waarbij een dialoog en een samenwerking tussen ou ders en opvoeders mogelijk en noodzakelijk gestalte moest krijgen. Het ouder komitee telde van bij de aanvang 16 leden. Ber- trand Quintelier was de eerste voorzitter. Startte men bescheiden, zoals dat ook hoort, dan bleek al spoedig dat het ouderkomi tee een en al dynamisme en werkijver was. Om dat aan te tonen dient men alleen maar een greep te doen in de aktiviteiten die jaarlijks worden gehouden: na schoolse bewaking, alge mene vergadering waarbij een jaartema wordt uitge dokterd, kursussen moder ne wiskunde voor de ou ders. aktiviteiten rond de septemberkermis, boeken- en platenbeurs. Sinter klaasfeest, informatieavon den allerhande, jaarlijkse interscholenveldloop, de publikatie van een school blad. Lentefeest en auto zoektocht. om het daar te beperken. In zijn wel komstwoord benadrukte voorzitter De Leenheer ook de steun die de oudervere niging mocht ondervinden van velen en niet in het minst van de leerkrachten en de ouders, van de direk- tie en van het stadsbestuur Zij hebben hun steentje bij gedragen opdat de ouderve reniging tot grote bloei zou kunnen komen en het ko- mitee is hen daar dan ook dankbaar voor. Zoals er ook woorden van dank waren voor de velen die hun mede werking hebben verleend aan de realizatie van de ten toonstelling Zeer speciaal dankte hij de heer Gust De Keersmaecker die voor een flink stuk gestalte heeft ge geven aan deze tentoonstel ling. Uren, dagen, weken heeft hij gewerkt aan het verzamelen van waardevol le dokumenten. Het resul taat van zijn doorgedreven inspanning is uitzonderlijk te noemen, aldus de voorzit ter die tot slot aan schepen Dierick vroeg deze tentoon stelling te openen. Eindelijk Schepen Dierick was blijk baar niet in zijn dagje, want hij begon zijn toespraak al met de woorden: 150 jaar gemeentelijke jongens school, daar waar dit 140 jaar moest zijn. In al zijn ijver om de vele vooraan staanden met naam te ver welkomen, vergat hij de heer Valeer Onselaere, maar dat zette hij in het verloop van zijn speech recht. Hij was ook blij en gelukkig dat enkele oud onderwijzers deze viering wilden meemaken de meesters Van Damme, Dhooghe, De Baere en Lie- vens waren immers pre sent Vervolgens zou de schepen de geschiedenis van 140 jaar gemeentelijk onderwijs te Grembergen overlopeneen geschiede nis die in feite al veel ouder is, want reeds in 1604 is er voor de eerste keer melding van een soort ondei toenmalige koster nus Hauwe werd pastoor en door de nen van de gemeei een onderwijsopdn iast. Toch zou het 1842 zijn dat men eerste maal werkelf spreken van geme onderwijs in van het woord. Eenj zou daar blijve tijden ettelijke wijs ondergaan Heeft men in het geopteerd voor ged« ke, zeg maar halve j singen, dan wil meni projekt dat vc keer in 1920 m werd geschoven, do ren: een nieuwe moderne tijden aanf school in een lc rustige omgeving. Dierick gaf in het kfl overzicht van wat de! aan lokalen te bieden I Maar meer aandachj teedde hij aan de inpli van de school: in heid van nieuwe ken, dicht bij het van de gemeente en dien voldoende veil' besloot met de de gemeentelijke scl zeer belangrijke taakl te vervullen binnen meenschap Tenslott de hij de werk krach het ouderkomitee vijf jaar bestaat. Ditl tee is een voorbeeld menwerking en par tie, zo onderstreep) schepen die dan de waardige tentoonst! over 140 jaar ge meel onderwijs vo verklaarde. Ft he list k ouderko- Hardwerkend mi tee Bij deze vooropening nam onder meer de voorzitter van het ouderkomitee. Geert De Leenheer, het woord Het behoorde tot zijn opdracht de vele geno digden hartelijk welkom te heten naar aanleiding van het 140-jarig bestaan van het gemeentelijk onder wijs. de hoogstepuntvie- ring van de nieuwe in aan- bouwzijnde school en het vijfjarig bestaan van de ou- üsr-w m -9^ am-w Dendermonde Nog enkele minuten geduld en de tentoonstelling 140 jaar oni wordt officieel geopend door minister Lenssens. (v) I

De Voorpost | 1982 | | pagina 20