SAMEN DOORBIJTEN VOOR MORGEN. Lebbeke wordt één grote bouwwerf D'er effe uit, in Erembodegem... Stedelijke Muziek akademie Aalst bleef in gebreke ""mólensTrXXT 68 'OHTSWEAR melkc AALST 24 - 9.7.1982 - De Voorpost Bijna ongemerkt zijn we, een week geleden, de \akantie '82 ingegleden. Het schooljaar 1981-1982 zit er op en alle onderwijskrachten, professoren, leraars, ook studenten en scholieren zijn begonnen aan een maandenlange \akantieperiode. Ook heel wat gezinnen leggen er een paar weken de riem af. Sommigen trekken enkele dagen naar het buitenland. Anderen dromen van enkele heerlijke dagen midden de bossen of aan zee. in eigen land. En nog anderen blijven gewoon thuis en knijpen er slechts nu en dan een dagje tussenuit. Zy plannen een heleboel zaken waar ze anders geen tijd voor hebben. Misschien hou je zelf ook wel van een deugddoende wandeling. samen met vrienden of familie, in je eigen omgeving? Denk er dan aan dat je ook in Erembodegem eens een namiddag zorgeloos kunt verwijlen en herademen... In 1978. het jaar van het Dorp, werd in Erembode gem, onder impuls van de werkgroep «Jaar van het Dorp. Erembodegem- Aalst» het 8 km lange Al- fons Van de Maele-wandel- pad uitgestippeld en inge wandeld. Op initiatief van VTB-VAB Erembodegem werd op het kerkplein een keurig oriëntatiebord aan gebracht. En namens de werkgroep «Jaar van het Dorp» publiceerde Annie D'Hondt-De Smet (even eens VTB-VAB vertegen woordigster Erembode gem) toen ook een passen de wendelbruchure. Speciaal voor hen die d'er eens effe uit willen in Erembodegem, noteerden wij nu volgend wandel ideetje: Als vertrekpunt nemen we de O.L. Vrouw Hemel- vaartkerk. gelegen in het centrum van Erembode gem. Deze kerk werd ge bouwd in 1950 door archi- tekt Bressers uit Gent. op de plaats van de tijdens de oorlog vernielde kerk. In de onmiddellijke omgeving van de kerk bemerken we de beschermde^ gerestau reerde pastorij, die tot 4 juli jl.negen jaar lang. bewoond werd door pastoor De Felecijn. Pastoor De Pelecijn verliet toen Erembodegem en werd aangesteld als pastoor-deken in Lede. Binnen een paar weken wordt deze prachtige pasto rij de verblijfplaats van pastoor Colpaert. de nieu we pastoor van Erembode- gem-Centrum. De pastorij dateert van 1782. We stap pen de Termurenlaan in en volgen deze tot aan de spoorlijn Aalst-Brussel. De eerste trein reed op 7 april 1855 door Erembodegem. We gaan door de tunnel en staan voor de schilderachti ge kapel van O.L. Vrouw Termuren. omringd door een groenkrans van linde bomen. Volgens de overle ving hing aan een muur van het hof te Halle (14 eeuw een schilderij van Maria. Op zekere dag brak op het hof brand uit waarbij de beeltenis ongedeerd bleef aan de verschroeide muur. Om deze wonderbare ge beurtenis te vereeuwigen bouwde men op het erf een kapel ter ere van Onze- Lieve-Vrouw. Het miraku- leuze beeld hangt boven het altaar in de kapel. De oudste vermelding van de kapel dateert van 1603. De kapel werd meermaals verwoest en geplunderd en raakte in verval. Het huidig kapelletje werd in 1763 ge bouwd (zie steen in de voorgevel). Elk jaar op nieuw komen er heel wat bedevaarders de Moeder Gods vereren, vooral tij dens de kapellekensdagen in de maand augustus. Bin nen een paar weken wordt deze mooie kapel terug het toevluchtsoord van heel het Maria-vererend volk van Erembodegem. Na een bezoek aan de ka pel zetten we onze wande ling verder en nemen rechts de Kerkhofbaan die we vol gen tot in de Alfons Van de Madestraat (vroeger: Hol- leweg). We slaan links deze straat in en komen vijftig meters verder voorbij het woon- en sterfhuis van Fonske Van de Maele. Vlaams werkman-dichter (1874-1938). Aan dit huis bemerken we een gedenk plaat een werk van de Aalsterse beeldhouwer Fons Huylebroeck die er aangebracht werd. op ini tiatief van de VTB afdeling Erembodegem. in het jaar 1941Op de plek waar eens zijn wieg stond, werd een kapel gebouwd met het beeld van O.L.V. van Vlaanderen. Binnen in de kapel staat te lezen: «Dit was de wens van Fonske Van de Maele. Vlaria-dich- ter zoet gevooisd van tale. Anno 1951». We volgen de Alfons Van de Maelestraat en komen in de Keppestraat die we links volgen tot aan de spoorweg. Via de tunnel bereiken we het nieuwe stationsgebouw en het Ka- miel Walgraefplein. Ka- miel \H^raef 's een over leden pionier van de Erem- bodegemse afdeling van de Christelijke Vakbond van Communicatiemiddelen en larenlang direkteur-eene raai bif de R.T.T. Het plaatje «Kamiel Walgraef plein werd er onthuld op 13 februari 1982. tijdens een grootse hulde aan onze overleden dorpsgenoot. We steken het pleintje over (langs het zebrapad!), vol gen de Stationsstraat en draaien aan het einde van deze straat linksaf, de Dorpsstraat in. We komen aan het vroege re gemeentehuis van Erem bodegem (1874) met daar naast de gemeentelijke jon gensschool. In de gevel van het oud-gemeentehuis be merken we een gedenk steen van de Nederlandse «ontruimden» die in Erem bodegem belandden in 1945 en kwamen uit de streek van Venlo. We zetten onze wandeling verder en kuieren, via de brug over de Dender. 100 meter voorbij de brug. links, naar de Gerstjens. De Gerstjens vormen een groene zone langs de rech teroever van de Dender, in het oosten begrensd door de Brusselse steenweg en dc Brusselbaan. Twaalf hectare zijn stadseigen- dom. een veertigtal hectare is privé-domein. De perce len rondom het kasteel Ronsevaal en het kasteel Een mooi gezicht op Erembodegem-centrum van in de Kortestraat. Vorige week woensdag hield de gemeente v an Lebbeke de laatste raad voor de vakantie. Het was een drukke agenda, die redelijk vlot werd afgehandeld. Vooreerst werd de aandacht gevestigd op een schrijven van de Gouverneur, waarin hij het volgende stelt: «De gemeenteraden moeten in de periode voor en na de verkiezingen volledig de hun door de wet toegekende bevoegdheden kunnen behouden en uitoefenen. Maar de gemeentefinanciën mogen niet onnodig bezwaard worden en in het algemeen dient men zich te onthouden van daden, die het toekomstig gemeentebeleid kunnen hvpotekeren tenzij de dringende noodzaak ervan kan aangetoond worden. Openbare werken Er werden een paar koste loze grondafstanden en zinnen met kinderlast onteigeningen in der minne werd naar verhouding van financiële tussenkomst te- den en mogen er geen k. rugtrekken. Ook voor ge- mions meer op de weg ge stationeerd worden Na de proeftijd van twee maand goedgekeurd. grondver- het inkomen en de kinder- zal de gemeente opnieuw beslissen en zien of deze vreemdmg ten voordele last een tussenkomst voor van AVM fruits. Hoofd- zien. De gemeente heeft oplossing definitief kan brok was echter beslissing ook beslist zelf nog twee tot aankoop van het huis containers aan te kopen. Sneeuwwitje, voor een be- één voor het gemeentehuis tere huisvesting van politie en één om te plaatsen aan en tijdelijke huisvesting het sportkompleks. van de administratieve diensten. Een ander be- Scho,en langrijk punt was de goed- De beslissing dd. 27.11.70 keuring van verbetenngs- inzake de verplaatsingsver en aanpassingswerken aan goeding aan de leden van de gemeenteschool te Wie- het personeel, werd inge- ze en goedkeuring van het trokken, gezien deze perso- voorprojekt voor de her- nen betaald worden, zoals waarderingswerken aan de- de personeelsleden van het ze school. middelbaar onderwijs en de vergoeding voorbijge- Speeltuigen en streefd is. Voor de gemeen- tentoonstellingspanelen teschool werden de presta- Voor het speelplein van tieuren van de biezondere Denderbelle werd de aan- leermeesteres in de katolie- koop van houten speeltui- ke godsdienst schooljaar gen voor maximum 250.(XX) 82-83 vastgesteld. Ook fr. goedgekeurd, evenals werd het ontslag aanvaard de aankoop van enkele van lagere onderwijzeres speeltuigen voor Wieze. en schoolhoofd Mevr. Er- Enkele firma's zouden aan- mens-Vermoesen Lieve, geschreven worden, ver mits de aanbesteding on- Jaarrekeningen blijven of er een andere moet gezocht worden. Dan begon de besloten ver gadering. Openbare werken Als de gemeenteraad van Lebbeke een balans zou opmaken van zijn voorbije legislatuur, zou deze zeker overhellen naar openbare werken. De gemeente is in de voorbije jaren van aan gezicht veranderd. En niet alleen Lebbeke zelf. ook in de deelgemeenten zijn ver- beleringen doorgevoerd.In een perskonferentie maan dag. gaf de h. Moeyersoons samen met het schepenkol lege dan nog een overzicht van de in uitvoering zijnde aanpassingen. Kerkplein Heizijde Het projekt voor de aanleg van het kerkplein Heizijde werd door de Regionale Kommissie voor het bevor deren van werken tot kui tuur-historische en funktio- nele herwaardering van dorp en platteland vatbaar verklaard voor een subsidie door de Staat ten belope van 60Reeds lang zocht de gemeente naar een op lossing voor het parkeren wordt, kunnen de werken beginnen. Pui gemeentehuis Deze werken hebben door onvoorziene omstandighe den vertraging opgelopen. De opstaande kolommen zijn ingevreten en moeten geherprofileerd worden. De aannemer had het sle pen van deze speciale stuk ken opgedragen aan ie mand uit Schoonaarde. Maar gezien de omvang van deze werken heeft deze het doorgegeven aan ie mand uit Roeselare. De aannemer beweert dat er een paar fouten in de aan besteding geslopen waren, in het dossier van de archi- tekten. Oorspronkelijk was immers voorzien dat de stukken opgekuist zouden kunnen worden. Dat blijkt dus niet het geval te zijn. In elk geval beschikt hij slechts over 50 werkdagen en zou het gemeentehuis nog een beetje moeten op gekalefaterd worden en herschilderd in alle geval vóór oktober. Het gemeen tebestuur hoopt dan ook dat de vertraging niet te lang blijft aanslepen. Verkeerstekens De tekens op Denderbelle Dries, te Wieze en op het kerkplein aan de Minne straat werden aangebracht. Wat deze aan de omlei- dingsweg betreft, hangt hun vlugge plaatsing niet af van het gemeentebestuur, maar van het ministerie van Openbare Werken. Ver mits het een rijksweg is. valt de omleidingsweg on der hun bevoegdheid Het is dus wachten op hun goedkeuring, en aktie. De lichten die er nu staan zijn van de gemeente. Ze mag zelfs geen voorsignalizatie aanbrengen. Samen met vele Lebbekenaars hopen we dat dit vlug in orde komt. (Ivg) Overhamme zijn gedeelte lijk parklandschap, gedeel telijk verwilderd met aan plantingen van boombe standen. Deze privé-eigen- dommen zijn botanisch en esthetisch rijker dan het ♦egankelijk deel dat ei gendom is van de stad Aalst. Dit laatste omvat een aanplanting van Cana- dapopulie ren en een mooie, zij het rij ondiepe, vijver Een wandeling doorheen dit" bos loont ze ker de moeite. We volgen de aardeweg doorheen de Gerstjens. draaien mee naar rtchts en komen aan de Brusselse Steenweg. We steken deze drukke steenweg over (wees voorzichtig!) en vol gen de asfaltweg naast het bezinestation. Genietend van de mooie natuur, wei den en akkers, wandelen we de Kluisdreef door. Links in de verte bemerken we de toren van de H. Hartkerk van Aalst. Op het einde van deze dreef slaan we rechts een veldweg in en bereiken opnieuw door weiden en velden, een klei ne villawijk, die we voor bijstappen. tot in de Im- merzeeldreef. Daar nemen we rechts, en na enkele stappen. onmiddellijk links, de asfaltbaan die ons doorheen Hof Somergem leidt. Genietend van de heerlijk stille natuur, gol vende weiden en een kron kelende Somergembeek, belanden we aan het einde van de weg in de Groen straat. grondgebied Erem bodegem. We wandelen nu naar rechts en 400 m verder weer naar links: let vooral op. dit smalle straatje (Kluizenstraat). verscholen tussen de huizen, niet te missen. En schenk even_ aandacht aan de groene hopaanplantingen met hun typische hopstaken. Vervolgens komen we in de Bredestraat terecht (Wie deze straat links inslaat komt na 200 m aan Vogel zang. waar onze gekende, overleden schrijver. Louis Paul Boon. jarenlang heeft gewoond). Wij stappen in Bredestraat rechtsaf en aan de splitsing gaan we links af. Zo komen we langs Ha- geveld aan de achterzijde van een nieuwe wijk met sociale woningen. We wan delen verder tot aan de Rietstraat, draaien rechts af. volgen de Rietstraat tot aan de Bertha De Deken laan (romanschrijfster). Via de Bertha de Deken laan bereiken we de Brus selbaan. Op de Brussel- baan nemen we rechts en volgen deze drukke baan tot aan de Kromme Elle boogstraat. We volgen de ze straat tot aan de Leuve- straat die we verlaten. Van daar hebben we een prach tig panoramisch zicht oa Dendervallei en de 'f gelegen dorpskern F O.L.Vrouw Hemelv kerk. "°m° Langs het smalle pa n dalen we af naar de me waar we»>ir« Kortestraat ruime sporthal Dende opmerken. We wandelen verder i de Dendervallei langs oots* Leuvestraat en bereikei Denderbrug. vanwaar een mooie gezicht heb op de kerk en de paster hof: het vertrek- en ei punt van onze 8 km laf805 wandeling doorheen «groene» deel van Eren degem. Al wie er tijdens de kon de vakantiedagen effe wil in eigen omgeving, dit wandel-ideetje van Voorpost» best op zij vergeet het alvast niet i te nemen tijdens de ei volgende milieuwande in Erembodegem. wensen je nu reeds opr veel wandelgenot' tones it de zij> ersst Tijdens de plechtige prijsuitreiking op vrijdag 21 juni jl. werd in de Stedelijke Muziekakademie van d« stad Aalst ook een postume hulde gebracht aa Frans Saeys. jarenlang een gewaardeerd muzieklt raar aan de akademie Weliswaar een hulde die op zijn plaats was en di« wijlen Frans Saeys ten volle verdient omwille van folc zijn onverdroten inzet voor de muziekakademie. Op m Q deze plechtigheid kleeft evenwel een smet: noch de weduwe van Frans Saeys. noch zijn kinderen wer den op deze plechtigheid uitgenodigd Zij warenl totaal onwetend van het hele gebeuren en waren daJ ook niet aanwezig. De familie - en dat is toch wen pijnlijk - heeft van derden moeten vernemen datl deze postume hulde heeft plaats gevonden. derhands zou gebeuren. De dienstjaarrekening 1981 Ook besliste de gemeente van OCMW. sloot met een voor 170.(XX) fr. uitleenma- boni van 11.459.639 fr. Dc teriaal voor verenigingen rekening van de gemeente aan te kopen, zoals bijv. sloot met een mali van tentoonstellingspanelen. 41.016.103 fr. Dit is vooral podium, spreekgestoelte. te wijten aan het feit dat doeken, enz. Ook dit zou sommige leningen nog in onderhands gebeuren. aanvraag zijn. terwijl de werken reeds betaald zijn. Huisvuilbelasting De gemeente heeft uit ei- van vrachtwagens. Vermits er de afschaffing gen kas volgende betalin- gevraagd was van de huis- gen reeds verricht: kerkfa- vuilbelasting werd even het briek. deel van de gemeen- standpunt van de gemeente te in de watertoren. Mot- toegelicht. De gemeente baan. Eikeveld. pastorij heeft op het deel huisvuil- Wieze. reiniging van water verwerking een serieus te- lopen, werken omieidings- kort. Terwijl de rekening in weg Bovendien is zij nog feite geen negatief saldo subsidies te verwachten zou mogen vertonen. Daar- En vermits er geen verhaal- om werd de huisvuilbelas- belasting is... Als de ge- ting ingesteld. In feite is dit meenterekening in deficit is itog een kleine tegemoet- moet ze 60% van de onkos- koming van de bewoners ten voor huisvuilverwer- uit. Als men vergelijkt wat king rekupereren. in Lebbeke gepresteerd werd voor openbare wer- Kapellekensbaan ken en men weet welke Omwille van een firma, verhaalbelasting daar in an- waar regelmatig kamions .Tere gemeenten op gehe- moeten lossen (ong. 60 per ven wordt, dan is Lebbeke week) werd bij wijze van proef, voor twee maand, het akkoord gegeven om onder het verkeersbord van de Kapellekensbaan een bord aan te brengen: «uit gezonderd leveranciers» Ook de exploitant zal tege moetkomingen doen. nl. zijn oprijruimte vergroten, meer ruimte maken aan de losplaats, leveren in kleine re wagens, grote afleiden langs de Stationsstraat, vra gen dat op een vast tijdstip geleverd wordt, en vlug dienst verzekeren bij het lossen en laden. Ook zullen de voetpaden hersteld wor- een gemeente met een lage belastingdruk. Bovendien werd door de gemeente een financiële tegemoetkoming voorzien voor de volgende personen: echtparen op pensioengerechtigde leef tijd, weduwen en weduw naars van 60 of 65 jaar. weduwen met kinderlast en overlevingspensioen. Deze tegemoetkoming bedraagt 500 fr. Het is wel zo dat dit bedrag van 1.000 fr. eerst door iedereen moet betaald worden, de personen die in •oc vengenoemd geval ver keren. kunnen daarna de Verbeteringswerken Heizijdestraat en Potaardestraat Het schepenkollege ont ving bericht van de heer Gouverneur op 2é juni '82. dat de werken in aanmer king komen voor staatstoe- lage tot 60% en dat de aanleg van fietspaden een provincietoelage van 30% kan bekomen. Sasbaan Dit is de laatste van de vijf prioritaire wegen, die dit gemeentebestuur zich voorgenomen had te verbe teren. Op 28 juni heeft mi nister Mare Galle. gemeen schapsminister van Onder geschikte Besturen en van Gesubsidieerde Werken aan het schepenkollege la ten weten dat zijn admini stratie belast werd om aan hem verslag uit te brengen over de stand van zaken van het dossier van de ver beteringswerken aan deze weg. De werken werden aanbesteed aan de h. Joos van Hamme. voor 15.800.000 fr.. BTW inbe grepen Zodra de belofte van toelage door het ge meentebestuur ontvangen Aalst. In de leeftijdskategorie 16 jaar ging de titel tijdens de majorettenkampioenschappen bij de duo's naar The Blue Girls uit Evere. Bij de trio's wonnen de Vrijheidszonen uit Bertem en bij de kwartetten ging de driekleur naar De Klaproos /es uit Oordesem, (per) Aalst. Majorettenkampioenschap van Belgiè. Ann en Heidi uit Mortsel wonnen duo's in de reeks tot II jaar. De Klaproosjes uit Oordegem wonnen ook nu weer trio's en de kwartetten, (per) leder van ons voelt de krisis. Er bestaat geen mogelijkheid om er doorheen te komen zonder inspanningen. Dat weten we. Dat weet u. De Christelijke Volkspartij wil, als beleidspartij, haar verantwoordelijk heid niet ontlopen en moet dan ook onprettige beslissingen nemen Maar: elke inspanning die we samen leveren, is gericht op een betere morgen. De weg die we samen afleggen zal niet nutteloos zijn. De CVP garandeert u een betere toekomst, zowel op het gebied van de tewerkstelling als de sociale zekerheid en blijft een waarborg voor de individuele vrijheid en de vrede Zo werken we samen aan het regenboog-objektiefbeterschap. Dat is onze politieke wil Dat is uw zekerheid.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24