Maurice De Schrijver «Mundial is voorbij Lokeren wacht» Motorcrosskalender Sportkamp te Lokeren vanaf twaalf jaar Vomm iellen inde tegenslag d n ding staal Duivels ware VOETBAL Omstreeks 15 uur arri- eerde Maurice te Masse- len. Hij was aan de lucht haven opgehaald door zijn rouw en enkele getrou- /en. In een keurig litgaanspak van de Rode Xjivels gestoken grijze 3roek, wit hemd en grijs- ood gestreepte das - stap- e hij bruingebrand door de Spaanse zon de witte tan den als de bovenstebeste reklame blootlachend, zijn sportzaak binnen. Maar nauwelijks binnen, moest Maurice weer buiten, want het ontvangstkomité was verdraaid vergeten hem buiten te begroeten. Dat liet de fotograaf ook toe de nodige plaatjes te schieten Maurice in het midden, supporters errond, klassie ker dan klassiek. Maar ja, bewegingen wordt de «vun zigheid» in de prullenmand gewerkt. Hij voelt zich op slag een stuk beter. Drank komt aanrukken en versnaperin gen ook. Het feest kan be ginnen. Of toch niet, want nu willen de persjongens graag wat meer vernemen over de Mundial. Overdonderd Een geweldige organisa tie is dat daar, zegt Mauri ce De Schrijver die vertelt over de wijze waarop de Belgische ploeg doorheen Barcelona werd geloodst om de wedstrijden in het Nou Camp-stadion te gaan spelen. «Voorafgereden door de bereden rijkswacht, dwars door de stad. Ner gens oponthoud. Ik kan me ten te kijken voor hun tele visiescherm.» Maurice springt in zijn verhaal van de hak op de tak, gaat zeer snel Maar dat is men blijkbaar van hem gewoon «We hebben tegen de Argentijnen tak- tisch zeer goed gespeeld. Dat heeft de Zuidamerika nen misschien het meest verwonderd» «En MaradonaP» «Een klasse apart,» antwoordt De Schrijver zonder aarze len. «Een grote speler, puur talent Alleen is het de vraag of hij in het Europees voetbal stukken zal maken. Maradona is sterk wanneer hij aan de bal is. Hij heeft een flitsende demarrage, schiet graag en hard en ook meestal tussen de palen. Ook in het kopspel kan hij Het ontvangstkomitee voor huize De Schrijver te Massemen. (vw) zo hoort het nu eenmaal. En dan de begroeting: de schaars opgekomen sup porters drukken hun idool de hand, wensen hem profi ciat en een welkom thuis. De gelegenheids-Miss Sporting Lokeren geeft de blonde libero drie harde smakken, die zeker in het klooster zullen gehoord zijn. Het resultaat is zicht baar op Maurices gelaat: zes rode lippen op een brui ne huid. Maurice lacht, en blijft lachen, zegt niet veel, grijpt zijn kraaknette witte zakdoek en wrijft zich on geveer in het zweet om de lipstick van prima kwaliteit weg te kri|gen. Wanneer hij aan de toonbank van de winkel is gekomen, is ook die operotie tot een goed einde gebracht. Ondertus sen maakt het bandopne mermannetje luidruchtig oekend dat hij voor een interview is gekomen. Maar aanstalten om het gesprek op gang te brengen doet hij helemaal niet. Miss Sporting grijpt «zijn» kans, diept uit een van de verbor- 'gen zakken uit het lange kleed een briefje op. «Ge vonden aan de toog,» zegt de miss met een rauwe stem. Een gedicht wordt voor gelezen en menigmaal .wordt er gelachen. Er is ook applaus. Mevrouw De Schrijver is ondertussen verdwenen Ze is de kroost gaan halen. Maurice staat er onwennig bij, hij heeft zelfs last met zijn schoe nen Aon de zool -kleeft de chewing gum van een fan en op het vasttapijt blijft Maurice bi| elke stap die hij moet zetten, heel even han gen. Resoluut gaat de schoen uit en met vaardiae dat bij ons gewoon niet in denken. Bovendien wordt altijd een andere weg geno men. Uit veiligheidsoverwe gingen.» Langzaam baant het ge zelschap zich een weg naar de tuin, waar inderhoast enkele makkelijke stoelen worden neergezet Maurice neemt plaats in een kraak nette witte zetel, wij errond. De supporters nemen ge noegen met een plaats op de tweede rij en tussendoor speelt een ukkepuk met een kan|er van een «tango». Ook die weet van de wind, valt ons op. Maurice De Schrijver vertelt zijn lang verhaal over drie weken we reldbekervoetbal, het ver haal van de voetballer die als noodoplossing in de ploeg werd gehaald en uit eindelijk tot de grote revela ties behoorde. Beginnen we met het begin: de wedstrijd tegen Argentinië. Ruim an derhalf uur voor de wed strijd waren de Belgen al in het stadion. Dat moest, want voor elke wedstrijd wordt door de spelers de grasmat gekontroleerd. «Je moet toch weten met welke schoenen je moet spelen,» zegt de doorwinterde prof. Met de openingsceremonie gaf dot wel enkele proble men. Daarvan heeft het Belgische team niets ge zien. Dan ren je het veld op, op van de zenuwen, want je komt uit tegen de wereld kampioen. «Erg was dat nu ook weer niet. We mochten immers verliezen ledereen had daar rekening mee ge houden. Je voelt |e dus min der onder druk staan. Al hoewel anderzijds, het geeft toch een raar gevoe len te weten dat enkele mil joenen mensen naar jou zit- zijn manneke staan. We reldklasse zonder twijfel,» zegt Maurice die ondertus sen al drie wedstrijden ver der zit met zijn gedachten: «We speelden tegen Argen tinië met een gesloten ver dediging, die niet de minste ruimte liet om kort te gaon kombinerenTegen Polen hebben we de fout ge- maokt het spel zelf te willen maken. Dat werd afgestraft met drie doelpunten». Counteren Ongewild komt men op de hoge temperatuur te recht waarin de wedstrijden moeten gespeeld worden «Een geweldige handicap, zo meent De Schrijver, die eraan toevoegt dat deze hoge temperatuur veel meer krachtinspanningen vergt maar er anderzijds ook voor zorgt dat het krachtenarsenaal veel vlug ger is uitgeput.» En dan de vervangingen, waren die noodzakelijk3 «Guy Thijs doet geen gekke of ondoordachte din gen, beweert Maurice De Schrijver, die zijn woorden wikt en weegt en zeker het niet zal wagen een verkeerd woord te spreken over de bondstrainer. Doorvoor be wondert hij deze man teveel. «Het was afgesproken voor we naar Spanje ver trokken dat ik in de ope ningswedstrijd Waiter Meeuws zou vervangen. In de tweede wedstrijd en voor de rest van het tornooi zou Walter sfjelen Dat is ook gebeurd en daar kan nie mand wat van zeggen Ik heb dat steeds aanvaard en zou dat ook nu nog doen. Walter is een van de beste sp>elers op de liberoplaats. Hij verdient die plaats dan ook tenvolle. Natuurlijk is het zo dat je er steeds graag zou bijlopen. Een we reldbeker is immers een unieke belevenis in het le ven van een profvoet baller.» Tegen Rusland kwam De Schrijver weer m de ploeg, maar dan als linksachter. Een plaats die hij jaren gele den ook nog speelde. Mau rice trok goed zijn streng, meer nog, wist de levensge vaarlijke Shengelia te ringe loren. «Als linksachter heb ik mij meer kunnen uitleven, zegt blonde Maurice rustig. Trouwens, als laatste man mag je geen steek laten vallen, fantasietjes zijn er daar niet meer bij. Als linksachter kan je wel eens iets proberen zonder dat dat onmiddellijk wordt af gestraft. Naar het einde van de wedstrijd toe ging ik van het veld. Al jaren word ik op het einde van het seizoen geplaagd door een spier in mijn dij. Een kwet suur die steeds terugkomt bij vermoeidheid. Moest er gespeeld worden voor een plaats in de halve finale, dan zou ik stellig hebben doorgezet. Nu was het ech ter bekeken en bijgevolg had het geen zin meer om risiko's te nemen.» Toch willen we graag meer weten over de vele vervangingen die Thijs doorvoerde. «Ze waren allemaal noodzake lijk. Gerets geraakte ge kwetst in een botsing met Pfaff, die op zijn beurt kloeg over pijn in.de schou der, Baecke die een zeer goede openingsmatch speelde zat er een beetje door, Renquin was nog met de oude en Vandersmissen was uitgeteld. Van Moer voelde zelf aan dat het niet langer kon Geef toe, dat men dan er best aan doet andere spelers op te stellen. Alleen Raymond Mom mens en Jos Daerden kwa men niet aan de bak. Al de onderen speelden Uitgeschakeld Het lijkt wel of Maurice De Schrijver lelijk verveeld zif met de uitschakeling van de Belgische ploeg in de tweede ronde. «Toch hebben we ons doel be reikt,» zegt hij, «maar tegen Polen hadden we anders moeten spelen. Lato en Bo- niek hebben ons de das omgedaan. Loto speelde tegen Belgie een uitsteken de wedstrijd. We gaven hem teveel ruimte en wan neer hij ruimte krijgt dan is hij levensgevaarlijk. Dat wist men uit de Belgische kompetitie. We hebben te gen Polen veel te open ge speeld. Hadden we dichter bij elkaor gespeeld, don was het met de Belgskes nog niet gedaan. Daar ben ik zeker van» zegt De Schrijver die terloops ook wijst op de grote fysische paraatheid van de Rode Duivels. Tegen Rusland schitterden de Belgen trou wens. Maar toen werden we door ongeluk van een zege gehouden Het wordt stilaan tijd om te gaon spreken over favo rieten en tegenvallers in het tornooi. Maurice laat geen twijfel bestaan omtrent de titelkonsen van de Brazilio- nen. «Die hebben mi| het meest bekoord» zegt hij «Dat is nog voetbal zoals het echt moet worden ge speeld. Technisch boven mate goed, taktisch uitste- Uitstekende sfeer Wie over voetbal spreekt heeft het ongetwijfeld ook over de scheidsrechters. Het zijn de miskleunen van de supporters, worden door de spielers gevreesd en door de klubleiders m de watten gelegd Toch deden ze tijdens de wereldbeker hun best. Zegt Maurice De Schrijver: «Er zaten weinig zwakke ele menten tussen». Een voor zichtig antwoord natuurlijk, maar wie had anders dur ven verwqchten. En dan de supporters, hadden die niet gehoopt dat de Belgen ver der zouden geraken? «Ar gentmie kloppen staat noc niet geli|k met de finale spe len,» aldus een nuchtere De Schrijver die het al fijn vindt dat de tweede ronde, het vooropgezette doel, toch werd bereikt. «Vergeet niet dat we bij de elite van het wereld voetbal horen nu» zo voegt hij eraan toe De sfeer in de ploeg was en is ook voorbeeldig. Van bondszi|de werd alles in het werk gesteld om het de spe lers zo aangenaam moge lijk te maken. Men heeft ingezien dat er ook plaats moet zijn voor ontspan ning «We waren een van de beste ploegen op het vlak van afzondering,» staaft De Schrijver de vele verhalen die al werden ge schreven. Natuurlijk was er het persincident. Maar ook dat was spoedig opgelost: «Men mag niet vergeten dat de pers tijdens een der gelijk tornooi het enige kon- takt is met de buitenwereld en zeker met het thuisfront. Als de persjongens dan met de voetballers gaan dollen en er verhalen worden op gehangen, waarbij je toch even gaat nadenken, dan moet er worden ingegre pen,» zo stelt Maurice het. «Wat gebeurd is was be- Lachend luisteren naar een lolbroek die zijn visie gaf op de Mundial. (vw) doeld om de sensatiezucht aan te wakkeren,» zo zegt hij. Zo komt het gesprek op het zorgenkind van de Ro de Duivels: doelman Jeon- Marie Pfaff, die behoort tot de elite van de keepers, dat duidelijk weet en zorgt voor zijn eigen publiciteit. «Pfaff heeft steeds vaor nieuws gezorgd. Hij zorgde ook voor zijn eigen publiciteit. De journalisten hadden aan Jean-Marie steeds een vet te kluif Nu hij naar Duits land gaat, nemen velen hem dat blijkbaar kwalijk en willen ze hem in de vernie ling schrijven. Of hij al dan niet gekwetst was, daar spreek ik me niet over uit. Jean-Marie heeft steeds be weerd van wel, de dokters van niet. Eric Gerets is na tuurlijk een totaal ander ge val. Hij liep een hersen schudding op. We verloren aan onze kapitein zeer veel Zijn uitvallen heeft ons mo reel wel een beetje gedrukt. Eric is een man die de ploeg de nodige impulsen geeft om opnieuw aan te vallen wanneer het minder goed gaat Ik hoop dat hij spoe dig weer genezen zal zijn en weer kan voetballen.» Balans Het gesprek gaat verder over de ballen. «Tango» staat erop en voor de Mun- dial-fanoten terloops zeg gen dat ze te koop zijn bij Maurice De Schrijver «Zijn ze al dan niet lichter dan gewone ballen?» «Soms waren ze in elk geval staal hard,» zegt Maurice, die meent dat het middelpunt van de bal veel kleiner is en dat men bijgevolg de bal precies moet raken, anders wijkt ie af. Vooral de doel wachters hebben veel moeilijkheden ondervonden met deze ballen. Maar als slotsom is Mau rice De Schrijver gelukkig het allemaal te hebben meegemaakt. «Zijn de wed strijden voor de toeschou wers soms weinig aantrek kelijk, voor een voetballer is het een enorme genoeg doening aan een wereldbe- kertornooi te moge nemen. Het is een g de kampagne gewet hebben maar eei de Rode lang niet Sterren en het Belgische team? ce fronst de wenkbrl en geeft grif toe dat |T graag kommentaar I op de prestaties vcf kollega's Van Moerl de volgens hem zeti dienstelijk. Vander| heeft niet veel kregen, maar die ene tegen Argentinië boden, maakte hij sioneel af. Jan groeide naarmate nooi vorderde en scoorde allicht een doelpunt, outstanding, sober moor efficiënt. En De Schrijver- gaat veertien dagen tie nemen en dan teri Lokeren er keihard aan» zegt Maurice ei in zijn goudkleurige l< MOTORCROSS Zondag 11 juli 1982 BMB- motorcross te Kester, om loop van de Kesterheide. Wedstrijden voor inters 500 cc, zijspannen, natio- nalen 500 en 250 cc. natio- nalen 125 cc. juniores 250 en 125 cc. Eerste start te 12 uur. De?e cross is een organisa tie van AMC «De Toe komst» Dworp. Kampioen- schapsproeven voor zij spannen en nationalen 250 cc. BLB-cross te Waarschoot, omloop is gelegen aan de «Stuiver», het is een weide en zandomloop. De organi serende club is «MC Jong en Moedig» Wedstrijden voor inters A en B. zijspannen, nationa len 500. 125 en 250 cc. juniores 500 en 250 cc, nieuwelingen 250 en 125 cc. Eerste start te 11 uur. Kampioenschapsproeven voor nieuwelingen 250 cc en voor de juniores 250 en 500 cc. MCB-cross te Anzegem. Wedstrijden voor inters, zijspannen, seniores, junio res en nieuwelingen. Woensdag 14 juli interna tionale BMB-mid- weekcross te Bolderberg omloop van de Laambeek in een organisatie van AMC' Boldefberg. Wed strijden voor inters 500 cc. nationalen 500 en 250 cc, juniores 500 en 125 cc. Eer ste start te 16 uur De BLB-cross diezelfde dag te Hamme. omloop van het industriepark. Bij de inters treden er ne gen ploegen van vier pilo ten aan en ze vertegen woordigen piloten uit Oos tenrijk, Italië. Duitsland, Zwitserland, Frankrijk. Nederland en België ieder met een A en B ploeg. De overige inters treden aan bij de nationalen. Eerste start te 16.30 uur. Als om lijsting wedstrijden voor zijspannen, nationalen. ju niores en nieuwelingen. Zondag 18 juli internatio nale motorcross van het «Fort» te Koningshooikt Wedstrijden voor inters 500 cc. nationalen 500 en 125 cc. juniors 500. 250 en 125 cc. Eerste start te 12 uur. De cross is een organi satie van AMC St.-Katelij- ne-Waver. BLB-cross te Beveren- Waas, weideomloop met springheuvels en hindernis sen. Wedstrijden voor in ters A en B. zijspannen, nationalen 500. 250 en 125 cc. juniores 500 en 250 cc, nieuwelingen 250 en 125 cc. Eerste start te 11 uur (mt) Op initiatief van de Lokerse sportdienst werd re^ tijdens het paarsverlof een badmintonkamp i 12 jarigen georganiseerd met veel sukses. Vele jongeren kwamen er voor 't eerst in aanrali met badminton dat bij de meeste enkel gekend als een gezellig tuin- en familiesport. Nu werd hun de gelegenheid geboden deze sp< al zijn facetten beter te leren kennen, zoals de juj greep, enkele basisslagen en konditieoefenint waardoor van bij de eerste kennismaking voorkomen dat verkeerde bewegingen zouden vj den aangenomen en een verdere ontwikkej mogelijk wordt. Van bij de eerste kennismaking, werd dus rei voorkomen dat de cursisten zich verkeerde bef gingen toeëigenen, welke een nefaste invloed tf ben op hun verdere ontwikkeling. Vier terreinen en een trainer met ondervim staan borg voor een goede' opvang en voldo» akkomodatie om in een aangename sfeer gezellig sport aan te leren Dit spel met pluim en raket kan ideaal als gezl sport worden beoefend en de Lokerse sportdia heeft dan ook hiervoor een uitzonderlijke inspj ning gedaan door het inschrijvingsgeld op slee 100 fr. voor de eerste deelnemer en 50 fr. voor( volgend gezinslid te stellen. Geïnteresseerd? Wacht dan niet langer om i schrijven en neem kontakt met de Stede| Sportdienst, Sportlaan 2-3 te Lokeren of bel r mer 48.31.99. Het unieke sportkamp vindt plaats vanaf 26 toll juli van 14 tot 16.30 uur. 34 - 9.7.1982 - De Voorpost «Hier woont onze voetbalkampioen. Niemand kon beter doen. Achteraan liet hij niemand door. Rap was hij weer van voor. Guy Thijs geeft het sein, Maurice wordt onze kapitein». Dit gelegenheidsversje stond vrijdag rond het middaguur te prijken voor de sportwinkel van Maurice De Schrijver. Van de grote schare supporters - men had ons getelefoneerd dat er makkelijk honderd tot tweehonderd fans van blonde Maurice hem zouden verwelkomen - was evenwel geen spoor te zien. Toegegeven, we waren ruim op tijd aan de Massemsesteenweg gearriveerd. Bovendien was het snikheet en het kon best dat iedereen een luie stoel had opgezocht om de warme zonnestralen te vermijden. Aan de overzijde von Maurices sportwinkel staat een klooster met bijhorende school. Het is vakantie en bijgevolg is daar ook weinig beweging. Tot er een zuster buiten komt gewandeld met een hark ir. de hand Ze begint te schoffelen om en rond de groene haag. Ze kijkt even naar het bord met het rijmpje en gaat gewoon verder. De Mundial is duidelijk niet haar terrein. In de riante sportwinkel treffen we toch enkele supporters aan. Fervente aanhangers van Maurice die voor hen geen nkele verkeerde beweging kan maken. Een man op leeftijd, waarvan wij vermoeden dat hij het ontvangstkomitee vormt, is ruk doende zich op te maken. «Ik ben Miss Sporting,» verduidelijkt hij en gaat voor de spiegel staan. Hij monkelt: «Nog iet mis» zegt hij goedkeurend en heupwiegt in zijn nauwsluitende japon door de winkel. Viviane D'Hollander moest het en, flitste het door ons hoofd. Ze zou in een luide en spontane lach uitbarsten En plots, zonder dat men het eigenlijk beseft, gaat er een kreet op: «Maurice is daar!». Niemand blijkt het te geloven, ok de brave borst van een plaatselijk radiostation niet. Die had al wel twintigmaal verteld dat hij een interview ging nemen en dat moest nog dezelfde avond de ether in. Het mini-bandopnemertje hing lusteloos aan zijn hand te slingeren, ussendoor debiteerde hij enkele algemeenheden die iedereen al dagen na elkaar in kranten heeft kunnen lezen of citeerde tspraken van Rik De Saedeleer. Originaliteit troef dus. kend en bovendien aan een hels tempo. Een ploeg die in staat is om het even welke tegenstander onder de voet te lopen. En dan nog op het moment dat de elf Brazilia nen dat zelf willen. Ook Italië speelt goed, maar lang niet zo oogstrelend als de Brazilianen. Misschien halen ze toch de finale. Spanje heeft al heel veel geluk gehad. Maar Duits land en vooral Joegoslavië zijn tegengevallen. Boven dien zijn er een aantal an dere ploegen die de aan dacht op zich vestigden: Honduras heeft geen enke le wedstrijd verloren en gaat met een minder goed doelgemiddelde niet naar de tweede ronde. Algerije maakte opgeld en Nieuw- Zeeland streed zeer moe dig. Misschien heeft de in breng van deze ploegen en vooral dan van de Zuida- merikaanse het tornooi de gelijk beïnvloed en ligt dit ook aan de basis van het falen van enkele Europiese waarden. Mevr. De Schrijver kreeg uiteraard als eerste een flinke pakkerd. (vw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 34