De verrijzenis van Phil en Jan Koncerten om orgel in Buggenhoutse boskapel te betalen Metershoge schouw neergehaald X -t,; Kaatsen Kaatsverbond Hamme Van snikheet naar warm WZK niet ontevreden over 't voorbije seizoen Walivo: aanwerving scheidsrechters 38 - 9.7.1982 - De Voorpost in Maasmechelen. Óp op de derde, plaatselijk steeds primus blijft LIEFHEBBERSVOETBAL SCHIETEN WATERPOLO WIELRENNEN In dezelfde week duikten weer twee vertrouwde streek- renners op in de aktualiteit. Om te beginnen natuurlijk Phil Anderson, die als enige Australiër in de Tour bijzonder knap uithaalt. Hij was vorig jaar reeds één der revelaties uit de grote trek doorheen het land van Marian ne wanneer hij gedurende welgeteld een dagje in de gele leiderstrui reed. Nu gaat het blijkbaar beter want tot op het moment dat deze regels bij mekaar worden getikt is de ryzige Lokeraar de sympatieke bezitter van het felomstre- den gele kleinood. Het was zoals bekend niet zonder slag of stoot dat Anderson de ritzege ver overde in Nancy, en door zijn onverdroten ijver ook geen onaardig figuur sloeg in de sekondenloterij van Felix Levitan. Ook in de maandagetappe streed hij. gesteund door zijn ploeg- makkers, konstant mee vooraan en dinsdag meng de Phil zich zelfs in de grote groepssprint te Moeskroen. Woensdag staat er dan een grote ploegentijdrit gep land waar de mannen van Maurice Demuer, nu ze de eensgezindheid weer heb ben teruggevonden, zich zeker goed uit de slagn kunnen trekken en geenszins buiten de topdrie mogen vallen. Of de hoop van Anderson zich tot en met de Pyreneeën voorin, en liefst op de koppositie, te handhaven bewaarheid wordt, zal spoedig blijken. In de schaduw van het Tourgebeuren rijden de thuisblijvers hun kermis- koersen. Daarin eist Jan Bogaert de nodige aan dacht op want nadat hij enkele keren verrast werd in de ultieme sprint met een vierde prijs in Heusden en een derde te Humbeek tot gevolg, koos Jan zondag de weg van het zekere. Hij voelde zich waarschijnlijk sterk genoeg en liep op het laatst van de hoofdmacht weg in Wezenbeek. Met een mocht hij zijn derde seizoenstriomf vieren. De ze prestaties doen de 21ste De Berlaarse schutters van de Donkhoeve hielden hun koningsschieting. Raf werd de eerste sire van deze jonge maatschappij. Bazin Francine werd de eerste (jj) prijs van Richard Buckacki in Sint-Martens-Lierde en de 25ste plaats van Benny Vermeulen in Tisselt na tuurlijk verbleken. Bij de liefhebbers no teerden we op de valreep nog een overwinning van Erik Staes, die maandag iedereen in plan liet te Ze veneken. Achter de ontke tende Haasdonkenaar fi nishten De Veerman en De Bisschop als tiende en twaalfde. In het weekend zelf was er zaterdag een verplichte deelname aan het provinciaal kampioen schap te Bellem. Hier stre den acht leiders voor de titel met onder hen de toch ook niet trage Gerrit Van der Aa. Gerrit kwam niet verder dan een verdienste lijke derde plaats. Zondag dan ook heel wat streekge noten in de wedstrijd te Sint-Niklaas: de Neder landse suprematie was eens te meer duidelijk zodat Ru dy Heyns (6de), Vik Van Landeghem (7de), Fra ncois Nauts (9de). Miel Van Daele (17de) en Fred dy Luyckx (18de) niet dich ter raakten. In Eksaarde werd op datzelfde moment een kriterium verreden waar de te kloppen man alles overklaste: Rudy Ro giers reed werkelijk ieder een naar huis. Rudy Haent- jens (op 5), Jan Joos (11), Mare Meuleman (12), Pat- riek De Permentier (14) en Luk Beniers (15) gristen nog enkele troostprijzen weg. In Wetteren ging Marc Somers was de snelste bij de liefhebbers te Beveren. (dw) Johnny De Dobbelaer een dichtste ereplaats uit het vuur halen, daar was Ro land De Bisschop elfde. En dan in Zele ten laatste was de Wase inbreng ook niet te verwaarlozen met Willy De Backer als derde. Ron- ny De Dobbelaer als vijfde en Stefaan Van Leeuwe als zesde. In de junioresrangen ko men de Wazenaars slechts moeizaam aan een over winning, een resem erep laatsen moet het dan maar vergoelijken. Donderdag begon het reeds met een zevende plaats van Franky Weemaes en een negende van Jean-Marie Van Gijs zaterdag legde Rudy Sae- lens voor de zoveelste keer in zijn loopbaan beslag op een tweede plaats, nu in Moerzeke waar ook Peter Staes (11de) en Benny Van Buynder (13de) in koers zaten. Yvan Vereecken ging naar de kust. niet om te zonnen maar om een vierde prijs af te halen in Jabbeke. Franky Weemaes ging als achtste over de meet in Kruishoutem en Fi- lip Van Walle eindigde der de in Denderwindeke. Zondag was het heel wat kalmer in Klein-Sinaai en zat er evenmin een Wase triomf in met Peter Galle op de tweede. Mark Delcor renner Erwin Declercq op een ontgoochelende vierde en Rober Schelfhout op een zevende plaats. Maandag liep de blauw witte formatie van W.S.C. Vooruit Sint-Gillis-Waas als een trein de finalerit in van de Ster van de Juniores te Melle, maar Rudy Sae- lens (4), Franky Weemaes (9) en Yvan Vereecken (12) kwamen, op het eind iets tekort. Voor Filip Van Walle voor de tweede keer deze week een derde posi tie in Tielrode. Duidelijk meer winstklanken in de nieuwe- lingenkategorie waar Tem- senaar Guy Rooms nog Donderdagvoormiddag rond 10.00 uur werd in de omgeving van de Van Langenhovestraat en de Denderbellesiraat te Dendermonde een metersho ge schouw neergehaald. Die schouw behoorde toe aan de firma Escoderm. Men gebruikte geen springstof, gewoon omdat de schouw in een dichtbewoonde wijk staat. Dc firma De Paepe, die zich met deze karwei bezig hield, gebruikte een veel eenvoudiger, maar ook ratione ler en zo te zien ook zeer doeltreffend systeem. Met behulp van een kraan, waaraan een «peer» was bevestigd sloeg men gewoon gaten in de schouw- wand, zo ongeveer anderhalve meter boven de grond. Toen zowat de halve omtrek van de schouw ondermijnd was, stortte die met gratie en veel stof op het verlaten terrein neer. De schouw viel precies in de richting die de specialisten hadden gewild, al bleken zij achteraf toch wel een beetje verbaasd te staan over het feit dat de top van de schouw een flink eind van de rest was neergekomen. «De top bleef in de val even zweven», zei een van de werklieden om het fenomeen te verklaren. Liefhebber Peter Van Huffel wordt na zijn zege te Zele door de organizatoren in de bloemen gezet, (bvw) Tijdens de zomerperiode wordt er in de Buggenhoutse Boskapel een cyclus van namiddagkoncerten georganiseerd. De verschillende optredens hebben telkens plaats van 15.30 uur tot 16.30 uur en de opbrengst komt ten goede aan een fonds dat de herstellingswerken aan het orgel in de Boskapel moet dragen. Wedstrijden en uitslagen van 3,7.1982 Toyota -KWB Christiaen- sens 12-1 Madeion - Rodanla 1 -12 Ons Vermaak - Broekkant 12-9 't Zolderken - V. Malderen 0-12 V. Gaeveren - Groentenhal- le 12-8 Kalender voor 10.7.1 Toyota - Madeion KWB Christiaensens - tenhalle Lamotboys - Rodania Broekkant - Zolderken V. Gaeveren - V. Mald F. Martens bolde te Lede als overwinnaar over de streep voor Geert Ebraert i algemene favoriet was. Hij werd met een vracht bloemen overladen... (per) zegepralen. Nu was hij ak- tief in de tweedaagse van Brussegem met een eerste plaats op zaterdag en een tweede op zondag. Didier De Witte deed het zo mo gelijk nog beter want don derdag pikte hij al een vier de positie in Nijlen, zater dag kende hij enige voor uitgang met een tweede prijs in Bornem, waar Ro ger Goeman vijfde werd, en zondag was hij iedereen te snel af in Uitbergen, met Goeman nogmaals als vijf de. dus zonder stip. Als derde feestvarken mogen we dan een nieuwe naam vermelden: Edwin Entho ven. aan zijn vijfde wed strijd toe in Evergem en reeds een hoofdvogel door onder andere streekrivalen als Alain Van Raemdonck (2) en Johan De Prekel (4) achter zich te houden. Voor de Nederlandse Ste- kenaar zeker en vast een gelukte kennismaking met de kompetitiesport. Gun- ther Van Steelandt sluit de ze week de rij af met een derde plaats in Lede. Manil «Oude Orgels m Vlaande ren» was eens een reeks ra diouitzendingen geregi- seerd door Gaby Moortgat. In die optiek was ook aan het orgel van de kapel in Buggenhout-Bos een eigen plaatsje voorbehouden, om dat het orgel aldaar een merkwaardig instrument is met een erg oud verleden. Het is immers het oude kerkorgel van de St. Nik- laaskerk (Centrum-paro chie). Het dagtekent uit het jaar 1686 en werd gebouwd door Nicolas Langlé, één van de beste bekende orgel bouwers uit die tijd. Men beschouwt Langlé als een overgangsfiguur tussen Langhedul en Forceville, deze laatste was de vader van Vlaamse roccoco-orgel In 1769 bood het toenmalig kerkbestuur aan Pieter Van Petegem uit Gent een kon- trakt aan tot herstel van het orgel De vader en zijn bei de zoons Lambert en Egi- dius hebben het reparatie- werk tot een goed einde ge bracht voor de som van 550 gulden. Latere herstel lingswerkzaamheden date ren uit 1804 (Pieter Ver- beeck) en 1879 Op deze laatste datum bouwde Francois Loret uit Dender monde. maar woonachtig te Mechelen een nieuw orgel voor de parochiekerk van Buggenhout-centrum en transporteerde het oude or gel naar de Boskapel. Het orgel dat nu opnieuw aan dringende herstelling toe was bestaat uit één ma nuaal. zes registers en een pedaal. Toen de radioreeks «Oude orgels ui Vlaande ren» werd opgenomen (1957) was het de firma Ste vens uit Duffel die het kapelorgel op punt stelde. De droge zomer van 1976 deed geen goed aan het or gel. zodat het onlangs op nieuw hersteld diende te worden. De werken werden toevertrouwd aan Etienne De Muynck uit Hamme Om het orgel opnieuw een gewaardeerde plaats in ons kun8tDatrimonium te verle nen dienden de volgende werken te worden uitge voerd: herstelling van de windvoorziening en de blaasbalg, bijregelen van de totale mecaniekherstel van het voetklavier, schoonmaak en herstel van het pijpwerk, op punt stel len van de intonatie en stemmen van het orgel. Dat het orgel opnieuw klinkt als vroeger zullen de orgelliefhebbers kunnen horen op zondag II juli als de gekende orgelist Kris- tiaan Van Ingelgem het in strument zal bespelen tij dens een eerste namiddag- koncert Namiddagkoncerten Tijdens de zomermaanden kunnen de melomanen te recht in de Boskapel om er een cyclus van namiddag koncerten bij te wonen. De Boskapel en haar omgeving lenen zich uitstekend om het kader te vormen voor een kunstkoncert De cy clus wordt ingezet op zon dag II juli als Kristiaan Van Ingelgem het orgel komt bespelen Hij is organist van de St.-Martinuskerk te Aalst en tevens een erg ge vraagd koncertorganist. Op 18 juli biedt zich het Gentse ensemble Melopee aan. Het bestaat uit Bart Moens (viool) Annie Van Damme (fluit) M. De Meester (cello) en L. Van den Bulcke (orgel). Ann A- driaenssens een gitariste van eigen bodem komt op 8 augustus aan de beurt. Een weekje later op 15 augus tus kan men er luisteren naar een klarinet-trio met Lieven Van den Eede, Ger rit Valckenaers en Werner De Bleser. Eric Van Eans- beeck, presenteert om 22 augustus zijn kamerorkest Canzone en op 29 augustus treden de gebroeders Lau- wers op (koperensemble). De namiddagkoncerten grijpen telkens plaats in de Boskapel (Kasteelstraat) te Buggenhout-Bos op zon dagnamiddag van 15.30 uur tot 16.30 uur. Mede werking wordt verleend door de kerkfabriek, het ge meentebestuur en het ge mengd gregoriuskoor (lvd) De gebroeders Smet haalden goede resultaten in)- Gillis-Waas. (c) jg Onze weersverwachting s sch< de ir Het is weer volop zomer geworden. Vandaag vr^j dag en wellicht ook zaterdag wordt het zelfs snig heet met tropische temperaturen. Aan de ki locji wordt het ongeveer 28° maar in het binnenland kat 5 j het 30 en zelfs 34° worden. Daarbij is de zon void van de partij. In de loop van zaterdag kan er vani( het westen een onweer losbarsten, maar dat hei een plaatselijk karakter en zal zeker geen eint stellen aan het zomerweer. Wel dringt in de lotaj, van zondag wat minder warme lucht binnen. Dat z%n gepaard gaan met tijdelijk wat bewolking en evef tueel nog een plaatselijk onweer. De middagtemp* 2( raturen zouden echter in het binnenland nog waaWl den bereiken van ongeveer 25°. Begin volgenAre- week zou het dan opnieuw zonnig en droog word* 1J bij een naar het noordoosten draaiende wind. Ojgko in de ons omringende landen is het volop zomAplo Rond de Middellandse Zee bereikt het kwik zelise waarden van ongeveer 40°. Alleen Schotland eBell Ierland hebben met wisselvallig weer af te rekenelBij (edièe t< De Wase Zwemkring heeft dit seizoen in eerste natio nale afgesloten met een verdiende overwinning te gen Doornik (10-7) en daardoor komt de klub op de achtste plaats in de rangschikking. WZK zakte één plaats maar dat is ze ker niet te wijten aan de spelers zelf, doch aan al lerlei onvoorziene gebeur tenissen zoals o.a. een trainerswissel en de ziekte van de doelman. Tijdens de laatste vergadering werd door iedereen be loofd om er dit seizoen eens keihard tegenaan te gaan. Een dergelijke men taliteit, in goede banen ge leid door André Millants, moet zeker tot resultaten leiden. André heeft immers de moeilijke en meestal on dankbare taak van trainer overgenomen in volle sei zoen. Alle spelers zijn er gedurende de laatste we ken van overtuigd dat An dré heel wat in zijn mars heeft en mits enkele voor waarden, die ondertussen reeds door de spelers zijn aanvaard, zal André dus volgend jaar verder doen. Binnenkort staan er nog enkele aktiviteiten op het programma. Op 28 augus tus is er een tornooi voor juniores en op 31 oktober een voor de seniores. Bij die gelegenheden kunnen de fotoliefhebbers nog maals proberen om een van de prachtige prijzen, verbonden aan de foto wedstrijd, in de wacht te slepen. Straks beginnen bij Walivo de nieuwe voetbalkam pioenschappen. Zoals gebruikelijk werden die al flink voorbereid en al even traditioneel wordt daarbij de kwaliteit van het scheidsrechterskorps. Daarvoor worden nu ook'weer nieuwe kandidaten aanvaard. Inlichtingen tot aansluiting bij dit scheidsrechterskorps. kunnen verkregen worden bij Julien Cap. Goudenregenlaan 72. te Sint-Niklaas - Tel. 031-76.71.79. Een eerste kontaktvergadering wordt dan voorzien op vrijdag 30 juli te 20 u. in het lokaal café Stad Leuven op de Grote Markt te Sint- Niklaas. De reeds ingeschreven kandidaat-scheids rechters zullen voor deze voornoemde vergadering schriftelijk uitgenodigd worden. (rvl)

De Voorpost | 1982 | | pagina 38