De waarheid over het Nobels-dossier» C.G.S.O.-Aalst sluit deuren! Amerikaanse verdwaald in Erpe Ruilverkaveling in Waas Volksvertegenwoordiger Freddy Willockx licht toe... Freddy Willockx, SP-volksvertegenwoordiger Waarheen met de seksuele problemen? SP-Waasland laakt Waalse deelregering over Nobels Matthys versus Akkermans Anthuenis: projekt in koelkast Van Meerdonk naar Lessive (todaktta De Voorpost - 9.7.1982 - 5 Tot mijn spijt zie ik mij verplicht mij te mengen in ontstane polemiek over het Nobels-dossier. Ik zeg tot mijn spijt, want ik heb er steeds op gestaan de 'ing van Nobels boven de partijen heen te be iten. Het is spijtig dat een journalist die de S.P.-V.U.- 'konferentie niet kon bijwonen, een senator die vakantie in het buitenland verbleef tijdens de lissende week en een C. V. P. -raadslid dat slechts op afstand het dossier kon volgen hebben meend S.P. en V.U. de les te moeten spellen. Zij bben de werkelijke gang van zaken niet beleefd en rdelen op grond van een onvolledig dossier. procedure Door geregelde vergaderingen met de nieuwe en zeer dynamische Nobels-direktie werd in de loop mei de aktie van de Wase parlementsleden perfekt gekoördineerd. Elk via zijn kanalen, zowel naar de nationale als naar de Vlaamse regering, leverde een uiterste inspanning om de overheid te overtuigen van de reddingskansen en de toekomst Nobels. Deze aktie is gezamenlijk gevoerd bij nister Geens bij zijn bezoek aan Sint-Niklaas op mei, maar mondde uit op een zeer dubbelzinnige slissing van de Vlaamse regering op 27 mei. Hierin wordt aan Geens gevraagd, privé-kapitaal te zoeken binnen de sektor van de metaalverwerkende jverheid en wordt overeengekomen bij de even tuele faling maximale inspanningen te leveren om zo groot mogelijk deel van de tewerkstelling te dden. Iedereen die het dossier volgde wist dat '.e beslissing ingegeven was door grote twijfels nnen de Vlaamse regering waarbij in het bijzon- minister Akkermans, onder impuls van de crantwoordelijke van het Openbaar Krediet, eende dat faling onvermijdelijk was om een geslankt Nobels-bedrijf opnieuw levenskansen te ven. De direktie reageerde in een indrukwekken- nota van 31 mei en bewees dat faling gelijkstond t de ondergang van Nobels. Vanuit onze ervaring t soortgelijke dossiers in de vorige regeringen sten we dat de besluitvorming in een zeer kruciaal dium was getreden. Op 9 juni 1982 zou de Vlaamse deelregering zich uitspreken in afwachting van de bijeenkomst van de handelsrechtbank op 10 juni. Er moest een speciaal Jrukkingsmiddel worden gevonden. Vandaar dat we tijdens het Pinksterweekend met een reeks skundigen een alternatief voorstel ontwikkelden Jat we op 2 juni overmaakten aan de direktie, aan parlementsleden en aan de drie vakbonden. De ektie ging akkoord met het initiatief zonder zich het voorstel zelf te willen vastpinnen. Dit was niet de bedoeling. De Volksunie amendeerde voorstel grondig en ging akkoord. C.V.P.-kamerlid Smet en P.V.V.'er Anthuenis uldden dat zij het politiek niet opportuun vonden ondertekenen, vermits hun eigen partijgenoten meerderheid uitmaken in de Vlaamse en de tionale regering. Hierdoor pakten de S.P. en V.U. apart uit met alternatief reddingsplan tijdens een perskonfe- iie op 7 juni. Uitdrukkelijk en tot vier keer toe d gesteld en herhaald dat we geen enkele kritiek den over de houding van de C.V.P.- en P.V.V.- ega's. Integendeel, we brachten hulde aan hun :t. elk op zijn manier en uitten begrip voor hun -ondertekening. Wie na deze persconferentie durfde te spreken van politisering van het >els-dossier handelde ofwel te kwader trouw of onvoldoende ingelicht over het verloop van de iele procedure en van de wijze waarop tijdens de lerskonferentie het alternatief plan in zijn politieke contekst werd geplaatst. alternatief plan en de konstruktie de Vlaamse regering Na de vergadering van 26 en 27 mei kwam de aamse deelregering plotseling heel snel tot een koord. Er werd - gelukkig - zelfs niet meer wacht op het konkordataire akkoord van de atste bank (de Bank of America) om een oplos- naar voren te schuiven. Het drukkingsmiddel «gepakt» en de formule die uit de bus kwam Jraagt onze volledige goedkeuring weg. hoewel het bedrijfskapitaal ongeveer 500 miljoen te laag is om n optimale heropstanding van Nobels waar te naken. Om de lezer in deze ingewikkelde materie enige klaarheid te brengen, maakten we onderstaande vergelijkende tabel. erschillen tussen de beide voorstellen Het S.P.-V.U.-alternatief voorziet een fusie van Nobels-Peelman en Nobels-Group. De Vlaamse regering verwezenlijkt in feite de fusie door overdracht van de aandelen van Nobels-Group in Nobels-Peelman. 2. Het S.P.-V.U.-alternatief voorziet een grondige herstrukturering van Nobels en voorziet daar voor 1 miljard voor de aankoop van licenties en voor bijkomende investeringen. Daardoor zou het bedrijf beter gewapend zijn in de konkurren- tiestrijd. We blijven erbij dat hiervoor minstens 500 miljoen dient uitgetrokken om Nobels op langere termijn zijn technologische slagkracht opnieuw te doen verwerven. 3. Het S.P.-V.U.-alternatief voorzag een voorfi nanciering om aan de problemen met de Sidmar- holding het hoofd te bieden, wat nu reeds nodig zal blijken gezien de gerezen moeilijkheden met deze holding. Konklusie inzake de vergelijking De vergelijking bewijst dat de principes van het alternatief plan grotendeels overeenstemmen met de beslissing van de Vlaamse regering: Ter illustratie: de totale financieringsbehoefte (3,8 t.o.v. 3,75 miljard): de inbreng van 500 mil joen rechtstreeks door het Vlaams gewest; de feitelijke fusie van Nobels-Peelman met Nobels- Group en de inschakeling voor 500 miljoen van het Fonds voor Industriële Vernieuwing voor het inves teringsprogramma. We blijven erbij dat ons alternatief méér ruimte gaf voor de toekomst van Nobels maar we aanvaar den het plan van de Vlaamse regering als een beslissende en zeer belangrijke eerste stap. Nog drie hindernissen te nemen Na de gerechtvaardigde euforie bij allen die het Nobels-dossier behartigden omtrent de beslissing van de Vlaamse regering van 9 juni 1982. werd gauw ingezien dat nog drie belangrijke hindernissen te nemen zijn om de redding van Nobels te vol tooien: 1. Het akkoord van de Bank of America die de fameuze wisselkoerstransakties financierde en de volgende maanden belangrijke vorderingen kan laten gelden, om in te leveren en toe te treden tot de solidariteit met de andere banken; volgens onze informatie is men hier op de goede weg. 2. De oprichting van de staalholding. Deze holding werd aangewend om de trekkingsrechten die aan Vlaanderen ten belope van 8.5 miljard werden toegekend ter kompensatie van de lasten voor het Waalse staal, te kunnen gebruiken niet enkel in het staal zelf (ALZ en Sidmar) maar ook ten behoeve van staalverwante bedrijven zoals No bels. Voor de Nobels-redding zou 500 miljoen uit deze zgn. «Sidmar-holding» worden aange wend. De Waalse weerstand kon reeds worden gebroken binnen de staalfinancieringsmaat- schappij die reeds een eerste schijf van 2,5 miljard ter beschikking van de holding stelde. De holding zelf moet formeel nog worden opge richt en hiertegen rezen - zoals gevreesd - be zwaren aan Waalse zijde, waai de staallobby zowel vanuit de Waalse deelregering met PS en PRl. als vanuit de nationale regering met GOL (PRL) en Maystadt (PSC) uit is op nieuwe kompensaties gezien Nobels tot de metaalver werkende nijverheid behoort die geregionali seerd is. terwijl de middelen van de holding deels uit de nationale schatkist moeten komen. Na al wat reeds voor het Waalse staal diende te gebeuren, zou het een schande zijn mocht de redding van Nobels stranden op deze zoveelste kommunautaire rel. Zover zal het wel niet komen. Trouwens, de Waalse deelregering kan de procedure wel vertragen maar uiteindelijk beslist de nationale regering over de oprichting van de Sidmar-holding. En dat men zich hier a.u.b. niet verberge achter een lek in de pers. Mocht telkens als De Standaard of de Libre Belgique een regeringsnota voortijdig publiceer den. de besluitvorming blokkeren, dan werd er niéts meer beslist. Desnoods moet gedacht worden aan prefinancie ringsformules in afwachting van de deblokkering van de staalholding. 3. Uiteindelijk moet de handelsrechtbank zich be gin september definitief uitspreken over het kon- kordaat. Gezien de gunstige reputatie van de bevoegde Wase magistratuur denken wij wel dat zij alles zullen doen om het konkordaat volgens de geëigende gerechtelijke procedures formeel gestalte te geven. Indien de twee voornoemde hindernissen kunnen genomen worden, zijn trouwens alle sociaal-ekonomischc voorwaarden vervuld om de Nobels-werkgemeenschap een nieuwe toekomst te gunnen. borstel Vlaamse exekutieve -VU-alternatief géén van beide voorstellen wordt Nobels een overheidsbedrijf Aanzuivering eigen vermogen 1,1 milj. a) Inlevering leveranciers 0.8 milj. (50% van dc vorderingen boven 500.(XX) fr.) b) Inlevering 15% door 3 hoofdbanken 0.1 milj c) Inlevering Bank of America 0.2 milj Werkmiddelen 1,6 milj. a) Risicodragend kapitaal 1,05 milj. Vlaamse Staalholding 0.5 milj Vlaams Gewest 0.5 milj Omvorming konkordataire vordering Nobels-Group 0.05 milj. h) Bijkomende werkmiddelen 0.55 milj. Konsolidatie van 50% van de bancaire schuldvorde ri nge n Bankgaranties p.irt. Investeringsprogramma 0,5 milj. Fonds voor Industriële Vernieuwing Verzekering thesauriebehoeften 0.6 milj. Uitbetalingskredictcn 0.3 milj Waarborgkredieten 0.3 milj 1Aanzuivering eigen vermogen In dc variatie na konkordaat werd I miljard inlevering schuldeisers (leveranciers en banken) voorzien. 2. Werkmiddelen a) Risikodragend kapitaal Vlaamse Staalholding (1.5 miljard zonder konkordaat) Privé-aandcelhouders bi Bijkomende werkmiddelen Bijkomende obligatielening van de banken Vlaams Gewest (obligatielening) Prototypensteun 3. Bankgaranties 4. Investeringen Fonds voor Industriële Vernieuwing 5. Verzekering thesauriebehoeflen behoud van alle kredietlijnen zie punt 2 b 0.65 milj. 0.5 milj. 0.15 milj 1.6 milj. 0.3 milj 0.5 milj 0.8 milj p.m. 0.5 milj. p.m. 3.8 milj. Na amper anderhalf jaar werking kwam op 30 juni jl. abrupt een einde aan het bestaan van het Centrum voor Gezinsplanning en Seksuele Opvoeding te Aalst. «Het C.G.S.O.-Aalst is, om Financiële redenen, gedwongen zijn deuren te sluiten» is de lakonieke mededeling in het derde en voorlopig laatste nummer van «C.G.S.O. Info» en zulks betekent dat Aalstenaars met seksuele problemen voortaan in eigen stad niet meer terechtkunnen. De deuren van het Centrum aan de Duivekeetstraat 38 gingen dicht voor het publiek en de Aalstenaars worden met hun problemen op seksueel vlak naar Gent en Brussel ver wezen! In het Infonummer wor den evolutie en teloorgang van het Centrum geschetst. Konkrete aanleiding voor het oprichten van het C.G.S.O. in Aalst was een aantal gebeurtenissen die duidelijk de heersende mentaliteit typeerden die in sommige middens heerst ten opzichte van de seksua liteit. De oorzaak van de sluiting tenslotte, is te wijten aan het feit dat het ministerie in het kader van de bezuini gingen. beslist heeft geen subsidies te verlenen aan het C.G.S.O. Zo verdwijnt een jonge or ganisatie. die stilaan wind in de zeilen kreeg en al enkele interessante initia tieven op zijn aktief had o.m. info-avonden over «jaloezie» en over «orgas mebeleving bij man en vrouw» en een twee-avond- se aktiviteit over «sterilisa tie bij man en vrouw»; ver schillende groepen werden opgericht: werkgroep «massage». saunagroep. praatgroep «alleenstaan den». praatgroep «jaloe zie» n.a.v. van de info- avond hierover. Op die manier poogde men geleidelijk de reakties los te weken, de mensen met problemen uit hun isole ment te halen en stilaan scheen men daar ook in te slagen, doch daar is tijd voor nodig en die heeft het Aalsters C.G.S.O. niet ge kregen. Nochtans worste len ook in 1982 nog onnoe melijk veel mensen met pijnlijke seksuele proble men. waarmee ze gewoon niet naar buiten durven ko men en die soms dramati sche gevolgen hebben. Doch de overheid heeft geen geld voor een initia tief dat heel wat mensen uit de problemen zou kunnen helpen. Doch in Vlaande ren is seks nog steeds een vies woord en blijven de heilige huisjes hardnekkig overeind. Mensen zijn er alleen maar belangrijk als er verkiezin gen in zicht zijn... Cyriel TEMMERMAN «Rond 11.45 uur net voor het eten zou opgediend worden rinkelde des burgemeesters telefoon. Een onbekende stem vraagt hem dringend te komen een verdachte Figuur zwerft reeds enkele dagen rond in de buurt. De burgemeester begrijpt onmiddellijk dat hier politieassistentie nodig is en verwittigt de kommissaris». Het zou de aanhef kunnen zijn van een politieroman. Doch de onbekende stem is Elza Van Impe uit de Boskouter- straat te Erpe. die burgemeester De Lat opbelt, deze verwittigt op zijn beurt politiekommissaris Poets. Samen begaven ze zich ter plaatse, doch op het opge geven adres, de garage Uyttersprot aan de Lede steenweg. wist men ner gens van. De verdachte fi guur bleek ondertussen op genomen te zijn bij de fa milie De Meerleer, wiens woning paalt aan de achter zijde van de garage. De mensen uit de buurt had den het meisje reeds vier a vijf dagen zien rondzwer ven. doch toen zij zich bij de heftige regenval toegang trachtte te verschaffen tot één van de auto's van de garage Uyttersprot. had den dhr. en mevr. De Meerleer zich over haar ontfermd. Zij bevond zich in een deerniswekkende toestand vuil slechts gekleed in een kniebroek en een bloe- se en voorzien van een slaapzak. De sporen van netels op armen en benen lieten veronderstellen dat zij de nachten had doorge bracht langs de spoorweg berm. Zij bleek zeer mensen schuw te zijn en beant woordde de vragen van de kommissaris slechts met hysterisch geschreeuw. Vermoed werd dat men hier te doen had met een drugverslaafde. Zij had trouwens dringende ge neeskundige verzorging no dig en de hulpdienst 900 werd verwittigd. Ondertussen slaagde kom missaris Poets erin het meisje te identiFiceren. Zij droeg een reispas bij zich waaruit bleek dat zij af komstig is uit de U.S.A. - Massachusetts. Haar naam is Ellen Meredith. Zij is 22 jaar oud. Door het feit dat zij met de ziekenwagen het grondge bied van Erpe-Mere ver liet. moest de gemeentelij ke politie de rest van het onderzoek overlaten aan de gerechtelijke politie van Aalst. Onopgeloste vragen Na onderzoek door dr. Du- four bleek Ellen geen drug gebruikster te zijn. doch zij is geestesgestoord. Zij is Europa binnengeko men via Nederland op 16 juni jongstleden, doch tot nog toe heeft men niet kun nen achterhalen hoe zij in Erpe terechtgekomen is. Het Amerikaanse konsu- laat te Antwerpen werd verwittigd teneinde de no dige stappen te doen om Ellen Meredith te repatrië ren. Wegens haar benarde toe stand is de konsul haar per soonlijk komen opzoeken in het ziekenhuis te Aalst, doch ook hij krijgt alleen hysterisch gekrijs als ant woord op zijn vragen. Vele vragen blijven dus nog onbeantwoord in deze zaak: Hoe is zij hier te rechtgekomen? Wat is er met haar gebeurd tijdens haar verblijf in Nederland en Belgie? Een antwoord lijkt voorlo pig nog niet in zicht. De SP-Waasland nam met vloeit voort uit het staal- in het Vlaamse staal (Sid- verbijstering kennis van het plan Claes dat ter kompen- mar en ALZ) en in staal- veto van de Waalse deelre- satie van de financiering verwante bedrijven (bv. gering tegen de oprichting van het Waalse staal trek- scheepsbouw en metaalver- van de zogenaamde Sid- kingsrechten ter beschik- werking) te financieren, mar-holding. Deze holding king stelt om investeringen Het veto tegen de oprich- De geplande ruilverkaveling in noordelijk Waasland moet worden opgeschort en de bevoegde gemeenschapsminister, de heer Akkermans, dient voor zijn verantwoordelijkheden te worden gesteld. Dat zei SP-senator Pros Matthys naar aanleiding van de bespreking, in de algemene raad van de Vlaamse gemee nschap. over de begroting. De socialistische voorman weet zich in verzet tegen de ruilverkaveling gesteund door de VU en de PVV. door landbouwers en natuurbeschermers. Men argumenteert tégen die herschikking o.m. dat in Meerdonk al de grootste kavels van het land bestaan en de afwatering goed is. dat de wegen goed kunnen worden onderhouden door de besturen en dat die voldoen aan de eisen van een moderne exploitatie. Verder wordt gezegd dat de ruilverkaveling indruist tegen de wil van de betrokkenen en derhalve ondemokratisch is. Volgens Matthys e.a. druist het plan in tegen de maatregelen van bezuiniging en zal ze zowel aan de gemeenschap als aan de betrokkenen hoge financiële eisen stellen. Er zou veel schade toegebracht worden aan het landschap en het milieu in het algemeen. En dan heeft de Raad van State al de basis voor nietigverklaring erkend op grond van procedurefouten. Volgens Pros Matthys en anderen gaat het om een zinloos prestigeprojekt en zou het opschorten daarvan de rust en orde onder de boeren kunnen herstellen, wat van wezenlijk belang is voor de goeie uitbating. Pros Matthys zet zich vooral af tegen de wijze waarop de overheid de ruilverkaveling in het Waasland tracht door te drukken. Hij zou graag hebben dat de gemeenschapsminister voor ruimtelijke ordening zich niet enkel tot de «Boerenbondlobby» zou richten voor de afstemming van zijn algemeen beleid. Eerder had minister Akkermans verklaard «dat het aantal betrokkenen bij een ruilverkaveling slechts een gering percentage is van de gehele bevolking». Maar Pros Matthys stelt daar o.m. tegenover dat het verzet tégen de ruilverkaveling in het Waasland heel omvangrijk is. behalve dan bij de CVP. Die partij stelt zich op een wijze op die volgens Matthys een aanfluiting is van de principles van de demokratie. Het is overduidelijk dat lichtzinnig werd omgesprongen met de inspraak en andere elementen bij het tot stand brengen van het ruilverkavelingsprojekt in Sint-Gillis-Waas. Dat zei PVV-volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis tij dens een recente tussenkomst in de raad van de Vlaamse gemeenschap. De Lokeraar hoopt dat veel seiektiever en zorgvuldiger zal worden te werk gegaan en enkel mits bijna totaal akkoord van de betrokkenen; want de ruilverkaveling is een erg ingrijpende en belangrijke landschapsingreep. Volgens Anthuenis zijn de nodige faktoren in het Waasland niét voorhanden om tot een ingrijpende landschapswijziging over te gaan. En dan moet je als beleidsverantwoordelijke de moed opbrengen om dit projekt in de koelkast te stoppen en de beschikbare budgetten te investeren in streken die veel béter rijp zijn voor soortgelijk projekt. Maar ook daar. zei Anthuenis. moet alles grondig onderzocht worden en dienen de betrokken landbouwers met een ruime meerderheid akkoord te gaan In het Waasland wordt naar zijn mening tegen de wil van de meerderheid van de betrokken landbouwers gehandeld, het gaat om een van bovenuit opgedron gen projekt dat bovendien \oor de boeren in kwestie zware financiële lasten met zich zal brengen. Anthuenis zei verder dat het opzetten van zo'n ruilverkavelingsprojekt vaak ook het leefmilieu beïnvloedt. Je moet bij het indienen van zo'n ontwerp een totaalbeeld trachten op te hangen in zowel een budgettaire, ekonomische als ekologische kontekst Anders kom je tot erg zware konfliktsituaties waarbij niemand gediend is. ting van de Vlaamse hol ding noemt de SP-Waas land een grove uiting van ekonomisch nationalisme waardoor elke solidariteit van Vlaanderen ten voor dele van Wallonië voor de toekomst steeds meer be moeilijkt wordt. De SP vraagt dat de natio nale en Vlaamse regering, in afwachting van de de blokkering van de Vlaamse holding, de nodige maatre gelen treffen om de 500 miljoen die vanuit de hol ding aan Nobels-Peelman moeten worden toegekend op korte termijn ter be schikking te stellen. In elk geval moet het nodi ge worden gedaan om te beletten dat het Nobels- konkordaat. dat begin sep tember door de gerechtelij ke instanties zou worden afgehandeld, in het ge drang zou komen. Aldus de SP-Waasland. De Culturele Centrale van Meerdonk onderneemt op 13 juli een trip naar het tele- kommunikatiecentrum in Les sive. Vertrek om 6u30 per bus. Het middagmaal wordt in Di- nant gebruikt. Vóór de middag wordt de citadel van Namen bezocht, na de noen Lessive. Oude Vest 34 te 9330 Dendetmonde Tel. 052/21.40.60 H: Heymanptetrt 16 te SJnt-Njktaa» Tel. 031/76.43.64 Pontstraat 64 te Aalst Tel. 053/70.41.19 Redafctto: Staf Dewachief. Mark De Backer en Wouter Vtoebergh Verantwoordelijk» uitgever. D. De Cuyper Oude Vest 34 te Dendermooëe PubBdteft: Uitgeverij De Guyper Oude Vest 34 te 9330 Dendetrnonde Tel. 062/21.40.80

De Voorpost | 1982 | | pagina 5