Appelse Feesten met Benny Neyman en Fancy Reus Polliet zit Vemmekens Spoeling voor Drukke dagen voor Opdorp Weer oogstfeesten te Sint-Gillis - Dendermonde St.-Jobsfeesten voor nieuw Parochiaal Centrum Baardegemse Voetbalfeesten veelbelovend 10 - 6.8.1982 - De Voorpost «Wie kent de Appelse feesten?» Deze vraag is overbodig geworden in Dendermonde en omstreken. De «Appelse Feesten» zyn een begrip geworden en hebben zich niet alleen gehandhaafd, maar hebben zelfs hun reputatie nog verstevigd. De opbrengst wordt door de inrichtende maatschappij «St.-Cecilia» besteed aan de werking van deze muziekvereniging. Het hoeft zeker niet nader ver klaard te worden dat een aktieve muziekmaatschappij grote werkingskosten heeft. Met de paling als basis De originele benaming was indertijd «Palingkermis». Een veertigtal jaren gele den werd «Palingkermis» voor het eerst georgani- zeerd in de hovingen van Maurits Van Ransbeeck op de St.-Onolfsdijk. Later verhuisde men naar de Bij lokestraat waar bij Nazaire Eeckhoudt jarenlang werd gepalingkermist. Het was de tijd dat het er nog min der professioneel aan toe ging. Er kwam timmerwerk bij te pas. graven en zeilen ophalen bij de landbouwers (die ze nochtans moeilijk konden missen tijdens de oogstperiode). Het was ook de tijd dat men nog massa's volk op de been kreeg voor TV-vedetten zoals o.m. Jan Reussens (Sander) en Petatje van de Filosoof van Haagem. De nadruk van deze feesten lag nog altijd op het smullen van een lekkere portie pa ling. Volksdansen en plaat selijke orkesten zorgden voor de nodige sfeer en op zondagnamiddag was er de traditionele viswedstrijd op de aanpalende visvijvers. Het prachtige natuurkader zorgde toen steeds voor ve le wandelaars die reeds vanaf de namiddag naar de Bijlokestraat kwamen afge zakt. Zoals de tijden veran deren. moesten ook de «Appelse Feesten» zich aanpassen. Het grotere au togebruik vereiste betere parkeerplaatsen en een lig ging meer centraal in de dorpskom of aan een hoofdweg. Zo belandden de «Appelse Feesten» te Appels aan de Bevrijdings laan. Het was ook de perio de dat vedetten hun intrede Het weekend van 15 augustus is in deze kontreien het ideale moment om de oogst binnen te halen. Het is een traditie van jaren terug die men nu nog in Sint-Gillis Dendermonde in ere houdt. Al is het dan ook maar voor de show, want de graanvelden tieren er niet meer zo welig in de Dendermondse deelgemeente die van een eertijds uitgesproken landbouw gemeente is uitgegroeid tot een sterk industrieel- en handelscentrum. Dendermonde. Benny Neyman een van de vedetten op de Appelse Feesten, (v) deden op de feesten en de paling vervangen werd door mosselen en stoverij. Alle vedetten vermelden zou ons te ver leiden. Niet temin het vernoemen waard blijven: Ronny Tem mer, Mare Dex, Vader A- braham, Freddy Breek, Ni co Haak, Marva, Bertice Reading. Samantha, Joe Harris, Ben Cramer en ze ker niet te vergeten de ons inmiddels ontvallen en be treurde Louis Neefs. He den ten dage, ondanks de krisis, lokken de «Appelse Feesten» nog steeds de gro te belangstelling. Een goe de organizatie. matige prij zen en talrijke aktiviteiten liggen aan de basis dat de Appelse Sporthal, waar in middels wordt gefeest, steeds proppensvol loopl. Vooraleer in de sporthal te belanden werd men nog en kele jaren gehuisvest in de groentenhalle Heuvinck. Dendermonde. Het duo Fancy zal natuurlijk ook veel fans hebben op de Appelse Feesten, (v) Programma 1982 Wat staat voor 1982 nu ei genlijk op het programma? Op zaterdag 14 augustus treden het orkest Contra bass en de populaire «vrij gezel» Benny Neyman op. Dit optreden is een van de eerste in het Dendermond se en wordt ongetwijfeld een topdag. Als bijkomen de attraktie kan men kijken op het dynamisch meisjes duo «Fancy» en zeker niet te versmaden zijn de mos selen en de stoverij in het gelegenheidsrestaurant. Ook kan genipt worden aan een lekker glaasje wijn, maar daarvoor moet men dan belanden in de «Bar». Demokratische prij zen en een kwaliteitspro gramma zijn de ingrediën ten die de organizatoren steeds gebruiken en ge bruikt hebben om het wels lagen van deze onderne ming te vrijwaren. Zondag 15 augustus wordt reeds in de namiddag de start gege ven. Na het noenslaapje en het «pakken van de dui ven» kan de reuzekaarting om 15 u. aanvangen. Er volgt nadien een gevarieerd namiddagprogramma met o.m. de bloedeigen «Ap pelse Zandruiters» en de fantastische «Yellow players», dit alles gepaard met een keurig verzorgde barbecue, waarvoor Paul De Meester al zijn kunnen aanwendt. Tussendoor krijgen we ook nog het op treden van muziekvereni gingen. Dit jaar wordt de moderne toer opgegaan. Dit betekent dat na de «Yellow players», het avondprogramma zal ver zorgd worden door nie mand minder dan radio Maeva. Er wordt dan ook voor zondagavond een massa Maeva-fans en sup porters verwacht. Een goe de raad, bezoek de «Appel se Feesten». Ze zijn een uitlopertje van de vakantie en geven nieuwe moed om de dagelijkse werkzaamhe den te hervatten. (abl) De mensen van de Torre- straat en de vele gasten zullen het dus moeten stel len met «gelgenheids»-ko- ren, dat evenwel door man nen met de typische «pik- slag» in de armen zal geoogst worden. Die ma nier van oogsten en vooral het feest dat daar gewoon lijk op volgt, is de moeite waard om het mee te ma ken. In Dendermonde en omgeving wordt dergelijk oogst-feest een vemmekens spoeling genoemd, waar mee men met vemmekens bedoelt het vliesje graan dat bij het dorsen zo welig in het rond vliegt en om de haverklap moet doorge spoeld worden met schui mend bier, geschonken uit grote stenen kruiken. De Vemmekens Spoeling is dus geen nieuwigheid meer in Sint-Gillis Dendermon de. Het feest wordt er al jaren gevierd, en telkens weer staat de Torrestraat in het centrum van de belang stelling. Daar zitten de mannen en de vrouwen die deze rijke en goede traditie in ere houden en iedereen willen laten meegenieten van dit heerlijke feest. PROGRAMMA De Vemmekens Spoeling wordt geopend op vrijdag 13 augustus met de opening van de tentoonstellingen. Die vinden gewoonlijk plaats in de lokalen van de jeugdbeweging die in de Torrestraat een onderdak heeft gevonden. Meestal gaat het om kunstenaars van eigen bodem, zeg maar van de eigen wijk. Zater dag 14 augustus wordt in de namiddag de oogst binnen gehaald. Gewapend met de pik, de rode bolletjeszak doek rond de hals gebon den en het hoofd bescher mend met een strooien hoed, wijdbeens stappend op wit geschuurde klompen trekken de pikkers met hun gezelschap naar de akker. De piknikmand ontbreekt al evenmin en natuurlijk wordt er voor een verfris sing gezorgd. Dat gebeurt allemaal onder het goed keurend oog van reus Pol liet, die met zijn reusachti ge gestalte het gehele feest zal leiden. Ondertussen is men zo goed als klaar geko men met het varken aan het spit en kan men starten met een rondgang met reus Polliet. De KSA fanfare zal de wereldburger van de Torrestraat begeleiden op zijn tocht. Zondag 15 augustus wordt er om 9.30 uur al gestart met een vinkenzetting en op de middag kan men er terecht voor een Breughe- liaanse maaltijd. In de na middag zijn er oude a bachten te zien, kan mealH volksdansen, treden stra^^ muzikanten op, en is er J rommel- en een antij markt. Gedurende de drie dageJ er een kunst- en anti® markt en kan men landbouwalaam bekijll en een bloementapijt f wonderen. De leden van| Filatelistische Kring Dendermonde zorgen vJ een postzegeltentoonsll ling, terwijl de numism sche kring van Dendl monde zal zorgen voor q uitzonderlijke exp< van geldstukken. Tussendoor kan men steal boterhammen met plJ kaas en gueuze, rijstpaT Vlaamse vlaaien of pani koeken eten. De toega voor dit hele gebeuren! gratis. Vermelden we ook nog J de Vemmekens Spoell sedert mensenheugl plaats heeft onder ccn stfl lende hemel. Een boeienf uitstap dus in het verschil Tijdens de komende weken zal de Buggenhoutse deelge meente Opdorp verschillende malen in de aktualiteit treden. Op 15 augustus wordt op de Dries een showcrite rium verreden waaraan vedetten uit de showbusiness en sportwereld hun medewerking verlenen, ook vooraan staande politici zullen hierbij aanwezig zijn. Tijdens het weekend van vrijdag 20 en zondag 22 augustus hebben er kasteelfeesten plaats in het M.P.I. Capelderij om de bliksemschade te helpen betalen en in september komt de BRT-televisie naar Opdorp om een t.v.-mis uit te zenden. Dit weekend z(jn we aan de dertiende editie van de St.- Jobsfeesten toe. Een editie die zich alleszins beloftevol aanmeldt met een programma waarbij zowat iedereen aan zfjn trekken komt. Kapucfjnenklooster als pa rochiale draaischijf Toen de Kapucijnen, in 1797 uitgedreven, zich na meer dan een eeuw in 1909 terug te Aalst vestigden veroverden ze andermaal in spoedtempo de harten van de Aaisterse bevol king. Volledig opgaand in hun apostolaat bouwden ze er een bolwerk uit van ziele- zorg, sociaal dienstbetoon, vormingswerk, kunst en kuituur. Naast misvieringen en biechtgelegenheid in de ei gen kerk werden in de loop der jaren steeds meer paro chies en instituten allerhan de in de omgeving bediend. De maandelijkse samen komst van de H. Hartbond werden er verzorgd, er werd biecht gehoord, bid dagen en vastenreeksen georganiseerd, missies ge predikt, tridiuüms, 40- urengebeden, zondagdien sten en wat al meer. Met een dusdanig veelzij dig apostolaat lag het voor de hand dat voor oprichting en uitbouw van een nieuwe parochie beroep zou wor den gedaan op de Kapucij nen die in volle dienstbaar heid graag aan die wens gevolg gaven. Zo werd het mettertijd sterk uitgebouwd Kapu- cijenbolwerk de draaischijf van de parochie van St - Antonius van Padua. Parochiale infrastruk- tuur... Waar de Kerkfabriek tot een vlotte regeling kwam i.v.m. het gebruik van de kloosterkerk, inzake uit bouw van de parochiale werking rezen wel vragen. Zeer bereidwillig gaf de Kapucijnerorde inderdaad enkele lokalen in bruikleen doch blijven teren op de good-will van de paters zou wel iets te veel van het goede zijn. Er diende dan ook te worden gezorgd voor de nodige, aangepaste infrastruktuur. Geld was er vroeger ook nodig geweest. Vooral dan voor de missionarissen. Tot de tracbtionele middelen om «zaad in 't bakske» te brengen behoort quasi sinds mensengeheugenis «de Vlaamse Kermis bij de Paters». Gestart werd dan ook met de «St.-Jobsfees ten» die zich steeds in een uitermate sterke belang stelling mogen verheugen. Eerstdaags kan dan ook worden aangevangen met de bouw van een aangepast parochiaal lokaal op de hoek van de Kapucijenlaan en de St.-Jobstraat. Dit volgens de plannen van architekt P. Blanckaert. De nieuwe bouw Begin volgende maand gaat men reeds in aanbesteding en in oktober kan worden gestart. De ruwbouw dient klaar te zijn voor de vol gende editie van de St.- Jobsfeesten 'en het geheel dient te zijn afgewerkt bin nen de tijdspanne van an derhalf jaar. De basiskonstruktie, de ou de feestzaal, nu nog enkel door de Marcellinoklub ge bruikt. blijkt te voldoen. De fundamenten, dragende en buitenmuren van deze dertig jaar oude zaal wor den behouden wat de kost prijs aanmerkelijk redu ceert. De afwerking zelf wordt sober gehouden. Aan de kant van de St.- Jobstraat wordt de gevel behouden zodat het straat beeld er ongewijzigd blijft. Ook de ingang blijft behou den. Achter een brand muur wordt dan de feest zaal uitgebouwd met 135 zitplaatsen aan tafeltjes. Er komt eveneens een cafeta ria en ook een grote keu ken. voor huishoudlessen geschikt. Langs de zijde van de kloosterdreef die volledig behouden blijft komt de af zonderlijke ingang van de zaal met daarop aanslui tend het sanitair kompleks. In de huidige hoge zaal wordt als vernieuwing een verdieping aangebracht en vooraan daarin komt dan het appartement van de uit bater van deze zaal. Daarom volgen dan een ruime biljart- en vergader zaal, een bergplaats en twee vergaderzaaltjes die zo gewenst tot één ruime vcrgadermogelijkheid kun nen worden omgevormd. Verder volgen dan nog een bureau en sanitair. Ook de dakkonstruktie krijgt een grondige ver- nieuwbeurt. De zaal zelf heeft een op pervlakte van 16,30 bij 8,90 m ofte 145 m\ Een podium wordt er niet in voorzien. Het feestprogramma Hierbij dan een gedetail leerd programma waarop de organisatoren en inzon derheid pastoor L. Brugge- man, voorzitter Theo Van Gijseghem en sekretaris R. Staelens ook U ver wachten. 13' St.-Jobsfeesten in de Hovingen van het Kapucij nenklooster Vrijdag 6 augustus 20.15 uur: reuze belotting met 15.000 fr. geldprijzen, 1' prijs 2000 fr., 2' 1500 fr., 3' 1250 fr. De 70* ontvangt nog 60 fr. Inschrijven (30 fr.) vanaf 19 uur. Zaterdag 7 augustus 13.30 uur: 3' prondel- en antiekmarkt, oude am bachten allerhande attrak- ties voor klein en groot bo dega, crémerie, café. Vanaf 18 uur: restaurant, uitgebreid maal voor 300 fr. kaarten te bekomen bij parochiepriesters en be stuursleden. Zondag 8 augustus 13.30 uur: 3' prondel- en antiekmarkt, ruilmarkt voor kinderen. 15 uur: tekenwedstrijd voor kinderen, allerhande atrrakties op het terrein. 16.30 uur: modeshow kin derkleding 23 uur: trekking van de reuze tombola. 1' prijs frigo. Restaurant open vanaf 17 uur. Tijdens gans de feesten gratis inkom! LH Het wordt een jaarlijkse gewoonte dat tijdens de au gustusmaand allerlei be kende mensen uit de zan gerswereld, het sportmilieu en de laatste tijd ook poli tiekers enkele rondjes kwa men draaien op de prachti ge en overigens geklasseer de Dries. Het Showcrite rium wordt overigens me degeorganiseerd door een weekblad dat dergelijke bekende Vlamingen gere geld een plaatsje in de ko lommen aanbiedt. Op zondag 15 augustus zul len vanaf 15 uur weer talrij ke vedetten met hun koers- fiets aanwezig zijn en het tegen mekaar opnemen. Uit de showwereld komen mensen als Will Tura, Wil ly Sommers, Sofie, Emily Star, Ann Christy, Bob^y Ranger en Ruth McKenny. Vanuit de sportwereld wor den afgevaardigd Jean-Ma- rie Pfaff, Pol Van Himst, Jacky Munaron, Eddy Merckx en Arie Haan, naast vele anderen. Verschillende nationale en gewestelijke ministers zul len eveneens een toertje op hun fiets meedraaien en zij zullen dan zeker ook verge zeld zijn door CVP-voorzit- ter Swaelen. Heel het gebeuren wordt rechtstreeks in de ether ge stuurd door de vrije radio Maeva, terwijl televisie mensen van de CDO (de kristen- demokratische om roep) het geheel zullen vastleggen op beeldband om het later uit te zenden. Kasteelfeesten Enkele dagen later zullen alle ogen opnieuw op Op dorp gericht zijn. Dan wor den immers kasteelfeesten georganiseerd door het MPI Capelderij (het vroe gere jongenstehuis Prins Albert). Dit tehuis werd onlangs getroffen door een bolbliksem. Armand Pien vond deze gebeurtenis erg genoeg om te vermelden in zijn weerpraatje op tv. De schade toegebracht door het natuurgebeuren loopt in de honderdduizenden. Om deze schade te helDen betalen en meteen het te huis op zich wat meer fi nanciële armslag te geven worden op vrijdag 20 en zondag 22 augustus Kas teelfeesten georganiseerd in het park rondom het MPI. Op vrijdag 20 augustus wordt een grootse barbe cue gehouden en tevens zullen door een teaterbu- reau verschillende artiesten afgevaardigd worden om een paar liedjes te komen vertolken. Staan zeker al op de affiche: Jo Vally, Sofie, Ruth McKenny en Bobby Ranger. Waar schijnlijk zullen wel nog meer artiesten op deze kas teelfeesten afkomen, maar hun namen zijn voorlopig noch onbekend. De toe gangsprijs voor de eerste kasteelfeesten werd ge bracht op 400 fr. maar met een ontvang je vier gratis konsumpties, mag je drie maal aanschuiven aan de barbecue en kan de arties tenshow gaan bekijken. Onlangs werden de Kas teelfeesten onverwachts uitgebreid tot zondag 22 augustus. Op die dag zal de Nederlandse TV-J AVRO met zijn bekeJ WIE-KENT-KWIS strijken op de MPI-ter! nen en via presentator F Oster verschillende prijl laten verdienen aan gekfl pelde kwis-kandidaten. Een volgend item op I Opdorpse feestkalender# de TV-mis van zondag T september. Op de dag I de H. Mis van 10 uur reel streeks vanuit de paf chiekerk te Opdorp dJ het eerste BRT-televisI dienst uitgezond] worden. Nog tijdens de maand sd tember of mogelijks okl ber zal de parochicgemee) schap te Opdorp ook I jubileum vieren van oud-pastoor Maege die parochie bleef bewonen nog steeds erg graag gez wordt. Na de drukke feesten rc de jubilerende pan zelf heeft de Opdorpse meenschap dus nog h wat vieringen voor boeg. Opdorp is op dit vl een hele reputatie aan I opbouwen! f' De zesde editie van de voetbalfeesten van de Baardegemse «Vlugge Jon geren», festiviteiten die in de hele regio hun weerklank vinden, zijn an dermaal veelbelovend. Voorzitter Louis Heyvaert met zijn staf bestaande uit: Henri Joostens, ziel van de organisatie, Etienne Col- lijn, Fons De Maght, de gewezen trainer die nu ge woon in het bestuur zetelt en wiens funktie werd over genomen door Wiezenaar John Lissens, Guido Putte- man, Alfons Forton, Paul Van Cauter, Frans Van Langenhove, Constant De Block en Luc De Ridder zorgde inderdaad voor een programma dat de moei- lijksten moet kunnen be vredigen en waarbij zowat iedereen aan bod en aan zijn trekken komt. De festiviteiten gaan door op het voetbalterrein «Steenland» tussen Kerk en Hoogstraat waar norma liter liefst een zestal ploe gen «Vlugge Jongeren» evolueren: miniemen, kna pen, scholieren, voor de eerste maal juniores, één reserveploeg en het fanion- team. De baardegemse ploeg ver zekerde zich de diensten van Louis Van Pulver van Meisbroek, optie voor één jaar en definitief die van Patrick Ohler komende van Thor Kokerij Meldert en van Jean-Pierre Creygel- man komende van de ande re Meldertse ploeg «Een dracht». De fanionploeg die uitkomt in vierde provinciale afde ling wist zich in het voor bije seizoen te klasseren als vijfde van de reeks. Wat betreft het uitgebreid programma vindt U zulks in extenso onder de hoof- ding «Streeknieuws-Baar- degem». Op de namiddag voor ge pensioneerden wordt zowat 650 deelnemers verwacht uit de omringende gemeen ten doch tevens uit Lebbe- ke, Steenhuffel, Teralfene enz. Wat betreft de gastro nomie laten er niet alleen honderden kippen hun le ven bij maar liefst ook tien zwijnen. Als paradepaard en klap op de vuurpijl figu reert stuntman en boeien- koning Joe Alcatraz. Een paar maanden terug be vond deze man zich in eer der netelige omstandighe den toen hij op het nevral- gisch punt van zijn stunt te maken kreeg met een weer van belang aan Moorselbaan. Verled jaar, toen hij brandwond had opgelopen en te Ba degem niet kon optred was hij alleszins toch sent. Iets wat hem a Ivf door zijn betrouwbare p fessionale ingesteldheid I eer strekt. Dit jaar wil zijn schade inhalen en z gen voor een denderej spektakel. Aalst. Joe Alcatraz, ontsnappingskunstenaar bij uitstek, was een tijdje geleden al te in Aalst, waar hij tijdens de braderijfeesten van de Moorselbaan veel bijval oogstte. Nu deze rasartiest van de partij tijdens de Bqardegemse voetbalfeesten. Wie hem nog niet I het werk zag, mag deze kans niet laten voorbijgaan. Op de foto presenteert Alcatraz 4 van zijn jongste stunts: het bed dei doods.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10