van Dender - Darme - en est der vijftigduizend dt in de zon 'r; R.VERGEYLEN ZOON Van Remoortel Aalsterse primeur: Volkssportroute «Dirk Martens* Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen Eeuwelinge te Lebbeke Wase Akabe-scouts op internationaal kamp in Londen Provinciale prijs voor geschiedenis toegekend aan v Sint- Niklazenaar totskunst cht igen, stellen Rijrkte re iet zon 'i meel Hel Is dat\ eis (coj l), ie 8 een ?monu Steken een ertuigi De Voorpost VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1 35' JAAR6AN6 NR. 30 - 30 F Bontmantels Manufactuur van Bontmantels - Molenstraat 58-60 9300 AALST Bloemencenter NiBUwebaan 2, 9180 BELSELE - Tal. 031/72.37.75 Waterfeest aan de Donk te Overmere rlijk issen ilgens ideloze stroom bezoekers, de enen te voet, de anderen met de wagen, met de fiets met autocars, hebben zondag urenlang in de stralende zon genoten van een mooi Waterfeest dat op de uitgestrekte vyver van het Donkmeer te mere plaats vond. In een kader van een onnavolgbare kermis, met kraampjes, iters, terrasjes, marktkramers, handelaars en vooral vrye radio's, kregen de ruim •duizend bezoekers een feest om niet meer te vergeten. Spetterende shownummert- ilsbrekende toeren, meesterlijke stunts en vooral een sfeer om dagen na elkaar in te fr-3 '!T> m jlen, vormden de voornaamste ingrediënten van dit eendagsfeest aan de Donk. Aan ivalswegen kon men nauwelijks de stroom voertuigen verwerken en toen het feest nog maar amper een uur aan de gang was, en de «Strijdam» reeds zwart zag et volk bij manier van spreken dan, want iedereen had zich in een extra luchtig kzaiin >esto'ien om z'c'1 'e wap^^n tegen de snikhete zon werd via de luidsprekers roepen geen wagens meer op het parcours te laten. Als portier sta je daar heel even asd naar te luisteren, overschouw je snel de rij wachtende wagens en kan je ilgens niet meer weerstaan aan de smekende blikken om toch maar een hele resem door te laten. Bumper tegen bumper zoeken zenuwachtige automobilisten zich laatsje. Vaak tevergeefs. Men maakt dan een ommetje via een van de zijstraten, om ist te stellen dat men zijn wagen evengoed buiten de afgebakende zone had kunnen Maar ja, een mens wil nu eenmaal zo dicht mogelijk bij het gebeuren zijn. echts ug lit •/,V|' schat de menigte op ze zaak in deze mensen- wandelaars toe men [duizend. En dat zal massa enige vooruitgang te moet dan wel zorgen voor niet overdreven zijn, boeken. Trouwens, de au- grote en voldoende par- op bepaalde momen- to's zorgden wel voor wat kings aan de invalswegen de brede twee- problemen. Ofwel sluit ofwel laat men de au- eg langsheen de men het parcours om en to's over de hele opper- muurvast. Een rond de Donk voor elk ver- vlakte toe en moet men mensen die tegen keer af en laat men alleen ervoor zorgen dat de voet gangers de rijweg niet over rompelen. Het laatste is ge woon ondenkbaar. Dat er zondag niets ergs gebeur de, is dan ook te danken aan het feit dat zowel voet gangers als automobilisten zich biezonder kalm hiel den in al deze drukte. Ge lukkig maar, want of schoon de Rode Kruisdien- sten bestendig over de hele weg patrouilleerden en via zendapparatuur met elkaar in verbinding stonden, was een snel optreden zo goed als uitgesloten. Daarvooi was de mensenzee te groot. De Berlaarse Rode Kruis- helpers moesten maar een vijftal maal tussenbeide ko men, telkens bij personen die onpasselijk waren ge worden Stunts in overvloed Het moeilijke bij zo een wervelend feest, is dat men zoveel mogelijk wil zien en dat men zich zo snel de eigen benen en natuurlijk de mensenstroom dat toe laten. begeeft naar de plaats van gebeuren. Ben je aan het kijken naar de oude ambachten, dan hoor je plots dat een aantal wa ternimfen een show geven, Deze man vind je op alle antiek- en ambachten- Een vertinner uit de goede oude tijd. Veertig jaar was hij ook al in Berlare te gast tijdens de nI e isdagen om de lepels een nieuwe tinlaag te geven, (jj) opduwde om toch vooruit te kunnen. reden zere voeten, fietsers "»"pn zich een smal baan- ze zich als volwaardige even vooruit auto's moesten met een al te ruimte. Voor hen zondag een hopelo- Lees door blz. 8 uitgave van DE CUYPER Vest 34 Dendermonde 40.60 KB 442-8601481-36 nummer 30 F ntwoordelljke uitgever Berlare. Oude ambachten tijdens de waterfeesten Hier een spinster aan^het werk. 7jj) Zaterdag 7 augustus wordt mevrouw Caroline Vereertbruggen honderd jaar. Zij verblijft sedert 17 juli 1979 in het O.C.M.W.-rusthuis voor bejaarden aan de Brusselsesteenweg 42 te Lebbeke. Vanzelfsprekend wordt deze énige gebeurtenis op passende wijze gevierd. In de tuin van het rustoord wordt een tent opgetrokken. De feestelijk heden worden ingezet om 14 uur met een plechtige eucharistieviering in de kapel van het rustoord. Een uurtje nadien wordt aan Caroline en haar familie een receptie aangeboden. Ook de bewoners van het rustoord en van de bejaardenflat zijn op deze receptie uitgenodigd. Om 17 uur is er een optreden van de volksdansgroep Kludde uit Wichelen, waar na er een maaltijd wordt aangeboden aan alle feestvierders. Rond 18 uur worden dan de familieleden van de bejaarden verwacht om zich te voegen bij de feestvierders en te genieten van een tweede optre den van de volksdansgroep Kludde Dit optreden zal uitmonden in een gezellig samenzijn. De raad van het O.C.M.W. zal aan Caroline een passend geschenk aanbieden. Op de foto Caroline Vereertbruggen. omringd door de twee meisjes die haar dagelijks verzorgen en vertroetelen. Tien mentaal en zeven fysisch gehandikapten uit het Land van Waas verblijven momenteel, samen met tien begeleiders, in Londen. Deze bij Akabe aangesloten mindervalide scouts nemen er deel aan een groots opgezet internationaal kamp in Gilwell Park. Chingford, dat van 31 juli tot 7 augustus plaatsvindt. Een unieke gelegenheid is het voor de gehandi- kaple jongelui uit alle windstreken om vriendschap pelijke betrekkingen met elkaar aan te knopen. Er wordt een boeiend, speels programma aangeboden tijdens deze «Extoree 82»: spel zonder grenzen, paardrijden, kanoën, enz. De klemtoon ligt op het geïntegreerd raken, veel minder op het kompetitie element. Extoree 82 is één van de meest ambitieuze projekten uit de scoutsbeweging. Er is medische begeleiding, ateliers waar materiaal gerepareerd kan worden en speciale horeca-faciliteiten zijn voorhanden. Akabe-gouw Waas op de internationale toer. Men is er erg blij mee; want elk jaar zetten de Wase scouts wel een kamp op ergens in België, maar zo'n toffe invitatie ontvangen waarbij je de kans krijgt om in een wereldstad kennis te maken met lotgeno ten uit andere landen, het gebeurt niet elk jaar. De Wase mindervalide scouts zijn veel dank verschuldigd aan de Rotary Club van Lokeren. Die had lucht gekregen van het initiatief en nam kontakt op met een Zeelse groep; dié scoutsvereniging bundelt echter vooral jong-volwassenen en het was de bedoeling dat jongeren tot achttien jaar naar Londen zouden worden uitgestuurd. En dus ging men bij Akabe-Waasland aankloppen. Vijftienhonderd scouts en leiders uit- heel de wereld beleven een uniek kamp in het Londense Chingford. De Belgische delegatie bleef beperkt tot Akabe-groepen uit het Waasland en Gent. De Wazenaren worden financieel door Rotary-Lokeren flink geholpen; reis- en verblijfskosten worden door de serviceklub uit de Durmestad betaald. W.V. Als erkende «sportgemeente» kwam Aalst tijdens het voorbije weekend met een primeur, althans wat betreft de eigen provincie: de «Volkssportroute». Zowat her en der zagen we de laatste tijd allerlei oude spelen terug verschij nen o.m. gestimuleerd door BLOSO dat voor een prikje materiaal voor allerlei werp-, schuif- en andere spelen ter beschikking stelde. Inspelend op de huidige trend en met medewerking van de Vlaamse Volkssportcentrale BLO SO, het Bokrijkse Openluchtmuseum en het «Sportkot» van K.U. Leuven zorgde Aalst dan voor de «Volkssport route Dirk Martens». Na de plechtige opening met akademische zitting en spreekbeurten door een prof en een schepen en de opening van de tentoon stelling oude volksspelen in het Oud-Hospitaal aan de Vismarkt is er op het vlak van de volkssporten heel wat te beleven. In het museum kan U naast allerhande ballen en ballet jes naar museum- en archiefstukken gaan kijken en zulks tot 15 augustus op werkdagen van 14 tot 17.30 uur en op zondagen van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. 's Vrijdags even wel gesloten. U kan ook het animatie programma meemaken op de Grote Markt op aan dringen 8 en 15 augustus met steltlopen, ringsteken, sjoelbak trou-madame, ta felkegelen. toptafel e.d.m. Op de sluitingsdag, uiter aard niet van de volkssport- route want die loopt maar steeds verder, organiseren de drie Aalsterse balboog- maatschappijen «St.-Serva- tius». «De Ware Vrienden» en «De Klawaarts» de eer ste grote «Dirk Martens balboogschieting» bij het belfort van 15 tot 17.30 uur. De uitgestippelde Volks sportroute brengt U naar een aantal oude cafés waar een of ander typisch volks spel nog in ere wordt ge houden. ting van 15.30 tot 18 uur. Een belevenis op zichzelf en voor velen zelfs een openbaring. In café Rembrandt bij het Erembodegemse station kan niet allen van op een afstand van 16 m op de liggende wip worden ge schoten doch tevens gevo- gelpikt of met stuivers op Aalst. De Brusselse gilde «Balboogschutters» met een (z)waar pronkstuk van een vaandel, (per) In Café Bristol aan de Gro te Markt wordt in de ach tertuin nog regelmatig ge schoten met zelfgemaakte kruisbogen en loden kogels eveneens van eigen fabri kaat. Van begin mei tot begin oktober is er iedere zaterdag en zondag schie- de bak gegooid. Langs Tén Bos richting He- kelgem kan U door bemid deling van de 80-jarige waard in café Boma kennis maken van het spel met de platte bol waarbij men in Lees door blz. 8 De provinciale prijs voor geschiedenis wordt dit jaar toegekend aan dr. José Verschaeren uit Sint-Niklaas voor diens studie over de Vlaamse letterkundige Julius Vuylsteke (1836-1903), een advokaal die aan het neutrale Willemsfonds destijds een liberale strekking wist te geven. De heer Verschaeren is archivaris aan het rijksarchief te Beveren. Elk jaar kent het provinciebestuur een prijs voor geschiedenis toe. Op voorstel van de jury heeft de bestendige deputatie voor 1982 deze prijs toegekend aan dr. José Verschaeren (39), woonachtig aan het Sint-Niklase Hertjen nr 152. Deze prijs, bestaande uit een bedrag van 25.000 frank, zal hem in het najaar op het stadhuis overhandigd worden door bestendig député De Cuyper Deze prijs wordt aan de h Verschaeren toegekend voor zijn studie Julius Vuylsteke, klauwaard en geus». De jury, onder het voorzitterschap van kultureel-adviseur de h- P. Huys, bestond uit de Gentse stadsarchivaris J. Decavele en de professoren Prevgnier. Van Caeneg- hem, Van Eenoo en Balthazar. Meer dan 500 pagina's studiewerk José Verschaeren. vader van drie kinderen en ais archivaris werkzaam op het rijksarchief te Beveren, diende naast zijn beroepsaktiviteit. zowat zeven jaar van zijn leven aan deze studie te spenderen. De voornaamste bronnen die hij hierbij diende aan te boren waren de briefwisseling van Vuylsteke (een duizendtal brieven) die in een achttal registers bewaard wordt in de universitaire bibliotheek te Gent alsook hetgeen tijdgenoten destijds over hem schreven Voor dit laatste diende de archivaris heel wat pluiswerk te verrichten in het A M V C Om deze studie van om en bij de 500 pagina's (kwartoformaat) tot een goed einde te brengen diende dus vooral heen tn weer gependeld te worden tussen Antwerpen en Gent Het werk van dr. Verschaeren verschijnt hoogstwaarschijnlijk in boekvorm. Met enkele kommerdële uitgeverijen werden hiervoor reeds de nodige kontak ten opgenomen. P.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 1