en de kleine l< De grote Wat met Barbarabeeld van Nieuwerkerken-Laar? All-round-man Edgard Heirman exposeert te Atlligem Tweede dichtbundel van Patric Bernauw De beiaard speelt zo schoon hij kan Oordegemse majoretten de besten van het land AALST Vooraa bde, gi tester v litionm iferent k Sinl s bre august i volks :rd fes toerisl liedku iw, eet aarsc n he t Ni) pde .1 :n al t in v< iillis 20 - 6.8.1982 - De Voorpost Raadslid Floris De Winter interpelleerde er over doch werd met een kluitje in 't net gestuurd. Raadsleden Van Vae- renbergh en De Turk krij gen van de burgemeester als antwoord dat de zaak in onderzoek is en ze zullen worden uitgenodigd. Wat niet gebeurde. Schepen Roels ant woordde op De Winter dat: 1. De vermoedelijke waar de van het beeld pas bij de restauratie door Crabb te Leuven aan 't licht kwam. 2. Op vraag van pastoor en kapelmeester na de ten toonstelling te Geraards- bergen in 1978 een kopie van het beeld in de kapel werd geplaatst. 3. Het beeld geen devotie- voorwerp is daar het 7 jaar afwezig was zonder dat het werd opgemerkt. 4. Dit alles juridisch zal worden uitgepluisd en hij het beeld in afwachting zal laten bewaren in het museum. Wat antwoordt Liniaal»? Geen enkel van bovenver melde argumenten raakt de kern van de zaak. Muziek 1 ORTSWEAR Zondag hadden in Lier de nationale kampioen schappen voor majoretten plaats. De Klap- roosjes uit Oordegem, die eerder al hadden geschitterd tijdens de provinciale kampioen schappen, gingen ook nu weer met de prijzen lopen. Ze wonnen met klank de reeks majoret- tenkorpsen met harmonie, fanfare of drum band, terwijl ook de harmonie van Oordegem een nationale driekleur om de schouders kreeg. De deelnemende korpsen werden door een internationale jury deskundig en uiterst se- kuur gevolgd. Zij waren het er allen over eens: de dansmeisjes van Oordegem waren de bes ten. Dat werd onder meer bewezen door het feit dat Carine Boxtaens. miss-majorette van Oordegem. als klap op de vuurpijl nog werd uitgeroepen tot Laureate Belgisch Majoretten- kampioenschap 1982. Een onderscheiding waarop Carine terecht fier mag zijn. De Klap- roosjes mogen trouwens even fier zijn met de behaalde algemene titel. Wellicht zien we ze zaterdag 7 augustus in de sportschuur Denderdal te Erembodegem ook weer aan het werk. Dan hebben daar de indivi- mac duele provinciale majorettenkampioenschap- Aals< Enke,e l°nSe d<""es <he' v'e"al "chleraan) va, pen plaats. Die vangen aan om 13.00 uur. Oordegemse Khproosjes die ,n Lier de nationale titel if\ wacht sleepten, (arch) Wie dagelijks de trappen van de belforttoren opklimt om de enig mooie beiaardmuziek te vertolken is de beiaardier. In het verleden hebben we reeds gesproken over de hedendaagse beiaardier Pierre De Smedt. Deze week willen we het hebben over het geslacht De Mette. Robert en Karei De Mette zijn onuitsprekelijk nauw verbonden geweest met de beiaard van onze stad. Karei De Mette Op 4 oktober 1891 werd Karei De Mette tot beiaar dier benoemd. Hij werd te Aalst geboren op 10 mei 1867, was muzikant, maar was voor de dood van zijn voorganger Franciscus-Al- bertus Van De Maele, nooit op de toren geweest. Toch slaagde hij erin zeer spoedig de techniek van het beiaardspel machtig te wor den. zodanig zelfs dat hij op 22 juli 1895 als louter nieuwsgierige naar Brussel reisde en als beiaardier van Brussel terugkeerde. Hij was later ook werkzaam bij het herinrichten van talrij ke beiaarden in ons land, en in het buitenland. Ook durfde hij het aan. in 1926, zelf vier bijkomende klok ken te gieten voor de bei aard van Aalst. Hij bouwde ook oefenkla vieren en enkele salon- beiaarden. Karei De Mette overleed op 7 december 1941. Robert De Mette Hij werd geboren te Aalst op 18 september 1902. Ro bert kreeg de eerste lessen van zijn vader. Hij volgde nadien ook beiaardschool te Mechelen alwaar hij in 1930 zijn diploma behaal de. In 1936 werd hij stads- beiaardier van Aalst. Hij studeerde harmonie en contrapunt bij Jef van Hoof. Hij componeerde tal van stukken voor beiaard en schreef heel wat voor harmonieorkest. Hij gaf zowat in gans Europa kon- certen. Robert De Mette overleed op 28 mei 1975 in Oostende. Zijn naam even als die van zijn vader blij ven in menig geheugen van de echte Aalstenaars. Programma Koncert 6 au gustus om 20 uur 1. Sprankelende klankenval Preludium nr. 6, M. Van den Gheyn 2. Religieuze Romantiek Ave Maria. Fr. Schubert 3. Naar weidse verten Op de vleugeltjes van het gezang. F. Mendelssohn Liefdesdroom, Fr. Liszt 4. Weemoed van 't witte scherm Thema uit voetlichten, Ch. Chaplin bew. J. Rottiers 5. Uit Sneeuwwitje Alleen maar een lied, Fr. Churchill En op een dag komt hij dan, Fr. Churchill 6. Origineel voor beiaard Ritmendans. G Nees 7. Kantwerk in variatie Hoefsmidvariaties, G.F. Handel 8. Tot slot Voorbij de regenboog, H. Arlen De Nieuwerkerkse kulturele vereniging «Liniaal» wijdt een heel nummer van haar «Mededelingen» aan een heet hangijzer waarover reeds heel wat inkt vloeide: haar herhaalde, telkens mislukte pogingen om het Barbarabeeld in de kapel van Laar, tegenhanger van het Rochusbeeld, terug op zijn plaats te krijgen. Het Barbarabeeld, een belangrijk stuk uit het Nieuwerkerks kunstpatrimonium, werd immers in 1973 door kapelmeester JeanPaul Meert uitgeleend voor de Dirk Mar*"nstentoonstelling. Nadien zou hij het echter tegen zekere voorwaarden aan de stad Aalst geschonken hebben... Pogingen om de zaak in der minne te regelen hadden geen resultaat. Wat ge beurde er achter de scher men? Waarom, om welke drogredenen, komt het beeld niet terug waar het thuishoort? Een kopie i.p.v. het echte beeld Tijdens de jaarlijkse wan deling stelt Liniaal op zon dag 11 mei 1980 vast dat het Barbarabeeld er niet (meer) staat. Enige tijd la ter treft Luc Robijns het beeld aan in het bureau van schepen van kuituur Her man Roels. Kontakten van Robijns en Fredy De Schrijver met het stadsbe stuur en personeel lopen op niets uit. Wel komt men aan de weet dat er een kopie van het Barbara beeld werd gemaakt. Aan een persvertegenwoordiger verklaart de schepen dat het Barbarabeeld eigen dom is van een privé- per soon die het aan de stad zou geschonken hebben. Hierbij stelt Liniaal zich de vraag «Hoe kan een beeld dat eeuwenlang in de kapel van Laar heeft gestaan en dat opgenomen is in het ACL te Brussel eigendom zyn van een privé-persoon? Op het houten portiekal taar van rond 1770 was voor het Barbarabeeld een vaste plaats voorzien als pendant voor het Rochus beeld. Liniaal liet ook blijken dat men wist dat er een kopie werd gemaakt en dat die evenmin in de kapel van Laar staat. Als de pers de zaak wereld- maakt, staat dan helemaal onverwachts een kopie in de Laarse kapel, kopie van de hand van En rico Leclair, beeldhouwer en Europa-prins. Geschonken? Onveilig te Laar? in dépót? Schepen Van den Eede, verantwoordelijk voor kui tuur in het vorige bestuur geeft grif toe dat het Barba rabeeld reeds sinds 1973, na de Dirk Martens-ten- toonstelling, op het kabinet van kuituur staat. Jean Paul Meert zou van de plaatselijke pastoor carte blanche hebben gekregen en om veiligheidsredenen mag het beeld überhaupt niet terug naar Laar maar dient het in het stedelijk museum te worden ge plaatst. Van de «overna me» zou zelfs een «akte» bestaan. Schepen Roels ziet het beeld op zijn bureau niet als pronkstuk, het staat gewoon op de grond tegen een muur maarwei in afwachting, in dépót. Wat antwoordt Liniaal hierop? Het beeld stond blijk baar niet ononderbroken in het bureau van de schepen maar bevond zich geruime tijd elders. In privé handen? Pastoor Van Impe gaf geen carte blanche en een kapelmeester is geen eige naar. wel een behoeder en beschermer van gemeen schapsgoed. Men kan niet weggeven wat men zelf niet heeft. Over al dan niet veilig heid in kabinet, museum of kapel kan worden gedis- kussieerd. En waarom mag dan het even waardevolle Rochusbeeld wél in de ka pel blijven? En alle andere Nieuwerkerkse schatten uit het kunstpatrimonium? En al het waardevolle uit de deelgemeenten? En uit de St -Martinuskerk? Over een schenkingsak te werd reeds wel gepraat maar mensen van Liniaal kregen ze alleszins nog niet onder ogen. Eiken Barbarabeeld. overschilderingen van latere datum. Fel gebroken en diep plooienspel. typisch voor laatgoti sche beeldsnijwerken (uit Het Land van Aalst») Op acht jaar nog niet \an Kattestraat naar Oude Vis markt? Nog steeds belandde het beeld noch te Laar in het museum. Waarom? Bewijzen van de echt heid van het beeld dat be hoort tot het kunstpatrimo nium legde schepen Roels naast zich neer Patric Bernauw is twintig geworden en al aan zijn zijn Elke «morgen weer tweede dichtbundel toe. Zijn eerste bundel ver- es de zee zal in lopen en scheen in eigen beheer en droeg als titel «Ir-realis». alle parels plukken van Men schreef toen 1980. Twee jaar later verscheen de golven, en ik zal ze er een tweede bundel die «een tuiltje antarctische hangen om jouw hals...» rozen» als titel meekreeg. De bundel werd uitgege- Het tweede deel van de ven door de Poëziestichting Vers uit Beveren op bundel kreeg als titel 200 eksemplaren. «Het boek van zand» Geboren op 15 april het huiskreeg hij een mee. De acht gedichten 1962 te Aalst is Patric vermelding in de wed- in dit hoofdstuk zijn dan Bernauw, die studeerde strijd VVT voor mini- ook zandkorrels die aan het Aalsterse athe- drama. Voor de bekende naarmate je je vuist har- neum, een veelzijdig Nederlandse stripteke- der toeknijpt, sneller uit kunstenaar. Hij debu- naar Bauke Muntz je hand rijzen, teerde niet onaardig als schreef hij het scenario Maar wie zijn andere dichter en kreeg zelfs van «Deborah, o Debo- hand wijd openhoudt en enkele eervolle vermei- rah waar ben je?» Het deze zandkorrels weet dingen in poézieprijzen, gaat hem hier om een op te vangen, verrijkt In 1980 publiceerde hij stripverhaal in het fan- zich. Dat geldt ook voor zijn eerste bundel «Ir- tastische genre dat ge- de poëzie van Bernauw realis». Daarnaast publiceerd wordt in die men moet lezen met schreef hij nog science «Clumzy» en dit jaar nog hart en ziel, die men fiction en fantastische als album zal ver- moet beleven en dan verhalen die in allerlei schijnen. wordt ze meer dan «de tijdschriften en verza- In «Een tuiltje antarcti- kortstondige vreugde mei bundels verschijnen, sche rozen» staan welge- van Archimedes - het In 1981 werd hij te Ha- teld 20 gedichten. De ogenblik «eureka» op relbeke bekroond met de eerste vier zijn opgedra- zijn lippen als jouw eerste prijs voor kort- gen aan Elke. het meisje naam op de mijne», verhaal/kursiefje. Patric dat voor Bernauw de he- Bernauw zingt in zijn Bernauw werkt momen- le wereld betekent, het poezie over de zuivere teel ook aan een reeks liefje dat «Het tegengif liefde, over het grote ge- met Gerrit De Geest en is voor wat buiten ligt, luk dat jonge mensen te schreef een aantal luis- mijn alibi in de grote beurt kan vallen wan- terspelen. Een ervan mensen wereld. de neer ze diep en puur van «De leurder» werd door schelp waarin ik schui- elkaar houden, wanneer de BRT aangekocht. len wil, stilte in een ge- heel de wereld naast hen Ook toneelstukjes zijn dicht». Bernauw als de stilstaat en zij zichzelf hem niet vreemd. Voor romanticus dus, als de belangrijker voelen dan zijn toneelwerk «Dit is verliefde knul die voor al het andere samen. Expo Een tuiltje antarctische rozen 16' eeuws H. Barbarabeeld. De palmtak werd l®pi toegevoegd (uit katalogus D. Martens). «Heirman», een naam als een klok. Inderdaad, het gaat hier om de ingenieuze schepper van de internatio naal gekende «Heir- manklok». in het Brugse Boudewijnpark jaarlijks door duizenden bewon derd. Een klok destijds te St.-Niklaas door Koning Boudewijn ingehuldigd en die bestaat uit liefst 46.000 zelfgemaakte onderdelen. Een ingenieus mechanisme in verband met tijd, astro nomie, planetenstelsel. Reeds op 25-jarige leeftijd verwonderde de maker er van als Waaslander, een 160-jarige familietraditie voortzettend, het hele land met zijn «astronomisch uurwerk» te Gent dat ech ter jammerlijk verloren ging maar desalniettemin de aanloop werd voor de realisatie van de Heir- manklok. Maar naast een technicus, een micro-technicus dan, is Heirman tevens schrijver en vooral kunstschilder. In die laatste kwaliteit kan U hem te Affligem ontmoe ten tot en met 22 augustus. In de keuze van zijn onder werpen gaat zijn voorkeur naar reminiscenties aan zijn dierbaar Waasland: ar me sukkels van weleer, boeren en herders, folklore en religieuze vieringen, ou de hoeven, kapellen en to rens. Dit alles dan in vaste lijnen en warme kleuren. Eigenlijk blijkt Heirman een figuur vol kontrasten. Zo minutieus hij aan zijn klok werkte, zo diametraal hier tegenover werpt hij ge woon het Waasland op doek. De diepe zin der pas sie tot schilderen is bij hem analoog aan deze van leven. In zijn werk valt vooral het spel van licht en duister op met op de voorgrond de boerenfiguur in haar kon- en o frontatie met het levi ksdan elke dag. Onwillel d, Ita doet Heirman echte land, Timmermans denken t Van via zijn groot-mei y^Ks, hart en geestelijk schuilt er steeds een i re achtergrond bij. n U kan deze tentoons Pt" meemaken op zater van 14.30 tot 20 uur sniijk zondagen van 11 a j,;; van 14 a 20 uur. ^gin zalen «B». kontr. Opening morgen zat e an te 16 uur met als ini eer kunstkritikus R. Turk mfcr- I P'" itokki eke rr Aalst. Patric Bernauw aan (ad) Het derde deel op nieuw bestaande uit acht gedichten kreeg als hoof ding «een tuiltje antarctische rozen» mee Ook nu weer zijn de gedichten een uiting van de grote liefde die een man voor een vrouw kan opvatten, een bena deren van het begrip liefde in al zijn facetten ook van de liefde die kan leiden tot wreedheid en zijn tweede dichtbundel •Al verminking om de ai re toch te kunnen be t:~' ren of althans zijn haar aandacht op zie' vestigen. De bundel digt hoopvol, met §je"r verklaring neergesch ven in de nacht, een klaring die een uitiK t( ging inhoudt voor deren en voor zwerv die steeds welkom zul zijn. Lj] Het beeld werd ontleend voor een tentoonstelling en het moet terug. Wat een devoot voorwerp is doet hier niets terzake. Toch even dit: Toen Mej. E. Dhanens in 1948 bij het opstellen van haar inventaris het Barbarabeeld opnam zal ze wel geweten hebben dat het waardevol was. Ze maakte er trouwens een aparte foto van. Een «toevertrouwd» beeld moet vanzelfspre kend terugkomen. Aan pastoor Van Goe- them werd niets gevraagd en hij vroeg evenmin iets. Daarenboven werd de ko pie van het beeld in de kapel te Laar slechts ge plaatst bij de komst van de fotograaf. Het Barbarabeeld stond steeds in de oude kapel tot bij de afbraak. Tenslotte stelt Liniaal zich vragen. Waarom al deze tribüla- ties? Zit cr misschien iets meer achter? Of is het éch te Barbarabeeld niet meer in bezit van de stad? Is het beeld op het kabinet van de schepen misschien reeds een kopie? Weigert de kon- servator het misschien om die reden op te nemen? Of zit er nog wat anders ach ter? Of geldt hier de mo mentele interpretatie van een Aalsters spotlied? «In Nievekeirken zenti lompe boeren, Dorom hemmen eir Barba- rabeltj gestoelen, En komme ze reklameiren va verdriet. Tein stierre men eir me e klotjes in 't riet».

De Voorpost | 1982 | | pagina 20