Drieske Nijpers: internationaal festival in Sint-Gillis-Waas -Bk Amerika kent nu Reintje Vos uit Kemzeke Gouden tutter voor volkskunstenaars Drieskes Kerremes: festivalprogramma Oude traktors in Sint-Niklaas De Voorpost - 6.8.1982 - 21 Vrijdag 13 augustus 20.15 uur: verbroederingsavond met alle gasten en gastgevers in de festivaltent. Men zal eenvoudige buitenlandse dansen aanleren. 11.00 uur: dan wordt de oogstbraderij in de Kerk en Kronenhoekstraat geopend. De hele dag door stelt men er werken tentoon van een heleboel jongens en meisjes die deelnamen aan de wedstrijd 'Kreatief Beeldend Werken'. Er is ook een kantten toonstelling met o.m. werkjes van ijverige klosters uit de groep Drieske Nijpers. Verder nog: - een nationale caviashow in zaal Den IJzer aan de Kronenhoekstraat 4. - om 13.30 u en 17 u demonstraties van de gemeen telijke vrijwillige brandweer. - oude ambachten; - open deur in het lokaal Den Eirentrapper; - bijzondere postafstempeling in zaal Katholieke Kring; - vrij podium aan jeugdhuis Den Biel; - tombola aan de kraampjes van de ongeveer 80 deelnemende handelaars en verenigingen; - vanaf 14 u volkskunstspelen rond het tema 'de oogst' met deelname van de tien buitenlandse volksdansgroepen en de uitverkiezing van een oogstpaar als finale. 20.00 uur: oogstvoorstelling in de feesttent op het Kerkplein. Zondag 15 augustus 09.30 uur: heilige mis in de Sint-Egidiuskerk te Sint- Gillis; 10.30 uur: receptie voor de deelnemers aan Dries- kes Kerremes; 11.00 uur: ontvangst van de delegaties uit Hongarije en Portugal, die .via de dienst jeugd en toerisme in het domein Verloren Bos ifi Lokeren worden gelo geerd. op het stadhuis van Lokeren. 11.45 uur: kort optreden van de Hongaarse en Portugese groep op de Lokerse markt waar de Lokerse feesten nog zullen nasmeulen; 14.15 uur: festivalstoet doorheen het centrum van de gastgemeente Sint-Gillis. De stoet inspireert zich op de dorpssfeer 150 jaar geleden. 25 groepen nemen hieraan deel. 15.30 uur: namiddagvoorstelling met proklamatie van de wedstrijdrezultaten 'Kreatief Beeldend Werken'. 20.15 uur: slotvoorstelling in de festivaltent. Maandag 16 augustus 15.00 uur: openluchtvoorstelling in het domein Verloren Bos in Lokeren. L.D.B. Kerremes in Sint-Gillis-Waas. Zowat vijftig belangstellenden op de inleidende g (carine) je, Ierland en Amerika. Onder zijn leiding groeiden de Drieskesleden uit tot Vlaams-folkloristische am bassadeurs. Marcel zette ook de traditie voort: in 1977 organizeerde hij sa men met zijn trouwe leden een tweede Drieskes Ker remes. Totaal nieuw was ook de langspeelplaat «Dansen met Drieske» met eigen bewerkingen van volksmelodieën die in dat zelfde jaar op de markt kwam. De Eirentrapper, een polyvalente trefruimte voor de groep, was wel het plezierigste initiatief van de jongste jaren. Daar kregen de vele souvenirs, de mu- ziekrepetities een vast on derkomen, leren de ouden de jongen zingen, koestert men zich in de gemeentelij ke geschiedenis, maakte men al een studie van het pen staan op het program ma van de derde Drieskes Kerremes. Eerste in de al fabetische rij is de Ringko- bing County Folk Dance Group uit Hemmet, Dene marken, een opmerkelijk jonge groep waarmee Drieske Nijpers op het 'Folkmoot'-festival van Ty- ne and Wear bij Newcastle in 1980 zeer vriendschappe lijke banden aanknoopte. Tyne and Wear zélf stuurt zijn Monkseaton Morris- men. Rinkelende belletjes, het viriele, ritmische ge klepper van tegen elkaar kletsende stokken en zwaarden, van de houten blokschoenen van de Mor risdansers zijn al bijna een traditioneel onderdeel van de lokale volkskunsthappe nings. De Monkseaton Morrismen bestaan sinds 1955 en behoren in Groot- vruchtbaarheidsriten Frankrijk vaardigt vanuit de Zuidfranse Provence La Miougrano de Fréju af. Slechts in extremis kon men de Hongaarse forma tie Körös kontakteren. De leden van deze nationaal geïnspireerde groep - ar beiders, boeren, studenten en intellektuelen, verzor gen jaarlijks 40 tot 50 op tredens doorheen het hele thuisland. De Ierse ver tegenwoordiger is Clann Na Gael (Gallisch voor 'Kinderen van de Ieren') die pas in 1979 werd ge sticht. Oude Keltische dan sen. vaak solo uitgevoerde stepdansen en zeer eigen, geïmprovizeerde figuren: dat is zowat het visitekaart je van deze zes Ierse meis jes. En als we de foto mo gen geloven mogen ze er best zijn. Voor Italië kwam En zoals de mannelijke groepsleden gekleed gaan, zo liepen (zaten) destijds ook de postkoetsbestuur ders op de lijn Susa-Mon- cenisio erbij. Pieremachochel komt uit Nederland naar het Wase Sint-Gillis afgezakt. Het zijn jonge mensen, veelal studenten uit Utrecht die zich hebben bekwaamd in dansen uit Terschelling, West-Friesland en de Ach terhoek. Bij deze groep wordt elk meisje door haar danspartner aangekleed en dat kan, gelet op de vele spelden, wel een uur du ren, beweert men. Zou wel boeiend kunnen zijn. O, en tussen haakjes. Pierema chochel betekent of log vrouwmens of roeischuitje en afgezien van het feit dat Éraan zitten Frie Noens, Goedroen Van groepsleider Roger Van Passel, burge- r van Sint-Gillis Omer De Mey en public nman Marcel Oelbrandt. Op hun pers- entie is het nog twaalf keer slapen, paaag vrijdag 6 augustus nog slechts vijf ,nir. Dan is het andermaal zover: de derde ieskes Kerremes in vijftien jaar tijd. )e Sint-Gillisse volkskunstgroep Drieske Nij- rs brengt van woensdag 11 tot maandag augustus heel het Waasland op de been voor volks-kultureel hoogwaardig en zeer geva- erd festival. De hoofdingrediënten: een wan- ristische oogstbraderij, een dorps-ge- iedkundige feeststoet, een nationale cavia- iw, een kant- en nog een andere tentoonstel- en optredens van verschillende vermaarde tsdansverenigingen uit Denemarken, Enge- eld, Italië, Nederland, Frankrijk, Hongarije, e land, Polen, Portugal, de V.S. en natuurlijk van Drieske Nijpers zelf. Zo krijgen de isblijvers ook nog eens wat te zien. Een saurus aan roots zelfs. Je zal nauwelijks nog rken dat dit Sint-Gillis anno 1982 is, zo zegt cnlijk begon het alle- bij die wat sinistere, begin vorige eeuw in kontreien razend po- /llt e Andries De Clercq. 10 is een wat eigengerei- ur* vakzalver, gebruikte pilletjes, zalfjes, [tokken of andere :ke middeltjes om de :n van hun kwalen te cn, nee: hij kneep ze larschijnlijk niet al- n het donker. Dries- Nijper noemden ze ip de duur en zo stond :n al tot ver buiten de en van het landelijke iillis om zijn wonder- jke, evenwel mis- pijnlijke praktijken Driesken de Nij- eeft het waarschijnlijk nooit over zijn hart gekre gen zichzelf te knijpen, want in 1853, pas 27 jaar oud, overleed hij schielijk. Een flinke eeuw later, in 1967 ging zich een vrien dengroep Drieske Nijpers noemen... Het was een groep jonge mensen die zich verenigde rond aktiviteiten waarmee de mensen zich ten tijde van deze wonderdoktooi vermaakten: volksdans, huismuziek, zwaarddans, volkszang, vendelzwaaien,. traditionele ambachten en later ook nog hoornblazen. Het werd een volkskunst- groep, snel al met voldoen de niveau om optredens in binnen- en buitenland te verzorgen. Het vermaarde festival van Schoten, on dertussen al een wereldfes tival, bracht in 1970 de eer ste lauweren: een zilveren medaille voor vendelzwaai en en een bronzen voor volksdans. Stichter en eer ste bezieler, eerste motor, was William Van Acker. Hij nam het initiatief voor wat een eerste plaatselijke voltreffer zou worden: de Drieskes Kerremes van 1972. 1200 toeschouwers die nog altijd niet zouden vergeten zijn hoe grandioos vooral toch die Polen toen waren. Drieske Nijpers bleef niet enkel gastheer, was vaker te gast, meer en meer in het buitenland zelfs. Het werd een stui vertje ruilen met de groe pen die eerder al het eigen festival een fraai oog gaven. Marcel Oelbrandt; die september 1974 voorzitter werd, zorgde tijdens de va kantie soms voor ware volksverhuizingen. Italië was erbij, Duitsland (een optreden voor een half mil joen mensen tijdens de Ok- toberbierfeste in München), Engeland, Zweden en Finland zelfs, Roemenië en Polen ook. Portugal. Frankrijk, Span- oude volkslied, daar is plaats ook voor een maan delijks, gezellig café-chan- tant. De fundamenten van William Van Acker zijn uiterst solied gebleken. De volkskunstgroep Drieske Nijpers was verre van een eendagsvlieg. Hij was van bij het begin al een begrip in Sint-Gillis, werd stilaan een vaste waarde voor heel het Waasland. Voor elk Drieskeslid zou het zeker een festijn zijn te mogen deel uitmaken van deze grote familie. Dat binnen onze groep een rijk vriend schappelijk leven is ge groeid, vertelt Frie Noens, mag wel blijken uit de vele Drieskesechtparen. Samen houden die er een bijzon der geboorteregister op na: een kleurrijke reuzefop speen of tutter die, telkens zich een nieuwe schreeu wer aankondigt, mee ver huist naar de gelukkige ou ders. Ondertussen staat op deze tutter al nummer 50, een gouden Drieske, ge boekstaafd. Absoluut internationaal Tien buitenlandse groe- de eerste gezeten in het tweede aanleiding kan ge ven tot enige deining, is het mij volkomen duister waar om de groep deze bena ming heeft gekozen. De groep Zespól Tanca Ludowego Lubliniacy met zijn tweehonderd studen ten van de universiteit Ma- rii Curie-Sklodowskiej uit het Poolse Lublin is in Sint- Gillis geen onbekende meer en zal tijdens de na kende Drieskes Kerremes beslist eenzelfde, misschien nog verbluffender, in ieder geval zwierig-wervelend spektakel ten beste geven. De Portugese Grupo Folclórico da Regiao do Vougo is nieuw en brengt een spontaan zuiders, wat zwoel-amoereus en uitgela ten sfeertje mee. In het land van herkomst be- Marcel Oelbrandt van Drieske Nijpers zorgde in '74 al voor Wase volks kunstverhuizingen (carine) schouwt het ministerie van kuituur deze volkskunstve reniging zelfs als zijnde van openbaar nut. En nu Dries ke Nijpers vorig jaar ook naar de Verenigde Staten trok, mag op de Kerremes van dit jaar natuurlijk geen groep van dat land ontbre ken. De Dr. Clinton Bor der Folkdance Group komt uit North-Carolina en Ken tucky en is eigenlijk nog opsplitsbaar in drie sub groepen, alle drie o.l.v. Clinton Border. De Crab- tree Gap Cloggers (een ty pisch Amerikaanse mouth- filler) is er één van. dig ging, weet Frie Noens, is de typische bergdansstijl. Clogs zijn houten klompen met daaronder metalen 'taps' en de manier van dansen zou een zekere ge lijkenis vertonen met de Ierse stepdansen, zonder daarom al te kopiërend te zijn. De groep uit Kentuc ky is The Kentucky Chime Cloggers en The Caroline Cut-ups band staat voor vier jonge mannen die ken merkende folk music spelen. Van II tot 16 augustus leven in de Sint-Gillisse brouwerij dus! Warm aan bevolen! Leo DE BOCK Sint-Gillis-Waas. Goedroen Van Eynde, de echtgenote van William Van Acker die de eerste Drieskes Kerremes bezielde, en de nieuwe groepsleider Roger Van Passel (carine) Brittannië tot de meest vooraanstaande volks kunstgroepen. Wat zij brengen, is een kombinatie van humor en danswaardig- heid, een revival van oude, rituele dansen, heidense Drieske Nijpers terecht bij de Gruppo Folcloristico di Susa, een aanduiding die nauwelijks nog verduidelij king behoeft. Op hun re pertoire staan dansen uit de hele streek van Piemonte. Woensdag 11 augustus 19.00 uur: receptie voor de verschillende buiten landse delegaties. 20.15 uur: eerste voorstelling en daarna verbroede ringsavond met gemeenschapsdansen. Donderdag 12 augustus 14.00 uur: speciale voorstelling voor 60-plussers en mindervaliden. 's Avonds treden enkele groepen afzonderlijk op in de deelgemeenten De Klinge (Parochiehuis), Meerdonk (Salegemkring) en Sint- Pauwels (zaal Centrum). karwats de vrouwen en handbooggilde Sint-Sebas- meisjes deed gillen In- tiaan. derdaad, Reintje (in de Deze piepel-de-zot-dans persoon van. voorzitter zal binnenkort ook het Chris Van Remoortel) Waasland veroveren, want heeft de piepel-de-zot in in Atlanta (USA) staat hij ere hersteld. De danspas- ondertussen hoog in de hit sen werden terug aange- parade, leerd en de groep mocht DE BeEr het autentieke kostuum ge bruiken van de aloude Wie belangstelling heeft uur 's namiddags dertig voor oude landbouwtrakto- dergelijke tuigen opge- ren kan zondag 6 augustus steld. Ze zijn stuk voor een kijkje gaan nemen in stuk tenminste twintig jaar Sint-Niklaas (grens Temse- oud. Ook enkele huifkar- Veile). Nabij de vooral in ren kan je daar in de Beeld- verzusteringssteden ver- straat gaan bewonderen, maarde Sint-Martens-La- (w.v.) tem-Club staan vanaf drie «ft niets (of toch bitter weinig) te maken met rerse optochten, ommegancken, openluchtspe- ibakken of markt-spelen. Het is inderdaad niet t-Niklaas noch in Hulst, maar wel degelijk in ika dat de lamp brandde deze keer! De volks- f en volkskunstgroep Reintje Vos uit het Ste- Kemzeke was voor veertien dagen over de e plas». De Reintjes waren er te gast bij leden mpathisanten van het Sacred Heart Choir, het [dat vorig jaar mei in het Waasland was te zien [horen. De dansers, het orkest, de ambachtslui Doral de vendeliers van Reintje Vos stalen drie n lang de show in het Elm Tree Theatre op de Idtentoonstelling '82 in Knoxville Tenessee. Een tot nu toe aan weinig of géén volksdansgroe- t ons landje te beurt viel. |r maakten de Vossen ■lijk) ook tal van 'sche uitstappen en I voor een dans- en lemonstratie bezoch- enkele vermaarde es. de leden en sympathi- van Reintje Vos die hten of konden :t toch nog steeds Amerika eens te een belevenis om nog |over na te keuvelen, italonië, Normandië, misland» Zuid-Afri- ook het Atlanta van Luther King en de ;ee Indianen. Spijtig is King dood, ver- De Cherokee-in n zijn uitgeroeid en in •Afrika zijn de «thuis- ontoegankelijk ge- .voor toeristen tje Vos laat het uiter- ,n. niet aan het dansend Z1.° 6 komen en kijkt al- uit naar de volgende iering, de volgende de volgende poppen- j toorstelling, de volgen- remière jkde-zot werd een welgevuld frikaprogramma de Reintjes tussen 10 en 23 juli. Onder begëleiding van de gastgevers bezochten de Waaslanders zowat alle be zienswaardigheden in Georgia, waarvan Atlanta de hoofdstad is. Zo brach ten de Reintjes onder meer een bezoek aan Six Flaggs, een reusachtig pretpark, aan Cyclorama, een im mense wandschilderij waarop de Noord-Zuidoor log wordt afgebeeld, de reuzegrote rekreatiegebie- den Callaway en Lookout Mountain (dit laatste is de vroegere verblijfplaats van de Cherokees). Ook het graf van de zwarte leider Martin Luther King en Sto ne Mountain, de grootste granietblok ter wereld met daarin gebeeldhouwd drie plaatselijke legendarische generaals (met een neus zo groot als een volwassen mens), kreeg belangstelling van de reizehde en dansen de Stekense Kemzeke- naars. In plaats van Inkom te betalen, «betaalden» de Reintjes (sluw als ze zijn) met een demonstratie van enkele dansen. Bijna steeds bleven de mensen geïnteresseerd de Vlaamse dansers gadeslaan, het ap plaus was telkens enthou siast, zeker toen de vendel- zwaaiers hun nummertjes ten beste gaven. De Vossen keken met gro te ogen naar de enorme werkplaatsen van Delta Airlines, de plaatselijke vliegmaatschappij. Ook het vliegveld van Atlanta is «big»: het grootste van de wereld namelijk. Hier ver trekken zo'n 2.160 vluchten per dag! Vertelt dat eens in Deurne Het hoofddoel van Reintje Vos was echter de wereld tentoonstelling in Knoxvil le (Tenessee). Driedagen stond de volksdansgroep hier op de affiche in het Elm Tree Theatre, een soort amfitheater waar on ophoudend talrijke attrak- ties elkaar afwisselden. Tussen de goochelaars, de Canadese bands en het Ja pans toneel door evolueer den de Reintjes er dansend over het enorme podium. Onder de bewonderende blikken van telkens hon derden Amerikanen die hun spontaan applaus niet spaarden. Zeker niet bij de adembenemende vendel- zwaainummers. Reintje Vos was op de Worldfair trouwens zowat de enige Belgische attraktie, want ons landje was voor het overige niet vertegenwoor digd op de foor. Op héél de tentoonstelling waren trouwens «slechts» een Een échte wereldten toonstelling zoals wij ons die voorstellen in de trant van Expo '58was het niet, veeleer een technische worldfair met als onder werp «Energie doet de we reld draaien». In dat prestigieuze Elm Tree Theatre zorgde Reint je telkens voor een vierde lig spektakel: meiprogram ma, oogstdansen. werfdan- sen, en het traditioneel winterprogramma. Dit al les afgewisseld met enorm toegejuichte vendelzwaai- nummers. Ook de demon stratie nadien van manden vlechten en kantklossen kreeg genoeg belangstel ling. En de kant en de rie ten mandjes vlogen de pan uit: het ging als koekeb- roodjes van de hand tegen keiharde (en veel) dollars. De kas van Reintje vaarde er goed bij Op deze Worldfair in Knoxville (Tenessee) be leefde de Waaslandse volksdans- en volkskunst- groep een primeur! Voor het eerst werd er gedanst met de Stekense Piepel (de zot), zoals die vroeger voor 't muziek ging en met de

De Voorpost | 1982 | | pagina 21