Lede kijkt hoopvol uit naar tweede handelsbeurs Vijfde Expo 2000 te Dendermonde Weer «leven in brouwerij» op Moorsel-Bert Lebbeke-Hoeksken doopte reus «Scherp» Tweede Sasfeesten te Dendermonde Dertien voor een keer geen ongeluksgetal Internationaal Volksdansfeest in Lokeren 22 - 6.8.1982 - De Voorpost Vorig jaar keek men zich in Lede de ogen haast uit de kop. Niet minder dan 70 plaatselijke handelaars hadden zich immers kandidaat gesteld om deel te nemen aan de allereerste handelsbeurs die er medio augustus werd georganiseerd. Er was toen van alles en nog wat te bekijken. Te gek om op te noemen in feite, maar we willen het toch heel even proberen: alles voor de doe het zeiver, informatie voor toekomstige bouwers, meubels, financiële info's, keuken, tuinmeubels, tuinhuisjes, tuininrichting, wijnen, verzekeringen, verbruikersunie, bloemen, traditionele en alternatieve verwarmingsme- todes, juwelen, sportartikelen, alles voor de huisvrouwen, naaimachines, schoenen, sanitair, reizen, binnenhuisinrichting, kleding, enz. Dat alles gebeurde op de terreinen van het Sint-Maartenskollege te Lede en werd rijkelijk overgoten met een attraktieve saus. Deze eerste handelsbeurs werd een sukses. Het gevolg laat zich gemakkelijk raden: men zou het nog eens overdoen. En dat zal snel gebeuren op vr(jdag 13, zaterdag 14 en zondag 15. maandag 16 en dinsdag 17 augustus, opnieuw in de lokalen en op de terreinen van het Sint-Maartenscollege. Grootscheeps programma Net zoals vorig jaar heb ben de inrichters ook nu weer een zeer rijk en bie- zonder gevarieerd pro gramma uitgebouwd, waar bij aandacht werd besteed aan de verschillende leef tijdsgroepen en vooral werd ingespeeld op de in teressesferen. Zo zijn er lo kale vrije radio's aan het werk te zien, wordt plaats gemaakt voor een optreden van de boeienkoning Joe Alcatraz, is er een Paul Severs-show geprogram meerd en komen tientallen muziekverenigingen en zanggroepen er zich aan het publiek voorstellen. In dat vooral muzikale kader presenteren dan de handelaars van Lede hun produkten. Zij zorgen trouwens ook voor enkele extraatjes, onder de vorm van een promotieregen, een modeshow, demonstra ties, bloemschikken, zoek- wedstrijden en noem maar op. Aan vele van deze ma nifestaties zijn bovendien prachtige prijzen ver bonden. De tweede Leedse han delsbeurs wordt officieus geopend op vrijdag 13 au gustus om 19u30 in de at- traktieruimte van de grote tent. Daarna volgt het eer ste festival van de vrije lo kale radio's. Aan dit festi val verleent de vrije lokale radio 't Buitenbeentje zijn medewerking. Zaterdag 14 augustus gaat de handelsbeurs dan voorgoed van start. Om 14 üur is er een plechtige ope ning, waarna de vooraan staanden in gezelschap van het inrichtend komitee een rondgang zullen maken doorheen de handelsbeurs. Om 15u30 is er een demon stratie van enkele oosterse gevechtskunsten. Het gaat hier meer bepaald om jiu jitsu en karate. Om 18 uur zal de harmonie «Tot heil des volks» koncerteren en om 20 uur start het gezellig samenzijn. Ludwigs disko- teek zal zorgen voor de muziek. Zondag 15 augustus is er om 15 uur een wandelkon- cert van de New Orleans Jazzband en gaat om 19 uur de Oberbayernavond van start. Dit keer speelt de Leedse Molenberger Blaas kapel ten dans. Maandag 16 augustus worden om 14u30 de kinderen ver wacht voor een stipshow. En om 16 uur start de boeienkoning en alomge- kende stuntman-wereldre- kordhouder Joe Alcatraz zijn grootse show die velen stijve nekharen zal bezor gen en opgekropte span ning. Om 16u30 wandelt de New Orleans Jazzband weer door de handelsbeurs en om 19 uur is er op het tweede podium een optre den van The New Spirits en van een nieuwe Leedse country- en westernforma tie Wanted. Deze laatste is samengesteld uit leden van Stampen en Dagen, een groep die ondertussen op hield te bestaan. Dinsdag is het in Lede marktdag en men wil dan ook van de gelegenheid profiteren om de vele marktbezoekers doorheen de handelsbeurs te lood sen. De deuren worden dan ook al geopend om 10 uur. Ludwigs Diskoteek zal van af dat moment zorgen voor een gezellige sfeer. Om 14u30 kunnen kinderen en ook volwassenen komen kijken naar een poppen kastvoorstelling van 't Ka poentje en vanaf 18 uur wordt de grote apoteose in gezet. Ludwigs Diskoteek is de voorbode van de Paul Severs Show die omstreeks 19 uur zal aanvangen. Na zijn optreden zal Paul Se vers trouwens aan zijn vele fans foto's uitdelen en wie een handtekening wil van deze Vlaamse vedette moet dan zeker aanwezig zijn. De uitdeling van de foto's zal plaatsvinden aan de stand van Topke reizen. Na het optreden van Paul Se vers speelt Ludwigs Disko teek verder tot de laatste bezoeker de handelsbeurs zal verlaten hebben. Maar dat zal wellicht na 22 uur zijn, want dan heeft de trekking plaats van de tombola. Die tombola zal trou wens de moeite waard zijn. Wie de handelsbeurs wil bezoeken moet een inkom- kaartje kopen aan de lutte le prijs van 20 fr. Op deze kaarten staat een nummer en het is aan de hand van deze nummers dat de ge lukkige winnaars zullen worden aangeduid. Ver melden we ook nog dat er dagelijks een ware promo tieregen zal zijn. Een zestigtal handelaars hebben daarvoor geschenken en verrassingen ter beschik king. zodat een bezoek aan de handelsbeurs allicht meer dan de moeite waard zal zijn. Misschien valt je onverwachts een of andere leuke prijs in de schoot. Of word je winnaar van de muziekwedstrijd en mag je als beloning op reis. We hopen het in elk geval. Wie een inkomkaartje in zijn bezit heeft, mag bovendien gratis gaan kijken naar de verschillende attrakties. Een uitzondering echter: het festival van de vrije radio's, waarvoor een toe gangskaart (afzonderlijk) vereist is. Voor de vijfde maal organi- zeert de Unie van de Mid denstand zijn Expo 2000, een grootse manifestatie waarop heel wat hande laars hun produkten aan de vele bezoekers te koop aanbieden. Werd deze Ex po in de beginperiode bui ten de stad Dendermonde gehouden, dan kon men de voorbije jaren terecht in een groot feestpaviljoen op de Oude Vest. Die moge lijkheid kwam er omdat de Vedad-autoshow daar het weekend tevoren plaats vond. Een gelukkig toeval dus. Maar nu op het grote terrein op de Oude Vest men druk doende is met de bouw van wat een winkel centrum moet worden, diende zowel Vedad als de Unie van de Middenstand naar een nieuwe tentoon stellingsruimte uit te kij ken. Werd dat voor Vedad de expositieruimte van de Oktoberhalle te Wieze, dan heeft de Unie geop teerd voor de Geldroplaan. Daar zal een grote feesttent worden opgetrokken om de vele bezoekers te verwel komen. Deze vijfde Expo 2000 zal plaats vinden op zaterdag 25, zondag 26 en maandag 27 september. Zoals steeds zal aan deze grootse han delsbeurs een keure aan middenstanders deelne men, die hun kwaliteitspro- dukten gedurende die drie vermelde dagen te koop aanbieden in een gemeen schappelijke feesttent op de Geldroplaan. Men heeft voor deze mogelijkheid ge kozen, in de eerste plaats omdat de Geldroplaan toch wel centraal is gelegen. Misschien niet zo een ge schikte plaats als de Oude Vest, maar de Geldroplaan sluit toch aan bij de Den- dermondse winkelstraat (de Brusselsestraat), ligt vlakbij het station en de Leopoldlaan en vormt een van de voornaamste invals- Op de Lebbeekse wyk 't Hoeksken weet men nog volwaardig te kermissen. Vandaar dat elk jaar midden in de zomervakantie alle hens aan dek geroepen worden om de festiviteiten te helpen organiseren. Kermis 1982 wordt echter een uitschieter omwille van de doopplechtigheid van de nieuwe reus «Scherp». Lebbeke. Wie heeft er nu eigenlijk model gestaan? (v) Reuze! De kersverse titaan ver toont een sprekende gelij kenis met de rijzige Guillaume Van Malderen - bijgenaamd «Scherp» - een 72-jarige Hoekske- naar, die al meerdere de cennia zijn hart aan de ge noemde wijk verpandde en er uiteraard als een volks- vriendelijk buurtfilosoof gekend staat. Meteen is ook gezegd waar de reus zijn puntige (pittige) naam vandaan haalde. «Mister Scherp» is wel een imposant figuur met een gestalte van circa 4 m. Zijn kop, een ontwerp van de Mechelse Lebbekenaar Jean-Pierre De Mulder, weegt een goede 4 kg. en is Lebbeke. De hele wijk nam deel aan de rondedans rond de nieuwe reus. (v) vervaardigd uit massief po lyester, maar dan van een heel originele soort... Daarover werden een laag je p.v.c. en enkele borstels vernis uitgestreken. Het ganse reuzenlichaam weegt ongeveer 45 kg. Vrouwelij ke hulpkrachten van het Hoeksken hielpen Scherp aan een fraai kostuum: een groene vest met een blauwe rokbroek. van onder zijn wit-zwart gevlekte muts loert de hoge piet glunde rend naar de mensen en wuift hen met zijn rode bollekenszakdoek vriende lijk toe. Kermis De vierdaagse kermis, die vrijdag al inzette stond vanzelfsprekend in het te ken van de nieuwe reus: deze werd rond 18 uur uit de carrosserie Van Biesen gehaald en met muzikale begeleiding meegetroond naar de Statiestraat om er te verbroederen met de Lebbeekse reuzen Jef Petat en diens gade Mie Tomat, wier kinderen Suske en Wiske ook niet op het ap pel ontbraken. Nadien toog de hele reuzenfamilie op pad voor een rondgang door enkele straten. Scherps dragers Leo Eeckhoudt (Dendermon de) en Franqois De Saede- leer - twee stoere jon gens - kweten zich hierbij terdege van hun taak en lieten hun hoge gast af en toe een danspasje uitvoe ren, tot groot jolijt van de kijkers en niet in het minst van de kinderen. Naast en kele gemeentenotabelen stapte de Guillaume triom- iermon en van t— Get fantelijk mee in die ge optocht en moe*^7? open doekjes ontva In de late avond f en door een talrijk ww 1 Maria Cooreman en De Saedeleer respf m^er lijk als meter en pe de reus verkozen, m en een daverend appla me t0 haald werd. ^wen e Die avond en och a^en daaropvolgende ke ^n' '.zoet uren test c vntee ader i tsanct aal ge et sta (1337 terwer In de gen. waren er ht kijklustigen op de en rommelmarkt in ge Molenstraat. Wj allemaal bijeengu werd, is zo veel enjr;^ scheiden dat er ge sommen aan is. Als zo'n bezoek nog ee gelegenheid komt men die zeker aang want het is de moe de verplaatsing waai Zaterdag was er hi leumfeest van de Kli met een dankmis en tie en daags nadien teerde de Koninklijk monie Sinte-Cecilii Lebbeke in de feei Met een jaarmarkt kleinvee werd de kermis dan 's maand sloten. De hele Hoeksken telijkheden zijn een satie van de v.z.w. en Vrij. Voor dekor werp verwijzen we n P. De Mulder en Ra Van Biesen, verdei naar de vele sympati en niet in het minst n koördinator. die zijl en slapen voor de k planning in de brani en niettemin toch anonimiteit wenst blijven Zoals in het begil deze bijdrage al ga «De mensen van Letj Hoeksken hebben noj stand van kermis vierl lernu hoeken. Bovendien is er ook gelegenheid genoeg om zijn wagen te parkeren zonder daarom op de bon te gaan. De ligging is dus goed. En vermits ook de kwaliteit van de geboden produkten, de service van de deelnemende hande laars en de ijver van de inrichters meer dan bekend zijn. kan deze vijfde Expo 2000 alleen maar een suk ses worden. Niet alleen worden er uit eenlopende artikelen te koop aangeboden, ook is er een restaurant en natuur lijk een gezellige herberg voorzien in de tent. Iedere bezoeker krijgt bij een aankoop een aantal lo ten, waardoor hij kan deel nemen aan een grote tom bola waaraan talrijke en prachtige prijzen zijn ver bonden. Al die prijzen worden geschonken door de inrichters en door de deelnemende handelaars. De vijfde Expo 2000 wordt Het Centrum voor Begelei ding en Psychoterapie «Sas» te Dendermonde heeft zich tot doel gesteld mensen met psycho-sociale problemen gratis hulp te verlenen. Toen het cen trum vorig jaar vijf jaar bestond, vond men dit een ideale gelegenheid om de eerste Sasfeesten te organi- zeren. Bovendien zou de opbrengst van deze feesten het centrum ook een brede re financiële armslag kun nen geven. De eerste Sasfeesten wer den een sukses. Bij de ini tiatiefnemers vatte men dan ook de idee op deze feesten te laten uitgroeien tot een traditie. En aan die traditie wordt nu naarstig gewerkt, onder meer met de organizatie van de twee de Sasfeesten die zullen plaatsvinden in een tent aan 't Sas, op de hoek van de Sint-Jorisgilde en de Sint-Rochusstraat te Den dermonde. Als data koos men 21 en 22 augustus uit. Wanneer die dag de zon schijnt, dan worden ook de tweede Sasfeesten weer zonder meer een reuze-at- traktie. zoals dat ook de vorige jaren het geval was. Voor alle verdere inlichtin gen kan men terecht op het sekreatriaat van Expo 2000. Bevrijdingslaan 171 te Dendermonde (052/ 21.41.59). een geslaagde manifestatie. Programma Zaterdag 21 augustus wor den de feesten ingezet met een barbecue om 11.30 uur. Vlees- en visbrochet- ten met aperitief, groenten en zuiderse sausen zullen er de hoofdtoon vormen. Vanaf dat moment is er ook doorlopend een rom melmarkt. tombola met prachtige prijzen, speelkra- men en volksspelen. Om 14.30 uur is er een pannenkoekennamiddag en om 15 uur is er kindera nimatie met poppenkast, grabbelton, speeltjes enz... Om 18 uur is er opnieuw barbecue en dit tot 22 uur. Tussen deze twee tijdstip pen is ook de bodega toe gankelijk. Om 18 uur brengt de groep Kremfreze lichte amusementsmuziek en om 20 uur gaat het «bal populaire» van start. Dis cobar «Studie Rits» speelt er ten dans. Zondag 22 augustus om 10 uur verzorgen enkele lau reaten van het consefWÖ" rium te Brussel een l tiefkoncert van hood gehalte. Om 12 ui#0" men weer aansclr voor de barbecue en I' weer de rommclmarll tombola en de volks^^ volop toegankelijk, (j uur komt de apoteosL een reuze ballonafvaa Door de gestadige inzet van «De Stanzachers» her won de Moorselse Berg- Kermis een deel van zijn vroegere glorie. In de euforie van de golden sixties toen wijkburge- meester Benoit Vermeiren drie kermisdagen de plak zwaaide over het reilen en zeilen op «den Bérg» trok zelfs een stoet door de straat. Ups en downs zijn echter het lot van zowat alle evenementen en Berg- Kermis doofde stilaan uit. Tot een tiental jaar terug met de traditie werd her- aangeknoppt en gestart werd met een wielerkoers. Koers waarvan de 11* editie verleden zaterdagnamid dag onder een welgezind zonnetje weer heel wat be langstelling lokte. Een sportieve strijd waarbij Hammenaar Ronny Mey- depenningen de beste werd uit het deelnemersveld van liefst 51 amateurs. In 't Schuurke» bij het Stanzacherslokaal wordt nu reeds een drietal jaar op de gastronomische toer ge gaan en ovenkoeken veror berd bij de vleet naast de produkten van een eigen tijdse barbecue. En 's avonds zorgt Ben Peirlinck met zijn trio voor ambiance bij de steeds meer sukses kennende Beeg-T.D. Festiviteit die dan 's zon dags wordt voortgezet in de zaal Breughel, dit jaar met D.J. Emig. Ook kermismaandag werd terug in ere hersteld. Be gonnen werd met een mis voor de afgestorvenen van de wijk en 's namiddags leverden vier Moorselse kaatsploegen, «De Stan zachers», «Jeugdklub Ale- win», «Rapid» en «Dorp» in de Baron de Meerstraat een spannende kaatsli Met de inzet van «Vihet toeristenklub De SB chers» die hun naam nen aan hun verbroei met het Tirolerdorp ^>o Lechtal Stanzach, bra^la voorzitter René Pod sekretaris Omer B man, penningmeester bert Vinck. lokaalhi Paul Peirlinck en eer^ gewijde staf medewi weer letterlijk en figu «leven in de brouwer yi de Moorselse «Berg». Wellicht wordt het int,' nog beter! Dijkfeesten een sukses Wie zich steeds heeft voorgehouden dat dertien een ongeluksgetal is, moet die mening beslist herzien. Immers, voor de dertiende keer werden te Dendermonde Dijkfees ten georganizeerd, en die groeiden uit tot een uitzonderlijk sukses dat ruim de vorige edities van deze feesten in de schaduw stelde. Drie dagen lang werd er volop gefeest. De organiza- toren hadden dan ook voor een druk en gevarieerd programma gezorgd, waar bij de aandacht ging naar alle leeftijdsgroepen. Men begon plechtig met een eucharistieviering die werd opgeluisterd door het Ap- pelse jeugdkoor Jeko. Zon dag was er dan een kaart - wedstrijd die een massa deelnemers te verwerken kreeg. En dat was wel een beetje verwonderlijk, wan neer men weet dat het bal van zaterdag tot in de zeer vroege uurtjes heeft ge duurd. Kaarten moet men immers doen met een frisse kop. Ofwel drinken de mannen van den Dijk niet genoeg, ofwel beschikken ze over een enorm rekupe- ratievermogen. Topper van de feesten was ongetwijfeld het optreden van de bekende formatie The Blue Lines. Overal waar deze Dendermondse groep optreedt, kan men op de koppen lopen. Op de Dijkfeesten was er dan ook weer een massa volk aan wezig om dit prachtige or kest niet alleen te zien, maar vooral te horen. Zon dag kon men in de tent ook 'een lekker hapje eten. Wie geen zin had in een koude schotel, kon zijn zaligheid vinden bij een lekkere bak haring In de namiddag werden er op de koop toe nog pannekoeken geser veerd. Maandag waren dan de twee uren van de dijk ge programmeerd. Ook die weraen een sukses. Nadien kon iedereen die honger had zich aan tafel begeven om de bovenstebeste mos selen te gaan proeven. En 's avonds was het opnieuw dansen geblazen, dit keer met disco-bar Dynamite. Kortom, deze dertiende Dijkfeesten waren meer dan uitstekend. Men kan zonder meer stellen dat de ze feesten in het ontspan ningsleven van Dender monde burgerrecht hebben verworven, en dat wil toch heel wat zeggen. irdi Uitloper van Drieskes Kerremes (Sint-Gillis-Waas) Op 16 augustus om 15 uur gaat in het park Verloren Bos een internationaal Volksdansfeest door. Aan dit gebeuren nemen volgende groepen deel. Frankrijk: La Miougrano de Fréju. Traditionele streekdansen in een kledij van de omgeving van het stadje Fréjus aan de Middellandse Zee. Kenmer kend zijn de trommelaars die tegelijkertijd een houten fluitje bespelen. Denemarken: Ringkobing County Folk Dance Group. Een jeugdige groep die is samengesteld uit mensen uit diverse dorpen. Nederland: Pieremachochel. Dansen uit Ter schellingen, West-Friesland en de Achterhoek. Op tredens in het typisch Walchers kostuum. Italië: Associazione pro Susa. Uit het noorden van Italië. De bijzonder fraaie kostuums geven een verfijnde sfeer aan hun traditionele dansen. Polen: Zespol Tanca Ludowego Uniwersiteto Marie Curie Wegens het overgrote sukses tien jaar geleden, en op verzoek van talloze mensen, komt deze Poolse dansgroep van de universiteit van Lublin terug. Engeland. The Monkseaton Morris Men. Zij maakten onlangs een toernee naar Hong Kong en Thailand. Zij zorgen tevens voor een vrolijke noot, o.m. tijdens de spektakulaire zwaarddansen. Ierland: Clann na Cael. Uit Newcastle komt een groep meisjes van Ierse afkomst. Onder begeleiding van hun typische Ierse muziek zullen zij tapdansen op het podium brengen. Portugal: Gruppo Folclorico da Regiao de Vou- lofv ga. Sterk traditionele groep zowel in dansen, kos Ier mes als samenstelling. U.S.A.: Dr. Clinton Border Folkdance Groi Een groep mensen die leven in de bergen 1 Noord-Carolina, samengesteld uit drie groepj The Craptree gas Cloggers, de muzikale b; Carolin cut-ups-band en het speciale showteam T Kentucky Chime Cloggers. Het gehe -1 geeft e mooi voorbeeld van de Amerikaanse dansen wortel hebben in de Ierse, Engelse, Schotse Duitse volksdansen. Hun specialiteit is het clogge Hongarije: Korös uit Gyula. Zij behaalden h< wat onderscheidingen op Europese festivals. België: is vertegenwoordigd door twee groe| Drieske Nijpers uit Sint-Gillis-Waas en WK R< land uit Lokeren. Het geheel is een organisatie van Drieske pers, in samenwerking met het stadsbestuur, kulturele raad, de jeugdraad en VW-Toerisme Lokeren. De inkom is gratis. Bij regenweer gaat gebeuren door in de Torenstraat te Lokeren De mensen van Drieskes Kerremes lieten wel dat één van hun groepen. The Kentucky Chii Cloggers, reétls op zondag 8 augustus in België arriveren, en dat men belangstelling had voor optreden op de Lokerse Feesten aan de Ouj Vismijn. Na onderzoek van het programmaschef besloot men om het zondagavondprogramma één uur te vervroegen (dus om halfzeven), trouwens nog goed aansluit bij de afreis van luchtballon in het park. J.V. h t

De Voorpost | 1982 | | pagina 22