i 4 rjjlen Dendermondse oase het begijnhof endermonde: flaneren voor eendag stoer isten d<r Programma Derde Begijnhoffeesten 20-21 -22 augustus 1982 Vrijdag 20 augustus 18u.: Opening van de feesten. Optreden KSA-drumband St. Arnout Dender- monde. Zaterdag 21 augustus 14u.: Heropening der feesten met Volksmuzikanten «Reynout» Dendermonde en oude ambachten. Zondag 22 augustus llu.: Openluchteucharistie met het St. Gregorius- koor (Dendermonde) en koperensemble «Religio- so» (Grembergen). 14u30.: Gemeeilschapsdansen, optreden en vende len van V.V.K.B. «Reynout» - Dendermonde. 17u30: Optreden van het «Klein Muzieksken» van Gijzegem Doorlopend tijdens de drie dagen: Antiek- en rommelmarkt, 7 kunstenaars stellen ten toon; kunstenaars: E.H. De Cock (Verrebroek) - Dhr. De Kesel Jozef (Gent) en de Dendermondse kunstenaars: Albert Smet - Francois Pauwels - Daniel Janssens - Francois Geerinck en Dhr. Hans- kens; voor nadere informatie: E.H. Daniel Evrard, Begijnhof 1, 9330 Dendermonde - Luc Dierick, Heirbaan 43, 9330 Dendermonde, tel. 21.94.70. Ikonen, oude ambachten, volksspelen, tombola «altijd prijs», fanfares, cafetaria, pannekoeken, frituur, koude schotels, cremerie, bodega, frisdran ken, trappistenbier van 't vat. L.D. ue voorpost - b.ö.1982 - 23 i helpt ons Vlaams kuituurpatrimonium redden de Denderbrug, bereikt men in een sprongetje de Vlasmarkt waar de Benediktijnerabdij troont. In de St. Pieter- en Paulusbaziliek (neogoti sche stijl) wordt Pater Paul (1824- 1896) vereerd. De stemmige abdij werd na de brand van 1914 naar de plannen van V. Vaerwijck (1924) hersteld in Vlaamse renaissance. Ze herbergt schilderijen, beeldhouw werk, antikwiteiten en een zeer be langrijke bibliotheek. De basiliek is open tot 19u. Voor een eventueel bezoek aan de abdij wende men zich tot de portier. Let wel op: het slotge deelte is niet toegankelijk voor da mes. De stappen worden thans ge wend via de drukke handelsstraat (Brusselse straat) naar de richting van het station. Ongeveer in het midden van deze straat treft men op de rechterkant de poort aan die toegang verleent tot het Begijnhof. Langs een hobbelige weg komt men terecht in een oaze van stilte en rust. Een en zestig huizen van twee typen: geheel witgekalkt of in baksteen met gewitte omlijsting van deuren en vensters. De gevelankers wijzen de 17' eeuw aan. In het «H. Begga»- huis woonde de Groot-Juffrouw, het laatste Dendermonds begijntje. Er bevinden zich in haar woonst fraaie oude meubelen, schilderwer ken en een klein muzeum. Even interessant in het konvent «H. Geest»: de mooie zoldering. Het Begijnhof is open tot 21 u. In dezelf de Brusselse straat, op de linkerzijde een honderdtal meter voorbij het zopas bezochte Begijnhof, lonkt de barokke St. Gilliskerk (1779) voor een nader bezoek. Ze slaat gebouwd op de plaats van de vroegere cister ciënzerabdij O.L. Vrouw van Zwij- veke (begin 13' eeuw), waarvan nog het onderstuk van de toren rest. Het orgel werd gebouwd door Lamber- tus-Benoit Van Peteghem en wordt door specialisten als zeer belangrijk beschouwd. Achter de kerk (Nijver heidsstraat): resten van de heropge bouwde abdij (1671). De verfraai- ingswerken naderen hun voltooiing. Laten we de richting van het station inslaan en even verwijlen in het Stadspark, aangelegd op een deel van de vroegere vestingswallen met o.a. Mechelse en Brusselse Poorten. Bekijk het modern Ros Beiaard, gebeeldhouwd door de A Is te naar Mare De Bruyn. Neem de moed onder je arm en marcheer verder langs de druk bereden Leopold II- laan. Laat je ogen vallen langs de rechterzijde op de moderne inter- kommunale zwemkom Olympos en links op de staatsgevangenis (blijf er echter liever buiten) en laat je lok ken naar de Dendermonding en de Schelde, die hier 120 meter breed is en de drang naar de zee begint aan Dendermonde. Oldtimers in een geschikt kader: de prachtige Grote Markt van Dendermonde. (arch) te voelen. Lust U een lekker hapje, een kop koffie met een vers gebakje, of een frisse pot bier, of wilt u de innere mens duchtig versterken: aangename kleinere spijshuizen staan hiervoor ter beschikking op de Grote Markt, einddoel van deze wandeling in de oude stadskern. Rondom De toeristen die over stevige benen beschikken mogen niet nalaten langs de beide Scheldeoevers te gaan fla neren. Midden in een natuurschoon kunt u stroomopwaarts wandelen langs de St.-Onolfsdijk naar de nieuwe Dendermonding, aan de rand van de polders en midden de notelaars. Stroomafwaarts, richting Antwerpen wordt het meer poëtisch, midden een Scheldelandschap dat door onze schilders honderden ma len werd gepenseeld. De kloekste benen geraken wel tot het schilder achtig gehucht Vlassenbroek waar een kerkje staat om zo van te snoe pen. Zij die verkiezen er een extra autotochtje aan toe te voegen, raden we aan of de heide te Waasmunster aan te doen, of frisse lucht te gaan happen aan het Donkmeer. Beide toeristische infrastrukturen vormen een ideaal verlengstuk na een ver moeiend stadsbezoek aan Dender monde. (abl) De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer Dendermonde geeft u graag alle nodige inlichtingen. Zij stelt tevens bekwame gidsen ter beschikking - V.V.V. - stadhuis, Dendermonde - tel. 052/21.28.44. Dendermonde. Grootjuffrouw Ernestine De Bruyne wandelt door het begijnhof, (arch) aansluiten van een 20- tal afwateringsroosters op de bestaande riolering; het degelijk bestraten van heel de weg rondom, en van de middenweg naar de kerk. met kleine straat keien. die eventueel door de Stad kunnen geschon ken worden, of verkocht aan een schappelijke prijs: de stad heeft er tienduizen den in voorraad; tenslotte een eventuele tussenkomst in het droog maken van de kelders. Bewoonsters, de vzw. en de vele vrienden van het Begijnhof durven rekenen op een moedige medewer king van het stadsbestuur. Zodoende zal dit bestuur niet alleen het welzijn be hartigen van 40 bejaarde medeburgers: maar zal ook véél gedaan zijn voor de instandhouding en verfraai ing van ons Dendermonds kuituurpatrimonium. Want het spreekt vanzelf dat Staat en Provincie maar 'marcheren' wanneer het Stadsbestuur gunstig advi seert, en bereid is, een ze ker percentage van de kos ten te willen dragen. We danken het Dender monds Stadsbeleid voor de gulle houding die het aan nam bij de eerste restaura tie. nu 7 jaren geleden, waar de overigens on vermogende VZW geen enkele inbreng moest doen. Zal dit in deze knsistijd nog mogelijk zijn? De VZW is bereid, al te doen wat kan, om haar deel in te brokkelen waar dit nodig zou blijken, ook al heb ben we onze zuur-verza- melde centjes voor véél ander instandhoudings- werk nodig. De huur der woningen bracht in 1981 ongeveer 270.000 F op; de Begijn hoffeesten van oogst '81 verzamelden daarnaast 421.000 F netto winst. Van 1 januari tot 1 augustus 1982 (twee derden van het jaar) gaven we reeds voor allerdringendste werk zaamheden meer dan één miljoen Bfr. uit... Het hoeft geen betoog, hoezeer we onze komende Begijn hoffeesten van 20, 21 en 22 augustus '82 zullen nodig hebben! Dendermonde. Het Spaans Hof te Mespelare. (arch) een donderend geraas naar beneden en de kerk bleek, zonder spitse toren, aan schoonheid gewonnen te hebben. De O.L. Vrouwkerk, in de volksmond ook «de grote kerk» ge noemd, bezit een merkwaardige architektuur: vermenging van Schel de- en Brabantse gotiek, vroeg- en hooggotiek. Vroeger had ze de rang van Collegiale met kapittel van ka nunniken. Al doet ze sober aan, binnenin bergt ze een schat van kunstwerken. We citeren voor de vuist weg: Romaanse doopvont in arduin (eerste helft van de 12" eeuw); XV' eeuwse fresco's; votieve kinderportretten; obilen; doeken van A. Van Dijck, D. Teniers de Oude, G. de Cray er enz.; beeld houwwerk van F. Duquesnoy, A. Quellien, A. Fayd'herbe, W. Ker- rickx enz. Het majestatische orgel werd gebouwd door Pierre Van Pe teghem in 1861. De kerk bezit tevens een belangrijke schat edelsmeed- werk, gewaden en handgeschriften. Door de Vrienden van O.L. Vrouwkerk» werd in 1967 een uitste kende folder uitgegeven, die niet minder dan 101 kunstwerken ver meldt. Keren we na een bezoek aan deze historische kerk op onze stap pen terug via de Kerkstraat. Ons oog, wordt onmiddellijk getroffen door het Gerechtshof. Het is een majestatisch gebouw opgericht in 1924 naar de plannen van V. Vaer wijck. In dit gebouw resideert een rechtbank van eerste aanleg (Den dermonde is trouwens de hoofd plaats van een uitgebreid gerechte lijk arrondissement), met de daar bij horende gerechtelijke diensten. De toren is bekroond met een bron zen Ros Beiaard. Open tijdens de bureeluren. Via de Grote Markt en "het begijnhof van Dendermonde binnenloopt, staat 'leen grote verrassing: een onopvallende 'boerenpoort' k Brusselsestraat, tussen mooie winkels, statige bank- leksen en syndikale gebouwen, geeft toegang tot één (Otste begijnhoven van Vlaanderen, met ruim 3 ha rvlakte. jer waren er 67 hui- 1 Sinds de brand van 'nermonde, in de Eer- 1 Wereldoorlog, werd jzijde van de driehoek 'Izgn 'Begijnhofdries') ocht (24 huizen), om terige 43 èn vooral de thofkerk te kunnen luwen of restaureren, ponen in deze 43 hui ten veertigtal gezellige ^rde mensen: inder- het laatste decen- j) heeft geen enkel be- kunnen stand- Ie bloeitijd van het be- lofwezen hadden niet per dan 250 van deze fn-aardige» religieuzen I intrek in diezelfde ruimte. Waar nil gewoonlijk één persoon woont, huisde vroeger een gans konvent van 6 of 7 religieuzen, met eigen hiërarchie, eigen leefregel en eigen levens voorziening. Door oorlo gen, wijziging van de men taliteit bij de bevolking, en de daaruitvolgende verar ming van het begijnhof, ging het religieus ideaal van de begijnen ook op de hel ling staan, zodat met het overlijden van grootjuffer De Bruyne, in 1975, de glorieuze begijnentijd af sloot en de kerkelijke stich ting «het Dendermonds Begijnhof» een nieuwe be stemming nodig had, in de persoon van vrome juffrou wen en weduwen die zon der geloften, toch de geest der begijnhoven trachten te bewaren. In 1942 werd het Dendermonds Begijnhof geklasseerd als landschap, en in 1967 werd ons stuk Dendermonds patrimo nium onder toezicht ge plaatst van de Kommissie voor Monumentenzorg. 1974 werd het mooie Be gijnhofjaar. Na lang palaveren, schrij ven en vergaderen, kon een eerste Restauratiefaze van start gaan. De daken kregen een gron dige revisie, de riolering voor de afwatering der da ken kwam tot stand, en de gevels kregen een 'instand houdingsbeurt'. De jaren schreden verder, bejaarden kwamen en gingen, en de verrotting van het vochtige ■Htm lermonde. Begijnhof in 1974. Sedertdien is er weinig veranderd. Ook toen het een grote Vlaamse kermis, (arch) Begijnhof dreigde de bo venhand te krijgen. Sinds drie jaar wordt nu systematisch elk leegko mend huis onderkapt. zo dat tussen dit en een halve generatie alle woningen van grondwater zullen be vrijd zijn. In elke kelder die soms het hele jaar on der water staat wordt een automatisch pompje geplaatst, zodat dit pro bleem nog vóór de winter zal zijn opgelost. Het vrij trieste uitzicht van de vele grote, oude en zie ke cypressen wordt, in rug gespraak met de Commis sie voor Landschapszorg, langzamerhand gewijzigd. Een tiental verkankerde bomen werden gerooid, en in de plaats kwamen 25 forse Krim-lindes, die spe ciaal tegen ziektes en onge dierte bestand zijn. Op de jaarlijkse Statutaire Vergadering van de Kerke lijke VZW «Dendermonds Begijnhof» die de eige naar is van het hele domein werd nog eens aange drongen op de tweede res tauratiefaze. Eind mei had dan een ontmoeting plaats tussen de Nationale Kom missie. de Provinciale Dienst, de stedelijke auto riteiten en de Raad van Beheer van het Begijnhof. Unaniem kwam men tot het volgende besluit: er moet nog vóór de herfst een dossier opgemaakt worden van een tweede restauratiefaze, met vol gende prioriteiten: schoonmaak en uitdie pen van de zuiderbeek (achter de lage nummers, links als men op het Begijn hof komt); nivelleren van het ter rein zowel de «Dries» als de weg rondom; Ifrmonde. De prachtige toren van het justitiepaleis met helemaal onsffioan het standbeeld van de vier Ay monskinderen stadspatronen, de beelden 'an de vroegere Heren van xmeVprmonde. De achterbouw ia de brand van 1914 hersteld mondse hoofdkerk (13' eeuw met latere verbouwingen) bezit een acht- zijdige monumentale toren. De spits kwam bij een stormtij in 1940 met iermonde, ideaal gelegen in het in van de driehoek Brussel (28 Gent (30 km.) Antwerpen n dieft"^' wat men noemen han een |(X trplaats voor ééndagstoeristen. va oudsher was het een versterkte ond en ontsnaPie derhalve in de van de eeuwen niet aan het pgeweld. Zo werd het b.v. in nber 1914 bijna totaal vernield, de Ros Beiaardstede herrees uit ilin en prezenteert thans aan de ppla me toerist zijn vele historische \twen en haar talloze kunstschat- allen getuigen van een groots ke|p»- t in ^ezoe^c aan sta<* neemt circa uren in beslag. Men parkeert xest de wagen op de Grote l. waar men onmiddellijk ge- r ee onteer<^ wor£b met het gratie- A|s ader van woningen in Vlaamse e( tsance. Het pareltje van het omt gedeelte van de stad is ech- a stadhuis. Deze oude laken- (1337) met belfort (1377) is een trwerk van gotische sierlijk- In de voorgevel treft men bui- klijk ecilij fee ïarkl de r iand< in neo-gotiek door de toenmalige stadsarchitekt Fernand de Ruddere. Binnenin gaat zonder twijfel de aan dacht van de bezoeker naar de rijke verzameling van schilderijen van Dendermondse meesters w.o. baron Franz Courtens, Jan Stobbaerts, Constantin Meunier, Verhas e.a. 's Zomers wordt de voorgevel bevlagd met heraldische vlaggen van de He ren van Dendermonde vanaf het Huis van Béthune tot Keizer Karei Het stadhuis kan bezocht worden gedurende de bureeluren. Ook het Muzeum (de vroegere Vleeshalle - 1460) zal aan de aandacht van de toerist niet ontsnappen op de Grote Markt. In dit muzeum treft men interessante voorwerpen aan in ver band met de plaatselijke archeologie en geschiedenis, wapens, aarde werk, volkskunst, iconografie enz. Het is open van 1 mei tot 30 septem ber, 's zondags van 15u. tot 19 u. Voor geleide bezoeJcen dient men zich te wenden tot de plaatselijke V. V. V. Via de drukke verkeersader, de Kerkstraat, richten we onze schreden naar de dekanale Onze- Lieve-Vrouwkerk. Deze Dender-

De Voorpost | 1982 | | pagina 23