Claire Panniez: «Dansen is een echte zelfontdekking» 1 s ts m Vierhonderd leerlingen bij Clapaja in Sint-Niklaas Clapaja 1982 Aktieve dorps- en wijkraden in het Waasland 24 - 6.8.1982 - De Voorpost -ru groepen en voor Clairre dus vijftien lesuren. Uit puttend misschien, maar ze wil niets liever dan het zo houden, het is allemaal ook zo spontaan gegroeid. Eerst konden enkel vijf tien- en zestienjarigen lid worden van Clapaja. Maar de zus van twaalf kwam wel eens mee; de ouders-oud- leerlingen wilden graag ook aan jazzdansen gaan doen. De grenzen werden ver legd, naar boven en naar onderen toe. Sinds een tweetal jaar zijn kinderen van zeven al welkom, vanaf volgend jaar zelfs vanaf vijf jaar. «Maar jongens, hé, da's nog een probleem.» vindt Claire, «we hebben wel al wat jongens in Cla paja. maar het zijn er spij- aan dansen toekom. Maar ja. ik wil ook zoveel moge lijk zélf doen. Ze noemen mij mama Clapaja. Al die kostuums was ik allemaal zelf, van vierhonderd leer lingen: ik was ze, hang ze te drogen, kijk ze na, ik her stel ze als het nodig is enz.». Je begrijpt niet hoe ze daarvoor nog de tijd vindt. Want het uitwerken van steeds nieuwe koreogra- fieën is ook geen werkje van niks. Elke pas, elke beweging, elke uitval wordt op voorhand uitgedacht, getoetst aan de muziek. De recente «tienpluséénshow» was de kroon op elf jaar Clapaja, maar niet in het minst ook op één jaar in tensieve voorbereiding. En deorecorder en we ken fragmenten v te optredens. Kleu vinnig, een dynami miek, maar niet een erg bescheide van hoe het werkeli Een podium van op acht en een hal vang je niet met ee kamera. De num ten 'Multiplication dresse', 'Jazz 'n Roll Time'. 'Arlequino me'. Vierhonde sen die in deze zichzelf en andere,, ken. «De eenvoudigs! sen zijn voor een bq ling van evenveel als de zeer ingewil kombinaties voor de gevorderden,» zegt I nog. «Dansen is een Jazz dans en ballet, Clapaja's keurtroepen in aktie Vóór, zo'n zestien jaar geleden, haar zoon Kjell als eerste het gezin kwam aanvullen, had ze nog nooit van jazzballet gehoord. Pas acht al aktief bij de Sint-Nikiase turnvereniging Kracht en Geduld, enkele proevende eerste dans pasjes daar, een kursus klassiek ballet, een forse training in ritmiek, later zelfs vanuit Leuven met een licentie lichamelijke opvoeding, specialisatie kine, op zak naar huis, maar nog nooit van jazzballet gehoord. Stel je voor... nü is iazzdansen, na echtgenoot Jackie, wel dé grootste passie in het leven van Claire Panniez. Het kleine groepje jazzgymmers waarmee ze zich binnen de schoolmu ren van het Berkenboominstituut voorzichtig aan enige koreografie waagde, is de grote en vermaarde jazzdansgroep Clapaja geworden.. moderne ballet gaat voort- Maar in 1976 wilden de durend meer klassieke handelaars van de Kalk- trekjes vertonen. Een 'pi- straat en de Ankerstraat rouette wordt aangepast een promotie-aktie op het en geïntegreerd. Hetzelfde getouw zetten. De feeste- voor bijv. de dubbele lijkheden moésten door draai, voor een 'en de- gaan in de Kalkstraat en dans', een 'pas de bourrée'. Meer techniek dus, een ge- sofistikeerder ballet, een nieuwe danskultuur. Bij zonder eigentijds toch, en men zocht naar een ge schikte zaal. Waar kon men in deze stadengte anders terecht komen dan in de Berkenboomschool? Het Misschien zou het alle maal niet zo'n vaart zijn gelopen als Claire nooit Jack Delsing had ontmoet. Een grote naam hier in Vlaanderen, legt ze uit, een man die baanbrekend werk heeft verricht, een pionier. In 1969 volgde Claire als lerares lichamelijke opvoe ding een recyclagekursus en ook deze dansmeester was er. De langemat-oefe- ningen, die eigentijdse, verfrissende binding tussen nuziek en beweging, de rit miek: het was al bijna jazz dansen, maar het heette toen nog, wat pretentielo- zer, bewegen op moderne muziek. Het was iets nieuws, iets heel nieuws voor Claire en ze voelde zich van bij het begin ge ïntrigeerd. Voor een eerste uit een hele reeks kursus- sen trok ze naar Brugge. Jazzgymnastiek volgen. La ter jazzballet, een flinke moot klassieke praktijk er bij, tapdans zelfs. Jaar na jaar: sinds 1970 heeft ze niet een kursus gemist. Grote vakantie, paas- of krokusvakantie: een week Brugge was en is er nog altijd bij. Het Domein De Groene Poort heeft dan ook wat te bieden: een zeer moderne dansstudio, en, wat belangrijker is, steeds andere lesgevers, mensen van de meest uiteenlopen de nationaliteiten, autori teiten allemaal. Het zijn kursussen met niveau. «Ja, je gaat er niet naartoe als je nog nooit gedanst hebt», vertelt Claire, «wie daar bij de beginnelingen moet, kèn al wel één en ander». Een onderlegd publiek dus, eelal leraars of studenten .chamelijke opvoeding en lansleraars. Maar voor Claire Pan- iez blijft het niet eens bij Irugge. Parijs was erbij, .onden, Perpignan. Lu- ern - New York spijtig ge- ioeg nog niet; daar droomt van - en binnenkort eist ze voor veertien dagen laar Keulen. Want de per- fektie haal je nooit. Alles verandert snel, de hele dansbeweging evolueert bijna van dag tot dag en het zijn de grote dansmeesters die de toon aangeven. Bij leren kan altijd, moet zelfs, vindt Claire, anders raak je hopeloos achterop. Elke dansleraar heeft een eigen dansstijl, techniek, zijn ei gen, vaak veeleisende ma nier van lesgeven. Hij geeft je nieuwe ideeën, inspi reert je naar boeiende nuances. Je hoort het vaker zeg gen: dansen is méér dan alleen maar techniek. Het is een manier om je gevoe lens uit te drukken, om ,ezelf te beleven, een vita- 'ïstisch losgooien van je li chaam. Mooie woorden en het is ook wel zo, maar een buitenstaander krijgt over jazzballet soms een beetje té sterk die indruk. Modern ballet blijft ingehouden, blijft een discipline, geen zuiver individueel bedrijf, Ik zou graag wat meer jongens hebben,» bedelt Claire Panniez daarvóór was er het mas- zelfontdekking, in bel ingt saspel in Stekene. Meer rijke mate een manie i, J dan «Ik kan het niet van me wat aan persoonlijk!) ard afzetten», kan Claire hier- vorming te doen zelfs» over zeggen. zoals één van haar lec gen het zei: «To live dance, to dance is to lix Om middernacht zitten de fotografe en ik nog bij Claire thuis. Kjell schuift nog een kassette in de vi- )it i Claire Panniez, spil achter Clapaja daarom vond Claire het twintig jaar geleden al zo boeiend. En jazzdansen is nog altijd even up to date als toen. vindt ze: het spreekt je aan. je vindt er jezelf in terug. De muziek? Die zal er wel voor een groot stuk tussenzitten, ja. Maar pas op. het zijn geen of eerder zelden top 30- hitjes die zoon Kjell voor zijn bandmontage ge bruikt. Quincy Jones wél en Weather Reaport, The Cruisaders, Spiro Gyra en vokalisten als Randy Craw ford en Al Jarreau. Geen té kommerciële muziek. Als je er een naam op wil plak ken: men noemt het wel eens rockjazz.. Claire en Clapaja: de tweeëenheid Elke week naar Antwer pen om er nog wat meer van Jack Delsing te leren, elke vakantie bijna naar Brugge, soms zelfs op kur sus naar het buitenland. Niet om volleerd te raken, maar om anderen te blijven boeien. Want Claire heeft een eigen jazzdansgroep: Clapaja, een naam met een reputatie, in de regio heeft iedereen er al wel van ge hoord. Toch is het kleintjes en wat besloten begonnen. In het Berkenboominsti tuut zou Claire, op verzoek van enkele van haar leerlin gen en met de welwillende toestemming van de direk- tie, tijdens het schooljaar '70-'71 na de lestijd jazz gymnastiek beginnen ge- instituut had een geschikte zaal en had, zo zei de direk- trice tegen enkele heren or- ganizatoren. eigenlijk ook tig genoeg niet veel. Witte raven. Ik zou er zo graag wat meer hebben. Jazzbal let met jongens erbij is nog nog een prima dansgroep zoveel mooier. De grootste die, naar zij veronderstel- jazzdansers ter wereld zijn de, wellicht graag een op treden zou verzorgen. Re ken maar! Klein probleem nog: de dansgroep van Claire moest mee op het mannen; dat zegt wel iets». Maar goed, volgend jaar zijn er misschien alweer nieuwe kandidaten. Met september ook verhuist affiche, maar had niet eens Clapaja van de sportzaal in een naam De vijftig leer- de Berkenboom naar een lingen van de groep begon nen aan ccn koortsachtige brainstorm: Koloriet? Ja- bebo (Jazz Berkenboom)? Terpsichore? Clapaja? Zeg dat nog eens: C/aire Pan niez Jazz. Clapaja! «Dan is het begonnen.» vertelt Claire, «voor de eerste keer zijn we toen met de groep naar buiten geko men. Andere mensen heb ben ons gezien. Datzelfde jaar nog hadden we al acht optredens op onze agenda en er kwamen druppelsge wijs ook meisjes oefenen die niet naar de Berken boom gingen». Ze meent dat de groep zich vroeger uit het ei had moeten pik ken, het harde trainen, het niveau dat meer en meer ging overtuigen, het blij vend sukses van de lessen: het was méér dan een so- ciokulturele aktiviteit op woensdagnamiddag. Nu zijn er vierhonderd leerlingen bij Clapaja. vijf tien niveau- en leeftijds- eigen dansstudio in de Breedstraat. Boven een ruimte voor jazzdans. be neden voor tapdans. «En we zullen daar eindelijk met spiegels kunnen wer ken.» zucht Claire. Ze hoopt van het danscentrum in de Breedstraat iets te maken waar iedereen zich zal thuisvoelen. Het is een ultieme stap naar zelfstan digheid, naar Clapaja «as such» en zonder bindingen. Vooral voor de keurgroep, die vaak extra optredens belegt, zal het een grote vooruitgang zijn. De dan sers uit die groep zijn zowat de langst aangeslotenen, een spontaan gegroeide keuze. Zij staan in voor de meeste Clapaja-optredens. Danst Claire dan zelf mee? «Zelden», zegt ze, «zeer zelden. Bij een optre den, zoals onlangs op 22 en 23 mei onze «tienpluséén show» in de stadsfeestza len. heb ik meestal zoveel omhanden dat ik écht niet Bewegen is méér dan één der primaire menselijke bei ten... Vanaf september van dit jaar is dit het adres v Clapaja: Breedstraat 107, Sint-Niklaas. Voor jazzdans zijn er lessen voor: kinderen: van 5 tot 8 jaar van 9 tot 12 jaar: beginnelingen, tweetfl graad en derde graad. jongeren vanaf 12 jaar: beginnelingen, minder f vorderden en gevorderden. volwassenen: beginnelingen, minder gevorderdJ en gevorderden. Ook voor tapdans kinderen, jongeren en volwaslj senen (drie groepen). Eén jaar les volgen bij Clapaja kost je 1.350 fi Voor een proefles betaal je 60 fr. Claire Panniez zelf kan je telefonisch bereiken c het nummer 031/76 62 18. zeker niet het vierkanteme- klassiek onderlegd. «Som- tergedrum uit de discoten- mige mensen zijn zelfs wat ten. Integendeel: elke be- ontgoocheld als ze merken ven. Twintig meisjes waren weging is bepaald, tijdsge- dat zij tijdens de eerste les- er dat eerste jaar. het twee bonden. Eerst nog drie tel- sen bij ons voornamelijk len en dèn die release, ver- barre-oefeningen krijgen.» der met enkele strakke vertelt Claire. «Die denken kicks, een geladen kontrak- dat je zomaar ineens aan tie, drie tellen, twee stap- een échte koreografie kan pen en dan langzaam de beginnen werken. Het gaat beweging van de linkerarm er heel anders toe: er komt isoleren. Zo gaat dat. Het wat bij kijken vóór je aan ziet er misschien makkelijk het grotere werk toe bent. uit, het klinkt niet makke- Je moet je lichaam leren lijk en het is niet makke- beheersen, je bewegingen lijk. Van Claire mag je jazz ballet best vergelijken met klassiek ballet. Modern ballet is in belangrijke mate zelfs gebazeerd op klassiek ballet en daarom is een de jaar veertig en meteen gaf Claire een uurtje les méér. want veertig meisjes: dat moesten twee groepen worden. Jaar na jaar was het werken naar het school feest toe. Niet echt een ge beurtenis die haar toen nog naamloze groep aan een breder publiek kon voor stellen. Bij zo'n schoolop- leren koórdineren, tech- treden maakten de eigen niek aankweken, snelheid, leerlingen het publiek uit. Niet eens de ouders waren erbij Een beetje frustre rend, vond Claire Drie maand hard werken en dan iets opvoeren dat de mees te toeschouwers wel al voor een stuk gezien hadden. een goeie fysieke konditie ontwikkelen. Nee, wie bij ons komt, moet echt gemo tiveerd zijn». Als we Claire mogen ge loven, wordt het er zelfs goed jazzdanser vaak ook niet makkelijker op. Het Er is nieuws van het wijk- bouwwerk Waasland, de partijen die in oktober naar stelling voor een kulttfl en dorpsradenfront in het motor achter de wijkwer- de gunst van de kiezer din- raad. De jongelui lejl Land van Waas. In de Be- king in het Waasland, mei- gen krijgen voorstellen toe- wat meer enthousiasme! verse Gaverlandwijk werkt den met enige trots dat ook gespeeld. Op de Veile in de dag. men ijverig aan het op po- in Temse, Kruibeke, Sint- Temse is een dorpsraad. En tenslotte de dorpstj ten zetten van een feest in Gillis en Tielrode een en een wijkraad eigenlijk, in van De Klinge. Dl september, in overleg met ander van de grond komt. de maak heèrst, vooral op aanga andere Beverse buurtkomi- Tielrode zag op 13 mei een Kruibeke: daar bekommert van het ouderkomitee J tees werd gezocht naar ccn dorpsraad geboren wor- een in de kulturele raad dc rijksbasisschool, gemeenschappelijk stand- den, die vergadert elke opgestarte werkgroep vei- kommernis om de punt t.o.v. de huisvestings- dinsdag van de maand van ligheid zich om de veilig- keersveiligheid maatschappij en door een 20 tot 22 uur in het voorma- heid van de kinderen op Heidestraat en Buit verkeerswerkgroep in Vra- lige gemeentehuis. weg naar school en tijdens straat worden doorgetf sene werd een plan uitge- In Steendorp verwierf de de vakantie. ken. Het leverde alvastf werkt om dc verkeerspro- dorpsraad al bestaansrecht, Sint-Gillis: er komt géén drukbijgewoonde hoof blemen op de baan Kiel- heeft die zelfs een woelige kulturele raad, wel een ting op. drecht - Sint-Niklaas van de periode achter de rug, jeugdraad. Een enquête baan te helpen. De mensen maar daar lijkt de situatie werd gehouden en daaruit van Maatschappelijk Op- inmiddels op te klaren: de blijkt onvoldoende belang-

De Voorpost | 1982 | | pagina 24