nooit Hopelijk winnen we het songfestival IV kontakt daarmee gebeurde in Frans- Vlaanderen. Op zender Rijsel liep een uitzending «Het Hof van Vlaanderen»: een nederlandstalige editie die vooral in Oost- en West-Vlaanderen een enorme kijkdichtheid kende. In die periode trou wens vonden veel landgenoten werk in het Franse Noorden, denk maar aan de bie tencampagnes. De studio was geïnstal leerd onder het dak van het stadhuis van Rijsel. Zij werkten soms in erbarmelijke omstandigheden maar er was een schitte rende sfeer en de ervaring die Jos daar opdeed vormde wellicht de basis voor zijn verdere loopbaan. In 1949 trad de toen malige sterdanseres van de Gentse Opera, juffrouw Berton, op in de uitzending. Zij was gans in nylon gekleed. De technische vooruitgang was nog niet zo ver gevor derd. Toen de eerste beelden erdoor kwa men verscheen de danseres poedelnaakt op het scherm. Algemene consternatie en onmiddellijke stopzetting van de uitzen ding, natuurlijk tot spijt van de kijkers, 's Nachts op terugweg gebeurde het regel matig dat ze met het ganse orkest ergens afstapten in een café. 1956 een proef uit voor omroeper. Samen met 252 kandidaten waagde Jos zijn kans. Hij slaagde in de eerste proef (tekstlezen) en werd opgeroepen voor de tweede test: een aankondigingsproef met muziek. Twintig overgebleven kandidaten moch ten deelnemen aan de derde proef: een verhandeling. Twee weken later werd hij uitgenodigd voor de beslissende test: een mondeling gesprek met de jury. In die jury zetelden toen ondermeer Professor Pee. Raymond Brulez en Gabriël Moort- gat. De vijf geslaagden: Raymonde Dries- sens (nu chef-speakerin) - Julien Peeters - Wim De Lathouwer - Nand Baert en onze gastheer. Als onderstationschef was Wim De Lathouwer trouwens geen onbekende in Lokeren. Hij was steeds begaan met het lot van de werkman. Zo liep er 's morgens in het station eens een trein binnen die qua interieur werkelijk smerig en vuil was. Wim beweerde dat zowel een minister als een gewone werkmens recht hadden op een propere trein. Hij hield de trein anderhalf uur op. deed hem grondig reinigen en dat betekende meteen het einde van de spoorwegloopbaan van De Hoe icheikmulig ingenieur ]o> Beuiewijn producer BRT werd «Platenpoets» en «Vragen staat vrij» zij nil geweldig populair. Waaraan schrijft ge dat* toe? «Het zijn twee programma's die alle leef-l tijden en lagen van de bevolking aanspreX ken. Twee grote faktoren tot bijdrage vanï het sucèes zijn: de muziekkeuze en del presentatie. Willen de luisteraars een be-l paalde plaat horen dan moeten ze zekerl zes weken op voorhand schrijven, groot is de vraag». Het is zeker niet alledaags dat iemand die als student de Grieks-latijnse volgt, in de scheikunde belandt, en tussendoor Conser vatorium loopt en tenslotte bij de BRT zijn bestemming vindt. De levensloop van Jos Baudewijn zit vol variatie: een pad gepla veid met onzekerheid en twyfel, gesterkt met een onkreukbaar zelfvertrouwen. Een weg die naar rozen leidt maar ook bezaaid was met doornen waarvan Jos soms nog de stekelige wonden voelt. In zijn apparte ment in de Gasstraat te Lokeren vertelt hij honderduit over zjjn kleuterleven tot BRT. Met dezelfde warme radiostem, geen blad voor de mond nemend, de zaken op de i juiste plaats citerend. Jos werd geboren te Wetteren op 17 januari 1922. «Een ouwe zak» zegt hij. maar uit zijn gesprek straalt de vitaliteit van een twintiger. Hij bracht zijn kleuter jaren door bij de Zusters Apostolienen in de Zandstraat. In zijn piepjonge brein werd toen al ingepompt dat seks taboe was. De school was gemengd en de kleu ters mochten nooit alleen naar toilet. Van de klas van Soeur Theodorine stapte hij over naar het St. Franciscuscollege voor het Lager Onderwijs. Hij moest een slim me geweest zijn, want hij mocht het tweede studiejaar overslaan. In zijn eerste jaar Grieks-Latijns maakte hij kennis met de toneelplanken. Zijn leraar was Meneer Rooms. Óp de prij$uitdeling moest hij het mirakuleuze beeld van O.L.Vrouw uit beelden: één uur onbeweeglijk stil blijven en dan de duivel uitdrijven. Etienne Daem, broer van folkloredeskundige Marcel, maakte ook deel uit van de groep. Het scheen een sukses te zijn want de groep werd uitgenodigd om dat stuk te komen spelen te Lokeren. Dit was zijn eerste kennismaking met de Durmestad in 1934. De verplaatsing gebeurde met de stoomtram. Zij stapten af op de Markt en werden bij de Paters in de Luikstraat gelogeerd. De opvoering vond plaats in het Oud Gildenhuis in aanwezigheid van Yvonne Waegemans. Voor zijn verdere studies in de oude humaniora toog Jos naar het H. Maagd college te Dendermonde. Daar leerde hij o.a. de overledene Lokerse fotograaf Lu- cien Ketels kennen. Toen in 1940 de oorlog uitbrak, trok hij naar de Universi teit te Gent en koos de scheikundige richting. In 1945 trad hij in dienst bij UCB te Wondelgem als ingenieur. Na drie jaar kwam hij terecht bij de firma Stella (geen bier maar verf). Alle konversatie en admi- nistratië gebeurde in het Frans. Een raad gevend ingenieur, een Parijzenaar, heeft hem in die periode enorm geholpen. Op amper een maand tijd sprak Jos vloeiend Frans. Conservatorium en massaspelen dirigeren Ondertussen was hij ook het Conservato rium gaan volgen en wel in de klassieke richting. Hij dirigeerde op jeugdige leef tijd talrijke massaspelen o.a. «Wetthra», het St. Popospel in Deinze met Arthur Meulemans en het «Historisch Spel van Aalst» waar hij Staf Bruggen leerde ken nen en er aanstonds een diepe bewonde ring voor koesterde. Als free-lancer was hij begonnen aan de gok naar de radio en TV. Zijn eerste tos Baudewijn in gesprek met Ro Burtns. Jos in zijn jonge jaren. Uiterst links Wim Van rechts Samantha. men. Ondertussen heeft hij zich ook ver dienstelijk gemaakt door het geven van Franstalige kommentaar voor films (voor een Vlaming een prestatie). Ook leverde hij de Engelstalige presentatie van kon- certen in Amerika (Richardtown - Fargo - Winnipeg) en in Zweden. Jos, als bekende op de platenmarkt, hoe hoog staan de Belgische producers aange schreven? «Een paar hebben een aanzien in dit Gansbeke. naast hem Ke Riema en uiterst rock te brengen is niet iedereen gegeven». Zyn er in Vlaanderen goede Nederlandsta lige tekstschrijvers? «Spijtig genoeg niet. Eerst en vooral ki men ze, op een paar uitzonderingen na, voor de pinnen met onbenullige teksten. De klemtoon op de woorden komt prak-1 tisch nooit overeen met de muziek. Daar door komt men voor belachelijke situaties te staan die de echte kenner de haren tenj berde doen rijzen». Lokeraar in 1967 Gekrent door bovenstaande beslissing bleef Jos Baudewijn niet bij de pakken zitten. Hij schreef in voor het examen van producer, kwam als primus uit de bus en werd onmiddellijk met open armen aan vaard door Antwerpen. In 1967 kwam Jos zich in de Gasstraat vestigen en werd Lokeraar. Hij voelde zich hier direkt thuis, de aanpassing vergde geen proble- Een tafelgesprek met Byloos, producer van Om eten en drinken te betalen zette her orkest een deuntje op. de dansvloer ge raakte vol en de zaak liep gesmeerd. Zij kregen zelfs aanbiedingen van zaaiuitba- ters om toch ook maar eens bij hen binnen te wippen. Werkelijk een periode van het nuttige aan het aangename koppelen. Aan 1800 frank per maand bij BRT In optie van Expo 58 schreef de BRT in Freddy Breek en Adamo. Jos Ghijsen heeft c Lathouwer. Na die proeven lag voor Jos Baudewijn de weg naar de micro nu wagewijd open Maar hij stond voor een zware keuze. Een goedbetaalde betrekking opgeven voor een wisselvallige baan op het Flageyplein. Hij begon met een uitzending van de Werelddienst van middrnacht tot 2 uur 's morgens. Aan het fantastische brutoloon van 1.800 fr. per maand. Hij moest op allerlei manieren de eindjes aan elkaar knopen. Maar Jos beet door en baande zich in een mum van tijd een weg naar bredere perspektieven. Hij wilde en zou slagen Na drie maand werd hij door Radio Kortrijk gevraagd (9 maanden) dan volgde Hasselt (5 weken) en Antwerpen (6 weken). Op 1 april 1958 kwam hij in Brussel terecht en in 1959 werd hij benoemd tot programmadirek- teur i.p.v. Willy Carlier (intussen over leden) Dat het met zulke baantjes ook niet allemaal rozegeur en maneschijn was ver klaart volgende anekdote. In september 1958. op aandringen van reporter Jan Van den Branden, kwam hij bij de dienst sportuitzendingen Hij werd ontboden bij direkteur Jan Boon die hem van a tot z diets maakte wat mocht en met mocht bij zulke sportrepor- tages. Samen met Van den Branden en Hubert Van de Vijver (een ongelooflijke persoonlijkheid) kon Jos aan de slag om van de sportieve zondagnamiddag een interessant gevuld programma te maken. Jos koppelde vraaggesprekken aan elkaar met plaatjes o.a. van Elvis Presley. Dit scheen «kultuurschendende muziek» al dus senator De Keyzer uit Wemmei. die het zover dreef er een parlementaire vraag van te maken. Jos maakte ook het eerste radiogesprek met Olivia Newton- John en slaagde erin Menuhin en Lome Greene (Pa Bonanza) naar de studio te krijgen. Veel omroepen zouden jaloers zijn op zulke programma's. Schijnbaar viel zulks niet in de smaak bij «big boss» Piet Theys Hij vond zulke gesprekken en platendraaierij onbenullig en meteen kon Jos het vergeten. voor andere dingen. moeilijk wereldje. Ik citeer vooral Sylvain Van Holmen - Lon De Pryck - Roan Malyester en Roland Verloove. Een grote naam in de platenbusiness is ook Pol Moens. Verder nog Jean en Roland Kluger Wat heeft een nummer (plaat) nodig om echt door te breken? «Dat hangt af van zoveel faktoren. De makers kunnen denken, eindelijk een hit te scoren. Maar ze staan op een heel ander niveau dan de luisteraars. Het is een beetje zoals een nieuweling in zijn werkkring: hij moet aanvaard worden». Wat denkt ge van de meest recente lichting artiesten in ons land? «Er steken een paar uitschieters tussen. Mita Van der Maat. ondanks de kritiek die ze te slikken kreeg, heeft zeker toe komst. Ze heeft de presence om het ver te brengen met haar eigen stijl. Dan hebben we zeker De Kreuners. Na hun gouden plaat - 's Nachts kouder dan buiten - moeten Walter Grootaerts, Luk Imants. Jan Van Eycken, Erik Wauters n Patrick Van Herck voortgaan op de ingeslagen weg. Met behulp van Jean-Marie Aerts kunnen ze een tweede voltreffer scoren. Als Belgische groep in de Vlaamse taal Op het recente Eurosongfestival haalt] Duitsland de eerste plaats. Voor wanneei eens België? «Alles was aanwezig om van het Duitsel nummer de oppertroef te maken. Eei onschuldige mooie maagd (Nicole) brengt met haar zoetste stemmetje een bood schap waar de ganse wereld naar hunkdrt: vrede. Een prima orkestrale begeleiding doet d( rest. Opvallend ook de laatste jaren is di twaalfpuntenuitwisseling tussen Israël Duitsland. Het ligt er vingerdik op dat die twee nog iets aan 't goedmaken zijn ondanks de oorlog allang voorbij is. Dit Songfestival winnen is natuurlijk een gro te eer, maar in feite hoop ik dat België het nooit haalt. Hierbij denk ik aan de kas van de BRT die nu al zoveel mogelijk moet gesloten blijven. Weet ge welke kosten zulke uitzending teweeg brengen" Trouwens zitten we hier dan nog met de Frans-Vlaamse verhouding. Want BRT en RTB wisselen elk jaar af. Moest bv Stella gewonnen hebben dan viel de eer te beurt aan de RTB om uit te zenden hetgeen ook niet logisch is.» Zo kan Jos Baudewijn nog uren verder gaan. Helaas, de tijd dringt en de studio wacht. Gauw nog even zijn werkkamer binnengeduikeld, gevuld met duizendenlMj platen. Maar wij staan met verstomming geslagen wanneer hij ons meeleidt naar de bergplaats: een garageruimte groot, bar stensvol schijven. Met trots toont hij wer ken van zijn lievelingscomponisten Proko- fieff en Stravinsky. In zijn stille uren gaat zijn voorkeur naar klassieke muziek bij zonder vioolconcerti. Daarnaast houdt hij ook van filmen. lu slaa ote k b ant tndi len ont Zou Jos Baudewijn nog herbeginnen moest hij twintig zijn? «Ik denk van wel. In een gevarieerd leven met slechte kanten (maar die ben ik allang vergeten) heb ik een schat van mensen kennis en levensvreugde opgedaan. Een onvergetelijk moment voor mij was het reuzevuurwerk op de Schelde ter gelegen heid van het Rubensjaar. Midden dit verrukkelijk hchtspektakel zonden we een muziekband uit. Meer dan 600.(XX) toeschouwers hebben dit festijn mogen bekijken en beluisteren. Die ogen blikken zal ik nooit vergeten». Andrt Bij een missverkiezing in gezelschap van ex-wielrenner Etienne Antheunis, Armand Pien, Jef Jurion en een Stranger. Wie kreeg de voorkeur?

De Voorpost | 1982 | | pagina 36