H Beveren organiseert open deurdagen in het Hof ter Saksen De geschiedenis van Sinaai moet nog geschreven worden Achtste Scheldewijding te Doel: muziek en folklore troef M Fietspad in plaats van Abeelbeek te Stekene Twee nieuwe straatnamen in Aalst Tweede ziekenhuisbibliotheek in Sint-Niklaas Nieuwerkerkse Liniaal-tjes •ft Archiefmateriaal verzameld tJj> 4 - 6.8.1982 - De Voorpost Sinds 11 juni li., datum waarop de notariële akte werd verleden, is Beveren een domein rijker. Het Hof ter Saksen, gelegen tussen Haasdonk en Beve ren, behoort tot het gemeentelijk patrimonium van Beveren. Om dit aan de bevolking kenbaar te maken, organiseert de gemeente open deurdagen op 7 en 8 augustus. Op het programma staan geleide wandelingen met vijf gidsen, bezoek aan een ten toonstelling in de hoeve en drankgelegenheid in de orangerie. Ook het Arboretum Waasland is van de partij. De geschiedenis van het Middeleeuwse landgoed «Het Schaak», dat in de tijden evolueerde tot het «Goed Schaeckx». later «Saeckx» en tenslotte tot «Ter Saksen», hebben wij in een vorige editie al uit voerig uit de doeken ge daan. Dat het tot voor kort behoorde tot de eigendom van industrieel A. Meert zullen de meeste Bevere naars wel weten. Deze man bewoonde de laatste tijd enkel de hoeve, die omge bouwd werd tot een riant landhuis. Het domein ligt er schijnbaar een beetje verlaten bij maar de eige naar hechtte zeer veel be lang aan bomen en struiken en hun wilde groei. Het Hof ter Saksen is immers één der schaarse parkbos- sen uit de streek. Het ge heel is aangelegd in een late landschapsstijl, typisch voor de romantiek. Het kasteel, zichtbaar van- op verschillende plaatsen, is bepalend voor het karak ter van het park. De totale oppervlakte beslaat ruim 13 ha; de volledige aan koop, met enkele kuituur- gronden rond het domein, ongeveer 20 ha. Het geheel werd op 7 februari 1980 beschermd als landschap. Op deze gronden horen eik, beuk. tamme kastanje, ratelpopulier, berk, kam perfoelie, lijsterbes, haze laar. vogelkers en hulst thuis. De Beverse Beek staat in voor voortdurende aanvoer van water. Ook de vogelrijkdom is een niet te verwaarlozen aspekt van het park. Er huizen blauwe reigers, eksters, kraaien, bosduiven, uilen, winterkoningen, rood borstjes, koekoeken, spechten, distelvinken, vlaamse gaaien en vele an dere vogels. Het park werd reeds gerui me tijd gehuurd door de gemeente. De plantsoen dienst kreeg er onderdak. Heel wat werk werd al af gelegd: opkuis, snoeien, het vellen van dode bomen, het heraanplanten en het aanleggen van een eerste wandelweg. De gazons werden regelmatig gemaaid en een brug werd hersteld. De kwekerij, een vroegere moestuin met serres, werd opnieuw in gebruik geno men. Enkele duizenden jonge planten zijn reeds ondergebracht. Er dient echter nog véél te ge beuren. Passieve rekreatie is hier een must, zegt de gemeente Beveren. Men hoopt lang zaam aan een arboretum of plantentuin uit te kunnen bouwen, waar ieder inwo ner op bezoek kan komen. Programma open deur Een eerste gelegenheid daartoe is er op 7 en 8 augustus. Zaterdag om 10. 11, 12, 14, 15 en 16 uur zijn er geleide wandelingen. Zondag om 14, 15 en 15 uur. Samenkomst telkens aan de ingang van het domein. De kulturele raad vangt de mensen op en zorgt voor een drink-mogelijkheid in de orangerie. Uitbating door Arboretum Waasland met hulp van de kulturele raad. De burgerwacht zal zorgen voor de opvang van de wagens. Het kasteel is niet toegankelijk. Bij nader toezien merkt u wel waarom. (wvdv) Zondag 8 augustus heett op het Arendonkse Glosso circuit het Belgisch kampioenschap rallycross plaats. De bekendste piloten zullen er aan de start komen. Bovendien zijn er ook gevestigde waarden uit Enge land en Nederland aan het werk, evenals de vrouwelijke pilote Grace Liebfeld. De eer ste start wordt gegeven om 11.30 uur. Voordien hadden reeds de verplichte trainingen plaats. De finale gaat om 17.00 uur van start. De Grieken lijken de meest fervente aanhangers van de vrede te zijn. De Ieren daaren tegen blijken de enigen te zijn bij wie vrede bovenaan de lijst staat van grote doelstellingen voor de toekomst. Groot-Stekene kan zeker wegen in groot-Stekene. en vast niet pronken met Tot meerdere eer en glorie z'n mooie en veilige fiets- van zichzelf, maar vooral paden. In het hele centrum voor meer veiligheid van de In Aalst zullen twee nieuwe straatnamen bijkomen. Althans wanneer er geen bezwaar wordt ingediend tegen de vooropgestelde straatnamen. Het gaat hem in de eerste plaats om een nieuw ontworpen straat, gelegen te Aalst, lopend van de Pierre Comeliskaai naar het Wijngaardveld. Het stadsbestuur van Aalst stelt voor deze straat de «Victor Bocquestraat» te noemen. Tevens heeft het stadsbestuur van Aalst de bedoeling het gedeelte van de Vooruitzichtstraat, gelegen tussen de Boudewijnlaan en de Biekorfstraat. van naam te veranderen en dit gedeelte «Jozef Borremanstraat» te noemen. Hiermee wil men de nagedachtenis aan oud-burgemeester Jozef Borreman vereeuwigen. Opmerkingen en bezwaren nopens de beslissing, die het voorwerp uitmaakt van het onderzoek, moeten schriftelijk aan het College van burgemeester en schepen worden meegedeeld, voor het verstrijken van de termijn die bepaald werd voor het onderzoek (dus voor 9 september). is het levensgevaarlijk voor de tweewielers. Nergens een fietspad langs de vlak ke. snelle autobanen, waar de benzine- en gasslikkers ongestraft de snelheidsbe perkingen mogen door breken. Stekene is inderdaad zowat het voorbeeld van hoe het niét zou mogen: alles ten voordele van het gemotori seerd vervoer (denk maar aan de modernisering van de Dorpsbaan) zonder re kening te houden met de zwakkere weggebruikers, zijnde fietsers, voetgan gers... Voor de vuist kunnen we enkel een «veilig fietspad» situeren in wijk Helle straat, op de Heirweg, een deel van Oost-Eindeken en Drieschouwen en wijk de Kwakkel. Dus geen enkele straat waar de schoolkinde ren meestal fietsen, uitzon dering gemaakt voor Helle straat dan. Verheugend was het dan ook dat we tijdens een vori ge gemeenteraad hoorden aankondigen dat de Abeel beek zal worden gedempt en dat in de plaats daarvan een fietspad zal worden aangelegd. Het was een beslissing van de gemeenteraad van Si- naai van 1.8.'75 die de raad van groot-Stekene nu be vestigde. Hierdoor werd Moerbeke aangeduid als opdrachtgevend bestuur voor het uitvoeren van wa- terbeheersingswerken aan bedoelde waterloop. «Bin nen afzienbare tijd» zullen de werken een aanvang nemen. Hopelijk is de aanleg van het fietspad in de Klein- Sinaaise Kasteelstraat een stichtend voorbeeld voor de komende gemeenteva deren om ook eens veilige fietspaden te laten aanleg gen op méér gevaarlijke fietsers. De BeEr Nog tijdens de voorbereidingen van de ziekenhuis bibliotheek in de kliniek Maria Middelares werd de vraag gesteld vanuit de stadskliniek in Sint-Niklaas om daar ook met een ziekenhuisbibliotheek te starten vanaf september. Het Rode Kruis-afdeling St-Niklaas heeft op deze vraag alvast positief gerea geerd. Deze dienst is een onbezoldigde vrijwilligersdienst met mensen die op twee namiddagen in de week een bezoek gaan brengen aan gehospitaliseerden en hun de kans geven om gratis een bock te ontlenen. Vooral op ekonische diensten heeft dit initiatief vaak veel succes. De ziekenhuisbibliotheken zijn reeds in 127 ziekenhuizen in Vlaanderen in werking. Men zoekt nu vrijwilligers die hun vrije tijd ter beschikking van hun zieke medemens willen stellen. Iedereen vanaf de leeftijd van 18 jaar is welkom U krijgt geen bezoldiging maar voor uw ganse oplei ding wordt gezorgd. Ook werklozen kunnen hiervoor in aanmerking komen door het feit dat het Rode Kruis de nodige administratie met de RVA heeft verricht. Iedereen die interesse heeft kan zich wenden tot het Belgi sche Rode Kruis, dienst ziekenhuisbibliotheek-PR. Parklaan 2, 2700 St-Niklaas, tel. nr. 76.29.29. De Nieuwerkerkse kulture le vereniging «Liniaal», staande voor Liedekerke. Nieuwerkerken en Aalst, besloot zijn eerste lustrum jaar o.a. met een open al gemene vergadering waar bij o.m. bleek dat het taar kon worden afgesloten met een batig saldo van zowat 5000 fr., voor een vereni ging met kulturele doelein den een niet alledaagse fe nomeen. en dat het aantal leden 123 bedroeg waaron der 24 van buiten Nieuwer kerken. Met liefst een dertigtal wandelaars werd de vierde wandeling naar de zich he laas in vervallen toestand bevindende molen te Mere bezocht. Niettegenstaande ettelijke pogingen tot res- Sint-Niklaas. Boven de viadukt aan de verkeerswisselaar nabij Unigro verloor Benny Uytdenhouwen uit de Gaverlandstraat in Beveren de kontrole over het stuur. De wagen vloog tegen een verlichtingspaal aan de linkerrijstrook en spatte helemaal uiteen. De nummer. chauffeur werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht (dw). tauratie kwam er tot dusver geen verandering in de toe stand ten goede. Het jaarprogramma 1982- 83 voorziet in een tentoon stelling van schilderwerken met kermis Nieuwerkerken waarbij Maurits De Roeck en Maurice Eeckhout in het brandpunt van de be langstelling worden ge bracht. Op de stadsaffiche wil Liniaal deze aktiviteit niet vermeld zien daar ver leden jaar de namen van organiserende verenigin gen erop geweerd werden. Verder vermeldt het pro gramma een dia-avond met Gerrit D'Haeseleer over zijn deelname aan de zeil race over de Atlantische Oceaan, een spreekbeurt over wijn met uiteraard proefgelegenheid, een voordracht over autotech niek en als besluit de jaar lijkse wandeling. Nummer 4 van «Medede lingen» werd volledig ge wijd aan het «Barharados- sier» waarover U in exten- so leest elders in dit Sedert een jaar of zes is Sinaai z'n kleine broertje, en meteen ook een stuk kloeke voorgeschiedenis, kwijt: Klein-Sinaai, waar aan 't eind van de twaalf de eeuw het Boudeloklooster werd gesticht. Zonder erg veel historische mijlpalen zijn de schinkeleters of slekkers erin geslaagd, het vierde kwart van de twintigste eeuw te halen. Sinaai ademt rust uit. Telkenjare gaat begin september de processie der Heilige Kindsheid uit, de traditie wordt al sedert het midden van vorige eeuw volgehouden. Bosrijke gemeente vol fraaie, oude hoeven, de zaterdagse boerenmarkt op de bijna aftands rustieke Dries: het gaat er gezapig toe in de meest westelijke deelge meente van Sint-Niklaas. Een landelijke, residenti ële gemeente met wat weekendverblijven maar zonder industrie, al waren er vroeger wel wat brouwerijen en zuivelfabrieken. Oude bronnen in Gent Wie wat over «Sinaai» te weten wil komen kan het handvol brochures raadplegen dat de jongste tijd door de Wase toeristische diensten en andere instanties werd uitgegeven, mag ook grasduinen in de publikatie «Voor een leefbaarder Sinaai» van de Werkgroep Sinaai (1976), als hij zich voor het kultureel erfgoed interesseert kan hij terecht in de globaal-Wase uitgave «Bouwen door de eeuwen heen», maar echt belangrijke historische basisdoku- menten heeft hij niét binnen handbereik. Natuurlijk is er het standaardwerk van De Potter en Broec- kaert, maar da's honderd jaar oud. auteurs als Van Den Bogaerde en Siret schreven nog vroeger ge schiedkundige gegevens bijeen over Sinhet, Sinaï, Sinay of hoe deze vlek eertijds moge geheten hebben. Maar de échte geschiedenis van Sinaai moet nog geschreven worden. Hoofdbibliothekaris-archivaris André Stoop van Sint-Niklaas en licentiate kunstge schiedenis Katrien Van der Gucht werden óók met die leemte gekonfronteerd. Dus togen ze aan de slag; resultaat: een lijvige (183 blz.) inventaris van bijna drieduizend dokumenten. registers of bun dels. Het zoeken wordt vergemakkelijkt door een index op persoons- en plaatsnamen en instellingen. Armenslaper. buurtwegen, gemeentescholen, kant- scholen. Linievissers, onbevaarbare waterlopen, parochiekerk, sportcentrum, wateringen, Zuidlede: ziedaar een greep uit het ruime aanbod. Wie snuffelen wil in dossiers over de plaatsing in gestichten van landlopers (sedert 1857) of omtrent overstromingen, bosbranden en zelfs de aardbeving van 1938, wie interesse heeft voor de ledenlijst van de vissersklub De Linievissers, wie de namen van de zusters Dames de Marie-Répatrice die in Sinaai verbleven in zijn geheugen wil griffen zal niet om dit ft ge ït ge gr' dri id), id i :hzei en g 'J ersc basismateriaal van Stoop en Van der Gucht heen kunnen. «Modernere» toestanden worden óók ont JD huid, als je maar de moed hebt om de stukken te fren doorploeteren: het plaatsen van zonneschermen ii jer de gemeente (1976), de oprichting van een hoog u spanningsonderstation voor de Papenakkerwijl j (1972), een parlementaire vraag over rangschik E"J* king, eigendomsrecht en onderhoud van de Steken se Vaart en Koebrug uit 1967, enz. Uiterst nuttig naslagwerk dus, kundig gesplitst en gerubriceerd. Het oude archief is heel beknopt, hel moderne omvat hoofdstukken over algemeen be heer, burgerlijke stand, bevolking, financiën, mili taire zaken, onderwijs en kuituur, domein (wegen enz.), sociale diensten, eredienst, inwendige orde, openbare gezondheid, e.a. In 1957 moest de orde ning van de gemeentearchieven worden toever trouwd aan de Belgische Vereniging voor Steden enten Gemeenten omdat het schepenkollege zich niet56 8 meer in staat zag, de bewaring van de archieven opwor' ordentelijke wijze te verzekeren, omdat er geennre doelmatige, aangepaste klassifikatie voorhanden'd z was. In 1968 werden parochieregisters en andert bundels aan het rijksarchief in Gent overgedragen in 1977 werd was restte overgebracht naar het Sint ""ë3 Niklase stadsarchief. Uit dat naar Sint-Niklaas overgehevelde mateiar riaal groeide dus dc inventaris (einddatum 1976) De beknoptheid van het oude archief is te verklarenD d' doordat het merendeel van het oude fonds naar hel|mee Gentse rijksarchief werd overgebracht. In tegenste!* ling tot Nieuwkerken (daarvan werd enkele jaren*1 w' geleden een archiefinventaris opgesteld) is het ne-fre'a gentiende-eeuwse archief voor Sinaai behoorlijken, gestoffeerd: het omvat ook een reeks kadastraleP'N kaarten en tekeningen brei Het woord, de daad is nu aan de historici. Die moeten wel op hun hoede zijn. Want in Sinaai gebeurde ondanks alles toch meer dan dat er in 1854 PV( de later zo vermaarde toondichter Edgar Tineï'm geboren werd. In de zeventiende eeuw b.v. werd-Si: ten tijde van Lodewijk XIV nogal wat geplunderd 77 door de Fransen; op 23 oktober 1798 verzamelden 1 Bi in Sinaai 1200 boeren en andere heldhaftigen om strijd te leveren tegen de Fransen: de roemruchte Boerekrijg waaraan Sinaai een heuse heldin, Maria- Sophia Duerinckx. heeft overgehouden (Nelly Maes en Willem Melis hebben er nog een ludieke raads-;I diskussie over gevoerd, ooit). Van o.m die wapen-°tk feiten geen spoor in de inventaris, je moet dus Tet élders goed speuren als je wil bevestigd zien dat de1061 Dries al in 1219 werd aangelegd of dat in 1570 de 'kke bliksem insloeg in de Sint-Katharinakerk. ordi kei Wouter VLOEBERGH" e* ink LH Zaterdag 14 en zondag 15 augustus, Scheldewij- dingsfeesten in Doel. Over de perskonferentie in het Hooghuis hebben we eerder al een bijdrage gepubli ceerd. Het programma had de lezer nog van ons tegoed. Alvast vermelden dat de affiche van deze achtste uitgave volgens hetzelfde stramien zal verlo pen. Konkreet betekent dat dat de feestelijkheden in twee grote luiken kunnen worden opgesplitst: een godsdienstig gedeelte in de voormiddag, een waaier aan toeristische attrakties die de dagjesmensen in de namiddag en tot 's avonds laat zouden moeten vermaken. Kapiteinsfeest De feestelijkheden worden op zaterdag 14 augustus inge zet met een ontvangst van de deelnemende kapiteins aan de haven van Doel. De plaatselijke muziekmaatschappij Kunst en Vreugd begeleidt het gezelschap van de haven tot aan het gemeentehuis. Daar staat een receptie op het programma Speciale gast is Nand Baert Rond 20.30 uur begint het «Bal van de kapiteins» in zaal Saxonia met het orkest The Sonny Boys Zondag: topdag De eigenlijke Scheldewijding is pas voor zondag gepland. Vroeger ook dan vorige jaren Het is voor dc organisato ren nogal moeilijk geweest om een gunstig tij te vinden Rond elf uur begint het met een Scheldewijdingsmis aan de haven, opgeluisterd door het Gemengd Sint-Gregorius- koor en De Poldervinken onder leiding van Valère Van Walle uit Kieldrecht. Rond het middaguur eerst de Scheldewijding. dan de hulde aan de slachtoffers van de zee en stroom en vervolgens de bootwijding en de vlootshow Gelegenheid tot eten is er in de tot mosselhuis omgevormde Parochiekring aan het parkje van Doel Op de kaai kan je ook terecht voor visspccialitciten Na het middagmaal dan kan je rustig aan beginnen met een bezoekje aan de tentoonstelling van de federatie voor toerisme van Oost-Vlaanderen. dc genietroepen van het Belgisch leger hebben in Doel ook een infostand en het Hooghuis herbergt werken van mensen van dc akademie van Brasschaat. Demonstraties met model vaartuigen door de Koninklijke Modeljachtklub van Antwerpen hebben inmiddels ook een aanvang gcnoipen in de spuikom Ondertussen is het zowat 14 uur. Poppenkast 't Kapoentje ah, start de aktiviteiten voor dc allerkleinsten terwijl J< )etk doorlopend de diamontage «De mens wijzigt de natuur n y kan bekijken. Die montage krijgen ook leerlingen oj schoolbezoek aan dc Linkeroever voorgeschoteld D< reeks handelt over Doel en over de Wase polderstreek di< 0.ntl door de industrialisatie erg werd verminkt. nbl Van oude ambachten kan men blijkbaar maar met genoe Kei krijgen. Ook in Doel niet Gedurende dc hele namidda t m zijn er immers demonstraties door een vlasbewerkef jie leerbewerker, beeldhouwer, naaldschildcr, smid, klom jjr/< penmaker, tingieter, kantklosstcr, stoclenbiezer en imker Folkloristische stoet Na de ontvangst van genodigden op het gemeentehuis staat omstreeks 15 uur de traditionele folkloristische stotfPP' op het programma. Daaraan nemen een hele rits verenigingen deel: ruiterijvereniging «Saeftinghe» Kieldrecht. de Schippersgilde van Doel. de reus van Dck en het melkboerinnekc van Kallo, The Red Hackle Pip Band. wagens als Sinbad de Zeeman van het Nederlam Koewacht. Lange Nek van Kruishoutem. Oogstfeest va de Breugelklub van Temse en wagens van de schippersgil KAJ van Doel. Turnkring Jong en Lenig v 1 Jf] Haasdonk, dc muziekmaatschappij R K Heikant, volk! dans en vendeliers Gclmel van Schoten, een groep uit d n- Oekraïne dc juddklub van Beveren. dc karatcklub va Kieldrecht. Vaste attraktie ook in het Scheldedorp zijn d 21 schijn-luchtgevechten met tweedekkers door Titeca. Dl j"3 onderdeel start rond'tb uur. Ook nog altijd leuk zij valmschermspringers. In Doel voeren die sprongen ui d n rond 18 uur. i v Muziek Nog een brokje -muzikaal vermaak' dat de bezoekers aa |Uls de Scheldewijding te wachten staat. Vooreerst zijn er d (je Busskleppcrs van Temse, vaste klanten in Doel. Hun uitvoering begint omstreeks 19 uur voor het mossel huis of Parochiekring Vroeger werden de feestelijkheden besloten met eci^'* groots vuurwerk, dc laatste jaren wordt er gekozen voo W; een muzikale afronding. Een derde Scheldctaptoc word op het met twee Nederlandse korpsen: Volharding uit Am dei ééi hem en Fentissy uit Den Haag De taptoe begint oi streeks 21.45 uur en wordt voorafgegaan door een fakkt tocht door de straten van het feestvierende dorpje Luk VAN BKOECI Jdr

De Voorpost | 1982 | | pagina 4