fcnt-Niklase volkskunstweek wimpelt ok naar Waasmunster en Wachtebeke uit «te Half Oogstkermis te Mere: voor elk wat wils ~JLandsgrenzen zijn geen volkerengrenzen» Opstalvrienden Schoonaarde in kermissfeer ris fVPsWj. Kort Waas nieuws Sint-Niklazenaren verongelukt Weldra belangrijke filatelistische manifestatie in Erembodegem Lie voorpost - 6.8.1982 - 7 Ze weten in het Land van Waas uitstekend de sporthal, Azalealaan. gg te maken tussen het échte niksen verweg en de rfstige drukte die in september toeslaat. Vanaf j,'1,. J augustus is met de folklore en festivals geen E pden meer aan, en dan hebben we de Lokerse eten er al opzitten. De Doelse Scheldeparade, de rieskes Kerremes in Sint-Gillis, een volksdansfesti- tion in Lokeren, gemeentefeesten in Beveren, het i bachteiijk weekend in héél het Waasland. En, ved t but not least, de Sint-Niklase volkskunstweek, M orbode van massa's braderieën en kermissen in de (se hoofdstad, veelkleurig en internationaal eve- gent toch ook dat nu al voor de vierde keer tintelt wimpelt, tot in Waasmunster (Sombeke) en Khtebeke (provinciaal domein) toe, dit keer. Het thousiasme waarmee door de organizerende groe- in v ingen Boerke Naas, Kuituurkring Baensland en n P eelschaar Ossaart gewroet wordt is grenzeloos. miJn evenzo zijn de optredens: groepen uit Bretagne, itsiand, Wales, Gotland in Zweden en Zwitser- komen mindervaliden, marktbezoekers, rkwandelaars. jonge en oude Waaslanders ver- jden. k in De Panne en in Hulst wordt opgetre- want «landsgrenzen zijn geen volkerengren- zei iemand spontaan op de perskonferentie. verlies lijden al evenmin. Voor het eerst worden de gastfamilies bedacht met twee vrijkaarten voor het slotfestival, dit maal te houden in de Sint-Niklase k. stei d ni(fj ep ilott ieke rzoi ikte Zijl vari bas Sinaai, Sombeke en verder Het programma. Zondag 22 augustus: 9u30 mis in de kollegekerk opgeluisterd door volkskunstgroepen; 11 u officiële opening, ont vangst ten stadhuize en voorstelling van de groepen daar; 15 u het feest met paard en kar in de Gent straat te Belsele, op de Landelingen. Maandag 23 augustus na een geleid bezoek aan Sint-Niklaas in de voormiddag om 14u30 in de Sint-Niklase schouw burg gratis optreden voor derde leeftijd en minderva liden; 's avonds optreden in het gemeentepark van Nieuwkerken (20u30). Dinsdag 24 augustus in de voormiddag geleid bezoek aan het Waasland en om 15u30 optreden van de groepen op het voetbalveld van Sombeke, dat overi gens zijn dolle dinsdag be leeft met de installatie van een wijkburgemeester, een kinderstoet, enz. Woens dag 25 augustus bezoekt men Brugge en de kust en volgt een avondoptreden in De Panne. Donderdag 26 augustus bezoek aan de wekelijkse markt in de voormiddag en in de na middag optredens in het domein Puyenbroeck te Wachtebeke; 's avonds wordt in de kalfac van het kollege verbroederd. Vrij dag 27 augustus in de na middag diverse optredens in de Sint-Niklase rusthui zen: H. Hart verwelkomt de Fransen, Avondvrede de Zwitsers, Sint-Lucia de Zweden, het OCMW-rust- oord ziet optredens van de groepen uit Duitsland en Wales tegemoet. Om 20u30 treden alle groepen op op de Dries in Sinaai. Zaterdag volgt na een uitstapje naar Hulst (optre den 14u30 in de straten van de grensstad) het slotfesti val en de sluitingsplechtig heid in de sporthal aan de Azalealaan in Sint-Niklaas, het is dan 28 augustus of later nog. Vijf vermaarde volksgroepen Een kort «wie is wie», want u moet de groepen zélf aan het werk zien. Uit Hattert in Duitsland een groep in authentieke kle derdracht met vooral dan sen uit noord- en zuid- Duitsland. De streek Wes- terwald was vroeger een arm landbouwgebied waar men géén tijd vond voor grootse feesten met mooie dansen. De groep reali- zeerde een film over de fabrikage van linnen. Bretagne Frankrijk vaardigt uit Concameau de in visserskleren gehulde Cercle Celtique Ar-Roue- dau-Glas af. De visserskle- dij wordt vaak geruild voor het boerenplunje met bre de kanten kraag. Dansen als de «gavottes d'hon- neur» en «la danse Pourlet- te» (met de mannenbenen in de lucht). Van Welshe komaf is Dawnswyr Talog, drie jaar geleden opgericht: gemeenschapsdansen. hof dansen, clogdances (op klompen) etc. De meeste leden zijn het Welsh mach tig, en dat zal Lieven De- Volkskunst in Sint-Niklaas. De kledij van de Duitse groep uit Hattert is de authentieke klederdracht uit 1850 handtschutter verheugen. Gotland ligt in Zweden, Nar en Lau zijn twee dor pen aan de oostkust. De groep telt een honderdtal leden en is een kindergroep rijk. Ook volksmuziek en volksliederen worden van uit dit verre eiland tot bij ons gebracht. Biel ligt in Zwitserland, de Trachtengruppe uit Biel en omgeving brengt uitslui tend Zwitserse volksdansen. Men is vergezeld door een akkordeon, klarinet en kon- trabas. De liederen worden in het Zwitsers-Duits of Zwitsers-Frans dialekt uit gevoerd. Fraaie kledij van de vrouwen: bordeaux en zwart vormen de hoofdlin ten, uniek roosmotief als herkenningsteken en waar merk. Vijf vinnige groepen om zeven Wase, Vlaamse dagen mee door te komen. In de Sint-Niklase rusthuizen, in Hulst en Wachtebeke, in Sombeke, Sinaai, Belsele, Nieuwkerken, in de schouwburg, in de sporthal, alom kijken ze zéér uit naar de optredens. Vierde volks kunstweek in Sint-Niklaas en verre omgeving, 22 tot 28 augustus. Het zou kras zijn te beweren dat er een gat in uw kuituur ontstaat als u niet op tenminste één van de vele manifestaties aanwezig bent, maar het is best, zelfs dat risiko niét te lopen Allemaal massaal naar plein en zaal! Wouter VLOEBERGH ie persontmoeting is Tens een opwekkend, beuren. In Dirk Ver- eigen Arend arden we ons rond de e' I terwijl Jozef Rombaut wa in het dirigeren was, de 1 oespeelde naar de man ir 'rouw die voor dit of dat kt verantwoordelijk is. équipe voor de volks- °n stweek is immers flink i ruktureerd en zonder al entoesiasme, die inzet, ee je geen tweejaarlijkse an lening van dit genre op tfamilies m d landtassen atie ^an ^en B°ssche b.v. Ian( igt er zorg voor dat de (l j henken die men tijdens volkskunstweek ont- ;t keurig in het archief jine 'en wc8get>orgen, hij IIimmert zich ook om de gen en de vliegtuigre- ie én om een speciaal rorpen handtasje. Hu- I Van Goethem leidt de nische ploeg in goeie :n en heeft het niet on- de markt omdat Boer- laas net vóór de volks- vch i,week losbarst nog op is. Christine Schelfaut is nijvere sekretaresse, Beaufays staat de public relations in, i sta£° P'eters leidt de dans Ie programmatie. Jozef \baut koördineert de waarop al die buiten- i zo x gasten (méér dan nfl lerd zijn het er) in Sint aas en omgeving on- lak 1 Gemeentewerklieden z(jn bezig het voetpad aan de voor malige zaal van Remi Velo, dat van oudsher een twintigtal centimeter hoger ligt dan elders, op gelijk niveau te brengen. Vermits bovendien het voetpad er zeer smal is, was het een doorn in het oog van vele oudere mensen, gehandikapten en moeders met kinderkoetsen, die zich steeds verplicht op de rijbaan van de drukke Nijverheidsstraat te gaan lopen, om deze hindernis te ontwijken. «Hoe komt het, jongens, dat dit werkje eindelyk onge- knapt wordt?» Het lakonieke antwoord luidt: «De kermis, hé jong!» En inderdaad, ten alle kant ziet men mensen, die aan het verven zijn of het blocmenhofje aan het verzorgen zijn. Het is een feit: MERE MAAKT ZICH OP VOOR DE GROTE KERMIS. kunnen vinden, Pa- Van Cauteren en Nest Eynde duwen hard aan de kar. arcel Van Brussel moet iet zijn financiële kom- ie naar streven, dat ^met een batig saldo uit avontuur komt. En toe werd en wordt op fronten slag geleverd, pril werd een taarten gehouden om de trip Brugge te financieren, werd een heus be- rmkomité in het leven epen, publicitair (maar 3 weet u onderhand) doet jroep De Cuyper (De rpost-De Cirkel) zijn in het zakje, de stad ■Niklaas en de kulture- VJ aad komen met centen nateriaal over de brug. ir er zijn nog massa's n al;re ins anties die bij- |evj igen: de dorpsraad van ai ai en de Nicuwkerkse ...ie Uurraad. het kollege lgd( t-Jozef-Klein-Semina- Zd Wl bel lc. de kulturele raad van ismunster, uit Sombeke rtbalklub White Star Dinsdagkermisvrien- het Hulsters braderij- ité. het Oostvlaamse inciebestuur, een rits a|sluizen uit Sint-Niklaas, toeristische dienst van .(j Panne. ia raks zijn stickers en jaarkalender voor '83 Ivjltoöp, in ruil voor het 9 'esteerde wil het orga- ikla Wkomité géén geld, maaltijden en een ver- Isingsvergoeding; winst hoeft niet, maar Voorprogramma Reeds op zondag 8 augus tus wordt de aanloop tot kermis Half Oogst gege ven. De «Siddekensvrien- den» organiseren een vis wedstrijd op Siddekensvij- ver, gelegen aan de Nijver heidsstraat. Begin: 14 uur. Ook de voetballiefhebbers komen aan bod: op het ge meentelijk voetbalterrein langs de Bavoweg ontvangt F.C. Mere de ploeg R.C. Bambrugge. Aftrap: 16 uur. Vanaf 15 uur kan men te recht in het Patronaat voor het tweede Breugelfeest, georganiseerd door de volksdans-, vendel- en kin derdansgroep «Tijl en Ne- le». Voor 50 fr. mag je er in. Topattraktie van deze zon dag is echter de traditionele jaarlijkse «Paardenomme- gang», ingericht door de ruitersclub Sint-Bavo. Ge ïnteresseerden kunnen van af 14 uur inschrijven in het Patronaat, het vertrek is voorzien om 15 uur. Kermisprogramma Vrijdag T3 augustus Te 19.30 uur verwacht de C.S.C. Erpe-Mere alle ge ïnteresseerden op de ope ning van de groepstentoon stelling «Kunstenaars van ons dorp», in de gemeen teschool aan de Nieuw- straat. De tentoonstelling blijft gedurende de kermis open elke dag van 14 tot 20 uur. Zaterdag 14 augustus De kermis wordt zaterdag 14 augustus geopend met de rondgang in de gemeen te van de muziekmaat schappij «Hand in hand». Terwijl de jeugd op het dorpsplein zijn gading zoekt tussen autoscooter, paarde- en andere draai molens, schiet- en andere frietkoten, kunnen de vis sers vanaf 14 uur terecht bij de «Maarsche Lijnvissers» voor het hengelkampioen- schap van Erpe-Mere; de duivenmelkers worden ver wacht in het lokaal «Elk zijn recht» in de School straat op de wijk Oostdorp voor de inkorving voor de monstcrviucht op Noyon. In de late namiddag schiet het avondamusement in gang: vanaf 18 uur is er de openings-T.D. in café Oc topus met D,J. Mare De Bruyne, vanaf 19 uur kan men terecht in de kantine van F.C. Mere op het voet balplein voor gerrebolling. vogelpik en pitjesbak. In ex-café «De Post» is er doorlopend amusement ten voordele van basketbalklub Erpe-Mere, dit gedurende de ganse kermis. Zondag 15 augustus Onmiddellijk na de hoog mis schieten alle molens op het dorpsplein in gang en Chiro-Heem «Faidoli» opent zijn deuren reeds om 10.30 uur. Doch de echte aktiviteiten krijgen hun verloop na de middag. Om 14.30 uur is er op de speelplaats van de gemeen teschool een ballonwed strijd voor kinderen met prachtige prijzen. Het Ro de Kruis verzorgt er een infostand over E.H.B.O.. reanimatie, enz... In café Octopus begint de T.D. reeds om 15 uur, de Chiro Kermis T.D. start om 20 uur en in café 't Hoeksken nodigt disco-bar Rudy vanaf 19 uur ten dans. Op het voetbalplein is er om 16 uur de wedstrijd F.C. Mere - F.C. Olympic Erondegem. Nadien kan men er opnieuw allerlei volksspelen beoefenen. Oude volksspelen ook op de parking van Hof Ten Dale, ingericht door VU- JO. in samenwerking met BLOSO. Maandag 16 augustus De traditionele zielmis voor de overleden paro chianen gaat door te 9.30 uur. Na de mis start de foor en de volksspelen in de kanti ne van het voetbalplein. Traditioneel lopen de her bergen dan van in de voor middag vol. Vanaf 10 uur kan men reeds terecht in café Octopus voor de T.D. Deze lange en uitputtende dag betekent echter niet het einde van de kermis. Wielerminnend Mere moet dan nog zijn sportieve hoogtepunten krijgen. Wielerwedstrijden Op dinsdag 17 augustus krijgt de «Vierde Grote Prijs» van Mere voor inter nationale liefhebbers B.W.B. zijn beslag. De start en de aankomst zijn in de Nieuwstraat en de wed strijd verloopt over negen ronden (of 110 km) langs Mere - Haaltert - Aaigem - Mere. Er zijn 20.000 fr. prijzen en premies te win nen. Start om 15 uur. De ze, nog jonge organisatie van de koninklijke wie lerclub «De Lustige Trap pers» is nog het hoogtepunt van de kermis niet. Op donderdag 19 augustus gaat de «57c Grote Prijs» van Mere voor beroepsren ners door. Om 13.30 uur starten deze broodrenners op de Nijver heidsstraat en gedurende acht ronden langs Meie - Haaltert - Kerksken - Hel de rgem - Aaigem - Mere, goed voor zowat 150 km. verwacht men van onze «vedetten» een sportief spektakel - het wielerwe- reldkampioenschap is niet zo ver af meer. Er zijn trouwens 80.000 fr. prijzen en premies voor zien, voor zover dat zoiets onze heren-beroepsrenners nog tot enige strijd kan aansporen. Aankomst is in de Doorsteekstraat op de wijk Broek. Wie na de koers nog dorst goesting centen heeft kan nog terecht in café Oc topus voor de sluitings T.D., in café 't Hoeksken moet disco-bar Rudy, in ex-café «De Post» ten voor dele van B.B.C. Erpe-Me re en in alle herbergen van het dorp. In de Marge De onderscheiden financië le instellingen van het dorp - G.B.M.. K.B.. B.B.L., A.S.L.K. - sluiten allen op donderdag 19 augustus. sommigen ook op maandag 16 augustus en'of dinsdag 17 augustus. Het kantoor van Bond Moyson is gedurende de ganse kermisweek van maandag 16 tot vrijdag 20 augustus gesloten. Ook de bode yan ziekenfonds E. Pécher is in verlof. En de Bloembakken Sedert Hein Mallefroy zijn partijgenoot Louis Van Durme als schepen van Feestelijkheden, Leefmi lieu. Middenstand e.d. op volgde heeft hij in zijn jeugdig entoesiasme de verschillende dorpspleinen bevolkt om niet te zeg gen overbevolkt met bloembakken. In Burst deelgemeente waar de schepen vandaan komt stonden de bloem bakken zodanig in de weg dat ze reeds enkele «schok ken» te verwerken kregen. Doch geen nood de bloembakken zijn nu be- wegwijzerd. Op Meredorp is de kleine parking aan de kerk waarop slechts veertien wa gens kunnen parkeren gesierd met niet minder dan zes bloembakken. De bewoners vanhet dorps plein stellen zich nu vra gen: toen de bloembakken geplaatst werden, waren ze leeg en dus veel minder zwaar. Ze werden ter plekke ge vuld en beplant. Zal de kraan op de vracht wagen van het gemeente bestuur deze loodzware bloembakken kunnen ver plaatsen? Voor de foorkra mers is dit broodnodig om hun foortuigen ordentelijk te kunnen opstellen. Sommige lolbroeken strooien nu de kwakkel de wereld in dat de bewoners van Meredorp zelf voor de ze bloembakken zullen moeten zorgen. Late april grap waar echter niemand inloopt. J.V.M. De overgang juli-augustus is voor de mensen van de wijk Opstal te Schoonaarde het ideale moment om aan het feesten te gaan. Het is de periode van de Bareel- keskermis. een typische straatkermis. waarbij het plezier en de leute niet uit de lucht zijn. De hele kermisaktiviteit werd ingezet met een grote kaart wedstrijd. Dal ge beurde op vrijdagavond. Zaterdag werd in de na middag de openbare weg dan vrijgehouden voor de nieuwelingen die er hun traditionele kermiswed- strijd afhaspelden. Zater dag was er dan een bal dat heel wat belangstelling ge noot. Zondag werden de kermisaktiviteiten ingezet met een eucharistieviering in open lucht. In de namid dag gingen de volksspelen van start en was er ook een demonstratie van Japanse gevechtssporten. 's Avonds was het dan weer dansen geblazen. Maandag kwam de derde leeftijd aan de beurt met een grote ont- spannningsnamiddag. Daar trad voor de eerste keer het jonge zangertje Heintje op. Het werd een groot sukses. Met zijn geweldige stem wist deze knaap al spoedig de harten van de 60-plus- sers te veroveren en we zagen menig oudje naar de zakdoek grijpen om bij zo veel vreugde en feest een traan van ontroering uit de ooghoeken weg te wrijven. Tijdens hetzelfde feest bracht een dame een ge zongen ode aan wijlen dok ter R. De Bruycker, die gewoon de patroon der ar men werd genoemd, wiens ideaal het was te dienen. «Voor de zieken, vol erbar men, waart g'een warme zonnestraal», aldus de tekst van het lied dat gezongen werd op de melodie van «het hutje bij de zee». In de namiddag was er dan nog een klein- en pluim- veemarkt en de kennis werd afgerond met een bal en een" reusachtig vuur werk. Dendermonde. De openluchtmis werd door een massa volk bijgewoond, (vh) Dendermonde. Ter gelegenheid van de Bareelkenskermis werd ook een openluchtmis opgedragen, (vh) Uitgerekend in de omgeving van de Sint-Niklase zusterstad Colmar zijn tijdens het drukke en voor heel wat bustoeristen fatale weekeinde twee jonge Sint-Niklazenaren om het leven gekomen. Op de terugweg van hun Italiaanse vakantie werden de 22- jarige Alex Kablasz en zijn 25-jarige vrouw Maria gedood toen hun auto op de linkerkant van de weg terechtkwam en frontaal tegen een vrachtwagen aanbotste. Het ongeval gebeurde in Ober-Her- gheim tussen Mulhouse en Colmar in de Elzas. Dood op de expressweg Maandagmorgen rond zes uur verongelukte op de expressweg Antwerpen-zeekust in Stekene ter hoogte van de Vennestraat een 27-jarige man uit Wachtebeke. Herman Celie uit de Molenstraat week van de weg af en reed op de middenberm tegen een verlichtingspaal. Hij werd zwaargewond en overleed nadien in de Sint-Helenakliniek in Sint- Gillis-Waas. Sint-Pauwels: huiverhuls De woning uit de Zandstraat 277 in Sint-Pauwels. dat is de weg van Sint-Niklaas naar Hulst, krijgt het fel te verduren. Voor de tweede maal in enkele weken tijd beukte een wegreus de gevel in. Slippar tijen in deze omgeving zijn schering en' inslag. De slijtlaag op het wegdek zou de ongevallen in de hand werken, en als het warm is glijdt menig vehikel daar makkelijk over uit. Voorverkoop speciale postzegelreeks «Culturele 1982» waarorider de postzegel «Louis Boon» met een tentoonstelling van postzegels en poststukken, ingericht door Postzegelkring Dendria Erembode gem en de Socialistische Postzegelkring Aalst: op zaterdag 11 en zondag 12 september 1982 telkens van 9 tot 17 uur, in het Parochiehuis, Dorp, Termurenlaan 4, 9440 Erembodegem-Aalst. Ook uitgifte van herinneringsblad «Louis Paul Boon» met speciale postdagtekeningstempel, als mede tentoonstelling van al zijn werken.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7