Feest der vijftigduizend baadt in de zon Aalsterse primeur: Volkssportroute «Dirk Martens» Waterfeest aan de Donk te üvermere 8 - 6.8.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 werd aangetoond hoe men oude ambachten samen ge- door middel van zeer veel bracht. Onder de loodzwa- oefenen tot een uitzonder- re zon demonstreerden ver- lijk spektakel kan komen, tinners, spinsters. bijen- Vooral het optreden van de korfvlechters, stoelema- Europese kampioene Vale- kers. kunstsmeden, stoe- rie Roebben viel biezonder lenvlechters, tonnenma- in de smaak. Haar solodans kers en vlasbewerkers hoe werd op een daverende ovatie onthaald. Een ver diende beloning voor een schitterend optreden. Ook de steltenlopers het er vroeger allemaal aan toe ging. Veel langzamer dan nu. maar ook veel ge zelliger en vooral: oerdege lijk. Tussen al die oude Merchtem, die weer eens ambachten vonden we ook letterlijk en figuurlijk bo- een fuikenmaker. Een fuik ven de massa uitstaken, breien was vroeger in de kregen hun deel van het Donkgemeente een haast applaus. Zij zijn de trouwe dagelijkse bezigheid. Fui- gasten van elk jaar, maar ken waren nodig om de worden toch telkens weer paling te vangen, met veel bewondering gade Naast deze oude ambach- geslagen. ten hadden richting Donkmeer de marktkra- Oude ambachten en ten- mers |,un piaats gekregen, toonstelling Gaande van oude en nieu- Berlare. John Massis zorgde voor de stunt. Gezeten in een speedboot trok hij met zijn Zondag 1 augustus kon we antiek, via schilderijen tanden twee waterskisters voort, (jj) of dat je terecht kan voor helikopterluchtdopen op een pleintje achterin, of nog: de paracommando's stellen hun klimtoren ter beschikking om je durf en moed te testen, en dat gaat zo maar door. Het hele parcours door worden de wandelaars bestendig op de hoogte gehouden, al doen de vrije jongens bovenmate hun best om elkaar de loef af te steken. Maar keren we terug naar het program ma. Het zoveelste Water feest werd met charme en veel kunde geopend door het waterskiteam «De Dol fijnen». In fonkelende pak ken gestoken jonge dames etaleerden op te rimpeloze water hun zin voor even wicht en in sierlijke arabes ken schreven zij met veel bravoure het eerste hoofd- De druk die op de tanden wordt uitgeoefend, moet inderdaad enorm groot zijn geweest. Er was nog een andere stuntman. Named Seuqaj is zijn ietwat moeilijke naam. Hij is een ontsnappings kunstenaar en slaagde er wonder boven wonder han gend aan een helicopter in, zich te bevrijden van zijn dwangbuis. Ook zijn twee de nummer mocht gezien worden. Ondertussen hadden de pa- rakommando's van Ever- berg meer dan de handen vol om de vele jonge sna ken een kansje te geven hun kunnen op de klimto ren te bewijzen. Die toren is toch een achttal meter hoog en de top bereikt men na een felle klauterpartij. In feite is de toren een Berlare. De Vlasbewerkers uit Stekene hadden heel wat bekijks met het zwengelen van het vlas. (jj) stuk van dit onvergetelijke feest neer. Gestart met een vlaggenparade. die van de duizenden kijklustigen een daverend applaus kreeg, werd vervolgens een slalom gedemonstreerd. Ook skiën op de blote voeten stond op het programma en nabootsing van de steile rotsen van Freyr. waar de para's geregeld hun oefe ningen houden. Eenmaal de top bereikt, wordt men met een valschermsprong weer op de begane grond geholpen. Is de klauterpar tij voor heel wat kandidaat pret was er in overvloed of aspirant-para's een nog toen de clowns optraden, makkelijk te nemen klus. Zij waagden zich zelfs aan een oefening schanssprin gen, maar het zal niern*. verwonderen wanneer we zeggen dat geen enkele sprong slaagde. Alhoewel, het vak van clown is aarts moeilijk en om iets doelbe wust te laten mislukken, moet men uit het beste hout zijn gesneden. Op het programma van dit unieke team ook een disco-dans. kruisen met drie (een van de moeilijkere onderwer pen) om te besluiten met een pyramide. Daarmee werd het eerste optreden van de Dolfijnen afgerond. Zij traden later op de dag nog eens twee maal op. maar dan op een andere plaats op het Donkmeer. Daar werd ook een ander programma gebracht, wat de veelzijdigheid van het team meteen duidelijk on derstreept. Later op de avond zou John Massis, de welbe spraakte, weer van zich la ten horen Hij was present en trok met zijn ijzersterk gebit, gezeten in een speed boot, twee waterskisterren over het wateroppervlak van de Donk. Een stunt die weinigen hem zullen na doen en waarvan zelfs Mas sis de eerste minuten even tjes sprakeloos werd. de afsprong is dan weer wat anders. Er roert inderdaad wat in de buik. precies in de omgeving van de maag, wanneer je plots voor een 8 meter diepe afgrond staat en naar beneden kijkt, waar een met wijd open mond gapende massa, met achteraan misschien wel ma en pa. je staat aan te staren. Boven het Donkmeer cir kelde ondertussen een heli kopter als een naar zijn prooi zoekende roofvogel. Telkens weer werden enke le valmschermspringers ge lost die haarfijn, zonder ook maar enige misser, neerkwamen op de vooraf bepaalde plaats. Staaltjes van kennis, durf en moed. Ook flink wat belangstel ling voor de warmelucht- ballons die vanop het plein aan de Donkkapel werden opgelaten. Niet minder dan zeven stuks waren er. He laas, er was praktisch geen wind, zodat deze ballon vaart lange tijd aan een zijden draadje hing. Op een bepaald moment kreeg men zelfs de indruk dat de ballons boven de Donk ble ven hangen en na verloop van tijd ook in het water zouden terecht komen. Het was echter maar schijn. Ze dreven beetje bij beetje Berlare. Oud-wereldkampioen veldrijden. Albert Van Damme wilde weten hoe visnetten worden gebreid, (jj) men aan de Donk van alles en koperwerk, naar oude en nog wat zien. Teveel om boeken en allerlei vlecht- op te noemen. Voor de werk. was dit een eindeloze kinderen waren er natuur- rij bezoekers en kopers, lijk de kermiskramen die Een rij waarin ook haast van jaar tot jaar toenemen, geen beweging kwam, want De foorkramers weten in- telkens weer was er wel wat derdaad dat er aan de boeiends te zien en te vin- Donk veel geld te verdie- den. Ondertussen moest nen is en dat ze op die men voortdurend tegen de manier een stuk van hun stralende zon in naar de seizoen kunnen goedma- lucht turen, want daar ken Voor de lekkerbekken maakten de valscherm zijn er de restaurants, de springers hun mooiste gelegenheidseetkraampjes, sprongen de tussendoortjes met be- Tussen al die drukte von- legde broodjes, warme den we de orgelman. Een worstjes, de ijskreemven- zielig ventje, graatmager ters voor de verfrissing, de en door weer. wind en zon tientallen marktkramers getaand. Op zijn hoofd een met snoepgoed, het uitste- koperen punthelm vol bel- kende Zeelse gebak en ga letjes. aan zijn benen get- zo maar door. Het aanbod ten met belletjes en in de is eindeloos. hand een mandje. In zijn Tussen al die kramen in andere hand het dunne moet men dan trachten zijn koordje waarmee hij zijn weg te vinden naar het kul- tingeltangeltje verder trok, turele erfgoed: de tentoon- van café tot café. van res- stellingen. We liepen uit taurant tot restaurant. Tel- nieuwsgierigheid een keer kens weer installeerde hij binnen in de tentoonstel- zich met enig ceremonieel ling rond het wielrennen, in het midden van het ter- Marcel Baetens. van be- ras, begon met de moed roep postbode, weet daar der wanhoop aan de zwen- alles over. Hij beschikt gel te draaien en plots ont- over een verzameling van sprongen aan het schaars 50.000 foto's van wielren- geschilderde orgel de mooi- ners. Je kan geen beroeps- renner uit eigen land of uit het buitenland opnoemen, of Marcel diept hem op uit een van zijn ontelbaar vele en allemaal netjes gerang schikte albums. Naast schitterende foto's ook al lerhande truitjes van wiel renners, fietsen, bekers, medailles drinkbussen. richting Lokeren. alsof ze heel even de feestvierders van de Lokerse feesten goedendag wilden gaan zeggen. Ook sierlijkheid De sfeer om en rond de Donk is op een hoogdag die het Waterfeest wel is. uitzonderlijk te noemen. Er zijn niet alleen de vele stunts waaraan een bezoe ker zich kan verkneukelen, er is ook de sierlijkheid die haast even goed als de stoerheid een massa men sen in een entoesiast pu bliek kan omtoveren. Sierlijkheid en lenigheid op het water met de Dolfij nen, met de valscherm springers in de lucht en met de dansmariekes op de be gane grond. Als biezondere attraktie had men de dans en showgroep «De Broe- veskender» uit het verre Bilzen uitgenodigd. Het gaat hem hier om een dans groep met een internatio nale faam die ook vaak aan het werk is in het buiten land. Onder meer in Ne derland waar verschillende malen voor de televisie werd opgetreden en in Duitsland, waar de groep ooit te gast was in de Rudy Carellshow. Adelbrieven die men met rechtmatige fierheid mag voorleggen aan iedereen De drie groe pen 6 tot 10 jarigen. 11 tot 15-jarigen en ouder dan 16 jaar zorgden op het podium dan ook voor een spetterende show, een wer velend optreden, waarbij ste tonen. Eenmaal het or gel voldoende opgedraaid, begon de man op zijn eent je danspasjes uit te voeren, waarbij de belletjes aan zijn been en op zijn hoofd, de gekste klanken voort brachten. Maar mooie lied jes duren nooit lang. En na twee minuten viel het or- petjes en geitje stil, trok de man met kortom alles zijn bevende hand met het wat ook maar met wielren- mandje de massa tege- nen te maken heeft. Pronk- moet. zonder woorden vra- stuk van deze boeiende gend om een honorarium verzameling was ongetwij- voor zijn unieke optreden, feld een reusachtige beker die ooit door Berten Van Geslaagd Damme in de wacht werd gesleept. Trouwens. Albert Niemand zal het durven te Van Damme kwam ook weerleggen. Het Water even kijken naar deze expo. feest is geslaagd te noemen en niemand durft eraan te Wat verder exposeerde de twijfelen dat wanneer de Donksc kunstschilder Da- ny Verschueren zijn wer ken. Lieftallige, vriendelij ke schilderijen, uit het dorpsleven gegrepen. Prachtig in de verf gezette vergezichten, fijne stille vens en romantische tafere len. In elk geval een man met een uiterst verzorgde techniek deze Dany Ver schueren, die heel wat be zoekers over de vloer kreeg. De orgelman de glitter en glamour na- Op de parking van enkele tuurlijk niet ontbraken, bekende eetgelegenheden maar waarbij in elk geval hadden de inrichters dan de inrichters stilletjes de woorden laten vallen dat zij in 1989. wanneer de Water feesten voor de 50* maal zullen doorgaan, honderd duizend bezoekers ver wachten. Met een dergelijk dynamisch bestuur, een dergelijk aanbod aan mo gelijkheden. de sympatieke steun van een opgetogen massa en vooral de onge looflijke infrastruktuur, die de komende jaren nog zal worden verbeterd, zit dat er dik in. We hopen het voor de inrichters. Moet er nog op gewezen worden dat dit feest maar mogelijk hoe onze voorvaderen het deden is te fsi. Dal eenieder eens wou Berlare. Ook Fred De Bruyne was van de partij. Hij sloeg een gezellig babbeltje m kunstsmid, (jj) is dank zij de belangeloze wacht, die borg stonden opdracht. Ook de m inzet van velen. Niet in het voor een prima beveiliging van de VVV Don! minst van de plaatselijke van de vele bezoekers. We- verdienen alle lof. politie en van de rijks- liswaar geen gemakkelijke Vervolg van blz. 1 Aa Maar dat het er zo stuntelig aan toe zou gaan... (per) teamverband zo kort moge lijk bij de 12 m ver gelegen stekken dient te bollen. Vogelpikken en bakschie- ten is ook daar mogelijk. Aan de Brusselsesteenweg te Erembodegem wordt U «In de snelle duif» gekon- fronteerd met de ambiance van de duivenliefhebberij. Ouiévrainspelers komen er meest aan hun trekken, zo wat een 500-tal elke zater dagavond. Een kleinood op de volks sportroute is wis en zeker «Ter Vlieringhe» eveneens aan de Brusselsesteenweg in de richting van «Den Tir». Bij bas-zanger Luc De Mot kan U, naast het bekijken van heel wat an tieke zeldzaamheden, zo wat de hele gamma volks spelen uitproberen. Met een twintigtal houten schij ven naar vier hokjes op de sjoelbak schuiven, op de toptafel een kleine tol lan ceren die kegeltjes omver werpt, met vijf ringen gooien naar haken, met stalen bolletjes tol draaien in een houten bord en ver der zijn er het ganzenbord en het damspel. In café Safir in de Binnen straat te Aalst is er naast vogelpik en bakschieten ook de gerrebolling waarbij een platte bol door de «ger- re» moet worden gelaveerd of de gewone vloerbolling waarbij twee nagels dienen als mikpunt. In het Astridpark tenslotte kan het krulbolspel worden gespeeld op de nieuw aan gelegde baan met een re glement zowat analoog met het vloerbollen. Vanzelfsprekend dient de ze hele reeks niet één maal te worden afgewerkt. Best doet men het in schijven zodat er tijd blijft om wat kontakt te nemen met me despelers en te genieten van een fris drankje. Een keurige brochur meer informatie kan komen (20 fr.) in d trokken herbergen stede op de sport- en toeristische dienst. Aalst. Midden in de roos. Deze aloude caféduif st een hele tijd netjes opgeborgen, (per) Berlare. Marcel Baeten stelde zijn kollektie wielrenners voor. Vooraan op de beker die Albert Van Damme kreeg toen hij wereldkampioen veldrijden werd.

De Voorpost | 1982 | | pagina 8