D ER EFFE Hl, r KRANT Dendermondes Amazing Grace W> fp/^jw//// Orgel en Boergondische muziek schitteren in Brugge vÈtSSctlti Wolfgang Zerer primus in orgelconcours JtstivaL» VlaanDeren ■rrremn i hui ii Honky Tonk Jazzclub: J BRT RTBF 1 TF 1 23.00nL'encyclopedie audio-visuelle du cine ma - Juiien Duvivier - 23 30 Prélude k la nuit 18 00 Emilie - 18 05 Sesamstraat - 18.20 Klein, klmein kleutertje - 18 35 Tunm Tha ler jeugdreeks - 19 00 Jukebox - 19 07 Het vrije woord. O C M W 's 19 37 Morgen 19 45 Nieuws - 20 10 De weerman - 20 15 Firepower avonturenfilm (1979) met Sophia Loren. James Coburn, O J Simpson ea 21 55 Kappie Snavels wereld in woorden en muziek humoristisch programma - 22 40 Nieuws en weerbericht tot 22 40 NED 1 13 00 - 18 20 - .18 58 Nieuws - 19 00 Avro's Toppop - 19 50 Wie van de drie - 20 20 Nieu we oogst - 21 37 Nieuws - 21 55 Politieke partijen - 22 05 De Lempad van Bali - 22 50 Nieuws - 22 55 North Sea Jazz Festival tot 1.00 NED 2 13.00 Nieuws tot 13 05 18 44 Be re boot 18 49 De Hulk - 19 41 Politieke partijen 20 00 Nieuws - 20 27 Te land, ter zee en in de lucht spelprogramma achteruitrijden 21 20 Aktua TV - 21 55 10 32: Nederlandse thriller (1966) met Luida Christian, Bob de Lange, e.a - 23 35 Nieuws tot 23.45 17 30 Onem - 17 45 3, 2,1 contact - 18.15 Cine-vacances - 18 45 Faites vos jeux-vacan- ces - 19.00 Antennes-oir - 19 25 weerbericht - 19 30 Nieuws - 19 55 Un homme, une ville - 20 55 Love zedenstudie (1969) met Alan Bates. Oliver Reed. Glenda Jackson e.a - 22.55 Nieuws en weerbericht tot 234 15 RTBF 2 14 00 Teletekst - 18 30 Overname RTB-l tot 19 30 - 19.30 Nieuws - 19 55 Overname RTB-l RTL 11 45 Les voyages de Tortillard -12.00 New York Police Department - 12 30 Nieuws - 12.40 Haute tension tot 13 30 - 18 45 Sophie la sorcière - 18 58 Le coffre-fort - 19 00 Nieuws - 19 27 Le coffre-fort - 19.30 Jouons ensemble - 19.58 Le coffre-fort - 20 00 Le riche et le pauvre- Amerikaanse reeks - 21.00 La furie des Kyber: koloniale oorlogs film (1970) met Peter Lee Lawrence. Alan Steel. Carina Monti e.a - 22.30 Weerbericht - 22 35 Le monde a vemr 12.30 Trois mats pour l'aventure tv-reeks - 13.00 Nieuws - 13 35 L'homme de l'Atlantide tot 14 20 - 16.55 Corque- vac an ces - 18 25 Mathias Sandorf - 19 20 Gewestelijke aktua- liteiten 19.45 Encore des histoires - 20 00 Nieuws - 20 35 Variété, variété: Gala «Con- sócrations.. Midem '82 - 21.35 Les aventures de Caleb Williams, tv-reeks - 23 10 Nieuws A2 12 15 La vérité est au fond de la marmite - 12.45 Nieuws - 13 35 Les arpents verts - 14 00 Aujourd'hui la vie 15 OO L age de C na tal - 15 55 Sports été - 18 00 Ree re A2 - 18 40 Flash acutalite8 - 18 50 Des chiffres et des lettres 19 20 Gewesteüjke aktualiteiten - 19.45 Tekenfilmpjes - 20.00 Nieuws - 20.35 Les confessions du chevalier d'industrie Fe lix Krull tv-reeks - 21 35 Apostrophes - 22.50 Nieuws - 23.00 La barricade du pont du jour historische rekonstruktie (1977) met Anioée Alvina, J Luc Bideau e.a. tot 0.30 FR 3 19 10 Nieuws - 19.20 Gewestelijke aktuali teiten 19.40 Jeugdprogramma - 19 55 n était une fois l'homme - 20.00 Les jeux de l'été 20 35 Le nouveau vendredi 21.35 L'agonie de l'aigle Sterven op St Helena, het eiland van de trage dood - 22.30 Nieuws - ARD 10.00 Nieuws - 10.03 Dalli Dalli: spelpro gramma - 11.35 Dancin' - 12 00 Umschau 12 10 Kennzeichen D - 12 55 Persoverzicht - 13 00 Nieuws tot 13 15 - 16.15 Nieuws - 16.20 Mit dem hering schwand der reich- tum dok. over de haring vroeger en nu - 17.05 Munchen in rock - 17 50 Nieuws - 18 OO Stnchweise heiter - 18 10 Brasiliam- nche legende - 19 15 Hier und heute 20 00 Nieuws - 20.15 Affare Macomber dramati sche film (1946) met Robert Preston, Joan Bennett. Gregory Peck e.a - 21 45 Kriegsge- r'angene frauen - 22 30 Tagesthemen - 23 00 Die Sportschau - 23 45 Das eine glück und das andere: dramatische tv-film - 1 55 Nieuws ZDF 10.00 Overname D-l tot 13 15 - 14 57 Pro gramma-overzicht - 15 00 Nieuws - 15 03 Fe rien programma fur kunder - 17 00 Nieuws - 17.08 Télé-illustrierte - 18.00 Meis terszenen der Klamotte - 18.20 Western von gestern - 18.57 Programma-overzicht - 19 00 Nieuws - 19 30 Auslandsjournal - 20 15 Derrick: pohtiereeks - 21 15 Tegt- meier klart auf - 22 00 Heute-joumal - 22 20 Aspekte kultureel magazine - 23 05 Edgar Wallace die bande des schreckens detective film (1960) met Joachim Fuchsberger, Karin Dor e.a. - 0.30 Nieuws Terwijl het tweede deel van de eerste week van de 19de Brugse Internationale Muziekda gen nog voorbehouden was voor het orgel en de reeks «Luister naar Boergondië», begon het Festival nadien een aantal koncerten met de nadruk op Haydn en op de polyfonie Het Adrian Willaert-Ensemble uit Frei burg koncerteerde op woensdagavond 4 augustus in de gotische zaal van het Mem- lingmuseum met een programma «Muziek rond Keizer Maximiliaan I» Vier komponis- ten, verbonden met de keizerlijke entoura ge, kwamen aan bod H Isaac, H Finck, P. Hofmayer, en L. Senfl Waar we de avond tevoren overwegend hoofse muziek en lie deren ten gehoren hadden gekregen, was het programma van het Freiburgse ensem ble veel meer verscheiden: staatsmotetten, treurige liefdeliederen, een loflied op de kunst, hekel- en filosofische liederen en jacht- en volksliederen Een diversiteit die ook tot uiting kwam in de instrumentale nummers Het vokale ensemble klonk kohe- rent, terwi|l het instrumentale deel zeer evenwichtig en fris werd uitgevoerd Het opgetogen publiek kreeg als toegift nog twee bijzonder plezierige liederen van Adrian Willaert Op donderdag 5 augustus was de tweede orgeltrip géprogrammeerd; deze keer te Ich- tegem met Odile Bailleux en te Moere met Jean-Claude Zehnder, allebei juryleden van de orgelwedstrijd. Het programma te Ichte- gem was zeker niet spektakulair maar was wel zeer verscheiden op stylistisch vlak; een mooi koncert op een mooi klinkend orgel. De Zwitser Zehnder had gekozen voor een eerder gemakkelijk sukses; het werd een demonstratie van zijn eigen kunnen en van de mogelijkheden van het orgel, meer dan een echt uitgebalanceerd koncert. Toch boeiend. Eén van de vijf grote tema's van dit festival te Brugge was de muziek van Alles- sandro Stradella, dit ter gelegenheid van het 300ste sterfjaar van deze Italiaanse musi cus. Er was een sonata op zondag, maar de herdenking gebeurde vooral vorige vrijdag 6 augustus met het oratorium San Giovanni Battista. Dit tweedelig oratorium (libretto van Abate Girado Ansaldi) voor vijf solis ten, koor, concertino en concerto grosso bleek een uitermate boeiende komp>ositie. Hoewel het Westvlooms Vokaal Ensemble slechts vier van de 53 nummers voor zijn rekening had te nemen, toch liet het een goede indruk Ook het Orchester der Capel- la Clementina speelde vlekkeloos, vooral het concertino was bijzonder puik. Het stond onder de leiding van Helmut Muller-Bruhl. De meeste von de 53 nummers waren reci tatieven en aria's van Johannes, Salome en Herodes; veel minder werk was weggelegd voor de raadsheer en Herodias. De prestatie van de vijf solisten was niet altijd homogeen te noemen. Herodias werd vertolkt door de sopraan Elfie Gubitzer met een mooie, voor dit werk geschikte stem. Barbara Schlick als Salome was naar onze mening nogal onge lijk in haar prestatie; in de ene aria weinig expressief, m de andere prachtig gekleurd. De alt Andrew Dalton, Johannes, miste kracht maar presteerde toch niet onaardig. Tenor lan Thompson als raadsman be schikt over een zeer warme, zuivere stem. Minder opgetogen waren we over de bas Ulrich Studer: zijn stem scheen met erg overtuigend en ritmiek scheen niet zijn sterkste kwaliteit te zijn Later bleek echter dat hij ziek was maar toch wou blijven doorzingen om de avond niet in duigen te laten vallen. Het koncert van zondag was voorbehou den aan Italiaanse concerti en Maria-ge- zangen Uiteraard in de Onze-Lieve-Vrou- weker. De Cajsella Clementina uit Keulen, ook nu weer gedirigeerd door Helmut Mul ler-Bruhl, vertolkte de «Sonata di Viole D» van Stradella, een werk dat ons maar ma'ig kon bekoren. Het tweede werk, «Concerto d voor hobo, strijkers en basso continuo» van Tomoso Albiboni, sprak ons veel meer aan. We hebben zelden een mooiere hoboklank gehoord don deze van Hans Peter Wester- mann. Eveneens zeer mooi was het «Con certo F voor fluit, strijkers en basso conti nuo» van Guiseppe Sammartini. Solist op blokfluit Konrad Hünteler, lid van de Capella Clementina, toonde zich een heel begaafd, stylistisch virtuoos. Er werden ook twee werken uitgevoerd voor sopraan, strijkers en continuo. Een Salve Regina van Pergolesi en een van Leonardo Leo De sopraanfxirtij werd gezongen door Barbara Schlick, daags voordien al te horen in de Salome-partij van het Strodella-oratorium. Na afloop van het koncert kreeg deze zangeres een minutenlange staande ovatie van het publiek, iets wat we in Brugge nog maar zelden meemaakten. Maar prestatie was dan ook fenomenaal geweest: stijlvol, genuanceerd, virtuoos, vlekkeloos. Een Monteverdi-avond ontbreekt zelden in Brugge Uit Selva Morale e Spirituale hoorden we maandag in de Sint-Jacobskerk concerti en psalmen Uitvoerders waren de sopranen Emma Kerkby en Monika Meier- Schmid, het Kammerchor van Stuttgart en leden van de Capella Clementina; de leiding berustte bij Frieder Bernius. Deze keuze uit de Venetiaanse produktie van de komponist werd een echte meevaller. Naast drie solo nummers (o.a. het perfekt vertolkte «Confi- tebor») kregen we één vierstemmig, drie vijfstemmige en twee achtstemmige koor werken. Emma Kirkby toonde zich weer eens één van de allerbeste sopranen te zijn voor dit soort komposities; hetzelfde kan niet worden gezegd van Monika Meier- Schmid, ze heeft weliswaar een zeer mooie stem, naar deze is toch minder geschikt voor muziek uit deze periode. De instrumen tale begeleiding was vrij homogeen en gaaf. Het Kammerchor Stuttgart stapelde echter teveel slordigheidjes op en was interpreta tief niet altijd erg gelukkig. Voor het opgeto gen publiek kon er een herneming van het «Confitebor» bij als toegift The Consort of Musicke onder leiding van Anthony Rooley, die ook voor de begelei ding op luit en chitarrone zorgde, vertolkte dinsdag Italiaanse en Engelse madrigalen. In het eerste deel was werk geprogram meerd van Sigismondo d'lndia, in het twee de van John Ward. Vijf- en zesstemmige komposities wisselden af met solopartijen waarin alle zangers hun kunnen konden tonen. Het vokale gezelschap bestond uit de sopraan Emma Kirkby, de mezzoso praan Evelyn Tubb, de alt Mary Nicholls, de tenoren Joseph Cornwell en Andrew King en de bas Richard Wistreich. Ze toonden zich prima vokalisten; alleen de alt viel nogal zwak uit in dit gezelschap. Alhoewel bas Richard Wistreich zijn partijen echt voortref felijk zong, toch kon hij ons een Martyn Hill of een Stephen Varcoe niet doen vergeten. Anthony Hooley bleek een sober maar erg goed luitist als begeleider Wij zouden deze Brit wel eens als solist willen horen optre den. De engelen van Memlings schilderijen moeten in de zoal ernaast wel opgekeken hebben, toen zij deze hemelse muziek en hemelse stemmen hoorden vanuit deze aardse kontreien! L. De 7de Internationale Orgelwedstrijd werd vorige zaterdag te Brugge besloten met de finales voor orgelpositief en groot orgel De grote revelatie werd de Duitser Wolfgang Zerer, die zowel de eerste prijs als de prijs von het publiek voor groot orgel kreeg; hij werd ook de eerste laureaat in de wedstrijd orgelpositief met een tweede prijs. De finale van het positief in het Provin ciaal Hof telde vier finalisten. Het opgelegd werk wos de Negende Fantasie van O Gibbons. Hier werd géén eerste prijs toege kend; de tweede ging zoals gezegd naar de Duitser; G. Bierling en J. Finney deelden de derde prijs en de Amerikaanse M. Graveline mocht een aanmoedigingspremie ontvan gen. Slechts 8 deelnemers hadden inge schreven voor deze wedstrijd, de eerste die in Brugge werd ingericht. Het groot orgel kende heel wat meer kandidaten; een zestigtal orgelisten uit 14 landen (3 Belgen) probeerden in de gunst van de jury en publiek te komen Twaalf musici drongen door tot de halve finale, onder hen onze landgenoot Lieven Strobbe, organist van de Brugse Sint-Baafskerk. De jury weerhield er vijf voor de finale van zaterdagavond in de Sint-Gilliskerk. Ze speelden allen de «Fantazie en Fuga in G- moll» van Bach en het «Concerto in d-dur» van Haydn. Behalve de prijs van het publiek, kreeg Wolfgang Zerer ook de eerste prijs van de jury De tweede prijs was ex aequo voor Guido Mayer (Oostenrijk) en Heinz Smits (Nederland), de derde ging naar Masaaki Suzuki (Japan) en de vierde werd toegekend aan Gilles Harle (Frankrijk). Er werden ook zeven eervolle vermeldingen en aanmoedi gingspremies toegekend: Lieven Strobbe behoorde er bij. De wedstrijd van 1983 is voorbehouden aan klavecinisten; in 1984 komen de en sembles en de melodie-instrumenten aan bod en in 1985 is het opnieuw de beurt aan het orgel. L. l\v LJ Bijvoegsel aan 1 p De Voorpost van S augustus -1 met TV-programma's van 7 augustus tot 13 augustus The Crescent City Dreamers, Honky Tonks tweede huisorkest Verdacht of niet, de club ging vooruit, het i li Nu gaat er toch de korst af, dacht papa Leon Heuvinck, toen hij zijn tel gen hoorde tekeer gaan in zijn bloedei gen kelderverdieping. Die kerels vliegen hier buiten, zei hij en voegde de daad onmiddellijk bij het woord. Tot groot geluk van de latere Honky Tonkers stuurde hij het ganse kakofonisch ge zelschap de hort op en sloot ze weg in een van de oude Dendermondse bastions. De muren zijn er anderhalve meter breed en de buren hoefden geen was meer in hun gevoelige oren te stoppen. Hier konden die muziekfanaten zoveel lawaai maken als ze wilden en papa Leon hoefde niet meer met een beschaamd hoofd onder zijn groen hoedje op straat te lopen. In het begin waren er dus den Bert en de Piet, de Mon en de Lajos, de Miel en nog verschillende anderen, waarvan sommigen al sneller gingen dan ze gekomen waren. In den beginne was er dus de Jeggpap en uit de Jeggpap ontstond de Honky Tonk Jazzclub en daaruit sproot dan weer het jazzfesti val voort. Na Jeggpap zagen we ook nog The Occasional Jazzband, later veranderd in The Crescent City Dreamers en The Train J.B. op het podium verschijnen. De eerste formatie is zowat een tweede huisorkest geworden en The Train met Lajos Van Peteghem en Dirk Burssens behoort zowaar tot het Dendermondse patrimonium. De brave scouts werden intussen uit de kazematten van de Leopoldlaan ge jaagd en hun lokalen omgetoverd tot een gezellige, kleine kroeg met een vloer van aangestampte aarde, een minuskuul podium en een indrukwek kende toog. Men zag dus direkt waar op het vooral aankwam. Terwijl de Jeggpappers ondertussen vrijwel alle braderijen van de streek onveilig maak ten met hun rauwe klanken, vormden zij rond zich een kring van trouwe supporters die elk liedje op een onmen selijk gekrijs onthaalden zodat de ge wone omstaanders ervan overtuigd waren dat hier een beestig goed orkest aan de bak was. Deze eerste aanhan gers zouden zelfs nog navolging krij gen in latere jaren. The Yelling Girls vormden gedurende enkele maanden een vaste jeugdbende in de bunker, tot wanhoop van diegenen die fijntjes naar de muziek kwamen luisteren. Annie, Viviane en Rita vormden zowat het Mare De Backer basistrio dat het zelfs eens gewaagd heeft om op de wankele tafeltjes van Honky Tonk voor go go girl te spelen tot één van die houten dingetjes finaal in tweeën spleet. Uit met de Eigenlijk waren we nog ledenbestand groeide en de instal latie werd met het jaar beter. Elke week werden er koncerten gegeven en af en toe kwam de Jeggpap ook nog een hart onder de riem steken. Honky Tonk werd een begrip in de streek en «le tout Termonde» was er op zaterdagavond te vinden tot groot jolijt van een glun derende voorzitter Bert die momenteel erevoorzitter gebombardeerd is. In de zomer van 1970 zaten er dan tijdens een lange zwoele nacht, om huld door slierten van Blauwe Bastos en Groene Michel in Dendermonde kleinste cafeetje enkele dromers. Zij verstoutten zich zowaar het woord jazzfestival te opperen. Bert wist waar over het ging want die had met Mon en Piet nog Comblain-La-Tour meege maakt met bolhoed en al. De andere was wel eens naar Bilzen geweest en degenen die van niks wisten hadden nog veel praat. In een algemene eufo rie werd afgesproken om er eens ten gronde over te vergaderen, met als resultaat dat Dendermonde nu terecht het jazzmekka van Vlaanderen is ge worden door de kombinatie van drie elementen; Jeggpap, Honky Tonk en Jazzfestival. Voor haar degelijke wer king werd de club zelfs door de zeer kritische Dendermondse perslui met de jaarlijkse persprijs bedacht. Het werd me het feestje wel. De bunker zelf werd af en toe eens opgefrist, voorzien van nieuw sanitair, betere verluchting enzomeer. De Jean Steeman speelde de hellehond aan de toegang en binnen wuifde Mon elke week opnieuw met zijn wijsvinger naar de goede orkesten die er mekaar afwis selden. Legendarische avonden heb ben we er beleefd met o.m. The Dutch, Swing College Band, Max Collie's Rhythm Acec (tien man in de zaak), een formidabele Yara- Yara Jazzband uit Australië en zoveel meer. De kranen liepen, het geld rinkelde in Fernands kassa. Laci en co zorgden voor uitgelezen orkesten en de mannen achter de bar hadden geen tijd om uit te blazen Af en toe werd wel eens van sekretaris verwisseld, maar deze keer hebben ze de ware Jacob gevonden. Met die sekretarissen is het precies altijd wat een probleem geweest. Dwarsliggers waren er ook al bij. Zij hebben natuurlijk meest werk en heb ben dus meest noten op hun zang. Gelukkig zingt de huidige pennescher- per alleen maar héél laat, zodat wij tijdig kunnen ontsnappen als de eerste symptomen van een optreden duidelijk worden. De broeders Scholliers en Briek Cooreman die houden het echter vol tot het bittere eind. Naast hen de stoof en voor zich op tafel een reeks pinten om «u» tegen te zeggen. Dat is het leven in de bunker, waar iedereen alleman kent, waar de orkes ten smeken om te mogen terugkomen, waar vedetten worden gemaakt en verguisd, waar zelfs over voetbal wordt geklapt. Het kan er rumoerig en wulps aan toe gaan, stil en vredig, melancho lisch ook. Honky Tonk blijft «an ama zing grace»! bezig over het prille begin van de bunker. De Jeggpapaanhang groeide maar en de bunker werd te klein. «Een muur weg kappen», opperde er een optimist en enkele dagen later werd de beuk tegen de wand gezet. De versterkte pijp werd nog eens zo lang en nu was er plaats voor zo'n kleine honderdvijftig mensen. We hebben er al veel meer ingeperst, maar met zo'n honderdvijftig is het nog draaglijk. Uit die allereerste periode herinneren we ons zelfs nog een fa meus optreden van «The most sensa tional en only original Complex Sin gers», een kei van een groep die toen negro's probeerde te zingen. Luc Van Hoeteghem was er ook bij, Guy Ghijs- brecht, André Binon, Marc Van Hoe teghem en uw dienaar. Ze zijn geen tweede keer moeten komen... De Honky Tonk Jazzclub vzw was ondertussen zowot aanvaard door de meeste Dendermondenaars, hoewel mijn vader het toch maar een verdach te kroeg bleef vinden

De Voorpost | 1982 | | pagina 11