De dolle veertiendaagse van Dendermonde ?aa Header - iirnii - en Seheldestreek Hele Waasland «rot van het perevuur» jp(N LIMBERGEN 15.850 F BTW inbegrepen FOTO ROLAND VAN LIMBERGEN Tien jaar Koopcentrum Waasland Jfl/aaslanders ver hun toeren? KERMISKOERS e Voorpost VRIJDAE 13 AUGI JAARGANG NR. 31 Speciaal av-1 pakket: Canon automatische AV-1 a groothoek 35 mm/ 2.8 tele 135 mm/ 3.5 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat, 44B KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattcstraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST net gezellige Dendermonde is in gewone omstandigheden een keurig stadje met alles d'erop en d'eraan: een mooi belfort, een uniek museum, enkele bezienswaardige ker ken, een abdij met échte paters, veel scholen en af en toe een verkeersprobleeem. Niets dus om je nu eens druk over te maken. Toch zien ze het daar mogelijk om in een tijdspanne van amper twee weken, zoveel feestelijkheden op mekaar te persen dat het wel lijkt alsof de rest van het jaar nooit meer komen zal. Braderij De handelaars van de Brus selsestraat. Vlasmarkt en Sint-Jorisgilde hebben nu reeds enige tijd in het ka der van de grote kermis een goed gefoerneerde braderij uit de grond gestampt. In de straat zelf staan de kraampjes en daarrond wordt van alles georgani seerd. Verscheidene mu ziekbands "komen de boel animeren, de oud-para commando's geven demon straties. er is een kinder stoet en de akkordeon- school geeft ook al een deuntje weg. De vrije ra dio's zullen hun «jingles» de lucht insturen en wij mogen rondwandelen op de rommel- en antiek markt. Vanaf 17 uur kunnen de nieuwsgierigen er op vrij dag al terecht. Met feest duurt dan nog verder op zaterdag en zondag met start om 14 uur. In diezelfde periode doen ook de handelaars van de Franz Courtensstraat en de Bogaerdstraat hun duit in het zakje. De Kerkstraat is er deze keer niet bij want die zit met kollektoritis ge plaagd. Ook hier zullen de fanfares vrolijke deuntjes blazen, terwijl reus «Peke» door de wijk zal gedragen worden. Verschillende folkloregroepen gaan er dansen en turners demon streren hun kunnen. Er is ook nog een «wonderfïets» wat zoiets ook mag zijn en Joe Alcatraz. een onverge telijke stuntman toont er een echt wereldnummer. Naast deze twee eerder kommerciële organisaties, worden ook opnieuw de Begijnhoffeesten gevierd ten voordele van de restau ratie van het mooie Den- dermondse begijnhof. Om 18 uur opent de drumband van K5A Sint-Armml J» rommel-, antiek- en am bachtenmarkt die doorlo pend plaats heeft. Men kan er een bezoekje brengen aan het cafitje om een hap je te eten en een glas te drinken terwijl Revnout voor volksmuziek zorgt en het Klein Muzieksken van Gijzegem voor de ambian ce zorgt. Men kan er ver schillende tentoonstellin gen bezoeken, een kijkje gaan nemen in de musea en deelnemen aan de volks spelen. Ook op zaterdag en zondag kan men er terecht. Om halfacht: koncert op het Heldenplein door de harmonie H. Vandemeule- broucke o.l.v. F. Van Damme. Sasfeesten Zaterdag starten de aktivi- teiten met interklub tennis tornooi, voorbehouden aan Dendermondse clubs, dat voortaan de wisselbeker «Schepen Luc Wie- meersch» wordt genoemd. Fraai is dat. Om half twaalf heb je hon ger van dat tennissen en voor voedsel zorgen de mensen van de Sasfeesten met een reuze-barbecue. Ook daar is er doorlopend rommelmarkt. tombola, speelkramen. volksspelen, kinderanimaties en muziek van «Crème Fraise» een nog onbekende maar zeker de amusementshemel. Wie zaterdag bezet was. kan ook zondag nog even op het Sas aanlopen Het wordt wel een lastig dagje voor wie niets wil Bakteric «Bakterievuur». ook wel perevuur genoemd, daar het vooral op berebomen te vinden is, wordt veroor zaakt door een bakterie (Erwinia amylovora). Naast peer worden ook ap- daar trouwens naar. Bak ken de pereteelt volledig zwaard van Damocles bo- terieèn kunnen bestreden verdwijnen. Rond de jaren ven de perenteelt», worden met baktericiden vijftig gebeurde dat trou- maar die zijn in de land-en wcns in F|orjda en CaH tuinbouw met te gebrui- fornj£ ken. In principe is er tegen een uitgave van ►X UITGEVERIJ ÜE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 30 F Jaarab. 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER missen. Op de Oude Vest begint om 14 uur een kaats- tomooi tussen vier liefheb- bersploegen. De vissers scharen zich rond de Brus selse Forten om 15 uur en hengelen er ondermeer naar het individueel kam pioenschap van Dender monde. Een beetje verder is er een publieke schieting op twee staande wippen, georganiseerd door de Kon. Handboogmaat schappij Sint-Sebastiaan. Om 16 uur rukt de muziek kapel van de Stedelijke Brandweer uit voor een wandelkoncert onder lei ding van kapitein-kapel- meester P. De Corte. Eten kunnen we al op nieuw tijdens het basket- baltornooi «Beker van Dendermonde» in de sportzaal van het H. Maagdcollege. Noordlaan. Doorlopend is er immers barbecue. Om deze drukke dag te besluiten speelt beiaardier P. De Smedt nog een gezellig airke bo venop de toren van het stadhuis. Veel sport Terwijl zondag alle aktivi- ttaten druk woiden verder- gezet met o m. het tennis tornooi-. een beiaardkon- ceit. een publieke schieting op de staande wippen en het basketbaltornooi (fina le om 17 u.). wordt er maandag een koers gege ven voor liefhebbers. Om halfacht wordt het vertrek sein gegeven voor het crite rium op de Oude Vest waar ook de aankomst plaats heeft. Voor het zo ver is heeft beiaardier P. De Smedt al om 11 uur een beiaardkoncert gegeven en schoten «De Scheldezo- nen» al om naar de hoge en de zijgaaien op twee staan de wippen. In het café Pla za aan de Papiermolen- straat kunnen de kaarters terecht. Op dinsdag om 15 uur be ginnen de schutters van Sint-Sebastiaan weer en de sportliefhebbers krijgen een basketbalwedstrijd voorgeschoteld door BBC Dendermonde in het stads park aan de Stationsstraat. Op woensdag zijn er weer meer aktivïteiten Het per soneel van de PTT-Den- dermonde speelt een kaats- lutte in de Veerstraat. Men begint er al om halftwee. Kaarten kunnen de fak- teurs ook al. Zij geven een wedstrijd in café Ramses II om 15.30 ur. Wie nu eens op de liggende wip wil schieten moet om 19 uur aan het café Polder- zicht zijn in de Bijloke straat. Midden in de zomer wordt er gevoetbald door FC Technisch Stadsperso- neel en V.K.A.D Op het collegeplein aan de Tragel. Om halfacht opnieuw koers voor liefhebbers maar nu met vertrek en aankomst op de Franz Courtens straat. De grote dag dermonde weer zwart van het volk voor de middel eeuwse reuzenommegang die begint om 20 uur. Om kwart na negen treedt de Wichelse volksdansgroep Kludde op aan de Bogaerd- brug en om tien uur schiet de stad nog enige moei zaam binnengerijfde klui ten de lucht in. Voordien kon men op het Sas nog wat gaan feesten met o.m. de fanfare «Arm maar Pro per». een kinderstoet, info- stands. show in the rocks en een fuif. Als er soms nog Dender- mondenaars mochten zijn die na dit grandioos feest geen koppijn hebben dan kunnen die gaan werken want vrijdag is er niets te doen. Zaterdag doen we verder met een handbaltor- nooi voor 14 ploegen, inge richt door handbalklub Ros Beiaard op de terreinen van het Kon. Atheneum aan de Zuidlaan. Volleyballers komen aan hun trekken tijdens de «9e Grote Prijs A Schockaert» in de Mariakring en de or ganisatie is van KWB-Cen- trum. In de namiddag trekken we met zijn allen naar de opendeurdag met tentoon stelling in de Stedelijke Hogere Nijverheidsschool. Begijnhoflaan 1 en naar het Wereldwinkelfeest met kinderprogramma. Fiesta de noce en Zuidamerikaan- se muziek. Kaatsen op hoog niveau zien we op de Oude Vest waar om 15 uur Tollem- beek en Buizingen tegen mekaar uitkomen. «De Lustige Vissers» gaan deze keer eens belotten aan hun vijver in de Maaistraat. Als uitloper krijgen we op zondag 29 augustus om 11 uur nog een beiaardbespe- tot vrijdag 3 sep*ternBèï* Die rust was maar schijn want de Honky Tonkjon- gens hebben dan al een ganse week gezwoegd op het VP-terrein om er om 20 uur de eerste klanken van hun twaalfde internationaal jazzfestival de lucht in te jagen. Opnieuw twee da gen feest dus voor de tien duizend mensen die naar de jazz komen luisteren. De feestelijkheden worden dan besloten met de prach tige bloemencorso in Sint- Gillis op zondag 5 septem ber. Daarover hebt u elders al meer gelezen. De voorbije weken werd er geregeld alarmerend gewezen op het feit dat de fruitbomen van het Waasland zwaar te lijden hebben van «bakterievuur». Deze zeer besmettelijke plantenziekte legt in een mum van tijd hele boomgaarden plat, is vrijwel niet te bestrijden en wordt gemakkelijk overgebracht door wind, vogels en allerlei insekten. «Bakterievuur» is geen nieuwe ziekte. Reeds in het midden van de jaren zeventig werd er over geschreven maar dit jaar kwam het hier tot een geweldige uitbreiding. Nolgens het ministerie van landbouw zou het hele Waasland «rot zijn van het perevuur». de ziekte dan ook weinig te eerste haarden ontdekt en doen. Een effektieve be- toen bleek dat de meidoorn strijding bestaat niet. Al- de ergste infektiebron was. leen beperkte preventieve Een tijdlang werd door het maatregelen kunnen wor- ministerie toen trouwens 50 den getroffen. Vooral ko- frank toegekend per strek- perverbmdingen worden kende meter opgeruimde nogal eens aangewend meidoornhaag. De mei maar bij ons zoeken de doorn en de ziekte waren peilen kwee nogal fel gc- fruittelers meestal hun heil echter taai. ook door het in het wegknippen en op- onbegrip van verschillende troffen Daar waar de meeste kran(jen van aangetaste belanghebbenden, zodat plantenziekten behoren tot Het is meestal het bakterievuur steeds schimmelaantastingen is sjechts uitstel. Indien niet ernstiger vormen aannam, hier dus een bakterie werk- sne| ^e( no(|ige wordt ge- Volgens het ministerie van zaam. de naam verwijst daan za( in sommjge stre_ landbouw hangt nu «het Spreiding Dat de ziekte nu plots een geweldige uitbreiding Ziektebeeld schijnt te nemen moet te De ziekte begint met wijten zijn aan de weers- donkerpaars of donker- omstandigheden van de bruin verkleurde plekken laatste maanden. De bak- in de bast en in de afgestor- terie plant zich immers het ven vruchtjes; in het voor- snelst voort bij temperatu- jaar komen witte slijm- ren van rond de 18°C. en druppels uit de verkleurde bij een vochtigheidsgraad plekken. De bloemen die van 60 tot 70rr. De klima- besmet geraken verwelken, tologische omstandigheden worden zwart en vallen ten- waren dus ideaal. Volgens slotte af. Na de bloei tast het ministerie van land de ziekte ook de bladeren bouw moeten in het Waas- en jonge scheuten aan die land nu al zeker vijftien tot bruin aan de boom blijven twintig hektare peren ver hangen. In de zomer ver- dwijnen. Als niet snel een schrompelen de bloemen groots plan tegen het bak en blijven net als de pas terievuur wordt opgezet, gevormde vruchten zwart zit het gevaar erin dat de aan de boom hangen. De volledige perenaanplant ziekte werd dus bij ons al moet verdwijnen De Bei- waargenomen in het jaar gische peren worden dan 1977 In de provincie Ant- wel erg duur. werpen werden toen de Hugo Aerts In september viert het Koopcentrum Waasland zijn tienjarig bestaan. Op welke wijze verneemt u in een volgende editie van dit blad. Kort nu al even de schijnwerper op het belang van deze handelskern. In dit regionale winkelkomplex bevinden zich drie grote^ warenhuizen en een serie middenstandswinkels. Een wijkbibliotheek van de stad werd opgenomen. De terreinoppervlakte bedraagt bijna 65.000 vierkante meter. De grond werd destijds door de stad onteigend en doorverkocht aan de promotor. De bebouwde oppervlakte is 23.000 vierkante meter groot, de verkoopoppervlakte 21.200. Het Koopcentrum is omgeven door een groenzone van 7.200 vierkante meter. De parking biedt ruimte aan 1.100 wagens. Als tewerkstellingspool is het Koopcentrum belangrijk: meer dan 300 mensen zijn er aan de slag. Zij verdienen hun brood in hoofdzaak in de GB, C en A en Delhaize. maar ook in een huis- en tuincentrum, een restaurant, autocenter, etc. Het Koopcentrum Waasland gaf enkele jaren geleden te kennen, naar uitbrei ding te streven. Dat voornemen van de promotoren (groep I) stuitte op verzei van handelaars uit de stadskern in Sint-Niklaas, de gemeenteraad stelde in 197S zijn veto tegen de uitbreiding. Uit studies blijkt dat het Wase Koopcentrum (langs de Kapelstraat, de baan Sint- Niklaas Temse en de oude rijksweg Antwerpen-Sint-Niklaas. niet ver van de E3- autosnelweg ook) een konsumentenbereik van 220.000 mensen heeft. W.V t prak- Daar- tuaties ren ten ;amer ;ndei ïnnng lar de bar- wer- roko- i gaat bij- dt hij eesten 'e gek wordt het met al die feesten in het Lan> Yaas. Vanaf het weekend van 15 augustus bar >s: een lawine. Ijver en enthousiasme van vi ingen en kommerciële instanties te ovi et streven naar uitstraling en bekendheid, het eeft er allemaal toe geleid dat de verslaggevers er ijna het noorden bij verliezen, al probeert De foorpost natuurlijk alompresent te zijn in deze eërieke, ludieke en. jaja. toch ook een beetje leven tcentrieke streek. Keuze te over dus. lezers, en illang 'at hierna volgt is slechts een greep uit het overom- angrijke aanbod voor de komende paar weken. fog tot 16 augustus in Sint-Giliis-Waas Drieskes [erremes met internationaal volkskunstfestival. Op 4 en 15 oogst Scheldcwijding in Doel. Op 13 en 14 logst in de Smisstraat in Vrasene Koeferingfeesten op 16 augustus in het Lokerse park Verloren Bos nternationaal volkskunstgebeuren. Van 15 tot 17 ugustus kermis in Steendorp en op 15 augustus olksspelen bij S.O S.-Veile in Temse i'an 14 tot 29 augustus sportveertiendaagse in Smt- liklaas. Tijdens het weckend van 20. 21 en 22 ugustus worden ze in Sint-Niklaas helemaal zot: laderie Stationsstraat. Sterfeesten, viering en festi- al bij jeugdklub 't Verschil in Nieuwkerken. Tere- enkermis bovendien. Op 21 augustus in Waas- nunster Smterklaas-Rockfeest en dezelfde dag eestmarkt voor kinderen op de Grote Markt in Sint-Niklaas. 22 augustus is 't kermis in De Klinge en start de kermis in Haasdonk en het feest in Sombeke (Waasmunster), de volkskunstweek in Sint-Niklaas en omgeving loopt van dan tot 28 oogst. Van 20 tot augustus Beverse feesten en op 28 en 29 oogst jtjwaar ook ambachtelijk weekend in héél het Waasland. En op 28 en 29 oogst nog een Tereken- term iv ■8 en 29 augustus manifestatie tegen de kernenergie a n Prosperpolder (Doel), maar da's veeleer een antifcest. 27, 28. 29 augustus braderie Kokkelbeek- Gaudi in Sint-Niklaas. 28 augustus tot 1 september kermis op Bergendries (Raemdonck) in Lokeren en augustus tot 1 september kermis in Verrebroek ie tegen begin september nog niet zot is kan in J ■jwtremis, bij de heropening van scholen en voetbal- ilstadia, de schade inhalen met de popmanifestatie in KlZwijndrecht, de ballons in Sint-Niklaas, de missie- ■htoet in Sinaai. het Reynaertspel in Hulst, de viering van tien jaar Koopcentrum Waasland, en nog wat braderieen in Sint-Niklaas, het Festival van Vlaan deren verkiezingsmeetings, een oudheidkundige dag in Sint-Niklaas. enz. Wie wegwijs wil raken uit het Wase kluwen kan zich natuurlijk altijd inspireren aan de Voorpost. W.V. andsta- ral ;en na. sksten Duits nkdrt net ludieke wielerklassieker «De Vierzustersteden ttaat niet alleen uit studenten, drollige fietsen, 'ië^het Jl€ P'nlen en rare kledij. Drieste meiden horen er c k bij. Het is niet de eerste keer dat Jenny in deze figureert. Zij was ooit de vedette van een ndermondse karnavalstoet. Nu kon ze het niet ten om even een dansje te «placeren» tijdens een onthoud te Opwijk Op de achtergrond de al even misbare «tsaar» Jean Kamiel Steeman. Meer over ze studentenkoers in onze sportbladzijden.

De Voorpost | 1982 | | pagina 1