«Vemmekensspoeling» landelijk volksfeest met aloude traditie Vemmekens spoeling 95ste Faubourgjaarmarkt te Baardegem 74e Burgemeester Raemdonckkermis te Lokeren «Gezoarse Feesten» te Lokeren- Eksaarde Vijfde oogstfeesten in Hamme Sint-flnna: de beste in de reeks Hulpverlening in Kemzeke Torrestraat - Denderm. St-Gillis Similes Lede organiseert dertiende Zomerfeesten 22 - 13.8.1982 - De Voorpost Traditiegetrouw organiseren de jeugdverenigingen van Eksaarde, KSA-KLJ-VKSJ hun feesten, nu genaamd de «Gezoarse Feesten» (ex-Uilefeesten). Een nieuwe naam, een nieuw begin, maar dezelfde sfeer en ambiance voor jong en oud, voor Eksaarde en omgeving. Zaterdag 21 augustus: 14 uur: Spelnamiddag voor de kinderen, in en rondom de hovingen van het gemeentehuis. 20 uur: Optreden van de bekende Belgische popgroep «Scooter» in de parochiezaal van Eksaarde. Zondag 22 augustus: 14 uur: Damesvoetbal. 15.30 u.: Herenvoetbal. 19 uur: Grandioze barbe cue en volksdans met de Lokerse groep Roeland, in de hovingen van het oud gemeentehuis, (ingeval van slecht weer in de parochiezaal). Zaterdag 28 augustus: 14 uur: Namiddag voor de derde leeftijd met koffietafel, kaarting, amusement en dans in de parochiezaal 20 uur: Kaas- en wijnavond met de alombekende «New Orleans Train Jazzband» in de parochiezaal. Zondag 29 augustus: 13 uur: Grote kunst- antiek- en rommelmarkt met een 25-tal oude mabachten, waaronder pottenbakken (potten - pakken?) brand schildering, klompen maken, stoelen vlechten, mandenvlechten, kantwerk, spinnen, handweven. Dit allemaal in de hovingen Oud Gemeentenhuis Tijdens de markt kan men oliebollen, pannekoe ken. vlaaien en «Oudenaardse Bruine» van 't vat krijgen. Eveneens wordt er opgetreden door een jeugdfanfare, volksdansgroep, clowns en volksmu zikanten. 20 uur: Sluiting van de «Gezoarse fees ten» met een reuze Rock-and-rollparty en het optreden van de rockabillygroep «The Gigolo's» in de parochiezaal. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij Christine Van Driessche. Kasteeldreef 90 te Loke ren - Eksaarde (tel. 091/46.98.42). J.V.L. Met de feestelijkheden van 21 a 28 augustus e.k. zijn de «De Gensters». Verkiezing Baardegemse Faubourgjaarmarktfeesten reeds aan hun 3C Faluinboer en 2' Faluin- 95'" editie. boerin. Opgericht in 1887 door bewoners van de Dorpstraat wilde men het aanvankelijk houden bij een dierenmarkt. Kinde- Zondag 22 augustus ren zouden er hun mooiste dieren of vangsten komen uur verhroederingsfeest tonen. van muziekmaatschappijen uit Baardegem. Meldert. Met horten en stoten werd initiatieven waren een han- Moorsel. Opwijk, dan rond dit gegeven een delsexpo ter bevordering 19 uur: doorlopende disco- boerekermis geweven. Ou- van lokale KMO's, een te- sllow >n feesttent met Stu- de affiches getuigen van de kenwedstrijd voor school- dio 200°- Jantje vurigheid waarmee nieuwe gaande jeugd, de verkie- Roland, initiatieven en festiviteiten zing van Faluinboer en Fa- werden uitgebouwd. «Op- luinboerin, een gratis kof komst van mannen en fietafel met attrakties voor vrouwen met of zonder gepensioneerden en min- baarden. van koeien en der-validen, een attraktie- stieren met driftige spieren, ve avondmarkt. veemark- van merries en hengsten ten voor kleinvee, slacht- vol vurige wensen, van gei- vee. stamboekvee, trek- Maandag 23 augustus 15 uur: koffietafel voor 3C leeftijd en minder-validen in tent 18 uur: opening avond- markt langsheen de Kerk straat ten en bokken die gaarne paarden, rijpaarden en po- j-Jr:oola in handelsexpo. door lopende disco-show in tent met Studio 2000, DJ Jantje Roland knokken, van ezels en ezel- ny's en dan vooral de tradi- innen die gaarne tionele jaarmarktstoet die minnen...» op dinsdag de meeste wij- Deze typische Vlaamse ken van de gemeente aan- kermiswind is te Baarde- doet op een wisselende Dinsdag 24 augustus gem blijven waaien. Eén omloop. 10 uur: optocht van folklo- van die kleine dingen die Baardegem. kleine lande- ristische en komische groe- Vlaanderen groot hebben lijke deelgemeente, krijgt pen. start Molenstraat, gemaakt. dan ook elk jaar heel be- 10 uur: keuring kleinvee. Uiteraard waren er tijdens zoekers, vooral op dinsdag uitbetaling in feesttent die 95 jaar wel ups and als in de stemmige volksca- 13 uur: schouwing van de downs doch de laatste de- fés het vocht de gezellig- groepen op het dorpsplein cennia werd het program- heid vloeit. Volksdansers Prijsuitreiking in de feest- ma geleidelijk uitgebouwd en -zangers, beoefenaars tent. doorlopende disco- en gespreid over vier van oude ambachten, boe- show met Studio 200. DJ dagen. ren en boerinnen, het we- Jantje Roland Nieuwe en nog bestaande melt er al door mekaar. 14 uur: veeprijskampen ge- Hier herleeft Vlaanderen westelijk en gemeentelijk in zijn goede, oude geneug- 24 uur: taptoe in feesttent Voor de vijfde keer hebben de Landelijke Gilden van Hamme Sint-Anna hun Oogstfeesten georgani seerd. Het is ongetwijfeld een schot in de roos gewor den. Vooral de belangstel ling was bijzonder groot. Zaterdag werd er gestart met een Oosgtmis op de Kerkenhoeve van A. Van Avermaet. Zowel als het voor de student belangrijk is een goede uitslag te ver werven. zei pastoor Water schoot. is het voor de land bouwer belangrijk een goe de oogst te kunnen opber gen. Daarvoor moeten we God vragen.om groeikracht te geven aan het zaad. "s Avonds was de feesttent volgelopen voor de barbe cue-avond. Er waren daar verschillende grill-gerech ten te bekomen, samen met allerhande specialiteiten van de kok. Voor de gezel ligheid zorgde het orkest «Roulette» van Zele. De inkom was voor iedereen gratis. Het hoogtepunt lag onge twijfeld op zondag toen aan de Rodendries de Oosgt- stoet vertrok. Daar hadden de verschillende straten en groepen gezorgd voor een paar fijne uitvoeringen. Een deel van de stoet stond onder het moto «van melk tot boter». Daarin werd een ruim overzicht gegeven van wat er met de melk gebeurde vanaf het melken tot het verwerken van de boter. Iets dat heel wat be kijks had. Verder werd ook de oogst in al zijn aspekten voorgesteld van het zaaien tot het pikken. De voor stelling van de verschillen de oosgtprodukten was een ander deel van de optocht. Toen de stoet ontbonden was konden de vele kijkers genieten van de traditione le slachting van het oogst- varken, het braden van een varken aan 't spit, de oogst- bewerking op de hoeve en het optreden van de lokale muziekmaatschappij «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak». De grote attraktie was het optreden van de volks kunstdansgroep Reintje Vos uit Kemzeke die de laatste tijd in het nieuws was gekomen wegens zijn optreden in Amerika Ze brachten zeer gesli nummertjes die op fof plaus werden onthaalJ langstelling was erl voor het kantklossen «T mandenvlechten datl de groep van Reintjel werd voorgesteld. Ondertussen kon de lijke mens versterkt I den door allerlei Breui iaanse gerechten die 1 de vrouwelijke ledenl gens de oude methodr presenteerd werden. Te 20 uur startte del spanningsavond, geoil seerd door de lokale I meisjes met de meda| king van Studio Longffl Maandag waren erl mensen van de derde tijd te gast. Ze konden kijken en luisteren naa optreden van de «Wiel Straatzangers». Als maatje werden ze vei op een Brabantse k< TOCH tafel. De vijfde Oogstfeesten Hamme Sint-Anna zijn n 0 getwijfeld de beste gew we uit de hele rij. t en l jaar Om die i Het programma van de 74' Burgemeester Raemdonckker- rommelmarkt, oude volks mis werd ons voorgesteld op de jaarlijkse traditionele perskonferentie. In vergelijking met voorgaande jaren is er heelwat in gesnoeid. Dit uitsluitend om ekonomische redenen. Ook bij kermisfeesten laat dc krisis zich voelen. Maar toch hebben de inrichters meer dan hun best gedaan standen met antiek, om er toch nog iets goeds van te maken. echter niet te koop is. sporten (met medewerking van Bloso), discobar Pathé. Dit alles door mensen van de wijk. Er komen ook vijf die Dit ten. Zaterdag 21 augustus 17 uur: officiële opening van de Handelsexpo in Pa rochiezaal 18 uur: prijsuitreiking van de tekenwedstrijd 21 uur: Pottenbal in feest tent m.m.v. Euroveiling en Zaterdag 28 augustus 15 uur: wielerwedstrijd 4C grote prijs Minister Mare Galle. ereprijs Gasthof Vonck. voor juniores BWB, 225.000 fr. prijzen. Start en aankomst: Gasthof Vonck. Mierennest 14 uur: Be zoek in de wijk aan de mensen van de derde leef tijd, door de groep Gouden Ei. 15 uur: Kinderspelen op diverse plaatsen in de wijk. aangekondigd door Zaterdag 28 augustus: 14 hoedjes. Volksdans Roe- a"es ®aat d°or °P de koer uur: 'Optreden voor de land. Dikke Gastone en de van ^et atheneum. jeugd van het poppenthea- Groep Gouden Ei. Het is 22 uur: ^et traditioneel ter Magie, in de Boskens- juist in deze omgang dat er vuurwerk op de Raem- school van de Slagveld- duchtig moest besnoeid donckberg blijft natuurlijk straat. worden. Vroeger trok die behouden. Om 14 uur was ook een stoet met meer dan 20 Maandag 30 augustus: 10 modelbouw zelfgemaakte groepen er op uit 's zon- uur: Dierenmarkt aan café UFO's voorzien. Deze dags namiddags. Laat ons voorstelling kon echter niet dus van harte hopen op doorgaan, omdat achteraf betere tijden! De drie prij- gebleken is dat het in die zen toegekend aan het gou- omgeving te gevaarlijk den Ei bedragen 1.000. 750 was. Eveneens om 14 uur: en 500 fr. Dubbel kriterium Liefheb- Zondag 29 augustus: 9 uur: bers WAOD. Vertrek en (vroeger was dat 10 uur) '"'^sprekers 20 uur: Pan- aankomst in de Brouwerij- Dienst voor overledenen l°ffeIkoers aan vluchtheu- straat. en verder langs de van de wijk, in de garage ve' Bergendries. Tulpenlaan. Gladiolen- Uitlaatcenter. Bergendries- Zaterdag 4 september: 15 laan. Lelielaan, Azalea- straat. 10 uur: Honden- uur: Koffietafel voor de laan. Begonialaan en Ue- dressuur door de Zeelse derde leeftijd, in de refter bergdreef. Kleedkamer Hondenschool op het Grij- van het Atheneum, met renners op de koer van het zenbosplein. Eveneens om discobar Pathé. 17 uur: Atheneum, waar tevens 10 uur: Start van het trein- Trekking winnaars steun- een fris glas bier kan beko- tje aan het atheneum. Wie f?e'den. en uitreiking van men worden. 19 uur: graag een ritje maakt door ^et houden Ei. Rondgang over gans de de wijk kan dit mits 20 fr Maandag 6 september: om wijk met Uitwerpen van per rit. 12 uur: Barbecue. uur: Trekking van de Gouden Ei. met de bol- met reuze vrije antiek- en 8ro,e tombola. J.V.L. I)e wijkfeesten in de Torrestraat te St. Gillis kunnen bogen op een aloude traditie. De naam «Vemmekensspoeling» laat dit reeds vermoeden. De wijk die zich situeert rond de Torrestraat is steeds op de landbouw afgestemd, vandaar ook dat dit volksfeest hieruit is gegroeid. De boeren uit de wijk. die er vroeger talrijk waren, vierden ter gelegenheid van het feest van O.L.Vrouw-Hemelvaart, ook het binnenhalen van de oogst. Door Ziekenzorg (een afdeling schrijven, van de Kostelijke Mutualitei- De aktie «Graag Gedaan» te ten) werd een aktie «Graag Kemzeke vraagt uiteraard Gedaan» opgericht te Kemze- mensen die in bepaalde situa- ke Het zijn vrijwilligers die ties buren en kennissen willen zich belangeloos ten dienste aanspreken om hulp te bieden stellen van dc noodlijdende waar nodig. Men vaagt uiter- medemens. hulp willen verlc- aard ook mensen die zelf be nen aan mensen in probleemsi- reid zijn hulp te bieden in die tuaties. situaties waar de zieke of ge- Deze hulp is tijdelijk, in af- handikapte niet kan rekenen wachting van hulp van buren, op hulp van buren c! familie, familie of andere organisaties. Tenslotte vraagt men ook Maar deze «graag gedane» mensen (dokters, sociale dien hulp strekt zich uit over een sten. familieleden enz), die breed gamma van diensten, hulpbehoevenden kunnen en Denk maar even aan allerlei willen doorgeven aan hef kon- eenvoudige karweitjes: bood- taktadres: mevrouw Pyckhout, schappen, verzorging tuin. die- Kemzekestraat 18 te 2781 ren. planten, opkuisen van wo- Kemzeke ning. hulp in het huishouden Spijtig genoeg is deze me- (koken, afwassen, ramen was- vrouw enkel telefonisch te be- sen...). buitenzetten van zwaar reiken (op de nummers 03/ huisvuil, hulp bij aan- en uit- 779.81.30 en 03/779.77.07) op kleden, medicijnen toedie- werkdagen tussen 9 en 10 uur. nen Er komt bijna geen ein- Indien iemand dus hulp nodig dc aan. Verder is er nog ge- heeft na 10 uur in de voormid- dacht aan vervoer, hulp bij dag moet hij of zij maar wach- administratieve romslomp (in ten tot de volgende dag. vullen formulieren in 6-voud). DeBeEr brieven voorlezen en/of f <3f t Stan. Hamme Sint-Anna. Vroeger trokken de boerinnen met brood en koffie naar het de oogst binnen te halen (vh) Deze «Hoogdag» was een welgekomen gelegenheid om even te verpozen van het zware werk en de «vemmekes» door te spoelen. «Vemmekes» zijn de velle tjes en schelpjes rond de graankorrels die bij het dorsen (met de vlegel) en het wannen, in de lucht vlogen, en in het keelgat terecht kwamen. Deze wijkkermis die ten tijde van onze grootouders en overgrootouders erg po pulair was kwijnde zoals vele andere stilaan weg tot wanneer in het begin van de zeventiger jaren, onder impuls van de vereniging Jeugd Zonder Dak, die zic-h in deze wijk had geves tigd, dit volksfeest nieuw leven werd ingeblazen. Het programma dat rond deze feesten werd gebouwd groeide van jaar tot jaar. zodat de «Vemmekens spoeling» opnieuw een enorme bekendheid heeft verworven. Dit volksfeest gaat door in en rond een boerderij in de Torrestraat. die hieraan een uniek kader biedt. Dit jaar pakken de organisato ren opnieuw uit met een fantastisch programma waarin wellicht iedereen zijn gading zal vinden. Het programma is ver spreid over 2 dagen met elke dag wat anders. Op zaterdag 14 augustus worden de feesten geopend met het afvuren van enkele kanonschoten. Daarna wordt er gefeest op de bin nenkoer van de boerderij... De dorsers slagen op het ritme van de twee-, drie- of vierslag, begeleid door aloude volksmuziek. Daar na wordt het graan gezui verd met de wanmolen of de handwan. Na dit oogstgebeuren volgt de rondgang in de wijk met reus «polliet», één van de hoogtepunten van de Vem- mekesspoeling. Polliet is vergezeld van de KSA-fan- fare. de Chiro Kreale in oude klederdracht. de vriendenkring en uiteraard ook de peter en de meter voor de gelegenheid in een oud T-model van Ford. Te rug op de boerderij kan de grote smulpartij beginnen want ondertussen werd het varken aan het spit gebra den. Alles wordt uiteraard overgoten met heerlijk ger stenat. Het feest kan tot "s avonds laat duren want vanaf 20 u. is er op de binnenkoer van dc boerderij een volksbal in open lucht met hammon dorgel. Zondag 15 augustus is de eigenlijke hoofddag van de Vemmekensspoeling. Die dag wordt 's morgens om 10 uur gestart met een vinkenzetting. 's Middags is er een breugeliaanse maal tijd. Tegen demokratische prijzen (140 of 185 fr. voor een gans menu) kan men er een menu krijgen met soep. pensen of vlees, en als dessert vlaaien of rijst- pap De p>ensen en het vlees worden klaargemaakt op het houtvuur. Hamme Sint-Anna. Tijdens de oogststoet oogstte deze groep landbouwers heel sukses (vh) De Similes-kring, dit wil zeggen de familie- en vrien denkring van de psychiatrische (ex-)patienten, van het Psychiatrisch Ziekenhuis «Zoete Nood Gods» te Lede, organiseert zijn dertiende, traditioneel geworden. Zomer feesten met «open deur» dag op zondag 22 augustus 1982, in de tuinen van het ziekenhuis. Het ingangsgeld werd vastgesteld op 20 fr. per persoon. 's Namiddags is er een ou- de-ambachtenmarkt die als één van de beste van ons land kan beschouwd worden. Een opsomming van al de ze ambachten zou ons hier te ver leiden. Naast de ou de ambachtenmarkt is er eveneens een rommel markt waarop vast en zeker ieder zijn gading kan vin den en misschien datgene te vinden is waar men reeds lang naar zoekt. Op het podium is er door lopend wat te zien: volks dansers. jongleurs, akroba- ten. een vuurspuwer... wis selen elkaar af. De straatzangers brengen ons de aloude kermisliede- ren die de ouderen onder ons beslist bekend in de oren zullen klinken. Uiteraard is ook onze twee jarige reus van de partij De doedelzakspelers, de straatmuzikanten en het draaiorgel zorgen voor de muzikale noot. Vergeten we ondertussen niet dat er heel wat aktivi- teiten zijn die gedurende de dagen te bezichtigen zijn. Zo is er een prachtige kunst- en antiekmarkt, een tentoonstelling van postze gels. door leden van de Fi latelistische Kring van het Om 11 uur is er eerst een plechtige eucharistievie ring Vanaf 12 uur is er een feestmaaltijd voorzien te gen de eenheidsprijs, drank en bediening inbegrepen, van 400 fr. Hiervoor krijgt men een voorgerecht (Vol- au-vent), een hoofdgerecht (koude schotel met vlees, frieten of brood), koude schotel met frieten of brood, of ook steak natuur met frieten of brood) en een nagerecht (koffie met gebak of ijskreem). Vanaf 14 uur begint de open-deur namiddag met een gevarieerd namiddag- programma: Vlaamse ker mis. demonstratie vrije ekspressie, attrakties, een wandelkonsert door de Ko ninklijke Harmonie Ste.- Cecilia uit Lede. een dia- Dendermondse en een ten toonstelling van munten door de Numismatische Kring van Dendermonde met onder andere: «de die ren op de munten uit gans de wereld». Verder valt er ook nog een prachtige bloemtapijt te bewonderen en een ten toonstelling van oude land bouwwerktuigen. Tijdens de Vemmekens spoeling zijn er doorlopend ooterhammen met platte- kaas. vlaaien, rijstpap... te verkrijgen. De gerenommeerde ra sechte gueuze wordt gedu rende de drie dagen ge schonken. Gelieve te noteren dat de toegang tot al deze aktivi- tciten volkomen gratis zijn. Werkelijk een unieke gele genheid om met heel de familie enkele aangename dagen door te brengen. montage over het ziekei huis en een demonstrati van de Vrijwillige Brand weer van Lede. De avond wordt afgerot) met muziek en dans vani 17 uur in de feesthalle. Vanaf 16 uur kunnen d( hongerigen terecht in snackbar voor een boter ham met hesp of kaas, eei koude schotel of een port* stoverij met frietjes. Tegelijk wordt ook de gele genheid geboden om lid worden van Similes of on het lidmaatschap te ver nieuwen: gewoon lid 150 fr steunend lid 500 fr. of ere lid vanaf 1.000 fr. Wie wenst deel te nemen aan de feestmaaltijd, kan inschrijven op het sekreta- riaat van het ziekenhui door middel van een in- schrijfkaart of kan telefo nisch bestellen op het num mer (053)-70.17.11, maar dit vóór 18 augustus. De inrichting is volledig ten voordele van verlaten pa tiënten van het ziekenhuis, voor ontspanningsavonden voor patiënten en hun familie. Iedereen is van harte welkom! DB

De Voorpost | 1982 | | pagina 22