INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL DENDERMONDE 19! 10! ie VOOR DE TWAALFDE KEER PROGRAMMA KAARTENVERKOOPl 1982 ■fco'S! JAZZFESTIVAL JAZZMARKT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 Monty Alexander Bessie Griffin (USA) Luther Tucker en The Former Blues Band Jazz Band Ball Orchestra Kenny Ball and his jazzmen The Crescent City Dreamers TWINTIG JAAR JEGGPAP The New Black Eagle Jazz Band Wild Bill Davis Bireli Lagrene Ensemble it 24 - 13.8.1982 - De Voorpost 19.55-20.00 uur: Opening van het Jazzfestival 20.00-20.50 uur: The Crescent Citv Dreamers (B) 21.00-21.50 uur: The New Black Eagle Jazz band (USA) 22.00-22.50 uur: Luther Tucker (USA) The Former Blues Band (B) 23.00-23.50 uur: Kenny Ball and his Jazzmen (Engl.) 24.00-00.50 uur: The New Black Eagle Jazz- band (USA) 01.00-01.50 uur: Kenny Ball and his Jazzmen (Engl.) 14.55-15.00 uur: Opening van het Jazzfestival 15.00-15.50 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) 16.00-16.50 uur: Bireli Lagrene Ensemble (F) 17.00-17.50 uur: Jazz Band Ball Orchestra (Polen) 18.00-18.50 uur: Monty Alexander Trio (USA) 19.00-19.50 uur: Bessie Griffin (USA, tribute to Mahalia Jackson) 20.00-20.50 uur: Wild Bill Davis Trio (USA) 21.00-21.50 uur: Bireli Lagrene Ensemble (F) 22.00-22.50 uur: Monty Alexander Trio (USA) 23.00-23.50 uur: Jeggpap N.O. Jazzband (B.) 20 jaar Jeggpap 24.00-00.50 uur: Bessie Griffin (USA, tribute to Mahalia Jackson) 01.00-01.50 uur: Wild Bill Davis Trio (USA) 02.00-02.50 uur: Jazz Band Ball Orchestra (Polen) Geboren op 6 juni 1944 in Kingston. Jamaica. Hij week op zijn zeventiende uit naar Miami, waar hij in een lokale club ontdekt werd als pianist door Frank Sinatra en zijn vriend Jilly Rizzo. eigenaar van de gelijknamige klub in New York. Hij bleef er twee a drie jaar en onderhield zijn nauwe banden met «the voice». In Los Angeles beland werd hij nog eens ontdekt door Oscar Peterson, waarmee hij een zestal Ip's registreerde. Hij speelde bij nog veel beroemde namen en arriveerde voor de eerste keer in septem ber van verleden jaar in België bij «Pol's» en de Heistse Hnita Jazzclub. Hun muziek is ondertussen uitgegroeid tot een explosie van steeds variërende harmoniën, toonaarden en ritmen, zelfs binnen het bestek van één vertolking, wat in trioverband door de konstante improvisatorische variaties een reële krachttoer is. Bassist John Clayton staat hem uitstekend bij. Weinig jazzgroepen slagen erin zo onmiddellijk een fluidum tussen hen en de toehoorders te realiseren. Ook nu nog wisselt zijn groep geregeld, maar steeds met hetzelfde impact op het publiek. Arlette Bessie Griffin werd geboren in New Orleans. Op vijfjarige leeftijd verloor zij haar ouders en werd opgevoed door haar grootmoeder. Deze was een diepgodsdienstige vrouw, en zo leerde Bessie dus van kleinsaf negro-spirituals en gospels zingen. Zij debuteerde bij de legendarische Southern Harps, en het Brent Ouillian Quartet. Dan gaat Bessie Griffin op de solo-toer en voegt zich bij de «Caravans» uit Chicago, waar zij één jaar blijft. Haar gepassioneerde en krachtige soulnummers zijn een ode, een huldebetoon aan Mahalia Jackson. In 1951 trad zij reeds op aan de zijde van de betreurde zangeres, die Bessie Griffin haar meest waardevolle opvolgster noemde Zij kreeg wel eens de bijnaam «de grote kreuner». Kenners beweren dat deze vorm van zingen wel eën van de moeilijkste is bij de uitvoering van spirituals of gospels Het is tevens ook de meest emotionele er indrukwekkende. Een koncert beluisteren van Bessie Griffin is een ervaring in kracht én emotie Zij is één van de weinige uitverkoren artiesten die alle vereisten van een goed gospelsinger bezit «Steeds heb ik gehoopt tot de beste gitaristen te behoren, en steeds opnieuw wilde ik me uitdrukken en tonen wat ik kon», aldus Luther Tucker. Zo is het ook gebeurd. Als de geschiedenis van de blues wordt geschreven staat Tucker helemaal bovenaan de lijst van de moderne Chicago-blues. Enkele namen die van belang zijn: Sonny Boy Williamson. Muddy Waters, Otis Rush. Robert Jr. Lockwood. Tiny Grimes en T-Bone Walter. Hij verandere gemakkelijk van band en speelde onder meer nog bij Sunnyland Slim. Howlin'Wolf en Elmore James. In 1980 kwam hij in Europa met de San Fransici Blues Festival en zijn faam als beste bluesgitarist verspreidde zich snel. Hij aarzelde zelfs niet om blues en reggae te mixen. Een merkwaardig man! The Former Blues Band ontstond in een rokerige Lokerse kroeg, schuimt sinds vorig jaar op onze wegen (30 koncerten) en speelt nu met Luther Tucker sinds de sologitarist de band verliet. Mare De Wit (zang en slaggitaar). Jef Kennis (drums), Paul Simoens (Fats Waldo, bas). Willem De Vos (chromatische en diatonische mondharmo nica's). (Krakau/Polen) Het Jazz Band Ball Orchestra is in de vele jaren van zijn bestaan steeds een eigen weg gegaan op muzikaal vlak. met als gevolg swingende, modern gearrangeerde dixieland. Opgefrist met eigen kom posities en elementen uit rock, pop en folklore, hebben zij een eigen stijl ontwikkeld. Het Jazz Band Ball Orchestra is niet alleen één van de oudste, maar ook één van de meest suksesrijke bands in Oost-Europa. In het begin der zeventiger jaren werd de band ontdekt door West-Europa. Er volgden toernees door Skandinavië en alle EEG-landen. Tijdens deze talrijke toernees konden zij hun muzikale begaafd heid bewijzen, want uit de jonge muziekstudenten waren ondertussen ervaren professionals gegroeid die het tegen eender welke Westeuropese band konden opnemen, niet alleen wat muzikaal kunnen betreft, maar ook door show en entertainment. Inmiddels zijn van de band 9 elpees uitgebracht. Bezetting: Jan Kudyk (tp.bandleider: Jan Bdia (p.). Roman Zvdron (cl.-sax), Marek Michalak (tb.). Teofil Lisiecky (bs.). Zdzislaw Gogulski (dr.). De Brit Kenneth Daniel Ball is geboren in Londen, mei 1980. Hij begon als semi-professioneel trompet tist. Al vlug begon hij aan zijn loopbaan. In 1958 stichtte hij zijn eigen band en John Bennet, trombo ne. was een van de mannen van het eerste uur die nog steeds in de band speelt. Hij was ook gast in een tv-serie met Lonnie Donegan en werd in heel Engeland bekend. In januari scoorde hij een hit met Samantha en Kenny Ball werd een begrip. «Mid night in Moscow». «Sukiyaki» en «Helio Dolly» zijn ook bij ons welbekend. Louis Armstrong overhan digde hem de gouden plaat voor «Midnight, in Moscow». Het was zijn band die in 1981 het huwelijksbal van Charles en Diana opluisterde in Buckingham Palace Zijn formatie: John Bennet, trombone. Ron Bow- den. drums, Andy Cooper, klarinet. Duncan Swift, piano. Tony Pitt gitaar en banjo. John Benson, bass. Het seizoen 1982-1983 betekent voor de leden van de Crescent City Dreamers het vijfde bestaans jaar. Gedurende deze periode bezochten ze tal van jazz- en jeugdklubs. Daarenboven, als basiskern van «the Black Diamond Brassband» maakten zij heel wat openluchtmanifestaties mee. Hun muziekstijl leunt aan bij de New Orleans revival-jazz, die iets werd aangepast aan de heden daagse evolutie in deze muziekvorm. In hun vijfja rig bestaan hadden ze reeds heel wat buitenlandse muzikanten op bezoek, waarvan de voornaamste Chris Burk (USA), Cuff Billett (Eng.). Bill Gree- now (Zweden) en John Defferary (Eng.). Voorlopig staat er één LP op hun palmares «Down in Honky Tonk Town». De bezetting van de band is als volgt: Bruno Van Acoleyen (tp.). Frans Van Den Bulcke (tb.). Piet Hermans (cl.). Walt Windey (dm.). Mare Hermans (bs Walter De Troch (p.) en Philip Hermans (bj.) Het is niet alleen het twaalfde festival waarop de Dendermondse Jeggpap N.O. Jazzband optreedt, reeds twintig jaar staat deze beste Vlaamse formatie op de planken. Tijd voor een huldiging dus. Bert Heuvinck en zijn lui hebben dat dan ook ruim schoots verdiend Duizenden optredens gedurende al die jaren, een ganse reeks platen, voortdurende steun aan de Honky Tonk Jazzclub, kortom baan brekers voor de muziek waarvan iedereen houdt. Bert Heuvinck, leader en klarinet, Joris De Cock, trompet, Dave Senior trombone, Norbcrt De Taeye. pianist en vocals. Miel Leybaert drums. Pol Van den Durpel bass. Beweren dat deze band New Orleans Jazz speelt is maar het halve verhaal vertellen. The Black Eagles halen hun muziek uit het totale spectrum van de New Orleansmuziek van de klassiekers uit de twintiger jaren tot de standaardsongs uit Preserva tion Hall. Deze tien jaar oude band is fenomenaal en hun reputatie verspreid over de ganse wereld. Hun inspiratie wordt vooral geput uit het werk van King Oliver, Louis Armstrong. Sydney Bechet. Jelly Roll Morton en hun vertolking benadert dan ook zeer sterk deze van de vroegere jazzspelers. Hieruit vloeit natuurlijk een groot respekt voor de vroegere jazzreuzen. Hun interpretatie is dan ook perfekt. Waarschijnlijk de meest precieze ooit ge hoord sinds de George Lewis AU Stars twintig jaar geleden. Deze band speelt als een geheel omdat elk lid denkt zoals zijn maats. Leader Tony Pringles (cor net) is van verre te herkennen door de super- persoonlijke stijl. Hier en daar doet hij denken aan Sydney De Paris en Mutt Carey. Hij wordt geflan keerd door de trombone van Stan Vincent en de klarinet van Stan McDonald Wat deze band eigenlijk speciaal maakt is de ritmesektie. Een tuba-banjo-formatie heeft al een eigenaardige klank maar met mannen als Eli New- berger (tuba). Bob Pilsbury (piano). Peter Bullis (banjo) en «Pam» Pameyer. gaat het helemaal de exclusieve kant op. Wild Bill Davis verdiende gedurende vier jaar zijn «rhythm blues» sporen bij altsax Louis Jordan. Rond 1950 ontpopte hij zich als één der pioniers van het hammondoigel in de jazz. Hij werkte jarenlang samen met Duke Ellington. Hij kan ook ondermeer op platen beluisterd worden met altsax Johnny Hodges. Al Grey en Buddy Tate. Het gebeurt weinig of zelden dat een aantal muziek- experten nagenoeg eenparig van een buitengewone ontdekking spreken Bij Pierre Bireli Lagrene is dat het geval. Sedert de zigeunerjongen in 1980 een eerste prijs behaalde in de Duitse Phono-Akade- mie. wordt hij als «wonderknaap» beschouwd. De zestienjarige jongen is zó onderlegd in het gitaar spel, dat wel eens wordt beweerd «dat hij Django Reinhardt in het oor heeft». Hij is voor het moment ongetwijfeld één van de groten in het genre, en evenals zovele groten was ook hij reeds te gast op het Internationaal Jazz Festival van Montreux, in 1981. Het ensemble treedt aan met enkel snaarinstrumen ten en is duidelijk verwant met de «Hot Club de France» en z'n swingende gipsy-music. Bireli Lagre ne speelt solo-gitaar, bas en viool. Hij is tevens de leider van de groep. Jozef Reinhardt. broer van Django, zei na een optreden van Bireli: Hij speelt de muziek op de manier waarop Django dat deed». Bireli Lagrene (lead-guitar). Thomas Wind (piano), Gaiti Lagrene en Tschirglo Loeffler (rhythm-gui tar). Jan Jankeje (bass). Thomas Zahn (drums). Ingangsprijzen: vrijdag 3 september: 300 fr. zaterdag 4 september: 400 fr.j VOORVERKOOP: vrijdag 3 september: 220 zaterdag 4 september: 320 Hoe verkrijgbaar 1. STORT VANDAAG NOG. op rekening 7591 101-21 van Honky Tonk Jazzclub vzw. pold II laan. Bastion V. 9330 Dendermonde kaarten worden U onmiddellijk toegestuurd, het wel vandaag nog. 2. HONKY TONK SEKRETARIAAT: anal augustus is op de Leopold II laan 16, elke wei van 10 tot 12 uur een festivalsekretariaat van f Tonk open. U kan daar bij Mon Heuvinck tel voor kaarten, alle mogelijke inlichtingen en pu tair materiaal. Telefoon na 19 u.: 052/21 63 052/21 41 17. ?P 3. VVV-KANTOOR STADHUIS: Tijdens de U« «e|el tooruren kan U voor ingangskaarten en infort yen "ar terecht op het VVV-kantoor. Stadhuis. komt Markt. Dendennonde. Tel.052/2L28.44. 4. KANTOOR FESTIVAL VAN VLAA!> lid te z REN. GENT. Kaarten zijn eveneens te bekoi Infocentrum E3-E5, Graaf van Vlaanderen 31B. 9000 Gent. Tel.: 091/25 77 80. van 10 t< uur en van 14 tot 17 uur. 5. VERKOOPSPUNTEN IN HET DEND'! MONDSE Boekhandel Den Beiaard, Stationsstraat. l'n8"aa dermonde ej Café De Regent. Stationsplein. Dendermor :'1 Fonoplaten De Nil, Brusselsestraat, Detf101 monde Boekhandel Het Volk. Brusselsestraat. Den0111 monde 1°™ VVV-Bureau. stadhuis. Grote Markt, Denl het nu tei wedst landse igeveer suppor monde Café Sint-Joris, Grote Markt, Dendermond e Café Den Hert, Kerkstraat. Dendermonde Boekhandel Coppens, Kerkstraat, Deif^"'1111, monde Fotostudio Piet Hermans, Kerkstraat. Den monde Café Bonten Os. Grootzand. Grembergen Café 't Peird. Kasteelstraat. Dendermonde Café Polderzicht, Donkstraat, Dendermond Keukens Tolena, Koning Albertstr. 6, St.-G 1 Dend j Kredietbank. Sint-Gillislaan, Sint-Gillis-Ef111 hew dermonde dat en mo een dc wam d r een :k Van rfjKlmp die m Ie zijn Café Justitiepaleis. Justitieplein. Dendermor Hof van Grembergen. Station, Grembergen Café Antiekens, Oude Vest, Dendermonde De Snuffel, Jeugdklub, Grembergen Café Handwijzer. Appels Café Ramses II, Fr. Courtensstraat, Dem monde gl Café De Perel, Fr. Courtensstraat, DemIeke 11 monde :ijn u 1-0. nper e Verh >ij eer bij er tijd lte 1 irojek aar na Praktisch bekeken een k Terrein is gelegen aan de rand van de oude sti of B< kern, op 1 km. van de Grote Markt van Deni monde. Bonnetjes zijn onmisbaar om je een pintje of F frisdrank aan te schaffen. Koop dus vooraf bon r tjes aan de daarvoor ingerichte bonnetjesstands Drank: uw pintje is dit jaar een Wieze Pils Eten: wordt U geserveerd door de firma Friwob Lommei De geluidsinstallatie en podiumverlichling is var nmen wak voc T. en V( resul Ca op d. Vc :ht tra Nederlandse firma «Rider-Concert-Audio» De festivaldokters zijn dr. Tom Temmerman. René Van Hecke, dr Frank Veldeman. Zij wor :en bijgestaan door Het Rode Kruis van Dendermoti beket Personeel: 200 man personeel trachten U vlotte festivaldagen te garanderen. Het sekretariaat kan U alle informatie geven 0 het Jazzfestival en de Honky Tonk Jazzclub De terreinverlichting is het werk van Constant Mesmaecker Co. De persbar is er om journalisten de mogelijkheid geven rustig hun werk te doen en er musici ontmoeten. Feestmateriaal is van de firma De Winter uit A< Het Jazzfestival is verzekerd bij de Groep Josi pauzi an M was 1 met irde Wacl Dii De jazzavondmarkt op vrijdagavond wordt jaar terug ingevoerd. Dat betekent dat verkol standjes terug zijn toegelaten mits het betalen een kleine bijdrage. Neem vooraf best kontakt met Jan Heuvinck (tel.: 052/21 52 36) Bob idde sopei Het bestuur van Honky Tonk Jazzclub v.z.w. en Jazzfestival van Dendermonde: Piet Heuvinck, Fernand De Backer. Lazlo en a; Ipten VOO Ra\ ig ni Peteghem, Gaston Heyvaerts, Mon Heuvinck, Jt cky Stassyns, Herman Costers, Dirk Burssens, Jr Steeman, Leon Smet, Stephan Van Wesemael,. Heuvinck. Frans Michem. Agnes Stassyns. En Warnier, Viviane Bogaert, Willy Meulebroet L Dirk Lahay, Mare De Backer, Albert Braeckm ain'' Patrick Rombaut, Aimé Braeckman, Aimé V ,n|l Peteghem. Walt Windey, Roger Van Geerteruyl 301 André D'Haencn. DANKEN VAN HARTE stad Dendermonde VW Dendermonde Festival van Vlaanderen politie en rijkswacht sponsors en adverteerders festivaldokters en Rode Kruis VP-beheerraad de pers SPONSORS: Coca-Cola - Brouwcri) Van Roy - BASF - C'&A Boeykcns Reizen - Desso - Lotto - Philips - Kredietba - Groep De Cuyper it he :hei Ma n. I nng. ür. &p de Pr, 'el du tter Marl

De Voorpost | 1982 | | pagina 24