Gezellige boel in levenskrachtig Doel Vaks een tweede keer naar Raad van State Vernieuwing dringt zich op Het kernpark in Doel Windherenwandeliriy met V.T.B.-Affligem Drukkerij DE CUYPER Trefzeker verkiezingsdrukwerk 10 - 20.8.1982 - De Voorpost metje in Doel. Van de tien tallen attrakties was er ook eentje dat niet op de affi che vermeld stond. Een zestal jongeren maakten van de gelegenheid gebruik om hun ongenoegen tegen kernenergie, het dumpen van kernafval en de bouw van snelle kweekreaktoren duidelijk te maken. Een lu dieke manifestatie die we tijdens een uitgave van de Scheldewijding al eerder hebben kunnen optekenen. Rond zeven uur begonnen de Busskleppers van Temse aan een muzikale uitvoe ring voor het Mosselhuis. Dat onderdeel moest dan een leemte zien op te vul len tot omstreeks negen uur. Een nogal zware kar wei voor die jongens van Temse. Geen echte apotheose Het viel ons inderdaad op dat de parkings aan de in valswegen van Doel al erg uitgedund waren en dat men er dus blijkbaar niet in geslaagd was om de bezoe kers tot 's avonds in Doel te houden. Nu stond er nog wel een Scheldetaptoe op het agenda, maar dat is blijkbaar niet voldoende geweest. Die muzikale brok ter afronding van de achtste Scheldewijding was met vrouwelijk schoon, wel best genietbaar, maar een echte apotheose kon het volgens mij niet genoemd worden. Niet dat we ons verveeld hebben in Doel, dat zeker niet, maar aan het programma zou best wel een vernieuwing toege voegd mogen worden. Da's geen kritiek, maar wel een bevestiging dat op elke for mule, hoe gevarieerd ook, na een aantal jaren sleet komt. De organisatoren hebben nu een jaar lang de tijd om eens te bekijken wat of wie men voor de negende uitgave naar Doel gaat halen om dan alweer de grote massa aan te trek ken. Al zal het wellicht al tijd moeilijk blijven om ge durende een hele dag lang, zowel jong als oud, duizen den mensen aangenaam te vermaken. Wat we zeker niet mogen vergeten is dat men daar in dat Schelde- dorp toch al acht keer zo'n prestatie gelukt is. Luk VAN BROECK De Verenigde Aktiegroepen voor Kernstop laten het kernpark van Doel maar niet los. Nadat de Vaks eerder dit jaar al beroep hadden aangetekend bij de Raad van State tegen het afleveren van de nukleaire vergunning voor de kerncentrale Doel III, hebben zij nu een gelijkaar dig annulatieberoep ingediend tegen de vergunning voor Doel I en II. Een juridisch onderzoek dat de Vaks hebben laten uitvoeren heeft immers aan het licht gebracht dat er bij de aflevering van de vergunning voor die tweelingcen trale, een zeer ernstige procedurefout werd begaan. De Vaks vragen de nietigverklaring van deze vergunning door de Raad van State, omdat de bevoegde overheid zich schuldig zou hebben gemaakt aan 'machtsoverschrijding' en 'machtsafwending'. Voor de bouw van een nu- de bevolking van elke gemeen- kleaire installatie zoals een te, gelegen op een afstand klei- kerncentrale is naast een ge- ner dan 500 meter van de nu- wonc bouwvergunning ook kleaire installatie, geraad- een nukleaire vergunning ver- pleegd moet worden via een eist. De procedure die gevolgd onderzoek 'de commodo et in- moet worden voor het beko- commodo' Vervolgens moet men van zulk een vergunning het schepenkollege van elk der wordt voorgeschreven door betrokken gemeenten officieel het K B. van 28 februari 1963, advies uitbrengen omtrent de op de Bescherming van de Be- geplande nukleaire vestiging, volking en Werknemers tegen Toen Ebes op 9 maart 1971 het gevaar van Ioniserende een aanvraag deed voor het Stralingen. Een belangrijk ele- bekomen van een vergunning ment in deze procedure is dat voor de oprichting van Doel I en II, werden wel de inwoners van Doel geraadpleegd en bracht ook het schepenkollege van Doel officieel advies uit. De bevolking van de stad Ant werpen daarentegen werd niet geraadpleegd en het Antwerp se schepenkollege werd nooit om zijn advies verzocht. De grens met de stad Antwerpen blijkt nochtans gelegen te zijn op een afstand die kleiner is dan 500 meter van de kerncen trale Doel I en II. Het niet betrekken van Antwerpen bij de vergunningsprocedure is volgens de Vaks een zeer ern stige inbreuk op het K B. van 28 februari 1963, op basis waarvan het wettelijk karakter van de vergunning in principe kan worden aangevochten. Jan Michiels, woordvoerder van de groepering: «Terwijl de de- mokratische inspraak-moge lijkheid van de bevolking bij de inplanting van een nukleai re installatie op zichzelf al uit erst beperkt is, permitteert de overheid het zich blijkbaar nog om een loopje te nemen met haar eigen vergunningsproce dure». Vraag is nu of het alsnog mo gelijk is om de vergunning voor Doel I en II aan te vech ten bij de Raad van State op basis van hogergenoemde pro cedurefout. Deze vergunning werd immers afgeleverd via een Koninklijk Besluit op 25 januari 1974. Normaal is de officiële beroepstermijn tegen een K.B. beperkt tot zestig dagen. Uit het onderzoek dat de Vaks hebben laten uitvoe ren blijkt nu echter dat de overheid mogelijk nog een tweede blunder heeft begaan. Het zou inderdaad wel eens kunnen dat de overheid ver zuimd heeft ooit een kennisge ving in het Belgisch Staatsblad te laten publiceren, waaruit zou blijken dat de vergunning voor Doel I en II werd afgele verd. Een dergelijke publika- tie is weliswaar géén wettelijke verplichting, maar het niet pu bliceren houdt langs de andere kant in dat de officiële be roepstermijn nog steeds loopt. De Vaks hebben in elk geval het zekere voor het onzekere genomen, en een annulatiebe roep ingeleid bij de Raad van State. Hierdoor wordt immers de bewijslast in handen gelegd van de tegenpartij, met name de bevoegde overheid Wan neer inderdaad geen publikatie uit het Belgisch Staatsblad kan worden voorgelegd waaruit blijkt dat de vergunning voor de tweelingcentrale werd afge leverd, heeft de Vaks goede hoop dat de Raad van State het annulatieberoep gegrond zal verklaren en de betwiste vergunning zal vernietigen. Met deze aktie ligt het niet in de bedoeling van de groepe ring het kernpark van Doel tijdelijk te laten stilleggen, maar de Vaks willen wel druk uitoefenen om een hervorming van het nukleair kontrolc- en vergunningsstelsel af te dwingen. In een eerste reaktie heeft Ebes al laten weten dat de watervang in de Schelde welis waar op minder dan 500 meter van Antwerpen zou zijn gele gen, maar dat die watervang uiteindelijk niet behoort bij de eigenlijke nukleaire installatie. L.V.B. Op zondag 5 september orga niseert V.T B.-Affligem, meer bepaald dan de Klub Affligem van de Vlaamse Wandelaars- bond, een schitterende wan deltocht o.l.v. Roger Verbee- ren. Een prettige, familiale wandeling van hooguit 9 km. Samenkomst op de Grote Markt te Lennik te 13 30 u. Vertrek stipt te 14 u. De tocht leidt langs de Saffel- berg, het mooie gehucht Kwa- kenbeek en de machtige Hoe ve «Bree-Eik» waar tegen 60 fr lekkere belegde boterham men kunnen worden verorberd mits vooraf in te schrijven. (L. van der Schueren, Kruisstraat 23, Affligem-Hckelgem, 053/ 66.72.00). In de hoeve zelf wordt je rond geleid door heemkundige Bert Van den Broeck waarna de tocht verder wordt gezet langs de St.-Berlindiskapcl, het Gal- geveld en de Kattenklauw. Deelname in de onkosten voor met-leden 20 fr. Leden en kin deren gratis. Alle deelnemers ontvangen een schets van de gevolgde weg en een beknopte beschrijving van de beziens waardigheden. Het 14de Allerheiligenfestival neemt vaste vormen aan. In 't oog springende aktivitei- ten worden de tentoonstelling «Landschappen uit het stroom gebied van Belle- en Molen beek» waarvoor reeds een twintigtal kunstenaars zijn in geschreven, een voordrachten reeks «Breng de natuur in huis» en een antiek- en rom melmarkt. LH Advertenties Folders Postkaarten Affiches Zelfklevers Pamfletten Posters Brieven Bedelingen huis aan huis Precies naar de wens van elke kandidaat! Vraag vrijblijvend inlichtingen! Oude Vest 34, DENDERMONDE Tel. 21.40.60 - 44.50.65 tehuis van Doel een ont- Een tweetal jaren geleden heeft men in Doel een niet over van enthousias- nieuwe pastoor verwelkomd, in opvolging van me. Ze hadden in feite pastoor De Cock. Die nieuwe dorpsherder nu blijkt maar één wens: dat de nogal aan de pessimistische kant te zijn, vooral dan weersomstandigheden voor wanneer het de weersvoorspelling voor de Schelde- ^et namiddaggedeelte gun- wijding betreft. Vorig jaar al had de pastoor zich stl8er zou en w°rden. laten ontvallen dat het wel zou regenen, tijdens dat Doelse feest bij uitstek. Die voorspelling kwam nog Levenskrachtig uit ook. Ook voor de achtste uitgave zag de eerwaar- Vóór de stoet een aanvang de het helemaal niet zitten. Hij verwachtte alweer nam, had er in het gemeen- regen. En ook ditmaal kreeg hij gelijk. In de voormiddag is het een erg natte bedoening gewor den, in de namiddag werd het er niet veel beter op. Af J en toe een schuchter zon- v netje, dat wel, maar toch - M' ook enkele fikse regenbui en die de dagjestoeristen in allerijl beschutting deden zoeken. De cafés liepen op die manier nog voller, ook de onlangs geopende mo len van Doel, waar Jenny Van Gimst en Monique Belmans nu de scepter zwaaien en vastberaden zijn van dat stilaan verkom merde gebouw, opnieuw een toeristische centrum te maken. De gemeente Be- veren, die enkele jaren ge leden de molen aankocht van de Koninklijke Tou ring klub van België is best tevreden met het initiatief van Jenny en Monique. Over het zaterdag-gedeelte van de Scheldewijding in Doel kunnen we kort zijn. Dat eerste luik werd naar gewoonte druk bijge woond, vooral dan de re- blijkt Doel immers een der de plaats in te nemen van de acht deelgemeenten die nieuw-Beveren rijk is. In elk geval, géén vraagtekens meer over het lot van dit dorp», aldus nog Van der Aa. Een kwartiertje later kon de traditionele stoet een aanvang nemen. Vorig jaar zijn er zo'n tienduizend be- Gewijde Schelde in Doel; al bij al nog gezellige boel ondanks de minder talrijke opkomst. (Iv) den. Het geheel werd opge- vangst plaats voor genodig- luisterd door het gemengd den en mensen van de fiers. Sint-Gregoriuskoor van Van deze laatste kategorie Kieldrecht. Kort na die mis waren de vertegenwoordi- ceptie van de kapiteins van volgde dan, vroeger dan gers op één hand te tellen, de deelnemende jachten in vorige uitgaven, de wijding Wij van De Voorpost wa- van de jachten en de Schel- ren dus wel van de partij en de. Opvallend was alweer luisterden wat burgemees- de sterke vertegenwoordi- ter Van der Aa dit jaar zoal ging van leden van de wa- *e vertellen had. Van der tersportvereniging Saef- Aa omschreef de Schelde- tinghe uit het naburige wijding zowat als een reu plaatsje Paal. Na die wij- zeprestatie van de Doelse ding maakten een dertigtal bevolking. Hij voegde pleziervaartuigeneen om- eraan toe: «Het herstel van metje op de Schelde. De Doel, een drama in feite tientallen attrakties begin- dat jaren heeft aange- nen pas na de traditionele sleept, is een werk van ja- stoet door de straten van ren- Maar toch mogen we Doel, maar 'vroege' bezoe- optimistisch zijn. Anno kers konden toch al een 1982 blijkt levenskracht, kijkje nemen in de info- energie ook van de kleine stand van de Genie, in de bevolking hier typerend te spuikom werd er gedemon- z'Jn- De Doelse bevolking streerd met modelvaartuig- mag in elk geval vertrou- jes en in het tot mosselhuis wen koesteren voor de toe- omgebouwde parochie kring maakte men zich op om de eerste schare 'hon gerige' bezoekers op te vangen het gemeentehuis, waar het meer dan een bakske vol is geweest. De speciale gast, Nand Baert, heeft ook zijn steentje tot de gezelligheid die avond bijgedragen. Zondag dan, de topdag dus van de feestelijkheden. Het zag er allemaal nogal be roerd uit met die dreigende onweerswolken boven het feestvierende dorpje. Rechtstreeks gevolg was dat het eerste luik, de eu charistieviering en de bo ten- en Scheldewijding, door beduidend minder be zoekers werd bijgewoond. Op de haven, waar dit on derdeel werd afgewerkt, teldep we slechts een paar honderdtal dagjestoeristen. Onder de aanwezigen be merkten we de Beverse burgemeester Van der Aa. schepenen Goossens en Organisatorisch verliep het Van Overmeiren, en een allemaal nogal vlot, maar aantal gemeenteraadsle- toch liepen de inrichters komst. Ik heb het jaarver slag van 1981 nog eens ge raadpleegd en daaruit blijkt overduidelijk dat Doel meer dan ooit leeft. Ik kan dat trouwens ook staven met cijfers. Wat de bouwvergunningen betreft, zoekers naar Doel afge zakt, voor deze achtste uit gave wellicht een paar dui zendtal minder. Na de stoet konden de tientallen at trakties een aanvang ne men. Vanuit het havenkan toor werd het verloop ge volgd door Etienne en Clai re Gillis. Wij daar ook even binnengewipt en gevraagd of alles zowat volgens plan ning verliep. Dat bleek al lemaal best mee te vallen. Enkel een tinbewerker en een Breugelgroep uit Tem se hadden het laten afwe ten. Voorts wachtte men daar in spanning af of de aangekondigde tweedek kers al dan niet zouden op dagen. Dat gebeurde uit eindelijk wél, zij het dan met vier stuks. Vorig jaar waren er nog vijf van die tuigen in het Doelse lucht ruim aan het werk, maar Etienne Gillis vertelde aan de bezoekers dat een veer tiental dagen later één van die jongens verongelukt is. Maar met z'n vieren was het toch ook best te genie ten. Tijd dan voor een om- Doe/. De traditionele vissersgroep van ter plekke in nieuwe kledij in de Hott. IvbI Scheldewijding in Doel. Ze toverde hun politieke paraplu's tevoorschijn, nu al... (lm Een grappige praalwagen in Doel. te midden van een grote plaatselijke reus Cies de Schipper. (Ivb) menigte en begroet doi Scheldewijding in Doel. De pastoor was pessimist inzake het weer; zijn voorspt kwam nog uit ook. (Iv) Doel. Een ludieke groep genodigdenkwam even de vrede verstoren. Daar het komité gesubsidieerdwordt door Ebes konden die kontestanten niet mee in de optocht. (Ivb)

De Voorpost | 1982 | | pagina 10