DE VOS OPENBARE VERKOPING Oudste herberg van Temse opnieuw in bedrijf Dertiende grote hobbyshow in Lokeren Eerste Buggenhoutse kasteelfeesten starten op vrijdag 20 augustus Sint-Niklase volkskunstweek wordt gezellige bedoening Op 28 en 29 augustus Vierde Zomerfeest van Primulantus I Zuidamerikaans feest in Dendermonde KUNSTVEILINGEN ART AUCTIONS VENTES D ART KUNSTAUKTIONEN Keizer Karelstraat 75, 9000 GENT Tel. 091/25.63.68 van volledige inboedel uit groot herenhuis Maandag 23 augustus 1982 om 19.30 uur 22 - 2U.tt.T9B2 - ue voorpost Na een «dode» periode van twee jaar is De Gulden Cop, Temse oudste herberg, opnieuw in bedrijf genomen. Het café, dat de jongste jaren in niets meer herinnerde aan de suksesrijke herberg met standing van weleer, werd tijdens de voorbge maanden grondig vernieuwd en verfraaid en is sinds vorige week opnieuw geopend. De Gulden Cop is echter niet langer een herberg maar een taverne-restau rant. Initiatiefnemers-zaakvoerders zijn Paulette Gyse- linck en Roger Bogaert (cfr. Boga Boga, Steendorp, Barbarossa, Vrasene, De Spaanse Furie, Beveren). Naar aanleiding van de heropening van Temses oudste drankgelegenheid, een woordje historiek over dit merk waardig gebouw, dat al eeuwenlang een stille getuige is van Temses doen en laten. Tot zover men kan teruggaan dat voor de liefhebbers van in het gemeentearchief en dat Temses geschiedenis zowat betekent dus verscheidene geldt als een katechismus. nl. honderden jaren zo lang «Omwandeling ten jare 1645 in kent Temse een herberg De de Parochie Temsche», van de Gulden Cop. De oorspronke- onvergetelijke vrederechter lijke afspanning stond echter Theo De Dcckcr. niet vlak op de hoek Markt - De naam Het Gulden Hoofd Kasteelstraat zoals nu, maar werd later gewijzigd in Het net ernaast. De herberg ont- Gouden Hoofd, en als dusda- leende haar naam aan een uit- nig leeft de herberg nog voort hangbord waarop een gulden op oude prentkaarten van het kop, d.i. een gulden drinkbe- einde van de vorige eeuw ker. afgebeeld stond. De twintigste eeuw luidde een Rond 1640 werd de naam ge- nieuwe periode in. Het ge wijzigd. en blijkbaar interpre- bouw werd grotendeels afge- teerde men de oorspronkelijke broken en uit de puinen her betekenis verkeerd, want de rees een nieuwe herberg. Toen nieuwe naam luidde Het Gul- hij nog in opbouw was schreef den Hoofd kop dus in zijn Theo De Decker een artikel in andere betekenis. En om het de Gazette van Temsche, geheel een grotere uitstraling waarin hij pleitte voor de her- te geven schreef men er zelfs invoering van de oorspronke- de Franse vertaling bij: La tête lijke naam. De Gulden Cop. d'or. Het was onder deze be- En inderdaad, toen de nieuwe naming dat de oorspronkelijke herberg zijn deuren opende, in herberg uit zijn vel groeide en 1904, droeg hij opnieuw zijn uitbreidde tot op de hoek Kas- doopnaam En die heeft hij teelstraat - Markt, zoals nu nog sindsdien niet meer verloren het geval is De architekt van het vernieuw - Deze scheut historiek staat ge- de gebouw mag hier niet on- deeltelijk te lezen in het boek vermeld blijven, want het be treft een Temsenaar die taam verwierf: Triphon De Smet. winnaar van de Prijs van Rome voor bouwkunde in 1901. De eerste uitbater van de her boren Gulden Cop was de le gendarische Amedee Boodts. die vele oude Temsenaren zich nog zullen herinneren als brandweerkommendant. Hij werd opgevolgd door Cesar Van Cotthem, die op zijn beurt in 1927. de tapkast ver liet voor zijn zoon Frans, wiens weduwe trouwens nog in leven is. Onder deze eerste drie uitba ters. of juister uitbaatsters, want het waren voornamelijk de vrouwen die de leiding had den, daar manlief een ander beroep uitoefende onder deze eerste drie uitbaters dus. was De Gulden Cop een gele genheid met een elitair karak ter. Voor talrijke notabelen was dit het stamcafé bij uit stek. waar de pijp gerookt, de kaart gelegd, de teerling ge worpen. de keel gespoeld en het grote en kleine nieuws ver teld werd. Achtbare ingezete nen als Leon Lejeune, Firmin Poort,.Albert De Smet. Pros per Van Duyse en vele ande ren sleten hier ontelbare uren. In 1936 kreeg De Gulden Cop nieuwe uitbaters: Jules De Schepper en Maria Van Molle, een paar apart. Eerder hadden zij een herberg in de School straat uitgebaat. Als suksesrijk beroepsrenner was Jules wijd en zijd bekend en spoedig von den ook de sportmannen de weg naar De Gulden Cop. waar Jules vele wielerwedstrij den tussen pot en pint moest herrijden. Onder het echtpaar De Schepper-Van Molle on derging de herberg een de- mokratiseringsproces. Steeds ruimer werd de klantenkring, maar ook de oude getrouwe notabelen waren steeds op post. Het bleef een herberg met standing. De absolute hoogdagen van De Gulden Cop situeren zich wellicht in de periode van deze uitbaters, d.i. tussen 1936 en 1953. De Gulden Cop heeft niet al leen sociaal, maar ook kultu- reel en sportief een.rol ge speeld. In de loop der jaren waren er immers talrijke vere nigingen gevestigd, zoals de Koninklijke Harmonie St.-Ce cilia (lange jaren de onbetwiste vaandeldrager van het muzika le leven in Temse) de V.T.B., een ornitologische vereniging, de Vlaamse Oud-Strijders (V.O.S.). het polderbestuur, het Bestendig Muziekfestival- komitee, een worstelklub. een schuttersmaatschappij. een ta- feltennisklub. een watersport vereniging. een biljartklub. een boksklub.... In 1943 leidde de aanwezigheid van een stel nachtuilen tot het ontstaan van De Scheppersvrienden, die er eveneens jarenlang verbleven. Kortom. De Gulden Cop was een centrum van sociaal ver keer, sportieve aktiviteit en kulturele ontspanning, en niet te vergeten: kommerciële hoogbloei. In 1953 deden Jan Gillis en Simonne Muylaert er hun in trede. en zij zetten de luister rijke periode van hun voorgan gers verder. Na hen kende de herberg min- De welbekende Lokerse Hohbyklub bestaat nu al twintig jaar. En er komt geen sleet op, integendeel. Want ook dit jaar heeft men het aangedurfd een grote hobbyshow in te richten, welke moeite en financiële oilers dat ook moge kosten. Die show is nu ook al de dertiende in de reeks. De organisatoren zoeken ook altijd naar vernieuwing, want anders gaat de belangstelling er te vlug af. Niet minder dan dertig verzamelingen zullen tentoongesteld worden. Uiteraard zijn er vele verzamelingen bij uit Lokeren, maar er komen er ook uit Sint-Niklaas, Belsele, Ma- chelen... De hobbyshow heeft plaats voor de jeugd zullen uitge- op zaterdag, en zondag 28 en 29 augustus, in de loka len van het koninklijk tech nisch atheneum (het vroe gere Rito). Hij valt dus samen met de burgemees ter Raemdonck-kermis. Die twee zitten elkaar niet in de weg: want wie naar Bergendries komt, zal ze ker niet nalaten eens de show te bezoeken; en wie zich meer interesseert voor de show kan toch nog een stukje kermis meepakken. De betekenis en het pro gramma van de dertiende hobbyshow werd ons uit eengezet ten huize van de eeuwigjonge voorzitter Xa- vier Delree. bijgestaan door zijn sekretaris Paul De Backer, en andere be stuursleden. De show zal geopend worden op zater dag 28 augustus om 10 uur. Het is daar dat de prijzen voor de volwassenen en reikt worden, alsmede de traditioneel geworden pers prijzen. Voor het publiek is de show open van 13 tot 21 uur. In de namiddag om 2 uur is er op de koer van de school ook een demonstra tie met telegeleide voertui gen. En ook om 2 uur be gint de rommelmarkt voor de jeugd, met een prijs kamp voor de beste verko per en verkoopster. Deze markt is toegankelijk voor deelnemers tot 16 jaar. De tentoonstelling is ook geopend op zondag 29 au gustus, van 9 tot 17 uur. Tijdens die periode wordt ook een grote nationale ruildag georganiseerd. Er zijn geen tafels beschikbaar voor verkopers! Alle rui- lers en verzamelaars uit het hele land zijn hier welkom. De show zelf telt dertig standen.Natuurlijk zijn er verzamelingen bij die we al gezien hebben, maar dan zijn ze meestal opnieuw aangevuld en verbeterd. Volgens de katalogus zijn er nogal wat verzamelingen postkaarten, maar dan alle maal met verschillende the ma's: oude postkaarten van Lokeren, bloemen, katten, molens, verder komt er ie mand met demonstraties over lederbewerking. Er is ook een merkwaardige ver zameling van mineralen, fossielen en schelpen. En als dat dezelfde is die wij voor een paar maanden op de Heirbrug hebben ge zien, dan mogen we die gerust wel aanraden. Een drietal inzenders komen ook met bestuurbare mo dellen. Er zijn schilderijen en spekulaasvormen te zien. En uit Belsele komt er een verzameling die on ze nieuwsgierigheid op wekt: «Alles over de uil». Enkele inzenders hadden eraan gehouden persoon lijk hun verzameling te ko men toelichten. Onder meer de bekende markt- technicus Freddy Nelis. Die heeft een hele verza meling aangelegd met als thema «Markt m de kunst». En Freddy Nelis is een man met veel ambities. Hij ver zekert ons dat zijn verza meling de show zal stelen. Afwachten. Freddy! Eric De Baere komt met zijn Delftse tegels. Daar heb ben wij al een en ander van gezien, en Gustaaf Ele- geert komt met een hele reeks speciaie poststukken. Mare Wielemans komt ook met iets nieuws: pennin gen. Dus geen munten, maar wel die penningen die tegenwoordig nogal kwistig overal verspreid worden. De bloemen op postkaar ten zijn van Anita Poppe. En tenslotte werd ons een heel zoete verzameling be schreven door Robert Cop- pieters. dit in naam van zijn vrouw. Het gaat hier om suikerverpakkingen, klont jes of zakjes. Maar het ei genaardige van de verza meling is: de suiker zit er overal nog in. Zij komen uit alle streken van Europa. Alle vrienden van Robert Coppieters en hij heeft er veel. helpen hem om die verzameling alsmaar groter te maken. Wie nog meer inlichtingen wenst. b.v. inverband met de ruildag. kan die beko men bij Paul De Backer, Bergendriesstraat 53 te Lo keren. tel. 48.21.51 J.V.L. der suksesvolle dagen. De staat van het gebouw, de ver ouderde inrichting en zonder twijfel ook de maatschappelij ke evolutie die voor zovele cafés nadelig was. waren fakto- ren die mee de terugval be paalden. Het dieptepunt kwam in 1980, toen de herberg zonder uitba ters viel. Hij bleef leeg in 1981. Het was in de herfst van dat jaar dat Werner De Smet en Roger Bogaert begonnen uit te kijken naar een geschikte gele genheid om een taverne-res taurant in te richten. Hun oog viel op De Gulden Cop. Het schielijke overlijden van W. De Smet bij een auto-ongeval (30.11.1981) dreigde het initia tief in de kiem te smoren, maar uiteindelijk besliste zijn echt genote toch door te gaan Sinds begin dit jaar zijn be langrijke herstellings- en aan- passingswerken in De Gulden Cop uitgevoerd, zodat het ver nieuwde gebouw nu opnieuw alle troeven heeft om te gaan wedijveren met de gloriejaren van weleer. Op vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 augustus or- ganizeert Primulantus, het wijkkomitee van deze Leb- beekse leefgemeenschap voor de vierde keer zijn Zomerfeest. Om de festiviteiten te ope nen werd op vrijdagavond om 18.30 u. en 20 u. beroep gedaan op de wereldbe roemde krachtpatser John Massis. In de voorverkoop kosten de toegangskaarten 50 fr. maar de dag zelf wordt er 59,50 fr. betaald. Als Johns geweld dan enigszins geluwd is maakt hij plaats voor een disco bar. bediend door een be kende dj van Denderradio. Zaterdagnamiddag van 14 en 17 uur is het kinderdag. Ervaren monitoren zullen ervoor zorgen dat de kleine bende een plezierige na middag kan beleven. On- Drieskes Kerremes. Een bakje vol met stro in het feeërieke Sint-Gillis-Waas. (Iv) dertussen weet iedereen al dat ravotkledij hier beslist aan te raden is. Zondagnamiddag komen de groteren aan bod voor allerlei plezante spelletjes maar vanaf 14 u. kan men er reeds terecht voor een geurige kop koffie en enke le pannekoeken. Daarna worden er kaartjes gelegd, gescrabbeld en komen de volksspelen aan bod. Al deze festiviteiten heb ben plaats in een feesttent aan de grote zandbakken achter de woningen Bego nialaan 2-4-6, uiteraard in de DDS-wijk aan de Op- wijksestraat. Inlichtingen kunnen steeds bekomen worden bij Roland Van den Borre. Begonialaan 7. 9370 Lebbeke - tel. 052 21.71 33 Drieskes Kerremes. Een vuurpot in lichterlaaie. De b weer uit Sint-Gillis-Waas brengt raad. (carine) voetbalveld in Sombeke- Waasmunster. Woensdag 25 augustus be zoekt men Brugge en zijn de volksdansers 's avonds te gast in De Panne voor een optreden. Donderdag 26 augustus be zoek aan dc wekelijkse markt in Sint-Niklaas en 's namiddags optreden in do mein Puyenbroeck, Wach- tebeke, 's avonds verbroe dering in de kalfac van het Sint-Niklase kollege. Vrijdag 27 augustus zijn er inds enkele maanden wordt er binnen en buiten de emeente Buggenhout reklame gemaakt voor het groots enefietgebeuren dat moet plaats hebben op vrijdag 20 en ondag 22 augustus met al oei het MPI Capelderij een inanciële riem onder dc hartstreek te bezorgen. De eerste vasteelfeesten gaan van start op vrijdag 20 augustus vanaf 9 uur. Naast een showgebeuren wordt er ook een larbecuestand opgezet en natuurlijk kan men de gegrilde oedingswaren laten vergezellen door allerlei dranken. Op zondag speelt men «Wie Kent Kwis» met Fred Oster. In het park omheen het Opdorpse Kasteel hoopt men op vrijdag 20 augustus een tweeduizend tal aanwezigen te tellen, al lemaal belangstellenden voor het barbecuebeleg en/ of voor het showgebeuren. In de toegangssprijs zijn di verse konsumpties inbegre pen: vier dranken en een drietal vleeswaren gegrild boven een houtvuurtje. In de feesttent kan men naar binnen op vertoon van de algemene toegangskaart en daar wordt een vijf uur durende show gepresen teerd door een theaterbu reau. Ingriani, Jo Vally, Ruth McKenny, de groep Venus en Bobby Ranger nemen elk één uur voor hun rekening. Een gage vroegen ze niet, ze komen gratis hun medewerking verlenen ten voordele van het jongenstehuis. (Aan vang 19 uur) Op zondag 22 augustus is het weer verzamelen gebla zen. Dan treedt de gekende Nederlandse televisiepre sentator voor het voetlicht. Hij stelt negen koppels voor aan de aanwezigen. Tegen de ingangsprijs van 150 fr. kan men dan kennis maken met de families Frans Rosier De Proft (Bornem) Patrick De Rid der - Van De Voorde (Dendermonde) Hardy Van den Broeck - Van De Meirsche (Lebbeke) André Clottemans - De Bruyn (Lebbeke) Williarp Stal- laert - Bossier (Buggen hout) Jan Jacobs - Bracke (Buggenhout) Guido Til- ley-Maes (Asse) Peter Van der Jeugd-Reinaud (Bug genhout) en Merljo Kapsi- lo - Van Mol (Buggenhout) Deze negen koppels nemen het tegen elkaar op in een enige Wie Kent Kwis ge kend van de Nederlandse televisie. De kwis gaat door in de gebouwen van de Ca pelderij op zondag 22 au gustus vanaf 20 uur. Nog even herhalen dat de eerste Kasteelfeesten on der meer dienen om de bliksemschade te helpen bekostigen. Iedereen weet wel nog dat enige tijd gele den een bolbliksem de ge bouwen van het MPI teis terde. Dc herstellingskos ten ervan moeten gedeelte lijk gedragen worden door het instituut zelf en finan ciële bijdrage van sympat hisanten wordt nu gevraagd via de organisatie van deze feestelijkheden. Een initia tief dat waarschijnlijk vol gend jaar zal herhaald wor den, zij het dan om de lopende onkosten en drei gend tekort mee te helpen betalen. (Ivd) Wereldwinkel Dendermon de wil minstens 1 keer per jaar duidelijk van zich laten horen. Dit gebeurt d.m.v een Zuidamerikaans feest, dit jaar op zaterdag 28 au gustus. De mensen van Wereld winkel hopen zowel klein als groot te bereiken In de namiddag om 15 uur, neemt het teater «de spie lende mens» de kinderen en andere aanwezigen mee op een reis die toevallig naar het eiland BANALU- LU leidt. Een ruim uur kritische en toch plezante animatie. Een miniatuurrestaurant met gerechten van Latijns- amerikaanse landen als Chili en Argentinië, is open vanaf 18 uur De prijzen gaan van 80 tot 200 fr. per portie. 's Avonds zorgen de Chile- nen van CAMANCHACA voor muziek bij de «Noche de Fiesta». Jimena en O- mar. twee vluchtelingen, die zich niet alleen inzetten uit solidariteit met het ei gen volk maar ook met an dere derde-wereldlanden, brengen muziek om te luis teren en te dansen. Ze ver tolken hierbij de pijn, de liefde, de dood. het le ven... Ondertussen kan men rondkijken bij de stands van verschillende organiza- ties o.a. het Nationaal Cen trum voor Ontwikke lingssamenwerking. Am nesty International, de We reldwinkel zelf. Maandag 23 augustus zul- Het verdere programma: len volksdansgroepen uit Zondag 22 augustus ont Duitsland. Groot-Brittan- 9u30 luisteren de volks- nië. Frankrijk, Zweden en kunstgroepen de heilige Zwitserland een feestavond mis in de Sint-Niklase kol- in Nieuwkerken verzorgen, legekerk op. Die zondag Met een flinke bezetting wordt de volkskunstweek van 150 deelnemers belooft officieel geopend om 11 het een hoogstaande pres- uur ten stadhuize. Om 15 tatie te worden. In het uur is men te gast op de mooie groene kader van Landelingen in Belsele. het gemeentelijk park, in- Maandag 23 augustus is er gang Pastorijstraat, wordt om 14u30 in de schouwburg in de namiddag diverse op- iedereen verwacht om mee van Sint-Niklaas een gratis tredens in de rusthuizen te genieten van een stijlvol optreden voor derde leef- van Sint-Niklaas en om en kleurrijk schouwspel tijd en mindervaliden en 's halfnegen stelen de groe- van de buitenlandse dans- avonds doet men dus p>en de show op de Dries in groepen in hun regionale Nieuwkerken aan. zie daar- Sinaai. klederdrachten. voor hierboven. Zaterdag 28 augustus om Deze manifestatie is koste- Dinsdag 24 augustus om 14u30 optredens in de stra- loos toegankelijk voor 15u30 optreden op het ten van Hulst en 's avonds iedereen. Jong en oud zal er genoegen aan beleven. Verder is er gelegenheid om een verfrissing te ge bruiken. De buitenlandse gasten ko men aan op het dorpsplein Ten Bos tussen 17u30 en 18 uur waar ze opgewacht zul len worden door de Nieuw- kerkse gastgezinnen die hen mee naar huis nemen voor het avondeten en een gezellig babbeltje. Wie vroegere berichten mocht gemist hebben in verband met het ontvangen van gas ten kan nu nog mee inpik ken en enkele mensen uit nodigen voor een eenvou dige avondmaaltijd. Ge- interesseerden geven zo vlug mogelijk hun adres door met gewenst aantal en de voorkeur inzake spreek taal. Er zal zoveel mogelijk rekening mee gehouden worden. Voor het avondfeest aan vangt worden alle volks dansgroepen op het dorps plein Ten Bos verwacht te 20 u vanwaar de optocht vertrekt naar het gemeen telijk park langs de Pasto rijstraat. Onmiddellijk na de aankomst begint het dansfestijn. Wie iets wil meemaken wat de moeite loont maakt zich die avond vrij en komt mee kijken naar deze hoogstaande ui ting van volkse kunst. Wie nog als gastgezin wil meewerken geeft een sein tje aan: M. Van Oost. Gijzelstraat 41. tel. 776.30.11; Fr. Van Den Bosch. Zonnestraat 66: J. De Boever, Schut tershof 13 tel. 777.08.32; lOOu slottestival in de sport! Azalealaan in Sint-Nikli De volksdansers uit Hatj in Duitsland, uit ConI neau in het Franse Brei ne, uit Wales, uit Gotli in Zweden en uit Biel Zwitserland maken er 00 u getwijfeld een uniek f( van. Samen met Boe Naas, Kuituurkring Bat,öt land, speelschaar Ossa de kulturele raden Sint-Niklaas en Waasm ster. het provinciebesti de dorpsraden van Nie kerken en Sinaai en nog van instanties. Het wo p^( een internationale maar slist ook intieme, charm tc bedoening. W .00 u .00 L .00 i p.oo i Kantoor van Gerechtsdeurwaarders R. en Ph. Dekeyser, Gent wegens ouderdom en vertrek naar home van mevrouw J... uit Dendermonde VOORNAME ANTIEKE MEUBELEN: w.o. eetkamers (o.a. Louis XVI-stijl), slaapkamers (Louis XVI-stijl), Renaissancestijl, Louis-Philip- pestijl, bibliotheekkast (époque Louis-Philippe), afzonderlijke commodes, lavabo's, bureel, tafels, stoelen. tier rider A Ie- aug. Mes Me 37.6 D. kple mde, dare deg< aug Vrou Nier 946 Sge Mi aug ters' ut, te

De Voorpost | 1982 | | pagina 22