li Rode Kruisafdeling Lokeren reikt helpende hand Kant en passement in Aalst is dit ambacht nog niet uitgestorven Siegfried Fischer uit Dendermonde verzamelaar van Israëlische postzegels In de kijker op de jaarbeurs W m IK k; 24 - 20.8.1982 - De Voorpost Velen krijgén reeds schrik als zij de naam Rode Kruis boren vernoemen. Zij denken aan bloedgeven, zien reeds een levensgrote naald en laten meteen al hun edelmoedige bedoelingen varen achter het voorwendsel, wij kunnen daar niet tegen. Natuurlijk heeft het Rode Kruis met bloedgeven te maken. Maar er zijn voor de bevreesden een resem andere mogelijkheden om zich verdienstelijk te maken en zijn medemens een helpende hand te reiken. In de Bakkerstraat, ten huize Van Goethem, hebben wij nu eens niet de dokter nodig maar wel Mevrouw Van Goethem. Zg is zowat de administratieve spil waarrond het Rode Kruis draait. Zij wuift die bewering weg door twee mannelgke kollega's voor te stellen, zonder wie dit vraaggesprek evenzeer onmogelijk zou zjjn. Aan ons de eer en het genoegen Raoul Haentjens en Constant Dermui te ontmoeten. Mevrouw Van Goethem maakt ons wegwijs in de verschillende mogelijkhe den om zich nuttig te ma ken, buiten het bloedge ven. Voor een kursus hel per, eerste hulp of nijver heidshelper heeft de be langstellende geen diploma of wat dan ook nodig. De enige voorwaarde waaraan de kursist moet voldoen is 16 jaar zijn in het jaar van het examen. Vrij eenvou dig, is het niet? Maar laten we eerst eens de historiek bekijken, of liever door wie en hoe deze kursussen in Lokeren ontstaan zijn. Lesgevers Raoul Haentjens en Constant Dermui keren terug naar de beginjaren 60. Het lokaal waar de les senreeksen helper, eerste hulp boven de doopvont werden gehouden was de Oude Akademie op de Kaai. Wie de echte ouders, peter of meter precies wa ren, was niet juist bepaald maar zij moesten gezocht worden tussen dr. Opso- mer - dr. Van de Bavière senior - dr. Lerno - Willy Wittouck en José Boelens. Het leerlingenkorps kwam uit specifieke groepen zoals rijkswacht, douane en openbare ambten. Hier en daar daagde iemand op uit de gewone burgerij maar dat gebeurde heel zelden. Van nijverheidshelper was er toen bijna nog geen sprake. Welke idealist wil de in die tijd voor zijn baas nog enkele uren op de schoonbanken gaan zitten? Daar zou later wel veran dering in komen. Enkele jaren later liet men de Oude Akademie in plan en ging zich vestigen op de Oude 'Vismijn. De vrije uren werden in de verbouw gestoken maar het bleek boter aan de galg. De wo ning werd bouwvallig en de hygiënische omstandighe den ontoereikend om nog van verantwoord lesgeven te kunnen praten. Er werd felle druk uitgeoefend op het stadsbestuur tot er uit eindelijk voorstellen kon den geformuleerd worden. Na lang aandringen en via het OCMW kon de groep in 1979 zijn intrek nemen, in het Dispensarium, nu Zeiestraat 130. Raoul en Constant waren ondertus sen, in 1970, lesgevers ge worden in plaats van Willy Wittouck. Wie ook een fa meus steentje heeft bijge dragen gedurende de moei lijke aanpassingsperiode is Roger Genens van Hillare - direkteur Centrumschool rijksonderwijs. De admini stratie werd gehouden door Robert Van Overtveld, la ter door Mare Quintelier om tenslotte terecht te ko men in handen van Paulet- te De Leenheer, mevrouw Marc Van Goethem. Op vrijwillige basis Wat is nu de eigenlijke be doeling van die kursussen? Het is de mensen motive ren om zich op vrijwillige basis in te zetten voor de medemens. In deze ego centrische tijd willen deze verantwoordelijken de be volking wakker maken en warm krijgen voor een lo venswaardig initiatief dat in wezen een noodzakelijk heid is. Nu even de konkrete kant van de zaak. De dienst 900 höort toe aan de kliniek in Lokeren. Maar het vervoer geldt uitsluitend voor het grondgebied groot-Loke- ren. Daarom werd een ei gen Ambulancedienst op gericht. Zo'n Rode Kruis wagen kost bij aankoop al leen al ongeveer 300.000 F. De groep heeft dan zelf nogmaals de handen uit de mouwen gestoken en de wagen zelf ingericht met de nodige apparatuur. Zo kon men de kostprijs beperken tot 600.000 F. Hoe wordt die financiële put nu ge vuld? Voornamelijk door de verkoop van lidkaarten en vignetten, terwijl de Veertiendaagse van het Rode Kruis ook de meeste hulp lenigt. Mogen we er ook op wijzen dat de kur- sisten verzekerd zijn o.a. ook wat de verplaatsingen betreft. Misschien zit u nu reeds te trappelen van ongeduld om ook mee te doen? Ogen blikje, eerst even in 't kort omschrijven wat zo'n les senreeksen inhouden. Kursus helper: 20 x 2 uur. Benadering van de gekwet ste - reanimatie - stelpen van bloedingen - optreden bij algemene stoornissen. Kursus eerste hulp: 6x2 uur. Optreden bij ongeval - ver stikking en reanimatie - wondenverzorging - brand wonden en eenvoudige kwetsuren - ernstige wonden. Kursus Nijverheidshelper: 8x2 uur. Hier dient de onderneming die de kursus aanvraagt 6.000 fr. te betalen voor organisatiekosten. Heeft plaats in V.T.B.S. St. Lau- rentius voor maximaal 40 kandidaten. Kennismaking met het be drijf - benadering van de gekwetste - ademhaling en bloedsomloop - verzorging huidwonden - verbanden - breuken - houdingen bij evakuatie en praktische toepassing onderzoek van het slachtoffer. Als lesgevers theorie: een geneesheer of opleider in eerste hulpverlening. Als praktijk: een erkend monitor of opleider in eer ste hulpverlening. Eenmaal deze kursussen achter de rug en geslaagd kan men verder deelnemen aan de kursus 900 en Rode Kruisziekenhelper. Je kan. mocht je twijfelen, altijd eerst kennismaken met een kampagne: veilig thuis met het Rode Kruis en A.B.C. Red mee (telkens 2x2 uur). De stof gaat hier uitslui tend over kleine ongevallen en verstikking en hun pre ventie in het gezin. Ook de verstikking, reanimatie en optreden bij hartstilstand. Tienduizend vrijwilligers in ons land Op 7 september a.s. vangt een kursus helper aan in de Zeiestraat 130. Inlichtingen vragen staat volkomen vrij. U kunt daarvoor terecht bij volgende bereidwillige per sonen: Mevrouw Van Goethem - De Leenheer Dr. Marc Van Goethem, Bakkerstraat 59B, 48.49.07 Dr. Opsomer, Molenstraat 85. 48.18.10 Dr. D'Hollander. Heirbrug 202. 48.67.68 Apotheek De Schrijver. Stationsstraat 23. 48.22.80 Lokeren. Mevrouw Van GoethemRaoul Haenljes en Constant Dermui leggen aan onze medewerker de zin en van de kursussen uit (dm) Hanetjens Raoul, Beek- 48.15.45 men dan krijgt u een bre- stellen tegenover de straat 87. 48.54.73 De lessen vangen aan om vet Maar dat is niet het mens. Dat is de Dermui Constant, Boude- 19 uur stipt en eindigen om voornaamste. U hebt uzelf beloning wijnlaan 21, 48.39.95 21 uur. overwonnen door de moei- Vervaet Luc. Lammeken 2, Bent u geslaagd in het exa- te te doen een gebaar te imers Siegfried Fischer (61) is al zesendertig jaar woonachtig in ons land. Hij werd geboren in Halberstadt in Duitsland, en bezit de Joodse nationaliteit. In 1932 bij de opkomst van het nazisme in Duitsland, verliet hij dat land. Hij ging zich vestigen in het toenmalige Palestina. Tijdens de oorlog vervulde hij militaire dienst bij het Engelse bevrij dingsleger. Daarmee leerde hij België, en zijn toekomstige vrouw kennen. Na een korte terugkeer naar Palestina, keerde hij in 1947 naar ons land terug. Siegfried Fischer wonende by.» zegt Siegfried Fischer, aan de Bijlokestraat in «Uiteraard genieten de Is- Dendermonde is momen- raëlische postzegels de teel in brugpensioen. Hij meeste belangstelling. Met was lange tijd tewerkge- die verzameling ben ik in steld bij Desso. in St. Gil- 1948 begonnen. Mijn ou- lis-Dendermonde. Al jaren ders, woonachtig in Israël is hij verzamelaar van post- stuurden mij alle postzegels zegels. Hij is in bezit van op. Tot in 1974. Toen zijn alle Israëlische postzegels, ze gestorven. Van toen af vanaf het ontstaan van die nam ik een abonnement op staat in 1948. Ook bezit hij de post in Israël. Momen een grote verzameling van teel ben ik in het bezit van Belgische postzegels. Alle zowat duizend verschillen- postzegels die sedert 1935 de Israëlische postzegels, tot op heden in ons land Daarbij komen er nog een werden uitgegeven heeft aantal die werden uitgege- hij in zijn bezit. Een in- ven bij speciale gelegenhe- drukwekkende verzame- den. Vooral in de winter- ling. maanden ben ik druk doen- «Voor mij is het een hob- de met deze verzameling. n Sta oot gi De h. Siegfried Fischer (c) Aan tentoonstellingen bezit heeft, heeft in neem ik slechts sporadisch geval een belangrijke deel. In Dendermonde ex- de. Hoeveel kan en w poseerde ik slechts één niet kwijt. Dat is trou feher keer. Ik ben nochtans lid niet voor de buitenww m van de filatilistische kring, bestemd. [ren Aan de Vemmekensspoe- Het gaat er hem trou#>rm ling in St. Gillis Dender- niet om, om ermee h# kan monde nam ik deel alleen te drijven. jortinj op verzoek van de organi- Voor Siegfried Fischerf geP satoren.» blijft het een hobby. De verzameling postzegels EJ>ncn die Siegfried Fischer in zijn lortie zou fcr Di De stad Aalst is ieder jaar met een stand op de schap van gelijkgestemde vrouwen, heeft men thans Een mentaliteitsverandering van weerszijden d lust i mme de de I, d; *p Mi nincl De stad Aalst is ieder jaar met een stand op de jaarbeurs aanwezig, telkens met een belangrijke bedrijfssektor van eigen bodem. Eerder al kwam aan de beurt: de bloemensektor, sportartikelen («Aalst klimt naar hoogste sport!»), voedingsproducten («In Aalst gemaakt») en een overzicht van de groot-Aalsterse etalages in «Etala ge 81». Dit jaar komt «Kant en Passement» aan de beurt, één van de oudste ambachtelijke bedrijvighe den uit de streek, die vooral in Nieuwerkerken. Haaltert en Mere nog wordt beoefend, terwijl in Aalst een heuse kantschool floreert... Uit grootmoeders tijd... De Brusselse kant die in de streek van Aalst wordt gemaakt is wereldvermaard. Op de jaarbeurs wordt ook aandacht besteed aan passement, eveneens een Aalsters streekprodukt. Dit lacetwerk of Brusselse kant zal bij heel wat mensen herinneringen oproepen aan de tijd van toen, met kaarslicht en «lampe beige». Onze groot moeders, gezeten op een hoge rieten stoel, met de voeten op een bankje, waren de producenten van het verfijnd Brussels kantwerk. Toendertijd sprak men ook nog van naaldwerk en kussenwerk. De ambachtelijke kantbedrijvigheid in de streek bleèl schap van gelijkgestemde vrouwen, heeft men thans in de kleine bedrijfjes alle moeite van de wereld om nog thuiswerksters te vinden. En zonder die thuis werkende dames is het kantbedrijf niet leefbaar. Voor een appel en een ei? Een kantwerkbedrijf funktioneert eigenlijk erg een voudig: alles wordt gecentraliseerd in een kleine werkplaats waar een paar naaimachines staan die de kant «instikken». De baas zorgt voor de patronen, van zijn talent hangt de faam van het bedrijf af, want het zijn vanzelfsprekend de mooiste ontwerpen die het meest gegeerd worden. Zo'n patroon wordt op «groot papier» getekend en wordt samen met de nodige grondstoffen, lacet en dik garen, naar de kantwerksters gebracht die meteen aan de slag kunnen. Het dient gezegd dat die kantwerksters voor hun kunstige arbeid eerder karig worden vergoed. Dat was vroeger al het geval, dat is nog altijd zo: op dat gebied stond de tijd stil. Daarbij komt dat de meeste gepensioneerde dames tegenwoordig heel wat meer gewoon zijn dan die van vroeger. Voor «een appel en een ei» worden geen inspanningen meer geleverd... Misschien te recht... Op die manier gaat de Brusselse kantnijverheid in de streek van Aalst echter geleidelijk teloor. De oudste, meest ervaren en dus de beste lacetwerk- sters verdwijnen en rekruteren uit de aspirant pensioengerechtigden wordt met de dag moeilijker en zo wordt de onmisbare schakel met uitsterven bedreigd. Tijd verbeuzelen Zo zag men in een Nieuwerkerks kantbedrijf het bestand van kantwerksters van zowat 300 tot amper 45 teruglopen. Op de koop toe zijn niet alle 45 produktief en blijven er slechts een vijftal erg bekwame krachten over. Een mentaliteitsverandering van weerszijden dringt zich op betere vergoedingen enerzijds en wat meer interesse voor een kunstzinnige vrijetijdsbe steding anderzijds... Gaan tegenwoordig niet heel wat dames hun tijd verbeuzelen in hobbyklubs waar zogenaamde kunst wordt bedreven, terwijl ze zou den kunnen bijdragen tot het herstel van een ambachtelijke kunstnijverheid? voornaamste afzetgebieden. Meer dan 100 jaar oud is ook de firma Herma y Lauwereys uit Nieuwerkerken, die allerhande kan ,'u werk voor ameublement en tafellinnen produced e| bestemd voor de binnen- en buitenlandse markt iudT :rg< met afzetgebieden in heel Europa en ook in d 1 Verenigde Staten. Subtiel kantwerk, (hl) tot de jaren zestig het nuttige, aangename tijdver drijf voor gepensioneerde dames of huismoeders, die aldus op een kreatieve manier met hun lacet werk een stuiver konden bijverdienen. Er werd toen veelal in groep gewerkt, men ging bij elkaar op koffievisite met in de korf of tas het lacetwerk. Tijdens die namiddagen werd alle wel en wee van iedereen, alles en nog wat besproken, de hele leefgemeenschap passeerde de zogenaamde «kome- re»-revue, terwijl intussen met vaardige vingers waarachtige kunstwerkjes werden geschapen. en nu Terwijl vroeger kantwerken een nuttig tijdverdrijf was waarmee een zakcent werd verdiend in gezel- hel en 7. Nog in Nieuwerkerken werd het bedrijf M.C Meuleman omstreeks 1920 opgericht. Men produ ^aj ceert tafelbekleding in Brusselse kant. lacetwerk lrc g met naald gemaakte kant. handwerk voor Belgisch lt( kleinhandel In Aalst tenslotte vervaardigt de firma M. D Leenheer ruwe lacet voor kantwerkbedrijven. D ercj^ produktie van deze mechanische kant is bestemi voor hobby en industrie in binnen- en buitenlam rt voor de groothandel voornamelijk in de E.E.G. ten. nissci di hij Ai g st< jn ei Kant: stijlvol relatiegeschenk, (hl) Kantklossen, het kan ook in Erpe-Mere. Weldra wordt daar de school weer opengesteld, (per) Wat de kant- en passementnijverheid in het Aal- sterse nog te betekenen heeft, is te zien van 21 tot 30 augustus a.s. in stand 89 van de jaarbeurs. Even het rijtje van de deelnemende firma's doorne men om een beeld te krijgen van kant en passement nü. Kant De firma Charles De Sadeleer uit Nieuwerkerken werd omstreeks 1870 opgericht en produceert voor groot- en kleinhandel in binnen- (10%) en buiten land (90%). tafelbekleding in Brugse kant en lacet werk (met naald gemaakte kant. handwerk). Ame rika, Australië, Engeland en Frankrijk zijn de Passement In Erpe-Mere werd p.v.b.a. Neckebroeck en Co ii 1956 opgericht. Men produceert er passement aller m hande voor het interieur, tafelkleden en doeken voor konfektie en dekoratie, enzovoort. Dit i ffen bestemd voor groot- en kleinhandel in binnen- e buitenland met als belangrijkste afnemers: Nede land, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Eveneens in Erpe-Mere bestaat de firma De Feytt p.v.b.a. van in 1922, produceert voor dekoratie zitmeubelen, lampekappen e.d. voor groothandel ii binnen- en buitenland (voornamelijk in Duitsland Engeland. Nederland en Frankrijk). Nog in Erpe-Mere zag de Etn. De Sadeleer en Va Wilder p.v.b.a. in 1932 het licht, men werkt voorna melijk voor meubilering en garnering. De produkti is bestemd voor binnen- en buitenland. Het afzetgt bied bestrijkt zowat heel Europa. Het familiebedrijf Honoré Meert n.v. is sinds 188 in Nieuwerkerken gevestigd en produceert allerhan de passement voor groot- en kleinhandel in he binnenland. In het buitenland zijn zowat E.E.G.-landen afnemers van hun produkten. In Wieze tenslotte is de Pieters Now p.v.b.a. sind 1967. De specialist van de firma is goudgalon en d produktie gaat naar binnen- en buitenland, voö groot- en kleinhandel in E.E.G., Noord- en Zuid Amerika. Kantschool In de Aalsterse Rozemarijnstraat werd in 1978 d< gelijknamige kantschool opgericht Rozemarijn organiseert kursussen voor stropkanl Russisch-cluny, Vlaanderse kant, bloemwerk, Rij seise, Parijse en moderne kant. Tijdens de jaarbeurs wordt door deze school vrijwe ber doorlopend demonstratie gegeven in de stand Alle reden dus om een kijkje te komen nemen in d< stand, die net als de vorige jaren door de diens Inb organisatie-informatie werd gerealiseerd. Cyriel TEMMERMAJ Spo wee Spo cafc en moj pap

De Voorpost | 1982 | | pagina 24