legale verfspuitinstallatie pnieuw verzegeld ,se Buggenhout Slnt-Niklase solidariteitsaktie voor Palestijnse en Libanese bevolking lacht maanden ruzie... Jeugdheem in De Klinge verwoest door jonge vandalen eubeldroom in pyramidengebouw Breed pluralistisch opzet Vlaanderen sociaal-historisch Benzine gestoten te Dendermonde De Hamse Radio Forest kent niets dan tegenslag ■Istrai lemai ds januari van dit jaar is het goed mis in het Weiveld te Buggenhout. Sinds bekend 29] He dat Frans Van Gucht, garageuitbater op het industrieterrein, in zijn oude 60.02 tgehal in de genoemde straat een verfspuitinstallatie had ingericht reageren de buren Dael taaldelijk tegen het in gebruik nemen ervan. Nadat het schepenkollege bij de :enm (oegde instanties een negatief advies had verleend, legde de burgemeester de zegels op ber? fostallatie. Deze werden nu verbroken door de eigenaar op grond van een brief hem door een politiek mandataris. Omdat er geen toelating aanwezig was werden de opnieuw bevestigd. januari kregen de be- i 93*ners van het Weiveld te jgenhout er lucht van één van hun buren een degi fcpuitcnJ inrichtte zijn, steekt het dossier daar huidige garage op het Wei veld in feite over geen bouwvergunning beschikt. De garagehouder zou stuk- ema nog in de schuif. Installatie overbrengen in In juni werd door de uitba- je na stukje zijn hal uitge- oude garagehal. Dit is ter een vraag gericht tot breid hebben, maar er zou een milieuhinderen- burgemeester De Landts- nooit toelating verleend heer om de zegels te mogen zijn. (qj installatie waarvoor een pinning dient aange- ■noti te worden. Aange- De buren hebben verbreken teneinde de in- daaromtrent nooit willen stallatie te kunnen over- reageren, maar nu willen ze neen dergelijke vergun— brengen naar zijn nieuwe dat ook dit element aan de rmat n'et voorhanden was garagehal in het industrie- openbaarheid wordt prijs- !boo !eerc'en de buren dade- jpza l'oor een petitieaktie in d uu eigen en in de omliggen- aan straten. Begin februari <h een protestbrief, on tkend door 80 verschil- gezinnen, overhan- aan het schcpcnkolle- Nadat bleek dat de in- itie door de eigenaar in ruik was genomen liet gemeester De Landts- de installatie verze- park. De toelating werd ge geven. maar de verfspuite- rij werd niet ontmanteld. gegeven. Klacht werd reeds ingediend bij Stede bouw. Maar nu zou ook de poli- Integendeel. in de loop van tiek om het hoekje komen de maand juli werd de in- kijken. De eigenaar van de onderzoek de commo- en incommodo bracht het licht dat er verschil- bezwaren rezen te- de oprichting van een ;elijke spuiterij in de inzone. Op grond van eigen onderzoek en op is van het openbaar on- !oek verleende het :penkollege een nega- advies betreffende de ichting. Andere nega- adviezen werden uit- racht door de gezond- Is- en arbeidsinspektie nals door Stedebouw. ir de buren werd recht- eks klacht ingediend bij minister van leefmilieu Lenssens, bij gouver- De Kinder en bij de wacht. orgaan dat de beslis- dient te nemen is de endige deputatie, maar verschillende redenen. Duden gevraagde advie- nog niet beschikbaar nt-Gillis-Waas stallatie diverse malen ge bruikt. Omwille van de va kantieperiode waren vele buren afwezig en viel het gebruik niet dadelijk op. Toch kon de uitbater op vrijdag 6 augustus op heter daad betrapt worden. En kele dagen later op dinsdag 10 augustus werd de instal latie opnieuw verzegeld. «Misbruik van vertrouwen» verklaren de omwonenden. «Er werd toelating ver leend om de installatie te ontmantelen, maar ze werd echter enkele malen ille gaal in gebruik gesteld». De akties van de buren dreigen nu echter aanlei ding te geven aan de gara geuitbater om op zijn beurt de puntjes op de i te zetten. Als iemand het loof van aardappelen in brand steekt wordt prompt klacht ingediend en zelfs over een konijnekot dat tegen een muur werd aangebouwd zijn er nu twistpunten gerezen. Bouwvergunning niet afgeleverd De buren, flink gesteund door AVW-verantwoorde- lijken, hebben intussen kunnen achterhalen dat de spuitinstallatie zou gehan deld hebben op grond van een brief die hem was ge stuurd door PVV-senator Van Den Broeck uit Leb- beke. In deze brief zou ver meld gestaan hebben dat de vergunning was afgele verd. Maar het is nog erg onzeker of dit inderdaad ook zo is. «Maar,» zo ver klaren de geburen, «als de bestendige deputatie inder daad goedkeuring verleent aan dit dossier, dan trek ken we de zaak voor de minister van leefmilieu die de goedkeuring kan ver breken». Intussen is het duidelijk dat de aanslepende zaak en de groeiende burenruzie zeker geen goede zaak is voor de vrede in het Weiveld. Ho pelijk wordt de kwestie snel opgelost, want acht maanden ruzie is wat teveel van het goede. Op maandag 16 augustus werd, zo vernamen we. een begin gemaakt met de ont manteling van de instal latie. De spuitkabine werd over gebracht naar de vestiging in de Beukestraat. het Bug- genhouts industriepark. (Ivd) De Klinge. Bijna alle ruiten van het jeugdheem werden aan diggelen gegooid, (dbr) De chirogroep «Jeugdig» uit De Klinge kwam verle- daders aan de haal. De bu- den week dinsdag moe maar gelukkig terug van het ren behielden echter hun jaarlijkse bivak. Het jaarlijkse groepsverlof, dat dit jaar doorging in Bevel, kende een bijzonder goed verloop en was prima geslaagd, 's Avonds kwam evenwel het bericht dat, vooral bij de leiding, insloeg als een bom: het heem had die namiddag ongewenst bezoek gekregen van vandalen en was grotendeels vernield. Dat heem een houten chalet werd amper vijf jaar geleden ingewijd. Het bestaat uit een grote zaal plus vier afdelingsloka len. Verder is er een berg plaats en de nodige ruimte voor de toiletten. Het heem van de meisjeschiro uit De Klinge is gebouwd op een afgelegen grasveld, het «valleike» zoals men in De Klinge zegt. Het be vindt zich achter de Neder landse Teerling- en Polen straat, maar nog op Bel- kwamen, gingen de jonge kalmte, zetten de achter volging in en konden nog enkele schuldigen bij de fi guurlijke kraag vatten. De politie van Sint-Gillis werd verwittigd en was spoedig ter plaatse voor de nodige vaststellingen. Er werd on der meer een proces-ver baal opgemaakt. De chirogroep zit ondertus sen met de «gebroken pot ten». De schade loopt in de tienduizenden... Bijna alle ruiten werden aan diggelen gegooid of geslagen, deu ren werden ingestampt, spelmateriaal en meubilair werd op de grond gesme ten. kapotgeslagen en over hoop gegooid... Een echte puinhoop! Als bij wonder overleefde het grote, al ve le jaren oude beeld van de Burchtgravin - symbool van de Chiro - deze vanda- leninval. Natuurlijk zit de leiding nu met de handen figuurlijk in het haar, want het is reeds de vierde keer dat in het heem werd ingebroken Gelukkig werden deze keer dankzij het kordate op treden van de buren en kele daders gevat. De be voegde instanties werden op de hoogte gebracht en weten wat hen te doen staat. Maar zal de schade ooit worden vergoed? Hoe zal ze worden ingevorderd? En waar vindt de meisjes chiro met de herfst en de winter voor de deur voorlopig onderdak? Om aan al deze problemen (of toch een deel ervan) een oplossing trachten te geven, doet de leiding van chirogroep «Jeugdig» uit De Klinge een dringend be roep op de bevolking en op de overheid om haar met raad en daad bij te staan. Mensen die willen en/of kunnen helpen kunnen steeds kontakt opnemen met groepsverantwoorde- lijke Viviane De Boey. die te bereiken is in de Buiten straat 21 te Sint-Gillis. Alle hulp, zowel praktische, fi nanciële. materiële als eventueel juridische is van harte welkom. De BeEr gisch grondgebied. De dichtste geburen (die op ongeveer zo'n duizend meter afstand van het heem wonen) werden op die dins dagnamiddag opgeschrikt door een hel glasgerinkel. Ze gingen buiten kijken en zagen nog net hoe een stoel door één van de ramen werd geslingerd. Wanneer deze getuigen dichterbij D Klinge. Het spelmateriaal en het meubilair van het jeugdlokaal werd op de grond kwamen, pinpen de mnpe 6 rj/ju\ gesmeten, kapotgeslagen en overhoop gegooid, (dbr) ubelen Verberckmoes :nde in mei een nieuw obelpaleis langsheen de ressweg Antwerpen - t. grondgebied Sint-Gil- Waas, aan de oprit van Kemphoekstraat. Deze lisatie is een nieuwe Ipaal in de steile opgang dit dynamische familie- Irijf, een exponent van f en ondernemingszin, ar de leefmilieugroepe- Abllo stelt zich toch gen. durf en ondernemings- uit zich ook in de keuze de vestigingsplaats, nieuwe bedrijf is na- lijk gebouwd in een zo op het gewestplan he md als 'woongebied met delijk karakter'. Op ag van de gemeente Gillis werd dat gedeel- trouwens uit landbouw- le in woongebied gewij- De Kemphoekstraat iderdaad een landelijke istraat. Het is volgens onbegrijpelijk hoe vergunning voor het iwen van een immens unidengebouw werd af- erd in een zone die chts woningbouw en dbouwbedrijven tlaat. k wat betreft de bouw- pte werd de geest van de niet toegepast, zegt o. Het gebouw staat tegen de Kemphoek- it aangebouwd, tenein de toegestane vijftig me- bouwdiepte maximaal benutten. Normaal zou n de parking langs de aatkant aanleggen, maar tien de maximum bouw- pte van vijftig meter laide men de zaak om en de de parking achter het >ouw. Dat de verharding deze parking nu voor deel in landbouwge- valt, kon de vergun- •verleners blijkbaar niet deren, aldus Abllo. Meest flagrant en onligisch is eigenlijk dat het gewest plan nauwelijks twee kilo meter verder, aan de over brugging van de express weg bij 'Het Kalf een am bachtelijke zone voorziet Daar kan dus alle ruimte worden geschapen voor de vestiging van bedrijven als hetgeen Verberckmoes nu aan de Kemphoekstraat heeft neergezet, zelfs met de mogelijkheden voor een 'uithangbord' naar dezelfde expressweg. zo stelt de leefmilieugroepering. Volgens Abblo is deze zaak een schending van de letter en de geest van het gewest plan, terwijl de gemeente bovendien in staat is onder nemingsgezinde bedrijven, dankzij die gewestplannen, diverse wettige bouwplaat sen aan te bieden. Een on begrijpelijke zaak, aldus het Aktiekomité ter Bevei liging van het Leefmilieu op de Linkeroever. De tragische situatie waarin de Palestijnse en Liba nese bevolking dezer dagen verkeert, heeft Oxfam- België ertoe gebracht op grote schaal een humanitai re hulpaktie op te zetten. Overal in ons land worden de sensibiliseringsakties van deze organisatie zeer positief onthaald. Dit resulteerde vrij vlug in een financiële steun van 5 miljoen frank. Dit bedrag is vanzelfsprekend slechts een druppel water op een gloeiende plaat. Het hulpprogramma van Oxfam verdiende dan ook ruggesteun. En die kwam er alvast vanuit Sint-Niklaas. Dank zij de medewerking van het stadsbestuur aldaar wordt morgen, zaterdag 21 augustus van 14 tot 18 uur een bloedinzameling gehouden in de stadsfeestzalen alsook een financiële steunkampagne in de hele stad. Sint-Niklaas Het Masereelfonds - Sint-Niklaas organizeert in het najaar een vormingscyclus rond het tema «Vlaande ren. sociaal-historisch bekeken». Deze avonden vinden plaats in het Masereelhuis. Truweelstraat 123, in Sint-Niklaas, en beginnen om 19 u. Elk tema wordt gedurende een klein uurtje ingeleid, daarna is er gelegenheid tot vragen stellen en diskussie. Op 4 september handelt André Mommen, lesgever aan de Amsterdamse universiteit en medewerker van weekblad De Nieuwe, over «De teloorgang van de Belgische bourgeoisie». Mommen schreef een boek over dat onderwerp: hij ziet in de loop der tijden een eigen «Vlaamse» bourgeoisie ontstaan. Deze volgens Mommen op macht beluste groep tracht zich te redden door haar belangen te her schikken, te koncentreren, te vervlechten. Op 25 september spreekt Chris Vandenbroucke van de Gentse rijksuniversiteit over «De sociale ge schiedenis van het Vlaamse volk»: strukturele ar moede en onderdrukking komen o.m. aan bod. Op zaterdag 30 oktober hebben Rik Vandecaveye (medewerker aan het projekt Vooruit) en Dirk Velghe van het Masereelfonds het over «Volks- en arbeiderskuituur, kauwgom in het haar van de rijken?». Zij ontwaren een kerkelijke en burgerlij ke repressie tegen de volkskultuur. zij stellen ook dat de arbeidersbeweging misbruikt werd om elek- torale programmapunten te laten assimileren en propageren. Het lesgeld voor elk van de drie avonden (telkens zaterdagen) bedraagt 50 ft. voor leden. 30 voor niet-leden. Inschrijveji en informatie bij Julien Verellen, Verbindingsstraat 12. in Sint-Niklaas. Geld storten (150 fr. voor de drie lesavonden) kan op rekening 001-0367467-10 van dezelfde Julien Verellen. (wv) In de verschrikkelijke hel van West-Beiroet dreigt letterlijk en figuurlijk een volk dood te bloeden. Er is op dit ogenblik een zeer dringende behoefte aan bloedplasma en geld om de voornaamste noden te leni gen: geneesmiddelen, voedsel en drinkwater. Al wie kan helpen met bloed- geven of met een geldelijke bijdrage wordt dringend uitgenodigd deel te nemen aan deze humanitaire ak- tie. De bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis in Sint-Niklaas zal de tech nische kant van de bloedin zameling verzorgen. Via Genève zal het bloedplas- ma zo spoedig mogelijk overgemaakt worden aan «De Palestijnse Rode Hal ve Maan», dit is de zuster organisatie van het Rode Kruis. Mensen die niet zo ver trouwd zijn met het bloed- geven en dit nu voor het eerst willen doen hoeven helemaal niet ongerust te zijn. De bloedgever hoeft geen enkele speciale voor zorg te nemen, b.v. inzake eten of drinken, en zal ook achteraf geen enkele hin der ondervinden. Wat de financiële hulp betreft: hiervoor zullen op verschil lende plaatsen in de stad steunkaarten aan de bevol king aangeboden worden. Ook zullen medewerkers met kollektebussen rond gaan. Voor deze aktie kon den onmogelijk alle plaat selijke organisaties aange schreven worden. De tijd liet dit eenvoudigweg niet toe. Verschillende vereni gingen kwamen reeds for meel hun medewerking be vestigen: A.B.V.V.. Bond Moyson. P.v.d.A., K.P., R A L., S.N.E.L., Mase reelfonds, Het Vlaams Na tionaal Centrum, het Cen trum voor Immigranten. O.S.W. 2700 enz. De deka- nale raad van zijn kant drong bij al de paro chiepriesters aan om tij dens de religieuze diensten ruchtbaarheid te geven aan dit solidariteitsgebeuren. Het hulpprogramma Het hulpprogramma van Oxfam kan als volgt gere sumeerd worden. Men wil dringend 3000 dekens, 30 ton melkpoeder, een drie koppig medisch team, één miljoen frank aan fondsen en 100 kg geneesmiddelen naar Libanon zenden. Mo menteel zijn ook reeds on derhandelingen aan gang om gratis luchtvervoer te bekomen. Wat ooggetuigen vertellen Tijdens de perskonferentie die maandagavond te Sint- Niklaas aan deze solidari teitsaktie gewijd werd, voerden gewestelijk A.B.V.V.-sekretaris Julien Van Geertsom, V.U.-parle mentariër Nelly Maes en Oxfam-vertegenwoordiger mevr. De Brabandere het woord. Nelly Maes had de voorbije dagen een uitvoerig ge sprek gehad met de Kort- rijkse dr. Capet die na drie maanden verblijf in Zuid- Libanon naar België was teruggekeerd. Gedurende verschillende weken heeft deze dokter de oorlog en de bombardementen van dichtbij meegemaakt. In het kamp waar hij werk zaam was. waren ongeveer 3000 mensen aanwezig toen het door bommen volledig werd vernield. Ook in de privékliniek waar hij werk te viel een bom in. Alleen op de binnenkoer van deze kliniek trof de dokter twin tig lijken aan. Volgens deze ooggetuige bestaat er geen enkele kontrole op hetgeen de voorbije weken in Liba non is gebeurd. Het me disch personeel werd zelfs gevangen genomen en de chirurgen werden belet van te opereren zodat veel mensen stierven. Door on voldoende verzorging dien den bijna aan de lopende band amputaties van lede maten te worden uitge voerd. Volgens hem staat een groot deel van de Libane- zen aan de kant van de PLO. die men bijna kan vereenzelvigen met het Pa lestijnse volk zelf. De PLO verwijderen zou volgens deze zegsman dan ook zin loos en totaal onmogelijk zijn. En daar is Israël zich duidelijk van bewust. In dien Israël de PLO maar kon vernietigen maar dit is nu eenmaal onmogelijk, want daarvoor zouden de Falangisten (dit zijn de mi lities van majoor Haddad en de rijke burgerij van Tripoli) wel het ganse Pa lestijnse volk moeten uit roeien. Een ander getuigenis Oxfam-afgevaardigde mevr. De Brabandere had een gesprek gehad met de kinderarts Mikolajczak, de huisarts Ahmed Fatfat en de diëtiste Karien Deques- ne. Dit drietal is uit Liba non teruggekeerd waar ze als afgevaardigden van Ox fam hulp gingen bieden. In Beiroet bestaat de helft van de verzetstrijders uit Liba- nezen. Waarom dan nog langer spreken over de «Palestijnse kwestie»? De ware 'bedoelingen van Is raël zouden neerkomen op het volledig vernietigen van de Libanese ekonomie om daarna dit land ekonomisch én politiek volledig afhan kelijk te maken van Israël. Volgens mevr. De Braban dere zullen de Israëli's zich niet zo snel uit Libanon terugtrekken. Zij nemen er integendeel stilaan de macht in handen. En wan neer de PLO er weg zal zijn, wordt wellicht de vol gende eis dat ook de Sy- riërs moeten ophoepelen. Overal geneesmiddelen tekort In heel Zuid-Libanon is een tekort aan medisch ma teriaal en bloedplasma. In Beiroet is vooral geld te kort. Daar is nog wel alles verkrijgbaar maar tegen woekerprijzen. Het Ox- famteam vertelt, bijzonder getroffen te zijn door de volledig plat gebombar deerde kampen, waar dui zenden lijken onder het puin liggen te rotten. De meeste Libanezen zouden zelfs bang zijn te spreken uit schrik voor de Israëli's. «Waarom kom je nu foto's van ons maken?» vroegen sommigen, «we zitten al zo veel jaren in de ellende en toen kwam je ons toch nooit fotograferen!» De bevolking van Zuid-Li- banon en Beiroet is volgens de ooggetuigen moreel zwaar getroffen. En van of ficiële zijde wordt door de Israëli's geen enkele vrachtwagen binnengelaten in West-Beiroet. Alleen na het geven van forse bedra gen als steekpenning, ge beurt dit toch. Het gevaar voor epidemies lijkt groot te worden omdat de bevol king bevuild water moet drinken. P.V. De laatste dagen zijn heel wat autobestuurders het slachtoffer geworden van benzinedieven. Toen ze met hun auto wilden star ten stonden ze voor een voldongen feit. Hun bezi- netank was vrijwel gele digd. Van zich nog ver te verplaatsen was geen spra ke meer. Tijdens het week end zou dat minstens bij tien personenwagens zijn gebeurd. In de nacht van maandag op dinsdag wer den nog enkele mensen het slachtoffer. Het ging om Patrick Moerlooze. Pijn- derslaan uit Dendermonde, Ronny Matthijs uit Den derbelle en Cesar Van der Biest, Kalendijk 1 Dender monde. Bij laatstgenoemde stond de auto zelfs op zijn eigendom geparkeerd. Wie de dief is, is momenteel een vraagteken, alhoewel er duidelijk vermoedens bestaan. (edm) Heel wat jongelui houden zich momenteel bezig met die en aanverwante dingen. Sinds de vrije radio's een zekere vrijheid gekregen hebben, is dit terrein voor al betreden door jongere mensen die er waarschijn lijk al lang van droomden om van dit prachtig kom- munikatiemiddel gebruik te maken. Zo ook in Hamme waar enkele jongeren hun zuur- gespaarde centjes bij me kaar legden en nadien met een receptie de oprichting vierden van «Radio Fo rest». Vanaf dat ogenblik begon het tegenslagen te regenen. Het lijkt wel dat er een vloek hangt over de 102.3 meterband. Eerst kende men tegenslag met de 36 meter hoge antenne mast, waarna tot overmaat van ramp de zender vorige week werd in beslag geno men omdat die storingen zou veroorzaken op het Gentse vliegplein Alsof dat nog niet genoeg was in de nacht van 14 op 15 augustus ingebroken in de studio's en heeft men er de rest van het materiaal ter waarde van 200.000 fr. weggenomen. De politie diensten zijn bezig met het onderzoek. Voor deze jongeren, die het goed meenden met hun hobby, zijn dat natuurlijk zware slagen. Sympatie en steun zullen nu zeker nodig zijn. Daarvoor kan men terecht bij Louis Zaman of op volgende adressen: Driegotenkouter 34, post bus 36, of Sportpleinstraat 56.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3