en de kleine k Wegwijs in het Aalsters stedelijk kunstonderwijs Kunstschilder auteur beeldhouwer Simon Schoonvliet in kasteel Cortewalle te Beveren Ook filialen in deelgemeenten waarborgen rationele opleiding Zi 0! di Sint-Niklase musicus Louis Ellegiers overleden Claerhaegse Comedie dit jaar niet in openlucht Vier orgelkoncerten in Melsele -40 - 20.8.1982 - De Voorpost De keuze van een bepaalde studierichting is voor ouders en kinderen een delikate en vaak moeilijke opgave. Iedere vorm van onderwijs heeft zijn verdiensten. Om een gelukkige keuze te maken is een ruime informatie erg belangrijk. Inzake kunstonderwijs is er in de stad Aalst keuze tussen twee akademies: de akademie voor schone kunsten, waar zowel dag- als avond- en week-endleergangen worden gegeven, en de akademie voor muziek, ballet en toneel, een akademie voor sociaal-kulturele promotie. In beide akademies kan je verschillende richtingen volgen. In verschillende deelge- Op 20 juni 1859 werd er bouwkunde daglessen, on- meenten werden filialen op- onder impuls van de gezag- der het direkteurschap van gericht. Samen bieden zij hebbende Aalsterse kunst- beeldhouwer Gustaaf Van jongens en meisjes, jong of schilder Jozef Meganck, Den Meersche, werd ge- oud, een waaier van moge- een klas van «boetseren» sticht, lij kheden aan om zich een aan toegevoegd met als le- Na een onderbreking we- weg te banen naar een ar- raar de beeldhouwer gens oorlogsomstandighe- tistieke toekomst. Iedereen Alexander Geefs uit Brus- den, werd deze sohool voor vindt er beslist zijn ga- sel, schepper van het Dirk ding... Martensstandbeeld op de Grote Markt in Aalst Beeldende kunsten in i868 kwam de biblio- Over deze stedelijke onder- theek tot stand en men wijsinrichting bezorgde di- richtte, tot aanvulling van rekteur R.R. Van Gijsegem het tekenonderricht, kur- ons een uitgebreide doku- sussen van anatomie en van mentatie. kompositie en perspektief De akademie werd gesticht in. in 1805. In 1905 vierde de akademie Zij ontstond, zoals zovele haar honderdjarig bestaan, andere tekenscholen, uit de Er was een belangwekken- ateliersopleiding van kor- de tentoonstelling van wer- poraties en gilden. Toen de- ken uitgevoerd door direk- ze laatste in de tweede helft teurs, leraars en leerlingen van de 18e eeuw aan in- en men richtte voor het vloed en macht inboetten en eerst een kursus «kunst- uiteindelijk onder het Fran- schilderen» in. Vier jaar la- se bewind in 1795 werden ter, in 1909, begon men afgeschaft, zetten enkele al- met de leergangen hout- en leenstaande kunstenaars marmerschilderen. de opleiding verder. Het Vanaf 1926 gaf men les in groeiend sukses van derge- de kunstgeschiedenis. In lijke private lessen gaf ach- 1929 volgden «wetenschap- teraf aanleiding tot het op- pelijk tekenen» en «landme- richten van officiële teken- ten en topografie» scholen. In de periode 1930 en 1935 Zo gingen in Aalst de lessen ontstonden achtereenvol- in het tekenen, gegeven gens: door Jan-Baptist Gillis. speciale lessen van sier- vooraf aan de stichting van kunst; de akademie in 1805. een leergang grafische Naast avondlessen en teke- kunst met linosnijden en nen werd een zondagschool publiciteitstekenen; voor onderwijs in de archi- speciale leergangen tektuur, de perspektief en voor tapissiers stoffeer de ornamenten opgericht. Willem van Buscum. beeld- delontwerpen voor houwer uit Mechelen, werd schoennijverheid, de eerste direkteur En ook de school voor deling binnenhuisinrich ting opgericht. In 1977 werden ten behoeve van het kunstonderwijs voor sociaal-kulturele pro motie, filialen van de aka gen met beperkt leerplan (sierkunsten) kunstam bachten en grafiek/publici teit) tot afdelingen van het hoger sekundair kunston derwijs. Op 1 september 1972 werd demie opgericht, in ver- de dagschool in haar geheel geherstructureerd en men kon. na drie jaar hoger se kundair onderwijs, geho mologeerde diploma's schillende deelgemeenten van groot-Aalst, die toegan kelijk zijn vanaf de leeftijd van zes jaar en instaan voor een voorbereidende cyklus. reiken. Naast de bestaande Een lager sekundaire cyk- richtingen (bouwkunde, lus voor leerhngen van 11 sierkunsten, kunstambach- tot 15 jaar wordt dan ge- ten en grafiek, publiciteit) volgd door een hoger se- werd de dagschool uitge- kundaire en hogere, die zo- breid met de leergangen te- wel voor jongeren als voor vcra^an ui uc aiucmigeu binnenhuisinrichting en bouwkvndig tekenen, waar na vijf jaar studie een diplo ma «bouwkundig teke naar» kan behaald worden. Met ingang van het school jaar 1978-1979 werd in de dagschool voor kunstse- kundair onderwijs met vol ledig leerplan gestart met een oriënteringsgraad, ty pe I destijds V.S.O. genaamd Tijdens het schooljaar 1981-'982 werd de om bouw van het sekundair kunstonderwijs dag school van het type II naar het type I afgerond. De akademie beschikt thans over een volledige oriénteringsgraad en een tweejarige determinatie- graad met als bijzondere optie: architektuur- en bin- nenh uisarchi tektu urteke- nen, sierkunsten kun stambachten, grafiek pu bliciteit en tekenen schil deren. Dit biedt de jonge mensen de gelegenheid, reeds vanaf het derde jaar van hun mid delbare studies, gericht on derwijs te volgen met be houd van hun algemene vorming. In de school voor socio-kul- turele promotie werden nu ook een aantal program mawijzigingen doorge voerd met het oog op een meer rationele en eenvoudi ge opleiding. Zo werd voor enkele afde lingen «beeldende kunsten» het ateliersysteem alge meen ingevoerd, zodat een leerling op een paar vakken na alle facetten van zijn op leiding ontvangt in één ate lier onder leiding van één titularis, een basisoplei- töT 12 uur. op het sekreta- onderging een belanj riaat. Oude Vismarkt 13. transformatie, Aalst. ook de nieuwe deelgei Avond- en weekendonder- ten te laten delen in de wijs: vanaf 1B augustus stuursverantwoordelijk-l 1982, iedere werkdag van heden. 15 tot 18 uur, op het sekre- Sindsdien streeft een tariaat, Nieuwbeekstraat 3, thousiast lerarenkorps Aalst der de bezielende Het onderwijs is gemengd, van de direktie naar In de dagschool (Oude Vis- nauwere betrokkei markt 13, Aalst) worden de van de ouders bij het lessen gegeven van maan- van de akademie, ook dag tot vrijdag van 8.30 u. een erg aktieve samem tot 12 uur en van 13.15 u. king binnen de aki tot 16.45 u. tussen leerkrachten In de avond- en weekend- leerlingen van de vei school (Oude Vismarkt 13 lende disciplines (i en Nieuwbeekstraat 3) wor- zang, samenspel, den de lessen gegeven van muziekmaken) wat het dinsdag tot vrijdag van ziekonderwijs levenc 17.30 u. tot 20 uur fo tot en aantrekkelijker 20.50 uur. en naar pedagogische Zaterdag van 9.30 uur tot nieuwingen streeft. 12 uur en van 13.30 u. tot daarnaast wordt ook 16 uur. tracht met allerlei inten In de jeugdateliers, voorbe- santé initiatieven reidend tot het lager sekun- naar buiten te treden, dair kunstonderwijs, wor- De inzet van leerkrachl den de lessen gegeven als en leerlingen heeft in 18 volgt: geleid tot het tot stand in de school Nieuwbeek- men van een symfonia straat 3: woensdag van kest en in 1978 tot het 13.50 u. tot 16.30 u. en buut van een harmonie zaterdag van 9.20 u. tot 12 kest. Prachtige prestat uur. werden ook reeds gelevt in de afdeling Binnen- door de vocale afdeling straat 157: zaterdag van lozang. lyrische ku 9.20 u. tot 12 uur. koor klas), de afdeling in de afdeling Erembo- tie, voordracht en tor degem-Centrum: woensdag het ballet, het kinderta van 13.50 u. tot 16.30 u. en en de instrumentale ai zaterdag van 13.50 u. tot ling: al deze afdeling 16.30 u. brachten al heel wat in de afdeling Erembo- gewaardeerde optrede degem-Terjoden: zaterdag waardoor ze dan ook van 9.20 u. tot 12 uur en vaste waarden uitgroeidi zondag van 9.20 u. tot 12 Daarnaast werkte de akai uur. mie mee aan tal van kul in de afdeling Hofstade rele manifestaties woensdag van 13.50 u. tot schoolbevolking bleef 16.50 u. ballet en tussen gunstig evolueren Het onderwijs is kostela Dit naschoolse kunstond wijs van het lager en kundair niveau wordt kend en gesubsidieerd dl het rijk Aalst. Kunstonderwijs biedt meer dan één perspektief. bouwkunde m 1945 op nieuw geopend. En met in gang van het schooljaar 1955-1956 werd ze defini- ders en een school van mo- tief erkend. de Met het schooljaar 1962- 1963 greep de omvorming plaats van de dagleergan- kenen/schilderen, beeld houwen/keramiek en publi citeit/etalage Kort nadien onderging ook het avond en weekendonderwijs langrijke omvormingen Met ingang van het school jaar 1973-1974 werd de af volwassenen openstaat. In de richting beeldende kunsten van dit kunston derwijs voor socio-kulture- le promotie wordt een zui ver artistieke opleiding na gestreefd. Technische vor ming daarentegen wordt In het kasteel Cortewalle te Beveren heeft op 10 midden worden we allemaal september de vernissage plaats van een expositie een beetje miskend. On- f| van de Beverse kunstschilder Simon Schoonvliet, langs nog werden er op De man, die ook aan de uitgave van een vijfde Cortewalle een aantal au roman toe is, stelt behalve zijn olieverfschilderij en teurs van Beveren uitgeno- digd. Leo Mets was van de ook heel expressieve beeldhouwwerken tentoon. De tlj Van Remoortere bekende auteur Paul Koeck en de leraar en kun- ooki maar van Schoonvliet strecencent Frans Meert zullen de voorstelling van bleek men nog met gehoord het nieuwe boek en de opening van de expositie te hebben En zoiets doet verzorgen. De tentoonstelling zal toegankelijk zijn toch wel pijn» op 11, 12, 13, 18, 19 en 20 september, telkens van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. t ^ver Eerder al publiceerde Si- Vooruitlopend op de ten- Schoonvliet: «Om als ras- mon een aantal romans, toonstelling zochten we echt Bevernaar voor enkele waarin de onlusten in het Schoonvliet alvast even op dagen een zaal in Cortewal- toenmalige Kongo, die hij in zijn zolderatelier In de le te huren, heb ik .direkt als gewezen huurling zelf loop van het gesprek laat zo'n 13.000 frank kunnen heeft meegemaakt, centraal Simon zich alvast ontvallen neertellen. Er is dan nog de stonden. Paul Koeck zal het dat kunst in feite iets uni- druk van kaartjes, affiches, nieuwe boek voorstellen verseels is en door iedereen vervoer, materiaal, kortom: Het bestaat uit vier span- kan beleefd worden «Het reken zelf maar even uit. nende verhalen Schoon- unieke van kunst in het al- Als niet-kommercieel schil- vliet heeft eerder al fehcita- gemeen is juist, dat elke der houd ik er weinig of ties gekregen van Mare mens eraan kan deelne- niets aan over. Maar dat is Sleen voor zijn boek «Geef men, hetzij als aktief wer- ook niet meteen de bedoe- ons heden ons dagelijks ker of denker, hetzij als ge- ling Ik heb me gewoon tot vlees», waarin hij de sek- nieter. kijker of bezitter» doel gesteld ooit een paar Wat sterk opvalt is dat schilderijen te maken die Schoonvliet verknocht is hun plaats zullen vinden aan het vlakke Waasland naast de grote Vlaamse Talrijke werken, waaron- schilders, al is dat wellicht der het grote doek «Het Soe- een utopie», e Waasland», zijn daarvan Een andere vraag, doet men getuige. volgens de Beverenaar ge- We vroegen of de organisa- noeg voor de kunstenaars, ding, «tekenen», naar keu- Muziek ze één of meerdere discipli- nes kunnen aangeleerd toneel worden, voor de helft van Ook deze Aalsterse akade het beschikbare aantal les- mie biedt, dankzij een 122- Laten^ we samen even tijden jarige traditie, een kwali- studiemogelijkheden oi Een «nieuwkomer» in de teitsonderwijs voor elk wat iopen: akademie is de afdeling wils. De afdeling muziek omvi publi-fotodie in septem- Het schooljaar 1979-1980 notenleer. notenl ber 1981 van start gingen was een jubileumjaar. De voor volwassenen, waarin reeds opmerkelijke honderdtwintigste verjaar- m0nie; resultaten konden geboekt dag van de akademie ging muziekgeschiedenis; worden. Deze afdeling niet onopgemerkt voorbij, studie van een inst wordt nu verder uitge- bet werd een mijlpaal met ment, piano, orgel, bouwd. een bijzonder gestoffeerd cejio. blokfluit, dwarsfli Buitengewoon interessant feestprogramma: een bouten en koperen blaa is ook de optie «renovatie of B.R.T.-koncert aangeboden strumenten, slaginst aan de akademie, een aka- menten; demische zitting waarop samenspel het gedenkboek met de his- kestklas, kamermuziek; toriek van de akademie zang en lyrische kun voorgesteld werd, een to- Een andere afdeling is neelautditie, een leraren- afdeling ballet koncert. leerlingenaudi- En de derde afdeling, het algemeen allen die ties, een laureatenkoncert, afdeling gesproken wcx belang stellen in dit aspekt verscheidene orkestoptre- omvat spreekklassen, d van verbouwen, aanpassen dens, een balletauditie, een tie, voordracht en toneel van bestaan- orgelrecital gekoppeld aan De direktie en administ zang, een poézie-avond met tie is gevestigd huismuziek, verschillende Schoolstraat 19 te Aal gastoptredens. Tel. 053-21.38.85. Gedurende méér dan hon- derd jaar reeds staat een inschrijvingen vernieuwbouw» in de kur sus architektuurtekenen van de avondschool, waar bij een programma-aanpas sing voorziet in een gespe cialiseerde opleiding van bouwvakkers, tekenaars e de gebouwen Naast hun di ploma van bouwkundig te kenaar ontvangen leerlin gen uit deze afdeling het attest met vermelding van de specifieke vakken in de- uitstekend korps van erg In de hoofdschool. Schc leer- toegewijde leerkrachten straat 19 kan men tere» borg voor een degelijke verantwoorde vorming en woensdag 1 september i opleiding van de aan de 14 u tot 18 uur, dondert) akademie toevertrouwde 2 september van 16 u leerlingen: echt kwaliteits- 19 uur, vrijdag 3 septenil onderwijs. De huidige di- van 16 u. tot 19 uur rekteur, de heer Herman In de afdelingen Bini Van Santen, werd in 1978 straat Aalst en de loto aangesteld van de gemeentesch» dagleergangen woensdag De stedelijke herstrukture- van Erembodegem, Baar 1 september, weekendleer- ring in 1977 plaatste ook de gem, Herdersem, Nieuw ze specialiteit. Praktisch Aanvang gangen Dagonderwijs, woensdag 1 september om 8.30 t Avond- en weekendonder wijs: avondschool: woens dag 1 september; woens- gangen: zaterdag 4 septem ber; zondagleergangen: zondag 5 september. Inschrijvingen Dagschool, vanaf 16 augus tus 1982 iedere werkdag van 9 tot 12 uur en van 15 tot 18 uur. zaterdag van 10 akademie voor muziek, bal- kerken en de rijkslaj let en toneel voor belangrij- school Ninovestraat, Ei ke nieuwe uitdagingen Zo- bodegem-Terjoden woi wel qua grondgebied als in- de inschrijvingen zake bevolking zag de Aal sterse akademie haar opga ve belangrijk uitgebreid. En ook het bestuursorgaan teerd op zaterdag 4 septt ke° bli ber van 9 u tot 12 uur. BruStóc jelei Simon Schoonvliet: schrijver, schilder, beeldhouwer. Ivb Toneel een goede kntiek. suele problematiek van de We vroegen Simon wat er soldaat in het oerwoud op literair vlak nog op sta- weergeeft, gesymboliseerd pel staat Schoonvliet «Ik door de jacht op een olifant, werk momenteel aan een «Bij lezing kwam zowel de boek met als titel «De gedachte aan Mulisch als Wurgengel» Het handelt aan Geeraerts naar voren, over religieen. vooral de Dezelfde thema's werden sekten en hun invloed op minstens even sterk ge- het maatschappelijk leven tie van zo'n tentoonstelling in het Land van Waas? bracht», schreef J Schoon, en op het persoonlijk leven de BRT-West- van de mens Dat werk zou kreeg Simon tegen eind 1983 klaar moe- financieel te rooien u Schoonvliet «In ons eigen We vernemen het overlijden, in Hürth nabij Keulen, van de Sint-Niklase musicus Louis Ellegiers Hij werd op 30 oktober 1909 gebo ren en stierf op 1 augustus jl. Louis Ellegiers verwierf o.m. een vioolvir- tuoo8prijs en werd direkteur van de Sint- Niklase muziekschool. Hij was solist victol in de Antwerpse opera en orkestleider van het rondreizende gezelschap Goedroen. Ook aan het Rundfunkorkest in Keulen was hij ver bonden De familie Ellegiers, eigenlijk uit Nieuwker-. ken afkomstig, bouwde zich een hoge muzika le reputatie op, in het Land van Waas én in het buitenland. De jongere zoon van Lodewijk Ellegiers, zelf vermaard als musicus, werd beroemd als cellist. Alfons Ellegiers (geboren in 1919) werd leider van het Gelders Orkest en het Radio-Philharmonisch Orkest Nederland; Alfons huwde met de Duitse violiste Hertha Franze. (wv) Ook Vlaanderen ten zijn. Verder ben ik in kontakt met de Vlaamse oud-bokser Cynel Delan- noit, de tarzan zoals hij vroeger werd genoemd, die in 1948 wereldkampioen Marcel Cerdan versloeg. De kans bestaat dat ik over de levensloop van die man ook een roman zal schrijven», besluit Schoonvliet. L.V.B. Sinds 1975 bracht de Claer haegse Comedie te Meldert op een hoeve telkens open luchttoneel Velen vroegen zich dan ook af of er ook dit jaar geen openluchtfestivi- n h kee Hen ?inn ps Berli Muziek teiten in de halfoogstperio- ontmoetingsgelegenheid sluiting van Ons Huis. bij ger Van Nuffel, Wwe Van Mol op het Dorp. Roggeman, Roger wordt Meldert wellicht een Keer, Jeannine De unicum met een groot ninck, Willy De Valck. I dorpsplein met Brabantse nique Sterckx en Stel ,J Dries maar zonder énige De Croes. De regie is i handen van Meldert Op 3 september start in Melsele (Beveren) de jaarlijkse orgelcyklus U kunt gaan luisteren naar vier koncerten; die worden in september en oktober a.s. gegeven. De eerste uitvoering gaat door in de Gaverlandka pel, op het Spaanse or gel. Alle andere koncer ten kunt u gaan beluis teren in de Onze-Lieve- Vrouwkerk van Melsele, telkens om halfnegen 's avonds. Na elk koncert volgt een receptie waar op u nader kunt kennis- de waren. Het bestuur heeft echter geopteerd voor openlucht feesten om de twéé jaar op dat ook de vele medewer kers aan deze feestelijkhe den eens echt van hun va kantie zouden kunnen ge nieten. ^ken met de orgelist. Prés in Parijs, te gast in dfSO In de kapel van Gaver- de parochiekerk Onze- haagBtraai „Baai Gonse„. land verolkt op 3 sep- Lieve-Vrouw: Dumont, donck» werd gebracht is tember de Nederlander Anthony Van Noordt, het dit jaar dan de beurt Peter Van Dijk, cantor- Purcell, Buxtehude en aan een «binnenstuk». In de organist aan een Ut- J.S. Bach worden door zaal «Constant Van den rechtse kerk en orga- deze eminente orgel- en Broeck» niet die waarvan nist-Klavecinist voor de klavecimbelprofessor u onlan£8 in ee" krant een wekelijkse ^«8™- aan de akademie van middagmuziek aan de Bourgondie opnieuw tot va„ Roger Pie. Utrechtse Domkerk, leven gebracht. ters gebracht op zaterdag 4 werken van Kerll, Fro- Op 1 oktober treedt de en zondag 5 september berger, Kuhnau, Swee- Waaslander Luc Bas- Het stuk behandelt een ak- linck, e.a. Op 17 septem- tiaens op en op 15 okto- tueel thema, voor Meldert ber is de Franse Odile ber is Stanislas Derie- bovendien een heet hangij- Bailleux, titularis van maeker, te gast. zer het teniet#03-11 van het het groot orgel van (wv) dorpsleven en het verdwij r, r- v nen van kleine middenstan- - Germain-des- der8 en yan caffe Met de Waar vroeger in de scha- Jos Maesschalck. duw van de kerk een vijftal Voor volgende zomei herbergen waren rest er nu «Onder één Dak» van F geen enkele meer. cius gepland op de 1 Het stuk zelf is volledig Van Cauwelaert. naar Meldert toegehaald en de bezetting berust bij Ro- Op het Philips Natuurkundig aktiviteiten. De Belgii Laboratorium te Eindhoven is Spoorwegen heeft voor een luisterkamer gebouwd afdeling nu twee oude sp< waarin men snel effekten van wagens uit 1905, nog voll signaalbewerking of audiosig- mtakt. ter beschikking gest naien kan beoordelen. Hier voor maakt men gebruik van speciale komputerprogram- ZlSZZSXS: de streckgastronomie cn schakeling simuleren naar A. Denooze een ontworpen met als tema Vlak naast het Nationaal gic het bierland». Op dezci Scheepvaartmuseum het Steen ter zijn alle bieretiketten 1 te Antwerpen bevindt zich aan zamcld van alle bieren die de Scheldekaaien een kleine den ten dage nog gebrou afdeling «industriële archeolo- worden in de Belgische b gie» voor wat betreft de haven- werijen.

De Voorpost | 1982 | | pagina 40