Een stukje van Drieskes Kerremes kwam naar Lokeren Vemmekensspoeling lokte veel volk naar Sint-Gillis-Dendermonde ft Radio 't Ros animeert rammekeszandfeesten te Dendermonde 6 - 20.8.1982 - De Voorpost De inrichters van Drieskes Kerremes en van het internationaal volksdansfestival hadden wel wat moeten zoeken om al die deelnemers te kunnen herbergen, zelfs tot buiten hun gemeente. En zo was ook hun oog gevallen op het prachtige Lokerse domein Verloren Bos. De Portugese en de Hongaar se groep hebben daar een gastvrij onderkomen gevonden. Prachtig reservaat, een goeie ontvangst, goed slapen en eten, en overdag nog gelegenheid om Lokeren te verkennen, en bootje te varen op de nu zo zuivere Durme. De donderdagavond was er in het Koetshuis van het Verloren bos ook al een kleine barbecue ter ere van de vreemde gasten georganiseerd. ff fes Lokeren, Verloren Bos. Amerikaanse gasten in het do mein n.a.v. het Lokerse luik van Drieskes Kerremes. (dm) 's Zondags om 11 uur had den de gasten de grote eer, op het Lokerse stadhuis ontvangen te worden. Schepen Hugo Arens ver ving burgemeester Liebaut. nog steeds met vakantie. Na de ontvangst voerden beide groepen op het marktplein nog enkele dansjes uit. Het duurde niet lang of de markt stond vol met aandachtige en geestdriftige toeschouwers. En dat zal dan wel de aan leiding geweest zijn van de massale opkomst op het af scheidsfeest van maandag namiddag in het park van het Verloren Bos. Vroeger was er aangekondigd dat in geval van regenweer het feest zou doorgaan in de Torenzaal. Maar dat zou een utopie geweest zijn. Waar vond men een zaal groot genoeg in Lokeren om al die honderden men sen te herbergen? Gelukkig is het al maar bij een drei gend weertje gebleven. Van de tien groepen had den er twee forfait moeten geven: Ierland en Neder land. Hun leden moesten al op maandag aan de arbeid. Bleven er dus nog acht over, samen met de twee plaatselijke ploegen, Dries- ke Nijpers en Roeland van Lokeren. Het was de Deense groep die de spits moest afbijten. En ze de den het goed. Hun kledij was bijzonder fraai en kleurrijk, vooral de man nen met hun typische wol len rode mutsen, zoals de slaapmutsen van bij ons in grootvaders tijd. De Engel se groep zorgde ook voor de plezierige noot, met het tegen elkaar slaan van zwaarden en stokken om de kwade geesten te ver drijven. Dan kwam de Poolse groep. Dat was wel de meest kleurrijke, met hun klederdrachten uit alle delen van het oude Polen. Het was ook deze groep die zorgde voor de «clou» van de avond: na hun optreden kwamen zij even terug om gezamenlijk een paar stro fen van de «purperen heide» van Preudhomme ten gehore te brengen. Eerst was er verbazing op het plein, maar die ging dra over in een onvoorstelbare geestdrift. En op het einde van het eerste deel kwam dan de Amerikaanse ploeg, die wij al kenden van tij dens de Lokerse Feesten. Na de pauze begonnen de Hongaren als eersten. Hun leden zijn jonge arbeiders, studenten en intellektue- len. Onze zuiderburen uit Fréjus brachten uitsluitend dansen van Provencaalse oorsprong. Zij hechten veel belang aan de studie van oude plaatselijke volksgebruiken. De vol gende groep was de Ita liaanse uit de streek van Piëmont. Zij geven aan hun dansen een persoonlijk en uniek karakter. De mannen zijn gekleed als de postkoetskoetsiers uit de achttiende eeuw. Als laat ste groep kwam dan de Portugese. Naast de Poolse uit het eerste gedeelte was dat wel ook één van de kleurrijkste. Op getrouwe zijze gaf deze groep gestal te aan traditionele dansen, zang en muziek van de streek. Hun eerste optre den in ons land is echt mee gevallen. Wat moeten wij dan zeggen van de twee Wase groepen Drieske Nij pers en Roeland? Beide groepen hebben hun plaats in dit schitterend interna tionaal festival tenvolle verdiend. Beider optredens was stijlvol en feilloos. Voor het begin van het laatste nummer had Marcel Oelbrandt ook nog alle me dewerkers aan deze feesten De buitenlandse gasten mochten rekenen op veel belangstelling van de Lokerse bevolkx (dm) bedankt: het stadsbestuur van Lokeren, de kulturele raad, de jeugdraad, talrijke anonieme medewerkers. De tapkast was b.v. volle dig in handen van Lokerse medewerkers. De mensen uit Sint-Gillis hadden mo gen uitrusten. Men betrok ook het bestuur van het Verloren Bos in de dankbe tuigingen, dat twee groe pen op een schitterende manier ontving in het nieu we koetshuis. Dank ook aan de vele gastfamilies die leden van de groepen h ben opgenomen. Het is een onvergetelijl namiddag voor wLokera geworden, en een waardi slot van Drieskes Kerrenf én van Lokeren-Kermis. JT het prachtige bloemen® pijt te bewonderen en e Jeugd zonder Dak heeft nu al vjjf opéénvolgende jaren geluk. Ondanks het feit dat wij leven in een landeke waarin de tentoonstelling van regen bij beken uit de hemel neerpletst op de meest ongelukkige ogenblikken, nog nooit heeft Jeugd zonder Dak zijn landbouwwerktuigen. Vemmekenssoeling door het hemelse water laten spoelen. De zon scheen zaterdag zoals in haar beste dagen. Toen werd terhammen met p het koren met de pik afgedaan waarna het in bussels werd gebonden en op ruiters gezet. Of nog zoals er moest gedorst kaas, vlaaien en rijstpa worden en de vemmekes in het rond vlogen en de kelen schor werden en dus hoognodig moesten worden gesmeerd of ontbraken uiteraard nia gespoeld. naast de gerenommeerj Meteen weet je waar de naam van de halfoogstfeesten vandaan komt. Zondag, hoogdag van Vemmekesspoeling in Sint- rasechte gueuze die Gillis Dendermonde zag het er minder goed uit. Pletsende regen in de voormiddag, maar, eens het feest moest gans weekend werd beginnen, straalde de zon en kon reus Poliet en zijn gevolg ongestoord zyn ronde maken. Bij dit alles kon men genieten schonken. En een koi( van de vele antiek, van de oude ambachten en van eikaars gezelligheid. plechtigheid was er Landelijk volksfeest dag zakten ingezetenen uit Vroeg op de zaterdagmid- de feestvierende wijk naar de omgeving af. Bij het binnentreden werd de aan dacht getrokken door de korpus van reus Poliet, die waarschijnlijk net uit zijn bad kwam, want hij stond er nog poedelnaakt bij. Het kleden van de rijzige ge stalte duurde wel enige tijd. Eerst kreeg hij de pet op het hoofd. Daarna werd het hoofd op de romp ge plaatst en kon de kleedpar tij verder gaan. Nadien kreeg hij zijn gestreept boerenhemd aangetrokken en werden de armen aange gespt. Vervolgens werd hoofd en romp op de rest van het lijf gemonteerd. Daarvoor waren sterke ar men noodzakelijk. Meteen kon Poliet zijn jas aan schieten en kreeg hij de pijp in de mond. Vemmekensspoeling. Varken aan het spit, een niet te versmaden lekkernij (c) Vemmekensspoeling Sint-Gillis. Het mooie weer bracht veel volk naar deze organisatie van Jeugd zonder Dak. (c) Ondertussen waren de pik kers naar het veld getrok- lijke jeugdfanfare. Onder- voor de zondag. Hoefsmid ken, waar zij de oogst zou- tussen was men ook druk Verheyden demonstreerde den maaien op grootvaders bezig met het braden van hoe men in vervolgen tij- wijze. Uiteraard waren ze varkens aan het spit, en den paarden besloeg. Ver- vergezeld door de vrouwen kon later de smulpartij, ui- derop zag men nog meer die het koren moesten bus- teraard overgoten met het ambachters van diverse selen en binden en het ver- nodige gerstenat, be- pluimage. Op de rommel- volgens op ruiters of stuik- ginnen. markt konden velen hun jes zetten. Na dit oogstge- gading vinden. Ook de or- beuren deed reus Poliet Ambachten gelman was weer van de zijn rondgang in de wijk. Oude ambachten en dies partij en dat sloeg vooral vergezeld door de plaatse- meer waren voorbehouden bij de jeugd in. Ook leden van de Filatelis tische kring van Dender monde stelden hun munten en andere postzegels ten toon. Verder was er nog men kon r et e spi Van >1°: toen Petrus Van Dami en zijn echtgenote Victoi ®e" ne Biusselmans het domeflnn' betraden. Op de dag deze Vemmekensspoelii waren ze net vijftig jal gehuwd. En weten dat F trus één van de stichté was van dit oogstgebeurt in St.-Gillis-Dendermondi Al met al genoot de Veq mekesspoeling opnieuw 4 grote belangstelling. E« aanmoediging voor Jeug zonder Dak om er verdt mee door te gaan. E.D.I Vemmekensspoeling. Een kreemglaskaruit vroegere jaren (c) Vemmekensspoeling Sint-Gillis - Dendermonde De oude ambachten kenden zoals steeds veel sukses (c) De Rammekeszandfeesten die de dolle veertiendaagse van Dendermonde inlui den, worden deze keer ge houden van vrijdag 20 tot en met zondag 22 augustus In de Franz Courtensstraat en in de Bogaerdstraat kan men dan zowat van alles beleven. Ondermeer brengt Joe Alcatraz zijn nieuwste stunt. Is gooche laar Renardi ter plekke, evenals Ballonartiest Al Parker. Er zijn verder en kele zangers en zange ressen. een zwaardloper, een vuurspuwer, een me chanische stier, turn-dans- en karatedemonstraties Daarbij hoort muziek, ge regeld gebracht door har monies en fanfares. Voor de animatie zorgt de nieu we Dendermondse lokale radio 't Ros. Die vrije radio is pakweg een maand geleden offi cieel gestart en zendt uit vanop de bovenste verdie ping van café 't Peird aan de Kasteelstraat. De pro grammaleiders Joost Van Gelder (ex-Seven) en Bert Backer (ex-Contact) lieten ons weten dat het station nu elke dag vanaf 6 uur in de ochtend tot middernacht in de lucht is. Iedere dag, tot 19 uur loopt er een horizontale programmatie. 's Avonds wordt er meer gericht op een specifiek luisterpubliek. Radio 't Ros stelt zich tot doel het verenigingsleven in Dendermonde te stimu leren. Iedere vereniging van min of meer kulturele waarde krijgt de gelegen heid om aan bod te komen. Radio 't Ros kan men be- Freeland en radio Dender, reiken op het adres van is men over dat kleine f Kasteelstraat 1 te 9330 broertje niet te spreken. Dendermonde, of telefo- Deze drie zenders zouden nisch op het nummer 052/ in het Dendermondse sterk 21.28.36. gestoord worden door het DoHin Minarua Appelse station. Het mate- tldOIO minerva naai van dit station zou niet voldoen aan de eisen. Er In de deelgemeente Appels wordt ook gezegd dat radio is onlangs een lokale radio Minerva op sommige plaat- gestart onder de benaming sen 'n Appels ook de BRT- Vemmekensspoeling. Hippoliet en zijn dragers: Herrna Radio Minerva. In kringen zo" storen. Michem, Jo Van Den Bossche, Roger Beeckman, Gustai van radio 't Ros, radio E.D.M Buydts, Willy De Smet, Jef Mannaert, Paul Beckers elme Ernest De Petter (c) f"1 P1

De Voorpost | 1982 | | pagina 6