Katuit wordt schitterend slot van drukke kermis In |E Gruwelijke slachtpartij in veeweide te Beveren Allemachtig, Aalst.. Rudy De Meersman uit Wieze raapt Denderbelse Gouden Tong Aalsterse beiaardklanken 3 - 20.8.1982 - De Voorpost 'WVy-m Kere weerom, Reuske, Reuske, kere weerom. Heel even zullen de autoscooter en de «rups» hun getoeter en gejengel moeten intomen die donderdagavond van Katuit als de Dendermondse reuzen op de Grote Markt verschijnen, begeleid door hun krasse dragers en omzwermd door dansende knapen en magen die af en toe zelfs vervaarlijk met hun toortsen rondzwieren. Dan speelt de harmonie het «Reuzenlied» en wordt het plechtig. De kermis is ver gedaan, het vuurwerk kan beginnen en de laatste centen rinkelen in onze zak. Als het dan tegen middernacht draait, dansen de reuzen het stedelijk magazijn binnen, waar ze in gezelschap van 't Ros Beiaard en Baron Franz Courtens opnieuw aan het lange wachten beginnen. kapellekes en bezoek aan leden herbergiers. Al had het alles samen wel een zekere charme, deze voor stelling kon toch alleen maar de Dendermonde- naar boeien. Elke reus kreeg in die tijd enkele trommelaars mee en werd begeleid door enige fakkel dragers. De VW besloot daaraan iets te doen. Een jonge stadsbediende, Franki Her- vent, werd ontboden en hem werd opgelegd om zich nu eens met Katuit te gaan bezighouden. De eer ste ervaringen waren zo goed, dat men besloot deze weg verder te bewandelen en het resultaat kan men nu donderdag 26 augustus op nieuw bewonderen. De drie gildereuzen, om ringd door zeshonderd ge kostumeerde figuranten en verschillende praalwagens, zullen door een ziedend Dendermonde dansen als nooit tevoren. Evolutie In 1969 moesten de klassie ke trommelaars de plaats maken voor de Harmonie van de Katholieke Bur gerskring o.l.v. de h. Baeck. De reuzendragers ondervonden dat zij hun kunstige maar vermoeien de danspassen veel beter konden uitvoeren op de harmonieuze tonen van «Het Ros Beiaard» en «Ons Banier» dan op het eentonige geroffel van de trommen. Het jaar nadien werd deze harmonie al een pakje aangemeten en Ka tuit was de goede weg op. Later opperde Franki de idee om op bepaalde plaat sen in de stad wagenspelen te laten opvoeren. Met de medewerking van de Den dermondse toneelrkingen werd dit initiatief een gran dioos sukses. De techni sche uitwerking ervan ver gde echter dergelijke in spanningen dat de wagen spelen stilaan verdrongen werden, eerst door mimes- pel en later door volksdans en vendelen. Fro en Incar hebben daartoe hun steen De reus Mars met zijn krijgshaftig uiterlijk, is wel de kleinste, maar weegt 79 kg bij een grootte van 3,70 meter. Zijn zwaard is 1,75 m lang en zijn borstomvang is 3,10 meter. Hij wordt begeleid door de Kruisboogschuttersgilde van Sint-Joris. Vijftiende vernieuwde uitgave Uiteraard is de Dender mondse Reuzenommegang veel ouder dan vijftien jaar. Zoals de meeste histo rische ommegangen is hij ontstaan uit een processie. In dit geval de viering van de verjaardag der kerkwij ding (29 augustus) op het eind van de 14e eeuw. Vol gens pude geschriften blijkt dat in de tijd van Filips De Goede, de helemaal niet zo brave Bourgondiër, de reu zen Indiaan, Mars en Go liath, reeds een vaste waar de waren geworden in om megangen en volksfeesten. Voor vijftien jaren zat er niet veel lijn in die reuzen- stoet. Het was eerder een ordeloze bende die zowat door de Dendermondse straten zwierven met veel Na de fusie in 1972 werd de VW overhoop gegooid. Nu waren er niet alleen meer Franki Hervent en museumconservator Emiel Verstrepen die aan de kar moesten duwen maar ze kregen gevoelige hulp van Etienne Van Hecke, Gust Dierickx, Robert Korte, Erwin Vergeylen. Roger Dierickx en Mit Windey. In die periode werd Katuit uitgebouwd tot een vol waardige ommegang, een kleurrijk en stemmig volks feest. Men probeerde er elk jaar een aspekt aan toe te voegen, zodat in 1977 de streekgastronomie werd vereerd met een praalwa gen over het Dendermonds kopvlees. In 1978, ter gele genheid van de 90e verjaar dag van het bezoek aan de stad van Polydoor De Key- ser, Lord Mayor van Lon den, werd een passend ta fereel uitgebeeld. Uit de Ros Beiaardommegang werd de Hellewagen weg gesleept en in 1980 kregen de drie reuzen een nieuw pak. Toen ook kwamen de spotnamen aan bod. Het publiek werd duidelijk ge maakt wat knaptanden, kopvleesfreeters en flau- zenmakers zijn. Ook 't Schipke werd uit de donke re krochten van de stads- magazijnen gehaald. Op die manier evolueerde de ommegang tot een prachtig kijkstuk, waarin meer dan zeshonderd piek fijn gekostumeerde figu ranten in opstappen. Jef Ramans pijnders zullen er die dag ook weer dolgeluk kig bijlopen. Apotheose Om 20 uur vertrekt de Mid deleeuwse Reuzenomme gang op de Emiel Van Winckellaan om langs het Sas en de Grote Markt naar de Dijkstraat te gaan. Langs de Oude Vest en de Leopold II laan bereikt de stoet dan de Brusselse straat, waarna opnieuw de Grote Markt wordt aange daan. Hier zullen opnieuw vele duizenden mensen de «gruëte manne» staan op wachten om samen met hen op te stappen naar de Franz Courtensstraat waar om 22.15 uur het reuzevuur werk plaats heeft. Om 21.30 uur kan men aan de Bogaerdbrug reeds kij ken naar een optreden van volksdansgroep Kludde uit Wichelen, waarna de drie reuzen zelf nog even licht voetig worden, vooraleer te verstommen voor het ge bulder van het luchtvuur- werk. Tijdens het vuur werk speelt de stadsbeiaar- dier niet zijn vrolijkste deuntjes maar «Muziek voor het Koninklijk Vuur werk» van Hèëndel. De Kloosterstraat in Haasdonk-Beveren. De koe van Jean Bosman ligt ge velé hebben, naar Lokers en Belseels voorbeeld, ook in het Beverse een Boerenwacht nodig. (Iv) Ook schapen slachtoffer Vorige zaterdagochtend werden in de weiden aan de Haasdonkse Baan te Beveren een drietal runderen dood aangetroffen. De dieren werden met een long- riffle doodgeschoten of de keel opengereten. Een achttal andere beesten trof men er lelijk toegetakel- daan. De B.O.B. van Sint-Niklaas stelt een onder zoek in. Tot een stuk in de nacht Terwijl nu reeds vele be zoekers de stad stilletjes verlaten, maken de Den- dermondenaars zich ge reed, opgezweept als ze zijn door de bekende melo dieën die telkens herhaald worden, om aan de langste nacht van het jaar te begin nen. De bazen en bazinnen tappen nog steeds van 't beste bier als de reuzen allang uit de cirkulatie ver dwenen zijn en het wordt langzaam licht als de laatste vierder er plots aan denkt dat het eigenlijk maar een gewone werkdag is die vrij dagmorgen. (mdb) Zaterdagochtend trof de Beverse veehandelaar Jean Bosman in de wei langs de Haasdonkse Baan één van zijn prachtigste beesten, een dikbil van meer dan 500 kg dood aan. Het dier was verschillende keren in de kop geschoten, de keel opengereten en een achter poot afgehakt. Een andere stier werd eveneens zwaar toegetakeld en voor dood achtergelaten. Acht koeien werden eveneens zwaar toegetakeld in de aangren zende weide van landbou wer Omer De Cock. Eén ervan overleefde de gruwe lijke slachting niet en een tweede diende te worden afgemaakt omdat er vol gens de veearts geen over levingskansen meer waren. Een «lustmoord»? Veediefstallen en -slachtin gen teisteren sinds geruime tijd de streek van Sint-Ni- klaas en Dendermonde. Hetgeen vorige weekend te Beveren gebeurde doet echter meer denken aan een lustmoord. In totaal werden door de daders om en bij de 200 kogels afge vuurd op de runderen. Dit kon worden afgeleid uit de achtetgebleven munitiever pakking. Ook een hakmes werd teruggevonden. Na de politie van Beveren kwam de B.O.B. van Sint- Niklaas ter plaatse om een eerste onderzoek in te stel len. In verschillende Wase gemeenten werd reeds een «eigen wachtdienst» opge richt door de plaatselijke landbouwers. Hoogstwaar schijnlijk wordt nu ook te Beveren een dergelijke dienst opgericht. Die «Boe renwacht» zou nut kunnen opleveren want begin week werden ook in 1 Melsele en Zwijndrecl fdl gingen tot veediefstal gesteld. In de Margrietstraa' Meerdonk vond woensdag een aantal pen waarvan de keel overgesneden. De hoorden toe aan Van Stappen uit Vrase m Inmiddels wordt in I bouwkringen gewaakt!) de kudden en het vee om worden «boeren! ten» opgericht; ook he gemeen Boeren Sync heeft zich in die zin enigd. opnit visjt iwe inden nadi rten jven. i 'ie Volg Odes In samenwerking met de niging voor Vreemdeli i verkeer Antwerpen, de rij Flandria en de Diere werd een nieuwe sticki 50.000 eksempli maakt. Het gaat om een tige vierkleurenzelfklevt uitkamvorm die de toerist^ attrakties van Antwtp" voorstelt. Hij kost 20 fr. sen i i ioek: I ken d< 11 ijn A I nine It g' n 51 d< Het zesde groot kaatstomooi voor karnavalgroepen gaat door in de Akademie voor Schone Kunsten in de Nieuwbeekstraat. Er zullen inderdaad mooie en andere kunsten getoond worden. 21 en 22 augustus is de datum waarop volgende ploegen elkaar be kampen: De Poipelekkers, Schief regt oeiver, Broe- beleers, Loddcrocigcn, Weir, Pikante Kastaars, Saazers, Berkens van Sint Anna, Kornissesloipers, Pertotal, Toisers, Destereers, Matotten en Ja Watte Jong. Voor het kaatstornooi gaven de Snottebellen forfait. Ze nemen wel deel aan het door hun georganiseerde catchtornooi. Eerste wedstrijd: Snottebellen - Sjie- peerekes. (nen goeie verstaander heeft maar een half woerd vandoeng). Zaterdag en zondag 14 en 15 augustus ging het minivoetbaltornooi van AKV Eirg door. Al was er weinig belangstelling van de gevestigde karnaval groepen, aan ambiance ontbrak het niet. AKV Eirg won haar eigen tomooi. De andere ploegen: 2. Lombeek, 3. Pindaboys, 4. Europaboys, 5. Dester eers, 6. Denderland, 7. Lodderoeigen, 8. Bobbies, 9. Eureka, 10. 't Duifken (Hofstade), 11. Toisers en 12. Eirg (II). Waren de Dompelleers ingeschreven voor het mini voetbaltornooi van Eirg, of niet? De sympathieke groep van de Lodderoeigen nam hun plaats in. Waar was de echte kermissfeer, de familiekermis van vroeger in 't hof Somergem? Tijdens de tiener namiddag stalen enkele punkers en motorboy's de show. Wel op hun manier. Discobar The Lolmae- kers spande zich in om het peil van de namiddag te redden. De kermissfeer bleef echter uit ondanks hun zware inspanningen. We twijfelen niet aan de vakkennis van Ricky Van Vooren en ook niet aan de goede bedoelingen van de organisatoren van de kermis. Maar de Hoppefeesten van vroeger vonden we niet terug. Helaas, met weemoed kijken we terug. In Kafe Pallieter in Erembodegem ging het verjaar dagsfeest van Radio Vrij Aalst door. Builen een show was er ook een eetmaal. Gasten waren Mous tache, Clarck Van Mere, Hary Spider en Anita Lerori. Clarck van Mere bracht een single op de markt. De A-kant is het lied van Radio Vrij Aalst. De B-kant: «Darling 1 love You». Heel binnenkort zullen de liefhebbers van voetbal de wedstrijd van SK en Eendracht Aalst op de radio kunnen volgen. 't Wordt binnenkort verkiezingen, de politieke mandatarissen waren er allemaal om hun kop te laten zien. Ook prins karnaval Jempi was afgezakt naar 't feest van Radio Vrij Aalst. Halfoogst kermis in Wieze was een topper. Vrijdag was er al volle ambiance in Kafee Sportpaleis. Het optreden van het zangkoor Potters werd door ieder een gesmaakt. Zaterdag een denderende dansavond met de mensen van de wijk. Zondag was het rommelmarkt en om 17 uur een smulfestijn met als ingrediënten: haring, trippen, brochetten en varkenskop. Het optreden van de Prinsen karnaval zorgde voor een (h) echte kermissfeer. Voor de echte Aalstenaars is 27 augustus een niet te vergeten datum. Want in de Keizershallen gaat dan de enige Aalsterse Showavond door, ingericht door het AKV. We gingen reeds ons licht even opsteken. Het al internationaal bekende Klein Muzieksken opent met een daverende march de avond samen met alle deelnemende artiesten. Polle Keipernoagel verzorgt het eerste optreden. Op zijn kleine smalle schouders rust het sukses of de mislukking van de Aalsterse avond. De regisseur in dienst van het AKV weet wie de spits moet afbijten. Goed begon nen, is half gewonnen. Het optreden van Miel Destereer en Nicole Schellinck vraagt wel enkele extra repetities. Want om de AKV-voorzitter te doen zingen is paardekracht nodig. Geruchten doen de ronde dat' prins Antoine een liedje over de pers zal brengen. Stefaan zingt een meestamper. Als prins karnaval 1981 ontbreekt het hem niet aan Aalsterse spot. Er zullen er wel groen lachen. Wie rijdt er nu nog in Europa op een ezel? Het optreden van De Chevaliers van de Koolstraat met medewerking van ex-prins Antoine, Stefaan en ex-Bierprins Wantjen Van Oost is volledig in het teken van de Duitse Operette en Oberbayers. De Chevaliers deden een beroep op niet minder dan 30 figuranten die de totale sfeer van Oberbayern moet evokeren. De show van prins Jempi is prachtig en komisch, wel is hij in parlé francais. Het Aalsterse publiek zal wel houden van het nummer. Ajoin en Incognito. De kermis in Denderbelle bracht heel wat volk op de been. Tijdens het weekend defileerden enkele muziek verenigingen door de feest vierende wijken, en had den diverse sportevene menten plaats. De voorbije dinsdag was echter de hoogdag in het plaatselijke kermisgebeu- ren. De jaarmarkt lokte vooral landbouwers en lief hebbers van dieren. Maar 's avonds was het hele dorp in het centrum verenigd voor de gouden tongen worp. Een vorig jaar ge start initiatief, dat onmid dellijk ingang vond in het dorp. Stipt om 20 uur wer den vanop drie plaatsen de In Denderbelle had voor de tweede keer de «Tongenworp» plaats. Men ziet zo dat heel «Belse tongen» te grabbel wat gegadigden het kostbare kleinood (5.000 F) wilden veroveren, (v) gegooid. Er stond veel volk en de grijpgrage armen wa ren maar moeilijk te tellen. Eén van die tongen had een waarde van vijfduizend frank. Het duurde enige tijd vooraleer iemand het kleinood in bezit had ge kregen. Uiteindelijk steeg een kinderkreet op uit de massa. Het was Rudy De Meersman (negen jaar) wonende Royen 41 in Wie ze die eigenaar werd van het dure kleinood. Hij kreeg na afloop onmiddel lijk het bedrag overhan digd. Kort na dit volks evenement ging de «boe- kee» open van een vuur werk, als slot van een toch wel geslaagde «Belle-ker mis». Was verleden week in deze rubriek het doen en lat< van het geslacht Schepers de hoofdbrok van geschiedenis van de Aalsterse beiaard en zijn beia diers, dan zullen we nu wat meer vertellen oi Carolus Josephus Peeters en Theodor de Labremoi kt, co, gstn lijn iw) het stati >vi iola| Carolus Josephus Peeters Karei Peeters werd geboren in Herentals Zijn r zukalijeit kreeg hij mee van zijn vader Antonius, zelf leraar en violist was Op 12 december 1715 werd Karei Peeters als stadiiei beiaardier aangenomen. Zijn kermis werd direi duidelijk. Hij was keurder van menig klokkensp r in Vlaanderen. Helaas kon Aalst in hem niet a voldoening schenken die hij verwachtte. Daaroi werd hij beiaardier van Leuven, waar hij op 13 jui 1745 overleed. Theodor de Lambremont Hij was meer mechanieker dan muzikant. De rep raties van het uurwerk werden heip toevertrouw! Als beiaardier wordt hij wegens zijn onbekwaan heid ontslagen op 12 maart 1716. Vrijdag beiaarddag Om aan de wens van vele Aalstenaars te voldoen ho ik eraan nog even erop te wijzen, dat elke vrijdag avond om 20 uur, stadsbeiaardier Pierre De Sme< zijn beiaard bespeelt. Een speciale luisterplaats is tuin van het stadhuis, waar een deskundige over h( instrument en de muziek de nodige informati geeft. HJ Programma Vrijdag 20 augustus om 20 urn- Vuurwerk voor beiaard. Preludium nr. 8, M. Va den Gheyn. Retro-klanken. Liedje van vroeger, gavotte bew. De Mette, G. Bernard Notendans, Viariaties voor beiaard, G. Feremans Dromerig aan een meer, Zomeravond bew. J. R tiers, E. Grieg. Oefening voor stem, Solfegietto bew. J. Rottiers, PI Em. Bach. Uit de zevende suite: Passacaglia, bew. J. Rottier G. F. Handel. Origineel voor beiaard: Kleine fantasie in la, Uten, Uit het kinderhoekje: De kleine herder bew. Rottiers, Cl. Debussy. ilast I-Nc 50 1enl :ek van D at n -ijn De winnaar van de «Tongenworp» staat helemaal in het midden. De negenjarige kna toont het winnende briefje. Hij wordt omstuwd door zijn mededingers, (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 8