Twaalfde Internationaal Jazzfestival Dendermonde: twee dagen gezelligheid en steengoede muziek Handelaars uit Kerkstraat zien hun zakencijfer met helft verminderen JAZZ BAND BALT. ORCHESTRA s- ivont talen Dend Birelli Lagrene weer kilometers, zijn stemban den lijden en zijn lever heeft het lastig Hij probeert zijn «Klub der 25» te motiveren, ze op te peppen, ze op hun re- kord-toerental te laten draai en... en lukt daarin nog best aardig. Fernand De Backer, de man die liefst op de achtergrond opereert ver van de drukte, is gerust in de programmatie, maar hoopt op een stralende zon-dag, zodat de kas er na 4 september ook stralend voor komt. Tijdens de persbijeen komst van het Festival van Vlaanderen in het kasteel Bor- luut in Sint-Denijs-Westrem. waar naast de Gentse stadsani- matie. de happenings en het Fiest tusschen twie brugghen, ook het Dendermondse Jazz festival werd voorgesteld, bleek hij een gepassioneerd ambassadeur van het Honky Tonk-gebeuren. Zijn medede ling dat het Internationaal Jazzfestival het moest stellen met 32.000 gedevalueerde frankskens subsidie, terwijl er dit jaar geen Jazz op Middel- heim te beleven valt, omdat de BRT amper twee miljoen frank ter beschikking kon stel len van de orgamzatoren (de stad Antwerpen zorgt dan nog voor de materiële organizatie). klonk voor vele aanwezige persjongens ongelooflijk in de oren Wij zagen prof Briers ijverig dit bedrag noteren; waarom? We weten dat Fer nand er ieder jaar in slaagt het festival met een beetje kasre- serve te beginnen om de even tueel ongunstige weergoden voor te zijn. Toch maart eieren dragen, Fernand! Een ander man van gewicht op de achtergrond is de Laszi, sinds een paar jaren program mator van het festivalgebeu- ren. Tijdens de eerste uren van de jazzmaraton ziet men hem dikwijls heel bezorgd, veront rust en erg zenuwachtig rond lopen. Van het ogenblik dat alle aangekondigde groepen op de weide aanwezig zijn. valt die spanning weg en is hij het meest rustig en ontspannen van het triumviraat. Zijn job Jazz Band Ball Orchestra De handelaars uit de Kerkstraat in Dendermonde klagen steen en been. Sedert begin augustus ligt de weg over een afstand van verschillende honderden meters opengebro ken. Het verkeer kan er niet meer door omdat er werkzaamheden worden uitgevoerd. Alleen te voet kan men nog één of andere bestemming bereiken. De middenstandszaken krijgen hierdoor nog weinig volk over de vloer. Bij velen blijkt het zakencijfer met de helft te zijn verminderd. En die werken die zouden maar pas beéindigd worden tegen het einde van de maand oktober. Tot zolang zullen handelaars, middenstanders, café- en zaaluitbaters zich met de helft van hun gewone verkoop moeten tevreden stellen. digde optreden van de diva Sarah Vaughan: door het weg vallen van een van haar dnc koncerten in Europa zou ze niet komen. Uiteindelijk werd Bessie Griffin gevonden om Sarah te vervangen... Aan de ingang van het jazzge- beuren. bij het begin van de dreef die naar de VP-festival- weide leidt, staan telkens twee «jonge mannen», den «tsaar» Jean Steeman, steevast met pandjesjas en hoge hoed. en de Mon. de kleinste in lengte van de Heuvinckskens. met het blauwe Honky Tonk-petjc. Ieder jaar beweren ze dat ze geen fluit horen van de mu ziek. maar insiders weten wel beter De Mon heeft dan in de voorbije weken al heelwat «uren» opzitten in zijn perma nent festivalsekretariaat zoals hij dat noemt, in de kelder van vader Leon, op piasafstand van de bunker. Daar verzorgt Mon, in teorie van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur (behalve als je hem nodig hebt), het sekre- tariaat: kaarten verkopen, in lichtingen geven, publicitair materiaal verstrekken en... be komen van de voorbije avond. Hij getroost er zich onvoorstel bare inspanningen, neemt een hulpje in dienst... om zelf be ter het denkwerk te kunnen verzorgen. Hij doet er zijn typ werk. dat hij al zinnens was te doen aan zee. maar ja. Vóór het jazzterrcin kan in gebruik genomen worden op vrijdagavond 3 september, moeten de jongens van de technische dienst eerst nogal wat propere en minder prope re karweitjes opknappen Kar weitjes is eigenlijk wel een eu femisme. als men weet wat er allemaal op te knappen valt: de reklame-jazztonnetjes en rcklamcpanclen. palen plaat sen. kabels trekken, parking afbakenen, koten kuisen, bars inrichten, geluidstoren plaat sen. podium oprichten en op knappen: dit is maar een greep uit de gevulde karweikoffer Jacky Stassijns. Dirk Burssens. Leon Smet en nog vele ande ren brengen hier heelwat vrije dagen door, gratis voor niks Monty Alexander bestaan En ze werken allen met veel genoegen voor het muzikaal genot van de duizen den die op 3 en 4 september weer van dicht en ver zullen komen toestromen. Zonder hun belangloze inzet, geen jazzfestival In Middelheim zeggen ze: «Met amper twee miljoen van de BRT en de technische bijstand van de stad. met die paar uren radio- en TV-promotie. kunnen we géén jazzfestival organizeren!» In Dendermonde halen ze voor die redenering glimla chend de schouders op... en zwoegen voort! Programma vrijdag Heeft het festivalprogramma dit jaar geen échte blikvan gers. toch zijn we ervan over tuigd dat het de echte jazzfana- ten méér dan ooit zal bevredi gen En die jazzfanaten zullen er weer zijn. van vrijdagavond al. Het festival wordt de lucht in geblazen om 20 uur plaatselij ke tijd door de plaatselijke band The Crescent City Drea mers, die hun eerste lustrum vieren. Bruno Van Accoleyen. Frans Van den Bulcke, Walt Windey. Walter Dc Troch, Piet, Marc en Philip Hermans zijn een vaste waarde gewor den op het jazzfestijn Dc tweede band van de avond is aan zijn tweede lustrum toe: The New Black Eagle Jazz Band uit de States, een van de beste traditionele jazzgroepen ter wereld, bestaande uit lea der Tony Pringles (cornet), trombonist Stan Vincent, kla rinettist Stan McDonald, tu baspeler Eli Newbcrger, pia nist Bob Pilsbury. Banjoist Pe ter Bullis en drummer Pam Pameycr. Ze bezitten een ei- Derde formatie van de vrijdag avond is Luther Tucker (USA) en The Former Blues Band Luther Tucker is een van de beste bluesgitaristen ter we reld. die er niet voor terug deinst blues en reggae te mi xen. Hij speelt nu met The Former Blues Band. ontstaan in het naburige Lokeren en bestaande uit Mare De Wit (zang en slaggitaar). Jef Ken nis (drums). Paul Simoens («Fats Waldo». bas) en Willem De Vos (chromatische en dia tonische mondharmonica's) Hekkensluiter voor vrijdag is Kenny Ball and his Jazzmen uit Engeland. Kenny Ball, die al vroeg semi-professioneel aan de slag was. richtte in '58 zijn eigen band op, die o m Louis Armstrong nog bege leidde bij één van zijn laatste koncerten in Londen Kenny Ball (leader, trompet). John Bennett (trombone). Ron Bowden (drums). Andy Coo per (klarinet). Duncan Swift (piano). Tony Pitt (gitaar, ban jo) en John Benson (bas) speelden o.m. nog op het hu welijksfeest van prins Charles. Programma zaterdag Na de traditionele speeches opent om 15 uur al even tradi tioneel The Jeggpap New Or leans Jazzband het grote jazz- gebeuren op zaterdag Twintig jaar jong is hij, zeven LP's op zijn aktief; koncerten in dc States. Engeland. Ma rokko. Zwitserland. Duits land. Nederland en de Kanari sche Eilanden: begeleider van wereldberoemde solisten, ere burger van New Orleans, een van dc beste N O -bands van Europa Bert Heuvinck (lea der. klarinet, sax). Joris De Cock (trompet, flügelhorn). Om 8 u. dichf Son ja Van Damme. uit baatster van café Belgica krijgt nog zowat de helft van haar gewoon kliënteel over de vloer: «De verkoop van bier is zowat tot de helft teruggebracht» zegt Sonja Van Damme. «Op de maandag marktdag maak ik mijn beste zaken cijfer Maar door de wer ken is die markt naar ande re straten en pleinen ver plaatst. Er komt dus geen volk. Gewoonlijk heb ik op maandagmorgen de han den vol om de klanten te dienen. Nu beleef ik rustige momenten. Ook tijdens de braderij en de kermis, een periode waarin je de beste zakencijfers maakt, werd deze keer een flop. 's Avonds om 8u kan ik gere geld mijn deur sluiten. Normaal is het een flink stuk na middernacht wan neer de laatste klant het café verlaat. De leden van de biljartklub. die hier ge vestigd ts, komen maar voor de helft opdagen. Al leen onder de werklozen is er geen afname. Die moe ten hier in de omgeving komen stempelen. Zij zijn verplicht om een eind te voet te lopen.» Bij krantenverkoper Mare Coppens die aan het num mer 69 woont is het ook rustiger in de winkel. «De klanten die hier met de auto voorbijkomen ben ik kwijt. Ik verkoop zeker dertig procent minder kranten en sigaretten. De verkoop van speelgoed is tot nul herleid. Ik ben be nieuwd wat het gaat wor den, eens de scholen begin nen. Maar toch kunnen ve le mensen mits een kleine inspanning mijn zaak berei ken. De voetpaden zijn nog goed begaanbaar. Het vergt nu alleen een eindje lopen.» Ook mij mevr. Van Rijselberghe, uitbaatster van een nette keurslagerij is het stiller dan gewoon lijk. «Vooral in de namiddag is de achteruitgang van de verkoop opvallend. Men sen die terug van hun werk komen, kunnen hier met de wagen niet voorbij. Ze hebben dan een ganse dag gewerkt, en hebben geen zin meer om nog een eind te lopen. Dat is begrijpe lijk. We kunnen alleen maar hopen dat de werk zaamheden flink opschie ten en dat de toestand zo vlug mogelijk weer nor maal wordt». Noodzakelijk Burgemeester Albert Cool van Dendermonde brengt begrip op voor de proble men waarmee de hande laars in de Kerkstraat mo- vc )at roert uur! [unt menteel gekonfronteeri 0u worden. ^n, Toch is de aanleg van kol ,ttra lektoren een noodzaak zegt de Dendermonik^gj burgemeester. Je mag nie vergeten dat eens deze wer ken gerealiseerd, men op nieuw voor honderd jaai kan gerust zijn. Momentee is de huidige riolering stuk. Die werd aangelegd 1898. Bij hevige neerslaj valt het geregeld voor dal het Kerkplein onder stroomt. Toch is ledert handelszaak in de Kerk straat bereikbaar, zij hel|ong uiteraard te voet. TeucnOok het einde van de m;t.mdwaai oktober zouden de werker moeten beëindigd zijn. Ho tnn pelijk is het vroeger. Dal was trouwens ook het geval^fd^j met de werken in de Franz Courtenstraat. eerder dit jaar. Ook hier waren de zelfde werken vroeget beëindigd. Dendermonde is in iedei nek. geval nog niet verlost van *P^e- zijn kollektorenprobleem.E?113" Nu is het gedeelte Kerk straat vanaf het Justitiepa leis tot aan de Grote Kerk aan de beurt. Op 1 maart van volgend jaar start een°°k derde faze. Vanaf de Groteleer Kerk tot aan de wijk I)e&68t€ Dammen. Zo wordt iedere" e 81 ingezetene van de binnen stand enige tijd met moei lijkheden opgezadeld. E.D.M. Wd-: 'De voor üMuz: wooi direk Croir Hooi '"jWaej nan. Kembó De Kerkstraat is momenteel een open werf. Vele Dendermondenaars gaan er af en toe eens kijken hoe de firma l de zaken aanpakt. Er mag in elk geval gezegd worden dat hoewel de werklui op vele problemen stuiten, zij grondig aanpakken (c) We horen het professor Dr. Jan Briers, afgevaardigd-beheerder van het Festival van Vlaanderen, ieder jaar graag zeggen: «Het Dendermondse Jazzfestival is een model-organizatie, een internationaal gebeuren dat op het gebied van de jazz zijns gelijke niet heeft in België». Op iedere perskonferentie van het Festival van Vlaanderen blaast prof. Briers de loftrompet van het jazzfeest uit onze Denderstad. Wanneer op die persbijeenkomst ook Fernand De Backer, penningmeester van Honky Tonk, zijn woordje mag plaatsen, dan weet je meteen dat de «nationale» pers goed geïnformeerd wordt over de Honky Tonk-organizatie. En deze organizatie, nu reeds aan zijn twaalfde editie toe, belooft weer een hoogdag te worden voor alle jazzfanaten. Opnieuw heeft de programmaverantwoordelijke voor een affiche gezorgd die er best zijn mag. Geen in het oog springende supervedetten die by iedereen bekend zijn, dus geen B.B. King, geen Dorothy Donegan of... Sarah Vaughan, wél steengoede bands die het beste laten verhopen voor een muzikaal festijn van spetterende oude-stijljazz. Honderden medewerkers Vorig jaar besloten we ons verslag over het Elfde Interna tionaal Jazzfestival met de woorden: «We vrezen dat Mon Heuvinck de vernieling ingaat, als durft gebeuren wat hij maandagmiddag mompelde: «Dit was het beste; we kunnen niet beter; we zouden er in volle glorie nu beter mee stop pen!»... Mon rekende echter buiten de waard, hoewel hij er toch heelwat kent. We zagen nooit meer aktiviteit in het Honky Tonk-huishouden dan dit jaar; bij de medewerkers heerst een bewonderenswaar dig entoeziasme Voorzitter Piet Heuvinck be leeft weer lange dagen en on dergaat hele korte nachten. Zijn granieten fordje verslindt ligt dan ook vooral in de verre voorbereiding van het festival' het uitzoeken, wikken en we gen, kontakteren en kontrak teren van de artiesten. Een moeilijke taak. als men weet dat het jazzfestival in Dender monde op een ongeschikt mo ment komt op de kalender. Belangrijke muzikanten op toernee zijn al terug naar huis vertrokken of wachten het winterseizoen af om naar Eu ropa te komen. Daarom ook dat de opbouw van zo'n pro gramma heel pragmatisch aan gepakt moet worden; je kunt op papier heel gemakkelijk een bepaalde lijn in je pro gramma steken, bepaalde for faits kunnen dit helemaal over hoop gooien. Denk maar aan het aangekon- zoals alle medewerkers. Al leen af en toe één pintje mis schien, als de dorst - of de goesting - werkelijk te groot wordt. Piet. Fernand. Laszi, Mon. Jacky. Dirk, Leon: het zijn er slechts zeven van de ongeveer driehonderd zonder wie het 12de Internationaal Jazzfesti val van Dendermonde niet zou gen. individuele stijl en onder scheiden zich van andere groe pen door zowel de traditionals als de nummers van Morton en Armstrong te vertolken in ei gen arrangementen. Wat deze band eigenlijk spe ciaal maakt is de ritmesektie; heel exclusief wordt het met de op zich al eigenaardige tuba banjo-formatie. Dave Senior (trombone). Nor- bert Detaeve (piano en vocal van ons hart!). Pol Van den Durpel (bas) en Miel Leybaert (drums). Uit Frankrijk komt het Bireli Lagrene Ensemble. Dc won- derknaap. die op 4-jarige leef tijd zijn eerste gitaar kreeg, trad in 1978 voor het eerst in het openbaar op tijdens een festival in Straatsburg en won er de eerste prijs. Een jaar later verbaasde hij iedereen op een zigeunerfestival in Darm stadt. Wat aan ritmische vrij heid. fijnheid, tempo en fan tastische invallen ontstaat, is niet te geloven. Het ensemble treedt enkel aan met snaarin strumenten en is duidelijk ver want met de «Hot Club de France». Velen noemen hem een tweede Django Reinhardt, Fernand De Backer houdt het bij «een eerste Bireli Lagre ne». Niet te missen! We kunnen ons in Dender monde nog moeilijk een jazz festival voorstellen zonder een Pools ensemble. Dit jaar het «Jazz Band Ball Orchestra» uit Krakau. Ze spelen swingende, modern gearrangeerde dixie land. opgefrist met eigen kom- pozitics en elementen uit rock. pop en folklore. Deze twintig jaar oude band is de laatste jaren uitgegroeid tot de even knie van de beste Westeurope- se formaties. L'it de States komt het «Monty Alexander Trio». Op 4-jarige leeftijd zat de in Jamaica gebo ren Monty Alexander reeds achter de piano Luther Tucker en The Former Blues Band Na een klassieke opleiding en wat geflirt met calypso en rhythm blues, leerde hij de muziek van Nat King Cole kennen; deze kennismaking bleek richtinggevend voor zijn verdere muzikale loopbaan. Zijn pianospel getuigt van een uitzonderlijk dynamische kracht, maar laat toch ruimte vrij. waar nodig, voor de nos talgische noot Eén van de weinige artiesten die werkelijk alle vereisten van een goed gospelsinger bezit, is Arlette Bessie Griffin. gebo ren in New Orleans. Van kleinsaf leerde ze spirituals en gospels zingen Zij debuteerde bij het vrouwelijk kwartet The Southern Harps. In 1972 werd zij dé grote revelatie van het jazzfestival in Montreux. Haar emotionele, gepassioneerde en krachtige soulnummers zijn een ode aan Mahalia Jackson, die Griffin haar meest waarde volle opvolgster noemde. Dc laatste wildebras m het rij tje der geprogrammeerde ar tiesten is oreelist. Dianist en arrangeur Wild Bill Davis met zijn trio uit de States. Speelde eerst als pianist bij Louis Jor dan. bekwaam altsaxofonist. Hij werkt trouwens bij voor keur samen met saxofonisten. Rond de jaren vijftig gaat hij zich meer en meer toeleggen op het elektrisch orgel, zodat hij op dit ogenblik wordt be schouwd als dé pionier en de vader van jazz op hammondor gel. Hij vormt zijn eigen trio. maar treedt nog regelmatig aan als lid van dc Duke Elling ton Big Band en het orkest van Lionel Hampton. Wild Bill Davis is waarschijnlijk de grootste orgelist uit de jazzge schiedenis Hij beschikt over een fenomenale swing en een onstuitbare drive in zijn spel. Zijn grootste kracht schuilt in zijn vermogen om de spannin| in de slotchorussen ingezet tema op te stuwen naai een soort «point of no return» waarbij hij zijn instrument op blaast tot de volheid van kompleet orkest. van e tief v meen ren v de taak behoc genh bruik gtelli: Club leend aan i meir- Praktische informatie Kaarten zijn zowat overal tt verkrijgen in Dendermonde voor vrijdag 3 september aat^, 300 fr. (in voorverkoop 220) JJ". voor zaterdag 4 september aar 400 fr. (in voorverkoop 320) »vUll£ Het festival gaat door op J;de. N! VP-terreincn. gelegen langs dtBpral Gentsesteenweg. deeln Honger of dorst hoeft men ei [pons niet te lijden; ook aan dczi fop He werken van barmhartigheid n gedacht. Het hoeveelste festival word steed het voor U? Voor ons hc ^en eert miek voor feeklc ük toont werk Aanleg van koliektoren een financiële strop

De Voorpost | 1982 | | pagina 22